Télálló déligyümölcsök Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2023.08.23. 15:03  Hozzászólás
  •   1806   
Avatar

terra alapító
 
Üdv. Nem déli, de végül is az :wave:
Japán naspolyával érdemes lenne foglalkozni? Kiültetve. Szeptembertől virágzik, -3°C terméskötéskor már fagyást okoz. Következő évben érik a gyümölcs, a növény amúgy fagyálló -17°C-ig.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2023.05.04. 15:14  Hozzászólás  Válasz Scorpy (1783) hsz.-re     Olvasás  
  •   1805   


---
 
Szia . érdekelne hogy honnan tudnák beszerezni Arany mézfügét és Erdőkertesi Dalmát fügét . Meg ültetni való pisztácia magot hol lehet beszerezni .
Előre is köszönöm a segítséget .
 








  2022.05.26. 20:47  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1799) hsz.-re     Olvasás  
  •   1800   
Avatar

---
 
Kívánom, hogy legyen sikered hozzá! ... én 50%-ot látok most erre is, arra is. Ha még úgy két hetet kibírnának a fán (és elérnék a bő ceruzavastagságot), akkor már igen jók lennének az esélyek.
 




  2022.05.20. 20:07  Hozzászólás  Válasz délkelet (1797) hsz.-re     Olvasás  
  •   1798   


---
 
Köszönöm válaszod. Akkor lehet, hogy marad a törzses változat. Van egy fiatal Peretta fügém, melyen 4 db főágát hagytam meg. Idén nagyon bőséges lesz már az első termése is. Ajjaj a hangyák rafinériáját már én is ismerem. Üdv. Zoli.
 


  2022.05.17. 19:33  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (1796) hsz.-re     Olvasás  
  •   1797   
Avatar

---
 
Nagyon nehéz a fügét törzses fává nevelni, mert elég egy keményebb tél és az elfagyás után nagy küzdelem szükséges az újabb törzs kineveléséhez. Szerencsére a mostani enyhe telek ill. egy védett fekvés sokat segíthet a dolgon, ráadásul egy ideig a takarás is szóba jöhet - tehát egyáltalán nem reménytelen a dolog. Én az egérragasztó helyett a hernyófogó szalag  használatát javasolnám, viszont arra nagyon kell figyelni, hogy a növény egyetlen - a ragasztó feletti - kicsi része sem érintkezhet semmivel, mivel akkor a hangyák azon a kerülőúton jutnak el a gyümölcshöz, kikerülve a ragasztót.
 


  2022.05.17. 18:18  Hozzászólás  Válasz délkelet (1795) hsz.-re     Olvasás  
  •   1796   


---
 
Lila szivarfügét szeretnék kiültetni. Nem bokros, hanem törzsesként szeretném nevelni. Mi a tapasztalat, igy könnyebb a hangyák ellen megvédeni ?
Arra gondoltam, hogy fóliával körbetekerve a törzset, majd erre egérragasztót kenve a hangyák nem tudnak a gyümölcsökhöz jutni.
A termésmennyiség így nyilvánvalóan kevesebb lesz. Kb. 4 méterig szeretném felfele engedni.
 


  2022.05.05. 19:55  Hozzászólás  Válasz dani64 (1794) hsz.-re     Olvasás  
  •   1795   
Avatar

---
 
Köszönöm :wave: Adandó alkalommal kipróbálom a zöldbe fásat is és a chip-et is, hátha azok megmaradnak.
 


  2022.05.05. 07:18  Hozzászólás  Válasz délkelet (1793) hsz.-re     Olvasás  
  •   1794   


---
 
A tél végi (tavasz eleji) oltás sikere szabadban nagyon időjárás függő,csak ha konténeres az alany és bent melegben van ,ad jobb eredményt. Melegben nagyon gyorsan kalluszosodik a kivi. De az elgondolkodtató, hogy ha már megeredt és volt 5-10 centiméteres hajtása - miért száradt le ?
A csip-szemzést lehet csinálni mostantól egész szeptemberig hűtőben tárolt vesszővel vagy később zöld szemmel (ha már elég érett) .Nem szoktam visszavágni a hajtást csak az oltás után 3-4 héttel különben elpusztul .Nálam bevált a csipoltás, de működik a zöldbe-fás oltás is ,úgy mint a szőlőnél.
 


  2022.05.02. 06:26  Hozzászólás
  •   1793   
Avatar

---
 
A kivi nyári szaporítása (mondjuk chip-szemzéssel alvóra vagy hajtóra) mennyire lehet sikeres? (a tél végi oltást én már többet nem próbálom, mert nyár közepére egytől-egyig leszáradtak a friss hajtások, így a kivi szaporításom egyedüliként továbbra is zéró...)
 


  2022.04.22. 18:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1791) hsz.-re     Olvasás  
  •   1792   
Avatar

---
 
Én megpróbálnám ősszel átültetni, a korona erőteljes visszametszésével jó eséllyel sikerülhet (legfeljebb egy-két évvel később lesz az igazi kóstoló). Ha meg nem jönne be, még mindig van esély az újrakezdéshez, igaz, akkor már kb. 4 évvel kell számolni (nem magvetéstől gondolom)
 


  2022.04.22. 16:59  Hozzászólás  Válasz dani64 (1790) hsz.-re     Olvasás  
  •   1791   


---
 
Sajnos én amúgy sem tudok felhőtlenül örülni a virágzásnak, mert valszeg idén virágzik először és-nekem -utoljára is. Sajnos a kert már nem sokáig lesz a miénk , vizsont átültetni meg -sztem- nagyok :(
 


  2022.04.21. 05:59  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1789) hsz.-re     Olvasás  
  •   1790   


---
 
Tapasztalat,hogy az első virágok sosem kötnek gyümölcsöt, ugyanis a legtöbb fajtánál előbb lesz a bibe érett állapotban (fogadóképes) mint a pollen .Ezért az első virágok csak porzónak lesznek jók az utána következőknek.
 






  2022.04.10. 17:53  Hozzászólás  Válasz délkelet (1786) hsz.-re     Olvasás  
  •   1787   


---
 
Egyenlőre 2-n láttam...igaz nem sokat, de nem bánnám ha legalább 1-2 kötne.
 


  2022.04.10. 17:49  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1785) hsz.-re     Olvasás  
  •   1786   
Avatar

---
 
Egy vagy több fán van virág? Én idáig minden évben ecseteltem kicsit, talán idén már nem fogok (sajnos elég sok kis fürtöt képes lerúgni, de tapasztalatom szerint amikor a kis banánok elérik a legalább egy cm vastagságot, akkor jó eséllyel kineveli a fa... persze ez nem szentírás). Méhek nem, hangyák annál inkább járják és a rózsabogár is szívesen látogatja... nem árt időnként ránézni, bár a gyümölcsben még nem láttam a kártételét.
 




  2022.03.15. 20:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (1781) hsz.-re     Olvasás  
  •   1784   
Avatar

terra alapító
 
Datolyaszilvából Rojo brillante van, és most várom a Saijo fajtát. Ez nagyon finom és fagytűrőbb, mint a Rojo. Egy Nikita's gift-et szeretném majd szerezni.
 
"Megmaradtam embernek, szigetnek, csodálkozónak, reménykedőnek, győzelemre törőnek, gondolkodónak...folyton-keresőnek, "terepfelverőnek", lázadónak, életmentőnek, értelmezőnek, lassan bölcsülőnek, igazságkeresőnek, nevetőnek." L.Z.


  2022.03.15. 20:49  Hozzászólás  Válasz Scorpy (1780) hsz.-re     Olvasás  
  •   1783   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm a válaszokat! Beszéltem Harcz Endrével, neki van sunflower és príma 1216 van, kb. másfél méteresek. Mindkettőt kértem.
Ősz óta elég sokféle különleges gyümölcsfát és bokrot rendeltem, külföldről és itthonról. Fügéket, vagy hat félét, sok fajta áfonyákat, mézbogyókat, kajszit, őszit, mézbogyót, datolyaszilvát, kivit, szedret, málnát, stb. Remélem kihajtanak. Indián banánom még nem volt. Szeretnék oltani, szemezni, ehhez alanyt kellene nevelni, amihez mag kellene, vagy pici csemete. Csemegeszőlőm még nincs, ha esetleg valakinek akad felesleges vessző a metszés után, szívesen átvenném és kigyökereztetném. Nem kérem ingyen.
 
"Megmaradtam embernek, szigetnek, csodálkozónak, reménykedőnek, győzelemre törőnek, gondolkodónak...folyton-keresőnek, "terepfelverőnek", lázadónak, életmentőnek, értelmezőnek, lassan bölcsülőnek, igazságkeresőnek, nevetőnek." L.Z.


  2022.03.13. 11:46  Hozzászólás
  •   1782   


---
 
A datolyaszilva sajnos nagyon lassan fordul termőre. 3-4 éves koráig úgy tűnik mintha szenvedne, azután két év alatt megugrik. 6-8 évesen kezd el teremni. Nekünk 6 évesen egy szemet termett, majd 50 szemet, 8 évesen száz szemet. 4 éves koráig a formáját megadtuk neki, utánna nem nyúltunk hozzá. 4 éves koráig takartuk még a törzset is. Nagyon törékenyek az ágai, ezért szélcsendesebb helyen termesztjük. Ugyaneddig törékenysége miatt asztalt készítettünk a lombkorona alá, hogy azt jól megtámassza, a vezér ágak megtudjanak erősödni. Iszonytatosan sok virágot hoz, ami jelentéktelen és nem termékenyül vagy rosszul. Úgy nézett ki alatta a talaj mint ha virág szirommal szórtuk volna meg. Vegyszerezni nem kell. Tipot termelünk, ami fanyarabb, de sokáig tárolható. Nagy bánatom, hogy még egyetlen szem magot sem sikerült fogni belőle. Biztosan öntermékenysége okán.
 


  2022.03.13. 09:02  Hozzászólás  Válasz Scorpy (1780) hsz.-re     Olvasás  
  •   1781   
Avatar

---
 
Nekem magoncaim vannak indián banánból (főleg egy, illetve kevés kétéves), amikbe szeretnék oltani (Luigi, Prima 1216, Nk2, Sunflower) nemeseket, tehát ez a jövő zenéje. Datolyaszilvából van egy-két Tipo és talán még Nikita is, de elég keveset nőttek annak ellenére, hogy sokéves alanyra szemeztem őket.
 


  2022.03.12. 22:05  Hozzászólás
  •   1780   
Avatar

terra alapító
 
Sziasztok!

Tud valaki eladó indián banán csemetét? Elsősorban önporzó érdekelne, pl. Sunflower. Sajnos mindenhol ki vannak fogyva, és ahol meg van... 24000 ft egy 60 cm körüli. Érdekelne még Datolyaszilva, pl. Nikita's gift. Megbízható helyről, megbízható személytől vennék.
 
"Megmaradtam embernek, szigetnek, csodálkozónak, reménykedőnek, győzelemre törőnek, gondolkodónak...folyton-keresőnek, "terepfelverőnek", lázadónak, életmentőnek, értelmezőnek, lassan bölcsülőnek, igazságkeresőnek, nevetőnek." L.Z.


  2021.12.03. 22:40  Hozzászólás
  •   1779   
Avatar

---
 
Nem kifejezetten déligyümölcs, de van esetleg valakinek virginiai szilva (persimmon, diospyros virginiana) magja? Elég nagy őrület van a datolyaszilva körül, de néhány amerikai forrásból úgy láttam, a persimmon ott vadon is nagyon jól tud teremni és értékes termést ad, persze sokkal kisebbet, mint a khaki. Megpróbálnék nevelni belőle, nem is feltétlenül alanynak.
 


  2021.11.21. 20:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (1777) hsz.-re     Olvasás  
  •   1778   


---
 
Köszönöm, rendes tőled, de jelen helyzetemben a várni szó az amit a legjobban utálok. Majd elmo dom miért...
 




  2021.11.20. 22:56  Hozzászólás  Válasz délkelet (1773) hsz.-re     Olvasás  
  •   1776   


---
 
Igen, de elég erősek már..nem tudom érdemes lenne e bántani őket. :fejvaka: :alvaka:
 


  2021.11.19. 22:25  Hozzászólás  Válasz Zoll12 (1770) hsz.-re     Olvasás  
  •   1775   
Avatar

---
 
Az a 18 ezres azért elég durva, igaz, hogy oltvány. Öntermékeny fajta, így valószínűleg ehhez sem kell társ, mert nekem is csak egy virágzóm volt legelőször (Prima) és abban az évben hozott termést is. Legkésőbb két év múlva elkezdek én is oltogatni, mert van benne fantázia.
 


  2021.11.19. 21:43  Hozzászólás  Válasz Zoll12 (1771) hsz.-re     Olvasás  
  •   1774   
Avatar

---
 
Most csak nagyon kevés magot mentettem el, azokból is ígértem másoknak. Talán lesz kevés felajánlásom a Magcsere programban.
 


  2021.11.19. 21:37  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1772) hsz.-re     Olvasás  
  •   1773   
Avatar

---
 
Földlabdával nagyon erősen visszametszve bárminek van esélye a túléléshez ... az is lehet, hogy földlabda nélkül is sikerülhet. A birtokra menne?
 


  2021.11.19. 20:17  Hozzászólás  Válasz délkelet (1769) hsz.-re     Olvasás  
  •   1772   


---
 
Én meg valszeg azokat is elbukom....2 m esen gondolom már nem bírnák ki az átültetést. :'(
 




  2021.11.19. 19:52  Hozzászólás
  •   1770   


---
 
https://www.egzotikusdisznovenyek.hu/bolt/telallo-egzotak/indian-banan-onporzo-sunflower-oltvany-60/

Igaz azt írja 3 éves, 60 cm.
 


  2021.11.19. 17:42  Hozzászólás  Válasz Zoll12 (1767) hsz.-re     Olvasás  
  •   1769   
Avatar

---
 
Hm...18 ezret??? Akkor ha pár év múlva féláron eladom őket, meglesz egy jó kis használt autó ára... :hiha: No persze ebből nem lesz semmi, mert el is kéne tudni adni ekkora mennyiséget.
 




  2021.11.19. 14:27  Hozzászólás
  •   1767   


---
 
Köszönöm a kérdéseimre adott tanácsokat.
Ahogy nézegetem a Dm kert is magoncokat árul, van ahol 18ezret kérnek. Ahol magokat árulnak csak egyszerűen Paw-Paw magnak hirdetik nem klf. fajtának.Esetleg nem tudnék tőletek venni klf. magot?
 


  2021.11.19. 10:11  Hozzászólás  Válasz Zoll12 (1763) hsz.-re     Olvasás  
  •   1766   
Avatar

terra alapító
 
Igen, mély edény kell, pl. olyan, amiben a rózsatöveket árulják. 1,5-2 literes PET palack is jó. Én semmi extrát nem adok neki, kerti földdel töltöm fel, ahova a konténer kerül. Elég, ha ki van lyukasztva a konténer, locsolni max áprilistól kell, ha száraz a tavasz, addig elég neki a téli csapadék. Jó arányban kel.
 


  2021.11.19. 09:41  Hozzászólás  Válasz Zoll12 (1761) hsz.-re     Olvasás  
  •   1765   
Avatar

---
 
Igen, vetettem. A magokat lehet hűtőben is tárolni, de nyugodtan cserépben is tartható a szabadban. Talán utóbbi még biztonságosabb is, de nekem a fedett műanyag dobozban, hűtőben tartottak kelése is teljesen jó volt. Ha cserépben, a szabadban telelteted a magokat, akkor tavasszal szedd ki belőlük és egyenként kilyuggatott, minél nagyobb pet-palackokba ültesd el őket (valóban jó hosszú karógyökeret fejleszt). Szerintem fontos, hogy a talaja folyamatosan nedves legyen, legalább is ne száradjon ki. Idén én szabad földbe ültettem ki őket, de nyáron napi szinten történt a locsolásuk. Már nem emlékszem pontosan, de úgy nyár dereka környékén kezdtek kibújni az első magok. A megtermékenyüléshez két különböző fajta ültetését erősen javasolják, bár van egy-két öntermékenynek mondott fajta is. Ennek ellenére én az ecsettel történő mesterséges beporzást is szükségesnek tartom, legalább is a virágzás első pár évében (méhek egyáltalán nem járják, gyakorlatilag csak hangyák mocorognak a virágokon). Hogy idáig eljuss, vetéstől számítva kb. 5-7 évet kell várni.
 


  2021.11.18. 17:15  Hozzászólás
  •   1764   


---
 
Ha azt akarom, hogy egy idő múlva termés is legyen, akkor legalább 2 klf. Paw-Paw fát kell ültetni?
 


  2021.11.18. 17:12  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1762) hsz.-re     Olvasás  
  •   1763   


---
 
Szia. Akkor azt mondod.hogy a magot/kat bele a cserépbe és azzal együtt tegyem ki a kertbe a földbe?
-Valahol azt írták hogy eléggé mély edény kell mert karó gyökeret hoz.
Ilyenkor a cserépbe kell "drén" réteg, vagy elég a cserépen lévő lyukak a felesleges víz elvezetésére?
Földnek sima kerti föld, vagy tőzeges, virágföld, kerti föld keverék?
A cserepes földbe csak általános mélyre kell tenni a magot?
A nedvességet az eső adja, vagy nekem kell közbe nedvesen tartani?
Sokat kérdeztem? Bocs.
 




  2021.11.18. 16:04  Hozzászólás  Válasz délkelet (1760) hsz.-re     Olvasás  
  •   1761   


---
 
Köszi ez gyors volt!
Akkor Te már vettél el magot.
Be kell tenni először a hűtőbe 3-5 c -ra? és utána?
Bocs hogy bombázlak a kérdésekkel.
 




  2021.11.18. 15:49  Hozzászólás
  •   1759   


---
 
Szép napot mindenkinek!
Valaki próbált már Paw Paw magot el ültetni? Mi lett az eredmény?
 


  2021.11.10. 13:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1757) hsz.-re     Olvasás  
  •   1758   
Avatar

---
 
Nálam is elég apró, de nem a szárazság (kapott vizet eleget), hanem a fajtája miatt. Ennyi lett a végeredmény:
IMG_20211109_133351.jpg
------------------------
Megtekintve 55238 alkalommal.

 


  2021.11.09. 21:03  Hozzászólás  Válasz délkelet (1756) hsz.-re     Olvasás  
  •   1757   


---
 
Szép...darabra nekem is sok lett, csak a szárazság miatt elég sok az apró.
 




Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég