Csemegeszőlő Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2021.12.14. 20:19  Hozzászólás
  •   3879   
Avatar

---
 
Tavaszi szőlőgyökereztetés: a háromrügyes vessző alsó két szemét kivakítottam és vízbe tettem (a meghagyott felső rügy egyáltalán nem volt bizalomgerjesztő, nagyon élettelennek tűnt ...utólag badarság volt a középsőt lemetszeni). Nagyon sokáig, szó szerint hónapokig tartottam dunsztos üvegben (a többieket mellette folyamatosan cseréltem, mert azok gyökeret vertek). Sehol semmi nagyon sokáig, de amikor már ki akartam dobni, észrevettem egy fehér pöttyet a kivakított alsó rügy közelében. Pici remény ekkor már volt, így hagytam még az üvegben. Nemsokára vékony kis hajtást hozott, ami egy ideig benne állt a vízben, de később megemeltem annyira, hogy a vesszőből csak pár mm érintkezzen a vízzel. Hamarosan megjelentek a kis gyökerecskék is és nem sokkal később már be is ültettem pet-palackba - a fölösleges vesszőrészt jó ideig nem mertem levágni, mert annyira sérülékeny volt minden. Nyár végén kiültettem, ősz végén pedig felcsirkéztem ... elég kis vékony vesszőt hozott, de reménykedem, hogy sikerül átteleltetni. Pár kép a folyamatról:
IMG_20210514_131035.jpg
------------------------
Megtekintve 10489 alkalommal.

IMG_20210514_131127.jpg
------------------------
Megtekintve 10489 alkalommal.


IMG_20210524_104256.jpg
------------------------
Megtekintve 10489 alkalommal.

IMG_20210524_104307.jpg
------------------------
Megtekintve 10489 alkalommal.

 


  2021.12.14. 17:32  Hozzászólás
  •   3878   


---
 
Üdvözletem!
Csernűj Kristáll /Fekete Kristály/ cs.szőlővessző érdekelne,oltáshoz akarom használni.Fizetés vagy csere is érdekel.
Szép napot!
 


  2021.12.14. 05:07  Hozzászólás  Válasz Tévelygő (3876) hsz.-re     Olvasás  
  •   3877   


---
 
Köszi szépen az infókat Őt ismerem csak akkor a Velikán elnevezés a Giant. ként is ismerik.
 


  2021.12.13. 21:00  Hozzászólás
  •   3876   


---
 
Sziasztok .

Nekem van már 3 éve , csak jót tudok mondani róla , igy  néz ki .
 


  2021.12.13. 20:09  Hozzászólás  Válasz funnyfighter (3874) hsz.-re     Olvasás  
  •   3875   


---
 
Zaporozje Velika van egy kedves ismerősömnek idén termett elöszőr csodás képet küldött róla.
Azt írta nagyon finom édes bőre roppanó 18gr bogyóméret. Lisztharmatra kissé érzékeny.
 


  2021.12.13. 19:25  Hozzászólás
  •   3874   


---
 
Üdv mindenkinek.
Tudna valaki valami infót mondani erről a fajtáról? Záporozsszkij velikán

Előre is köszönöm.
 


  2021.12.11. 00:09  Hozzászólás
  •   3873   
Avatar

rendszer admin
 
Sziasztok! :)

Úgy néz ki, hogy a gödhösségből sikerül kimásznom (NEM vagyok/voltam COVID-os).
Most vagy 2 napja már csak fáradságot, meg időnként "izomlázat" érzek, és főleg az a "semmi kedvem semmihez" hangulatom van. :)

De hétvégén már hozzá kezdek egy szőlő-adatbázishoz, aminek a váza már készen vagy ugyan, de szinkronba kell hozni.
A lényege, hogy akinek van szőlője, és persze tudja a nevét, adatait is, az egy űrlapon beírhatja, és az adott szőlő fajta így lesz nálunk kategorizálva.
A beküldött szőlőfajtához lehet tapasztalati véleményeket írni bárkinek (a beküldőtől el is szeretnénk várni).
Az "Új fajta" beküldése, és a vélemény, tapasztalat írás két külön álló rész, de szinkronban vannak.
Nem kell ahhoz beküldened egy új fajtát, hogy valamelyikhez véleményt, tapasztalatot írjál.
Lehet külön "lájkolni" is bármelyik fajtát, de az ne azért történjen, mert tetszik az, amit X Y barátom/ismerősöm írt róla, hanem inkább azért, mert "szeretem az ízét" vagy "szeretném kipróbálni" a termesztését, vagy éppen "szeretném megkóstolni". :)

Bár a működése nagyon egyszerű lesz, formailag felveszi a jelenlegi téma-meneteket, de mégis teljesen különálló lesz.

Mivel eredetileg is úgy terveztük, hogy a "bárki" az azt jelenti, hogy "Vendég" látogatók is részt vehetnek benne, ezért majd a "Regisztráció nélkül" blokkban lesz elhelyezve, ahol a Vendég látogató (ha akarnak) megadhatnak egy kapcsolattartó címet is.
Regisztrált felhasználóknál ez nem lesz, mivel nekik van lehetőségük a fórumon keresztül akár email-ban, vagy Privát Üzenetben felvenni a kapcsolatot más beregisztrált felhasználóval.

Ennek segítségével egyszerűbb lesz a szőlőfajtákról véleményeket mondani, vagy esetleg kapcsolatok útján vesszőket cserélgetni. :)

Most előre kérek mindenkit, hogy csak olyan "Új fajta" szőlőt küldjön majd be, ami valóban neki is van, és konkrét tapasztalati véleménnyel is tud prezentálni. Ehhez kapcsolódik, hogy csak kizárólag egyszer lehet egy fajtát bemutatni, az pedig abból a fajtából az első elfogadott beküldő. Ugyanaz a fajta többször nem szerepelhet!
Minden elfogadott szőlőfajta legfelül be fog kerülni egy listába, így nem kell végig görgetni az egész oldalt, csak ráklikkelni, ha érdekel, vagy tapasztalati véleményt szeretnél írni hozzá.
Véleményt, tapasztalatot írni persze bármikor bár melyikhez lehet.

A katalogba való beküldésnél csak választani kell a lehetőségek közül, ott nem lehet "bestsellert" írni.
Katalogba kerülés feltétele (kötelező mindegyikre a tapasztalatod szerinti "" választ kiválasztani):
  1. Az Új fajta pontos neve (nem szükséges, de esetleg zárójelben a "népies" elnevezése, ha kifér a sorba)
  2. Egy jó minőségű (legalább 640px - max 5000px) méretű álló vagy fekvő *.jpg kép (csak saját gépről/telefonról történő feltöltéssel!)
  3. Bogyó színe: ~
  4. Bogyó mérete: ~
  5. Fürt mérete: ~
  6. Növekedés: ~
  7. Terméshozam: ~
  8. Rezisztencia: ~
  9. Érési idő: ~
Saját tapasztalások alapján történő adatokra vagyunk kíváncsiak, nem az internetről bemásolt adatokra! :remulet:

A program várhatóan jövő hét közepe felé fog elindulni, mindenki kap róla tájékoztatást. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2021.12.10. 18:15  Hozzászólás  Válasz Alibá (3871) hsz.-re     Olvasás  
  •   3872   


---
 
Nem rossz megoldás. Mert ugye egyikünk sem tudja, hogy mint írtad xy szőlőt levédették-e, ha igen mennyi időre. Valamint ez csak Oroszországban van levédve, vagy Eu. is., ill az egész világon.
 


  2021.12.10. 14:20  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (3870) hsz.-re     Olvasás  
  •   3871   
Avatar

terra alapító
 
Azt hiszem ez megoldható úgy, hogy az aki szeretne valamilyen (esetleg jogdíjas) oltóvesszőt az a következőket írja:
Keresek X....Y... nevű szőlőhöz hasonló oltóvesszőt. Ezt mindenki megfelelően érti és akinek van x...y...-hoz 'hasonló' szőlője, az utána privátban felajánlja és lerendezik egymás között.

Ez annó a védett Olasz őszibarackoknál bevált módszer volt közöttünk és soha nem volt gubanc. ;)
 


  2021.12.08. 22:48  Hozzászólás
  •   3869   


---
 
Üdv, Érdeklődni szeretnék hogy valakitől kaphatnék e pár vesszőt ebből a fajtából :
LORD (kismis) /Лорд (кишмиш)

Ukrán magán nemesítés (Kalugin/ В.М.Калугин). Szülők: Talisman x kismis Ocenníj Korolevszkij. Erős növekedésű. Érési idő: 120 nap, augusztus második fele. Fürt: 500-800 g.,kúpos, kissé tömött, vagy közepesen laza. Bogyó: ovális, sötétkék, kissé kúpos, hamvas, 6-7 g.,magnélküli (I-II oszt.). A bogyó húsos, lédús, édes kiváló harmonikus ízű. Betegségekkel szembeni rezisztenciája nagyon magas. Fagy: -25 C°(nem hiteles adat).


Köszönöm
 


  2021.11.30. 18:36  Hozzászólás  Válasz Redcorner (3862) hsz.-re     Olvasás  
  •   3868   
Avatar

terra alapító
 
Igen, a hobbi az ilyen. A közösség meg olyan, hogy a tagok segítik egymást. ;-)
 


  2021.11.30. 17:48  Hozzászólás
  •   3867   


---
 
Üdv, én rendeltem az ukránoktól jó pár fajta szőlőt több mint 200 dollárt már ki is fizettem, kicsit izgulok megjön e majd.
 


  2021.11.30. 03:11  Hozzászólás  Válasz Redcorner (3860) hsz.-re     Olvasás  
  •   3866   


---
 
Nekem is érkeztek olyan jóbaráti megkeresések, ha rendelek, egyúttal neki is. Kértem előleget, ha a határon mégis elvennék szálljon be pénzel
, hát azt senki nem vállalta .
 




  2021.11.29. 21:34  Hozzászólás  Válasz Redcorner (3862) hsz.-re     Olvasás  
  •   3863   
Avatar

terra alapító
 
Azért megkérdezhetnéd előbb, hogy nincs-e valamelyikőnknek olyan (már termő, hogy fajta azonos legyen), hátha csak a postaköltségedbe kerül. :nahat: (Mit is rendeltél? Csak nem Ruby Roman-t?)
 


  2021.11.29. 21:30  Hozzászólás  Válasz gergerg (3861) hsz.-re     Olvasás  
  •   3862   


---
 
Köszi, de nem kell, küld olyannak akinek nincs. Én megveszem amit szeretnék. A hobbi az már csak ilyen
 


  2021.11.29. 18:30  Hozzászólás  Válasz Redcorner (3860) hsz.-re     Olvasás  
  •   3861   
Avatar

terra alapító
 
Én szívesen küldök neked (tök ingyen) néhány fajtát, hogy ne csak ilyen 40 000 Ft-os vessződ legyen.
 


  2021.11.29. 17:48  Hozzászólás
  •   3860   


---
 
Én most készülök rendelni egy fajtának három rügyes vesszőjét. Össz-vissz 40 ezer magyar forint lesz (nem biztos hogy megkapom, nincs garancia). Várom ki mennyivel szál be! Aki hozzájárul a kölcségekhez, azoknak pár év múlva aodok! Így fer, nem? Vagy jövőre ha kér adjak ingyen?
 


  2021.11.28. 20:23  Hozzászólás
  •   3858   
Avatar

terra alapító
 
Ha már jogdíjnál tartunk, akkor kiírni se lenne nagyon szabad, hogy kinek mi van, mert ugye honnan van? És hát a magcserét is megtartjuk, pedig hát gondolom, néhány fajta ott is védelem alatt áll. De persze értem én, és köszönöm az aggódást a bőröm miatt, de akkor is jó lenne valamit kitalálni. Nem tudom, hogy mit, ezért kezdtem azzal, hogy ötleteljünk. Ötlet eddig még nem sok érkezett.
 


  2021.11.28. 19:32  Hozzászólás  Válasz Jana11 (3855) hsz.-re     Olvasás  
  •   3857   
Avatar

rendszer admin
 
Egyezik a meglátásunk, bár én nekem eszembe sem jutott például a fajtajog. :(

Nekem ott kezdett NEM tetszeni ez a féle megoldás, amikor szóba jöttek az árak, meg "mi legyen a minimális ár", és hasonlók.
Itt leírva a fórumba, amit mindenki olvashat, aki a neten ráakad valahogy a fórumunkra, nem csak regisztrált felhasználó.

A másik, és ez Sanya101-nek is szól .... nem vagyunk egyformák!
Még ha ugyanazt gondoljuk, azt sem egyformán! :)
Nincsen más lehetőség, tudomásul kell venni. Még az olyanokat is, akiről írtál, legfeljebb legközelebb messze ívben elkerülöd. :(

Nem akarok sem megkülönböztetni, sem kizárni senkit, de még a mi kis közösségünkben is ez csak akkor működhetne különösebb viták, meg kunyerálások nélkül, hogy "neked van ilyen, ami nekem nincsen - nekem van olyan, ami neked nincsen - te küldesz nekem, én küldök neked".
Ráadásul nem hiszem, hogy csak kizárólag szőllőt lehet szőllővel cserélgetni.
Például (ex-has ötlet) nekem vannak eredeti szicíliai Camone paradicsom magok. Neked nincsen, de örülnél neki.
Én meg egy-két kecskecsöcsű szőllővesszőnek örülnék, ami viszont neked van ....

Ha már árakról, érték-különbségekről kezdünk itt beszélni, vagy egyáltalán magyarázkodni, akkor már száguldozunk is az üzletszerű cserebere felé ... :(
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2021.11.28. 18:52  Hozzászólás
  •   3856   


---
 
Azt szeretném kérdezni a tisztelt fórumtársaktól, hogy csak az ingyen beszerzés tud örömet okozni?
Én megértem hogy sok embernek anyagi nehézségei vannak, nem tudja megfizetni a csemeték árait, azok hogyan akarják
megvédeni azokat.Mert a növényvédelem húzósabb szerintem.
A munkahelyemen egy vezető beosztású embernek adtam 2db oltványt ingyen, amúgy esze ágában sem volt megkérdezni hogy mi az ára, nem ez a lényeg, két hete került hozzá de még nincs elültetve, mert nem kapott egy kis trágyát senkitől.
Az eszébe se jutott hogy elmegy a tescoba és vegyen egy zsákkal közel milliós fizetés mellet.
 
Mindenki jó valamire, ha más nem, hát elrettentő példának


  2021.11.28. 18:15  Hozzászólás
  •   3855   


---
 
Gergerg amit írsz, amit kivitelezni szeretnél az tiszteletreméltó, de nem biztos, hogy a fórumon "intézményesíteni"
kellene. Szerintem inkább a kereskedő-pénzkereső jelleget erősítené, miközben a szándék nemes, meg inkább az egymás
segítése lenne. Arról nem is beszélve, hogy fajtaoltalom miatt fórum felelős vezetői támadhatók, adatszolgáltatásra
kötelezhetők jogilag!
Kicsit mindíg megbotránkozok magamban, mikor regisztráció után jónéhány emberke , sokszor nyers modorban
megírt első hozzászólása, hogy ezt meg ezt kérném, meg akarom......
Még semmi letéve az asztalra, semmi hozzászólás v. segítség adás, csak az alig álcázott szerzés.
A privát üzenetekben minden lebonyolítható. Minden, eddig több száz küldésem, kérésem például nagyon-nagyon
EMBERFÜGGŐ !!!
Van itt a csemegeszőlőn olyan, aki dicsekszik sok új fajtájával, de már több megkeresésem sem sikerült akár csak 2-3
vesszőre sem, amiből pedig nemigen nagytermelő lennék meg konkurrencia, csak barát.
Volt olyan, aki az ingét is önzetlenül odaadná a másiknak /Alibá, R.Jani/, hogy segíthessen.
Szóval Ragadozót meg magadat sem kellene belevinni dolgokba, mert például az Agroinformon hirdető epreseket
fajtajogok miatt már a megadott telefonon behívta a NÉBIH egyeztetésre. Ez az én véleményem.
 


  2021.11.28. 16:58  Hozzászólás  Válasz funnyfighter (3853) hsz.-re     Olvasás  
  •   3854   
Avatar

terra alapító
 
Semmi gond! Nekem az első 15 ukrán szőlőmet 'ingyér' küldte egy fórumtárs, akinek tanácsot adtam szőlőoltásra. :banana:
 


  2021.11.28. 13:02  Hozzászólás  Válasz Alibá (3850) hsz.-re     Olvasás  
  •   3853   


---
 
Üdv Alibá.
képletesen értettem remélem senkit nem sértettem meg kicsit ironizáltam.
 


  2021.11.28. 11:38  Hozzászólás
  •   3852   


---
 
A tavalyi szezonban, vagyis hát az "idén" nekem is sikerült beszereznem pár- általam áhított- fajtát. Volt olyan fórum társ, aki szó szerint tök ingyen adta + beletett a csomagba még pár másik veszőt, sőt még a postát sem engedte kifizetni- pedíg nem ingyen kértem tőle. Köszönöm! Ez az ajándék.
Volt olyan fórum társ, aki tényleg jelképes árat kért. (pár száz forintot) Ez még talán 2 sörre sem elég az ivóban. Ez az adás-vétel.
No. Szóval nem mindenki zsebmetsző! Ezt mindenki úgy érti ahogy akarja.
Volt aki tényleg olyan árat írt vissza, hogy sajnos le kellet ülnöm. Pedíg nem egy most futó új fajta. Ez nem jőtt össze.
A fórumozók jelentős többségéről tényleg elmondhatom, hogy segítőkész mind tanácsokban, mind a beszerzési út tekintetében.
 


  2021.11.28. 11:33  Hozzászólás  Válasz Alibá (3850) hsz.-re     Olvasás  
  •   3851   
Avatar

terra alapító
 
Csatlakozom! :-)

Ma meg is kezdtem a készületet a postázásra. Majdnem túlvállaltam magam, csak 2 fiatal tőkém van abból amit kértek, és azért csonkolni nem szeretném.
Közben ültettem is párat. 1-2 év még kell, hogy ezekről is tudjak majd vágni. No de majd akkor! :)


vesszők.jpeg
------------------------
Megtekintve 10496 alkalommal.

Gyökeres.jpeg
------------------------
Megtekintve 10496 alkalommal.

 




  2021.11.28. 10:32  Hozzászólás
  •   3849   


---
 
Üdvözlök mindenkit.
Nagyon szép gesztus amit akarsz csinálni vannak páran akik ezt támogatják, a töbsége a pénz láttán megbolundul.
Látom akkor te is facebokozól és igen az én zsebemben is nyilik a bicska amikor egy vesszőért elkérnek akár 10 000 ft, mig az uránnál ez a vessző 3000 be kerül. Sancitól én is kaptam egyszer oltó csapokat ajándékba amit a mai napig köszönök, de akitől vettem az első vesszőimet egy gyüjtőtől az már szóba sem áll velem pedig nagyon sok pénzt hagytam ott nála.Ő a másik fórumon írt rám hogy Ő tud segíteni ami nemes gesztus elmentem hozzá és vettem oltó csapokat meg gyökeres oltványt vagy 60 ezret hagytam ott. Az oltások nem sikerültek jól persze kijelentette hogy nem kereskedik vele anyiért adja amenyiért vette, én ezt elfogadtam. a következő évben szintén kerestem vesszőkért nagyon kedves volt és egy csomó fajtából felajánlott vesszőket aztán amikor mondta az árakat majdnem duplája volt mint a Borisz féle árak. irtam neki hogy én neki szeretném adni a pénzem de nem vagyok hajlandó többet fizetni a Borisz féle árlistánál, a válasz az volt hogy azért adja oda ennyiért mert voltam nála személyesen találkoztunk. aztán a következő év vagyis az idei irtam neki már a válasz az hogy nem tud segíteni. és amikor kérdem én hogy nem kereskedik a vesszőkkel de ha 10 embernek mondja ezt akkor az nem kereskedés? De vannak jó tapasztaataim is hisz tőbb embertől is kaptam ingyen vesszőket itt a fórumon is Tibortól például, az hogy szar évem volt és nem sikerült sok minden az nem az ő hibája. én is úgy gondolom hogy segíteni kell másoknak ha szeretne vesszőket amit majd ha tehetek,meg is teszem persze nem ingyen ki az a hülye aki ingyen ad dolgokat de a mostani ár töredékéért kínálom majd a vesszőimet. De most a szaporítás időszaka van így nagyon kevés a vesszőm amit fel tudnék ajánlani így majd a következő években. Területem az van most 1000 négyzet méter és ha akarom akkor mégegyszer 1000 négyzetmétert tudok beültetni csemege szőlővel szóval van elyem és jópár fajtát el tudok rakni. Bocsi hogy ilyen hosszura sikeredett a monológom de a végszó hogy én is foglak majd támogatni a tervedben de nekem még idő kell.
 


  2021.11.27. 20:15  Hozzászólás  Válasz Sanci07 (3847) hsz.-re     Olvasás  
  •   3848   
Avatar

terra alapító
 
Nem nagyon hatnak meg a nagyobb gyűjtők. Pont azért, amit írsz. És nem attól lesz valaki nagyobb gyűjtő, mert sok fajtája van, hanem azért, mert a kereskedelmen kívül nem érdekli más. Szóval ezt is mindenki ennek függvényében vegye magára. Borisz is vérbeli kereskedő, de ő legalább letett valamit az asztalra, sokan és sokat tanultak tőle. Ahhoz, hogy a fórumon segítsük egymást, nem 100+ fajtás emberek kellenek. Sokan vásárolnak 4-5-10 fajtát. Nyilván van benne egyezőség, de azért ha most megnéznénk 10 db 10 fajtás fórumozót, az biztos lenne 50-60 fajta. És mint mondtam, régebben gyümölcsfák vesszőivel ez remekül működött. Szóval én a fórumozókat szeretném kicsit felrázni. Anyagi szempontból teljesen mindegy, hogy én adok neked 1000 Ft-ot egy vesszőért, te meg nekem egy másikért, vagy ingyen cserélünk.

Szóval jó reggelt fórumozók!

Egyébként én most is épp résztvevője vagyok egy játéknak, ahol egy egyébként sok fajtával rendelkező (a fenti kritériumok alapján mégsem nagyobb gyűjtő) illetve 2 is, felajánlott vesszőket, hasonló, közösségépítő szándékkal. Persze, ők kereskednek is, de ez akkor is szép gesztus. Én itt is ajánlottam fel, de a veszteseknek, azoknak, akiknek nem jut a nyereményből, és azt is megígértem, hogy ha nekem jut, azt szaporítani fogom, és én is fel fogom ajánlani.
 


  2021.11.27. 19:21  Hozzászólás  Válasz gergerg (3846) hsz.-re     Olvasás  
  •   3847   


---
 
Tudod nem engem kell meg gyözni mert én már akkor adtam ingyen vesszőket mikor itt még sokaknak nem is volt ukrán fajtájuk!
Az hogy mi beszélgetünk egy nagyobb gyüjtőt sem vitt pozitív irányba pedig nem kevesen vannak itt!
Vagy te másképp látod? Fordult valaki érdemben hozzád?
Én feldobtam jövő évtől ingyenest jelentkezett még valaki?
 


  2021.11.27. 19:03  Hozzászólás  Válasz Sanci07 (3845) hsz.-re     Olvasás  
  •   3846   
Avatar

terra alapító
 
Nem nehéz az a kivitelezés, csak egy jó módszert kell kitalálni!

Időnként elgondolkozom. Ma böngészgetve az internetet, összeakadtam egy emberrel. Vesszőt szeretett volna vásárolni, de nehéz anyagi körülményei miatt (régóta beteg), nincs lehetősége drága vesszőket vásárolnia. Tudod mennyien kínáltak fel neki bármit? Tippelj!

Én felajánlottam neki abból ami van. Ingyen. A postát is fizetem. Több üzenetet kellett váltanunk mire megértette, hogy ez nem kerül neki semmibe. Most biztos lesznek akik felszisszennek és azt mondják, ad a tököm ingyen bárkinek is bármit. Azt gondolják, az fog örömet szerezni ha bevételt termelnek. Nem. Örömet az okoz, ha az ember örömet szerez másnak. Nekem most szerencsés időszakom van, pár éve úgy élek, ahogy azt már elfogadhatónak tartom. Nem kell nagy dologra gondolni, nincs hatalmas bankszámlám, csak éppen nem kell aggódnom fizetés előtti héten, hogy miből lesz kaja. De pontosan tudom azt is, hogy milyen volt, amikor nem így ment az élet, és mit jelentett akkor egy önzetlen segítség. Nem anyagi értelemben, hanem az ember önértékelésében. Azt szokták mondani, aki jókor ad, kétszer ad. Azáltal, hogy felajánlottam ennek az embernek pár vesszőt az én nem túl új fajtáimból, és tudom, hogy ezzel örömet tudtam szerezni, nagyobb örömhöz jutottam, mintha hozzájutottam volna egy olyan fajtához, amit én szeretnék.

Persze nem kívánom én, hogy mindenki mindent adjon ingyen, és mindenkinek, de szeretném, ha úgy lehetne ezekkel a vesszőkkel üzletelni, hogy mindenki jól járjon.
 


  2021.11.27. 18:12  Hozzászólás  Válasz gergerg (3836) hsz.-re     Olvasás  
  •   3845   


---
 
Én egyet értek veled és támogatom amit te akarsz de a kivitelezés az nem egy egyszerű feladat! Nézd meg hány aktív fórumozó van szinte mindig ugyan azok írnak akinek pedig komoly gyüjteménye van annak esze ágában sincs itt olcsón eladni a vesszőket mert különben már támogattak volna!
Arról nem is beszélve hogy ezt a fórumot bárki olvashatja nem fogja senki pár száz forintért beválalni hogy esetleg megbüntessék!
Én rengeteg embernek adtam már ingyen vesszőket főleg az index-en de már itt is jó ha kaptam érte két embertől köszönömöt! Szomorú!
Azt viszont megigérem neked hogy a fórum jobb pörgése végett felajánlok jövőre 5 kíváló fajta 3 rügyes vesszőjét annak aki viszi előre a fórum működését bejegyzéseivel és hozzászólásaival.Persze ebből kihagynám azokat akiknek eleve komoly gyüjteményük van mivel úgy gondolom nekik már nincs szükségük erre. Idén már nem megy a jég végett sok a sérült vesszőm.
Remélem valamennyire evvel is segíthetek!
Sanci
 


  2021.11.26. 05:28  Hozzászólás
  •   3844   


---
 
Igaz nem csemege szőlő de vagy 15 embernek kültem ágakat ingyen még a postát is én áltam belekerült vagy 10 ezrembe de jól esett amikor visszajeleztek. hogy sikerült vagy sem mert olyan is volt.
 


  2021.11.26. 05:26  Hozzászólás
  •   3843   


---
 
Szia írtam szeretnék Banzai és Tsunami vesszőket van cserébe nekem is odaírtam ha érdekelne.
2020. 02. 07. 21:05
Te küldted
Szia küldj egy címet ahova küldhetem a vesszőket.
Most már felhívhatjátok egymást, és láthatjátok egymás „Elérhető” állapotát, valamint azt is, ha elolvastátok az üzeneteket.
Jozefina
Jozefina Szabó
Szia. Rendben. A költségekre elutalnám a számládra
Te küldted
kérek egy címet
Jozefina
Jozefina Szabó
Szabó Jozefina Babarc 7757
Te küldted
hány db kell?
Jozefina
Jozefina Szabó
Nem sok kb: 3-3 ágba oltanák.
2020. 02. 10. 12:38
Te küldted
2020. 02. 10. 13:25
Jozefina
Jozefina Szabó
Köszönöm szépen. A költségekre hova utalhatom?
2020. 02. 14. 20:09
Jozefina
Jozefina Szabó
Szia ma megkaptam az oltó vesszőket. Köszönöm szépen. Volna szükséged cserébe valamire?
Te küldted
2021. okt. 19. 8:32
Jozefina
Jozefina Szabó
Szia. Amiket küldtél oltóvesszőket tavaly mind megeredt az oltás. Elvileg jövőre lehet termése.
2021. okt. 19. 9:02
Te küldted
Szia ennek nagyon örülök.
Te küldted
 


  2021.11.25. 20:37  Hozzászólás  Válasz gergerg (3841) hsz.-re     Olvasás  
  •   3842   


---
 
Gratulálok! Nem is lenne ez bonyolult,remélem nem hal el itt a kezdemény! Jövőre nekem is lesz 8 termő és fogok cserére felajánlani! :udvozlet:
 
Minden jót!


  2021.11.25. 19:11  Hozzászólás
  •   3841   
Avatar

terra alapító
 
Mai példa:
maiszőlő.png
------------------------
Megtekintve 9839 alkalommal.


Mi kellett hozzá? Tudni egymás fajtáiról. Neki lesz olyan amilyet szeretne, nekem meg olyan, amilyet én. És lesz úgy 400 Ft postaköltség.

Vagy egy korábbi. Ilyen egyszerű ez.

októberszőlő.png
------------------------
Megtekintve 9830 alkalommal.

 


  2021.11.25. 12:16  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (3839) hsz.-re     Olvasás  
  •   3840   
Avatar

terra alapító
 
Azt hisze, nem egy dologról beszélünk. A te aggodalmadat tápláló ok ma is megvan, csak ma az üzletelések privátban mennek. Az, hogy egy fórumozó azt mondja, van neki eladó bármije, az egyáltalán nem a fórum felelőssége, pláne nem tevékenysége. De én még csak közvetlen eladásra sem gondoltam, csak hogy kössünk egy egyezményt, hogy ha valaki szeretne valakitől kérni valamit, azt megtehesse. Sok példát tudnék mondani arról, amikor nem mondja meg a fórumozó hogy mije van, mert egyből rárepülnek, hogy adjon belőle. Őt védené az, ha természetes dologgá válna, hogy az nincs ingyen. Aki meg venni akar, az meg venne, neki az lenne az eredmény.
Most, ha jól emlékszem, idén talán 1 ember írta ki, hogy lenne neki eladó vesszője, keressük privátban. Pedig fogadok, hogy a sláger fajtákból már sokan bevásároltak. Miért dugdossuk egymás elől? Én most rendeltem több helyről, vesszőt is, gyökerest is. Igyekszem majd oltani belőlük, hogy mielőbb biztos legyek a fajtájukban. Ekkorra remélhetőleg a gyökeresekről már vesszőt is fogok tudni vágni, és biztos vagyok benne, hogy a vesszőkkel az első dolgom az lesz, hogy felkínáljam a fórumozóknak, hogy aki szeretne, annak is legyen. Lehet mondani, hogy vegyen magának, mert én is pénzért vettem, de úgy őszintén! Aki megvesz egy csemetét, az azért veszi meg, mert kell neki. Amikor továbbadja, nem a tövet adja tovább, hanem a vesszőjét. Nem éri veszteség. Viszont ha az is így gondolkodik akinek adja, akkor lehet, hogy ő is kap cserébe. Nem tudok jobb példákat erre, mint az oltóvesszők cseréje (ami sok esetben nem is csere volt, mert mástól kapott aki adott). Ez működhetne jól is, és olyanok is hozzájutnának az újabb fajtákhoz, akik nem tudják azt megfizetni. Persze, 2-3000 Ft nem nagy pénz, de azért sokszor van minimum vásárlás az eladóknál. Az meg már úgy nem 2000.

Nem tudom, hogy észrevettétek-e, de én nem szeretnék eladni semmit, én adni szeretnék. Annak, akinek szüksége van rá. És annak örülnék, ha tudnék egy jó ötlettel segíteni azoknak, akik szintén szeretnének adni. De persze ez csak egy ötlet, felőlem úgy is lehetünk, hogy mindenki megvesz magának mindent, olyat is, ami annak az embernek a kertjének a végében ég el tucatszám, akivel éppen beszélget.

Borisz a videóiban sokat emlegette a pénzt, meg hogy menni pénzt lehet csinálni a szőlőből. Nem szeretnék senkit megbántani, de azért venni egy csemetét, aztán 2 év múlva a metszési hulladékot feldarabolni, bedugni a földbe, majd eladni és ezzel megsokszorozni a befektetett pénzt, adó, járulék, jogdíj, meg minden megfizetése nélkül.... szerintem nem etikus. Persze, a fáradozásért lehet pénzt (vagy valami mást) kérni, és legtöbbször kell is, mert ezzel lehet határokat szabni, de az sem szép dolog, mikor valaki a kertésztársain akar meggazdagodni. Legalábbis nekem kiábrándító. Ettől persze lehet, és a 2 félen múlik, hogy aztán áll-e az üzlet vagy nem, de ők nem közösség. Ők idegenek. Tehát a kérdés az, hogy ki minek tekinti magát, és egy olyan társaságot mint a fórum. Én közösségnek, a közösségek tagjai pedig segíteni szokták egymást.

Összetett dolog tehát, több oldalról, és választhatunk, hogy kicsit törjük a fejünket egy jó megoldáson, vagy ülünk a fajtáinkon.
 


  2021.11.25. 10:43  Hozzászólás
  •   3839   
Avatar

rendszer admin
 
Egyáltalán nem vagyok érintve ebbe a szőlős dologba, mert nekem nincsen, és nem is hiányzik. :)
Gyerekkorom emlékeibe benne van, hogy a szőlő, és például a dinnye természetes dologvolt a konyhába, és legalább hetente egyszer ettünk belől.
Az idén én még egyikből sem ettem, vagy kóstoltam volna.
De nem is ez a lényeg. :)

Egyáltalán nem kellene a fórumon ilyesmivel foglalkozni, hogy bármennyi pénzért is, de termékeket cserélgessünk.
Ha a vett akármi nem váltja be a reményeket, a vevő csak azt mondja, hogy sz@r volt a termék, az eladó meg azt, hogy ez nem igaz, csak sz@rul használtad, kezelted.
Na, most akkor kinek van igaza? :remulet:

Nagyon jól el voltunk idáig is a megbeszélni valókkal, az esetleges csere-bere, vagy ajándék dolgokkal, stb, stb ...
Egy valamiért rosszul sikerült vásárlás csak problémákat szülhetne, amiből akár egy nagyobb konfrontáció is kerekedhetne.
Én küldök neked 2000.- Ft/db. vesszőket, te kifizeted, a vesszők meg "eltűnnek" a postán. Most akkor mi van? :(
Szerintem ide ez nagyon nem hiányzik, még a lehetősége sem.

A szomszéd Józsi bácsi még tavaly adott nekem "ilyen-olyan" vesszőket, 2000.- Ft darabja. Nagyon bejöttek nálam.
Ha érdekel, gyere el, nézzed meg, és ha akarsz, vegyél tőle, mert még van neki ....
Vagy "itt-ott" vettem/rendeltem ennyiért "ilyen-olyan" vesszőket, nálam beváltak, ha akarod, próbáld ki, itt a címük.
Ez miért nem elég?

Ráadásul vendég olvasók is láthatják-olvashatják esetleg, és egy akármilyen rosszindulatú feljelentés miatt sem nekem, sem gergerg-nek nem hiányzik, hogy a NAV ránk szálljon adózás nélküli üzleti tevékenység folytatása miatt.
Még ha nem is igaz, de nekünk kellene magyarázkodni, aminek a végkimenetele kiszámíthatatlan lenne.

Én nagyon ellene vagyok az anyagi dolgoknak itt a fórumon! :(
Ennyi erővel jövőre már akár rotációs gépeket, ergonómikus ásókat, vagy akár a téli gyümölcsök-zöldségek elrakására alkalmas mélyhűtőket is árulgathanánk egymás között.
Valahogy nagyon másképpen kellene ezt megoldani, és a fórumot kihagyni a forintokból. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2021.11.25. 10:13  Hozzászólás
  •   3838   
Avatar

---
 
A múlt héten egy lengyel fórumtárs feltöltött babos képet. Azóta cseréltünk magot, úgy, hogy ő nem tud magyarul és nem tudok lengyelül, de még csak szóba se hoztuk, hogy van-e közösen értett nyelv, mert a google tökéletesen fordított.Én a legegyszerűbb módon adom fel a küldeményeimet. Ennek ellenére, nem szokott gond lenni velük.Lengyelbe 500 körül vitte el a posta. Mivel a videóimon látják mivel foglalkozok, sokan kérnek palántákat, oltóvesszőket is. kb 30 oltott csemetét osztogattam szét az idén. Ma délután is viszek személyesen két barátomnak 6db csemetét. Egyik a Péter regisztrált tagunk, de nem írogat, neki másodszor viszek az idén, de tavaly is kapott tőlem csemetéket. A másik delikvens egy régi munkatársam, Norbert lesz, akinek már tavaly is adtam kb. 6db fát, sőt láttam, mennyire nem ért hozzá, jobbnak láttam, ha segítek neki elültetni. Pénzt sohase kérek, mert nincs rá szükségem. Kapok nyugdíjat, abból mindenem megvan, több meg minek? Munkával persze jár az ilyen adakozás, mert nem csak el kell küldenem a kérteket, de elő is kell állítanom. Na, ez az időigényesebb és fáradtságosabb, de amikor visszaír valaki, hogy öröm érte, mert megeredt a fa, vagy szépen termett a tőlem kapott mag, akkor azt mondom megérte.
 


  2021.11.25. 07:51  Hozzászólás  Válasz woodruff (3835) hsz.-re     Olvasás  
  •   3837   
Avatar

terra alapító
 
Pontosan tudom, én is rengeteget csináltam, és csinálom most is, csak gyümölcsfa vesszőkkel. Meg a magcserével. Tudod mennyi kis zacskót pakolok szét? van, hogy 1000 körül. És tök ingyen. De cserébe én is kapok.
 


  2021.11.25. 07:49  Hozzászólás  Válasz Sanci07 (3830) hsz.-re     Olvasás  
  •   3836   
Avatar

terra alapító
 
Nekem csak jó tapasztalataim vannak a fórumos cserékkel kapcsolatban. Régebben rengeteg oltóvessző (gyümölcsfa) cserélt gazdát itt a fórumon, ráadásul teljesen ingyen, mert mindenki beszállt, mindenki azt adott ami volt neki, és cserébe kapott is, csak lehet, hogy mástól. A kör végén mindig bezárult. Én rengeteg oltóvesszőt kaptam erről a fórumról, önzetlenül. Amint volt nekem is vesszőm, ezt igyekeztem viszonozni, természetesen nem azoknak akiktől kaptam, hanem azoknak, akiknek kellett. Aztán egy kezdőnek is lehetett olyan fajtája, ami olyat is érdekelt, akinek már sok fajtája van. Ez működik, de csak akkor, ha nem mint kereskedésre gondolunk a fórumra. Úgy őszintén! Ha levágsz egy tőkéről 50 db vesszőt, és nem tudod eladni, mi lesz vele? Csak gondolja bele, hogy mindenki levagdossa a vesszőket, összejövünk valahol, aki akar vesz belőle, a sajátját meg eladja. Kicseréltük a készletet. Ha akarjuk. Ezt szeretném ebbe a virtuális térbe helyezni.

Egyébként valaki (lehet hogy nem te) írta, hogy a csere az szívás, mert nem azt kapja... Nos, több embertől vásároltam már szőlőt, de eddig még egyetlen ember sem volt, aki maradéktalanul tartotta magát a megbeszéltekhez. És azt még nem tudjuk, mi lesz a termés. Mindenféle bántó szándék nélkül, de miért fizessek 1000 Ft-ot egy vesszőért, ami lehet hogy meg sem marad, illetve az sem biztos, hogy az a fajta lesz, amit kértem? Akkor inkább adok egy fórumozónak érte pénzt, aki nem 1000 vesszővel kereskedik, hanem kiballag a kertbe, és levágja nekem azt a 3 vesszőt. Ő meg vehet mástól a bejött pénzből.
Egy kicsit üzletté változott ez a szőlő az elmúlt években, és egyre jobban kimarad a közösség, a segítő szándék.
 


  2021.11.25. 07:46  Hozzászólás  Válasz gergerg (3829) hsz.-re     Olvasás  
  •   3835   


---
 
Tudod mennyibe kerül 1 tértivevényes csomagfeladás ?
A levágást, becímkézést, rendszerezés, út a postára, sorban állást, nem is számítom.
Kinek van erre ideje, jótékonyságból ?
Én idáig ezt, sokszor csináltam, tudom .
Ha mégsem vennék át a csomagot, fizetheted, te a költségét, ha 2 hét múlva visszaérkezik a csomag.
"A cím nemelérhető", megjegyzéssel, csak szórakozott veled.
Én már jártam így .
 


  2021.11.25. 07:37  Hozzászólás  Válasz rererere (3832) hsz.-re     Olvasás  
  •   3834   
Avatar

terra alapító
 
Nem az árak maximalizálása a cél, hanem inkább a minimum ár meghatározása, hogy azok is részt tudjanak venni (ezáltal a többiek fajtabeszerzését segítve), akik most rejtőzködnek. Sok fórumozónak van már sok fajtája, de nagyon sokan egyáltalán nem írják ki, hogy esetleg eladnának belőle. Pedig ha valakinek van valamilyen fajtája, ami valakit érdekel, annak az árából ő is vehetne egy újabb fajtát valaki mástól. Ezzel nyílna egy olyan lehetőség, hogy az a fajtakészlet ami most az összes fórumozónak van, mindenki számára elérhető lenne. Természetesen nem ingyen. Szóval ez messze nem korlátozás lenne, inkább lehetőség.
 


  2021.11.25. 07:31  Hozzászólás  Válasz woodruff (3831) hsz.-re     Olvasás  
  •   3833   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem azért lenne jó erről beszélgetni, hogy minden hasonló felvetés felszínre kerüljön. Természetesen el lehetne térni a megszabott áraktól, ha valaki azt mondja xy szőlő csemete van eladó ennyi vagy annyi forintért, az rendben van. De ha valaki csak annyit írna, hogy nekem van ilyen vagy olyan vessző amitől megválnék, annak lenne így egy automatikus ára. Tudom, sok üzlet megy privátban, amivel nincs baj, csak így alig kerül ki a fórumra, hogy milyen lehetőségek vannak. Érthető, hiszen nem tudom, hogy ez az egész mennyire legális, de ha egyszer meghatározunk egy árat, akkor már későbbiekben erről nem is kell beszélni, elég, ha a fajták, a lehetőségek kerülnek kiírásra.
 


  2021.11.25. 07:29  Hozzászólás  Válasz woodruff (3831) hsz.-re     Olvasás  
  •   3832   


---
 
Egyetértek Veled!
Egyébként meg a kereslet-kínálat határozza meg úgy is az árakat.
A jó fajtákat egy megbízható embertől meg fogják venni fórumon belül, vagy kívül.
Ha valakinek rossz a híre, vagy gyenge fajtákat kínál pl 5000 Ft-ért, rajta fognak rohadni.
Felesleges belső szabályokat hozni, talán nem is lehet. Úgy is kikerülik a fórumot, akiknek ez az érdeke.
 


  2021.11.24. 23:46  Hozzászólás
  •   3831   


---
 
A cserével az a baj, hogy a fele átverés, és ha valaki meg szeretne szerezni 1 értékesebb fajtát, még erre is képes .
A korlátozásra válaszolva, ha valaki igazolni tudja számlával, hogy 1 fajtát 10 ezer forintért hozatott be, és amit a futárnak fizetett azt még bele se számítja, vagy a rizikót, hátha a határon nem tudják áthozni.
AZ ADHATJA 5000 FORINTÉRT ?
Vagy az is csak 1000 forintért árulhatja ?
 


  2021.11.24. 21:09  Hozzászólás  Válasz gergerg (3828) hsz.-re     Olvasás  
  •   3830   


---
 
Szerintem a kereslet és a kínálat ha minimális szinten is de működik a fórumom,de ezt tovább fejleszteni hát nem tudom!
Ezeket az új fajtákat senki nem fogja olcsó pénzért szétszorni csak azért mert fórumtárs valaki hisz ettől függetlenűl idegenek vagyunk egymásnak és nem beszélve arról hagy máshól jó pénzért eltudja adni bárki!
A csere hidd el nem működik. Én akivel eddig cseréltem csak szívás lett a vége! Nem azt kaptam amit kértem vagy olyan minőséget kaptam ami nem hogy az oltásig de februárig sem bírta a hűtőben tönkrement nem hinném azt hogy csak ezek a fajták lettek volna rosszúl tárolva. De a kivétel erősíti a szabályt itt is van olyan ember akit csak dicsérni tudnák (nevét nem írnám ki) mert bár soha nem találkoztunk csak telefonon és messengeren beszéltünk mégis kivételesen becsületes és jóindulatú ember minden cserénk szuper lett! Nagyon bánom hogy messze van tőlem (nem a szőlők végett) nagyon jó barátok lennénk vagy talán vagyunk is és remélem lesz egyszer személyes találkozásunk is mert akkor Ali-bá -val is találkozhatok ami régi vágyam.
Első ukrán fajtáimat én is ingyen kaptam ezért minden évben egy embernek én is ingyen adok fajtákat főleg azoknak akik rá vannak szorulva nem engedhetik meg maguknak hogy drága pént áldozzanak a fajtákra. Sajnos én a jótevömmel még beszélő viszonybn sem vagyok pedig nagyon szerettem,tiszteltem és becsültem máig sem értem hogy történhetett meg mindez!
Kíváncsi vagyok másnak mi a tapasztalata és mit javasól hogy is lehetne ezt jól csinálni!
 


  2021.11.24. 20:32  Hozzászólás  Válasz gergerg (3828) hsz.-re     Olvasás  
  •   3829   
Avatar

terra alapító
 
Meg is kezdeném az ötletelést, mert közben az is támadt. :super:

1. Megszabhatnánk egy egységárat, amit a fórumozók egymás közt alkalmaznak. 3 ársávban.

Pl.:
    vessző (3 rügyes) 300 Ft
    saját gyökeres csemete 1000 Ft
    oltvány 2000 Ft

Azok a vesszők, csemeték amik itt cserélnek gazdát, automatikusan ezekkel az árakkal lennének számolva. Így nem szégyenlősködne senki, hogy mit kérjen érte.

2. Azt is csinálhatnánk, hogy akinek van kedve, felajánl valamennyi és valamilyen vesszőt/csemetét, amit a többiek megvásárolhatnak, az összeget pedig valamilyen formában a fórumra, vagy a fórum tagjaira fordítanánk. Ehhez nyilván valami célokat is ki kellene jelölni.

3. Ugyanaz mint a 2-es, csak valamilyen jótékony célra fordítanánk a befolyt összeget.

4. Mindenki bedobna a játékba mondjuk 5 fajtát, ezeket a felajánlásokat egy :thumbup: tetszikkel lehetne jutalmazni. A felajánlások ideje egy meghatározott ideig tartana. Zárást követően minden résztvevő választhatna az összes felajánlásból annyit, amennyit ő felajánlott. A felajánlásokra adott tetszikek száma pedig meghatározná a sorrendet. Vagyis akinek a felajánlása a legtöbb embernek tetszett, az választhatna először az összesből. (egyenlőség esetén valami véletlen sorsolással döntenénk el a sorrendet).

Mit gondoltok?
 


  2021.11.24. 18:47  Hozzászólás
  •   3828   
Avatar

terra alapító
 
Gondolatom lenne!

Biztos vannak már fórumozók, akik sok új fajtával rendelkeznek, de nem verik nagy dobra, mert nem akarják, hogy rárepüljenek a kéretlen vásárlók, kéregetők. De mégiscsak jó lenne, ha ezek a fajták is vándorolnának egy kicsit a fórumozók között, úgy, hogy senki ne sérüljön. Ezek a fajták kisebb vagyonért cserélnek gazdát, és nem megbántva senkit, én egy kicsit erősnek érzem az árakat. Persze, egy idegen az idegennek megkéri az árát, és biztos vagyok benne, hogy meg is ér annyit, de hát mi egy közösség vagyunk, igazán megoszthatnánk egymással amit tudunk, vagy megszereztünk, akár csere, akár valamilyen más kompenzálás lehetőségével. Azt viszont nem tudom, hogy lehetne ezt jól megszervezni. Tehát a kérdés, hogy hogyan találkozhatna a kereslet a kínálattal itt a fórumon? Ebben kérnék segítséget, ötleteket!
 


  2021.11.24. 18:39  Hozzászólás  Válasz Zoll12 (3826) hsz.-re     Olvasás  
  •   3827   
Avatar

moderátor
 
Úgy látszik, hogy nem. Komolyan nem értem néha az embereket. Mindentől elvonatkoztatva, a jelenlegi esettől is, én biztosan nem venném zokon, ha valaki nem válaszolna, mert lehet, hogy csak elfelejtett, vagy nem publikus a válasz (velem is előfordul), de az is biztos, hogy nem lépnék ki egy fórumról azért sem, mert valaki szóváteszi, hogy én nem válaszoltam neki. Kedvescimbora kérdése így bennem is megfogalmazódik, hogy ilyen érzékeny lelkülettel minek fórumozik valaki? Mindegy is, lapozzunk!
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron