Csemegeszőlő Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2021.07.21. 18:05  Hozzászólás  Válasz asdfgh (3597) hsz.-re     Olvasás  
  •   3598   
Avatar

---
 
Ha ők azt írják, szállítanak az EU-ba, akkor valószínűleg van erre kidolgozott rendszerük. Magánszemély nem (vagy csak igen nehézkesen) hozhat be EU-n kivülről élő növényt, vagy növényi részt, viszont a cégek másként működnek. Szerintem kérdezd meg őket, meg fogják tudni mondani, hogy mi a helyzet.
Ha meg mégsem akarsz rizikózni, keress EU-n belüli céget, ott nincs probléma. Tudtommal lehet lengyel meg szlovák oldallakról is jó csemetéket kapni.
 


  2021.07.21. 17:31  Hozzászólás  Válasz alex (3596) hsz.-re     Olvasás  
  •   3597   


---
 
Pedig reméltem, mert az oldalon azt írják, hogy szállítanak az EU-ba, még azt is írja, hogy mennyiért, 30$-ért.
Ami azt illeti, ha ez nem törvényes, akkor nem sok kedvem van vele vacakolni, inkább rendelek EU-n belül. Esetleg tudsz/tudtok valamilyen oldalt, ahol jó árban széles kínálat elérhető?
 


  2021.07.21. 16:10  Hozzászólás  Válasz asdfgh (3595) hsz.-re     Olvasás  
  •   3596   


---
 
Hú ez egy ukrán oldal. Ne is álmodj róla, hogy hivatalosan tudsz rendelni tőlük. A Magyar Nébih-et kérdezd meg először. Különben a határon elégethetik az anyagot. Próbálj EU-n belül rendelni.
 


  2021.07.21. 06:27  Hozzászólás
  •   3595   


---
 
Üdv!
Valaki, aki rendelt már a solodki-grona.com weboldalról, leírná, hogy hogyan is zajlik a rendelés? Kicsit nehezen igazodom ki a folyamatokon.
Az is érdekelne, higy mik a vélemények az oldallal kapcsolatban. (Láttam már itt ezzel kapcsolatban kérdést, ott a válasz az volt, hogy még nem volt vele gond. Ezt esetleg megtudná még erősíteni valaki, azóta sem változott, nem volt gond az előrefizetéssel?)
Valamint még az is érdekel, hogy mikor és mivel szállítják a csomagot, ha 3 rügyes vessző is van benne. (Gondolom ilyenkor nem Októberben kézbesítik.)
Ha valaki rendelt már innen és van ideje, akkor megköszönném, ha leírná ezeket. :D
 


  2021.07.20. 21:30  Hozzászólás
  •   3594   


---
 
Virágzás után(több, mint 3 hete) Ridomil Gold wp, Systhane, Karathane koktélt fújtam. Ez már 3-4 hete volt. Holnap még egyszer permetezném a szőlőt. Thiovit és Cuproxat vagy Thiovit és Quadris a jobb választás?
 


  2021.07.19. 15:58  Hozzászólás  Válasz tomo75 (3591) hsz.-re     Olvasás  
  •   3593   


---
 
Én a Kisvárdaiban vettem, de elvileg mindegyikben kell lennie, a zöldségek között keressed.
Ez országos kampány, az egyszer használatos müanyag zacsik leváltására.
 
Mindenki jó valamire, ha más nem, hát elrettentő példának


  2021.07.19. 15:47  Hozzászólás
  •   3592   


---
 
Ebben a mai videóban az hangzik el, hogy augusztustól ne öntözzük a szőlőt. Mi erről a véleményetek?
https://www.youtube.com/watch?v=1CIi-FhzKy0&ab_channel=%D0%94%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%90%D0%BB%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%86%D1%8F%D0%BD
 




  2021.07.18. 17:49  Hozzászólás
  •   3590   


---
 
Üdv!
Jó kis zsákokat lehet a lidl-ben kapni.2db 30x35 cm-es 230ft.
IMG_20210718_175557.jpg
Termésvédő zsák
Megtekintve 9050 alkalommal.


IMG_20210718_175604.jpg
termésvédő zsák
Megtekintve 9050 alkalommal.


IMG_20210718_175625.jpg
------------------------
Megtekintve 9050 alkalommal.

 
Mindenki jó valamire, ha más nem, hát elrettentő példának


  2021.07.17. 11:08  Hozzászólás  Válasz szőlőszem (3583) hsz.-re     Olvasás  
  •   3589   
Avatar

---
 
Üdvözlet! Részemről izgatottan várom majd a cikket! :)
(Külön örülök, hogy feltüntél, mert a másik fórumon olvastalak anno, egészen régre visszamenően, és többek közt a hatásodra döntöttem úgy, hogy nem elég a leendő szőlősömbe az Eszter-Teréz-Palatina meg a többi normál kertészeti kínálat. Sajnáltam, hogy az utóbbi időben nem voltak építő eszmecserék, előrevivő tapasztalat megosztások a fajtákról ott...)
 




  2021.07.16. 15:04  Hozzászólás  Válasz szőlőszem (3583) hsz.-re     Olvasás  
  •   3587   


---
 
A vírus nagyon hőérzékeny. Ezért a nyári hónapokban szedett levelekből általában nem lehet kimutatni. A szakirodalom a nagy melegek beálta előtti tavaszi mintavételt javasolja. Jó, ha ezt is átbeszéled Lázár Jánossal neki biztosan vannak tapasztalatai ezzel kapcsolatban is.
 


  2021.07.16. 14:29  Hozzászólás  Válasz Alibá (3585) hsz.-re     Olvasás  
  •   3586   


---
 
Ezek után mostmár én is azon gondolkozom, hogy mégis megtartom ezt az egy villáselágazásu tőkémet. Ma ismét alaposan szemügyre vettem a leveleit, hát azokon semmi elváltozás nincs. Csak egy gondom van ezzel a tőkével, Néró létére nem nagyon akar teremni.
 




  2021.07.15. 17:58  Hozzászólás
  •   3584   


---
 
Kedves Fórumozók!

Nálam is előfordul villás elágazás, pl. a Crimson Seedlessen, már több mint kilenc éve, de leromlást még eddig nem tapasztaltam.

Az idei év is elég változatos lesz: tavaly a bőséges eső, idén az aszály határozta meg a szőlőskertem mindennapjait - van, ami egy-két termést hozott (lásd borszőlők), és van, ami persze bőséges volt.

Kezdésnek hoztam pár képet az idei várható termésekről.

Akit érdekel, Dithane helyett a Polyram DF (Methiran hatóanyagú), 56 nap várakozási idejű vegyszert tudom ajánlani; a Teldor 500 Texio néven szerepel majd.


Szilvia.jpg
Szilvia: Több, mint tizedik éve a kertem ékessége.
Megtekintve 9499 alkalommal.

Rizamat.jpg
Rizamat: Évek óta meghatározó fajta.
Megtekintve 9499 alkalommal.

Pamjati ucsitelia.jpg
Pamjati Ucsitelia: Az idén is megbízhatónak mutatkozik.
Megtekintve 9499 alkalommal.

Kismis Amethist.jpg
Kismis Amethist: Megbízható fajta.
Megtekintve 9499 alkalommal.

Husseine.jpg
Husseine: Igénytelen, ám megbízható fajta.
Megtekintve 9499 alkalommal.

Geliador (Kismis Geliador).jpg
Geliador: szép, jól mutatkozó első termése.
Megtekintve 9499 alkalommal.

Dzsandzsal Kara.jpg
Dzsandzsal kara: Szintén első termésű.
Megtekintve 9499 alkalommal.

Dubovszkij.jpg
Dubovszkij: első termése, szépen mutatkozik.
Megtekintve 9499 alkalommal.

Dolgoždanüj.jpg
Dolgoždanüj (vagy Dolgozsdanüj): Szintén megbízható, nagy termésű fajta.
Megtekintve 9499 alkalommal.

Conegliano.jpg
Conegliano: A szokásos megbízható, korai fajta.
Megtekintve 9499 alkalommal.

BK-714407 (Atamah).jpg
BK-7-14-407 (Atamah): Második év termése, de ez biztos nem az lesz (Atamannak rendeltem). Szuper korai.
Megtekintve 9499 alkalommal.

 


  2021.07.15. 17:56  Hozzászólás
  •   3583   


---
 
Üdvözlök Mindenkit! Szőlőszem vagyok, a Csemegeszőlő fórumba írogattam korábban. Engem is-mint gyűjtőt- érdekel a szőlő vírus, mivel a gyűjteményem elég sok helyről származik, és fennálhat a veszélye, hogy oltással bekerült a gyűjteménybe. Bár eddig rá utaló tüneteket nem tapasztaltam a villás elágazáson kívül. A villás elágazás ráadásul olyan volt, mint az egyik tanulmány fotóján, a villa alatt ellaposodott. A következő fajtákon találtam villás elágazást: Dubovszkij rozovij, Preobrazsényie, Jubilej Novocserkask. Mindhárom kiváló fajta, ezért, és a magam megnyugtatására belőlük levélmintát vettem, és a NÉBIH laborba küldtem vírus vizsgálatra, a szőlő fertőző leromlás vírusra (Grapevine fanleaf vírus GFLV), mivel ez a vírus mutat egyedül villás elágazást. Egy hónap múlva, a napokban megjött az eredmény, mindhárom fajtánál negatív. Tehát nem kell kivágnom a tőkéket, véleményem szerint ez lehet fajtajelleg, vagy stressz okozta elváltozás, stb. Ezért mindenkit meg szeretnék nyugtatni, hogy nem minden villás elágazás vírusos eredetű, ráadásul a vírusra jellemző elváltozások( két törzs okozza ezt a vírusfajtát: Sárga mozaik törzs-Grapevine fanleaf yellow mosaic strain GFLV-YM, és az Érmenti szalagosodás törzs: Grapevine fanleaf vein banding strain GFLV-VB) nem jelentkeztek.
Mivel nem találtam átfogó, könnyen érthető, minden vírusfajtára kiterjedő leírást, használható képekkel, ezért jobban beleástam magam a témába, és úgy döntöttem, hogy írok egy tanulmányt a szőlő vírusokról, ami nem volt kis munka(közel hatvan cikket olvastam el). Már majdnem kész van, de még konzultálni szeretnék az egyik legnagyobb szőlővírus kutató szakemberrel Dr.Lázár Jánossal (NAIK Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet Kecskemét). Pár hét múlva mindenki számára elérhető lesz a www.csemegeszőlők.hu honlapon.
 


  2021.07.15. 17:20  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (3580) hsz.-re     Olvasás  
  •   3582   


---
 
Nálam is kapnak tápanyagot, locsolást, permetezést a szőlők.
Bogyóméretben, fürtméretben, növekedési erőben, és fajta választékban már jócskán lekörözik a magyarokat, és a lemaradás csak nő mert nálunk évtizedek óta nincsenek új fajták, náluk meg százával.
 


  2021.07.15. 14:59  Hozzászólás  Válasz Amita (3579) hsz.-re     Olvasás  
  •   3581   


---
 
Hát megpróbáltam utánanézni a Google amerikai forrásain. Találtam egy elég alapos leírást: https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/grapevine-fanleaf-virus

A leírtak szerint a fertőzés hatása erősen változó, függ a fajta toleranciájától és a környezeti feltételektől. A toleráns fajták alig érintettek, ezzel szemben a fogékony fajták fokozatosan pusztulnak. Ezeknél a fogékony fajtáknál a terméscsökkenés elérheti a 80%-t. Sajnos olyan adatot nem találtam, hogy melyek a toleráns és melyek a fogékony fajták. De, van egy 2021-es cikk, amelyik a rizling csoportba tartozó fajtákat ellenállónak találta.
Általában a betegség ültetvényen belüli terjedése lassú, mivel a nematóda vektor (Xiphinema index) a talajban alig terjed. Tudott, hogy a szőlőgyökerek nem nőnek össze, így a tőkéről-tőkére való terjedés is kizárt.

A villás elágazás más okra való visszavezetését egyetlen cikkben sem találtam meg. Feltételezem, hogy Alibának egy toleráns fajtája van.
 


  2021.07.15. 14:32  Hozzászólás  Válasz P.Tibor (3571) hsz.-re     Olvasás  
  •   3580   
Avatar

---
 
Mi a tapasztalatod az ukrán fajtákról? Olyan szempontból kérdezem, hogy Borisz nagyon dicséri őket. Viszont ahogy nála láttam, fóliaház, öntözőcső, kemény trágyázás, permetezés megy. Ilyen feltételeket nem mindenki tud teremteni a szőlőjének. Az érdekelne, átlagos körülmények között mennyire überelik a magyar fajtákat?
 


  2021.07.15. 13:35  Hozzászólás  Válasz alex (3577) hsz.-re     Olvasás  
  •   3579   
Avatar

---
 
" Persze lehet, hogy egyszerűen egy kutató sem foglalkozik az ilyen esetekkel."

Szerintem rátapintottál a lényegre. Ugyanis nagyméretű szőlősnél a legolcsóbb megoldás a gyanús tőke/tőkék likvidálása. A pár tőkés hobbigazda szintén nem fog erre költeni. Mondjuk az fura, hogy külföldön sincs erre valami vizsgálat, de ennyire nem néztem utána, lehet, csak nem jutott el hozzánk a témában legnaprakészebb eredmény.
 


  2021.07.15. 13:30  Hozzászólás  Válasz alex (3569) hsz.-re     Olvasás  
  •   3578   
Avatar

---
 
Tudományosan alátámasztott érveket nem olvastam, de logikusnak látszót igen. Fajtajelleg, környezeti hatás, időjárás (főleg ha nem minde évben jelentkezik a tünet), kihajtáskor valamely károsító által okozott rügysérülés...
Én is azért kezdtem követni a témát, mivel van egy ilyen tőkém, már második év, hogy ilyen hajtásokat hoz. Viszont a legtermékenyebbek közt van, és nagyon vitális. A szomszédai nem mutatanak ilyen tünetet. Más olyan tünet pedig nem jelentkezik, amiket a vírusos tőkére írnak.
Még az is lehet, hogy vírusos, de kialakult egy rezisztencia az adott növény esetében. Vagy netán a vírus mutálódott és már nem okoz végzetes bezegséget, csak ez a villás elágazás tünet maradt. Csak akkor lehetne biztosat tudni, ha venné az ember a fáradságok (na meg költene rá nem keveset) és laborban megnézetné a problémás tőke hajtását vírusra.
Mindenesetre szerintem nem kell egyből baltáért nyúlni, ha CSAK ez a tünet jelentkezik egy tőkénél, illetve ha nem terjed más tőkére a probléma.
 


  2021.07.15. 09:44  Hozzászólás  Válasz P.Tibor (3572) hsz.-re     Olvasás  
  •   3577   


---
 
Nem, nem javaslok semmit. Mindenki azt csinál, amit a józan belátása diktál. Az én tőkém sem mutatott semmi különösebb leromlást. Csak az tűnt fel, hogy nem akar termőrefordulni. Aztán amikor végül termőre fordult csak 1-2 hiányos fürt lett rajta. Ezért én ki fogom vágni.
Én hiszek Ali-bának. Lehet , hogy valóban semmi bajuk ezeknek a szőlőknek. De szerettem volna egy tudományos bizonyítékot kapni, mert én ilyet nem találtam. Persze lehet, hogy egyszerűen egy kutató sem foglalkozik az ilyen esetekkel.
Mindenesetre ha egy ültetvény és nem 1-2 tőke néz ki így az már más, ott már teszteltetni kellene a tőkéket, mert ha ott van a vírus az már gáz.
 




  2021.07.15. 09:09  Hozzászólás  Válasz Amita (3568) hsz.-re     Olvasás  
  •   3575   
Avatar

terra alapító
 
"Általában akinek amúgy a tőkéje rendben van, jól terem, nincs más tünete, az kivár."

Ahogy írod. Én 1982 óta várom, hogy legyengüljön az egyik elágazós szőlőm. Azóta is elágazik, azóta is rendszeresen terem.

Szóval kivárok.
 






  2021.07.15. 07:29  Hozzászólás  Válasz alex (3569) hsz.-re     Olvasás  
  •   3572   


---
 
Akkor Te azt mondod ezeket a tőkéket ősszel okvetlenül vágjam ki mert "más" nem okozhatta a május közepétől május végéig megfigyelhető furcsa elágazásokat csakis a vírusos legyengülés?
Én nem látom hogy le lennének gyengülve a tőkéim, de beteszek pár képet, kíváncsi vagyok szerinted nagyon gyengék ?


villás_2021-07-15_08-03-14-821.jpg
------------------------
Megtekintve 8777 alkalommal.

villás_2021-07-15_08-01-53-059.jpg
------------------------
Megtekintve 8777 alkalommal.

villás_2021-07-15_07-50-36-311.jpg
------------------------
Megtekintve 8777 alkalommal.

villás_2021-07-15_07-46-33-634.jpg
------------------------
Megtekintve 8777 alkalommal.

villás_2021-07-15_07-46-33-548.jpg
------------------------
Megtekintve 8777 alkalommal.

villás_2021-07-15_07-43-00-387.jpg
------------------------
Megtekintve 8777 alkalommal.

Villás_2021-07-15_07-23-03-321.jpg
------------------------
Megtekintve 8777 alkalommal.

 


  2021.07.15. 05:50  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (3570) hsz.-re     Olvasás  
  •   3571   


---
 
Főleg orosz, ukrán, japán, usa fajták vannak és kb 10 magyar fajta.
 




  2021.07.14. 18:08  Hozzászólás  Válasz Amita (3568) hsz.-re     Olvasás  
  •   3569   


---
 
Ó, hát akkor bocsánat, hogy ismétlésbe bocsátkoztam. Nem olvasok mindig vissza.
De azért az érdekelne, hogy mi az a "más", ami hasonló szimptómákat okozhat. Honnan vetted ezt, van erre valami forrás? Vagy csak egyesek úgy gondolják?
 


  2021.07.14. 16:04  Hozzászólás  Válasz alex (3565) hsz.-re     Olvasás  
  •   3568   
Avatar

---
 
Ha kicsit visszaolvasol, látod majd, hogy már volt szó róla többször is. Tudják, hogy a vírus is okoz ilyen tünetet, de nem biztos, hogy csak emiatt alakulhatnak ki vesszőelágazások. Okozhat más is hasnoló tünetet. Általában akinek amúgy a tőkéje rendben van, jól terem, nincs más tünete, az kivár.
 


  2021.07.14. 12:51  Hozzászólás  Válasz P.Tibor (3563) hsz.-re     Olvasás  
  •   3567   


---
 
Üdvözlöm! Tetszetős,rendezett szőlősor és támrendszer. Gratulálok. trike46
 


  2021.07.14. 07:52  Hozzászólás  Válasz alex (3565) hsz.-re     Olvasás  
  •   3566   


---
 
https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Kerteszeti_novenykortan/ch03.html
 


  2021.07.14. 07:44  Hozzászólás  Válasz kezdővega (3564) hsz.-re     Olvasás  
  •   3565   


---
 
A villás elágazás a szőlő fertőző leromlás vírus (Garapevine fanleaf virus) jelenlétére utal. A fajták különböző mértékben fogékonyak. Nálam a Nero tőkén jelentkezett. A szimptóma nem volt valami jellegzetes. Lassan nőtt, de a leveleken nem látszott semmi. Úgy a 3-4. évben kezdett feltűnji, hogy nincs termés rajta és megjelentek a villás elágazások. A vírus nematódákkal terjed. A fertőzött tőkével nem lehet semmit sem csinálni csak kuivágni. Én is elhatároztam, hogy kivágom, de még a rajta lévő 2 fürtöt hagyom beérni. Valószínüleg már a szőlőiskolából hozta a fertőzést és mivel nálam feltehetően nincs ez a nematóda a talajban tovább nem terjedt.
A vírus 1963 óta ismert Magyarországon. Javaslom, hogy a neve alapján nézzetek utána a Google-on.
 


  2021.07.14. 07:11  Hozzászólás  Válasz P.Tibor (3563) hsz.-re     Olvasás  
  •   3564   


---
 
Nálam is van egy fajtádból Ispolin Z F oltás tegnapi fotó itt 3 felé ágazott kb 40 cm magasságban ,még nagyítóval sem lehetett különbséget tenni köztük szinpátia döntött melyík marad. Másik vitalitása jobb volt azon pár szem van mutatóba :super:


Ispolin.JPG
------------------------
Megtekintve 7249 alkalommal.

Ispolin,.JPG
------------------------
Megtekintve 7249 alkalommal.

 
Minden jót!


  2021.07.14. 05:06  Hozzászólás  Válasz Sanya101 (3562) hsz.-re     Olvasás  
  •   3563   


---
 
Akkor ha jól értem csak a villás elágazódás ami aggaszt.
Nyár elején írtam hogy nálam is nagyon sok fajtán van ilyen, 40-60 cm magasságnál úgy ágaztak el a vesszők hogy nem lehetett eldönteni melyik a fő ág, de nem foglalkoztam vele, az egyik hajtást lecsíptem, és ami maradt az szépen nőtt tovább, nem próbált újra elágazni, már meg sem lehet találni hogy melyik hajtások voltak, teljesen ugyanolyanra fejlődtek mint ami nem ágazott el, a fürt is teljesen rendben van ezeken a vesszőkön, tehát semmiféle problémát nem okozott.
Azt hiszem ez a rendhagyó tavaszi időjárás okozhatta a jelenséget. Nagyon elhúzódott a kihajtás, nálam még május 9-én reggel enyhe fagy volt, rá négy hétre pedig már 3 méter magasan jártak a hajtások, őrületes volt a növekedés, egy hónap alatt behozták a háromhetes lemaradást, azt gondolom ezért volt a sok elágazás.
Az időjárás továbbra sem kedvező, már virágzáskor nagyon meleg volt, az erre érzékeny fajtákon sok virág leszáradt, aztán egész nyáron alig volt eső, nálam a homokon öntözés nélkül semmire nem mentek volna a szőlők, a fiatal palánták ki is pusztultak volna rég, ha nem locsolom őket.
De nézzük a dolgok jó oldalát, idén a szárazság miatt szinte egyáltalán nem jelentkeztek a gombabetegségek, és a nehézségek ellenére elég szép termés igérkezik.
Ne légy csalódott, etesd, itasd, gondozd őket és csodás terméssel fogják meghálálni.


fagy_2021-07-14_05-50-08-282.jpg
2021,07,14,
Megtekintve 7186 alkalommal.

fagy 2021-06-17_06-15-09.jpg
2021,06,17,
Megtekintve 7186 alkalommal.

fagy_2021-05-09_07-12-01.jpg
2021,05,09,
Megtekintve 7186 alkalommal.

 


  2021.07.13. 20:56  Hozzászólás  Válasz P.Tibor (3561) hsz.-re     Olvasás  
  •   3562   


---
 
A hajtás kezdetben normálisnak tünt, de kb. 30-40 cm-es hosszúságnál már villásan elágazódik úgy hogy nem lehet eldönteni melyik a fő ág, a vessző lapos nem kör alakú, de volt olyan is hogy 2 leveles állapotban villásan elágazott.
Aztán nehezen fejlődik, szerintem.Pedig egyformán volt trágyázva.
A levelek kicsik, kb. tenyérnyi, de ez nem biztos hogy tünet.Ezeket a tüneteket az első évben is láttam, csak nem tudtam hogy mi lehet ez.Valahogy nem így képzeltem el, ezt az egészet, nem titkolom hogy csalódott vagyok.
 
Mindenki jó valamire, ha más nem, hát elrettentő példának


  2021.07.13. 16:26  Hozzászólás  Válasz Sanya101 (3560) hsz.-re     Olvasás  
  •   3561   


---
 
Le tudnád írni milyen tüneteket látsz a szőlőiden amit a vírus okoz?

Nálam pont szomszédok a Bolgár Rezi és a Dubovszkij, de nem látok számottevő különbséget a levelük mérete közt.

Bolgár Rezi-Dubovszkij_2021-07-13_17-17-32-664.jpg
Balról Bolgár rezi, jobbról Dubovszkij
Megtekintve 6330 alkalommal.

 


  2021.07.12. 21:07  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3557) hsz.-re     Olvasás  
  •   3560   


---
 
Én még egyenlőre nem vagyok elájúlva az ukrán szőlőktől, mert több tövön veszek észre vírusos tüneteket, ami tudjuk jól hogy nem gyógyítható semilyen permetszerrel.Ha az íze tetszeni fog, megbízhatóbb forrásból fogom beszerezni.
Mondjuk azt a nagy növekedési hajlandóságot sem tapasztaltam eddig, van egy bolgár rezi tőkém vagy 15 éves, na az nő mint a bolond, meg akkora levelei vannak hogy a dubovszkijból 3 tesz ki eggyet.
 
Mindenki jó valamire, ha más nem, hát elrettentő példának


  2021.07.12. 11:58  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3557) hsz.-re     Olvasás  
  •   3559   
Avatar

terra alapító
 
Én pont fordítva vagyok vele. Nagyon szeretem ezt a vitalitást, szívesen eldolgozgatok a szőlővel, mert a modern fajták igénylik a zöldmunkát, az biztos. Cserében sokkal többet képes kinevelni egy-egy tő, mint a régi fajták.

Pont most oltogatom át a régebbi fajtákat újabbakra.
 


  2021.07.11. 20:29  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3557) hsz.-re     Olvasás  
  •   3558   


---
 
Hát nem tudom én sok új fajtáról nem szívesen tudnák lemondani! 1-1.5 méteres tőtáv mellett még bírok velük. előszőr hagyom hagy menjen világnak aztán jól visszametszem. igaz hónaljból tovább nyomja de azokkal ugyan ezt teszem.
 


  2021.07.11. 12:41  Hozzászólás
  •   3557   


---
 
Nem állok végtelenül messze az igazságtól, ha azt mondom, hogy egyre többször, egyre erőteljesebb nosztalgiával gondolok a jó kis hagyományos,
NORMÁL (esetleg gyengébb) növekedési erélyű, magyar fajtákra, miközben a BRUTÁLIS növekedésű, vaddisznó szőlővel 'kínlódom'.
Ti hogy vagytok ezzel? (Igen, tudom, azokkal nagyobb a 'gombaveszély'.)
Köztes megoldásként szóba jöhet a brutálok eltávolítása, esetleg átoltása (régi vagy akár új fajtára), ha szükség van a mennyiségre.
 


  2021.06.29. 21:39  Hozzászólás  Válasz baby-lon (3555) hsz.-re     Olvasás  
  •   3556   


---
 
Kedves Baby-lon!

Nagyon szépen köszönöm a számomra rendkívül fontos válaszodat!
Holnap bevásárolok, és holnapután hajnalban szórom!

Köszönöm szépen mégegyszer!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2021.06.29. 14:27  Hozzászólás  Válasz Spoli (3554) hsz.-re     Olvasás  
  •   3555   
Avatar

terra alapító
 
Kedves Spoli!

Nagyon fontos permetezés jön most, fürtzáródáskor, védekezni kell mindenképpen, mert az egész termés oda lehet.

Az alábbi szereket ajánlom:

Peronoszpóra ellen:

Ridomil Gold Plus 42,5 WP (Gyorsan kell venni!!!)

A Ridomil Gold Plus a felszívódó mefenoxam és kontakt rézoxi-klorid hatóanyagai révén külső és belső védelmet nyújt a növénynek a betegségek ellen. A mefenoxam a permetezést követően 30 perc múlva felszívódik és a növényben csúcsirányba szállítódik, ezáltal védi az új hajtásokat is. A kontakt hatású rézoxiklorid a levél felületén marad és ott gátolja a gombaspórák csírázását. A rézoxiklorid növeli a növényi bőrszövet ellenálló képességét is.

Az engedélyező hatóság a Ridomil Gold Plus 42,5 WP engedélyokiratát 2020. december 31-i hatállyal visszavonta. A terméket nagy- és kiskereskedők a 2021. június 30-ig értékesíthetik, a szer felhasználása 2022. június 30-ig engedélyezett.

Szürkerothadás ellen (botrytis):

Teldor 500 SC

A Teldor a szürkepenészes és moníliás termésrothadás elleni védekezések új lehetősége. A fenhexamid hatóanyag egyedi kémiai felépítése és hatásmódja olyan tulajdonságokat kölcsönöz e készítménynek, amelyek eddig még nem voltak jelen a botritisz elleni küzdelemben. A kivételesen hosszú hatástartam, a részleges transzlamináris hatás, a hőmérséklettől való független hatáskifejtés, a must és a bor minőségrontó gombaenzim jelenlétének megszüntetése emeli a Teldort e harc élvonalába. Mindezt a kor legszigorúbb integrált technológiáiba is beilleszthetően, a rezisztencia minimális veszélye nélkül teszi.

Ez a kettő III. kategóriás, szabadon forgalmazható.

Sajnos a Feketerothadás ellen csak ezt tudom jó szívvel ajánlani, de ez II. kategóriás (és lisztharmatra is jó):

SYSTHANE 20 EW 50ml II.

Gyümölcs- és zöldségkultúrák felszívódó gombaölő szere kiemelkedően jó növényen belüli mozgással.
Kiváló lisztharmat, monília és fekete rothadás elleni hatás.
Hosszú kuratív hatással rendelkezik.

Én ezekkel permeteztem ma hajnalban.

Ilyen melegben szerintem csak akkor szabad.
 


  2021.06.29. 13:39  Hozzászólás
  •   3554   


---
 
Kedves Kertészek!

Bocsi, hogy "faggatózom", azt tudnotok kell, hogy én teljesen dilettáns vagyok, végtelenül tisztelve a ti tudásotokat. Van viszont 10 - azaz tíz - tőke szőlő a kertben (megörökölt) , amit azért rendben tartok, amennyire tőlem telik. Minden évben szépen bogyósak lesznek a fürtök, nagyjából július- augusztusig gyönyörűek, majd utána kivétel nélkül mindegyik ettől- attól - elrohad, fekete lesz, vagy összeszárad, stb. stb. Nem ismerem a kockázatokat, és nincs semmi prevenció. A gazdaboltban a srác általában ad valamit, amikor már baj van, de annyit ér, mintha a hajamra kenném.

Azt kérdésem az lenne, hogy most - a nagy hőség után, vagy akár közben is - milyen kártevőkre, és milyen szerrel kell preventív permetezést elvégezzek?
Én összesen négy kártevőt ismerek, a peronoszpórát, a lisztharmatot, a szürkerothadást, és a fekete rothadást. Arról viszont fogalmam sincs, hogy ezek megelőzhetőek-e, és ha igen, mivel, és mikor.

Nem akarok én nagy dolgot, csupán annyit, hogy tőkénként legalább 3 egészséges fürt maradjon meg szüretig.

A türelmeteket és megértéseteket köszönöm!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2021.06.29. 10:37  Hozzászólás
  •   3553   


---
 
Sziasztok!

Sajnos nálam is jelentkezett a fürtleszáradás, főleg a borszőlőknél, szerintem is ez a tavaszi-kora tavaszi időjárás hozta a hirtelen felmelegedéssel. A pöttyösödésre lehet, hogy Fomopszisos betegség lehet - az is ilyen fekete pöttyöket ír levélre és hajtásokra egyaránt -, de Dithane-al és benomil hatóanyagú szerekkel elég jól kordában lehet tartani. Ősszel, szüret után a szakkönyv úgy írja, hogy rézoxikloriddal kell lemosni/permetezni, tavasszal pedig réz-szulfáttal, a sebzéseket pedig kezelni, mivel főleg rovarok és atkák terjesztik.

Forrás: Werner Fader: Szőlő a kertben c. könyve
 


  2021.06.29. 10:30  Hozzászólás  Válasz Sanci07 (3548) hsz.-re     Olvasás  
  •   3552   
Avatar

---
 
Köszönöm, meg fogom próbálni a "praktikákat", ha kelleni fog. Igazából fiatal tőkék, első normál termés lett volna, így én is remélem, hogy emiatt, meg a nem tipikus tavasz-nyár eleje miatt volt probléma.
(Amiatt voltam kissé bosszús, mert egy ismerős telkén egy régi borszőlő ültetvény, idén minimális ápolással gyönyörű termést produkált... Persze, régi beállt szőlő, meg évek óta bizonyított fajták, de azért mégis :) ).
 




  2021.06.28. 22:05  Hozzászólás  Válasz Sanya101 (3544) hsz.-re     Olvasás  
  •   3550   
Avatar

---
 
Tavaly nem emlékszem, hogy lettek volna ilyen elszáradt fürtök, idén viszont több tőkén is találtam. Bízom benne, hogy nem lesz jellemző a továbbiakban...most még fürtritkításnak fogom fel, de a jövőben ezt jobb szeretném magam végezni!
 


  2021.06.28. 20:52  Hozzászólás
  •   3549   


---
 
Mindenkinek köszönöm a hozzászólást!
Naggyából megoldódott a fürt válogatás, csak a fursetnijen van mit leszedni.
Azt hiszem ez egy nagyon bőtermő szőlő lesz, ezek a tőkék most hozták volna az első termésüket, remélem a többit nem éri valami baj, hogy maradjon kóstolásnak valami.
Amit nem fogunk megkóstolni, jubilej n. landis, anjuta, crimson, suvenir.
 
Mindenki jó valamire, ha más nem, hát elrettentő példának


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/), Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 17 vendég