Csemegeszőlő Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.




  2017.06.17. 12:18  Hozzászólás  Válasz Rhéman (401) hsz.-re     Olvasás  
  •   405   


---
 
Itt lakom Tőled 10 percre, van a lakásom kertjében lugas (kb. 100 tő), szívesen megmutatom élőben. A vesszőket a fajtát szabadalmaztató fiától vettem 10 éve, lugasomat profik is megcsodálják. Egy francia lugas volt a minta, és egy kertészeti főiskolai tanár adta a finomra hangolt tanácsokat. Zuccherino ügyben leveleztünk, címem megvan neked/MJ
 


  2017.06.15. 19:41  Hozzászólás  Válasz Alibá (399) hsz.-re     Olvasás  
  •   404   
Avatar

---
 
Hát, nagy találmány ez a zöldbe fás oltás, Ali-bá, nagy köszönet érte, hogy közkinccsé tetted! :dejo: :thumbup: :udvozlet: Ezeket leírva gyanítható, hogy vannak sikereim e téren, még ha az közel sem 100 %-os. Ha nem lettem volna előtte kicsit bizonytalan, akkor a sok kapott vesszőből jóval több került volna a hűtőbe :angry-banghead:
 


  2017.06.15. 17:49  Hozzászólás  Válasz délkelet (402) hsz.-re     Olvasás  
  •   403   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm!

Érthető, és az jó, hogy idén nem kell sokat törődni vele. :dejo:

Jövőre biztos könnyebb lesz.
 


  2017.06.15. 17:00  Hozzászólás  Válasz Rhéman (401) hsz.-re     Olvasás  
  •   402   
Avatar

---
 
Szia! Elöljáróban: azt írom le, én hogyan csinálnám, de ettől létezik más, ugyanolyan jó megoldás is. Én a négykarú kordont preferálom, mert véleményem szerint nagyobb mennyiségű termés elérését teszi lehetővé a kétkarúval szemben. Ennek végleges kialakítása több év alatt megy végbe, természetesen az első fürtök már a teljes kialakítás előtt megjelennek a tőkéken. Hogy lásd előzetesen, itt egy kép róla:
lugas5.jpg
------------------------
Megtekintve 17423 alkalommal.


Tehát: ebben az évben hagynám nőni a vesszőt egy függőleges karó mellett és a munka a növényvédelmen kívül a hajtás folyamatos karóhoz kötözése és a hónaljhajtások kitörése lenne.
A következő év kora tavaszán két lehetőség áll fenn:
- ha ebben az évben olyan méretű hajtásnövekedés jelentkezett, hogy kb. 130-150 cm-es magasságban a vessző átmérője eléri a jó ceruzavastagságot, akkor a vesszőt kb. 60 cm-es magasságban (ez az első emelet magassága lenne) óvatosan derékszögben meghajlítanám, így tavasszal meglenne az első emelet egyik oldali karja (létezik olyan verzió is, hogy a vesszőt az első emelet magasságában vissza lehetne vágni, és a legfelső három rügyből egyet-egyet balra és jobbra lehetne nevelni, a legfelsőből pedig tovább nevelni a szőlőt fölfelé. Ehhez viszont igen jó kondícióban kellene lenni a szőlőnek)
- amennyiben a hajtásnövekedés ennél jóval gyengébb lenne, akkor radikálisan visszametszeném a vesszőt (a legalsó két világos rügyre) és ebből is kitörném egy idő után az egyiket és csak egy függőleges vesszőt hagynék (csakúgy, mint az első évben, de ez már brutálisan fog növekedni). Ennél sajnos vesztenél egy évet, de baromi erős tőkét eredményezne a későbbiekben.
A többit majd máskor, mert addig van bőven idő :)
Még egy megjegyzés: én a kordont általában úgy alakítom ki, hogy az alsó emelet kb. 60 cm, a felső pedig úgy 130-140 cm magasságban található.
Ha valamiben nem voltam elég érthető, kérdezz nyugodtan :)
Kis olvasnivaló:
http://kisborasz.blogspot.hu/2009/08/lugas.html
 


  2017.06.15. 14:56  Hozzászólás
  •   401   
Avatar

terra alapító
 
Kaptam 4 tő crimson csemege szőlőt. A szőlőről, mint afféle városi nem sokkal többet tudok, mint, hogy van olyan bor amit szőlőből készítenek. :lol:

Hamar gyorsan kiültettem a cserepekből, kaptak karót. A tövek 1.5 méterre vannak egymástól. Most kb. 50-60 centi magasak és bolondul nőnek. Kordont szeretnék kialakítani.

Ezért aztán megköszönném, ha a tenni, és tudnivalók legfontosabb részét valaki röviden összefoglalná nekem.

Előre is köszönöm. :unnep:
 


  2017.06.09. 21:54  Hozzászólás
  •   400   


---
 
http://terra-kert.hu/gallery/image.php?mode=thumbnail&album_id=593&image_id=7043

sziasztok az oltásokar mikor érdemes elkezdeni permetezni és melyik permetszer kell a bogyóhullás ellen és rodhadás ezt szeretném megelőzni!!
 


  2017.05.28. 21:38  Hozzászólás  Válasz kertészgyuri (398) hsz.-re     Olvasás  
  •   399   
Avatar

terra alapító
 
Láttam a képedet, jól halad. Ne izgulj, aludj nyugodtan. Ha akar, kihajt a többi is. ;)
 


  2017.05.28. 21:14  Hozzászólás  Válasz Alibá (384) hsz.-re     Olvasás  
  •   398   


---
 
Üdv alibá nagyon szépen köszönöm az oltóvesszőket 14-én oltottam be a szöllőt és a VERA,timur aznagyon szépen megindult nagyon szépen beduzzadt szinte egy pár nap és kipattan !! de sajnos a moldova és a gróf montekrisztó még semmit nem moccant az kicsit aggasztó de remélem az is szépen meg fog indulni !!! :D :D :D :D :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 


  2017.05.19. 20:49  Hozzászólás  Válasz délkelet (396) hsz.-re     Olvasás  
  •   397   


---
 
jaj, igazad van bocsánat :)
nem nagyítottam rá a képre :thumbup:
De ilyen levelek is szoktak lenni, ezeket is leszoktam szedni, kapnak thiovit jet-et, ez általába elég szokott lenni, külön atka ellen nem szoktam permetezni.
 




  2017.05.19. 20:35  Hozzászólás  Válasz Totya (393) hsz.-re     Olvasás  
  •   395   


---
 
Nálam pukli már régen volt, sajnos a levélatka nagyon jellemző. :(
 


  2017.05.19. 20:34  Hozzászólás  Válasz délkelet (392) hsz.-re     Olvasás  
  •   394   


---
 
Úgy rémlik, mintha lenne is nekem ilyen cuccom. Holnap megnézem. Köszi az infót! :udvozlet:
 


  2017.05.19. 20:33  Hozzászólás  Válasz Jani71 (391) hsz.-re     Olvasás  
  •   393   


---
 
Én tavaly friss leveleket amik "puklisodtak" leszedtem bele kukába, utána egész eltűltek, nyár végére lett csak 1-1 puklis levél. :)
 




  2017.05.19. 20:19  Hozzászólás  Válasz délkelet (389) hsz.-re     Olvasás  
  •   391   


---
 
A ragya essen bele, én is ezzel küzdök, és bizony nem tökéletes az eredmény (mészkénlé lemosó, majd kb. arasz hosszúságnál Flumite egyszer).
Igen, tudom, hogy a barkás rügy állapotnál kellene még némi kén legalább.
Bizonyos fajták rendben vannak a kezelés hatására, de bizony van olyan is, ami úgy néz ki, mintha szentelt vízzel öntöztem volna.
Egy vacakság az egész, egyszerűen nem képes normális levél nőni a hajtáscsúcson. :@
Szerintem legalább még egy atkaölőzésnek lenni kell (tegnap ugyan szórtam Kumulust, de attól nem várok látványos hatás, nem is azért használtam).
 


  2017.05.19. 20:12  Hozzászólás  Válasz délkelet (389) hsz.-re     Olvasás  
  •   390   
Avatar

terra alapító
 
Tavaly is volt és gyanakodtam is atkára, ezért tavasszal kénnel és Mitac atkaölővel is permeteztem. Úgy látszik, hogy nem jókor. :$
 


  2017.05.19. 19:42  Hozzászólás  Válasz Alibá (388) hsz.-re     Olvasás  
  •   389   
Avatar

---
 
Szőlőatka károsította tavasszal és annak a nyomait viseli. Nem hiszem, hogy kell már ellene védekezni, mert most már intenzíven nőnek a hajtások és nem bírnak el velük az atkák.
 


  2017.05.19. 19:18  Hozzászólás
  •   388   
Avatar

terra alapító
 
IMG_2205.JPG
------------------------
Megtekintve 18571 alkalommal.

IMG_2204.JPG
------------------------
Megtekintve 18571 alkalommal.

Mi baja? Mi a teendő?
 


  2017.04.17. 15:56  Hozzászólás  Válasz kertészgyuri (386) hsz.-re     Olvasás  
  •   387   


---
 
Konténerest 'bármikor', de őszintén szólva én most már megvárnám vele a májusi fagyok elmúltát.
Addig igyekeznék neki sok fényt biztosítani, nehogy amiatt hátrányba kerüljön.
Ne az legyen, hogy az addig gondozott növényedet egy hajnal tönkrevágja. Lehet, hogy rosszul érintene. :angry-banghead: Nyilván a második verzióra is ezt javasolnám.
 


  2017.04.17. 15:37  Hozzászólás
  •   386   


---
 
sziasztok érdeklődnék hogy bent a házban gyökeresztettem szöllő vesszőket elég szépek amit már flakkonba beültettem kb 2 hónapja mikor lehet kiültetni szabadba a helyére???ami most kezd gyökeresedni azt mikor lehet kiültetni???
 




  2017.04.16. 17:26  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (383) hsz.-re     Olvasás  
  •   384   
Avatar

terra alapító
 
Van egy-két Otellóm a soron. Ha kénnel permetezek, akkor kihagyom azokat a tőkéket. :) Ha véletlenül elfelejtem, akkor pechük van. :P (meg nekem is.) :$
 




  2017.04.16. 13:41  Hozzászólás  Válasz gergerg (381) hsz.-re     Olvasás  
  •   382   
Avatar

terra alapító
 
Én úgy tudom, hogy az Otellónak a levele érzékeny a kénre. Perzselődik, kunkorodik, szárad a széle.
 


  2017.04.15. 19:54  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (380) hsz.-re     Olvasás  
  •   381   
Avatar

terra alapító
 
Nem hinném, szinte mindent kibír. Tudtommal kénre csak virágzáskor érzékeny, akkor is csak a virág, de lehet hogy rosszul tudom. Ráadásul a szomszédja sokkal kényesebb, akkor annak is lenne baja.
 


  2017.04.15. 19:46  Hozzászólás
  •   380   


terra alapító
 
Nem tudom, mi történt az Otelló szőlővel, illetve, hogy történt-e egyáltalán valami. Amikor metszettem, úgy március közepén, a vágási felületen látszott, hogy él. Ezt követően kapta a Vegasol RS lemosó permetezést. Tudom, hogy későn ébred, de ma gyanús lett, hogy még nem mutat semmi életjelet. Ahol hosszabbra volt hagyva, onnan vágtam le még egy kicsit, de mindegyik száraz volt. Sajnálnám, ha tönkremenne, mert a mellette kb. 4 méterre lévő másik tőkével (szőlőskertek királynője) elég szép kis lugas alakult már ki. Ilyenkor az ember felidézi az összes "bűneit", én is találtam egyet: most tudtam meg valamelyik fórumon, hogy az Otellót nem szabad kénnel permetezni, és én tavaly megszórtam Thiovit Jet-tel lisztharmat ellen. Elég csúnyácska lett (akkor még nem tudtam az okát), de idén tavaszi metszéskor még élni látszott! Sőt, tavaly az "eset" után némi termést is adott, a képen ugyan a másik van előtérben, de hátrébb látszik az Otelló is. Történhetett most tavasszal vele valami, amitől kipurcant?

9.JPG
------------------------
Megtekintve 19221 alkalommal.


12.JPG
------------------------
Megtekintve 19199 alkalommal.

 


  2017.03.28. 19:16  Hozzászólás  Válasz Alibá (377) hsz.-re     Olvasás  
  •   379   


---
 
Köszönöm segítségedet.
A Zalagyöngye, Palatina, Otello van. A többieket igyekszem beszerezni.
Köszönettel Zoli.
 




  2017.02.28. 22:41  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (367) hsz.-re     Olvasás  
  •   377   
Avatar

terra alapító
 
Palatina, Néró, Eszter, Fanni, Bornemisza,, Moldova, Otthelo, Pölöskei, Zalagyöngye rezisztens szőlőim voltak első körben. Az utóbbi években ebből a táblázatból http://csemegeszőlők.hu/wp-content/uploads/2016/05/FAJTATABLA.pdf
kerítgetek arra érdemes (átlagnál ellenállóbb, rezisztens) oltóvesszőket és újakat oltogatok. A képeket és leírásokat itt nézheted a "Fajták" - "Gyüjteményem Fajtái" címszónál : http://csemegeszőlők.hu/index.php/fotogaleria/
 




  2017.02.28. 20:21  Hozzászólás  Válasz gergerg (374) hsz.-re     Olvasás  
  •   375   
Avatar

---
 
Valóban nagyon közeliek. Még egy lehetőség lenne a jobb oldali kar utolsó vesszőjének lekötözése vízszintesre (a kar meghosszabbítása céljából)
 


  2017.02.28. 20:16  Hozzászólás  Válasz délkelet (373) hsz.-re     Olvasás  
  •   374   
Avatar

terra alapító
 
Közel vannak a tőkék, a jobboldali "kar" nyugodtan repülhet mindenestől. A baloldali végére ami felfelé megy, arra sincs szükség.
 






  2017.02.28. 19:19  Hozzászólás  Válasz tudomka1958 (366) hsz.-re     Olvasás  
  •   371   
Avatar

---
 
A második képen lévő tőkét kb. így metszeném meg:
WP_20161125_11_45_22_Pro.jpg
------------------------
Megtekintve 20617 alkalommal.

 


  2017.02.28. 19:04  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (367) hsz.-re     Olvasás  
  •   370   
Avatar

terra alapító
 
Bár nem engem kérdeztél, de én a Moldovát nem hagynám ki semmi pénzért.
 


  2017.02.28. 19:04  Hozzászólás  Válasz tudomka1958 (366) hsz.-re     Olvasás  
  •   369   
Avatar

---
 
Ebből már nehéz kialakítani egy szemre tetszetős kordont, de jócskán javítható. Ha megnézed a következő linket (már volt), akkor adja magát a metszés is. (Mivel nekem úgy tűnik a képről, hogy ezek nem igazán öreg tőkék, ezért egy erőteljesebb metszés után csak úgy törnek majd elő a rejtett rügyekből a hajtások, amiket aztán ügyesen szelektálva a következő években a metszés sem fog gondot okozni.
A rövidcsapos váltómetszést érdemes megnézned elsősorban
 




  2017.02.28. 18:28  Hozzászólás  Válasz Alibá (365) hsz.-re     Olvasás  
  •   367   


---
 
Kedves Ali-bá
mit ajánlasz rezisztens szőlőnek telepíteni. A saját tapasztalatod alapján.
Üdv Zoli.
 


  2017.02.04. 00:29  Hozzászólás
  •   366   


---
 
segitsetek!
ilyen osemberbol szeretnek frissen beretvalt kulturembert varazsolni...
azt javasoltak vagjam vissza karra.igenam de hol kezdodik a kar?
ehhez en nagyon kezdo vagyok...
WP_20161125_11_43_45_Pro.jpg
------------------------
Megtekintve 21020 alkalommal.



WP_20161125_11_45_22_Pro.jpg
------------------------
Megtekintve 21020 alkalommal.

 


  2016.12.18. 21:04  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (364) hsz.-re     Olvasás  
  •   365   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm a linket! :thumbup: Kijegyzeteltem /ld. alább/ és eltároltam a szőlős okosságaimhoz. :banana:

MESTERSÉGES BEPORZÁS
szörmét megmosni, megszárítani (gyapjú, nyúl)
napsütéses időben 9-10 óra között, felhős időben egész nap
hozzádörzsölni finoman 30-40 biszex szőlővirághoz (mígnem sárga nem lesz a virágportól)
utána megannyi nővirágú virágzathoz
ajánlatos bisex szőlőknél is ! (nagyobb, édesebb szemek, fürtük)
 




  2016.12.18. 13:09  Hozzászólás  Válasz délkelet (362) hsz.-re     Olvasás  
  •   363   
Avatar

terra alapító
 
A szőrmét símán el tudom képzelni. :nahat: Nővirágú szőlőknél biztosan nagy segítséget jelent a meporzásnál. :dejo:
 


  2016.12.18. 11:48  Hozzászólás  Válasz Alibá (361) hsz.-re     Olvasás  
  •   362   
Avatar

---
 
Google fordító alapján szőrmét emleget két pingpong ütőre /két deszkára/ ragasztva: (Возьмите две дощечки и прибейте к ним кусочки меха.)
Mintha régen a falvédők között láttam volna hasonló anyagot.
 






  2016.11.26. 18:13  Hozzászólás
  •   359   


*
 
rezistens fajták

Ha valaki valami különlegesebb szőlőt szeretne akkor itt jó pár fajtát megtalálhat. EU-n -belül szállitanak. BIO termesztésre is használható némelyik fajta.

itt lehet kapni : https://www.rebschule-schmidt.de/en/helle-tafeltrauben/keltertraube-solaris.html

HIMROD - gyümölcsös is, magnélküli
ROMOLUS - gyömölcsös iz, magnélküli
SOLARIS - Mézédés, rezistens fajta, magnélküli, nagyon jó bor készithető belőle. Magas cukor tartalom jellemzi.

ONTARIO - fekete szőlő
OSELLA - fekete szőlő


ARKADIA- Orosz, nagyszemű fehér szőlő
Galbena nu - Orosz nagyszemű szőlő
Olimpiade - Orosz, fehér szőlő
Piesnia - Ukrán, sárga nagyszemű szőlő
Suzi - Magyar, fehér, toleráns szőlő
Talisman- Orosz, nagyszemű fehér szőlő
 


  2016.11.20. 11:59  Hozzászólás  Válasz délkelet (357) hsz.-re     Olvasás  
  •   358   
Avatar

rendszer admin
 
Én meg nem állok egyik oldalon sem, csak próbálgatok ötletelgetni .... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég