A paprika és a paradicsom Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.08.10. 17:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (505) hsz.-re 
  •   506   
Avatar

terra alapító
 
Jövőre sokkal kevesebb fajta lesz. A Paul Robson lesz jövőre is. Nekem nagyon ízlik.
 






  2014.08.10. 13:01  Hozzászólás  Válasz baby-lon (501) hsz.-re 
  •   503   
Avatar

terra alapító
 
Nekem ízlik. Persze úgy vagyok a paradicsommal, mint a nőkkel. Biztos mindegyikben van valami jó! :lol:
 








  2014.08.10. 11:03  Hozzászólás  Válasz lizy72 (495) hsz.-re 
  •   499   


---
 
Köszi :!: Két éve volt a csúcs 19 tövön több mint 3 mázsát szüreteltem 3 kötésből . Tavaly sajnos a hideg már elég sokat elvitt a palántákból ahogy az idén is ez volt a helyzet .
A dinnye nagyon kényes pár nap hideg és tönkremegy ahogy a palánta kiültetésnél kicsivel több csapadék is gyökérvesztést okoz és tönkremegy . A paprika mindig szép, mert töltöm mint a krumplit, és ha nincs csapadék elosztóval árasztom(van kutam ) tehát nálam nincs aszály a paprikánál sosem . Az idén a dinnye közepes termés hoz az első kötések közül 7-8 kilóig volt pár darab a második kötést nemsokára szedem abban van 10 kilós is jó pár, és lesz vagy 15 db a harmadik kötés kb 15-20 db ,de az nagyban függ majd az időtől ,hogy meg tudja-e érlelni, ha hosszú vénasszonyok nyara lesz akkor igen . A paprikák szépek , a kápiák nagyok lassan pirosodnak a sárgák is
már szedés alatt , az almapaprikák is szépek (sajnos a pontos nevüket nem tudom van piros és sárga is :P ) a fűzős tövek is roskadoznak a termés alatt .
A paradicsom sajnos úgy járt ahogy ,de azért enni bőven van és befőzni is lesz amennyi kell .Dinnyéből rendeltem carolina cross magot, elméletileg 30-40 kg termés
erre nagyon kíváncsi vagyok jövőre mi lesz belőle :P ;) .Paprika és tavalyi Charleston Graay dinnye :
DSC05182.JPG

DSC05676.JPG

DSC05677.JPG
 




  2014.08.10. 06:46  Hozzászólás  Válasz Vebber (496) hsz.-re 
  •   497   
Avatar

terra alapító
 
Nálam is számos paradicsom a totális tönkremenetel szélén vergődik. Nem gondolnám, hogy a paradicsom vész lenne. Tulajdonképen semmi okát nem látom, hacsak... Hacsak a rengeteg eső nem az oka. Egyszerűen a levelek érzékenyek a sok vízre. A mellettük lévő más fajták teljesen épek, és egyenlőre nem látom a terjedést. Soha még ilyen szépek a paprikáim nem voltak. Ők bezzeg szeretik ha vízben állnak.

Mindenesetre én sem fogok a sérültekből magot. (Az ördög nem alszik!) :)
 


  2014.08.09. 21:07  Hozzászólás
  •   496   
Avatar

---
 
Paradicsomok egyik részét nálam is elkapta a paradicsomvész. Schott, Choclate Cherry néhány példányai néztek ki a legsz@rabbul. Kihúztam a nagyon csúnyákat.
Úgy teszek mint Gergely, és mindet nem veszem ki, lesz ami lesz.

Ha ilyenből fog magot valaki, az elve fertőzött? (Nem teszem, de nagyon érdekel, a válasz).
 


  2014.08.09. 20:53  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (485) hsz.-re 
  •   495   


terra alapító
 
Hú milyen szép dinnyék ! :)

Imádom a görögdinnyét, egész nap el lennék vele :P
 
Lizy


  2014.08.09. 18:47  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (492) hsz.-re 
  •   494   


---
 
Jobb megoldás nincs ha nem akarod elbukni az egészet. Ami fontos, hogy égesd el a szemetet! Nem vagyok égetés párti, de ettől csak így lehet megszabadulni. Csekmet száraz fából egy kisebb tűz és mehet rá a beteg szemét.
Egy élmény lehetett táncolni a dinnye között. Idén az átlagnál korábban érik a disznóparéj. Ha idén az a sok mag szárba szökken akkor lesz mit gyomlálni. Alattomos egy gaz, ha csak egy darabot meghagysz akkor jövőre lesz belőle ötszáz.
 


  2014.08.09. 18:02  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (491) hsz.-re 
  •   493   
Avatar

terra alapító
 
Én is azt terveztem, hogy leszedem mindet ami csak akár sárga, majd fújom az egészet, és ha várakozási idő alatt valami túlérik, az a veszteség. De attól tartottam hogy vegyszerrel sem tudom már rendbe szedni őket, és akkor még azt is bukom, amit még pont be tudott volna érlelni. Így majd meglátjuk. Annyit remélem terem amennyi nekünk kell.
 


  2014.08.09. 17:58  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (490) hsz.-re 
  •   492   


---
 
Én 25 éve lakom itt azóta kertészkedem ,de ilyen még nem volt soha . Veled értek egyet leszedem az éretteket eltávolítom a még található betegeket (már szedtem le egy csomót) kap egy permetet még eső előtt és meglátjuk mire jutunk . Ma is kint töltöttem a reggelt -délelőttöt gazoltam a dinnyét több mint 100 nm elfutva mindenfelé,
de fölé nőtt a gaz ettől a sok esőtől ,valahogy ki kell gyomlálni mert nem kap fényt a levél és soha nem érik be . Látni kellett volna mint egy balett táncos úgy jártam benne, mert ugye agyontaposni az indákat nem lehet .15 diszperzites tömött vederrel szedtem ki és így van kész a fele , holnap reggel folytatás . Paprika szép, pár elrohadt ami leért ,de az bírja jobban a csapadékot .
 


  2014.08.09. 17:51  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (486) hsz.-re 
  •   491   


---
 
Látom nálad is beköszönt ,de ahogy néztem kevesebb a károd ( gondolom ez nem vigasztal :) ebből még lesz azért szép termés ha nem jön közbe semmi .
Sajnos nem lehetünk elég okosak mert ha nem ilyen az idő akkor elég 2-3 permetezés érésig és utána már hamar beérik és az őszi ködökig nem szokott
gond lenni ,és nem eszünk annyi mérget . Bár ez is tanulságos volt ,mert ha csapadékosabb az idő ,akkor bizony permetezni kell ha más nem úgy megoldva ,hogy
termés leszed, és akkor a várakozási ideig nem szedünk , így talán + tudjuk védeni .
 


  2014.08.09. 16:25  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (485) hsz.-re 
  •   490   


---
 
Sajnos nálunk is ez van. Soha nem volt ilyen mértékű paradicsomvész mint idén. Szerintem távolítsd el a beteg részeket illetve a nagyon fertőzött növényeket aztán mehet neki amistar + dithane kombó.
 




  2014.08.09. 13:12  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (487) hsz.-re 
  •   488   


terra alapító
 
Jó kis zuhé volt felétek is :(

Vannak fertőzött gócok, de alapjában nagyon szépek a paradicsomok.
Megállt a fertőzés?

Sajna megint esőt mondanak :(
 
Lizy


  2014.08.09. 11:36  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (486) hsz.-re 
  •   487   
Avatar

terra alapító
 
A jelenlegi helyzet:
[youtubekod]https://www.youtube.com/watch?v=It-QSwu5Vks[/youtubekod]
 


  2014.08.09. 11:13  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (485) hsz.-re 
  •   486   
Avatar

terra alapító
 
Hasonló cipőben járok én is, csak nagyobb mennyiséggel. Én rábíztam a Jóistenre, majd ő eldönti hogy legyen-e paradicsomom.
 


  2014.08.09. 10:55  Hozzászólás
  •   485   


---
 
Sziasztok , sajnos én az idén nem tudok jót írni a paradicsomtermesztésről mivel olyan történt ami az elmúlt 25 éveben még nem .
Pár nap alatt a paradicsomvész elvitte a termés 50% úgy ,hogy előtte és a probléma észlelése után is védekeztem ,de minden hiába volt .
Megelőzésként Dithane,és Shamp dp-l permeteztem érésig,ezek szerint hiába . Észlelés után szintén az esőálló réztartalmú Shamp DP adtam neki
talán annyit elértem ,hogy a felét azért megvédtem,most kicsit bajban vagyok mert a töveken a fele termés rajta van és folyamatosan érik így
most nem tudom mi tévő legyek . A beteg növényeket eltávolítom ,de a töveket nem semmisíthetem meg mert akkor nem lesz paradicsomom
(mivel sok van kb 60 kg így is lesz rajtuk . Mit tanácsoltok mit tegyek,a beteget szedjem le és a többit hagyjam beérni avagy .....?
Tavalyi képek mikor még jól ment :P
DSC05179.JPG

DSC05171.JPG

DSC05057.JPG

DSC05055.JPG
 


  2014.08.08. 18:51  Hozzászólás
  •   484   
Avatar

terra alapító
 
Kedves fórumozók!

Folyamatban van egy fajtaismertetős rész létrehozatala a fórumon. Már készül, de még nem nyilvános. Akinek van fotója valamelyik fajtájáról, az töltse fel, és írjon mellé pár sort a tapasztalatairól! A hozzászólást átmásoljuk oda. A résztvevőknek előre is köszönöm!
 




  2014.08.08. 12:33  Hozzászólás
  •   482   
Avatar

terra alapító
 
A saját tapasztalatom az, hogy sokkal nehezebben találja meg a probléma az indetermináltakat, ha a sor és tőtáv be van tartva. ;)
 


  2014.08.07. 18:44  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (480) hsz.-re 
  •   481   


---
 
Ne habozz, gyorsan miltox speciált neki ha még van mit menteni! A paradicsomvész brutális és áttelel ha nem figyelünk oda.
 


  2014.08.07. 16:56  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (479) hsz.-re 
  •   480   
Avatar

terra alapító
 
Lelki erőre gondoltam. Már a múlt héten is látszottak gondok, elég sok tövem van, ha most lemegyek és azt látom amit gondolok, a legnemesebb szervembe állítom az oltóbicskám. (pedig az nem is hegyes)
 








  2014.08.07. 16:45  Hozzászólás  Válasz Rhéman (470) hsz.-re 
  •   476   


---
 
Akkor nálatok jól mennek a dolgok ilyen ügyben. A környéken mindenkinek tőbe elrohadt és lehullott a paradicsom. Iszonyat pusztítást végzett a betegség órák leforgása alatt.
 


  2014.08.07. 11:44  Hozzászólás
  •   475   
Avatar

terra alapító
 
Nekem még soha ilyen szép nem volt a paradicsomosom... Remélem így marad. A nagy részüket már tetejeztem 2 méter körül, ezzel beindult az érés további szinteken is. Hétvégén kánikula, szerintem hamarosan befőzés...
 


  2014.08.07. 10:50  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (473) hsz.-re 
  •   474   
Avatar

terra alapító
 
Persze nálam is nő minden, főként a gaz, mint egy esőerdő olyan a kert. Lassan lemondok a rendben tartásáról. A füvet, ha abba marad az eső, még napokig nem lehet nyírni, mert a gép elsüllyed.

A csigák meg lassan elérik a tűrhetetlen mértéket.

Idén van először sütőtök. Állandó vitában vagyunk, mert össze-vissza akar kóborolni a kertben. Akkora termése van, hogy egyedül, a kikopott térdízületeimmel, biztos nem tudom felemelni.

A paradicsomok vontatottan érnek. Már adtam nekik egy kis káliumot félszívódóan, de semmi.
 


  2014.08.07. 09:18  Hozzászólás  Válasz Rhéman (472) hsz.-re 
  •   473   
Avatar

rendszer admin
 
Én ezen a héten itthon vagyok szabin. De idáig szinte semmit nem tudtam csinálni a kertbe, mert minden nap vagy hajnalba, vagy délelőtt, vagy délután esett.
Füvet is kellene nyírnom, a gaz derékig ér, arra sem emlékszem, hogy a kerti tó mikor volt utoljára heteken keresztül csurig tele vízzel.
A veteményesbe mindig találok "fekvő vagy eldőlt" növényt az esőtől, nem győzöm felkötözni őket, miközben bokáig tocsogok a sárba.
Ha kihúzok egy gazt, a gyökerével együtt kijön egy nagy maréknyi sárgubanc is, ha le akarom rázni, fröcsög szanaszét. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2014.08.07. 07:50  Hozzászólás
  •   472   
Avatar

terra alapító
 
Nálunk, Budapesten, a tegnapi felhőszakadás után egész éjjel sűrűn esett.

Jövőre rizs termesztésébe kezdek. :)
Van valakinek tapasztalata ezen a téren? :lol:
 


  2014.08.06. 20:02  Hozzászólás
  •   471   


terra alapító
 
Nálam is beindult a szezon, de egyenlőre nincs meg az igazi íz érzése.

A sok esőtől kissé víz ízűek a paradicsomok. :shock:

Remélem a jövő hétre igért napsütés segít rajtuk.

Ami érik :
Patvarcai szőlőszem, lugas F1, cherolla, chocolate cherry, mobil, korall, sugar sweet cherry,helsing junction, osu blue
A többi még várat magára.

Ha minden igaz akkor a meglepetés magok közül megmaradt egyik tő reisetomate lesz. Elég érdekesnek néz ki, de még nem pirosodik. Kíváncsi leszek rá :)
http://www.chilimag.hu/?75,reisetomate
 
Lizy


  2014.08.06. 15:38  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (468) hsz.-re 
  •   470   
Avatar

terra alapító
 
Hál'istennek még nem találkoztam a paradicsom vésszel. Nem is nagyon töröm magam utána. :D

A gombás megbetegedések ellen eddig azt csináltam, hogy a tavaszi lemosó permetezésnél championnal bepermeteztem a talajt is.

Kiültetés után, még a virágzás előtt kapott ismét championt, a mikroelemekkel együtt. Május végén, június elején az uborkám lisztharmatos lett, ekkor kapott minden amistart. Azóta nem tudtam permetezni. Néhány tő ismeretlen okból elszáradt. A sok eső miatt kellene megelőzés céljából permetezni, de az állandó eső nem teszi lehetővé. Most láttam néhány vándor poloskát. Pénteken belakkozom a hajukat!

Szerintem sokat segít az agroszövet, amit alkalmazok.

Na! Ezzel nem sokat segítek rajtad, legalábbis idén.
 




  2014.08.05. 10:40  Hozzászólás  Válasz Ziza (467) hsz.-re 
  •   468   


---
 
Nagyon jó kérdés, fogalmam sincs :D . Ahogy a szőlők fajtáját sem tudom megmondani. Ízre olyan mint a savanyúságnak való csak ezek böszme nagyra megnőnek ha nem szeded le naponta, szóval inkább csalamádénak való. Volt olyan év amikor jól marha trágyáztam a talajt és voltak kisebb tökre hasonlítók is. Az almafákat tudom csak, batul és bőralmát oltott, a vesszőket ég a szülői házától hozta szóval jó régi fajtákról van jó.

Tegnap reggel még nyoma sem volt a paradicsomvésznek. Estére már több tő elpusztult :( . A fertőzött növényeket el kellett égetni. Az egészségeseket kimostam cuproxat-tal a talaj felszínét még rézgáliccal mostam le. Ennek ellenére sajnos nagyon lassan továbbterjedt a betegség szóval kezelni kell még csak fogalmam nincs mivel.
 




  2014.08.03. 18:43  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (465) hozzászólására 
  •   466   
Avatar

terra alapító
 
Velem lehet cserélni, de mindegyiknél megadom a beszerzési lehetőséget, ha a linkre kattintasz. Ott biztos nincs kereszteződés. Amit én fogok magot ott, bár nem valószínű, de nem is zárható ki.
 


  2014.08.03. 18:26  Hozzászólás  Válasz Rhéman (464) hozzászólására 
  •   465   


---
 
Visszanéztem, vannak egészen különleges fajták. Mindegyik szép, egészséges. Gratulálok hozzá. Hol lehet ilyen különleges magokat beszerezni?
 


  2014.08.03. 17:14  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (463) hozzászólására 
  •   464   
Avatar

terra alapító
 
Van, de nem igazán feketék, inkább sötét barnák. Idén, minden fajtát, amiből magot fogok kiteszek ide. Kicsit korábban már 15 félét láthatsz.
 


  2014.08.03. 17:10  Hozzászólás  Válasz Rhéman (462) hozzászólására 
  •   463   


---
 
Soha nem késő elkezdeni. Fekete paradicsomod is van?
 


  2014.08.03. 16:48  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (461) hozzászólására 
  •   462   
Avatar

terra alapító
 
Légy üdvözölve nálunk. Már én is regisztráltam hozzátok.

Én nemsokára belépek a hetvenötödik évembe. Néhány éve kertészkedem. Főként a paradicsom érdekel. Van több, mint 100 tő, és mind másfajta.

Az időjárás nekem is sok gondot okoz.

Többet tudsz meg rólam, ha megnézed a [url]http://www.rheman.uw.hu[/url] lapot. :)
 


  2014.08.03. 16:37  Hozzászólás
  •   461   


---
 
Sziasztok!
NyilasMisi vagyok a láncfűrészes  fórumról. Gyerekkorom óta kertészkedek, mindenféle zöldséget-gyümölcsöt termesztek saját és takarmányozási célra.
Hogy ne legyen annyira off hozzászólás említést tennék a legtöbb gondozást igénylő növényekről, a paprikáról és paradicsomról. Többszáz tő paprika és kb. 100 tő paradicsom van a kertünkben. A környéken most mindenkinek elvitte a gomba a paradicsomját, egyik napról a másikra. Nem vagyok vegyszer párti, de van amikor nem lehet nélkülözni. Idén kétszer permeteztem dithane és tihovit jet keverékével ez bőven elég volt, hogy megóvjam a növényeket a betegségtől. Sajnos a a paprika levelén megjelent a lisztharmat, ezt is sikerült leküzdeni. Az időjárás is nagyban elősegíti a gombás betegségek terjedését, ezért ma vagy holnap cuproxat FW szerrel le kell permeteznem a paprikát, paradicsomot, uborkát és szőlőt. Utóbbival szerencsére nincs sok gond, elég ellenálló fajták még öregapámtól kaptam.
Ne csak én meséljek, ti is írjatok valamit a kertetekről. Jómagam előszeretettel termelek hagyományos fajtákat (erdélyi lófogú kukorica, batul alma, stb.).Ti hogy vagytok ezzel?





Szerk.: Kijavítottam a linket. Üdv.:Glifozát
 


  2014.08.03. 11:23  Hozzászólás
  •   460   
Avatar

terra alapító
 
2014-ben termesztett paradicsomaim. 3.

előzmény
előzmény

11. Cherokee purple. [url]http://rheman.uw.hu/leirasok/cherokeep.html[/url]

Kép

12. Chocolate Cherry . Felhasználok néhány 2013-as felvételt. [url]http://rheman.uw.hu/leirasok/chokolate_cherry.html[/url]

Kép

13. Green Zebra. [url]http://rheman.uw.hu/leirasok/zold-zebra.html[/url]

Kép

14. White Beefsteak . [url]http://rheman.uw.hu/white_beefsteak.html[/url]

Kép

15. White cherry. [url]http://rheman.uw.hu/leirasok/white-cherry.html[/url]

Kép
 


  2014.08.02. 16:51  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (458) hozzászólására 
  •   459   
Avatar

terra alapító
 
Aha.. szóval te csapolod meg a fellegeket... azsé nem esik itt. Gedén esett a zelőbb, ide már nem gyütt.
Lehet locsikolni ööö... valakinek problémája volt a locsolással, mindig kigazított, hogy "öntözni" a helyes.
Szal lehet öntözni nálam.
Sajnos 1 db. Amish paste-tól ma meg kellett válnom. Látszottak rajta a vész jelei. Inkább kiemeltem. Remélem nem későn.
 
"Megmaradtam embernek, szigetnek, csodálkozónak, reménykedőnek, győzelemre törőnek, gondolkodónak...folyton-keresőnek, "terepfelverőnek", lázadónak, életmentőnek, értelmezőnek, lassan bölcsülőnek, igazságkeresőnek, nevetőnek." L.Z.


  2014.08.02. 16:04  Hozzászólás  Válasz lizy72 (457) hozzászólására 
  •   458   
Avatar

terra alapító
 
Elnapoltam a dolgot. A paradicsomok mellett vannak a paprikák, sok olyan van ami még nőhetne, de attól tartok, hogy a várakozási idő túl sok lenne. Szedtem 2 láda piros paradicsomot, egy vödör almapaprikát, meg egy vödör fehéret. Ez a senator tényleg nagyra nő. A paradicsomoknak nem sok jót jósolok, de hátha. Majd imádkozok. Idén biztos nem lesz novemberig paradicsom. Ma is esett.
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Yandex [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; YandexBot/3.0; +http://yandex.com/bots) valamint 24 vendég

cron