Télálló déligyümölcsök Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2017.03.31. 11:30  Hozzászólás  Válasz Totya (813) hsz.-re     Olvasás  
  •   814   


---
 
Reményteli, bár nálam -20 volt. Ránézek majd este a fára, hátha törzsről kihajt.
 


  2017.03.31. 08:32  Hozzászólás  Válasz Totya (811) hsz.-re     Olvasás  
  •   813   


---
 
Na csak szépen kellett hozzá beszélgetnem, ezt nézzétek! :D
1,8m magasan kihajtott, alatta semmit sem látok még.
17670580_1311390172276652_472764170_o.jpg
------------------------
Megtekintve 9592 alkalommal.

 


  2017.03.29. 21:59  Hozzászólás  Válasz Totya (811) hsz.-re     Olvasás  
  •   812   


---
 
Én is így jártam. És persze most pont nem lehet kapni Nikitát a DM-nél.
 


  2017.03.29. 19:46  Hozzászólás  Válasz délkelet (810) hsz.-re     Olvasás  
  •   811   


---
 
Hasonlóképpen jártam én is...Jiróbol raktam chipet, de nem hajt a Jiro, sőt bármelyik rügyet dörzsöltem vágtam szét, szárazak :(
Meglátjuk törzsről hajt-e, de így nagy csalódás hogy -18 környékén kifagy.... majd kirakom a helyére a Nikitát, csak vonzott a keményen édes :fejvaka:
Kivinek semmi baja, reméljük fagyok már nem lesznek, mert kint a zöldje már :wave:
 


  2017.03.29. 19:12  Hozzászólás
  •   810   
Avatar

---
 
Kicsit el vagyok keskenyedve ... a kinti három kakim rügyei nagyon gyanúsan néznek ki, annak ellenére, hogy kukoricaszárral voltak takarva fák (bár kicsit szellősebben, mint tavaly). Valószínűleg nem fagytak el, mert a vesszőket megkaparva a ceruzavastagságnál vastagabbaknál zöld színt látok. Bosszús inkább azért vagyok, mert jónéhány chip-szemzéshez ezekből is szedtem vesszőket.
 


  2017.03.21. 20:15  Hozzászólás  Válasz baby-lon (808) hsz.-re     Olvasás  
  •   809   


---
 
Persze, csak az még odébb van, de elképzelhető, hogy időként közreadok majd egy helyzetjelentést, most még vár rám a takarítás, a talajavítás, stb., időközben ezerrel beindultak a konténerben a kivik... :D
 




  2017.03.21. 19:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (806) hsz.-re     Olvasás  
  •   807   


---
 
Persze, mindenképpen így alakítom ki a támrendszert! (Van olyan forrás is, (lubera.com), ahol a termesztési leírásban az egysíkú támrendszerhez a "classic" kiviket sorolják (pl. Hayward)...

Mindegy, makacs ember vagyok, szeretem a kihívásokat, legfeljebb majd rugalmasan átalakítom a rendszert, ha mégsem "gyerebe"... :D
 


  2017.03.21. 19:47  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (792) hsz.-re     Olvasás  
  •   806   
Avatar

---
 
Megnéztem a két linkelt oldalt, némi zavart érzek a dologban. Az első linken csupán rajz szemlélteti a vízszintes elrendezést, viszont a címben a hagyományos és a minikivit is említi. A másodiknál ugyanez már képen is megtekinthető, viszont itt egyértelműen minikivi látható az egysíkú támrendszer mellett, a hagyományos kivi támrendszere ennél is a megszokott "T" alakú. Baby-lon is említi, hogy nála kerítésre van futtatva a minikivi, vagyis minikivi esetén elképzelhetőnek tűnik a síkban történő termesztés. Okát abban látom, hogy a mini vesszői jóval vékonyabbak, könnyebben hajlíthatók, alakíthatók, míg a hagyományos szőrös kivi esetén egy rossz irányba induló vessző 90 fokkal történő elfordítása annak merevsége miatt igencsak komplikált manőver lenne.
Áthidaló megoldásnak azt tudnám javasolni - ha mindenáron ki akarsz tartani az egy síkban történő termesztés mellett -, hogy úgy készítsd el hozzá a támrendszered, hogy amennyiben mégsem válik be az elképzelésed, legyen lehetőséged módosítani az általánosan elfogadott "T" alakúra.
(míg irtam, látom jöttek újabb hsz-ok, de nem olvastam el még ezeket)
 


  2017.03.21. 19:33  Hozzászólás  Válasz baby-lon (804) hsz.-re     Olvasás  
  •   805   


---
 
Tudsz németül?

Ez nem segít?
"
Der richtige Schnitt

Mit der richtigen Erziehung und regelmäßigem Schnitt können Sie den Ertrag und die Fruchtqualität der Kiwi-Pflanzen steigern. Lassen Sie gleich nach dem Pflanzen nur einen Haupttrieb stehen und schneiden Sie diesen zurück, um die Verzweigung zu fördern. Im Laufe des Jahres befestigen Sie die kräftigsten Seitentriebe auf beiden Seiten an waagerechten Spanndrähten mit etwa 80 Zentimetern Abstand. Sie werden erst dann gestutzt, wenn sie das Ende der Rankhilfe erreicht haben. Diese waagerechten Haupttriebe bilden im zweiten Jahr eigene Seitentriebe, die Sie im Laufe des Sommers mehrmals auf etwa vier bis sechs Blätter einkürzen sollten.

Im dritten Jahr entstehen an diesen Trieben wiederum die eigentlichen Fruchttriebe. Sie bilden noch im selben Jahr in den Achseln der ersten vier bis fünf Blätter Blütenknospen. Diese Triebe müssen Sie im Sommer so weit stutzen, dass hinter der letzten Blütenknospe noch etwa drei bis vier Blätter stehen bleiben.Einmal abgeerntete Fruchttriebe bilden im nächsten Jahr keine neuen Blüten mehr. Entfernen Sie daher im Frühjahr die gesamte Astpartie mit dem abgetragenen Fruchtholz und lassen Sie nur einen möglichst langen, kräftigen Jungtrieb stehen, der noch keine Früchte gebildet hat. Alle Triebe, die sich oberhalb der Spanndrähte bilden, werden ebenfalls regelmäßig im Frühjahr entfernt, damit die langen Ranken die Fruchttriebe nicht beschatten. Außerdem sollten Sie sehr dichte Zweigpartien an den waagerechten Haupttrieben so weit auslichten, dass die künftigen Fruchttriebe ausreichend Sonne bekommen."

Innen idéztem:
https://www.mein-schoener-garten.de/gartenpraxis/nutzgaerten/kiwi-pflanzen-pflegen-und-schneiden-7736

Itt azt írja, hogy a vízszintes karokból fejlődő vesszőket nyáron rendszeresen vágjuk vissza 4-6 levélre.
 








  2017.03.20. 19:32  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (800) hsz.-re     Olvasás  
  •   801   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem kivitelezhető. Az a nehézsége, hogy oldalra nem nagyon nő. Mindenképpen felfelé kell először növeszteni, és aztán lehajtani. De miért ne lehetne ezt több karral, több emeleten? Viszont az oldalsó támasztékra szükség lesz, mert a termővesszők így is oldalirányban nőnek.
Szerintem.
 


  2017.03.20. 19:18  Hozzászólás  Válasz délkelet (799) hsz.-re     Olvasás  
  •   800   


---
 
Köszi, a Tiéd volt az első normális hozzászólás a "nyavalyámhoz"... ;)
(Amúgy állattenyésztő agrármérnök a végzettségem - innen ered az érdeklődés a kertészet iránt -, de most már évek óta portásként dolgozom, mert nincs más munka a számomra... Szóval van időm "ránézni" a kertre... ;) )
 


  2017.03.20. 19:12  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (798) hsz.-re     Olvasás  
  •   799   
Avatar

---
 
Nem vagyok kertész és a kertészkedéshez is éppen csak konyítok. Tetszetős dolog az általad bemutatott, biztos meg is lehet valósítani, de a gondot abban látom, hogy ez szinte napi odafigyelést kíván (a kivi alakítása nem éppen egyszerű dolog). Ha ez a probléma nálad nem áll fenn- vagyis folyamatosan nyomon tudod követni a kivi fejlődését -, akkor próba cseresznye.
Valahol azt olvastam, hogy a minikivi akár kerítésre felfuttatva is termeszthető, de a hagyományos kivi esetén azért ezt a megoldást nem javasolják.
 


  2017.03.20. 16:50  Hozzászólás  Válasz délkelet (790) hsz.-re     Olvasás  
  •   798   


---
 
Igazából nem értem a szinte általánosan hangoztatott ellenszenvet a bemutatott nevelésmóddal szemben, ugyanis felfelé és oldalra korlátozzuk a növekedését, a németek/svájciak "előírják", hogy nyáron a legutolsó gyümölcs felett 8-10 levéllel metsszük le a termővesszőket és az esetlegesen a növényen keletkező felesleges hajtásokat is vágjuk le... (2 tőről lenne szó, ez még kiskerti termesztésnek is kicsi...)

Más kifogásról senki sem beszél, néha az az érzésem, mint amikor a magyarok nagyon nagy százaléka azt mondja, hogy "A paradicsom piros és kerek!"...
(Vagy azt kapom meg, hogy bezzeg az olaszok tudják, ők termesztik a legtöbb kivit Európában! Nagyüzemi körülmények között...)

Legszebb az, amikor azt olvasom, hogy a kivit nem lehet falra futtatni... (Tele van a net a falra futtatott és termő kivikkel...)

(Nehogy magadra vedd, csak egy-két helyen érdeklődtem már erről a művelési módról és a fenti kifogásokon kívül már csak a "CSAK!" nem hangzott el...
:(
 




  2017.03.20. 13:32  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (795) hsz.-re     Olvasás  
  •   796   
Avatar

---
 
Nem azt mutatom a képpel, hogy hogyan kell, hanem azt, hogy nálam ilyen (már ha látszik valami belőle)
 




  2017.03.20. 12:49  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (793) hsz.-re     Olvasás  
  •   794   
Avatar

---
 
Jó a sor végén is...az a lényeg, hogy virágot hozzon, az alakítás mellékes tulajdonképpen (szerintem) Ez természetesen a Tomurira vonatkozik. Én is helyhiányban szenvedek...nálam vegyesen vannak a minik és a szőrösek, a T vízszintes szára olyan 140 cm. Most még elegendőnek tűnik, de nem tudom, mi lesz később.


003.JPG
vegyes kivisor
Megtekintve 9809 alkalommal.

 


  2017.03.20. 11:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (790) hsz.-re     Olvasás  
  •   793   


---
 
Köszi, első körben én is erre a "játszadozásra" gondoltam, kevés a helyem oldalirányban...

A Tomurinak mennyi hely kell, hány kart kell neki kialakítani?
Tegyem a két Hayward közé, vagy jó a sor végén is?
 


  2017.03.20. 11:37  Hozzászólás  Válasz baby-lon (791) hsz.-re     Olvasás  
  •   792   


---
 
Szia,

itt van néhány anyag:

http://www.pflanzanleitung.ch/de/pflanzanleitungen/kiwi.php
https://www.lwg.bayern.de/gartenbau/obstbau/065861/index.php

A lényeg röviden:

Az első évben felfut a kivi kb. 2 méterre, majd a második évben mindkét oldalon 2-3 (4-6) oldalkart kell kinevelni, majd azt rögzíteni az oszlopok közé kifeszített huzalokhoz. A 3. évben zekből a karokból fejlődnek majd ki a termővesszők, melyeket nyáron a gyümölcsök felett 8-10 levéllel vissza kell vágni, majd télen a letermett vesszőt 3-5 szemre vágjuk visssza. (Ennyi lenne röviden.)

Van olyan oldal (német, svájci vegyesen), ahol a nagy kivikhez is ajánlják, s van olyan is, ahol csak a minikivikhez... (A "játszadozás" nekem csak az ültetvény oldalirányú szűkös helye miatt kellene, amúgy felőlem mehetne a "T-támasz" is, csak nem ismerem annak a minimális hosszát... Maximum 1 méteres oldalkarokhoz van helyem, ill. lehet egy picit hosszabb is, de akkor nem nagyon tudom a karokon túl leengedni a hajtásokat...)
 




  2017.03.20. 10:03  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (789) hsz.-re     Olvasás  
  •   790   
Avatar

---
 
Nem javasolnám. Amit a szőlőnél meg lehet oldani kialakítás tekintetében, azt a kivinél nagyon bajos lenne, ugyanis ez utóbbi tekeredik, csavarodik, nem lehet igazából kordában tartani. Mindenképpen a "T" alakú támasz volna a helyes, ahol a T vízszintes szára kb. 2m magasságban helyezkedne el (helyhiány miatt ezzel a résszel lehetne játszani, kicsit rövidebbre venni)
 


  2017.03.20. 07:41  Hozzászólás
  •   789   


---
 
Sziasztok,

1-1 Hayvard, Tomuri és Golden megy majd ki a kertbe, sajnos széltében elég kevés a helyem, mi a véleményetek a csatolt művelési módról? Működhet?
NEM az ipari mennyiség érdekel, inkább a választék bővítése, mert sokféle gyümölcsünk van...

(Tudom, hogy az olaszok így, meg az olaszok úgy, meg nagyüzem, illetve pergola, ezekkel mind tisztában vagyok, ezért csak ez a módszer érdekelne, ha nem gond... ;) )

Lenne szöveges leírás is (PDF, németül), de fogalmam sincs, hogyan csatoljam... :@
kiwi-spalier-871919-blp-msg Kopie.jpg
------------------------
Megtekintve 8645 alkalommal.

 


  2017.03.13. 16:17  Hozzászólás  Válasz baby-lon (787) hsz.-re     Olvasás  
  •   788   


---
 
Az egyik "ágán"mert elég bokros már mutatkozik némi zöld . Várjak még akkor?
 




  2017.03.13. 13:09  Hozzászólás
  •   786   


---
 
Kaptam egy gránátalmát. Mikor ültethetem ki?
A telet a pincében csinálta végig.Kezd mocorogni. Valaki azt mondta,hogy áprilisban. Tényleg kell addig várni?
 


  2017.03.13. 12:45  Hozzászólás  Válasz Szeri (779) hsz.-re     Olvasás  
  •   785   


---
 
Tegnap megint ránéztem a Jiro-ra, hát nem sokat tennék rá, hogy ki fog hajtani :(
 


  2017.03.12. 18:55  Hozzászólás  Válasz délkelet (783) hsz.-re     Olvasás  
  •   784   


*
 
Én egyáltalán nem takarom.
 


  2017.03.12. 18:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (782) hsz.-re     Olvasás  
  •   783   
Avatar

---
 
Eddig még nálam se két év viszonylatában, bár én kukoricaszárral takartam a kiültetetteket. Viszont a Rosseyankát és a Nikitát nem fogom, legfeljebb az oltás helyét földdel (hóval) felkupacolom.
 


  2017.03.12. 18:27  Hozzászólás  Válasz délkelet (771) hsz.-re     Olvasás  
  •   782   


*
 
Nekem még káki nem fagyott el...mondjuk a Sharon a hegyen /nálunk a vakondtúrás is hegy.../ van, a Rojo és a magos anyunál a kertben.
 


  2017.03.09. 19:54  Hozzászólás  Válasz Lactarius (780) hsz.-re     Olvasás  
  •   781   


---
 
Köszönöm, májusban lenyesem az oldalágait.
Fának álmodtam meg én is. :)
Tavaly a késő tavaszi fagyok elbántak a friss hajtásokkal,
így egyelőre nem akartam "kispad" nélkül maradni:), mert ezek
a mostani hajtások közvetlen az oltás feletti alvórügyekből fakadtak.
 


  2017.03.09. 18:06  Hozzászólás  Válasz Szeri (779) hsz.-re     Olvasás  
  •   780   


---
 
A helyedben fának nevelném, mert így nagyon bokros, levágva az alsó oldalhajtásokat erősödne a sudár. Az enyém sokkal szikárabb ennél, és egyértelműen fa lesz/lenne belőle, tavaly már virágzott is, bár eldobálta. Ettől persze még kifagyhatott :D
 


  2017.03.09. 18:02  Hozzászólás
  •   779   


---
 
Megnéztem én is alaposabban a kertben a Jirot...
Nálunk -21 fok volt a minimum, amit mértem a télen.
Kb. a képen látható szintekig fagyhattak vissza a hajtások.
2015 végén ültettem. Az első telet is megérezte, nem
tudtam (volna) ideális helyen teleltetni... amiatt
is ágazott el ilyen sűrűn az oltás felett.


fagyott.jpg
------------------------
Megtekintve 8665 alkalommal.

 


  2017.03.09. 17:26  Hozzászólás  Válasz Lactarius (777) hsz.-re     Olvasás  
  •   778   


---
 
Köszi a választ, reménykedjünk hogy kibírták, ha a kétéves vesszők már túlélték jó lehet, nekem az egy évesek is zöldek lemetszésnél, lehet csalós nagyon várom én is hogy vizsgázott.
 


  2017.03.09. 14:03  Hozzászólás  Válasz Totya (776) hsz.-re     Olvasás  
  •   777   


---
 
A törzse megkarcolva zöldnek látszik, de a kis ágak - bár hajlanak, de - szürkék/barnák, szerntem elfagytak. Kérdés, a vázágakban maradt-e élet, ki fog-e és honnan hajtani. Ha ezt a telet kibírta az egy éves vesszők elfagyásával, akkor nagyon jó és használható fajta. Ha viszont tövig kifagyott, akkor felejtős, jöhetnek a hibridek.Meglátjuk.
 


  2017.03.09. 09:26  Hozzászólás
  •   776   


---
 
Lactarius, mi a helyzet a Jiroval? :)
Nálam az alsóbb ágakon csúnya repedések vannak ....eddig fel sem tűnt, lekentem őket, de szerintem ezeknek vége, és ezek másodéves centis vesszők.
 


  2017.03.08. 21:12  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (774) hsz.-re     Olvasás  
  •   775   


---
 
A témánál maradva, 2013-ban a 20. Faiskolai Börzén (ezt a Nyugat-dunántúli Diszfa iskolások egyesülete rendezi) vettem egy Sunflover Paw-Paw banánt. Egy évig cserépben tartottam, ahol jelentősen növekedett. 2014-ben kiültettem a balatoni telekre (itt viszonylag meszes a talaj) de tőzeggel megsegítettem. Tavaly még csak virágot hozott, bár ecseteltem, de nem fogant meg. A jövő héten tervezem meglátogatni, hogy milyen állapotban van. Remélem az idén már megmutatja legalább egy termését.
 


  2017.03.08. 20:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (773) hsz.-re     Olvasás  
  •   774   


---
 
Hát igen, ami a jobb fagytűrésű (tehát a nálunk a tél folyamán csak egyszer is előforduló legnagyobb hideget elviselő) kákik, azok gyakorlatilag mind orosz hibridek. Én arra gondoltam, hogy a nálam előforduló leghidegebbnek, még a Jíró, esetleg Costata fajták is megfelelnek, ezek kb. - 20 fokot bírnak.. Ezek gyümölcse még elég méretes.
Üdv Zoli
 


  2017.03.08. 20:08  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (772) hsz.-re     Olvasás  
  •   773   
Avatar

---
 
Sharon-t ne, a barátom az előbb szidta éppen telefonon. Az orosz hibridek nagyon jó választásnak tűnnek, csak valamit valamiért: minél fagyállóbb a fajta, annál kisebb a termése. A legjobb fagytűrésű a Rosseyanka, de tudomásom szerint 4-5 dekánál nem nagyobb a termése. Jó lenne, ha hozzá tudnál jutni mondjuk a következő fajtákhoz: Gora Goverla, Roman kosh, de a Nikita's gift is jó megoldás (az előbbi kettő a jó fagytűrése mellett még igen méretes is)
 


  2017.03.08. 19:56  Hozzászólás  Válasz délkelet (771) hsz.-re     Olvasás  
  •   772   


---
 
Azaz igazság, hogy van egyTipo fajtám, páréves, annyi a története, hogy megsérült és tőről újra hajtott. 2015.-ben termett 10 db gyümölcsöt amit ki is nevelt. Sajnos abban az évben erősebb fagyokat jósoltak október elejére. Ezért még citromsárga állapotban leszedtem, egy-két hétig pihentettem, majd zacsi, bele mellé alma és érlelés. Kivártam az érést teljesen puha lett, de sajnos a csersavasságát még ezután is karakteresen érezni lehetett. A családban szétosztottam, de mindenki az érleléstől függetlenül a megmaradt csersavasságára panaszkodott. Ezt szeretném leváltani, valami jobb fajtára. Talán az orosz hibridek lennének jók, ezeknél a kedvező fagyállósági mutató is jó.
üdv Zoli.
 


  2017.03.04. 21:58  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (770) hsz.-re     Olvasás  
  •   771   
Avatar

---
 
Ősszel még volt... Ezt a fajtát és még párat a fűtetlen garázsomban teleltettem. Pont ma néztem, mert gyanúsan nézett ki... úgy tűnik, hogy vége. Bár azelőtt is ugyanitt telelt, szóval nem biztos, hogy a hideg végzett vele. Atifocinak van termője ebből a fajtából szabadon, ha jól emlékszem. Azt viszont több helyről hallottam, hogy nem éppen a fagytűréséről híres...
 


  2017.03.04. 21:24  Hozzászólás
  •   770   


---
 
üdv.
Sharon kákija van valakinek. Milyen tapasztalatai vannak a fagyállóságot illetően.
 


  2017.02.21. 20:44  Hozzászólás  Válasz 123János (758) hsz.-re     Olvasás  
  •   769   


---
 
Szia!
Vannak nekem is kiültetett, és becserepezett lótuszaim is. A kiültetettek némelyikébe csináltam T-szemzéseket nyár végén, de nem sok bizodalmam van hozzájuk. Még nem bolygattam őket... Ha nem sikerültek akkor tavasszal chipelni próbálok beléjük. Apropó, írtam mailt, nézz rá légyszíves.
 






  2017.02.21. 19:50  Hozzászólás  Válasz CAMROM (765) hsz.-re     Olvasás  
  •   766   
Avatar

---
 
Kettő volt abból a fajtából, így egy maradt nekem. Viszont tavasszal olthatok belőle, ha gondolod.
 


  2017.02.21. 19:30  Hozzászólás  Válasz délkelet (763) hsz.-re     Olvasás  
  •   765   


---
 
Helló,
Nincs véletlenül egy extra fagyálló Káki? (olyan mint volt a kőrösi ajándék)
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 26 vendég