Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Télálló déligyümölcsök Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2021.01.12. 19:53  Hozzászólás  Válasz behant (1734) hsz.-re     Olvasás  
  •   1735   

---

Elképzelhető, hogy nekem szól a kérdés, de nem biztos (célszerű lett volna az adott hsz-nál a "válasz" gombra kattintva reagálni). Egyszer említettem ugyanis, hogy a barátomnál elég sok volt a kukacos jujuba. Ő Hevesben lakik.

2021.01.12. 14:10  Hozzászólás
  •   1734   

---

Szia!

Melyik településen vannak a jujuba fák, amik kukacosak voltak?
Akkor ez 2015-ben volt?

Köszönettel:
Tamás

2020.11.27. 19:05  Hozzászólás  Válasz délkelet (1730) hsz.-re     Olvasás  
  •   1733   

terra alapító

Jó, hogy a végére odaírtad, hogy mi az.. Ahogy a képet néztem és a szöveget olvastam, azt hittem, hogy sose tudom meg. :O

2020.11.27. 18:25  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1731) hsz.-re     Olvasás  
  •   1732   

---

Inkább szobanövénynek tekinthető, mert túl sok gyümölcsöt nem ettem még róla. Szórakozásnak azért jó, no meg egy kis újszerű ízt is kapok cserébe. Ami nem is rossz!

2020.11.27. 18:18  Hozzászólás  Válasz délkelet (1730) hsz.-re     Olvasás  
  •   1731   

---

Hogy Neked mik vannak... :o :thumbup:

2020.11.27. 16:28  Hozzászólás
  •   1730   

---

003.jpg
------------------------
Megtekintve 1390 alkalommal.

Megosztás készítés

Úgy néznek ki, mint a gránátalmák, csak jóval kisebbek (cseresznye nagyságúak). Igazából nem a megfelelő helyre tettem fel a képet, mert egyáltalán nem télállóak (viszont szépen átteleltethetők). Édes-savanykás, aromás ízű, a meggyhez hasonlóan erősen festő a leve. Néhány kicsi mag található a belsejében, ami a fogyasztásánál nem túlzottan zavaró. A neve pedig: szamóca guava.

2020.11.25. 17:32  Hozzászólás  Válasz délkelet (1728) hsz.-re     Olvasás  
  •   1729   

---

Köszönöm akkor így már bíztos felkerül a listára szorítok neki helyet valahol neki, megpróbálom beszerezni bár már lehet elkéstem vele,,,,jó lesz jövőre is!!

Minden jót!

2020.11.25. 17:15  Hozzászólás  Válasz kezdővega (1727) hsz.-re     Olvasás  
  •   1728   

---

Sokáig, a fagyok beálltáig. Minél később szüreteled, annál jobb.

2020.11.25. 16:16  Hozzászólás  Válasz délkelet (1726) hsz.-re     Olvasás  
  •   1727   

---

Igen ,bocs nem ide szántam,de köszönöm a választ mennyi ideig tartható tőkén!!!

Minden jót!

2020.11.25. 15:44  Hozzászólás  Válasz kezdővega (1725) hsz.-re     Olvasás  
  •   1726   

---

Csak röviden: tetszetős, nagy bogyójú, nagy fürtű, gombabetegségeknek ellenálló, erősen savas, ami az érési idő vége felé vagy eltűnik, vagy megmarad (utóbbi miatt elég ellentétes a megítélése). Gondolom, a kérdésed véletlenül került ebbe a topikba.

2020.11.25. 13:52  Hozzászólás
  •   1725   

---

Kedves fórumtársak Nizináról kérek véleményt ,tapasztalatot !

Minden jót!

2020.11.25. 08:31  Hozzászólás  Válasz délkelet (1723) hsz.-re     Olvasás  
  •   1724   

---

Szia! Értem a kezdő naívsága ,féltem nem bíztonságos a spárga ,,,,jót akartam! Ez lett!!! :palinka:

Minden jót!

2020.11.24. 23:09  Hozzászólás  Válasz kezdővega (1722) hsz.-re     Olvasás  
  •   1723   

---

Bocsi, de félreértettél: én a baby-lon által mutatott képre gondoltam, amiről azt írtad, hogy az is csavarodott...
Egyébként a saját képed bal oldalán lévő kivi még egészen elfogadható szerintem. Ha kicsit korábban tetted volna fel a képet, akkor azt mondtam volna, hogy távolítsd el a bambuszt, majd tegyél melléje egy egyenes lécet és sűrűn, ügyesen kötözgetve próbálj a vesszőn egyenesíteni. Valószínűleg ezt már a vessző merevsége miatt nem lehet megtenni.

2020.11.24. 22:09  Hozzászólás  Válasz délkelet (1721) hsz.-re     Olvasás  
  •   1722   

---

Köszönöm a megnyugtató választ,már kétségbe estem ,hogy újra kell indítani a növekedésüket! Ami linket kaptam ott sem volt egyérteműen írva ilyen csavarodás hát nem bambuszt ,spárgát javasoltak! :banana: :banana: :udvozlet:

Minden jót!

2020.11.24. 20:36  Hozzászólás  Válasz kezdővega (1720) hsz.-re     Olvasás  
  •   1721   

---

Elnézést a közbeszólásért: ez nem tekinthető csavarodottnak, ez így teljesen OK. Ha majd megvastagszik, szinte semmi görbület nem lesz rajta. Ritka az, amikor magától is hosszú egyenes vesszőket nevel a kivi: ez például akkor történhet, ha mondjuk úgy két éven keresztül visszavágjuk tő közelében, de a nagyon jó tápanyagellátottság is idézhet elő ilyet. Amikor kifullad a lendület, utána ismét erőteljesen tekeredik.

2020.11.24. 18:54  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1719) hsz.-re     Olvasás  
  •   1720   

---

Rendben,az enyém szőrös és Hayward fajta,de azt látom amit küldtél képet azon is csavarodik a kivi azt is vissza kell vágni tavasszal??? :alvaka: :kuksi:

Minden jót!

2020.11.24. 17:09  Hozzászólás  Válasz kezdővega (1718) hsz.-re     Olvasás  
  •   1719   

terra alapító

Az általam leírtak a szőrös kivire vonatkoznak. A mini kivi megint más tészta.

2020.11.24. 11:37  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1717) hsz.-re     Olvasás  
  •   1718   

---

Köszönöm tanulmányozom,hát amit eddig tudtam az ellenkezője ennek :remulet:

Minden jót!

2020.11.24. 11:24  Hozzászólás
  •   1717   

terra alapító

2020.11.24. 11:23  Hozzászólás  Válasz kezdővega (1715) hsz.-re     Olvasás  
  •   1716   

terra alapító

A jó kialakításhoz fontos egy erős, hosszú egyenes kar kinevelése. Attól függ a magasság, hogy milyen magasan akarod elfektetni, és milyen hosszúra akarod hagyni. 2m magas és két méter széles lugashoz 4 méter hosszú kart kell nevelni. Ezt legjobb egy vezető szár mellett megtenni (vékony erős madzag), amire nem csavarodik, hanem kúszik mellette. Néha így is le kell szedni róla, mert képes felcsavarodni rá. Hidd el nem veszítesz vele, jövőre iszonyúan gyorsan fog nőni. Ha lefekteted, utána már nem nő normálisan, elgörbül.

Kép

2020.11.24. 11:04  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1714) hsz.-re     Olvasás  
  •   1715   

---

Akkor ,hogy lehet felfuttani??? Mi a jó megoldás,nem szeretnék sok időt veszíteni fölöslegesen!!!! :remulet: :alvaka:

Minden jót!

2020.11.24. 10:59  Hozzászólás  Válasz kezdővega (1712) hsz.-re     Olvasás  
  •   1714   

terra alapító

Nem lesz jó ha kiveszed sem, mert ahogy vastagodik meg fog törni. Szerintem sajnos új szárat kell nevelned jövőre...

2020.11.24. 10:42  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1711) hsz.-re     Olvasás  
  •   1713   

---

Kivi.JPG..l.JPG
erről a másodikról írtam
Megtekintve 1673 alkalommal.

Megosztás készítés
Még van egy kérdésem,hogy csak egyik érte el a kívánt magasságot másiknál kb 15 cm híja van 3.nál félméter. Jövőre ha indul akkor ott már lesz több elágazás az elsőnél az jó,ami alacsonyabban van ott mi a teendőm?

Minden jót!

2020.11.24. 10:30  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1711) hsz.-re     Olvasás  
  •   1712   

---

Szia! Már gondolkoztam rajta hogy kiveszem,kivágomcsak attól tartok ha felkötöm akkor ott megnyomja elszorítja a kötözőanyag? Mit javasolsz mit tegyek?

Minden jót!

2020.11.24. 10:26  Hozzászólás  Válasz kezdővega (1710) hsz.-re     Olvasás  
  •   1711   

terra alapító

A téllel nem lesz bajuk, viszont ez a csavarodás nem túl jó nekik. Mi lesz, ha elkezdenek vastagodni?

2020.11.24. 10:11  Hozzászólás  Válasz dani64 (1709) hsz.-re     Olvasás  
  •   1710   

---

Szia! Köszönöm a választ,mind egy fajta. Ezek Hayward idei ültetésűek beérhettek a vesszők kibíhatják a telet?

Kivi.JPG..l.JPG
------------------------
Megtekintve 1682 alkalommal.

Megosztás készítés
Kivi.JPG,.JPG
------------------------
Megtekintve 1682 alkalommal.

Megosztás készítés

Minden jót!

2020.11.23. 17:38  Hozzászólás  Válasz kezdővega (1706) hsz.-re     Olvasás  
  •   1709   

---

Jobb oldalt van 5, bal oldalt 3(nem látszik a képen) ebből csak 1 a porzó

2020.11.23. 17:37  Hozzászólás  Válasz dani64 (1707) hsz.-re     Olvasás  
  •   1708   

---

Szép a lugasod, gratulálok! :thumbup: (és egy kicsit irigykedek is, de azért ne értsd félre)

2020.11.23. 17:33  Hozzászólás  Válasz Alibá (1705) hsz.-re     Olvasás  
  •   1707   

---

Azokat az ágakat metszéskor úgy is eltávolítottam volna , túl messze szaladtak a törzstől ,július végén hajtottak nem is igazán értek be . :udvozlet:

2020.11.23. 17:08  Hozzászólás  Válasz dani64 (1704) hsz.-re     Olvasás  
  •   1706   

---

Üdvözlet! Ha jól látom három kivi tő van ez mind lány vagy van köztük termő is ,kb így fog nálam is kinézni ,lehet már jövőre. Kb 1,5 méter a lugasnak mondjuk a /gerendája/ és a keresztbe levő tartónál mennyire kell tenni én olyan félméterre gondoltam tenni.lehet ha képet teszek fel érthetőbb lesz?

Minden jót!

2020.11.23. 16:41  Hozzászólás  Válasz dani64 (1704) hsz.-re     Olvasás  
  •   1705   

terra alapító

Ágastól szeded a Roseyenkát? :O Szép nagy kivi lugasod van! :dejo:

2020.11.23. 16:04  Hozzászólás
  •   1704   

---

Tegnap reggelre mínusz 4 - a kivi levitézlett .Intenzív mustszag terjeng az udvaron(bomlik a csersav) ,na ilyenkor szidom a kivit !
kivi hullas.jpg
------------------------
Megtekintve 1765 alkalommal.

Megosztás készítés

A fán maradt néhány szem Jiro, meg a Roseyenka másod termése .Láthatólag semmi baja - nem fagyott meg .

roseyeka2.jpg
------------------------
Megtekintve 1765 alkalommal.

Megosztás készítés

2020.11.22. 20:02  Hozzászólás
  •   1703   

---

Sziasztok! Diospyros lotus, esetleg virginiana magokkal hogy álltok? Valakinek lenne feleslegben? Jó lenne tavasszal ültetni, az idei sajnos nagyon gyengécskén kelt ki...

2020.11.21. 19:16  Hozzászólás  Válasz délkelet (1701) hsz.-re     Olvasás  
  •   1702   

---

Gratulálok ,gyönyörűek!!! :dejo: Kár hogy nincs helyem!

Minden jót!

2020.11.21. 19:12  Hozzászólás
  •   1701   

---

Tavaly semmit, idén már négy fajtát is kóstolhatok :dejo: Itt vannak a legszebbek:
009.jpg
Nikita
Megtekintve 1906 alkalommal.

Megosztás készítés
011.jpg
Vaniglia

Megosztás készítés
012.jpg
Sharon

Megosztás készítés
006.jpg
Tipo

Megosztás készítés

2020.11.21. 17:31  Hozzászólás  Válasz dani64 (1696) hsz.-re     Olvasás  
  •   1700   

---

... csak hőbörög ... Mint idén némelyik gyümölcsfám... Jobb híján... :thumbdown: Remélem, jövőre lesz már valami normálishoz közeli évünk (fagyot, rovart, gombát ideértve).

2020.11.21. 13:10  Hozzászólás  Válasz dani64 (1698) hsz.-re     Olvasás  
  •   1699   

---

Köszönöm :thumbup: Készen is akkor a jövő évi terv: februárban angol nyelvessel a Hayward-nak vett kivi részleges átoltása, nyár elején pedig a Solo-ba ZF (amennyit csak tudok)

2020.11.21. 12:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (1697) hsz.-re     Olvasás  
  •   1698   

---

Lehet májustól július végéig -a lényeg az hogy az alany, az oltás helyén legyen zsenge, de ne nagyon leveljen inkább egy picit recsegjen mikor behasítod.
(érdekes hogy egy növényen belül találsz olyan hajtásokat amik erős nedvkeringésbe vannak és van amik nem igazán- látszik a habitusáról )
Az oltócsap hűtőben kibírja nagyon sokáig (szívós növény) Augusztus 20-án próbáltam olyat hogy koronába, kemény zöldbe oltottam fás angol-nyelvest abból a kötegből amit metszéskor januárban egy nejlon zsákba elástam egy épület északi oldalához a földbe dugványozási céllal.Ekkor jutott eszembe- szép zöld volt és a veszővégéi szinte teljesen beforrva- tettem hát egy kísérletet.
(van itt bogár) :hiha: Ötből kettő megforrt , él, csak nem hajtott ki de tavasszal nagy valószínűséggel kihajt.
A kivivel sok mindent el lehet követni csak legyen egészséges ,szerese a talajt .legyen meg a tápanyaga és a víz.

2020.11.21. 10:33  Hozzászólás  Válasz dani64 (1693) hsz.-re     Olvasás  
  •   1697   

---

A zöldbe-fást ezek szerint május környékén csinálod? Valószínűleg megpróbálom akkor én is, kedvet kaptam hozzá ilyen jó %-os érték láttán.

2020.11.21. 10:30  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1695) hsz.-re     Olvasás  
  •   1696   

---

Az a helyzet hogy a lányt lefoglalja a termés kinevelése de a fiúnak virágzás után semmi dolga, csak hőbörög

2020.11.21. 09:50  Hozzászólás  Válasz dani64 (1693) hsz.-re     Olvasás  
  •   1695   

---

Köszönöm a figyelmeztetést.
Őszintén szólva volt egy ilyen gondolatom (rémlik, hogy régebben egyszer már olvastam erről a nagy növekedési erélyről - hasznos, hogy újra felmerült).

2020.11.21. 09:16  Hozzászólás  Válasz dani64 (1693) hsz.-re     Olvasás  
  •   1694   

---

Nagyon köszönöm,mentem a hasznos infót ! Pár hónap alatt annyit tanultam itt hogy már kezdem érteni ,,,,,,,,,,persze ez csak elmélet,,,,,ezután jön a gyakorlati rész ami még hátra van! Az fog majd vizsgáztatni remélem lesz valami eredmény is. :udvozlet: :dejo: :tanc2:

Minden jót!

2020.11.21. 07:20  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1689) hsz.-re     Olvasás  
  •   1693   

---

Igen ez genetika - valamiért nem bontja vissza ( hasznosítja) a klorofillt a hideg idő közeledtével mint a nálunk őshonos lombhullató fák - így a levelei vagy megbetegszenek vagy lefagynak.
Ha ülteted a tomurit azért túl közel ne tedd a lányhoz (3-4m) mert a végén úgy jársz mint én ,hogy ha megerősödik pár év múlva nem győzöd kordában tartani mert mindig ránő a lányra .Nyár folyamán kétszer kell visszametszem brutálisan -virágzás után és augusztus elején- annak ellenére hogy oltottam a koronájába 2 helyre is lányt és terem kb 30 kilót (11éves )

Oltás - kivinél szinte az összes oltás mód működik -angol nyelves (nálam 50%) ,csip (70%), zöld szemzés (30%), de a legeredményesebb a zöldbe-fás oltás mint Ali-bá tanítja a szőlőre azzal a különbséggel,hogy kicsit érettebb kell legyen a vessző mint a szőlőnél (ne legyen nyálkás mikor megvágod ) 90%

2020.11.20. 18:55  Hozzászólás  Válasz kezdővega (1691) hsz.-re     Olvasás  
  •   1692   

---

A szaporításának többféle módja is van. Ezekből próbáltam az elmúlt évben én is néhányat, de ahogy írtam, semmilyen siker nem volt.
Ali bá szokta mutatni és írni az összenövesztést csemegeszőlő esetén, ennek kapcsán jutott eszembe, hátha sikerülne.
A fiú és lány együtt benne volt a tavaszi oltogatós kísérletemben, de sajnos nem jött össze (de szép lett volna...).
Van itt a fórumban, akinek viszont sikerült, onnan rémlett a korábbi oltás (akkor kitárgyalták, ott olvastam róla).

2020.11.20. 17:01  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1688) hsz.-re     Olvasás  
  •   1691   

---

Nagyon szép fiú, a tavalyi nálam sem jó helyre került ,sikerült Szegeden vennem nekem is szépet.Gondoltoztam rajta hogy lehetne szaporítani belőle ,kérdeztem is de válasz nem jött eddig! Azt is lehetne ,hogy összenöveszteni a Haywarddal ??????????? Együtt a fiú és a lány???? Nálam is tiszta zöld még mind a két Hayward .

Kivi.JPG
------------------------
Megtekintve 2077 alkalommal.

Megosztás készítés

Minden jót!

2020.11.20. 16:20  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1689) hsz.-re     Olvasás  
  •   1690   

---

A hagyományosak - főleg a Tomuri - még egészen zöldek, ellentétben a minikkel.

2020.11.20. 16:17  Hozzászólás
  •   1689   

---

Nálatok is fent van még a Haywardon a teljes lombozat zölden, vagy csak nálam érzi ilyen jól magát? Esetleg ez genetikailag természetes?

2020.11.20. 16:06  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1602) hsz.-re     Olvasás  
  •   1688   

---

Úgy döntöttem, még egyszer próbát teszek. Szerencsére épp időben sikerült bejutnom ugyanabba a kertészetbe, ahol annak idején az elődjét is vettem a Haywarddal.
Viszont ezúttal nem valami csenevész példánnyal jöttem ki, hanem egy olyasmivel, mint a Hayward volt anno. Plusz most már azt is tudom, hogy hova nem szabad biztosan ültetni a kertben...
Megy a lány mellé egész közel, ahol sokkal jobbak a körülmények is a talaj és klíma tekintetében. 16-án vettem, holnap elültetem, ha semmi sem jön közbe. Ti hogy csinálnátok?
Én úgy tervezem, hogy tavaszig (tél végéig) hagyom a hajtásokat így, aztán metszem vissza. Hol vágnátok el, mennyit hagynátok (egyelőre nincs közelebbi fotóm)?
Olyan tervem is van, hogy ha van benne anyag, akkor legalább néhány darabkát teszek a hűtőbe, azzal oltom a Haywardot (vagy akár dugványozok is).
Az oltást az ajánlás alapján ezúttal lényegesen korábban végezném, mint tavaly, ill. eszembe jutott még az összenövesztés is, mivel ilyen szép hosszú, de természetesen ennek az az alapfeltétele, hogy egész közel ültessem (ez majd kiderül, nem biztos, hogy nagyon közel rakom).

Fénykép-0112.jpg
Tomuri, 2020. 11. 16.
Megtekintve 2101 alkalommal.

Megosztás készítés
Fénykép-0114.jpg
------------------------
Megtekintve 2101 alkalommal.

Megosztás készítés

2020.11.20. 15:47  Hozzászólás
  •   1687   

---

Még egy gondolat, aztán befejezem: azzal teljes mértékben egyetértek Danival, hogy a felcsirkézés elengedhetetlenül fontos (a mélyebbre ültetés pedig a kupacolás mértékén tud csökkenteni). Viszont a már említett esetleges késői tavaszi fagykár mellett az is indokolja a kiültetés elhalasztását, hogy nem ritka az olyan tél, amikor ha csak egy-két éjszaka is, de beüt egy -17, -18 fok. Ebben az esetben nem sok esélyt látok arra, hogy a fiatal kis fa törzse ne szenvedjen jelentős fagykárt (mondjuk mostanában valószínűleg ez nem fordult volna elő, mindenesetre én fölösleges kockázatot nem vállalnék). Maga a növény minden bizonnyal túlélné, de újra kellene nevelni a törzset, amit már magam is megtettem nem egyszer, mivel a kukoricaszáras takarás ellenére is teljesen elfagyott és aztán a felcsirkézett részből kihajtott a nemes. A döntést természetesen mindenki maga hozza meg, én a saját tapasztalataim miatt hajlanék az elodázásra (a következő évben pedig már úgyis a természetre vagyunk bízva, még ha kicsit tudunk is ezen korrigálni némi ügyeskedéssel)

2020.11.20. 12:10  Hozzászólás  Válasz Mezőföldön (1683) hsz.-re     Olvasás  
  •   1686   

---

Bocs hogy beleszólok ! Azt szoktam ajánlani datolyaszilva esetében (A Rojo meg éppen fagyérzékeny ), hogy akinél a talajvíz szintje engedi, az ültesse úgy hogy az oltás kerüljön 5 centivel a föld alá és utána csirkézze fel (kupacolja) .Ha ez nem lehetséges -szoktam alkalmazni fügénél is -akkor egy szőtt raffia zsáknak (amelyik szellőzik ) kivágom a fenekét és ráhúzom.Lazán feltöltöm omlós földdel és bekötöm a zsák szájat a csemete körül és hozzákötök egy darab fóliát is vietnámi kalap formában, hogy ne ázzon be . Tavasszal csak kivágom a zsák oldalát és szétomlik a föld. Kevesebb macerával jár mint a bent teleltetés, meg gyökeredzik is a helyén.

Következő