Konyhakert Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2015.03.11. 22:19  Hozzászólás  Válasz gergerg (451) hsz.-re     Olvasás  
  •   452   
Avatar

terra alapító
 
Most megyek és kiírok egy szavazást, de kell bele! :D szerinted mitől van enyhe fokhagyma íze? :D meg ugye fertőtlenít is.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2015.03.11. 21:08  Hozzászólás  Válasz gergerg (448) hsz.-re     Olvasás  
  •   450   
Avatar

terra alapító
 
Áááá, nem is falun laksz! :D kell bele :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/






  2015.03.11. 20:10  Hozzászólás  Válasz gergerg (446) hsz.-re     Olvasás  
  •   447   
Avatar

terra alapító
 
Eszembe jutott egy jobb megoldás. Tedd el olajban. Vagy kolbászban esetleg :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.03.11. 19:41  Hozzászólás  Válasz Rhéman (445) hsz.-re     Olvasás  
  •   446   
Avatar

terra alapító
 
Hát... ez öreg fokhagyma lenne. Attól tartok beszagosítja a fagyasztót. Holnap ha lesz időm, megpucolok pár fejet, a gerezdeket kettévágom, és megpróbálom megszárítani. Aztán meg megdarálni kávédarálón. A por lenne a legkényelmesebb. Egy csatos fűszeresüvegben nem lehetne nagy gond vele. Ha beválik, nyáron felszedés után jó sokat megcsinálnék így. Évekig jó lehet, és nyáron a napon pillanatok alatt megszáradna.
 


  2015.03.11. 19:18  Hozzászólás  Válasz gergerg (443) hsz.-re     Olvasás  
  •   445   
Avatar

terra alapító
 
Én szeretem a fiatal fokhagyma aromáját. Azt szoktam csinálni, amit a jégkockás megoldásnál írsz. Eddig bevált.
 


  2015.03.11. 19:15  Hozzászólás  Válasz gergerg (443) hsz.-re     Olvasás  
  •   444   
Avatar

terra alapító
 
De. Csak találd meg a módját.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.03.11. 19:09  Hozzászólás
  •   443   
Avatar

terra alapító
 
Fokhagyma tárolásra van valakinek valami jó ötlete? Maradt még a tavalyiból, még ki sem apadt, jó lenne eltenni, sosem tudhatjuk milyen lesz az idei termés. Eddig odáig jutottam saját fejből, hogy megpucolom, kiterítem egy órát száradni, majd befőttes üvegekben beteszem a fagyóba. Csak attól tartok hogy összefagy. A másik hogy megpucolom, lezúzom, és jégkockatartóban lefagyasztom, majd a kockákat egyesével becsomagolom, és úgy teszem vissza a fagyasztóba. Nem lehet esetleg megszárítani, ledarálni, és porként eltenni?
 


  2015.03.11. 18:04  Hozzászólás
  •   442   
Avatar

terra alapító
 
Sikerült mára lopnom egy szabadnapot. Fel is rotáltam a kertet, és elvetettem a borsót, répát, zöldséget, retkeket, salátát, elduggattam a hagymákat, fehéret/lilát/vöröset, fokhagymát. Pont jókor, mert estére elkezdett cseperegni az eső. Borsóból idén csak 4+1 sor lett, hagymából 3, fokhagymából 2, zöldségből/répából 1-1 félsor. Igaz, idén 15 - 20m a sor. :D
 


  2015.03.11. 09:50  Hozzászólás  Válasz sforza45 (440) hsz.-re     Olvasás  
  •   441   


terra alapító
 
A futtatás talán túlzás, de ha van támasztéka, felmegy 30-40 centire, és sokkal többet terem, mint ha elfeküdne.
 


  2015.03.11. 08:42  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (433) hsz.-re     Olvasás  
  •   440   


---
 
Van csirke hálóm de eddig nem is gondoltam, hogy borsót lehet rá felfuttatni.
Köszönöm az ötletet ! Idén kipróbálom!
 


  2015.03.11. 08:40  Hozzászólás  Válasz gergerg (431) hsz.-re     Olvasás  
  •   439   


---
 
Köszönöm a válaszodat!
Ki próbálom támasztékkal és támaszték nélkül is :)
Eddig sok jót olvastam a Korvinról, remélem nekem is bejön.
 


  2015.03.11. 08:20  Hozzászólás  Válasz vizerg (437) hsz.-re     Olvasás  
  •   438   


---
 
Vizerg, megpróbálom. Először is mérd fel, mennyire fejlettek a bokraid. Ettől függően ha fölülről tekintessz rá, képzelj el egy kört, azaz bokrot, és szépen elosztva fejlettségtől függően a föld felett elindulva hagyjál meg 4- vagy 6 úgymond vezérágat. Ez igaz a köszméte és ribizlibokorra is. A négy vagy hat vezérágból lehetnek, legyenek oldalhajtások úgy 10-15 centiméterenként, de kifelé, a bokor belseje felé növőket szedd le. 1,20-1,50 méter magasságig meghagyni a vezéreket, ezeket nem kell visszacsipegetni. A beteg ágakat levágni, egyfajta hajtásválogatással. A ribizli és a piszke is a több éves hajtásokon terem, kivéve a fekete ribizlit. 3-4 évente kell lecserélni a vezérágakat ha van megfelelő földből jövő hajtás. Ennyit tudtam egyszerre.
 


  2015.03.11. 07:52  Hozzászólás
  •   437   


---
 
Nem is tudom melyik topic-ba írjam.
Szóval az lenne a gondom, hogy van 2-2 tő ribizli és piszke a kertemben.
Meg szeretném metszeni, de fogalmam sincs hogy kell.
Nézegettem a neten, de nem találtam normális videót. A Bálint Gazda félét láttam, de nem lettem sokkal okosabb.
Piszkénél az alulról jövő hajtásokat ki kell vágni? Azok nem hoznak termést?
És mi a helyzet a ribizlivel? Gondolom az bokornak kell nevelni...
Tudna valaki ebben segíteni?
 


  2015.03.11. 05:10  Hozzászólás  Válasz Vebber (435) hsz.-re     Olvasás  
  •   436   


terra alapító
 
Ablak közelében volt 22-24 fokos hőmérsékleten, mert nálunk a panelban ez van. Mivel melegigényes, gondolom az utóbbi lenne jó, amennyiben a 45 fok csak nyomdahiba..
 


  2015.03.10. 19:27  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (434) hsz.-re     Olvasás  
  •   435   
Avatar

---
 
Köszönöm a felajánlást, lhet élek vele, ha az enyémből nem lesz semmi.

Hova tegyem csírázni? Van északi oldal (nap soha nem éri) olyan 19-20 fokkal, vagy déli (itt van napfény) 25 fokkal.
 


  2015.03.10. 18:59  Hozzászólás  Válasz Vebber (429) hsz.-re     Olvasás  
  •   434   


terra alapító
 
Narancssárgát láttam már, de nem tudom, az íze milyen. Az enyém sárgásfehér húsú, finom, és testesebb amannál. Ásotthalomról származik, onnan kaptam néhány éve, azóta szaporítgatom. Van bőven kész palántám, ha érdekel, küldj címet.
 


  2015.03.10. 18:47  Hozzászólás  Válasz sforza45 (428) hsz.-re     Olvasás  
  •   433   


terra alapító
 
Én szoktam neki támasztékot adni, meghálálja. Jó az alacsonyabb csirkeháló kis karók közé feszítve, vagy bármilyen alkalmatosság, pl. én a már kidobásra ítélt, szakadozott uborkahálót elszabdalom, és kap még egy kis életet kuka előtt.
 


  2015.03.10. 18:42  Hozzászólás  Válasz Vebber (429) hsz.-re     Olvasás  
  •   432   


terra alapító
 
Igen, az ép fele lógjon bele a vízbe. Nekem is "lett" két ilyen fél, mert a rohadt feleket le kellett vágnom. A vágott fele volt felül, a jó pedig belógott a vízbe. Nem nagyon bíztam a kihajtásba, hiszen ugye alul a gyökerek jönnek, a teteje meg el van vágva... Aztán szépen jöttek előbb a vékonyka fehér gyökerek a víz alatt, majd a hajtások, azok is a víz alól. Csak légy türelmes, időbe telik, amíg elkezd gyökerezni, de fog:) Néha frissíteni érdemes a vizet.
 


  2015.03.10. 18:38  Hozzászólás  Válasz sforza45 (428) hsz.-re     Olvasás  
  •   431   
Avatar

terra alapító
 
Nem kell neki semmi. Betegségek... nekem még nem volt borsóm beteg, semelyik féle. A Korvin egy használható fajta.
 


  2015.03.10. 18:29  Hozzászólás  Válasz Flanell (425) hsz.-re     Olvasás  
  •   430   


---
 
Egy részük (2 db) ment földbe, a többi (5 db) pedig vízbe. Ez utóbbit tavaly sikeresen kipróbáltam, a föld az idei "próba-cseresznye"... :D
 


  2015.03.10. 17:49  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (423) hsz.-re     Olvasás  
  •   429   
Avatar

---
 
Mariska néni, vettem egy batáta gumót, pontosabban egy olyat amit eltörtek középen (vékony gili-gonyák, meg ilyen középen ketté törtek voltak, egy hétt alatt ilyet találtam csak).

Vízbe hogyan állítsam? Az épp része legyen a vízbe, jól gondolom?

Egyébként narancssárga színű a belseje.
 


  2015.03.10. 16:40  Hozzászólás
  •   428   


---
 
Hello!

A Korvin borsóval kapcsolatban kérdeznék néhány dolgot.
Kell neki támaszték amire fel futhat vagy úgy is jól terem?
Ellenáll a betegségeknek?
 


  2015.03.09. 21:11  Hozzászólás  Válasz Flanell (426) hsz.-re     Olvasás  
  •   427   
Avatar

terra alapító
 
Akkor jó nagy paraszt lehet. De legalább domborodik a szomszéd felé a kerítés? :D
Hátra a földek/erdő/rét felé van egy állandóan nyitott kiskapu a szomszédnál :) el is akarták adni a házat, de kissé sikerült túlárazni. Mondtam is gergergnek, vegye meg, költözzön ide, még három hét tengerpartra is futná, annyi villanyszerelői meló van a környéken... de hát ha nem hát nem :D
Annyi idióta szabály van, hogy valami hihetetlen. Idén nyáron azt várom, hogy megtöbbszöröződjenek a betörések, állambácsi elvette a segélyeket, a város meg nem hajlandó eltartani az ingyenélőket... lehet az lesz a vége, hogy mi is megcsináljuk a szomszéd kerítését... mondjuk felesleges, a rendőr addig nem intézkedhet, amíg törvénysértés nem történik a magánterületen belül...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.03.09. 20:46  Hozzászólás  Válasz tgwh (424) hsz.-re     Olvasás  
  •   426   


---
 
A kerítést szinte teljes egészében én csináltam, mert a kert-sarokszomszéd a számtalan madarát a környék kertjeiben neveli. A saját veteményesét ideiglenes kerítéssel bekeríti nyaranta, a madarak meg járják a kerteket. Évente vagy 30 E kárt csináltak.
Először csak egyik oldalt kerítettem el, akkor a saját kerítését kibontotta a másik oldalon, hogy mégis át tudjanak járni a madarak a másik irányba is.
Már több szomszéd feljelentette az önkormányzatnál, de a falugondnok a cimborája, nem törődik vele.
Úgyhogy csináltam 200 m kerítést saját pénzen. De ezen is hőbörgött, mert szerinte nem ott van a határ, ahová a kerítést tettem. (Persze, nem mérettem ki 80 E-ért.)
 




  2015.03.09. 19:58  Hozzászólás  Válasz Flanell (421) hsz.-re     Olvasás  
  •   424   
Avatar

terra alapító
 
Egyszerűbb és olcsóbb, ha hívsz egy markolós embert, az meg kiszed onnan mindent amit ér :D
Jó világod van, itt még kerítést sem húz ki a szomszéd :D meg kéne tanítanom a kutyát, hogy a szomszédba végezze a dolgát... :lol:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.03.09. 18:35  Hozzászólás  Válasz Flanell (422) hsz.-re     Olvasás  
  •   423   


terra alapító
 
Valami félreértést gyanítok itt. A gumót vízben is és földben is lehet gyökereztetni, teljesen mindegy. Magát a gumót nem ültetem el a nyáron. Arra használom, hogy hajtásokat hozzon, amelyeket levágva gyökereznek a palánták, amelyek majd kültethetők lesznek. Nézd meg a videokat, amiket betettem, ott látszik, hogy dugja a földbe a HAJTÁST egy bot segítségével nyakig. Minél hosszabb a hajtás, minél több ízközzel rendelkezik, annál több oldalgyökere képződik majd a föld alatt, amelyeken gumót hoz.
Én is teszek tejfölös pohárba hajtást, de csak azért, mert sok idő van még a kiültetésig, és így virágföldben több tápanyaghoz jutnak, mint ha vízben maradnának. De ezeket is hajtásképzésre használom, az újakat mindig levágom, vízbe teszem a kész palántát, ahol gyökerezik...
 


  2015.03.09. 17:27  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (417) hsz.-re     Olvasás  
  •   422   


---
 
Cserépben előnevelni nem jó ötlet, mert a gyökerek feltekergőznek a cserép oldalánál, aztán a gumók is ilyen kanyar formájúak lesznek.
Na persze, így egyben beférnek a kerek edénybe. ;-)

(Erről jut eszembe egyik kedvenc abszolút viccem:
- Ki az abszolút katona?
- Aki görbe karddal megy a csatába, hogy a kanyarban is tudjon harcolni.)
 


  2015.03.09. 17:21  Hozzászólás  Válasz edit (412) hsz.-re     Olvasás  
  •   421   


---
 
Én meg megkérdeztem két hete a szomszédot, hogy kivághatnám-e a kerítése mellett lévő fosókaszilva-bozótot, aminek a gyökerei miatt azon a részen nem nőtt meg semmi, még öntözéssel se. Nem örült neki igazán, mert takarta az összehalmozott szemetet, de hozzájárult különösebb kérlelés nélkül. Egyet meghagytam azért, nem akartam túlfeszíteni a húrt. Vittem glifozátot, a tönkök tetejébe kis mélyedéseket csináltam a láncfűrész orrával, és abba öntöttem. Így még nem próbáltam gyökeret kiirtani, ez az első.
 


  2015.03.09. 17:16  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (411) hsz.-re     Olvasás  
  •   420   


---
 
Ó, most megnéztem, és azon a felén, ami eredetileg a teteje volt, már látni 4 kis fehér cérnaszálat! :)
Ebből még lesz valami!
 




  2015.03.09. 10:36  Hozzászólás  Válasz Flanell (381) hsz.-re     Olvasás  
  •   418   
Avatar

terra alapító
 
Szia Flanell!

Dobj már egy címet privátban, mert küldeném a napraforgót! Nagytányérú, bolti, jófajta!
 


  2015.03.08. 08:21  Hozzászólás  Válasz Flanell (409) hsz.-re     Olvasás  
  •   417   


---
 
A kettévágás gond nélkül működik, bár én tegnapelőtt összesen 2 kg, közepes krumpli nagyságú gumókat kaptam Ásotthalomról, ezeket nem vágom ketté, kisebb részük megy 1/3-áig a földbe, nagyobb részük pedig vízbe. Tavaly csak vízben voltak, idén "innoválok"... :D
 






  2015.03.08. 05:45  Hozzászólás  Válasz Vebber (413) hsz.-re     Olvasás  
  •   414   


terra alapító
 
Igen, jó trágyázott homoktalajon nálam szépen megél. Sokat nem termett, mert kevés a helyem, és elég sűrűn raktam. Idén pedig a paprikák sorközébe (is) tervezem dugdosni abból a meggondolásból, hogy a paprika gyökere sekély, a batáta pedig mélyen lent terem, plusz befutja a paprika közöket, ergo helyettesíti a takarást.
Találtam jó kis videokat. Érdemes többet megnézni, látszik, hogy sokféle módszer van, és mindegyik jó.
https://www.youtube.com/watch?v=ow3C5UbxnFs
 


  2015.03.07. 19:57  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (411) hsz.-re     Olvasás  
  •   413   
Avatar

---
 
Kezd érdekelni ez a batáta, szimpatukos amit olvasgatok.
Ez a homok talajban ugye jól fejlődik?
 


  2015.03.07. 19:03  Hozzászólás
  •   412   
Avatar

terra alapító
 
Hurrá, a nyugati oldalon lévő hátsó szomszéd kivágta a kerítés mellett lévő áthajló óriási fáit. Nem tudom milyen fa, nagyon gyorsan nő, sövényt is szoktak belőle ültetni. Nagyon agresszív, combvastagságú gyökerekkel jött át hozzánk, nyaranta nem győztem a kis magoncokat gyomlálni. Kicsit kevésbé lesz árnyékos a kert, bár a fák mellett már a volt tyúkház és tyúkudvar van.
 


  2015.03.07. 18:51  Hozzászólás  Válasz Flanell (409) hsz.-re     Olvasás  
  •   411   


terra alapító
 
Szerintem meg jó lesz az…. Ha most tetted vízbe, a legtöbb idő, amíg gyökeret hoz, az olyan 3 hét körül. Érdemes cserélni a vizet időnként. Ha már vannak hosszú fehér cérnaszál gyökerei, onnantól viszonylag gyorsan hozza a hajtásokat. Ezeket aztán lehet vagdosni és újra vízbe tenni stb. A kiültetés jó meleg földbe, május végén ajánlott, addig pedig van még 2,5 hónap, bőven lesz palántád. Ha lesz a végén olyan hajtás, aminek nincs gyökere, de van rajta jónéhány ízköz, azt simán a földbe lehet dugni, szépen megered. Én egy bottal szoktam jó mély lyukat csinálni, és abba eresztem bele a gyökeres vagy nem is gyökeres, minél több ízközzel rendelkező hajtást, kannával jól beiszapolom és kész.
 


  2015.03.07. 18:36  Hozzászólás  Válasz Flanell (409) hsz.-re     Olvasás  
  •   410   


---
 
A nagyobb méretű, kihajtott állapotban 3 hete elültetett hagymák már szépen sorolnak.
A rosszul betemetett fokhagymák, amikre nem nagyon került föld, már szintén hoztak 2 cm levelet, és körben szépen gyökeres az aljuk. (Ezt két olyanon láttam, amit valami macska elkapart sorból, és vissza kellett ültetni.)
 


  2015.03.07. 18:31  Hozzászólás  Válasz vizerg (405) hsz.-re     Olvasás  
  •   409   


---
 
Hát, ha nem hosszában vágod ketté... :)
Mariska néni fotóin látni, ha visszanézed, hogy a gumó oldalán hajt, mint a krumpli, tehát ha egy hosszút elvágsz, akkor úgy is jó lesz (mint a krumpli).
Az biztos, hogy ültetni jó lesz a gumó, de hogy vízbe téve fog-e még addig leszedhető hajtás hozni, arra nálam tapasztaltabb ember tud csak válaszolni. Én úgy tippelem, hogy nem.
 


  2015.03.07. 15:17  Hozzászólás
  •   408   
Avatar

terra alapító
 
Na, én egy időre nyugodtan hátra dőlhetek. Ma mindent elvetettem amit csak lehetett. Először hogy rendet rakok az udvaron, és összekapirgálom a piszkot, utána hogy bepakolom az ősz óta kint lévő tüzifát, aztán hogy felrotálom a kertet, majd hogy megmetszem a szőlőt/almát/körtét, aztán hogy összepakolok a fóliában, meg hogy a 3 zsák poharazásra szánt földet leviszem a sátorba, és felnyitogatom hogy száradjon mire kell. Aztán gondoltam hogy lemosom a kocsit legalább, de azt is elvetettem. Végül van nálam egy vezérlőszekrény rajza, azt is át akartam még nézni de azt is elvetettem. Szóval most hogy mindent elvetettem ami eszembe jutott, úgy érzem hátradőlhetek, majd holnap se.
 




  2015.03.06. 08:34  Hozzászólás
  •   406   
Avatar

terra alapító
 
Kikeltek a különleges padlizsánjaim:

- Afrikai vörös,
- thai zöld kerek;
- thai zöld hosszú;
- török mini;
- aranytojás;
- fehér mini;
- prosperosa kerek;
- Rosita világos lila

Ha valakinek van valamelyikről tapasztalata, szívesen venném!
 


  2015.03.06. 08:27  Hozzászólás  Válasz Flanell (403) hsz.-re     Olvasás  
  •   405   


---
 
Én is akartam batátát csíráztatni, csak eddig nem sikerült normális méretűt venni. A piacon hatalmas nagyok voltak.
Úgy is kihajt ha kettévágom?
Most már késő elkezdeni?
 


  2015.03.06. 08:26  Hozzászólás  Válasz Flanell (401) hsz.-re     Olvasás  
  •   404   
Avatar

terra alapító
 
Bárkivel előfordulhat.

Tudod van itt néhány olyan dolog, ami máshol nincs, vagy nagyon másképp.

Például vezethetsz naplót, ahova csak Te írhatsz. Lehet blogod. Csinálhatsz táblázatot. Dolgozhatsz a tudástárba. Nemrég szerveztünk egy paprikamag akciót. Gyűjtjük a forgalmazók adatait.

Érdemes egy kis időt az ismerkedésre rászánni. :)
 


  2015.03.06. 07:26  Hozzászólás
  •   403   


---
 
Ennek a batátás témának nagyon örülök, hétvégén vettem én is egy hosszú vékonyat a Tuskóban, amit kettévágtam és vízbe tettem. Kicsit későn már, azt hiszem.

Tavalyelőtt volt először, mutattam is képet, a legnagyobb akkora volt, mint egy másfél literes palack.
Tavaly viszont alig akartak kihajtani az elrakott kis gumók, áprilisra lettek pár centis hajtások, kiültettem őket (tizenvalahányat), ismét síkfóliára, csepegtető öntözéssel, de gyengén fejlődtek, nem voltak szépek a növények, nem is lett egy szem sem, amit érdemes lett volna megenni vagy elrakni.

Egy érdekesség viszont történt.
Egy ki nem hajtó gumó helyére leszúrtam egy frissen letört hajtást pár levéllel, árnyékoltam, kétszer-háromszor megöntöztem, és egy bő hét múlva már hajtott.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 75 vendég