A paprika és a paradicsom Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.




  2014.08.15. 20:21  Hozzászólás  Válasz kisveréb (552) hsz.-re 
  •   554   


terra alapító
 
Veszíteni valóm nincs :(

Tök zöldek maradtak rajta, hátha megállítja egy kicsit és beérnek.
 
Lizy


  2014.08.15. 20:18  Hozzászólás  Válasz kisveréb (549) hsz.-re 
  •   553   


*
 
Idén sok volt a paradicsompalántám, a végén kínomba már összevissza ültettem a maradék három ágyásba, nem is logikusan, keverve a féldetermináltakat a folytonnövőkkel. Van egy sor, ami ilyen középmagas, (nembaj a legmagasabb kordon van fölötte :D ) csak egy cseppet sűrű lett, mert valami eszméletlen széles bokrok lettek. Az biztos, hogy valami "fekete" vagy black krim, vagy a cherokee purple - nem találom a füzetemet a puskámmal - az atkás levelek nem sárgára száradnak, hanem szürkére. Múlt héten kicsit igazítottam rajtuk, és akkor állt meg bennem az ütő, hogy fitoftóra. Fekete foltok a száron, a levélen.
Kapott kétszer Amistart, egyszer meg Ridomil Goldot, plusz a szokásos atkaelleni napalmot.
Aztán kezdtem szimatolni, a pár évvel ezelőtt, amikor tarolt a fitoftóra, akkor egy hét alatt leette a fene az összest, bogyót, szárat, levelet és valami eszméletlen büdös, émelyítő szag terjengett a sorok között. Most ezt nem éreztem. Nem is romlott egy hét alatt semmi, csak találtam két foltos bogyót, az egyiken a folt már feketén penészes volt, a másikon meg úgy néz ki, mintha fitoftórás lenne, de nem az, mert napok alatt nem változott.
Aztán rájöttem hogy a száron a foltok esélyesen a madzag nyomai, a levelek meg még az atkásodás után most dobták fel a lábukat, a feketéken nem igazán látszik, hogy megharapdálták őket, csak amikor feketére, szürkére száradnak. Ma pici időm volt, ellenőriztem a paradicsomokat, újabb foltos bogyó nincs, leveleken se látom, hogy gáz lenne. Na most, ha fitoftóra lenne, ennyi idő alatt már elvitte volna, meg rém büdös lenne. Viszont tökre úgy néz ki, mint ami fitoftórás :D Ha képen látom, tuti én is azt mondom, fitoftóra.
Gazdaboltban azt mondták, van, hogy nem fitoftóra, hanem valami más gombabetegség, ha jól emlékszem, szürkepenész. Kaptam rá Teldor 500 sc-t. Ha végre kilóg majd az orrom a vízből, és kapok levegőt, akkor esélyes, hogy lenyomom utoljára őket. Leszedem a pirosakat, amúgy évije paradicsomban 3 nap. Én még önszorgalomból keverek hozzá rézoxi-kloridot, a réz szerintem nem árt ilyen időben :D Aztán az idénre befejeztem a védekezést.
Ezt csak azért mondom, hogy lehet, hogy sok helyen van fitoftóra, de ha nem lesz kampó egy hét alatt, akkor esélyes, hogy mégse az, csak hasonlít.
 


  2014.08.15. 19:45  Hozzászólás  Válasz lizy72 (551) hsz.-re 
  •   552   
Avatar

terra alapító
 
Gondolod, hogy még érne valamit? Mert ha valaki hozzáértő azt mondja, hogy igen, én is lenyomnám őket.
Az ACe-ről leszedtem ami pirul, a többieket pedig megszedték az unokák, lányok, csak nem hagyom, hogy bolti paradicsomot egyenek ha már van a kertben. Főleg, hogy a legnagyobb csak pár napig lesz Magyarországon, had egyen végre egy kis finom zöldséget-gyümölcsöt.
 


  2014.08.15. 19:35  Hozzászólás  Válasz kisveréb (549) hsz.-re 
  •   551   


terra alapító
 
Náluk is megjelent :(

Azaz azokon a parikon ami anyunál vannak, sajnos az a nagyobb mennyiség.

Amit tudtam leszedtem, holnap lesz a befőzés, és lenyomtam amistarral.

Az itthoniak még rendben, de őket is permetezem holnap, megelőzésképpen.
Az évi-je 3 nap?
 
Lizy


  2014.08.15. 16:56  Hozzászólás  Válasz kisveréb (549) hsz.-re 
  •   550   
Avatar

terra alapító
 
Örülj neki. Minket lassan el is hagy. Paradicsommal együtt.



Üdvözlöm az új tagokat!
 


  2014.08.15. 11:32  Hozzászólás
  •   549   
Avatar

terra alapító
 
Na, engem is elért a paradicsomvész. Pedig sokat permeteztünk, és itt nem is volt annyi eső, mint másutt. Szerencsére nem a fő ágyást, hanem azt a helyet, ahol a paradicsomlé alapanyagnak ültetett ACE tövek vannak. Talán a többieket elkerüli, ezek a tövek azért nagyon sűrűek, és nincsenek is a többiek közelében.
 


  2014.08.15. 10:34  Hozzászólás  Válasz Luni (547) hsz.-re 
  •   548   
Avatar

terra alapító
 
Már itt volt az ideje! Ha megnézted volna a paradicsomaimat, már régen itt lehetnél. :)
 


  2014.08.15. 09:08  Hozzászólás  Válasz kemorgo (541) hsz.-re 
  •   547   


*
 
még jó hogy utánakérdeztem a fórumnak és így más is idetalált, hihhi :)
 


  2014.08.15. 07:17  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (539) hsz.-re 
  •   546   


---
 
Az idén egyet azért elrontottam a paprikánál (csak egy részénél ) a fa árnyékába raktam ,így ott kevés fényt kap főleg azért mert nagyon sok a felhős napok száma
és ezért nem nagyon akar érni .Van -e valami érés segítő permetszer mert ha igen szükségem lenne rá . Bár ha hosszú lesz a nyár akkor nem lesz gond , de ha nem .......
 


  2014.08.14. 20:54  Hozzászólás  Válasz Vebber (540) hsz.-re 
  •   545   
Avatar

terra alapító
 
Nekem tavaly helyrejött az atkásodás után a legtöbb. A Marmande nem, az belehalt, meg a koktél is. De a San MArzano, a kerek magas, a paprika alakú elkezdett fejlődni, virágzani. Ezeken tízkilószámra fagyott meg a zöldparadicsom tavaly szeptemberben.
 


  2014.08.14. 19:57  Hozzászólás  Válasz Rhéman (542) hsz.-re 
  •   544   


*
 
Köszönöm a szíveslátást :D
 






  2014.08.14. 19:42  Hozzászólás
  •   541   


*
 
Szép jó estét mindenkinek!
Ide találtam én is végre, ami késik, az nem múlik. És már vissza is olvastam ezt a topikot. Most megyek, és olvasom a többit.
 


  2014.08.14. 17:28  Hozzászólás  Válasz kisveréb (535) hsz.-re 
  •   540   
Avatar

---
 
Atka nálam is beütött nagyon sok paradicsomon, sajnos elég komoly kárt csináltak alig néhány nap alatt.
Megfújtam Envidor atkaölővel. Nemhogy befőzni, nemtudom, hogy legalább enni marad-e.

Az atka kiírtása után van esély, hogy a növények a száron új hajtást hozzanak?
 


  2014.08.14. 17:00  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (538) hsz.-re 
  •   539   


---
 
A kápia nagyon finom nyersen ledarálva, csak nem minden éven érik be:(.
A fűszerpaprika hagyomány nálunk. Felfűzzük, megszárítjuk és ledaráljuk. Nem kell hozzá semmi tartósító, por formában eltartható. Legolcsóbb helyen 3000 Ft kilója. Nálunk több kiló a végeredmény ledarálva, ez bőven elég egy évig. A palántát bagóért vettem, 2000 Ft volt plusz a permet. Egész évben hígtrágyával locsoltam, most wuxaloztam mert van rajta még néhány kisebb aminek meg kéne nőni a hígtrágyát meg nincs kedvem szippantani elég volt az a párszáz liter amit egész évben elhordok.
Irigylem, hogy nálatok egész évben sem gomba sem rovar nem támadja a paprikát, itt nincs ilyen fényes helyzet.
 


  2014.08.14. 16:20  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (536) hsz.-re 
  •   538   


---
 
Az idén én is raktam fűszerpaprikát ,tavaly az nem volt hanem a kápiát daráltam le nyersen és az lett elrakva pörköltekbe ételbe .
Elég jó módszert találtam ki , darálás után jégkockakészítőben lefagyasztottam mikor megfagyott abból kivéve szögletes dobozokba
raktam és így tároltam fagyasztva .Kevés helyet foglal, és nem kell tartósítószert hozzákeverni . Nem számoltam + ,de nekem is rengeteg
van a fűszeren , ahogy a többin is ,ha nem éri semmi lesz bőven .Én a paprikát sosem permeteztem ,de eddig nem is kellett ,a jövőt még nem látom :P
,de remélhetőleg nem lesz rá szükség .
 


  2014.08.14. 08:42  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (533) hsz.-re 
  •   537   
Avatar

terra alapító
 
Szia!

Általában a karós termesztési mód hatékonyabb a betegségek megelőzésében, tehát az indetermináltak kevésbé fertőződnek, köszönhetően a termesztési módnak ( a sor és tőtáv betartásával).

Vannak extrém módon ellenálló fajták, pl lugas f1, vagy a magyar tájfajták, fóti gerezdes, erdélyi marhaszív... A heirloom (nemesítés előtti) paradicsomok általában ellenállóbbak.
 


  2014.08.14. 08:34  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (533) hsz.-re 
  •   536   


---
 
Nálam a Rio Fuego volt az, ami egyáltalán nem fertőződött, pedig közvetlen az elhalt koktél mellett volt, tehát kapott bőven a kórokozóból. Tanulság, hogy jövőre időben csinálok amistaros megelőző kezelést.

A fűszerpaprikát megtámadta az atka illetve a lepkebagoly hernyó. Szerencsére még nem volt nagy a kártétel szóval majdnem sikerült időben védekezni. Megnéztem az agrármeteorológiát, csapadék nem várható. Gyorsan ment is a permetezőbe az atkaölő, a rovarölő meg egy kis wuxal, hogy a kisebbek is megnőjenek. Végeztem, levetkőztem a kényelmetlen és meleg vegyvédelmi ruhából. Már majdnem úgy tűnt minden szép és jó. Két óra múlva akkora eső volt, hogy percek alatt lemosta az egészet :evil: :evil: :evil: . Most ismét esik, pedig jó lenne pótolni a kezelést. Idén rekord mennyiségű fűszerpaprika van. A leggyengébb töveken is 20 darab, a nagyobbakon harminc felett is számoltam.
 


  2014.08.13. 20:06  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (533) hsz.-re 
  •   535   
Avatar

terra alapító
 
Nálunk egyelőre nincs nyoma, bár egyéb gombás jelek vannak, meg láttam pár atkásat is. De itt nem is esett annyi eső, rendületlenül locsolunk. Az atkásokat slaggal lemostam ma. Tavaly is azok atkásodtak el, amelyekre ráhajlottak az őszibarackfák. Ültetéskor azt hiszem, hogy nem a fa alá ültetek, de mire érnek a barackok kiterülnek a fák.
 


  2014.08.13. 18:28  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (533) hsz.-re 
  •   534   
Avatar

terra alapító
 
A mieink! :D cserépben vannak - albérlet -, nyaralni voltunk, egy hétig nem kaptak vizet :D na ezek már tuti nem kapják el a vészt! :D kicsit megviselte őket az időjárás...
Rá van írva a zacskóra, ha ellenálló, F1 - hibrid - típusok általában azok. Általában...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.08.13. 18:10  Hozzászólás
  •   533   


---
 
Sziasztok ahogy olvasom szinte mindenkinél beköszönt a paradicsomvész az idén kisebb nagyobb mértékben .
Van-e tudomása valakinek olyan fajtáról ami a legjobban ellenáll ezen betegségnek, betegségeknek......... :?:
 






  2014.08.12. 19:09  Hozzászólás  Válasz Vebber (527) hsz.-re 
  •   530   
Avatar

terra alapító
 
Kensz egy karaj zsíros kenyeret, felvágod a paradicsomot, kikaparod a magot egy befőttes üvegbe, a többit megeszed. Ha jóllaktál, feltöltöd az üveget vízzel, dobsz bele egy kockacukrot, majd kirakod egy fa alá. Pár nap múlva leszeded az üveg tetejéről a paradicsomfoszlányokat, az alján meg ott a mag. Egy szürővel leszűröd, majd hidegen fújó hajszárítóval keverés közben megszárítod. Az eredmény, ragyogóan pergő magok. Mint a bolti.
 


  2014.08.12. 19:04  Hozzászólás  Válasz Rhéman (528) hsz.-re 
  •   529   
Avatar

---
 
Na de ha jól emléxem, akkor jövőre lényegesen kevesebb fajta lesz, és a jobbakból több tő :)
 




  2014.08.12. 18:59  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (526) hsz.-re 
  •   527   
Avatar

---
 
Írd már le a módszered.
Zacskózni én úgy szoktam, hogy fogok egy régebbi tasakot amibe vetőmag volt, de tiszta (direkt csak a sarkát vágom le, hogy később használni tudjam), és beleteszem.
 


  2014.08.12. 18:55  Hozzászólás  Válasz Vebber (525) hsz.-re 
  •   526   
Avatar

terra alapító
 
Ettől az én módszerem sokkal jobb, mégis lusta vagyok rá. No meg akkor mibe tegyem, meg hogy írjam meg, stb. A hideg is kiráz. :-)
 


  2014.08.12. 18:46  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (524) hsz.-re 
  •   525   
Avatar

---
 
:D :D
Ezt más fogalomnak ismerem, lustaság :)

Egy könnyített módszerre jöttem rá, lehet ezt szeretni fogod. Befőzésnél egy fajta paradicsomot összevágtunk (több kilót), és a végére a tálban sok mag maradt. Abból átöntöttem egy tányérba, engedtem rá egy kis vizet, ledörzsöltem őket, majd szépen sorba egy A4-es papírra raktam száradni.
 


  2014.08.12. 18:30  Hozzászólás  Válasz Rhéman (523) hsz.-re 
  •   524   
Avatar

terra alapító
 
Ez a magszedés nem semmi dolog, én csak 2 fajtából szedek, de arra is alig bírom magam rászánni.
 


  2014.08.12. 18:26  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (521) hsz.-re 
  •   523   
Avatar

terra alapító
 
A zöldek, zöldek is maradnak, és nekem ízlenek. Szólj időben, mert mindenből csak egyszer szedek magot, így is lassan kitiltanak a konyhából. :)
 




  2014.08.12. 18:20  Hozzászólás  Válasz Rhéman (498) hsz.-re 
  •   521   


*
 
Elnézve a paradicsomaidat lehet,hogy én is kérek majd pár magot :)
Ezek a zöldek zöldek is maradnak ? ...és milyen az ízük ?

Nálunk sajnos ismét tarol a par.vész.Csoda hogy egy kisebb adagot be tudtunk főzni,meg vmennyit enni is tudtunk,de a kedvenc paradicsomsalátám még nem volt idén...Az egy ami bírja még az egy olaszból behozott fajta,aminek a palántáit egy ismerős kertésztől kaptam.A többi , mgboltban vett magból szinte mindből fertőzött bokor lett...pedig 6-8 fajtát én is ki szoktam próbálni minden évben...
 




  2014.08.12. 08:55  Hozzászólás  Válasz baby-lon (518) hsz.-re 
  •   519   
Avatar

terra alapító
 
Ha átviszik, génmanipulációval, a gént más paradicsomokba, ahelyett, hogy fáradságos keresztezésekkel tegyék ugyanezt, akkor az eredmény GMO, vagy nem?
 






  2014.08.11. 20:48  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (514) hsz.-re 
  •   516   


terra alapító
 
Köszönöm :)

Most sikerült egész jót venni, be is nyomtuk a gyerekkel :D
 
Lizy


  2014.08.11. 19:14  Hozzászólás  Válasz kopaszkutty (514) hsz.-re 
  •   515   
Avatar

terra alapító
 
Látom nagy tapasztalatod van ezen a téren. Írhatnál a Kobakosok-ba. Köztünk még nem nagyon derült ki, hogy kik a gyakorlottak ezen a téren. Mindenki ott fogja keresni a segítséget.
 


  2014.08.11. 18:59  Hozzászólás  Válasz lizy72 (508) hsz.-re 
  •   514   


---
 
Egészségedre ! Remélem sikerült egy jót választani :P
Még egy kis étvágygerjesztő , az idei rekorder Crimson Sweet :
DSC06051.JPG
 




  2014.08.11. 18:45  Hozzászólás  Válasz Rhéman (483) hsz.-re 
  •   512   
Avatar

---
 
Ez a "Lila óriás lugas" nekem is van, Lila paradicsomfa megjelöléssel kaptam.
Hatalmasakat termett nálam. Talajra viszont igényes, mert ha az nem az igazi, akkor elmaradnak a hatalmas méretű paradicsomok. Egyébként a legutiljára érők között van. Közel kilós termések is lettek rajta.
 


  2014.08.11. 18:15  Hozzászólás  Válasz Rhéman (510) hsz.-re 
  •   511   
Avatar

terra alapító
 
Nem tudom, de én ebből nem kérek.

Megkezdtem a paradicsomok szedését (friss fogyasztáson kívül). Ennek a többszöröse van még a töveken, de kétlem hogy beérnek. De ha be is pirosodnak, az ízük az már sehol sem lesz.

WP_20140811_001.jpg
 








  2014.08.10. 19:24  Hozzászólás
  •   507   
Avatar

terra alapító
 
Csak nézem a videót a sok esőről. 10 napig elvoltam, ma locsolni kellett. A paprikáim, cukkinim fele elszáradt, pedig naponta ment rájuk a csöpögtetés. A paradicsom jól néz ki, bár az üvegházban tönkrement. Élnek a tövek, de nincs rajtuk zöldparadicsom, virágfürt, csak az első kört teremték le. Kivétel a Schott lugas, de azok közül is két tő koktélparadicsom méretű, egy terem csak normál méretet. Tápanyag-gond lenne? Vagy az a gond, hogy ott mindig is paradicsom volt, amióta megvan az üvegház?
Kint viszont szépen beindult, holnap paradicsom-befőzés és aszalás beindítás.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég