Gyümölcsfák Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.09.23. 21:08  Hozzászólás  Válasz erdeiboroka (204) hsz.-re     Olvasás  
  •   207   
Avatar

terra alapító
 
Természetesen a termését kellene fényképezni, valami mellett ami méretet mutat. Pl vonalzó, gyufásdoboz, stb.
Ali-bá ha jól emlékszem szokott diót szemezni.
 


  2014.09.23. 21:02  Hozzászólás  Válasz erdeiboroka (204) hsz.-re     Olvasás  
  •   206   


*
 
Van olyan,hogy " Ukrán óriás" ,a tesóm apósa adott régebben pár szemet /ők Kárpátaljáról származnak/,az tényleg nagyon nagy volt. Ennek nézz utána.
 


  2014.09.23. 21:00  Hozzászólás  Válasz gergerg (201) hsz.-re     Olvasás  
  •   205   


*
 
Hát télen lesznek üres napok az biztos,de azért hátra nem dőlhetek sosem...ezeket a fákat ugyanis vhogy fenn kellene tartani,de ez egyre nehezebb /egyre fokozódó munkahelyi őrület,szabadidő hiánya ill. rossz eloszlása,időjárás stb/
 


  2014.09.23. 20:59  Hozzászólás  Válasz gergerg (200) hsz.-re     Olvasás  
  •   204   


---
 
Ekkora diókat még életemben nem láttam (ez mondjuk nem nagy dicséret a tapasztalatomból kiindulva). Még sose mértem meg az átmérőjét, de lehet, ráhajtok a témára.
Utálok fényképezni, de kezdem érzékelni, hogy ha itt akarok fórumozni, akkor magamba kell mélyednem ezügyben :-(
Ok, tegyük fel, hogy fényképezek, de mit?
A termést önmagában, az egész fát, a termést a fán, a levelet ???
Egy abszolút dió-analfabéta
 


  2014.09.23. 20:57  Hozzászólás  Válasz gergerg (200) hsz.-re     Olvasás  
  •   203   
Avatar

terra alapító
 
Hát ha jó nagy, akkor biztos nem magonc :D
Régen volt a diónak két fajtája, a nagy meg a kicsi. Az öregek a diófa ültetésre azt mondják, az unokáknak ültetik. Pedig talán 7 évesen már hoz termést a nemesített fajta. Sőt, a csak úgy kinőtt is talán.

Régebben néztem, van pár fajta diófa, de részletes képek nélkül senki meg nem mondja :D a galériádat próbáltad már? Oda tehetnél fel pár képet.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.09.23. 20:57  Hozzászólás  Válasz erdeiboroka (199) hsz.-re     Olvasás  
  •   202   


*
 
Az erős túlzás,hogy értek....összeszedtem egy csomót,ennyi.A dióhoz meg végképp nem értek /főleg a szaporításáshoz...sosem próbáltam/...de köszönöm a lehetőséget :)
 


  2014.09.23. 20:56  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (198) hsz.-re     Olvasás  
  •   201   
Avatar

terra alapító
 
Ideje hátradőlnöd, és most már nem beszerzésre használni a netet, hanem minden ismeret továbbadására. Erre tudok is egy jó lehetőséget, de majd ezt megbeszéljük ha már csendesednek a kinti tennivalók és kicsit több időd lesz. ;)
 


  2014.09.23. 20:51  Hozzászólás  Válasz erdeiboroka (199) hsz.-re     Olvasás  
  •   200   
Avatar

terra alapító
 
A dió oltása nem egyszerű. (a többi fajtához gyümölcshöz képest) tehetnél fel pár képet, nem biztos hogy magonc, lehet hogy ma is létező fajta. (jellemzően 2 fajta ismert az országban)
 


  2014.09.23. 20:47  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (198) hsz.-re     Olvasás  
  •   199   


---
 
Szia, látom, Te értesz gyümölcsfákhoz, nekünk van egy jó nagy diófánk (a telekkel együtt vettük), ami egészen különleges fajta, óriás szemű és nagyon finom. Sajnálom, hogy ha egyszer majd kipusztul a fa, nem marad meg a fajtája. Szívesen adnék ágat/szemet nemtudommit szakértőnek, hogy a fajtát tovább örökítse. Budapesten lakunk a Szoborparknál. Én egy abszolút analfabéta vagyok a témához, azt se tudom ezt mikor kell.
 


  2014.09.23. 20:21  Hozzászólás
  •   198   


*
 
csináltam egy kis statisztikát,mennyit köszönhetek a Fórumoknak /pontosabban a fórumozóknak/.Most kb 230 gyümölcsfajtám van /ez nem tartalmazza a diót,mogyorót,szőlőt,bogyósokat és a délszakiakat ill. a kivágásra ítéltetetteket,viszont beleszámoltam az idén szemzetteket,ami ugye még necces.../:
Szóval a 230-ból 125-öt oltó-v.szemzőágként kaptam ,35-höz pedig oltvány formájában segítettek hozzá a fórumozók /ill. kisebb mennyiségben környező ismerősök/.Ezúton is köszönöm mindenkinek.Ha úgy számolom,hogy kb 20 éve kezdett valamennyire érdekelni a gyümölcsészet,de csak 2008 óta fórumoztam,jól látszik mennyit köszönhetek nekik,Nektek /+ a netnek is,hiszen a faiskolák elérhetősége is bővült ill. egyszerűsödött/.
Ma már csak a terület,a pénz és az akarat szab határt az elérhető fajták mennyiségének....én elértem ezt a határt.Persze itt-ott majd becsúszik 1-1 fajta,de olyan mértékű szaporítás biztos nem lesz,mint az elmúlt 6 évben /ez már látszik az idei szemzéseimen is....lényegesen több volt az át-és rászemzés,mint az alanyba szemzés....sőt a barackmagoncok jó részét fel is huzkodtam,nehogy szemezni akarjak.../
 


  2014.09.23. 20:11  Hozzászólás  Válasz gergerg (194) hsz.-re     Olvasás  
  •   197   


*
 
Meg...

Lassan haladok az ültetőgödrök ásásával /már tavaly elkezdtem .../ jövő tavaszig kb 50 fát kellene eldugni...persze közben írtok is.kb 15 esélyes most ,ezek egy része fajtavesztést is jelent,hiszen elkezdtem a szelektálást.A kevésbé /vagy egyáltalán nem / bevált fajtáknak adieu...Ilyen pl az August Red nektarin ,a jeanne d'Arc körte,a Harmat kajszi,a Ceglédi óriás kajszi,a Pannónia kajszi....a pockoknak hála a Delbarestivale alma, az Arlet alma.Ezekből nem lesz pótlás.
Van néhány "utolsó esélyes " fajta is,ez azt jelenti,hogy megpróbálom átoltani őket,ha sikerül tavasszal maradhatnak,ha nem fejsze: ilyen pl a cacaki szilvák,a Clapp körte.
...és persze vannak olyanok,amik sem nem rosszak-sem nem jók,ezek lesznek a gyűjtőfák,amikbe több fajtát is rakok.
Pl a Meteor meggyekbe cserkók,ceglédi bíborba Pinkcot,az összes nektarinba szőrösök,Társulati esperesbe, Benitába,Arabitkába másik körték,stb
 


  2014.09.14. 20:09  Hozzászólás  Válasz esztergályos (195) hsz.-re     Olvasás  
  •   196   
Avatar

terra alapító
 
Szállítást hogyan lehetne megoldani? Posta esetleg? Azért kérdezem itt, nem e-mailben, mert gondolom mást is érdekel. A Redhavenre én mindenképp beneveznék.
 


  2014.09.14. 19:52  Hozzászólás
  •   195   


*
 
Sziasztok!

Gyümölcsfa oltványok eladók!
körte (Clapp kedveltje, Vilmos, Piros Vilmos, Conference, Diel vajkörte)
alma (Jonagored, Fuji-Kiku, Gala Must, Gala Galaxy, Granny Smith)
cseresznye (Szomolyai fekete, Germersdorfi, Katalin, Canada Giant, Regina, Karina, Sylvia)
meggy (Érdi Jubileum)
szilva (C. Rana, C. Rodna, C.Lepotika, Blue Free, Debreceni Muskotály, Toleu Grass)
kajszi (Harcot, Bergeron)
őszibarack (Bársonypír, Red Haven, Champion, Spring Time)
Ha érdekel, e-mailben jelezd.
Üdv.: Dóra Attila
 




  2014.09.14. 18:02  Hozzászólás  Válasz Alibá (192) hsz.-re     Olvasás  
  •   193   


*
 
Nem is tudtam kimenni,ma pl egész délelőtt szakadt...döbbenet ami most már van...
 


  2014.09.13. 20:31  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (191) hsz.-re     Olvasás  
  •   192   
Avatar

terra alapító
 
Én egyet tudok, de ha nem javul az idő, ne kockáztass! Ráér februárban is. :o (Ne lepődj meg, ugyis ki akarom próbálni az Imkerei által javasolt :idea: :!: :?: februári őszibarack oltást.)
 


  2014.09.13. 12:00  Hozzászólás  Válasz Vebber (190) hsz.-re     Olvasás  
  •   191   


*
 
Nagy hideg nincs,de ezzel a vízmennyiséggel már nem lehet mit kezdeni,anyu elsüllyed a kertben...én meg nem tudok kimenni a hegyre,mondjuk sok okom nincs is... :(
 


  2014.09.12. 17:37  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (189) hsz.-re     Olvasás  
  •   190   
Avatar

---
 
Tegnap, ma bennünket is elért az eső, de hideg szerencsére továbbra sincs.
 


  2014.09.11. 19:29  Hozzászólás  Válasz Vebber (188) hsz.-re     Olvasás  
  •   189   


*
 
Mivel itt folyamatos a monszun egyenlőre nem aktuális...már nagyon uncsi ez a rengeteg vízmennyiség.
 




  2014.09.09. 18:26  Hozzászólás  Válasz Ziza (185) hsz.-re     Olvasás  
  •   187   
Avatar

---
 
Mert az évszak most is 3 hónapot tesz ki a naptárban :)

Gergerg,
2011.-ben tapasztaltam hasonlóakat, pl. a szilva virágzott szeptemberben, az Othello szőlőn pedig másod fürtök jelentek meg és a hideg beállta előtt már színes savanykás szemek voltak rajta.
Azt hiszem a te esetben gyümölcs azért már nem lesz belóle :)
 








  2014.09.08. 21:02  Hozzászólás  Válasz gergerg (169) hsz.-re     Olvasás  
  •   183   
Avatar

---
 
Örülj neki, ha virágzik. "Hosszú" őszt jelent.
Más is jelezte már, almafa virágzását.
 


  2014.09.08. 20:54  Hozzászólás  Válasz gergerg (175) hsz.-re     Olvasás  
  •   182   
Avatar

---
 
Tavaly nekem is ősszel virágzott a gránátalmám, lehet, hogy a tavaszi virágzáshoz ősszel kellett volna elvetnem a magokat:-)
 


  2014.09.08. 20:33  Hozzászólás  Válasz gergerg (174) hsz.-re     Olvasás  
  •   181   
Avatar

---
 
Gábor!
Már eszmecseréltünk egy-két alkalommal Serres ügyben. Szerintem termőhelyi adottságok különbözősége miatt nem egyezik a véleményünk (körténél elég sokszor olvastam már a termőhelyi adottságok kifejezést). Egy nagyon picit tényleg gumis nálam is, viszont kifejezetten finom, fűszeres az íze. Egyszer Isten bizony küldök Neked postán egyet, persze egyáltalán nem biztos, hogy az enyém ízlene, mindenesetre kíváncsi lennék. Az tény, hogy legalábbis nálam elég kicsire nő, idomtalan, rettentő kemény héjú, meghámozva pedig egy körte egy-két falat.
Az s/s-edet egy elpusztult Clapp előtörő alanyára (is) sikerült beoltanom tavasszal, most kb. jó 1m-es suháng. (Az eredeti fa kb. 25 évet élt úgy, hogy közben cirka két m magasra nőtt, törzsvastagsága pedig elérte az 5-6 cm-t.) Úgy látszik, bonsai-ban ügyes vagyok! 2-3 év múlva megkóstolhatom szerinted?
 












  2014.09.08. 18:54  Hozzászólás  Válasz gaabre (171) hsz.-re     Olvasás  
  •   175   
Avatar

terra alapító
 
Ha ha ha. Amúgy packhams, de a gránátalma is virágzik. Le is fényképeztem őket, de nem tudom feltenni, mer a telefon valami csatlakozási hibát ír ki.
 


  2014.09.08. 18:51  Hozzászólás  Válasz baby-lon (170) hsz.-re     Olvasás  
  •   174   
Avatar

terra alapító
 
A Seres nekem nagyon gumi, én arra tuti nem szavazok. Talán nosztalgiából egy ágat oltanék, nagyanyámnak volt ilyenje. Az tény hogy sokáig eláll, de ezen az elven műanyagból is lehetne, mert akkor is ehetetlen.

A téli s/s érdekes, mert ha az a fajta ami nekem van, az szerintem nagyon jó, de ugye nem biztos hogy s/s. A harmadik meg nincs nekem.
 


  2014.09.08. 15:51  Hozzászólás  Válasz baby-lon (170) hsz.-re     Olvasás  
  •   173   
Avatar

---
 
Gergerg-et kérdezd, neki van kiváló ízű téli körtéje, amiből én is kaptam oltóvesszőt, csak hát nálam még nem terem. Állítólag Téli esperes, de ő is bizonytalan benne, hátha azóta biztosabb a dologban. Nekem Serres Olivér van, szerintem az is kiváló ízű, de a külleme elég harmadosztályú (febr-márc. körül eszem). Mindkettőből tudok oltóvesszőt küldeni, ha érdekel. A Bosc kobak is remek, de amíg nekem volt, legfeljebb januárig tudtam eltárolni.
 


  2014.09.08. 14:54  Hozzászólás  Válasz baby-lon (170) hsz.-re     Olvasás  
  •   172   
Avatar

terra alapító
 
Az utóbbi kettőre már én is kértem véleményt atitól, azt írta majd télen kitárgyaljuk, úgyis oltással lehet jól szaporítani őket.

Még gondold meg a Bosc-ot. Nagyon jó ízű fajta, "sokat" szoktam venni télen a piacon, csak nem szeretem, hogy az ipari betárolástól dohos háttéríze alakul ki. De házikerti minőségben biztosan nagyságrendekkel tisztább lehet az íze (nekem nincs amúgy).
 




  2014.09.08. 13:13  Hozzászólás
  •   170   
Avatar

terra alapító
 
Ajánljatok nekem télikörtét! Eddig van Fétel, Packham's, Hardenpont.

Ezek közül melyiket választanátok?

Serres, Téli esperes, Esperen bergamottja.

Esetleg más?

Jó lenne, ha sokáig lehetne tárolni...
 


  2014.09.07. 19:11  Hozzászólás  Válasz gergerg (168) hsz.-re     Olvasás  
  •   169   
Avatar

terra alapító
 
Na ha nem lett volna elég nagy trauma hogy megváltozott az almám, mit látok a kertben sétálgatva? Virágzik a körte. Már más sem hiányzott....
 


  2014.09.05. 18:19  Hozzászólás
  •   168   
Avatar

terra alapító
 
Ne erre varjatok gombot!

Tavaly az egyik almám a sövényben, először termett értékelhető mennyiséget. Az Ilonka körtével egy időben, valami gumibarackkal együtt raktuk el befőttnek. Szabályos alma alakú volt mint az Idared, és narancssárgás bemosással piros csíkos. Minden szem. Nagyon ízes volt, édes. Örültem is neki, hogy van egy jó, késő nyári almám. Erre idén, mondom megnézem lerohadt-e már és mit látok? Egytől egyig olyan termések vannak rajta mint a starking, és most kezd érni. Hogy lehet ez? Biztos hogy nem én emlékszem rosszul.
 


  2014.09.05. 16:10  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (163) hsz.-re     Olvasás  
  •   167   
Avatar

terra alapító
 
Egyszer virágzásban megpróbálhatnád cukros vízzel megpermetezni. Csak kíváncsiságból.
 




  2014.09.05. 07:09  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (163) hsz.-re     Olvasás  
  •   165   
Avatar

terra alapító
 
Igen, olvastam. Én még ezt sem bánom, annyira a kedvencünk, hogy akkor is lesz egy fám belőle, ha csak néhányat terem évente...
 




  2014.09.04. 19:52  Hozzászólás  Válasz baby-lon (160) hsz.-re     Olvasás  
  •   163   


*
 
Nekem a Fétel Farold 40en van,de hiába finom fajta...nagyon keveset terem,mert nagyon rosszul köt /pedig sok virágot hoz és elég sok fajtám van,válogathat a porzók közül.../
 


  2014.09.04. 19:50  Hozzászólás  Válasz Vebber (161) hsz.-re     Olvasás  
  •   162   


*
 
Az első a körténél felejtős.Nem komálja a forróságot,normális terméshez rengeteg víz kell és hűvösebb klíma...
 


  2014.09.04. 19:16  Hozzászólás  Válasz baby-lon (158) hsz.-re     Olvasás  
  •   161   
Avatar

---
 
Köszönöm, egy alanyt lehet, hogy kérni fogok.

Körtével kapcsolatban mindenkitől kérdezni szeretném, milyen termő helyet szeret a körte?
A napos, nyáron nagyon meleg, talajt felül forró homok borította, vagy a délig napsütötte, utána árnyékos helyet?
Ez a választék. Remélem nem harmadikat javasoltok :)
 


  2014.09.04. 18:09  Hozzászólás  Válasz gergerg (159) hsz.-re     Olvasás  
  •   160   
Avatar

terra alapító
 
A birsalany nincs összefüggésben az oltóvesszővel, külön is adom szívesen. Nekem amúgy Fétel is van birsen, és szebben is fejlődik a Hardenpontnál.
 


  2014.09.04. 17:16  Hozzászólás  Válasz baby-lon (158) hsz.-re     Olvasás  
  •   159   
Avatar

terra alapító
 
Ezek közül a Bosc nem fér össze a birs alannyal, a többiek gyengén fejlődnek rajta, kivétel a Hardenpont, az birsen is szépen fejlődik. Érdemes közbenoltással próbálkozni.
Én nem nagyon szeretem a birs alanyt, gyökérgolyva rezisztenciája elég jó, a talajvizet is birja, és még a termőre fordulási ideje is elég korai, de alig rögzíti a fát, nem szereti a meszet és a szárazságtűrése sem valami jó. És akkor még ott van a kompatibilitás és a gyenge növekedés.
 


  2014.09.04. 10:07  Hozzászólás  Válasz Vebber (113) hsz.-re     Olvasás  
  •   158   
Avatar

terra alapító
 
Ha birsbe szeretnél oltani, tudok adni BA-29 alanyokat. Oltóvesszőm ilyenekből van:

Bosc Kobak
Vilmos
Hardenpont
Packhams
Fétel apát
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég

cron