Konyhakert Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.


  2015.03.14. 14:33  Hozzászólás
  •   501   
Avatar

terra alapító
 
Nekem meg a borsó futtatással lett betéve a bogár a fülembe. Lehet hogy ahhoz is jó lenne az uborkaháló? Felkapaszkodik magától?
 


  2015.03.14. 14:29  Hozzászólás  Válasz sforza45 (498) hsz.-re     Olvasás  
  •   500   


terra alapító
 
Egyszer volt már, és idén is lesz. Zsengén nagyon finom! Kifejezetten fa közelébe fogom tenni, mert nagyon magasra nő. A háló elbírni elbírta, de azon csak kapaszkodott, majd a meggyfa tetejéről lógtak a kolbásztökök. Persze lehet, hogy metszéssel kordában lehet tartani, azt nem próbáltam.
 


  2015.03.14. 13:59  Hozzászólás  Válasz sforza45 (498) hsz.-re     Olvasás  
  •   499   
Avatar

terra alapító
 
Én még sosem ültettem, de kígyóuborkám volt már hálón, azt simán megtartotta, pedig azon is voltak méretesek. Esetleg érdemes átgondolni, hogy egy vadháló darab lehet hogy jobb lenne, mert azt jó pár évig fel lehetne használni.
 


  2015.03.14. 13:56  Hozzászólás
  •   498   


---
 
Helló!

Idén úgy döntöttem, hogy vetek kolbásztököt.
Sima uborkahálóra fel lehet futtatni ? Vagy valami erősebb kell?
Érdemes vele foglalkozni, már mint hálás növény?
A környékünkön sajnos nem is ismerik, így nem tudok még tanácsot se kérni :(
 


  2015.03.14. 13:54  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (492) hsz.-re     Olvasás  
  •   497   
Avatar

terra alapító
 
A szárítás-darálás tetszik a legjobban, ezt tartom a legkönnyebben tárolhatónak, adagolhatónak. Ma el is kezdtem egy kisebb mennyiséggel (félkiló)a próbálkozást, ha sikerül, megy a többi is. Most a radiátoron száradnak egy tálcán.
 




  2015.03.14. 10:39  Hozzászólás  Válasz baby-lon (494) hsz.-re     Olvasás  
  •   495   
Avatar

---
 
Hogyan lehet itt rendelni?
Ha rendelsz tőle, rendelj már egy csomagot nekem is, kifizetem.
 




  2015.03.14. 08:07  Hozzászólás
  •   493   


terra alapító
 
Ültetett már valaki futó cukkinit?

Mivel kevés helyem van így érdekelne, de csak akkor rendelek ha már valaki próbálta, mert többe kerül a postaköltség mint a mag.


http://noveny.plejad.hu/index.php?page= ... &Itemid=38
 
Lizy


  2015.03.13. 12:10  Hozzászólás  Válasz edit (457) hsz.-re     Olvasás  
  •   492   


terra alapító
 
Nekem a fokhagyma termésem siralmasan szokott sikerülni. Talán kétszer lett jó sok az őszi duggatásúból, nem bíztam a téli tárolhatóságában, ezért találtam ki a fagyasztást, ezt az olajost pedig a netről vadásztam le, és sikerült.
Gergerg, van még egy módszer, amit érdemes volna kipróbálni - piacon a vecsésiek árulják, nagyon finom, mintha friss fokhagymát enne az ember. Szerintem sima vödrös-savanyú recepttel készítik, az ára 2400/kg. Ha egyszer lenne egy jó termésem, tuti így tenném el.
 


  2015.03.13. 08:14  Hozzászólás  Válasz vizerg (437) hsz.-re     Olvasás  
  •   491   


---
 
Még a ribizli-témához:
A vesszőket legfeljebb 5 éves korig érdemes tartani, akkorra elöregszenek.
Az az igazi, ha minden évfolyamból ugyanannyi van a bokorban, így minden metszéskor ki tudod vágni az öregeket, és marad rendesen termővessző.
Hogy mennyit bír nálad, azt láthatod az előző évi hajtásokon. Ha túl sok erős hajtást hozott, akkor jobban kell terhelni, ha csak pár 30-40 centiset, akkor kevesebb termő rész maradjon.
Én úgy szoktam, hogy kivágom a fél méter alatti újakat, a beteg öregeket, aztán megnézem, mivel lehet gazdálkodni. Ahol túl közel van egymáshoz kettő, ott választok.

A piszkénél szintén kivágom az új hajtások közül azt, amit nem akarok meghagyni, az idősebb vesszők alját felkopasztom 30-40 centire, mert a sűrű részben nem szeretek nyúlkálni a tüskék között, a legyengült öregeket kivágom. (Ezeket inkább már szüret után kellene, mert akkor látom, hogy melyik nem tudta kinevelni a termést.)
 


  2015.03.13. 02:21  Hozzászólás  Válasz CAMROM (483) hsz.-re     Olvasás  
  •   490   


terra alapító
 
Nálam is most van folyamatban a paradicsom vetés, ahogy ürülnek a paprikás dobozok.
 


  2015.03.12. 21:18  Hozzászólás  Válasz gergerg (480) hsz.-re     Olvasás  
  •   489   
Avatar

terra alapító
 
Dehogynem. Megint vetsz abból a két fajtából, megszeded a magját, aztán jövőre vagy sikerül vagy nem :D
Most nézem jobbra fent, vagy boldog névnapot, vagy nem! :lol: :clap: :thumbup:

szerk.: hideg/meleg ágyba sem késő még vetni úgy tudom.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.03.12. 21:03  Hozzászólás  Válasz gergerg (484) hsz.-re     Olvasás  
  •   488   


---
 
Helló.

Van nekem 40 és 66 férőhelyes összesen kb, 600 palántának való tárca, ezekbe vetem.
 


  2015.03.12. 21:03  Hozzászólás
  •   487   


---
 
Tehát még nem késő vetni?Nem fogom pikírozni ,szemenként vetem majd.
 


  2015.03.12. 21:00  Hozzászólás  Válasz Vebber (485) hsz.-re     Olvasás  
  •   486   
Avatar

terra alapító
 
Rédeiék csinálták, idén Garafarmos van (Gála) de nem lepődnék meg ha kiderülne hogy mindkettőnek a Duna-r a beszállítója. A Gála a tesco-ban volt. Vetőmagboltban vettem régebben Rédeit.
 


  2015.03.12. 20:57  Hozzászólás  Válasz gergerg (480) hsz.-re     Olvasás  
  •   485   
Avatar

---
 
Ezt a Csángót (is) már kerestem többször hiába -épp pl. amiatt amit most is leírtál-, de mindig csak kutrovszkával találkoztam.

Milyen gyártó magját veszed a csángóbol?

Camrom!
Nagyon kíváncsi leszek, mikor lesz a paprika, paradicsom szedhető.
 


  2015.03.12. 20:55  Hozzászólás  Válasz CAMROM (483) hsz.-re     Olvasás  
  •   484   
Avatar

terra alapító
 
A paprikát próbáljátok meg ha van szaporítótálca, tűzdelésmentesen vetni. A paradicsom annyira nem bánja ha megszaggatják a gyökereket, de a paprikát megviseli.
 




  2015.03.12. 20:51  Hozzászólás  Válasz Vebber (478) hsz.-re     Olvasás  
  •   482   
Avatar

terra alapító
 
Nem, meleg talpon (nem főzve) simán kikel még és időben meg is nő.
 


  2015.03.12. 20:50  Hozzászólás  Válasz Vebber (478) hsz.-re     Olvasás  
  •   481   


terra alapító
 
Ahol nincs fűtött fólia, vagy fűtetlen világos helyiség, ott mostanában (lenne) az ideális. Én is fogok még vetni csilit, mert nem kelt ki az elvetett Jalapeno Orange, és reklamációmra mostanában kell megkapnom a kárpótlást.
 


  2015.03.12. 20:50  Hozzászólás  Válasz vassorsi (477) hsz.-re     Olvasás  
  •   480   
Avatar

terra alapító
 
Abban elég sok mag van, 100 körül. A Csángó ugyan ennyibe kerül, de csak 20 szem van benne. Nekem mindkettő volt, a Kurtovszka először jó volt, de későbbi évben már nem. Akkor még fontos volt a mag ára, mert eladásra is volt palántám, és a hibrid mag árát lehetetlen beépíteni a palánta árába, de idén úgy döntöttem csak magamnak és a családnak csinálok palántát, így visszatértem a Csángóhoz. Ami érdekessége a Csángónak, hogy mikor először vetettem, fogtam belőle magot. Na abból aztán lett minden, de szuper paprikák lettek, attól függően hogy mivel keveredett. Volt közötte csípős is, ami a Rekorddal keveredhetett. Nagyon jó íze volt, és nagy is volt. Kár hogy nem lehet reprodukálni.
 


  2015.03.12. 20:48  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (473) hsz.-re     Olvasás  
  •   479   
Avatar

---
 
Nálunk is előfordul, hogy ugyanaz a fajta paprika van akinek csak addig "jó" még meg nem pirosodik, míg másnak csak pirosan.
 




  2015.03.12. 20:43  Hozzászólás
  •   477   


---
 
A gazdaboltban láttam Kurtovszka kápia magot.300 felett volt az ára,ZKI-s mag.Milyen jó,hogy falun minden ingyen megterem(szokták mondani a városi rokonok).Veszek egy csomaggal ,megkostoljuk mi is.
 




  2015.03.12. 20:06  Hozzászólás
  •   475   


---
 
Én is ZKI-s magból vetettem a Gigantot,de most egyre nagyobb kedvet kapok a Kápia paprikára.Még nem késő ültetni?Nincs magom,talán hétvégén szerzek.Itt a mi falunkba nem nagyon hallani a Kápiáról.Persze olvastam már róla,de még sose ettem.
 


  2015.03.12. 19:14  Hozzászólás  Válasz gergerg (472) hsz.-re     Olvasás  
  •   474   


terra alapító
 
Na jó, akkor: Gigant F1, ez itt ZKI-s magból van, vetés ládába február vége, kiültetés május közepe táján, júliusban zölden már ettük, éretten augusztusban. Gyerekek szeretik, számomra nem különlegesen finom, hiszen ezen kívül még ötféle pirosra érő édes paprikám van, amik sokkal finomabbak nála. Ezek közül nekem az egyik kedvencem a Bocskor az íze miatt, a Kocsolai pedig a karácsonyig lehetséges eltarthatósága miatt. Ezekről sajnos bemutató jellegű képem nincs, majd idén készítek.
 


  2015.03.12. 19:04  Hozzászólás  Válasz Vebber (470) hsz.-re     Olvasás  
  •   473   


terra alapító
 
Hát nálunk meg zölden nagyon szeretik, főleg a legfinnyásabb ízlésű unoka. Igaz, hogy ő a multis paprikákat eszi télen, így nem kunszt elkápráztatni. Gondolom, hogy ezen tapasztalatai alapján a paradicsomot tavasszal nem akarja megenni, mert hogy csípi a száját. Aztán megkóstolja a kertit, onnantól kezdve imádja őszig.
 


  2015.03.12. 19:02  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (471) hsz.-re     Olvasás  
  •   472   
Avatar

terra alapító
 
Jó, de még várjuk meg milyen infókat húznak ki magából a fórumozók a fajtával kapcsolatban. :-)
 


  2015.03.12. 18:56  Hozzászólás  Válasz gergerg (469) hsz.-re     Olvasás  
  •   471   


terra alapító
 
Ha méltónak találod rá, mehet hát:) Idén majd ilyen "tudástár" szemmel fotózok szép nagyokat.
 


  2015.03.12. 18:49  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (467) hsz.-re     Olvasás  
  •   470   
Avatar

---
 
Jól nézne ki. A leírása szerint ez zölden is jó. Valakitől azt olvastam, hogy "fű" íze van, igaz ez?
 




  2015.03.12. 18:17  Hozzászólás  Válasz gergerg (458) hsz.-re     Olvasás  
  •   468   
Avatar

terra alapító
 
Egy frászt, egyszerűen ki akarsz bújni a kérdés alól :D kell bele, minél több, annál jobb :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.03.12. 18:07  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (466) hsz.-re     Olvasás  
  •   467   


terra alapító
 
Erre a részre "belóg" a meggyfa, így ezek kisebbek, ezért tudtak beérni. Kicsit arrébb ezeknél nagyobbak voltak, azokat legelték le az unokák zölden.
 








  2015.03.12. 17:41  Hozzászólás  Válasz vassorsi (462) hsz.-re     Olvasás  
  •   463   


terra alapító
 
Nálam tavaly a Gigant F1 szabadföldben egész szép volt. Fóliában feltételezem, hogy még szebb lesz - hogy jobb-e is (jobb is-e?), arra nincs tippem.
 


  2015.03.12. 17:29  Hozzászólás
  •   462   


---
 
Érdeklődnék a Sobor paprikáról van-e valakinek tapasztalata.A másik eddig nem ültetett fajta nálam a Gigant F1.Fólia sátorba ültethetem őket?Minden infót nagyon köszönök.
 


  2015.03.12. 17:08  Hozzászólás  Válasz gergerg (458) hsz.-re     Olvasás  
  •   461   


terra alapító
 
Mielőtt még kikiáltanál győztesnek, bevallom: Nem sejtettem én fiam semmit, éjjel 1 óra körül pedig minden voltam, csak nem éber...
 


  2015.03.12. 17:05  Hozzászólás  Válasz edit (457) hsz.-re     Olvasás  
  •   460   


terra alapító
 
Én szoktam így eltenni a fiamnak-lányomnak, akiknek "nincs idejük arra, hogy fokhagymát pucolgassanak főzéskor". Ebből tesznek egy-egy kis kanállal, ahova kell. Magamnak csak puccból egy-két kis üveggel, hiszen nekem nem derogál pucolgatni. A fontos az lehet, hogy jó száraz legyen, tehát ne darálás előtt legyen pl. megmosva (én nem is szoktam megmosni), viszont darálás után rögtön rákerüljön az olaj. Nekem is buggyant már meg olajban eltett bazsalikom és szárított paradicsom is, talán nem szárítottam meg rendesen - de fokhagyma még eddig nem ment tönkre.
 


  2015.03.12. 11:07  Hozzászólás
  •   459   


---
 
Furfingós gyerek ez a gergerg... Konyhakert topicban meg a kolbász...Kolbászból van a konyhakert kerítés?

Edit írta a fokhagyma vizezést. Mondjuk én mázsaszám tudnám enni, de feleségem nem bírja. Ezért kolbásztöltéskor ha megpirítjuk a megfelelő mennyiséget zsíron, és darálva úgy tesszük a kolbihusiba a többi fűszer mellé, akkor gyomorkímélő. Nem böfög visszafelé, mintha nyersen darálva tesszük bele, de az íze és hatóanyaga amit nagyon szeretünk ott van.
 


  2015.03.12. 09:49  Hozzászólás
  •   458   
Avatar

terra alapító
 
"8 kg lapocka vagy comb, 2 kg toka, 3 dkg fekete bors, 1 dkg őrölt kömény, 1 csapott kávéskanál nátrium-benzoát, 10 dkg paprika, 2,5 dkg fokhagyma, 25 dkg só.

A húst közepes lyukú, a szalonnát pedig nagylyukú húsdarálón ledarálom. Hozzáadom a sót, a fűszereket, a tartósítószert és alaposan összekeverem, eldolgozom. 24 órán át állni hagyom a dagasztó melencében, majd újra átdolgozva vékonybélbe töltve 20-25 cm-es párokat készítek belole. Hideg füstre rakom és halványpirosra füstölöm. Hűvös helyen tárolva egy hónapi érlelést követően kezdődhet a fogyasztása. A következő télig eláll. "


Ez a kolbász. Minek ebbe még fokhagyma? Egyébként is, hogy tennétek bele? Lyukakat csinálnátok az oldalára hogy belenyomkodjátok? A kolbászba annyira kell fokhagyma, mint a fröccsbe szóda.

Az éberségeteket teszteltem, megbuktatok! :mrgreen: Mariska néni szerintem sejtette miről van szó. Most hogy rájöttem hogy ilyen könnyen meg lehet benneteket téveszteni, megkezdem a nagy manipulációt! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 


  2015.03.12. 09:45  Hozzászólás
  •   457   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem is kell bele, de csak nagyon kevés. Én összetöröm a fekhagymát előző nap, felöntöm kicsi vízzel, és ezt a vzet teszem a kolbászhoz.
Az viszont tény, hogy amikor már nem volt saját kolbászunk és vettem boltban, megdöbben tem, hogy milyen sok fokhagymát használnak a környékbeli gyártmányokban. Nem is ízlett igazán egyik sem, így aztán jó sokfélét végigpróbáltam. Mostmár szerencsére van saját!

Mariska! Biztos vagy ebben az olajos fokhagymában? Mert nekem egyszer megbuggyant egy fűszeres olaj. Lehet, hogy nem a fokhagyma miatt. Mindenesetre tetszik az ötlet.
 


  2015.03.12. 03:03  Hozzászólás  Válasz gergerg (451) hsz.-re     Olvasás  
  •   456   
Avatar

rendszer admin
 
Bocsi, hogy bele szólok, de KELL BELE! :)

cca. 10 kg húshoz egy egész fej egészen apróra vágott - zúzott fokhagyma.
Makón például csak kizárólag tavaszi fokhagymát tesznek a kolbászba. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.03.12. 01:36  Hozzászólás  Válasz gergerg (443) hsz.-re     Olvasás  
  •   455   


terra alapító
 
Üveget a fagyasztóba ne! Viszont megtisztítva, igazán jól záró dobozban simán fagyasztható. Ha nem mosod meg, vagy jól leszárítód fagyasztás előtt, nem fog összefagyni. Felhasználáskor olyan, mint a friss. Másik módszer: a húsdarálóval ledarált fokhagyma olajjal felöntve évekig eláll és kényelmesebb használni főzéshez, mint a frisset. Kicsit bezöldül majd az olajban, de az normális. Ehhez célszerű kisméretű csavaros üvegeket használni
 






ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 72 vendég