Gyümölcsfák Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.






  2016.02.11. 07:35  Hozzászólás
  •   1117   


---
 
http://www.tündérkertek.hu/
Tényleg nem megy, ha szövegszerkesztőbe másolom ott működik, de ide másolva nem.
 


  2016.02.11. 07:16  Hozzászólás
  •   1116   


---
 
Egészen friss oldal és úgy vélem, legalább egyszer mindenképpen említést érdemel ebben a topicban:

(Szóval a tündérkertek.hu-t szerettem volna megosztani, de sehogy se megy... :angry-banghead:
Ha a címsort másolom magyar betűkkel, akkor nem hajlandó linkelni, ha az ü-t és az é-t átírom u-ra és e-re, akkor meg valami FB-s oldalt hoz be.
Mi lehet a gond? Miért nem tudok rendesen linkelni?)
 




  2015.08.20. 20:56  Hozzászólás  Válasz alex (1112) hsz.-re     Olvasás  
  •   1114   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm.
Nem nyalkas ezt jo jelnek veszem.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.08.20. 19:47  Hozzászólás  Válasz tgwh (1109) hsz.-re     Olvasás  
  •   1113   
Avatar

terra alapító
 
Olvastam valahol, hogy a levelek szélétől befele haladó barnulás kálium hiányt jelezhet, ami különösen száraz időben lép fel.
 


  2015.07.28. 14:54  Hozzászólás  Válasz tgwh (1109) hsz.-re     Olvasás  
  •   1112   


---
 
Ha tűzelhalás, akkor egy bizonyos idő után megjelennek a hajtásokon, vagy a gyümölcsökön a nyálkacseppek. De lehet sötétbarna-fekete gombától is pl. Fabrea-tól. Akárhogy is, egy rezes permetezés esetleg segíthet rajta.
 


  2015.07.21. 18:08  Hozzászólás  Válasz gergerg (1110) hsz.-re     Olvasás  
  •   1111   
Avatar

terra alapító
 
Messze a slag... mondjuk elég törpét terem, legalábbis a másikhoz képest.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.07.21. 17:33  Hozzászólás  Válasz tgwh (1109) hsz.-re     Olvasás  
  •   1110   
Avatar

terra alapító
 
Gondolom körtéről, almáról van szó.

Na figyu! Előre bocsátom, amit most írok, saját tapasztalatom, és nem tudok róla hogy lenne neki tudományos támogatása.

Azt írják az okosok, hogy a beteg részeket távolítsd el, valamennyivel a fertőzés tüneteitől visszább vágd a vesszőt. Viszont egy nagy fánál ez nem igazán kivitelezhető. Ezen felül szerintem nem is hatásos. Bár hirtelen látványos a javulás, mert ha leszeded a beteget, már nem is látszik betegnek a fa.

Egyik évben nekem is megfogta a tűzelhalás a birsemet. Nem csak az enyémet, szinte mindenkiét. Ki is adták rendeletbe a metszést, komolyabb fertőzés esetén a fa kivágását. Az én fám gyakorlatilag tarka volt. Kimetszeni aligha tudtam volna, páne úgy hogy még 20-30 cm-t az egészségesből is vágjak. Kivágni meg nem akartam, így alternatív módszert választottam. Minden este alaposan megfürdettem slaggal, vezetékes vízzel a koronáját. Simán kiheverte. Ma így néz ki:
birs.jpg
------------------------
Megtekintve 21611 alkalommal.

 


  2015.07.21. 17:19  Hozzászólás
  •   1109   
Avatar

terra alapító
 
Ha feketék a gyümölcsfa levelei, akkor az megégett, vagy tűzelhalás? Barnán kezdi, aztán fekete lesz, egyre több levél. Mit lehet tenni?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.07.21. 14:25  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1107) hsz.-re     Olvasás  
  •   1108   


---
 
És a Carmen végülis nem ellenálló, vagy csak nincs biztos infó róla?
 




  2015.07.20. 21:05  Hozzászólás  Válasz Alibá (1104) hsz.-re     Olvasás  
  •   1106   


*
 
A kanadai Harrow-sorozat tagjai /Sweet,Delight stb/...elméletleg...
 








  2015.07.14. 20:30  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1101) hsz.-re     Olvasás  
  •   1102   
Avatar

---
 
Körtét én is nagyon szeretek oltani, mert igen nagy a sikerélmény :)
Majd kölcsönösen egymásra szólunk :wave:
 


  2015.07.14. 20:13  Hozzászólás  Válasz délkelet (1098) hsz.-re     Olvasás  
  •   1101   


*
 
Jó,akkor tél végén cserélhetünk oltóvesszőt /körtét leginkább oltani szoktam /
 






  2015.07.13. 16:58  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1097) hsz.-re     Olvasás  
  •   1098   
Avatar

---
 
Attila!
A Favrenéből tudnék küldeni, tudom, hogy egyszer érdeklődtél utána. Ugyanez vonatkozik Gaabre-ra és természetesen bárkire a fórumon. Biztos nem lenne csalódás az íze, csak sajnos 2-3 hétnél tovább nem lehet eltartani és a szedésénél oda kell figyelni (elég gyorsan besárgul és megpuhul). Akik kóstolták a környezetemben, mind nagyon finomnak találták.
 


  2015.07.13. 15:33  Hozzászólás  Válasz gaabre (1095) hsz.-re     Olvasás  
  •   1097   


*
 
Én Carment javasolnék,szuper...de a Mirondino rosso is finom,csak az kicsi.
 


  2015.07.12. 22:11  Hozzászólás  Válasz gaabre (1095) hsz.-re     Olvasás  
  •   1096   
Avatar

---
 
Van egy öreg és egy fiatal körtefám. Az öreg, aminek végre sikerült egyértelműen azonosítani a fajtáját (Drouárd elnök, lehet, hogy sokan nem is hallottak ilyenről), nem túl jó ízű. A fiatal pedig az Arabitka, aminek a gyümölcsére mindig nosztalgiával gondoltam (igen, de mi lesz, ha megnő és pár nap alatt meg kell ennem az összes gyümölcsét? :-D ) Ezért eldöntöttem, hogy kombifákat csinálok belőlük. Egy Bohusnénak pedig akár mindkettőn találok helyet :wave:
Az első mondatom pedig így nem igaz, mert van még egy Vilmos, egy Serres Olivér valamint két Favrené körtém (ezek termők) és két fiatalom (Benita és talán Téli esperes)
 


  2015.07.12. 21:58  Hozzászólás  Válasz délkelet (1094) hsz.-re     Olvasás  
  •   1095   
Avatar

terra alapító
 
Ha a nyári körte szempont, mindenképpen tégy próbát a Bohusnéval! Azon kívül hogy korai és nem túl nagy, minden más tulajdonságában kiváló. Ha érdekel tudok majd küldeni oltóvesszőt.
 


  2015.07.12. 21:50  Hozzászólás  Válasz gaabre (1092) hsz.-re     Olvasás  
  •   1094   
Avatar

---
 
Eredendően kellemes ízű lehet, én egy kicsit későn kóstoltam meg, már kezdett szotyósodni. Kellemes fűszeres, édes, kis savanykás beütéssel. Az Arabitkánál nem sokkal nagyobb (az én kicsi kombi fámon legalább is, amit Arabitkának vettem, de van már benne néhány fajta). Önálló fát nem készítenék belőle, túl gyorsan leérik, csakúgy, mint az alapfa. Így viszont a koraisága miatt egy ágba beoltva nem rossz megoldás.
 


  2015.07.12. 21:42  Hozzászólás  Válasz Vebber (1090) hsz.-re     Olvasás  
  •   1093   
Avatar

terra alapító
 
Amennyit én tudok, ilyen korán és ilyen furcsa kinézettel a különböző gabonákkal érő körték teremnek, például az árpával érő, vagy rozzsal érő.
 


  2015.07.12. 21:39  Hozzászólás  Válasz délkelet (1091) hsz.-re     Olvasás  
  •   1092   
Avatar

terra alapító
 
És hogy ízlett? Elég kora van még a körtékhez, érdemes szaporítani? (Igaz, hogy a Bohusné vajkörtéje is júliusi, eddig az egyik legjobb ízű amivel találkoztam)
 


  2015.07.12. 10:46  Hozzászólás  Válasz Vebber (1090) hsz.-re     Olvasás  
  •   1091   
Avatar

---
 
Gábortól kaptam Zöld Magdolnát, amit beleoltottam egy termő fába, Termett pár szemet, a napokban ettem meg, Az nézett ki ehhez hasonlóan.
 


  2015.07.12. 10:37  Hozzászólás
  •   1090   
Avatar

---
 
A képen látható körte milyen fajta lehet?
Apró szemű (a levekhez jól lehet viszonyítani), sárga fedőszínű éretten. Egy hete kezdett kb. érni, mára már kevés van a fán.


kép_körte.jpg
------------------------
Megtekintve 20051 alkalommal.

 


  2015.07.04. 11:00  Hozzászólás  Válasz andras (1085) hsz.-re     Olvasás  
  •   1089   


*
 
Sajnos újra megjelent nálam is,csak a csonkolás marad egyenlőre...meglátom,hogy kibirják-e,sajnos sokfelé látni és nem törődnek vele a gazdáik,legtöbb nem tudja milyen veszélyes problémát "raktároz"...
 


  2015.07.04. 10:57  Hozzászólás  Válasz Vebber (1087) hsz.-re     Olvasás  
  •   1088   


*
 
Alma nem ,a csehek az alábbiakat javasolják hozzá :Conference /nekem nincs/,Astra /nincs/,Bohemica /van,de 1 kmre/,Erika /van,de 1 kmre /...mégis tisztességesen van rajta...idén.Sztem a Vilmos univerzális porzó.
Az egy sz.r Fételen kívül egyébként nem látok porzási problémát...annak meg semmi se jó...
 


  2015.07.03. 17:51  Hozzászólás  Válasz gaabre (1086) hsz.-re     Olvasás  
  •   1087   
Avatar

---
 
Nem vagyok könnyen feladós, de azért szerencséjük, hogy nyár eleje van. Lombhullásig még összekaphatják magukat.

Viszont, ha már Dicolor, kell neki porzó fajta vagy sem? Elég vegyes amit találni lehet róla. Ha szükséges, akkor mikjöhetnek számításba? Alma porozza a körtét?
 


  2015.06.30. 21:35  Hozzászólás  Válasz Vebber (1078) hsz.-re     Olvasás  
  •   1086   
Avatar

terra alapító
 
Fel ne add ilyen könnyen, majd belejössz!
Az őszibarackhoz használatos score tökéletes a körte gombás betegségei ellen is, lehet párhuzamosan fújni, a tetveket és atkákat lent lehet tartani hernyófogó szalaggal. Az alapos lemosózás is meg fogja hozni a hatását.
Amíg nincs körte-levélbolhád, addig ne aggódj a körte miatt :)
 


  2015.06.30. 20:30  Hozzászólás  Válasz CAMROM (1084) hsz.-re     Olvasás  
  •   1085   
Avatar

---
 
Kajsziba nincs tapasztalat, gyerekcipőben járok.

A körtefa két rettegett betegsége a Erwinia amylovora és a Pseudomonas syringae. Nem tudom ha támadja a kajszit is. Majdnem szemmel láthatóan terjed. Az ágak lekonyulnak (hajtáshervasztó darázs is terjeszti), megfeketednek. A törzsön ritkább, de a fiatal fákat támadja. Az esős időszakok kedveznek neki.

Az érintett részeket idejében eltávolították, 15-40 cm-es egészségesnek látszó ágrésszel együtt, de a törzset nehéz volt kezelni. Régebb antibiotikumokkat használtak, a sztreptomicin nagyon hatásos volt (tuberkulózis ellen is használták), kasugamycin volt egy másik szer.
Úgy tudom, 2006-7-től az EU betiltotta a használatukat a mezőgazdaságban.
Azóta improvizálunk, eddig sikerrel.
Erwinia amylovorát pusztítja a hő is 47C fok felett nem bírja. Annak idején arra gondoltam, felcsavarom az elektromos párnát a törzsre, fél órára, de nem tudtam ha kibírja-e a fa. Így a lakk mellett döntöttem. Hatásos volt.

Megelőzésre lehet használni az Aliette-t és Zinebe-t. Virágzásban permetezni 2-3 -szor.
Igaz én egyszer szoktam. :)
 


  2015.06.30. 19:33  Hozzászólás
  •   1084   


---
 
Helló András!

Ez a baktériumos hülyeség lehet kajszinál is?
Az egyik Pink cotomnak pont ilyen a törzse és repedt is.
 


  2015.06.30. 19:19  Hozzászólás  Válasz Vebber (1082) hsz.-re     Olvasás  
  •   1083   
Avatar

---
 
Vebber írta:Thx. mindenkinek. Már kezdem bánni a körte ültetést, így folytatják menniük kell.
Még mondják, hogy az őszibarack kényes.


A körte kényes, de finom. :thumbup:
Kezeld le, mert gyorsan terjed.
Nekem egy 3 éves fámat akarta tönkre tenni, a törzsét támadta, naponta látszott, hogy terjed.
Szintelen vízalapú lakkal festettem le, kétszer, a mérnők javaslatára akitől vettem a fát (Vilmos körte), most öt éves.
Kicsit visszaverte, felcserepdezett a törzse, de örvendek, hogy megmaradt.
 


  2015.06.29. 21:46  Hozzászólás
  •   1082   
Avatar

---
 
Thx. mindenkinek. Már kezdem bánni a körte ültetést, így folytatják menniük kell.
Még mondják, hogy az őszibarack kényes.
 


  2015.06.29. 12:25  Hozzászólás
  •   1081   


---
 
András festésjavaslata kiváló, még lehet a festéket tuningolni azzal, hogy rézhidroxid /Astra, Cuprosan, Joker/, vagy rézoxiklorid-ot keversz bele és úgy kened föl.
 


  2015.06.29. 12:14  Hozzászólás
  •   1080   
Avatar

---
 
Kend be fémmentes festékkel, lakkal. Ne legyen benne se diulánt aceton vagy ilyesmi. A vízalapú a legjobb. Baktériális betegségnek nézem, a festék megfulasztja őket. Én is így mentettem meg az egyik körtefámat.
 




  2015.06.28. 22:16  Hozzászólás
  •   1078   
Avatar

---
 
Idén ültett 2 körtefát többször megtalája valami/k. Tapasztalat nincs, mivel korábban nem volt körte.
Milyen tünetek ezek? Valószínűsítem a két fán nem ugyanazok a tünetek láthatóak.

Az egyik a kis fa -Dicolor fajta- felső részén, körben teljesen megfekedett (alatta, felette sárgás) a sudár.
Felette is él. A sérülés alatt levágtam, a sérült részt középen kettétörve azt láttam, hogy a héj alatt zöld, csak a sérült részen található rügyek haltak el.

kép_körte3.jpg
------------------------
Megtekintve 19709 alkalommal.




A másik fa egyik ágán találtam, itt is a többi vesszőtöl eltérő szín jellemzi, de ez nem ér körbe, és másképpen is néz ki.
Ezen a részen is a rügyek élnek. /A levélen látható foltok nem ebből adódnak, az korábbi levélpirosító után maradt. Ezt a fát 3 hetente azok is megtalálják, és a hajtáscsúcsok pirosba borulnak./

kép_körte.jpg
------------------------
Megtekintve 19709 alkalommal.



kép_körte2.jpg
------------------------
Megtekintve 19709 alkalommal.

 




  2015.05.18. 20:03  Hozzászólás  Válasz Alibá (1075) hsz.-re     Olvasás  
  •   1076   


*
 
Idén van rajta pár szem először...viszont az már tuti,hogy vírusos...de ezen nálam már nem is csodálkozok,sztem anélkül szilvát nem is lehet termeszteni felénk...
 


  2015.05.18. 11:09  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1074) hsz.-re     Olvasás  
  •   1075   
Avatar

terra alapító
 
Ez a szilva 'óriási'! ;-) Kíváncsi vagyok a színére és az ízére, mikor megérik.
 


  2015.05.17. 19:33  Hozzászólás
  •   1074   


*
 
Rumanyi óriás szilvája

első Téli banánalmáim.

Flavour Supreme pluot

Erdei vajkörte ...idén

Dicolor idén.

Biricoccolo Gigante di Budrio
 


  2015.05.14. 20:36  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1071) hsz.-re     Olvasás  
  •   1073   


---
 
Ez a terület még sose volt gyomirtózva, régen rét volt, aztán szőlő, s utána üresen de tisztán tartottam vagy 3 évig. Az egyik oldalon mező a másikon szintén pár öreg kajszival. Az ültetés után mind megindult aztán valami lett, hogy monília vagy Ps vagy valami más nem tudom de jellemzően két fajta volt érintett. Az idén pótoltam, megint szépen megindult, aztán valami történt (gutaütéses tünetek) de ezúttal csak egy fajta az érintett. Nem vagyok elkeseredve, mert ami szép az viszont nagyon szép azokat fogom szaporítani, végül is minek nekem 14 fajta.
 


  2015.05.14. 20:26  Hozzászólás  Válasz Alibá (1070) hsz.-re     Olvasás  
  •   1072   


---
 
Csak próbáltam poénkodni, természetesen nem adom föl. Kapott trágyát ültetés előtt a 0,1 Hektár 80 q-át igaz birkatrágya volt, de nem kaptam marhát.
A locsolórendszerem nincs kész csak a konyhakerti részen, ott mikroszórókkal locsolok és nagyon jó. A barackosba csepegtetőt akarok, de tavaly nem kellett és az idén is elmaradt eddig. Egyszer adtam már a minden fának 20 liter vizet kihordva és azóta kaptunk már 2 jó esőt is.
 


  2015.05.14. 19:01  Hozzászólás  Válasz CAMROM (1069) hsz.-re     Olvasás  
  •   1071   


---
 
Nem kell abba a barackosba bele... bár trágyázza. Szóval ugye elolvassuk több rovatban is egymás írásait is, még ha nem is írunk azonnal,meg hát mi már "régi" személyes barátok vagyunk annak köszönhetően, hogy nagylelkű segítséget nyújtottál részemre. Leírtad, élőszóban is elmondtad, hogy korábban kiment 8 kajszid. Gondoltam hmm..Leírtad itt valahol, hogy nagyon növekednek a kajszifáid, nem hoznak virágot...Gondoltam hmm. Leírtad, hogy úgy is kiment több kajszid, hogy szép megindulás után hajtásvégeik száradtak el...Hmm.. Ez a három vagy több jel nekem egyféle irányt jelez, de csak sejtés. Nem volt a te földed, ahol a barackok vannak korábban sokszor gyomirtózva, vagy te az egyéb termelvényeid mellett nem használsz rendszeresen valami gyomirtót. Mert ezt a három jelenség nagyon abba az irányba is lehetőség. A gyomirtók jó része úgy hat, hogy természetellenes növekedést indukál, amit nem bír, és elpusztul a gyom. A gyomirtó hatása a csúcsokon jelentkezik leghamarabb száradás formájában... És hát a gyomirtó kiviszi a fiatal, még 1-3 éves gyümölcsfát. Csak gondolatébresztő, amivel segíteni próbálok....
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/) valamint 11 vendég