Bogyósok Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.










  2016.04.19. 20:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (234) hsz.-re     Olvasás  
  •   235   
Avatar

---
 
Mindjárt jön Attila azzal, hogy ez kúszóeper és szerencsésen feljutott a hegytetőre :D
Tudni lehet a fajtáját? Én tavaly telepítettem pár tő Clery-t, egyelőre nagyon szépen néznek ki, jó erőteljesek.
 






  2015.10.17. 19:01  Hozzászólás  Válasz gergerg (231) hsz.-re     Olvasás  
  •   232   
Avatar

terra alapító
 
Az is megoldás, csak épp kétszer annyit kell ásni :D
Jövő héten megpróbálom megoldani a tőzeg-kérdést, minimális esőt jósolnak. Kordonnal egy ideig úgysem kell törődnöm.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.10.17. 17:59  Hozzászólás  Válasz tgwh (229) hsz.-re     Olvasás  
  •   231   
Avatar

terra alapító
 
Nem kell egyből a helyére ültetni. Mehet egy kupacba is, aztán majd szétrakod ha javul az idő.
 


  2015.10.17. 14:59  Hozzászólás  Válasz tgwh (229) hsz.-re     Olvasás  
  •   230   
Avatar

terra alapító
 
Ma viszonylag keveset esett. Viszont eszembe jutott, hogy lesz még pár gyümölcsfa is, így még véletlenül sem tudom elültetni a bogyósokat, főleg hogy se trágyát, se savanyú földet/tőzeget nem tudtam szerezni az áfonyáknak... nem egyszerű, na. Meg még a veteményest is fel kéne ásni valamikor...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.10.16. 14:59  Hozzászólás
  •   229   
Avatar

terra alapító
 
Ideért a futár, hozott pár bogyóst. Melléklet: amint lehet, ültessék el... na de jó, egész héten szakad az eső :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/








  2015.10.07. 19:47  Hozzászólás  Válasz baby-lon (224) hsz.-re     Olvasás  
  •   225   
Avatar

terra alapító
 
Ez a terv, de amit Tgwh linkelt, ott félbe vágják meg magtalanítják. Ezt ugye nem kell? Úgy emlékszem gyerek koromban is egyben voltak a szemek.
 




  2015.10.07. 19:39  Hozzászólás  Válasz gergerg (222) hsz.-re     Olvasás  
  •   223   
Avatar

terra alapító
 
Most jut eszembe, szólni kéne a moderátornak, mert van vadnövénygyűjtős téma is :D
Elsőre ezt találtam:
https://almameter.wordpress.com/2013/09/23/2013-09-23-csipkebogyo-gyujtese-es-felhasznalasa/ 
Tehát fejsze elő, és hasítsd fel! :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.10.07. 19:30  Hozzászólás  Válasz baby-lon (221) hsz.-re     Olvasás  
  •   222   
Avatar

terra alapító
 
Út mellett (nem forgalmas) láttam vagy 50 méterre. Remélem nem eszik le valami madarak amíg odaérek. Ha leszedem mit csináljak vele? Terítsem ki valamire száradni?
 




  2015.10.07. 19:18  Hozzászólás  Válasz tgwh (219) hsz.-re     Olvasás  
  •   220   
Avatar

terra alapító
 
Persze. Leteríted mint Pampalini az oroszlánt, aztán mehet rá a mulcs.
 


  2015.10.07. 19:04  Hozzászólás  Válasz gergerg (217) hsz.-re     Olvasás  
  •   219   
Avatar

terra alapító
 
Megkóstolhatod nyersen is, nem árt - nagyobb mennyiségben talán -.

Geotextil hogyan, szegély nélkül?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.10.07. 19:04  Hozzászólás  Válasz baby-lon (216) hsz.-re     Olvasás  
  •   218   
Avatar

terra alapító
 
A Senga sengana-val én is szemeztem már, de már nem emlékszem mi volt ami megfogott benne. Nekem is be kéne pár tövet szereznem, ne nagy nagy időhiánnyal küzdök.
 


  2015.10.07. 19:02  Hozzászólás  Válasz baby-lon (215) hsz.-re     Olvasás  
  •   217   
Avatar

terra alapító
 
Akkor valamikor időt kell szakítanom rá. Elég láma vagyok a témában, ebből ugye mind ehető ami csipkének néz ki? A héten Jászfelsőszentgyörgyön jártam, hatalmas bogyókat láttam.
 




  2015.10.07. 18:53  Hozzászólás  Válasz gergerg (214) hsz.-re     Olvasás  
  •   215   
Avatar

terra alapító
 
A közhiedelem az, hogy meg kell csípnie a fagynak, de nem így van, olyankor drasztikusan csökken a vitamintartalma. Most a legjobb...
 


  2015.10.07. 18:48  Hozzászólás  Válasz tgwh (213) hsz.-re     Olvasás  
  •   214   
Avatar

terra alapító
 
Természetes hangulat? Mostanában az erőszéli bogyósok tövénél rengeteg pet palackot látok. :-(

Tegyél geotextilt, arra meg bármit. Gyep ne legyen, az a lényeg.

Tényleg, ha már itt vagyok, a csipkét mikortól lehet szedni? Kifigyeltem 3 nagy bokrot rengeteg csipkével.
 


  2015.10.07. 18:45  Hozzászólás  Válasz gergerg (212) hsz.-re     Olvasás  
  •   213   
Avatar

terra alapító
 
A kapálást kihagynám :D
Valami természetes hangula kellene alájuk, csak mégse a méteres gaz.
Tájolás mindegy? Délután kapnának napsütést, annyi csak elég nekik.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2015.10.06. 20:07  Hozzászólás
  •   211   
Avatar

terra alapító
 
Estét.
Van valami tippetek a bogyósokra? Elvileg valamikor most kezdik kiszállítani a kertészetek, ha rendelt egyet-kettőt az ember.
A gyep közepére szánom, csak csak valami jó módszer kellene az aljára. Üres ágyást gyomolni kell, fedett ágyásból eltűnik az anyag, meg valami szegény is kellene neki, pedig arra is gondoltam, hogy követ szórok a tövek köré. Sima fű, max tépkedem? Legegyszerűbb a fenyőmulcs, az áfonyának jót is tesz.
Szóval mik a variációk?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.09.14. 19:41  Hozzászólás  Válasz nzozz (208) hsz.-re     Olvasás  
  •   210   
Avatar

---
 
Egyetlen kérdésedre tudok válaszolni, az utolsóra: azt mondták régen az okosok, hogy aug. közepéig kell telepíteni az epret, mert akkor már jövőre teljes termést tud adni. Értelemszerűen a mostani telepítés már nem tud annyira begyökeresedni, hogy ezt tudja. Az én régi fajtám elöregedett, a napokban kapok (veszek) pár tövet egy újabb fajtából. Ez a Clery, amely a kollégám szakszerű nevelése mellett szép gyümölcsöket hozott (fekete földön, de erről a fajtáról azt mondják, hogy homokban jobban terem). Az igen ízletesek sorában állítólag a Dely áll a rangsor elején.
http://www.plantcoop.hu/szamocatermeszt ... gedanyagok
 


  2015.09.14. 19:05  Hozzászólás  Válasz nzozz (208) hsz.-re     Olvasás  
  •   209   
Avatar

terra alapító
 
Rengeteg fajta létezik, és mind más valamiért. Én a gondozhatóság miatt évek óta magaságyásban, vagy majdnem függőleges termesztésben gondolkodom az udvaron a kert helyett. Azt este, ha fáradt is vagyok, csak odaülök, és amíg a gyerekek játszanak, rendben tudnám tartani. A kertben mindig elfogy az idő/energia mire odaérek.
 


  2015.09.14. 13:52  Hozzászólás
  •   208   


---
 
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy egyrészt kinek milyen szamóca (eper) fajták váltak be (mennyiség, minőség, betegség és egyéb külső tényezőkkel szembeni ellenállóság), másrészt hogy milyen művelési rendszer (pl. bakhátas, függőleges, stb) illetve hogy milyen telepítési időintervallumot ajánlotok! Szeptember vége belefér még?

Köszönöm
 


  2015.07.13. 11:56  Hozzászólás  Válasz délkelet (206) hsz.-re     Olvasás  
  •   207   
Avatar

terra alapító
 
Öt literes vödröt (kilóra még sose mértem) évek óta 30-60 lei között árulnak. Függ a felhozataltól és a helytől, ahol vesszük. Estefelé ha sok az árus kevesebb. De mindig keményen kell alkudni, mert az egekben indítanak, hátha a turistának úgy is megéri. Augusztusban érdemes felmenni a Bucsinra, ott sokan árulnak, egyszerűbb oda vinni mint le a faluba. De ott fent júliusban még nem érik. Lehet hogy még a málna sem. A málnát amúgy inkább magunknak szedjük, ha találunk jó helyet.
 


  2015.07.13. 09:41  Hozzászólás
  •   206   
Avatar

---
 
Mostanában nem, régebben néhányszor előfordultam - főleg Parajdon -, de valamiért nem vettünk soha. Úgy emlékszem még, mintha rókagombával álltak volna sokan az út szélen. Egyébként kb. mennyit kérnek az áfonyáért lejben? Egy vödörben hány kg lehet?
 


  2015.07.13. 09:09  Hozzászólás  Válasz délkelet (203) hsz.-re     Olvasás  
  •   205   
Avatar

terra alapító
 
Jól állok áfonyával, mert minden évben aug elején megyünk Erdélybe, áfonyás helyre. Ott a helyi erők szedik és árulják úton-útfélen más egyéb erdőben szedhető terméssel együtt (szamóca, málna, gomba, mogyoró, szeder, mikor minek van szezonja). Én pedig veszek pár vödörrel, főzök áfonyalekvárt az egész családnak, és jut a pálinkába is. Sajnos a hivatalosságok nem nézik jó szemmel ezt a gyakorlatot, remélem nem szüntetik meg.
Idén kicsit bizonytalan vagyok, mert korábban megyünk. Azért remélem az alacsonyabban fekvő áfonyás helyek már érni fognak.
 






  2015.07.12. 20:48  Hozzászólás  Válasz edit (201) hsz.-re     Olvasás  
  •   202   
Avatar

---
 
Nehogy féreértsük egymást: én nem pálinka erősségű italt akartam készíteni, viszont humbuk-nak tényleg igaza volt (meg Neked is), amikor figyelmeztetett, hogy az alkoholfok megállapításánál számításba kell venni a gyümölcs levét is.
 


  2015.07.12. 20:29  Hozzászólás  Válasz délkelet (200) hsz.-re     Olvasás  
  •   201   
Avatar

terra alapító
 
Bizony-bizony, nekem is szemet szúrt a dolog. Én az áfonyásat nem hígítom, így is sokkal gyengébb, mint a pálinka volt. Igaz, az nem likőr, bár kap pár kanálka cukrot is, és a férjem szerint női ital. Úgyhogy szépen elkortyolgatom egy év alatt.
 


  2015.07.12. 20:25  Hozzászólás  Válasz humbuk (198) hsz.-re     Olvasás  
  •   200   
Avatar

---
 
"Azért azzal számolj, hogy szesz és gyümölcslé cserélődik. Ha 50-es pálinkával indulsz, a likőr nem lesz 50-es."- igen, igazad van, ezt tényleg nem vettem számításba.
 


  2015.07.12. 20:22  Hozzászólás  Válasz humbuk (198) hsz.-re     Olvasás  
  •   199   
Avatar

---
 
Likőrön én mindig "női" italt értek. Egyszer megnéztem egy boltban az egyiknek az alkoholfokát, ha jól emlékszem, 18°-os volt. Ebből kiindulva én olyan 20-25°közé próbálom beállítani (felénk "mókusvíznek" mondják az ilyet). Mindenesetre kellemes itókát lehet így összekotyvasztani.
 


  2015.07.12. 20:12  Hozzászólás  Válasz délkelet (197) hsz.-re     Olvasás  
  •   198   
Avatar

---
 
Azért azzal számolj, hogy szesz és gyümölcslé cserélődik. Ha 50-es pálinkával indulsz, a likőr nem lesz 50-es.
És mennyiség is több lesz, mint pálinka volt.
Ha egyszer lesz ambícióm, megmérem sajátom szeszfokát.
 


  2015.07.12. 10:23  Hozzászólás  Válasz délkelet (196) hsz.-re     Olvasás  
  •   197   
Avatar

---
 
Rendben, képben vagyok a szederlikőrt illetően. A metódus ugyanaz, mint a meggy esetében, a gyümölcs mennyisége volt más (a meggynél nem mértem tömeget, hanem mint írtam, az edény 3-4-éig raktam, szedernél viszont 2kg-ot tettem bele. Ill. itt vaníliás cukrot is használtam. Ennél dupla adagot készítettem, írom a hozzávalókat az 5l-es edényhez:
1l tiszta szesz
1l víz
2kg kristálycukor
4 zacskó vaníliás cukor
2kg szeder, lehet több is
Leszűrés után közel 2 liter vizet öntöttem hozzá. Nem muszáj ennyit, ki milyen erősre szeretné, úgy hígítja. Érdemes apránként hozzáönteni a vizet, sűrű kóstolgatással...

Érlelési idő tehát 3 hét. A meggynél az érés vége felé, a szedernél jóval hamarabb emelkedtek fel a gyümölcsök. A szeder halvány rózsaszínűre fakult emlékeim szerint. A leszűrt gyümölcsöket le lehet fagyasztani, de akár helyben is le lehet részegedni tőle :-D
A meggylikőr állaga valamivel sűrűbb a szederénél.
Most készül a kajszilikőröm, az előbbiektől felbuzdulva... (pedig majdnem teljesen absztinens vagyok)
 


  2015.07.12. 09:30  Hozzászólás  Válasz Tintus (194) hsz.-re     Olvasás  
  •   196   
Avatar

---
 
Hát ez az... Hülye módon nem írtam le pontosan, de nagyjából emlékszem. Kicsit hosszú leszek és messziről kezdem :-D
Először meggylikőrt készítettem. Vettem 5l-es olcsó műanyag flakonos üdítőt, mert nem volt üvegem. Mivel elég széles a szája, a meggyet simán bele lehet pakolászni. Kimagoztam annyit, hogy az edény 3-4-ig ért. Először még nem volt tiszta szeszem, ezért gyümölcspálinkával készítettem (vegyes pálesz, tökéletesen megfelelt). 1 kg cukrot nagyjából feloldottam 1l vegyessel (nem baj, ha nem oldódik fel teljesen), ráöntöttem a meggyre és lezártam. Naponta egyszer-kétszer, amikor arra jártam, megrázogattam. Meleg hely kell neki, de nyáron úgyis az van (nálam a konyhában volt). Három hétig tartottam így, azután gézen leszűrtem. Mivel nők isszák elsősorban, ezért én tiszta vízzel felhígítottam (úgy tudom, hogy desztillált vízzel szokták, de szerintem fölösleges) Mivel 50°-os volt a pálinka, ezért 1 l vizet öntöttem hozzá, így értelemszerűen 25°-os likőrt kaptam. Még most is van belőle, semmi baja. Akik megkóstolták, ódákat zengtek róla, komolyan!
Azután hozzájutottam tiszta szeszhez is, külföldi forrásból. Csináltam még egy adagot, annyi módosítással, hogy fél l tiszta szeszhez hozzáöntöttem fél l vizet, abba a kiló cukrot, és így a meggyre. A végén azt is 1l vízzel hígítottam (a végtermék olyan 2-3°-kal gyengébb lett, mert a szesz olyan 90+ fok körüli)
Fogyasztás előtt érdemes felrázni kicsit a likőrt, mert a sűrűje ülepszik.
Most pedig elkezdek gondolkodni, mert a meggylikőrre pontosan emlékszem, de a szederre nem.
 


  2015.07.12. 08:32  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (191) hsz.-re     Olvasás  
  •   195   


terra alapító
 
Én a tayberrimet csak páncélruhában tudtam megközelíteni nagyon gonosz , tüskés volt 3 év után kivágtam. Létezik ebből talán tüskenélküli?
 


  2015.07.12. 08:29  Hozzászólás  Válasz délkelet (193) hsz.-re     Olvasás  
  •   194   


terra alapító
 
Szia ! Tüskenélküli szederből PONTOSAN , hogyan készíted a LIKÖR-t ? :roll:
 






  2015.06.15. 18:52  Hozzászólás  Válasz baby-lon (190) hsz.-re     Olvasás  
  •   191   


*
 
Tayberrym nekem is volt régebben,de nagyon törékeny,vékony vesszői voltak és elég fagyérzékeny volt,télre mindig takartam..aztán egyszer csak meghalt,pedig nagyon finom ,jellegzetes íze volt,lehet a jövőben újra megpróbálkozok vele,úgyis most fejleszteni akarom a bogyós részleget.2 fajta szeder ill. egy egres már növekedésben, a málna ősszel kerül sorra ..és még majd meglátom mire telik :)
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég