Télálló déligyümölcsök Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2015.12.10. 18:10  Hozzászólás  Válasz baby-lon (352) hsz.-re     Olvasás  
  •   357   


---
 
Tapasztaltabbak véleményére lennék kíváncsi datolyaszilva ültetés/választás kapcsán...
Kacérkodok már egy csemete beszerzésével.
A szempontjaim a következőek – a kérdés leginkább az ideális fajta lesz:
- Egyedüliként ültetném, főként helyhiány miatt.
- Nem hátrány, ha nem óriási koronát nevel.
- Gyümölcse lehetőleg nagy, tetszetős, zamatos... :)
- Tavasszal érdemes inkább (ki)ültetni?
- Vaniglia és Tipo között mi lehet az érdemi különbség... ?

Fentiek függvényében ki/mit választana ... ? :)
 


  2015.12.10. 08:58  Hozzászólás  Válasz baby-lon (355) hsz.-re     Olvasás  
  •   356   


---
 
Van még benne pár hiba, pl. Giant Fuyu, ill. az ukrán hibridek csersavasak stb, de majd összehozzuk. :thumbup:
 


  2015.12.09. 21:39  Hozzászólás  Válasz Lactarius (354) hsz.-re     Olvasás  
  •   355   
Avatar

terra alapító
 
Köszi a kiegészítést, az információk a netről vannak, és lehet bennük hiba. Sok az ellentmondásos információ, azokat írtam be, ami hitelesnek tűnt, több forrás által.
 


  2015.12.09. 21:37  Hozzászólás  Válasz baby-lon (352) hsz.-re     Olvasás  
  •   354   


---
 
Szerintem a Jiro 1-2 fokkal többet,a Tipo és vaniglia viszont kevesebbet bír az eddig olvasottak alapján. A Costata pedig kevésbé bírja, mint a Nikita.
 






  2015.12.07. 18:39  Hozzászólás  Válasz Vebber (348) hsz.-re     Olvasás  
  •   351   
Avatar

terra alapító
 
Ez valamiért elkerülte a figyelmem... Szóval vanigliának vettem, de valószínűleg tipo, mert nincs rajta porzós virág. Sok keveredés volt a hőskorban... Általánosságban -20 fokig télállóak a legjobbak, a hibridek -25-30 fokig is bírják, cserében kisebb a gyümölcsük. Majd ha jössz hozzám, adok neked ajándékot... :wave:
 




  2015.12.04. 22:17  Hozzászólás  Válasz baby-lon (331) hsz.-re     Olvasás  
  •   349   


---
 
Baby-lon, ha könnyen megosztható/publikálható egy ilyen táblázat,
azt szívesen átnézném, s megköszönném én is...
 


  2015.11.24. 21:37  Hozzászólás  Válasz baby-lon (347) hsz.-re     Olvasás  
  •   348   
Avatar

---
 
Néztem, nincs új levél, küldd már el megint.

A zárójelben lévő "tipo"-nak van jelentősége? Vaniglia van más alnéven is?
Biztosan írtátok már, de eddig nem követtem nyomon, ez fagytűrő?
 




  2015.11.23. 19:38  Hozzászólás
  •   346   
Avatar

---
 
Babylon, elfogyott a káki szilva. Ez határozottan jobb volt. Datolya íz tükröződött vissza egyértelműen.
Szerintem ez más fajta volt, jól tévedek? Mi a fajta neve?
Magját megszedtük.
 






  2015.11.12. 19:25  Hozzászólás  Válasz Totya (341) hsz.-re     Olvasás  
  •   343   


*
 
Amikor puha,akkor már édes,csersav mentes.
Én soha nem szoktam mérni a hőmérsékletet...így pontosan nem tudom,a Rojo és a Sharon 6 éves,a magos meg...kb 17-18....nálam még hideg miatt semmi nem ment ki...a fügéimnek se volt soha baja,a kiwinek se...
 


  2015.11.12. 19:18  Hozzászólás  Válasz emendasajt (340) hsz.-re     Olvasás  
  •   342   


*
 
Persze szíves..majd jelentkezz,mert én feledékeny vagyok :thumbup:
 


  2015.11.12. 15:23  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (338) hsz.-re     Olvasás  
  •   341   


---
 
Mikor már édes, puha leveses vagy még keményebb? :)
Egyébként milyen hidegeket élt túl nálad ez a fajta?
Nem igazán találtam róla leírást, bár lehet csak nem jó helyen kerestem :D
 


  2015.11.11. 18:41  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (328) hsz.-re     Olvasás  
  •   340   


---
 
Ati!
Azokból a visszametszendő ágakból tavasszal kérhetnék majd néhány lehulló darabkát? Vannak lótusz alanyaim, be kéne oltanom őket, és ilyen fajtáim még nincsenek. Hátha sikerül...
 




  2015.11.11. 18:11  Hozzászólás  Válasz délkelet (333) hsz.-re     Olvasás  
  •   338   


*
 
Na ma megkostoltam egy fán maradt kemény Sharont....még most sincs nyálam ,úgy összehúzta a számat...viszont pozitív,hogy a csersav jobban vagy hamarabb lebomlik mint a Rojoban...a Sharont már javában esszük a Rojo még nem az igazi.
 


  2015.11.10. 21:21  Hozzászólás  Válasz CAMROM (336) hsz.-re     Olvasás  
  •   337   


---
 
Nem feltétlenül vagy átvágva, mert szerintem is egy NEM csersavas fajta. Illetve a fajtát, csak nagyon halványan írom, mert nem egy konkrét, hanem egy fajtacsoport elnevezése. Keményen is édes. Az alma asszociáció viszont valós.
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=125716906&t=9181283 
 


  2015.11.10. 20:25  Hozzászólás
  •   336   


---
 
Akkor át vagyok baszva, nekem azt mondta az eladó, hogy azért Mela, mert a fárol ehetem mint az almát vagyis nem csersavas.
 


  2015.11.10. 19:20  Hozzászólás  Válasz CAMROM (334) hsz.-re     Olvasás  
  •   335   
Avatar

terra alapító
 
A Mela egy -19 fokig télálló, csersavas fajta. Nagyméretű gyümölcsöt nevel, ami almára hasonlít (mela=alma). Egyesek szerint megegyezik a Tipo fajtával.
 




  2015.11.10. 18:21  Hozzászólás  Válasz Lactarius (329) hsz.-re     Olvasás  
  •   333   
Avatar

---
 
Véleményem szerint lehet egy kis félreértés, amikor sharonról írnak a neten. Én úgy értelmezem, hogy egyrészt a sharont a datolyaszilva szinonimájaként használják, másrészt viszont létezik Sharon fajtájú datolyaszilva-féleség, amit az izraeli Sharon völgyében nemesítettek ki. Ez utóbbiról több honlap is azt állítja, hogy keményen is édes és ráadásul a bőrével együtt fogyasztható. Na most az itt a kérdés, hogy ami hozzánk eljutott, az valamilyen datolyaszilva, aminek valaki a Sharon nevet adta (esetleg tévedésből és ebben az esetben simán lehet fanyar), vagy ez a másik. Passz.
Erről az izraeli nemesítésről néhány google-fordítós link:
https://translate.google.hu/translate?hl=hu&sl=en&u=http://www.thefruitguide.com/fruit/sharon-fruit.aspx&prev=search 
https://translate.google.hu/translate?hl=hu&sl=en&u=http://www.producepete.com/shows/sharonfruit.html&prev=search 
https://translate.google.hu/translate?hl=hu&sl=en&u=http://www.discovered.nl/en-us/Products/Exotic-fruit/Sharon-fruit&prev=search 
 






  2015.11.10. 10:39  Hozzászólás
  •   330   


---
 
Jó lenne a datolyaszilvákból is egy listát összehozni, mint ahogy a "hagyományos" gyümölcsfákból is tök jó fajtalista állt össze.
Akinek van tapasztalata bizonyos fajtákkal, írhatna pár sort, fagyállóság, fajta jellemző, kép, ilyesmik ;)
 




  2015.11.10. 08:18  Hozzászólás  Válasz délkelet (327) hsz.-re     Olvasás  
  •   328   


*
 
..én meg próbálom eladni a fölösleget ,mert ennyi nekünk sok...csak ugye kevesen ismerik ,ha vki meg vett a boltban és abban az állapotában eszi meg...hát az messze elkerüli.
Jövőre egy komolyabb visszametszést kapnak és ritkítom is,inkább legyen kevesebb,de szebb...meg már a tesóm Tipója is teremni kezdett ,szóval csökkenthetem a termés mennyiséget.
 


  2015.11.09. 21:29  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (326) hsz.-re     Olvasás  
  •   327   
Avatar

---
 
Köszi Attila, ezek szerint a Sharont a keményen is édes kategóriába lehet sorolni. Azt azért nem bánnám, ha hasonló szívásban lenne részünk a következő években :dejo: Mi már túl vagyunk az evészeten, nem volt nehéz 10 szemet elfogyasztani.
 


  2015.11.09. 21:06  Hozzászólás  Válasz délkelet (305) hsz.-re     Olvasás  
  •   326   


*
 
Puhulnak a kákik...mert nem tudom máshova rakni és együtt van az almával...szívás,mert azért egy mázsát nem tudunk gyorsan megenni....a Rojo még húzós,érezni a csersavat...a Sharon viszont jó.
 


  2015.11.05. 21:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (323) hsz.-re     Olvasás  
  •   325   


---
 
Azért vetem magról ezeket a felénk kevésbé ismert gyümölcsöket, mert sajnálnám ha a drágán megvásárolt növények a szakértelmem hiánya miatt elpusztulnának. Magról fogok még vetni diospyros virginiana és diospyros lotus, káki, illetve paw paw magokat is hogy nagyjából kiismerjem igényeiket. Ismerősöktől majd kérek oltóvesszőt és beoltom őket ha már úgy látom, hogy mennek valamire ezen a meszes talajon is. Lehet hogy így két-három évvel később fordulnak termőre, de ha elszúrok valamit nem vesztek vele semmit.
 


  2015.11.05. 19:18  Hozzászólás  Válasz suske76 (320) hsz.-re     Olvasás  
  •   324   


*
 
Hát ha tudnám ?...annyira nem értek hozzá... :-(
 


  2015.11.05. 18:53  Hozzászólás  Válasz suske76 (322) hsz.-re     Olvasás  
  •   323   
Avatar

---
 
Ne is add fel, de a nagyobb problémát nem a talajban találom, hanem abban, hogy magról veted a citromot. Bár saját tapasztalatból nem tudom, de általános a vélekedés, hogy ez esetben közel 10 évet kell várni a termőre forduláshoz, ráadásul a kimenetele is kétséges: gyakrabban hoz satnya gyümölcsöt, mint hasonlót, amilyenből a magokat kiszedted.
 


  2015.11.05. 18:21  Hozzászólás  Válasz délkelet (321) hsz.-re     Olvasás  
  •   322   


---
 
Köszönöm. Akkor nem adom fel a reményt citromfa fronton sem.
 


  2015.11.05. 15:11  Hozzászólás  Válasz suske76 (319) hsz.-re     Olvasás  
  •   321   
Avatar

---
 
Amikor átültetem őket, saját magam keverek találomra: saját kerti föld+virágföld+kis homok+ha tudok, egy kis szerves trágya. Az utóbbi időben volt egy kis balti tőzegem, azt is tettem hozzá. Lényeg, hogy gyengén savanyú legyen, mert ha nem, azt a levele jelzi. Ilyenkor sem rohanok azonban átültetni, egy kis zöldítő lombtrágya is megteszi a hatását. Legutóbb pedig citromsavat kevertem a vízbe és azzal öntöztem a renitenskedőket.
 




  2015.11.05. 10:07  Hozzászólás  Válasz délkelet (311) hsz.-re     Olvasás  
  •   319   


---
 
Milyen földbe ültetted a citromfákat? Savanyú kémhatású virágföldbe vetettem néhány éve citrom magokat. Eleinte jól fejlődtek, de aztán nem nőttek semmit, nagyon apró sárga leveleket hoztak. A gyári virágföldeket tőzegből - mészkő zúzalék hozzákeverésével beállítva a pH értéket - készítik. Arra gyanakodok hogy késöbb a mészkő szemcsék folyamatosan oldódtak a földben és nagyon meszessé vált így a talaj. Tápoldatoztam őket, ecetes vízzel is öntözgettem így végül helyrejöttek. Legutóbb kerti földhöz adagoltam ecetes vizet különböző arányban és abba vetettem a magokat, eddig minden rendben . Egy tövet adtam a szomszédnak is, ő sima, saját maga által készített komposztba ültette amiben szépen fejlődik. Tavasszal kikelt több száz kivi is, vagy harmincat cserépbe ültettem, de csak egy maradt meg.
 


  2015.11.03. 18:55  Hozzászólás
  •   318   
Avatar

---
 
Életem első datolyaszilva szürete megtörtént. Picinykék, sápadtak, de az enyémek! Fajtájukban nem vagyok biztos, de a 2db-os Hana fuyu, a 3-as Tipo, az 5-ös pedig Licopersycon talán.
Kép 177.jpg
------------------------
Megtekintve 11141 alkalommal.

Kép 179.jpg
------------------------
Megtekintve 11141 alkalommal.

 


  2015.11.02. 20:51  Hozzászólás  Válasz baby-lon (316) hsz.-re     Olvasás  
  •   317   


---
 
Hogy milyen fajták? Majd talán kiderítjük. Csak azt tudom megmondani milyennek vettem őket. Az alsó 20db fáját rojo-nak vettem, de egyáltalán nem hosszúkás, hanem inkább gömbölyű. Talán Tipo??? A másik három meg Vaniglia. Bár porzós virág nélkül, hát ki tudja... Csak az a biztos, hogy nem egyformák, ez teljes bizonyossággal látható rajtuk.
 




  2015.11.02. 20:02  Hozzászólás  Válasz baby-lon (314) hsz.-re     Olvasás  
  •   315   


---
 
Köszönöm szépen!
A csuda vigye el, úgy tűnik egyel sikerült megelőznöd. :@ De sebaj, jövőre visszavágok! Vagy majd többször beillesztem ugyanazt a képet :lol:
 




  2015.11.02. 15:19  Hozzászólás
  •   313   


---
 
Az első kákiterméseim. Egy-két napja már kapta a nagyon minimális fagyot, ugyhogy leszedtem őket. Két fajta kezdett el teremni az idén.
DSCN4449.JPG
------------------------
Megtekintve 11189 alkalommal.

DSCN4451.JPG
------------------------
Megtekintve 11189 alkalommal.


A felső három másmilyen mint a többi. Összeházasítom őket náhány szem almával, és pár nap múlva kóstoló. :))
 


  2015.11.01. 22:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (311) hsz.-re     Olvasás  
  •   312   
Avatar

terra alapító
 
-Tudni-e, hány éves lehet? Kb. 5-6.
-Tőben mekkora lehet a vastagsága? Mint a hüvejkujjom.
-Virág volt-e már rajta? Igen, de nem termett.

Akkor cserépben teleltetem ugyanott, ahova majd ültetem.
 


  2015.11.01. 22:04  Hozzászólás  Válasz Alibá (310) hsz.-re     Olvasás  
  •   311   
Avatar

---
 
Akkor próbáld meg, Alibá! De a kiültetéssel várj tavaszig. A citromfa tartásánál csak egy nagy probléma van (amikor már termőre fordul): a pajzstetvek hajlamosak nagyon elszaporodni rajtuk és ilyenkor a meghatározhatatlan ÉVI miatt pl. a legjobban használható Actarát bajos használni (a másik fórumon a nagyon profi Antisystem talán ausztrál forrásra hivatkozva 150 napot említett a citrom vonatkozásában vagy az Actaránál, vagy a Mospilánnál, már nem emlékszem pontosan). ( Nyilván még nem termő fa esetében természetesen ez okafogyott.) Ez pedig igen sok, manuálisan meg egyéb környezetkímélő módon pedig igen körülményes az eltávolításuk. A legszerencsésebb dolog a távol tartásukhoz, hogy télen 5 fok közeli hőmérsékletet kell tartani.
Tovább kérdeznék a fádról: tudni-e, hány éves lehet? Tőben mekkora lehet a vastagsága? Virág volt-e már rajta? Nekem - bár kevésszer próbáltam - a citromfa oltása még nem sikerült. A dugványozás híve vagyok: 4-5 év elteltével szinte biztosan termőre fordul.
Nyilván tudok oltóvesszővel szolgálni adandó alkalommal, de akár gyökeres dugvánnyal is, ha gondolod.
 


  2015.11.01. 21:14  Hozzászólás  Válasz délkelet (309) hsz.-re     Olvasás  
  •   310   
Avatar

terra alapító
 
A téllel nincs baj, már ki van próbálva. 5-10 fok alá sose megy. Ha süt a Nap, akkor meg melegebb van. A külső ajtó és az ablakok hőszigeteltek, a belső ajtó nem, az a télikert-lakóelőtérre néz ( ott télen is 20 fok van) és nagy fagy esetén résnyire nyitjuk.
Nyáron képes megszaladni napsütésben a hőmérséklet, de olyankor kitárjuk az ajtót, ablakot és a kinti hőfok van.
Permetezni tudok, ha kell, mert elzárható a lakástól.
Méhecske esetleg én lennék, majd kitanulom hogyan kell. ;)
Azt hiszem oltott citrom, de még nem termett. Ha nem akar, majd beoltom. (Majd küld valaki oltóvesszőt. :$ )

Alibá_kedvencei
 


  2015.11.01. 18:10  Hozzászólás  Válasz Alibá (308) hsz.-re     Olvasás  
  •   309   
Avatar

---
 
Több információra lenne szükség az eldöntéséhez, de valószínűleg utána is bizonytalan lennék.
Milyen a legkisebb hőmérséklet a "lépcsőházban" télen és a legmagasabb nyáron? Ha a szükség úgy hozná, lehet-e vegyszerrel permetezni? A megtermékenyítést nálam tavasszal a méhek végzik, már kinn a szabadban. Nálad ezt hogy lehet megvalósítani?
Ami biztosan beválna és szerintem szuper lenne: egy görgőkön mozgó kis asztalkát eszkábálni és arra tenni a beültetett citromfát, amit ha a hely engedné, tavaszra ki lehetne húzni a szabadba.
Egyébként milyen módon szaporított citromról van szó?
 


  2015.11.01. 17:52  Hozzászólás  Válasz délkelet (296) hsz.-re     Olvasás  
  •   308   
Avatar

terra alapító
 
Van egy üvegezett 'lépcsőház'-unk, ahol a lépcső mellett eredeti termett föld van meghagyva 2x1,5 m. Ebbe eredetileg fügét ültettem, ami nagyon jól érezte magát, benőtte az egész teret /3x3m/ szépen termett, de a szotyos érett füge gyakran a lépcsőre hullott és csúnyán bemocskolta. Mennie kellett. Utána egy gyönyörű, de fagyérzékeny francia boróka került a helyére, ami túlnőtte a teret. Most azt is kivágtam.

Kérdés: jól érezné-e magát ott egy citromfa? Ha igen, akkor most ültessem-e be, vagy inkább tavasszal. Van egy 1 m magas, ez már több éve itt telelt a leánderekkel együtt.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég