Gyümölcsfák Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.










  2014.09.03. 20:39  Hozzászólás  Válasz gaabre (149) hsz.-re     Olvasás  
  •   152   


*
 
Akár 2-re is,csak majd szólj rám,mert az én memóriám...mit is kérdeztél ? :D
 


  2014.09.03. 20:38  Hozzászólás  Válasz délkelet (148) hsz.-re     Olvasás  
  •   151   


*
 
Februárban...
 




  2014.09.03. 20:36  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (143) hsz.-re     Olvasás  
  •   149   
Avatar

terra alapító
 
Előjegyezhetnél engem 1 darab oltócsapra ebből a dicolorból februárra...
 


  2014.09.03. 20:31  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (143) hsz.-re     Olvasás  
  •   148   
Avatar

---
 
Olyan szépeket írogatsz erről a Dicolor-ról! Ennek a fajtának a vesszőit nem szokták ilyen tájban ritkítani? :-)
 


  2014.09.03. 20:30  Hozzászólás  Válasz Vebber (145) hsz.-re     Olvasás  
  •   147   


*
 
Legközelebb hozok haza mindegyikből és rakok fel képet...sokkal kisebb,de...akkor is megéri.Egy körtével sem összehasonlítható az íze...sztem persze.
 




  2014.09.03. 20:25  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (141) hsz.-re     Olvasás  
  •   145   
Avatar

---
 
Sajnálom, rossz olvasni is. Nekem tavaly tavasszal ment el a kedvem, a márciusi -15 fokokban. A fákon még mindig látni nyomait, meg néhánynak a helyét, ami kiment.

Alibá szokta mondani, nincs két egyforma év. Jövőre figyeld meg nagyon jó termésed lesz.

Ez a Dicolor mennyire kicsi? Hány centi egy Bosc meg ez kb.?
 




  2014.09.03. 19:59  Hozzászólás  Válasz Vebber (124) hsz.-re     Olvasás  
  •   143   


*
 
Ma kostoltam egy lepottyant Dicolort...,meg merem kockáztatni,hogy a legfinomabb körte amit valaha ettem,ha Bosc méretű lenne,lecserélném rá az összes körtémet.
 


  2014.09.03. 19:57  Hozzászólás  Válasz gergerg (140) hsz.-re     Olvasás  
  •   142   


*
 
Szem Packhams biztos nem,annak karcsúbb a felső része, A Vilmos -ami éppen lehetne- meg érdekes,mert nem egységes formájú.Nekem van több Vilim is,íz,érésidő,állag egyforma...alak meg nem.De Pl Boscban is van ilyen hasonló-ellentétes párosításom...persze ettől még akármi is lehet...
 


  2014.09.03. 19:53  Hozzászólás  Válasz Vebber (126) hsz.-re     Olvasás  
  •   141   


*
 
Hát eléggé a rossz oldalán vagyunk.Hétfő,kedd egész nap esett ...ma csak most 18 után kezdett....amerre járok a környéken tele a patakok,a mezőkből tavak,mocsarak...
A meggy és a cserkó csak-csak,a barackjaim kb 80 %ban lerohadtak /ma szedtem az utsó 2 kilót azokból amik most érnek/érnének.../,a kajszit a guta, a PPV és a monilia is abajgatta,kb 90 %os hulladék...körtében feltűnt az Erwinia, 2 fát tőből...többet csonkázni,almafából 2-t a kószapocok ,1-et a nagy terhelés tett taccsra.Szilva...na ez is kiakasztott,azt hittem a Tophiten és a Hagantán legalább lesz....volt,nincs...
Lekvárt idén semmiből /!!/ nem főztünk,befőtt még csak-csak....
Az alma és körte folyik le /ami egészségesnek látszik az is...bár körte amúgy sem volt sok/...de tényleg ami eső idén eddig lefolyt /és még fog/ az bőven több mint kellett volna.Tán az egy paprika amire azt mondhatom,hogy jól sikerült,bár sok volt a vírusos,ez most nem számított,lecsó lesz dögivel.

Sztem Vilmos van a képen,bár az is képes többféle alakot felvenni.Egyébként nem igaz,hogy nem oltható birsre /nekem is van 2 faiskolai birsalanyúm/..csak nem igazán érdemes...szóval k.rva lassan fejlődik.egyébként meg vadkörtén is lehet kisebb méretű orsófákat nevelni,nálam sztem nagyon szépek és nem nőttek ki a kezeim közül.
Ebből következik,hogy én nagyon ajánlom az orsó formát a körténél,jól kézben lehet tartani.

Topicnyitás : nem tudom hogy kell,nem is igazán foglalkoztam vele,nem tudom kellene-e külön alma-körtés,az indexen is eléggé halódnak.Sztem elfér itt a gyümölcsfásban...
 


  2014.09.02. 20:23  Hozzászólás  Válasz gaabre (136) hsz.-re     Olvasás  
  •   140   
Avatar

terra alapító
 
A sárga kukacos volt, úgyhogy az érési idő akár szeptember közepe is lehet. De akár még Packhams is lehetne, vagy Hardy is de én szinte biztos vagyok benne hogy magonc. A körtét is hasonlóan kezelték régen mint a szilvát. Kinőtt, jót termett, meghagyták. Ha nagyon jót termett, lehet hogy még oltottak is róla. Igazából Vilmos is lehetne, de annak olyan jellegzetes íze van hogy....
 








  2014.09.02. 19:55  Hozzászólás  Válasz gergerg (133) hsz.-re     Olvasás  
  •   136   
Avatar

terra alapító
 
Persze, h bármi lehet! Én csak azt írtam, hogy szerintem vilmoskörte. Legalábbis nálunk pont ugyanígy néz ki, és a többi jellemző is passzol rá ;) :P
 


  2014.09.02. 19:52  Hozzászólás  Válasz baby-lon (134) hsz.-re     Olvasás  
  •   135   
Avatar

terra alapító
 
Ilyen öreg fák nem mindig beazonosíthatók, mert sokszor előfordul magonc. Kihajtott, megvárták mit terem, ha meg lehetett enni, meghagyták.
 






  2014.09.02. 19:37  Hozzászólás  Válasz gergerg (131) hsz.-re     Olvasás  
  •   132   
Avatar

terra alapító
 
Ez nekem is megfordult a fejemben, depedig minden stimmel: a kinézete, az érésidő, az állaga, az íze...
 


  2014.09.02. 19:29  Hozzászólás  Válasz baby-lon (130) hsz.-re     Olvasás  
  •   131   
Avatar

terra alapító
 
Nem ismerem a képen látható körtét, de Csikit és Vebbert igen. Ha Vilmos lenne, felismernék.
 










  2014.09.02. 17:52  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (125) hsz.-re     Olvasás  
  •   126   
Avatar

---
 
Az idén -kivételesen- ti vagytok a bráner rossz oldalán :D
Ma is csodálatos, meleg idő volt. Augusztus volt részben vizes, meg elég sok hideg hajnalra (10 fok) ébredtünk az idei nyáron.

A sárgabackot leszámítva, ezekkel együtt is teljesen oké az év. a paradicsom sem díjazta, de azért arra sincs panaszom.

A fák nagyon szépen fejlődtek, rekord termés volt őszibarackból, szilvából, meggyből. Soha ennyi befőttet, lekvárt, gyümölcs pürét nem raktunk el mint idén.

Na, szóval körte... A hétvégén Csiki 74-től kaptam két körtét. Nem tudja milyen fajta, öreg fa nála.
Az egyik mára megsárgult, ezt megettük, jó körte. Nyomásra kissé puha volt, édes. /nem is emlékszem mikor edtem utoljára házi körtét/
Ilyen a termése:
kép körte.jpg


Körte oltással/szemzéssel kapcsolatban. Ha jól tévedek, mikor bele-bele olvastam a körte szaporítási hsz.-ba azt írtátok, hogy az alanyra figyelni. Birs jó az egyiknek, nem jó a másiknak, stb........

Ez a törzsre/oldalágba oltott különböző fajtáknál már nem áll fenn?
Körtét érdemes "fa" alakúra nevelni, kb. mint egy szilva váza korona? Kell erőltetni a kötözgetős, támos koronát?

Ui.: Ati igazán nyithatnál egy körte-alma topicot, még úgysem nyitottál. Tudom mit akarsz mondani, de ez egy percet vesz igénybe :)
 


  2014.09.02. 16:23  Hozzászólás  Válasz Vebber (124) hsz.-re     Olvasás  
  •   125   


*
 
Itt napok óta esik..ill. egész nyáron átlag heti 3-szor esik...szóval ilyen esős nyár mostanában nem volt...tiszta angol időjárás.

A Dicolor nem nagy...inkább közepes méretű,bordós fedőszínű,fehér húsú,sztem jellegzetesen finom ízű fajta.Nem szotyósodik.

...ja és Ali bának is én küldtem anno /úgy emlékszem...nem fényezni akarom magamat/
 


  2014.09.01. 21:57  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (122) hsz.-re     Olvasás  
  •   124   
Avatar

---
 
Eső.., milyen eső? Egész nap sütött a nap, közel 30 fok (nálunk) :):D

Várj még. A körtét még csak ezután, a télen/tavasszal fogom elültetni, őszinek meg nincs alanyom.
Most nézem a 3 körtével együtt írtad a Dicolort is (felületesen olvastam :? ).

Viszont már ketten is írtátok, hogy van, leírhatnátok azt is, milyen.
 


  2014.09.01. 19:50  Hozzászólás
  •   123   
Avatar

terra alapító
 
"Orsószilva" (beregi datolya, korsószilva)
Hosszúkás, keskeny, kocsánya felé elvékonyodó, régi tájfajta. Átlagsúlya 25 gramm. Húsa éretten aranysárga, kevéssé leveses, kocsonyás. Zamata elmarad a beszterceitől, cserébe éretten mézédes. Részben magvaváló, magja apró, vékony, hosszúkás. Érésideje augusztus 20-30 között. Lekvár és pálinka főzéshez használják, állaga miatt csemegének picit "sűrű". Tolerálja a PPV-t.

Kép
 


  2014.09.01. 18:29  Hozzászólás  Válasz Vebber (120) hsz.-re     Olvasás  
  •   122   


*
 
Hát ...úgy tünt,de ha nem akkor jó...
Big Top vesszőt küldenék szemezni,de kérdés mikor...a héten végig esős lesz nálunk,így kimenni nem tudok...szóval esetleg jövő hét:elkésve még nem lesz,én tavaly szept 7-én még szemeztem.
Ja...Dicolort oltani tudok küldeni tavasszal /de ha inkább szemeznél akár a Big Toppal együtt./
 


  2014.08.31. 19:08  Hozzászólás  Válasz Vebber (119) hsz.-re     Olvasás  
  •   121   


---
 
A Pándy-nak cseresznyeporzót keress, hatékonyabb, mint a cigány.
 


  2014.08.31. 19:05  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (117) hsz.-re     Olvasás  
  •   120   
Avatar

---
 
Miért gondolod? Nem.
Nem tettem le róla, hogy Big Topom legyen, és ezen csak te tudsz segíteni, úgyhogy már csak ezért sem :).
 


  2014.08.31. 19:03  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (118) hsz.-re     Olvasás  
  •   119   
Avatar

---
 
Köszi.
Érdi Jubileum volt már, azt nem szerettem. Ezt árulják úgy felénk, hogy meggy-cseresznye.
Ezeket az újakat még nem is hallottam.

Nem annyira nehéz. Nem szeret homokba lenni, de a cseresznyétől többre viszi, és azért mégis van meggy.
Jelenleg van még Pándy, meg Debreceni bőtermő. A Pándy nagyon jó. Nagy gyümölcs, kiváló íz, hátránya, hogy porzó gonjaik vannak. Az egyik mellett a szomszédban van egy cigánymeggy, de ez sem segít igazán.

Jövőre megpróbálom Alibá javaslatát, a vanília cukor+nevirol kombót. Bár ezha sikerül is, következő évben nem fog menni, mert a Nevirolt nem lehet beszerezni.
 


  2014.08.31. 17:01  Hozzászólás  Válasz Vebber (103) hsz.-re     Olvasás  
  •   118   


---
 
A régiek közül szóba jöhet: Meteor korai, érdi jubileum
Az újabbak közül(ha hozzájutsz): Csudovisnya, számozott ukrán fajták (Uk-98-2-24, M194, stb...), Keszthelyi meggy, érdi bőtermő x csengődi új hibridjei (jövőre lesz faiskolában elérhető)
Nem kis teher kiválasztani azt az 1 jó fajtát :)
 


  2014.08.31. 15:22  Hozzászólás  Válasz Vebber (116) hsz.-re     Olvasás  
  •   117   


*
 
Szóval énrám meg megharagudtál ?
 


  2014.08.29. 17:14  Hozzászólás  Válasz Alibá (114) hsz.-re     Olvasás  
  •   116   
Avatar

---
 
Na b@sszus. Kár, hogy akkor még nem tudtam, hogy létezik a fajta :o.
Lefényképeznéd Alibá?

Mindenesetre a kombi fához lehet feliratkozom vesszőért.
 




  2014.08.28. 21:23  Hozzászólás  Válasz Vebber (113) hsz.-re     Olvasás  
  •   114   
Avatar

terra alapító
 
Nincs egy hete, hogy ott sétáltál mellette, de csak az alatta lévő tölgyfákról kérdezősködtél, ahelyett, hogy a pirosodó gyümölcsöket nézegetted volna rajta. :lol:
 


  2014.08.28. 19:45  Hozzászólás  Válasz tp329 (112) hsz.-re     Olvasás  
  •   113   
Avatar

---
 
Köszönöm a javaslatokat. A kombi fa jó ötlet, nem is értem miért nem kattantam rá magamtól

Nézegetem a körte fajtákat, találtam egy olyat, hogy "Dicolor" (szlovák, vagy cseh). Ez állítólag nagyon sokáig eláll (akár év vége), és mikor a gyümölcs még kemény már akkor is nagyon édes.

Ismeri valaki?
 


  2014.08.27. 13:25  Hozzászólás  Válasz gaabre (111) hsz.-re     Olvasás  
  •   112   


terra alapító
 
Van benne rizikó, viszont ha sikerül, nincs gond "pár" évig.
Nehéz sok hajszálgyökérrel ültetni. Én inkább tavasszal ültetek, valahogy az jobban bevált, de a vadkörte mindig kihívás és/vagy szerencse.
Ha a levelek egészségesek, akkor várható, hogy megindul.
Esetleg locsolni lehetne, de nem fentről, hanem gyökérzóna alatt legalább egy évet. Az sokat tud segíteni.
 


  2014.08.27. 12:23  Hozzászólás  Válasz tp329 (108) hsz.-re     Olvasás  
  •   111   
Avatar

terra alapító
 
Éppen ma beszéltem egy barátommal, akinek adtam tavaly egy ilyen kombifát.
2012 tavaszán hoztam Pórszombatról az oltványt, 2013 márciusban oltottam bele az alsó karok fölé törzsbe, majd 2013 augusztusban beszemeztem a sudár tetejét 3. emeletnek. November elején kiástam és elvittem hozzá, nagy gondosan elültettük. Télen vissza is lett metszve a szokott módon.
Erre az idei évet vegetálja. Szokásos gyökér-sértődés, kihajt néhány soványka levél és "elvan".
Elég rossz a statisztikám a vadkörte gyökerek át/kiültetésében...
 


  2014.08.27. 11:47  Hozzászólás  Válasz Vebber (106) hsz.-re     Olvasás  
  •   110   


*
 
Carmen-Vilmos-Packhams...ennél jobb kombinációt nem tudnék./ill...de,ha több fajtát is teszel a kombifába Bosc és Dicolor még pluszba.../
 


  2014.08.27. 11:46  Hozzászólás  Válasz Vebber (103) hsz.-re     Olvasás  
  •   109   


*
 
A meteorra én is ezt tudnám mondani,nálam a favorit az Érdi nagygyümölcsű.Habitusa,mint a cserkóké ,méretben a legnagyobb meggy,finom,keményebb húsú...egy gond van vele,porzópartner szükségeltetik.Nálam ezzel nincs gond,meggyek ,cserkók vannak a környékén több fajta is.
 


  2014.08.27. 11:06  Hozzászólás  Válasz gaabre (107) hsz.-re     Olvasás  
  •   108   


terra alapító
 
Én, ezt mondtam volna? Nem is emlékszem :(
Viszont nagyon egyet értek (magammal) :lol:

Vad alanyon kombi fa és mehet a 2-3 fajta!
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 13 vendég