Csemegeszőlő Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2020.01.16. 19:41  Hozzászólás  Válasz gergerg (1608) hsz.-re     Olvasás  
  •   1609   


---
 
Fajta és 'környezet' kérdése (ha most eltekintünk az alanyhatástól, de ugye itt ez most nem játszik). ;) :lol:
 


  2020.01.16. 19:38  Hozzászólás
  •   1608   
Avatar

terra alapító
 
Ja, hát arról meg nem is számoltam be, hogy én is kipróbálom Borisz egyik módszerét, hétvégén szedtem vesszőt, és a videója alapján megkezdtem a gyökereztetést. Kíváncsi vagyok, nekem is terem-e idén valamelyik. :alvaka:
 


  2020.01.16. 19:32  Hozzászólás  Válasz pityu (1605) hsz.-re     Olvasás  
  •   1607   


---
 
Néhány 'orosz' videóban szintén a tiszta rézgálicot használják a lemosásnál. Én is csak néztem, hogy akkor ez meg mi... de nyilván nem azért ajánlgatják több helyen is, mert nem alkalmas.
Úgy tűnik a szőlő bírja a kiképzést... Bár én nem szórnám rá a rézgálic oldatot.
Egyébként ahogy az Indexen is volt már róla szó nem is olyan régen, itt is érdemes megemlíteni, hogy a tiszta, semlegesítés nélküli rézgálic oldat brutál savas.
A mész a bordói lében rézdepóként is szolgál, az a másik fontos szerepe (hasznos infó lehet, amit a neten olvastam valahol: amíg bordói lét használtak a régi világban az alma gombás
betegségeinek egy csoportjára, addig nem volt kalcium-hiányos jelenség a legérzékenyebb fajtákon sem...).
Valahol írtam annak idején, hogy igencsak meglepődtem az értéken, mikor egyszer direkt kíváncsiságból a bordói lé készítésekor beletettem a pH-mérőt...
A mutató majdnem kiverte a kütyü oldalát... :o :lol: Szóval levélre nagyon nem javasolnám (bár jómagam sose próbáltam!).
Igen, a réz-szulfát a rézgálic.

(Szerk.: Ja, abban sem vagyok teljesen biztos, hogy egy ilyen savas lötty jót tesz a permetező réz alkatrészeinek.)
 


  2020.01.16. 19:28  Hozzászólás  Válasz pityu (1605) hsz.-re     Olvasás  
  •   1606   
Avatar

terra alapító
 
Mivel lemosó permetről van szó, nem szükséges hogy megtapadjon a nem létező levélen, ezért nem kell bele mész. (szerintem, de majd valaki aki jobban ért hozzá kijavít ha mégsem)
 


  2020.01.16. 17:45  Hozzászólás
  •   1605   


---
 
Kedves fórumtáraim !

Rebrik Borisz permetezési videóját megnéztem amiben tavaszi lemosásra 3%-os rézgálicot javasol. Semmi egyébről nem tesz említést ezért néhány kérdés merült fel bennem:
A szakirodalom meszet is ad hozzá, így lesz bordói lé. Borisz nem említi, ezek szerint mész nélkül is jó? 300gr réz+10liter víz és kész?
A boltban réz-szulfátot kaptam. Ez ugyanaz, mint a rézgálic.
A leírásában lombtrágyaként történő felhasználást említenek, lemosást nem.

Előre is köszönöm a válaszokat.
 






  2019.11.27. 07:27  Hozzászólás  Válasz pityu (1599) hsz.-re     Olvasás  
  •   1600   


---
 
Szia.Én azt mondanám,hogy nem hátrány,ha tudod locsolni a szőlőt,és ez a megoldás, ami nálam is van arra is jó,hogy egy kevés műtrágyát,vagy mondjuk zöldítő komplexet,amit lehet gyökéren keresztül is adagolni,egyből a helyére tudod juttatni.
 


  2019.11.26. 19:28  Hozzászólás
  •   1599   


---
 
Kicsit fura ez nekem, hogy miért kell egyáltalán locsolni a szőlőt? Nagyon mélyre tud menni a gyökere. Ez csak az új fajtáknál szükséges?
 


  2019.11.25. 17:59  Hozzászólás  Válasz Alibá (1597) hsz.-re     Olvasás  
  •   1598   


---
 
Szia Alibá.Ezt a kiásott gödör aljába teszem lehetőleg a szélébe állítva, ahogy a képen van.Ez egy keményebb üdítős flakon,amit az oldalán,és az alján kifúrogattam egy tizes fúróval.Beletöltöttem kb.3/4-ig nagy szemű kavicsot és beletettem a 32-es csövet.Addig forgattam ameddig a cső a flakon feléig becsúszott,és a kavicsok körbevették utána leszigetelőztem.Cappys flakon,tejes flakon stb.ezekbe pont belefér a 32-es cső,nálam fóliabordák voltak.A kavics miatt nem iszapolódik el a cső annyira hamar.Én,a fáknál a Woodruff féle módszerhez hasonlót használtam.
 




  2019.11.25. 04:57  Hozzászólás
  •   1596   


---
 
Én a 2 méter x 110 es vizcsövet vágom 3 felé .
Lomtalanításkor tele vannak az utcák , ilyen használt csövekkel ,ha valaki nem akar rá pénzt költeni .
Oldalait hosszában ,flexel bevagdosom .
Ezt a 70 centis csövet ültetem a tövek mellé .
Ezekbe lehet adagolni bármikor ,nyúl,istálló ,csirke ,galamb ,vagy műtrágyát .
Ha megtöltöd slaggal több liter vizet tárol és lassan szivárog .
Ha megtelik ,évek múlva , csak kihúzod és kirázod belőle a tartalmát ,majd újra visszadugod .
Elég egy virágcseréppel lefedni .

woodruff
 


  2019.11.24. 12:55  Hozzászólás
  •   1595   


---
 
IMG_20191124_095541.jpg
------------------------
Megtekintve 20721 alkalommal.

Sziasztok!Ültettem jópár csemetét,és az öntözésüket ezzel a kis "kóborával"oldottam meg.Olcsó,szerintem könnyű kivitelezni.Persze nem holdakról beszélek.Hátha,valakinek ötletet tudtam adni.
 


  2019.11.21. 20:01  Hozzászólás
  •   1594   


---
 
Ebből a Jupiter Usa fajtából tud valaki küldeni 2db oltóvesszőt? Természetesen költségtérítéssel.
 




  2019.11.19. 19:13  Hozzászólás
  •   1592   
Avatar

---
 
Kedves fórumtáraim !

Solnocka szőlő vesszők vásárolnék vagy csere . Szánjatok meg pár darab erejéig . Nagyon köszönöm ! :udvozlet:
 
derűs napot !








  2019.11.18. 18:06  Hozzászólás  Válasz Alibá (1587) hsz.-re     Olvasás  
  •   1588   
Avatar

terra alapító
 
Tényleg, arra gondoltam, nem a Bella donna-ra. A Jupiter viszont kicsit sem muskotályos nálam...
 


  2019.11.18. 17:23  Hozzászólás  Válasz Robz (1585) hsz.-re     Olvasás  
  •   1587   
Avatar

terra alapító
 
A Jupitert ajánlom, az muskotályos és rezisztens. Magnélküli a Sába Királynője is.
 


  2019.11.18. 15:40  Hozzászólás  Válasz Robz (1585) hsz.-re     Olvasás  
  •   1586   
Avatar

terra alapító
 
Muskotályos magnélkülit csak a Bella donna fajtát ismerem, de az nagyon apró. Illetve van még a Helikon fajta, az kicsit muskotályos. Ajánlom a Millenium nevű magyar fajtát, az magnélküli, és állítólag rezisztens. Külföldi oldalakon Kismis 342 néven árulják.
 


  2019.11.18. 14:34  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1584) hsz.-re     Olvasás  
  •   1585   


---
 
Nézegettem többször ezt az oldalt, de a bőség zavara.
Az Othello ízt nem tartanám meg, azért nincs oda, csak a tőkét alanynak. Valami édesebb, lehetőleg muskotályos lenne a tuti, ha van ilyen rezisztensek között.
Sajnos nem értek mélyebben a szőlőhöz, most tanulom, kicsit muszájból. Édesapám után maradt rám és nem válnánk meg a pincétől. Sajnos főleg borszőlő, régebbi fajták.
 


  2019.11.18. 14:02  Hozzászólás  Válasz Robz (1583) hsz.-re     Olvasás  
  •   1584   
Avatar

terra alapító
 
Magnélküliben nem sok rezisztens van, de például a Vénusz-nak elég jó az ellenállókészsége, ízre hasonlít az Otelló-hoz.

Itt nézelődhetsz:

Csemegeszőlő fajtagyűjtemény
 


  2019.11.18. 13:56  Hozzászólás
  •   1583   


---
 
Van jópár Othello tőkénk, de el sosem fogy. ( enni tartjuk csak)
Arra gondoltam átoltanám, mert a kislányom a mag nélküli szőlőket eszi csak. Rezisztens csemegeszőlők közül melyiket ajánlanátok? Esetleg oltó vesszőt lehet kérni/venni itt?
 




  2019.11.14. 19:40  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1580) hsz.-re     Olvasás  
  •   1581   


---
 
Kösz az infót. Ültetek idén egyet és meglátom. Nem hangzik rosszul.
 


  2019.11.14. 08:15  Hozzászólás  Válasz Robz (1579) hsz.-re     Olvasás  
  •   1580   
Avatar

terra alapító
 
Nekem van, idén termett először. Ebben a nehéz évben is teljesen rezisztensnek mutatta magát, kevés permetezés mellett. Nagyszemű, nagyfürtű, igen vitális fajta átlagos ízzel.
 


  2019.11.13. 17:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (1578) hsz.-re     Olvasás  
  •   1579   


---
 
Ez gyors volt, köszönöm! Közületek van esetleg valakinek? Érdekelne, mit produkál nálunk, illetve mennyire rezisztens fajta.
 




  2019.11.13. 16:58  Hozzászólás
  •   1577   


---
 
Bagatyanovszkij fajtával találkozott már valaki közületek?
Borisz ajánlotta, de nem találok semmit a neten róla.
 


  2019.11.10. 18:46  Hozzászólás  Válasz pityu (1575) hsz.-re     Olvasás  
  •   1576   


---
 
A mikor kérdésre lehet ugyan kb. általános irányelveket megfogalmazni, viszont állandó szempont, ami lényegesen meghatározza a szükséges időpontot, az az időjárás.
Hiába ír bárki dátumot, ezt a tényezőt nem tudja senki előre, ráadásul ez kis területen is eltérő lehet.
Így, hogy nem tudod beszerezni a II. kat. szereket, egy kicsit nehezebb a helyzet. Mert tapasztalatom alapján azok az igazán hatékonyak
(ez persze nem jelenti azt, hogy a III-asokkal ne lehetne jól védekezni). Érdemes lehet pl. böngészni a rézzel és mankocebbel kevert felszívódó hatású anyagokat.
Curzate, Ridomil, ilyesmi. Vagy az önmagában álló Aliette. (Igen, tudom, ez szőlőre nem engedélyezett, de azért nem árt tudni, hogy annak idején a szőlőben használatos Mikalnak
ez volt a felszívódója. Döntéseden múlik, hogy esetleg kipróbálod, persze a várakozási ideje nincs megadva, de mivel a leghosszabb is 30 nap, ezt talán alapul lehet venni.
Emiatt nyilván a vegetációs időszak elején használandó.) Vagy mondjuk Bumper, Cabrio Top, Cantus, Chorus, Teldor.
De ha el tudnánk menni a II-esek felé, akkor jó szívvel tudnám javasolni pl. a Delan Pro nevű készítményt. Az imént említett Bumperrel együtt nagyon jó tapasztalataim vannak az idén.
És nyilván ha már itt vagyunk a II-eseknél, akkor egyéb szereket is tudnék említeni, de sajnos akkor ez nem játszik. :(
Ha szóba került a szürkerothadás, akkor arra is vannak III. szerek, érdemes megpróbálni. Ezekből említettem példát fentebb.
És akkor még egy szót sem beszéltünk az atkákról és rovarokról... ;)
Olyankor, amikor nem teljesen tiszta, hogy melyek egy betegség tünetei, mert mondjuk hasonlítanak egymásra, akkor én a különbségekre koncentrálok,
amelyek alapján jól megkülönböztethető. Ha utánanézel ezeknek a tüneteknek, lejegyzeteled, majd ezzel mész ki a növényhez, akkor talán némileg könnyebb lesz.
Illetve javaslom még fénykép készítését és fórumokban történő rákérdezést. Ott nagy biztonsággal tudnak segíteni ebben.
Biztos van olyan permetezési terv szőlőre is, amit kérdeztél, de ilyent magam is csak guglival tudnék keresni, azt viszont te is meg tudod tenni.

Szerteágazó, bonyolult téma... ;) :fejvaka:
 


  2019.11.10. 13:28  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1574) hsz.-re     Olvasás  
  •   1575   


---
 
Köszönöm.
De honnan tudhatnám, hogy...:

"A hagyományosnál a kontakt már kevésnek bizonyul."
Ok. Mi az alternatíva? Tudom, felszívódó. De mi? ...és mikor?
A megelőzés számomra azt jelent, hogy még semmi tünet nincs. OK. de mivel és mikor védekezzek?

"Nem tudom, milyen lehetőségeid vannak a vegyszerek beszerzését illetően,"
Csak a gazdabolt. Nincs spec. engedélyem, meg ilyesmi.

"felhívom a figyelmed a modernebb készítményekre. Igen jó hatásfokkal használhatók. Bár nem olcsók, az tény."
Köszi, de melyek ezek? Nem ismerem őket.

Azt, hogy szürke, barna vagy fekete rothadás, fel sem ismerem. Nekem a rothadás önmagában felismerhető de egyéb nem. Próbálom a google képkeresőn megnézni de a valóságban nem tudom beazonosítani.

Amúgy próbáltam beszerezni számos ellenálló fajtát :moldova, vénusz de vannak hagyományosak is, mint pl. csabagyöngye, belgrádi magvatlan, suvenir, stb.

Nincs valahol leírva egy komplett megelőzési terv? Konkrét szer megnevezésekkel, időpontokkal? Nem a naptárra gondolok, hanem pl. x leveles állapot, fürtzáródás stb.
 


  2019.11.10. 08:17  Hozzászólás  Válasz pityu (1573) hsz.-re     Olvasás  
  •   1574   


---
 
Mielőtt túlgondolná bárki is, hangsúlyozni kell, hogy nekem is vannak gondjaim, nálam se tökéletes az állapot, de igyekszem... ;)
Az új fajtákkal lényegesen jobb a helyzet!
Szóval csak úgy általánosságban. Ahogy leírtad: 'jelei bukkantak fel', ekkor már elkéstél!!! A hagyományosnál a kontakt már kevésnek bizonyul.
Sokkal gyakrabban kellene szórni és esetleg még az se adna kielégítő eredményt. Ha ragaszkodsz a kontakt használatához, akkor mindenképpen a megelőzésre tedd a hangsúlyt!
Figyelni kell az időjárást is, és amint helyzet van, azonnal permetezni kell. Nem tudom, milyen lehetőségeid vannak a vegyszerek beszerzését illetően,
felhívom a figyelmed a modernebb készítményekre. Igen jó hatásfokkal használhatók. Bár nem olcsók, az tény.
És akkor még csak a gombák elleni védelemről beszéltünk. A rovarok önmagukban az Isten csapása kategóriába sorolandók... Az áldásos tevékenységük kapcsán jönnek a gombák. :@
Ja, és a szürkerothadással kapcsolatban se írtál. Ha csak ezeket a szereket használod ellene (ráadásul esetleg épp nem jó időpontban), akkor kedvezőtlen időjárás
vagy fitotechnika esetén mindenképpen számíthatsz a megjelenésére és pusztítására.
Plusz ott van még a fekete - és barnarothadás. Előbbi esetén az általad írt réz és kén tökéletesen hatástalan!
Stb. ;)
 


  2019.11.10. 07:40  Hozzászólás
  •   1573   


---
 
Végignéztem számos videót, fórumbejegyzést de a permetezéssel kapcsolatban nagyon nagy a homály a fejemben.
Vegyes csemegeszőlő ültetvényem van, kb 50 tőke, ami kb 40 fajta.
Eddig a következőképpen permeteztem:
1. Tavaszi lemosó kénes bordói lével
2. Virágzás előtt Quadris felszívódó
3. Ha támadt a kicsi zöld ormányos levélsodró akkor felszívódó rovarölő
4. Ha peronoszpóra vagy lisztharmat jelei bukkantak fel, kénes bordói lé. Ez kb 2-3 alkalommal a nyár folyamán
5. decemberben őszi lemosó kénes bordói lével

Az új fajtáknál mondják, hogy elég 3 permetezés + a lemosók. Ezt hogyan, mikor és mivel kellene megtenni? Sajnos a fent leírt technológia szánalmas eredményeket hozott: néhány fajtán szinte a teljes lombozat tönkremenetele (több szezonban), rothadások, gombás megbetegedések.

Nagyon szeretném, ha megosztanátok, hogy ti hogyan csináljátok és mivel. Sajnos Rebrik Borisz is csak futólag beszél a növényvédelemről. Remélem csinál majd egyszer videót kifejezetten erről. Vettem tőle új fajtákat, nagyon szeretném rendesen megvédeni őket.
 


  2019.11.10. 05:45  Hozzászólás
  •   1572   


---
 
Akkor most , még kezd el végigolvasni a CSEMEGESZŐLŐ INDEX FÓRUMOT .

Utána teljesen kitárul a csemegeszőlők iránti tudásod .

Ez a két fajta még új ,nem sok gyűjtőnek van meg hazánkban .
Inkább Ukrán fordításban több véleményt találsz róluk .

Nálam is még csat 2018 óta terem .

http://solodki-grona.com/Stolovij/4G/Gelios.html

https://xn--csemegeszlk-6bcb.hu/index.php/2016/12/27/bajkonur/

woodruff
 


  2019.11.09. 20:59  Hozzászólás
  •   1571   


---
 
Sziasztok!

Végigolvasgattam a fórumot, mivel próbálok némi tudást összeszedni szőlővel kapcsolatban.
A nyakamba szakadt egy kisebb szőlőterület, amit szeretnék jól kezelni. Főleg borszőlő van benne, illetvd régebbi csemege is pár tőke.
Gondolkodom rajta, hogy jövőre átoltanék pár tőkét rezisztens csemege fajtákra.
Rengeteg fajtát látok a neten, de nem tudom, mennyire elérhetőek, illetve ténylegesen mennyire jók.
Érdekelne a véleményetek ezekről:
Bajkonur, Helios.
 


  2019.11.05. 19:55  Hozzászólás  Válasz pityu (1569) hsz.-re     Olvasás  
  •   1570   
Avatar

terra alapító
 
Nekem már eleve gyanús volt, hogy nem nagy farontó, mert nem láttam a földön ürüléket. Annak nagyobb lyuka van. A fotón nem lehet a méreteket látni, csak ha van mérce, vagy ismert tárgy is. Dugd be a lyukat és kend le. ;)
 


  2019.11.05. 19:23  Hozzászólás  Válasz Alibá (1568) hsz.-re     Olvasás  
  •   1569   


---
 
A kép nem nagyon adja vissza, de ezek a lyukak csak 1-2mm átmérőjűek. Ilyen vékony lyukból nemigen lehet kipiszkálni semmit, betömni viszont igen. Csak a régebbi, min. 3 éves részek az érintettek.
 


  2019.11.05. 08:46  Hozzászólás  Válasz pityu (1563) hsz.-re     Olvasás  
  •   1568   
Avatar

terra alapító
 
Ha valahol a nagy farontó hernyója tevékenykedik, akkor ott a lyuk alatt narancssárga fűrészpor szerű ürülék van lehullva a lyuk alatt a földre.

Kipiszkálás után a lyukat be kell tömni kis fadarabbal, vagy használt rágógumival, aztán lekenni fagéllel és a fa (én almafában találkoztam vele) néhány év alatt beforrja. ;)
 




  2019.11.04. 19:07  Hozzászólás  Válasz délkelet (1565) hsz.-re     Olvasás  
  •   1566   


---
 
Esetleg ha a metszés után fagéllel bekenem akkor nem tud belemenni?
 




  2019.11.03. 20:46  Hozzászólás  Válasz pityu (1563) hsz.-re     Olvasás  
  •   1564   
Avatar

terra alapító
 
Ó, hát ez egyszerű, be kell tenni befőttes üvegbe, és jól lezárni ha sikerült elkapni. :hiha:

Bocs a viccért, fogalmam sincs, de mintha már láttam volna én is ilyet itthon.
 


  2019.11.03. 20:22  Hozzászólás
  •   1563   


---
 
20191103_102901_resized.jpg
------------------------
Megtekintve 17036 alkalommal.


Kedves Szőlészek! Valami kártevő pusztítja a tőkéim törzsét. Kifúrja a közepét és lyukat csinál. A tőkék ettől függetlenül élnek és virulnak. Mi lehet ez és mit lehetne ellene tenni?
 


  2019.10.14. 21:08  Hozzászólás
  •   1562   


---
 
A Smaragd szőlő előnyei a nagyon nagy bogyók és a jó ízlés, beleértve a viszonylag kis fürtöket, az érett bogyók zöldes színét és a bogyók esetleges repedését esőzések során. A forma elég jónak bizonyult a száraz éghajlattal rendelkező régiókban, ahol a repedés miatti növénykiesés kockázata kicsi. :dejo:
 


  2019.09.29. 18:42  Hozzászólás  Válasz woodruff (1557) hsz.-re     Olvasás  
  •   1561   
Avatar

terra alapító
 
Idén oltottam Smaragdot, elég gyengén hajtott, még nem termett. Kíváncsi leszek a jövő évre.
 


  2019.09.27. 04:44  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (1559) hsz.-re     Olvasás  
  •   1560   


---
 
A csemegeszőlő fórumon valaki már kérdezte ,ott válaszoltam rá még a nyáron .
Ott megtalálod a címet ,lapozz vissza a beírásaim között .
Már én sem emlékszem pontosan a címre .

Az egyik barátom hozta át Ukrajnából 300 darabot tavaly , lila színben .
300 darabot 8500 forintért , most a nyáron ,zöld színben .

A tavaly használt lilákat, az idén kifordítgattam ,és kimostam mosógépben ,mert ragacsosak lettek .

woodruff
 




  2019.09.26. 07:08  Hozzászólás  Válasz Alibá (1555) hsz.-re     Olvasás  
  •   1557   


---
 
20190926_075821.jpg
------------------------
Megtekintve 18440 alkalommal.

20190926_075821.jpg
------------------------
Megtekintve 18440 alkalommal.



Nálam a Smaragd volt a legnagyobb szemű .
De olyan egészséges , hogy még mindég van fenn fürt .

woodruff


20190926_075746.jpg
------------------------
Megtekintve 18440 alkalommal.

 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/) valamint 14 vendég

cron