Gyümölcsfák Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.08.27. 08:31  Hozzászólás  Válasz Vebber (106) hsz.-re     Olvasás  
  •   107   
Avatar

terra alapító
 
Körtéből szerintem sok jóval ellátott minket a természet.

tp329 közelítette meg talán legjobban, mikor úgy fogalmazott, nincs olyan körtefajta, aminek ne lehetne még egy négyzetmétert szorítani valahol...
 


  2014.08.26. 23:01  Hozzászólás  Válasz gaabre (104) hsz.-re     Olvasás  
  •   106   
Avatar

---
 
Mivel egy körte fáról lenne szó, mindegy melyik hónapban szedhető. Jó ízű legyen, ez elsődleges lenne. Állaga a középút, ha van ilyen, nem nagyon puha, de nem is beton, ha nincs akkor inkább levesebb (de nem plötty).
Fris fogyasztásra mindenképp, ha alkalmas rá valamennyit befőttnek.

"Nehéz "szülésre" készülj fel"
Ilyen sok a jó, vagy mindnek van valami gyenge pontja?

Délkelet,
meggyre köszi a tippet, remélem más javaslatok is lesznek.
 


  2014.08.26. 21:18  Hozzászólás  Válasz Vebber (103) hsz.-re     Olvasás  
  •   105   
Avatar

---
 
Meteor korai. Én nem kedvelem a meggyet, nem bírom a savasságát, ezt viszont kifejezetten szívesen ettem. Kicsit édeskés, kevesebb savval, ráadásul nem jellemző rá sem az ostorosodás, sem a monília. Azért kérdezz meg másokat is. Hátrány: mivel korai, az idén két félérett szemet ettem belőle, csak azért, hogy bosszantsam a feketerigókat és a seregélyeket, hogy nem mind az övék!
 


  2014.08.26. 20:22  Hozzászólás  Válasz Vebber (103) hsz.-re     Olvasás  
  •   104   
Avatar

terra alapító
 
1 féle körtét? Nehéz "szülésre" készülj fel :)

Azt körbeírhatnád, hogy melyik évszakban/hónapban szednétek leginkább. Keményet vagy leveseset? Frissen fogyasztásra vagy tárolásra?
 


  2014.08.26. 20:13  Hozzászólás
  •   103   
Avatar

---
 
Ajánljatok nekem -egy fának- meggyet, ami igazán jó. Terem rendesen "varázslatok" nélkül, nem nagyon ostorosodik, a moníliára -tavasszal virágzáskori fertőzés- nem nagyon fogékony. Nem várom, hogy a moníliára immunis legyen, csak ne legyen arra nagyon érzékeny.
Újfehértói fürtös ment ki, helyette kellene. Ez bőtermő, és nagyon jó ízű, de a moníliára érzékeny, évek óta kerülgette és ez lett a veszte is.

Ki mit ültetne, ha egy fajtát választhatna meggyből?

Körtém (almám) nincs. Egy körte fán már rég vekengek, mert szeretjük. Így a körtének a tűzelhaláson kívül nem igazán ismerem a nyűgjeit.
Erre is ajánlajtok kérlek, valami igazán jó fajtát.

A talaj homok (savanyú), ehhez való alanyom nincs.
 




  2014.08.26. 18:29  Hozzászólás  Válasz gaabre (95) hsz.-re     Olvasás  
  •   101   


*
 
Bohusnét is oltottam tavaly...naná,hogy Józsi bától...szóval lesz.
Ha megfelel tavasszal küldök oltóvesszőket,addig kivesézzük mit kéne megpróbálni.
A Társulati esperesnek az idei év lett volna jó...ha lett volna rajta,egy szem se volt...utoljára 4-5 éve volt normális termése,amikor végig esett a nyár...jó fajta lenne,de nem ide való.
 




  2014.08.26. 08:25  Hozzászólás  Válasz Vebber (91) hsz.-re     Olvasás  
  •   99   


terra alapító
 
Mivel...."amúgy teljesen mandula "kinézetű", " eszembe sem jutott megkóstolni a külső burkot.
 


  2014.08.26. 08:22  Hozzászólás  Válasz gaabre (90) hsz.-re     Olvasás  
  •   98   


terra alapító
 
Nem, de már korábban lefotóztam, nem változott semmit, mandulát meg már láttál, gondolom! ;)
 


  2014.08.25. 21:07  Hozzászólás  Válasz Alibá (96) hsz.-re     Olvasás  
  •   97   
Avatar

terra alapító
 
Én csak egy félét kértem, farbaly-t, és egy csemetét, de azt idén tavasszal sajnos kinyírta nálam a kéregszú (pedig milyen szépen alakult a koronája)
Tavaly termett 2 szemet, de miután 2012 decemberében dugtam le, nem voltak nagy elvárásaim: nekem fásak lettek a termések. Egyébként tavaly augusztus 15-én szedtem le őket.
 




  2014.08.25. 20:49  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (94) hsz.-re     Olvasás  
  •   95   
Avatar

terra alapító
 
Engem még a Bohusnéval győztek meg nagyon: nem is tudom van e annak a fajtának negatív tulajdonsága, azon kívül esetleg, hogy július 2. felében érik..?
Ja meg hogy kicsit apróbb az átlagnál. Na de az íze és állaga...

Mondjuk Packhams-et is azután oltottam tőle, hogy tavaly szeptemberben felpakolt pár kilóval :D

Valószínűleg télen még kunyerálnék majd valakitől valami jobb minőségű késő őszi/kora téli körtét. Gondolkodtam a téli esperesen, a társulati esperesen, esetleg a télbe nyúló esperen bergamotján. Nem tudom ezekről mik a tapasztalataid, ha jól emlékszem a társulati s/s-t nem ajánlod erre az éghajlatra!?
Nálam mondjuk folyóparti tömött talajba kerülne.
 


  2014.08.25. 20:22  Hozzászólás  Válasz gaabre (93) hsz.-re     Olvasás  
  •   94   


*
 
Tőle kaptam az oltóvesszőjét...:)
 


  2014.08.25. 20:17  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (92) hsz.-re     Olvasás  
  •   93   
Avatar

terra alapító
 
Asszem Józsi-bánál azt ettem tavaly ilyentájt, picit talán korábban. Tényleg nem volt rossz, ahogy emlékszem.
 


  2014.08.25. 19:52  Hozzászólás  Válasz Vebber (91) hsz.-re     Olvasás  
  •   92   


*
 
Idén már termett a tavaly oltott Carmen körtém /persze az ,amit meglévő fába oltottam/...röviden: nagyon jó,ez kb a Clapp halálos ítéletét jelenti.Emellett nincs értelme azt fenntartani.Szép,méretes,nem szotyósodik,jó állagú...szóval ebben az időszakban a lehető legjobb...
 


  2014.08.25. 18:10  Hozzászólás  Válasz tp329 (89) hsz.-re     Olvasás  
  •   91   
Avatar

---
 
+1. Lássuk meg már képen is azt a termést.
Na és milyen ízű a termés, nem a mag?
 




  2014.08.25. 10:30  Hozzászólás  Válasz tp329 (88) hsz.-re     Olvasás  
  •   89   


terra alapító
 
GxN termés

Egyet feláldoztam a hétvégén, még nem érett, mondhatni teljesen éretlen, bár a magbél héja már csíkosan barnul, amúgy teljesen mandula "kinézetű", a magbél íze a sárgabarack mag és a mandula íze között, vagy talán a nagyon enyhén keserű mandula ízéhez hasonlít frissen elrágcsálva.
 


  2014.08.21. 11:16  Hozzászólás  Válasz Vebber (86) hsz.-re     Olvasás  
  •   88   


terra alapító
 
Még nem.
Azt se tudom, mikor kéne.
Már gondoltam rá, legalább egyet meg kéne nézni......
 


  2014.08.19. 08:59  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (85) hsz.-re     Olvasás  
  •   87   
Avatar

terra alapító
 
Lehet, h nálad nem olyan, de még régi bemutatókönyvek is így hivatkozzák :) Legalábbis amit Józsi-bánál néztünk, abban konkrétan ez a tulajdonsága volt kiemelve. Kíváncsi leszek mi lesz a véleménye, ha termőre fordul nála is.
 




  2014.08.13. 17:15  Hozzászólás  Válasz gaabre (84) hsz.-re 
  •   85   


*
 
Hát sztem nem olyan...
 




  2014.08.06. 17:55  Hozzászólás
  •   83   


---
 
Meg tudná valaki saccolni, hogy ez milyen alma lehet?
Sieberz Gödöllő volt a forrás,de ott csak Piros almaként árusították.
Mostanában fog beérni.
1.jpg

2.jpg
 


  2014.08.02. 13:35  Hozzászólás  Válasz gaabre (81) hozzászólására 
  •   82   


*
 
De szeretem...de ilyen nevűvel még nem találkoztam....viszont körtében tényleg gyenge.
 




  2014.07.30. 20:08  Hozzászólás
  •   80   


*
 
...és a kajszik : Barbora - eddig semmi produktum,fura hajtásrendszer,már tavaly elkezdtem átszemezni,70-80 % átszemzés indokolt
Ceglédi bíbor -jellegtelen ízű,70-80 % min indokolt

Ceglédi arany - jó lenne,de rettentő monilia érzékeny,ráadásul vírusosak is...3-ból egy fejsze...egyenlőre.

Flavorcot -magyar izléstől távoli,kemény,nem igazán leves...és savanyú,éretten is.min 90 % átszemzés indokolt

Pannónia -vírusos,nagyon hamar lepuhul,fejsze.

ceglédi óriás- mint az előző...és még keveset is terem,fejsze.

...itt is van még jónéhány ami nem termett,meglátjuk ezekből mi lesz.

Jelenleg perspektívikus fajták : Pinkcot,Sweet Red,esetleg Tomcot,Big Red,Orangered.
 


  2014.07.30. 20:00  Hozzászólás
  •   79   


*
 
Na folytatom a lecsóba kerülő fajtáim minősítését :

körte : Társulati esperes -ez egy nagyon jó fajta...lehetne,máshol.Ide a szakkönyvek szerint sem való,most már hiszek nekik.Hűvösebb,csapadékosabb klímába való,ebből következik mi a legnagyobb problémája.100 % ban átoltás a jövője.

Nijesseiki -japánkörte,hát egyék csak a jappók,állítólag ez a legrosszabb közülük...nehéz lesz átoltani,nem akar oltható hajtásokat hozni

Jeanne d'Arc -egyszerűen rossz fajta,keveset is terem. min 90 %os átoltásra vár.

Arabitka- alapból gyűjtőfának akartam,905 %ban átoltani.

Nemes krasszán- 16 év alatt nem ment semmire.Talán fejsze...

Benita -nem rajongok a japánokért,annyit hagyok ami a családnak kell,60-80 % átoltás.

Kornélia- a vele egyidőben érő Mirandino rosso egy klasszissal jobb,ez sztem elég értéktelen fajta,95 % átoltás

General leclerc -a Téli esperes gyermeke....min 70 % átoltás

Vila - nem megy semmire

Concorde/már ha az/- nagyon nem vált be,min 90 % átoltás

Eldorado- nem lenne rossz fajta,a Vilmos-Packhams vonulathoz tartozi,viszont az íze kicsit technokolos...nem a legjobb,60-80% átoltás indokolt.

Clapp- nagyon hamar szotyósodik,rettentő keveset terem nálam,min 80 % átoltás indokolt

Erdei vajkörte - finom körte,de elég hamar puhul/bár jobb a Clappnál/ ,40-50 % átoltás indokolt

Fétel apát - szép,finom persze,de rohadt sza.ul köt,keveset terem...némi átoltást megérdemel.

...persze egy csomó még nem termett,de idén már pl várható az Aromata Bistrita,a Köstliche von Charneux és a Carmen-ből kostoló.
 


  2014.07.28. 20:29  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (77) hozzászólására 
  •   78   
Avatar

terra alapító
 
Hát itt nálunk, a karmazsin hazájában, biztos kikiáltanának bolondnak. Mikor Ali-bá 42 fajta őszijét mesélem, akkor is legtöbbször 2 dolgot látok a szemekben. Az egyik hogy nagyot lódított a gyerek, a másik hogy jól megvezették a gyereket. Merthogy ugye annyi fajta nincs is. Főleg mikor elmondom hogy hány éves és hogy honnan ismerjük egymást.....
 


  2014.07.28. 20:02  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (76) hozzászólására 
  •   77   


*
 
...és aki bélyeget gyűjt ?...meg egyebeket?....akkor én már bolond kategória vagyok :lol:
 


  2014.07.28. 19:39  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (74) hozzászólására 
  •   76   
Avatar

terra alapító
 
Engem már a 17 fajtával is hóbortosnak néznek a környéken. :-)
 




  2014.07.28. 19:26  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (68) hozzászólására 
  •   74   


*
 
Hát szükségem nem feltétlenül van,de egyrészt ez a fő kedvenc,másrészt olyan szaporítóanyag ellátóm van,aki ha nem akarnám akkor is ellátna egy csomó fajtával :) :)
 


  2014.07.27. 22:04  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (47) hozzászólására 
  •   73   
Avatar

terra alapító
 
Az elsőt Ilonkának néztem, gondolom ez a Bosc
A 2.-at piros clappnak mondtam volna
A 3.-at piros vilmosnak
A 4.-et nemtom
Az 5.-et talán diel vajkörtének
A 6.-at pedig talán vilmosnak, de inkább nem tudom; gondolom ez lehet a packhams, amit még csak éretten láttam, de már oltottam magamnak
 








  2014.07.27. 19:58  Hozzászólás
  •   69   
Avatar

terra alapító
 
A Clapp mikor érik? Már megint utazunk (most a hegyre), de engem a gutaütés kerülget. Három őszibarackfám az érés határán, a paradicsomjaim most indulnának, a zöldbab kétnaponta szedendő, az uborka mintha végre beindulna, a Vilmos már dobálja a kukacrágott sárga körtéket és a Clapp néhány termése igen közel látszik az éréshez. Mindig augusztus első két hetében megyünk, sose volt gond, ezek mind később értek. A paradicsom meg szépen megvárta a tövén, hogy hazaérjek, hazaéréskor főztem egyszerre nagy adagot.
 


  2014.07.27. 15:16  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (65) hozzászólására 
  •   68   
Avatar

terra alapító
 
Azt hiszem néhány fajta körtére tényleg szükséged van még. :lol:
 


  2014.07.27. 15:14  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (63) hozzászólására 
  •   67   
Avatar

terra alapító
 
Megy ez neked! :-) A bosc nekem sem mindig ilyen, gondolom időjárástól is függ. A packhams mire megérik bedudrosodik.
A Benita a te gyereked!
 


  2014.07.27. 12:44  Hozzászólás
  •   66   


*
 
Na a többi fajról is...hogy miket szelektálok ki:
alma: Redwinter -iszonyú savanyú,aprós
Mutsu -az íze nem az igazi,keserűfoltosságra hajlamos...ez a gyűjtőfám eddig 9 fajtát raktam bele.
Elstar - erősen alternál,rövid ideig tárolható,csak bosszant...
Starking - Téli banánalma helyett kaptam ezt a változatot az érdi GYDKFtől...sokkal rosszabb,mint a régi Starkingunk....gyűjtőfa lesz ez is
Freedom - én szerettem,de nem lédús,rágós,nincs rá kereslet
Florina- a legnagyobb csalódás,az íze sem nagy szám,könnyen rohad,/rossz tárolhatóság/,a termőképessége meg...fogalmam sincs,nem jöttem rá 16 év alatt,gyűjtőfának jó lesz...talán
Arlet-jellegtelen ízű,nem szép
Delbarestivale-nem jött be
Kanzi- hát lehet új csodafajta,nekem nem jött be
Red Fuji - ez sem...

...és még lehet néhány a még nem termők közül is.

legközelebb folytatom....de a fiam már nagyon unatkozik :)
 


  2014.07.27. 12:24  Hozzászólás
  •   65   


*
 
Na akkor egy kis leltár:

Jelenlegi fajtáim : 1. Körte 61 fajta
2. Őszibarack+nektarin kb 58
3. Alma 48
4. Kajszi 31 /most még.../
5.Szilva 15
6. Cserkó 6
7. meggy 4
8. japánszilva 2-3
9.kajszilva 2

Várható változások : Körte: megjósolhatatlan....sok új,de lesz leépítés is.
alma : még 5-10 fajta besehet,de szintén lesz leépítés.
őszibarack: 5-8 új lehet /csak kombiként/...de erőteljesebb leépítés lesz,elsősorban a kopaszok és a laposok terén...de a későiek is neccesek
kajszi : csak leépítés...várhatóan első lépcsőben 4-5 fajta repül /Harmat,Pannónia,Ceglédi óriás és a beleoltott mandulakajszi már tuti/
szilva: 1 újra neveztem be /oltványként/,de nagyon erős leépítés lesz...a két kivágandó Cacaki /lepotica és rana/ viszi-sajnos- a beleoltottakat is...Sermina,Althann,Katinka,Empress
cserkó: 5-7 új lehetséges,1 kivételével rászemzéssel.A 2 Germersdorfim élet-halál között...majd meglátjuk...
meggy : nem várható változás...max,hogy a jubileumra és a Meteorra szemzek É.nagygyümölcsűt ill. cserkókat.

...a többi nem fog változni.
 


  2014.07.27. 12:13  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (63) hozzászólására 
  •   64   


*
 
Nem csaltam,de utána megnéztem a Gallery-ben...amit tudtam az jó,amit nem azon nem is csodálkozok.Nálam a Bosc és a Packhams nem ilyen.A Packhams dudoros /mint a leírásokban/ ,a Boscom meg majdnem teljesen rozsdamázas és az alsó része köpcösebb.
ja azt nem ígérem,hogy itt is csinálok saját galleryt,mert az összes régebbi képem az Indafotón van /nagyon sok /,szóval ha nem lenne gond a képeket ott hagynám....
 


  2014.07.27. 12:06  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (47) hozzászólására 
  •   63   


*
 
1.nye znaju 2.Piros Vilmos 3.Clapp
4.Piros Clapp 5.japán körte /tán Benita ?/ 6.nye znaju...nem röhögni
 


  2014.07.25. 21:50  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (61) hozzászólására 
  •   62   
Avatar

terra alapító
 
És? A törzsnél nem gond, a koronát meg igazítjuk. Diófákat már fontam össze. A fonadék nem egyforma vastag - nem úgy mint egy szép copf-bál - de az nem baj.
 


  2014.07.25. 19:01  Hozzászólás  Válasz Alibá (60) hozzászólására 
  •   61   
Avatar

terra alapító
 
Először én is fonni akartam őket, de letettem róla, mert gyanítom nem egyformán nőnének.
 


  2014.07.24. 22:01  Hozzászólás
  •   60   
Avatar

terra alapító
 
Ragyogó ötlet! Ráérek. (Lehet, hogy előbb összefonom őket, hogy ne tudjanak egymástól elválni, ha nem egyformán növekednek.)
 


  2014.07.24. 19:16  Hozzászólás
  •   59   
Avatar

terra alapító
 
Nekem volt olyan tervem, hogy elültetek 3 fát úgy, hogy még ültetés előtt összekötöm a törzseket, mintha 1 fa lenne. Ezekre oltanék cseresznyét, meggyet, szilvát, barackot, mandulát, almát, körtét, naspolyát, birset, stb.
Talán egyszer, ha majd nagyon ráérek, meg is csinálom.
 


  2014.07.23. 20:58  Hozzászólás
  •   58   
Avatar

terra alapító
 
  


Sam Van Aken starts by growing a plum tree and then adds branches from peach, nectarine, cherry, plum and apricot trees to produce a single tree that will bear 40 varieties of fruit.


Igazad van szilva az alany.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég

cron