Télálló déligyümölcsök Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2017.02.21. 16:17  Hozzászólás  Válasz 123János (758) hsz.-re     Olvasás  
  •   764   


---
 
Nincs szükség az előhajtatásnak, a kertben kint telelő alanyokra mindig sikerül az oltás. Az elmúlt három évet visszanézve ápr. 1 és 10 között oltottam. Figyelni kell az alany rügyeit, amikor láthatóan duzzadni kezd, akkor lehet oltani. Ilyenkor a frissen szedett nemest használom, nem előreszedett oltóvesszőt. Fontos védeni a kiszáradástól az oltványt. Én fólia hegesztővel készített fóliacsövet használok. Kb. 4 hét szokott lenni, amikor megindul a nemes. Egyszer volt, hogy három hónap múlva kezdett hajtani .
 


  2017.02.20. 20:57  Hozzászólás  Válasz 123János (762) hsz.-re     Olvasás  
  •   763   
Avatar

---
 
Tőled 50 km-re -16 fokot mértem leghidegebbet a télen. Füge ügyben legyen igazad! :thumbup: , én nem néztem a sajátom. Az előtte lévő tél maximuma itt olyan -14 lehetett, az akkor tavasszal helybe vetett lotusok simán kibírták, legfeljebb a végük károsodott picit.
 


  2017.02.20. 20:43  Hozzászólás  Válasz délkelet (761) hsz.-re     Olvasás  
  •   762   


---
 
Mégegyszer köszönöm.Tartottam tőle,hogy télen elfagynak ezek a gyenge csemetek,mert itt Békés-megyében nagyon hideg tud lenni.Télvégi kerti szemle alkalmával meglepetten tapasztaltam,hogy a füge jobban telelt, mint tavaly és még első termésre is lehet számítani.
 


  2017.02.20. 20:33  Hozzászólás  Válasz 123János (760) hsz.-re     Olvasás  
  •   761   
Avatar

---
 
Nem mertem sokáig halogatni, az alanyok épp hogy megindultak (olyan március vége felé lehetett)
 


  2017.02.20. 20:30  Hozzászólás  Válasz délkelet (759) hsz.-re     Olvasás  
  •   760   


---
 
Köszönöm.Még annyit szeretnék tudni mikor oltottál ? Megpróbálnám a helyben oltást,de néhány csemetét rövidesen cserépbe fogok ültetni.
 


  2017.02.20. 20:20  Hozzászólás  Válasz 123János (758) hsz.-re     Olvasás  
  •   759   
Avatar

---
 
Én tavaly szinte minden oltásomat egyéves, kertbe vetett magokra készítettem. Megfordult a fejemben, hogy előhajtatok közülük néhányat a lakásban, végül is nem került rá sor. A chip-esek nagyon jó százalékban sikerültek így is, a többi viszont zéro lett. Előhajtatva azért biztosabb a siker szerintem, mert nem szerencsés sokáig tárolni az oltóvesszőt (azt tapasztaltam, hogy amikor a nemes metszfelületén megjelenik a szürkés szín, akkor már nem lesz sikeres az oltás)
 


  2017.02.20. 20:10  Hozzászólás
  •   758   


---
 
Tavaly előneveltem Diospyros Lotus magoncokat és ezeket a növényeket kiültettem a kertbe.A legtöbb lótusz elérte az oltható méretet.Próbálta már valaki közületek kint a kertben oltani ezeket az alanyokat ? Vagy mindenképpen be kell őket cserepezni és meleg helyre vinni.Nekem is volt már több sikertelen oltási kisérletbem,de több oltásom sikerült.Nekem is a Chip-szemzés van az első helyen,utána a párosítás.Az angol nyelves nagy gyakorlatot kíván és nekem ezek a káki oltások nem sikerültek,pedig gyakoroltam elég sokat.Egy idős szilvafát átoltottam sikerrel és a körte oltásaim is eredményesek voltak.
 


  2017.02.20. 19:12  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (753) hsz.-re     Olvasás  
  •   757   


---
 
Lotus van nekem is, ahogy Délkelet írja nekem is úgy lett! :)
Van pár vanigliám magról kelt, ezeket is át kellene oltanom, idei tél után azt hiszem ezeknek talán esélyt sem adok, felesleges vesződni, max 1példányt kirakok tesztnek.
Hát tavaly próbálam ékkel, párosítással is, semmi sem sikerült.
Idén újabb remények, gyakorolni kell még :)
 


  2017.02.20. 19:10  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (753) hsz.-re     Olvasás  
  •   756   
Avatar

terra alapító
 
Én szívesen küldök pár magot, ha kipróbálnád. Utána meg persze oltóvesszőt is tudok adni később.
 


  2017.02.20. 18:52  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (753) hsz.-re     Olvasás  
  •   755   
Avatar

---
 
Diospyros lotus általában az alany...van egy-két fórumozó, aki rendelkezik ilyen maggal. Volt, hogy vásároltam, volt hogy önzetlenül küldték. (nekem is van ilyen fám, csak mivel nincs porzóm, ezért a lotus gyümölcsei nem tartalmaznak magot)
 


  2017.02.20. 18:46  Hozzászólás  Válasz doro46 (752) hsz.-re     Olvasás  
  •   754   
Avatar

---
 
Én tavaly oltottam viszonylag többet. Emlékeim szerint jószerivel csak a chip-szemzés jött be, az angol nyelves akkor szinte sehogy (azelőtt jobb volt a helyzet). A két nagy lotusomba próbáltam az ékoltást és párosítást is, sajnos eredménytelenül. Nyilván ez az én ügyetlenségem miatt lehet, mert a nagy gyakorlattal rendelkező barátom is esküszik az ékoltásra.
 




  2017.02.20. 15:15  Hozzászólás  Válasz délkelet (751) hsz.-re     Olvasás  
  •   752   


---
 
Az én tapasztalatom szerint az egyszerű ékoltás mindig sikerülni szokott, főleg ha az ágvéget használjuk oltóvesszőnek. Ez az oltásban kevésbé gyakorlottaknak is ajánlom, a chip-szemzéshez már haladóbb oltási gyakorlat szükséges. Javaslom még az oltás zacskózását a fakadás megindulásáig.
A szemzés biztosan nem a kaki szaporítási módja!
 


  2017.02.17. 17:03  Hozzászólás  Válasz Totya (750) hsz.-re     Olvasás  
  •   751   
Avatar

---
 
Szubjektív véleményem: ha nekem kéne rangsorolni, akkor én egyértelműen a chip-szemzést tenném legelőre, majd jóval lemaradva valamilyen fás oltás (mondjuk angol nyelves), végül a T-szemzés (egyszer a nem sokból sikerült így is)
 


  2017.02.08. 16:54  Hozzászólás
  •   750   


---
 
sziasztok!

írtam régebben, hogy szemeztem augusztus végén datolyaszilvát, és 1szem sikeresnek tűnt utána, na behoztam a házba, már kíváncsi voltam....sajna beszáradt és ki is esett a szem.
Igazatok volt, tényleg nem lehet "héj alá" szemezni.
Ha megindul az alany, akkor megpróbálok chippel illetve oltani is. :)
 


  2017.01.18. 12:22  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (748) hsz.-re     Olvasás  
  •   749   


---
 
Igazad van, tavaszi fagyok is veszélyesek, de talán akkor egy fóliás/fátyolfóliás takarás elég lehet.
Igazából most csak azért néztem meg, hogy ha lesz esetleg hidegebb, akkor tudjam/tudjuk mikor is fagyott el. :)
Sövény/kordonos nevelésnél azért tavaszi fagyoktól könnyebb megvédeni, persze kérdés ki akar olyan növényt amit takaragatni kell sűrűn....de hát ezért különleges növények :pias:
Mondjuk Vanigliára -15-t olvastam, van pár magoncom, de ezek után kérdéses, hogy egyáltalán kiültessek-e belőlük :fejvaka:
Jobban járnék átoltonám őket jobb fagytűrésű fajtákra. :alvaka:
 


  2017.01.17. 19:21  Hozzászólás  Válasz Totya (746) hsz.-re     Olvasás  
  •   747   
Avatar

---
 
Véletlenül én is éppen ma néztem meg, szerencsére nálam is zöldek a vesszők a datolyaszilván (a max. olyan -16°lehetett)
 


  2017.01.17. 19:03  Hozzászólás
  •   746   


---
 
sziasztok!

Ma behoztam a Jiro 1 éves ágából egy darabkát, 2 rüggyel.
Az ág zöld, a rügyek is!
-18,2 fokot kapott.
Eddig, jók vagyunk, csütörtöktől újra megy a tetszt.... :pias:
 


  2016.12.11. 09:40  Hozzászólás  Válasz délkelet (744) hsz.-re     Olvasás  
  •   745   


---
 
Sunflower és Prima 1216 öntermékeny fajták.Sunflower részben öntermékeny,mert porzó társ jelenlétében jobban termékenyül.Ezt a tényt a Sunflowerem bizonyította,mert 35 virágból csak 6-8 kötés volt tavasszal,pedig próbáltam
ecsettel is segíteni a megtermékenyítést Sunflower saját virágporával.A második éve virágzó fa eldobálta az összes gyümölcsöt.Most 210 cm. a fa magassága és bizakodva várom a tavaszt.
Van két magoncom is 2011-es magvetésből,most 160-170 cm. a magasságuk és jövőre virágoznak először.
Prima 1216 teljes mértékben öntermékeny.Annyira jól köt,hogy túlságosan sok gyümölcs van rajta és ezért a fa éves fejlődése nem több 20-25 centiméternél.Baráti beszélgetésből tudom,hogy a gazda azon gondolkodik,hogy gyümölcs ritkítással próbálja a fa növekedését segíteni.
Konténeres növények teleltetését fütetlen garázsban oldom meg.Ha túl magas a teleltetőben a hőmérséklet,akkor azt kockáztatjuk,hogy még télen megindulnak a növények és ezt jobb elkerülni.Néha a talajból elpárolgott nedvességet pótolni kell.
 


  2016.12.10. 22:04  Hozzászólás  Válasz délkelet (743) hsz.-re     Olvasás  
  •   744   
Avatar

---
 
Persze van egy-két öntermékenynek mondott fajta is, ha olyanja van, akkor nem olyan fontos a társ (ha jól tudom, akkor öntermékeny a Sunflower és a Prima 1216)
 


  2016.12.10. 21:58  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (742) hsz.-re     Olvasás  
  •   743   
Avatar

---
 
Nálam a fűtetlen garázsban, ha majd nagyon hideg lesz, mennek a szintén fűtetlen műhelybe (a hölgynek azért említsd meg, hogy nem volna rossz ötlet egy másik fajtát beszerezni melléje)
 


  2016.12.10. 21:52  Hozzászólás  Válasz délkelet (741) hsz.-re     Olvasás  
  •   742   


*
 
A lépcsőház folyosóján vannak, a portál mellett...ja kiderült,hogy tőlem párszáz méterre van egy kedves hölgynek /egyebek mellett / egy pawja is...az övé kb 1,5 méteres...majd figyelemmel kísérem.
 


  2016.12.10. 21:49  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (740) hsz.-re     Olvasás  
  •   741   
Avatar

---
 
Gondolom, hogy nincs már levél rajtuk, ezért csak ritkán kell öntözni, nehogy elrothadjon a gyökérzetük. No meg attól is függ, hogy milyen hőmérsékletű helyen telelteted őket. Ha lehetséges, ne tegyél alájuk tálkát, hogy a fölösleges víz minél előbb el tudjon távozni. Biztos csak keveset nőttek az idén, de egy-két év múlva azért remélhetőleg beindulnak :)
 


  2016.12.10. 21:29  Hozzászólás  Válasz délkelet (739) hsz.-re     Olvasás  
  •   740   


*
 
Ilyenkor mi a teendőm a pawokkal ? Milyen sűrűen öntözzem ?
 


  2016.11.13. 20:53  Hozzászólás  Válasz baby-lon (738) hsz.-re     Olvasás  
  •   739   
Avatar

---
 
Természetesen nem gondoltam komolyan :) Viszont a méretét tekintve tényleg nagyobbnak gondoltam, mint a lejjebb bemutatott lotust. Az idén már lett volna néhány szem a weikin, csak a fiún nem volt virág, így megtermékenyülés nélkül lepotyogtak. Meg van még egy Jumbo lány is, az remélhetőleg termetesebb lesz.
 








  2016.11.13. 19:30  Hozzászólás  Válasz délkelet (732) hsz.-re     Olvasás  
  •   735   
Avatar

---
 
Egy kép a lotusokról (puhán szedve a fáról azonnal ehető, bár enyhe fanyar utóízt azért érezni ... viszont egy-két nap konyhai tartózkodás után teljesen eltűnik az is):

003.JPG
------------------------
Megtekintve 10655 alkalommal.

 


  2016.11.10. 21:53  Hozzászólás  Válasz emendasajt (733) hsz.-re     Olvasás  
  •   734   
Avatar

---
 
A bizakodás megvan, mert ha a kiültetett négy fám nem viszi el a fagy (takarni fogom őket), akkor rajtuk kívül a három vödrösön is lehet már pár szem :)
 


  2016.11.10. 21:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (732) hsz.-re     Olvasás  
  •   733   


---
 
Igen, a méretre nem panaszkodom, volt egész pici Rojo is, de úgy összességében jónak tartom. A mennyiség viszont lehetett volna több. Tavaly darabszámra több volt. Iszonyat sok virág, és már fejlődő gyümölcs (egész nagy is) pottyant le. Tudom, a mostani év, másoknál is potyogtatós volt, és hát nekem azért csak lett néhány szem.
Nagyon sajnálom, hogy neked az idén nem sikerült. :( Viszont ott a lótusz! Úgy szól a mondás: Ha ló nincs a szamár is kincs! Jövőre bizakodjunk... :wave:
 


  2016.11.10. 21:10  Hozzászólás  Válasz emendasajt (731) hsz.-re     Olvasás  
  •   732   
Avatar

---
 
Azzal az átlaggal bőven elégedett lehetsz :thumbup: ,gratulálok! Nekem tavaly az elsőként termő fákon kb. 10 deka lehetett az átlag. Most sajnos nulla, mert minden gyümölcs lehullott. Ezért - gyenge kárpótlásként - eszem a lotust, ami viszont bőven termett, viszont igen kicsi a méretük (olyan korai cseresznye). Az ízük hasonló a nemeshez, de nem annyira finom (azért jól esik az is) :)
 


  2016.11.10. 21:01  Hozzászólás  Válasz délkelet (690) hsz.-re     Olvasás  
  •   731   


---
 
Nos, a hét elején végre sikerült leszüretelni a termést. Két alkalommal kaptak egy minimális fagyot, de kárt nem okozott bennük.
Mind a Rojo, mind a Tipo átlaga, kerek 20 dkg lett. Egy részükkel, az almával való érlelést már megkezdtem.
DSCN5616.JPG
------------------------
Megtekintve 10731 alkalommal.

DSCN5628.JPG
------------------------
Megtekintve 10731 alkalommal.

DSCN5629.JPG
------------------------
Megtekintve 10731 alkalommal.

DSCN5621.JPG
------------------------
Megtekintve 10731 alkalommal.

 


  2016.11.06. 02:47  Hozzászólás  Válasz délkelet (729) hsz.-re     Olvasás  
  •   730   


---
 
Olvastam egy fajta ismertetőben,hogy a Nikita's Gift egy jól sikerült ukrán hibrid,ebben az állításban nincsen semmi tulzás.
Szép a gyümölcs az íze fantasztikusan finom,mikor almákkal puhára érik pirosra változik a színe.Fagytűrőképességéről nincsen személyes tapasztalatom,mert az utóbbi 3 évben nem volt igazi kemény tél,de ukrán adatok szerint -24 C,de említik a -28 C fokot is.
 


  2016.11.05. 21:10  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (728) hsz.-re     Olvasás  
  •   729   
Avatar

---
 
Kicsivel lejjebb a 691.hsz-ban 123János írt róla. Mivel hibrid, ezért a gyümölcse nem olyan nagy, viszont a fagytűrése egészen jó (-24 fokot olvastam régebben, persze ez nem a kis fára vonatkozik). Még nem kóstoltam, de János szerint finom.
 


  2016.10.29. 21:18  Hozzászólás  Válasz délkelet (726) hsz.-re     Olvasás  
  •   727   


*
 
Alapból a tesóm elviszi egy részét...ha nem felejtem el ,hogy ne rakjam az összeset az almás ládák közelébe, akkor jó darabig kitart, de hogy meddig ??..nem jegyeztem föl eddig.A tesó próbálta lekvárnak is...nekem nem jött be, olyan seízű..bár lehet,hogy vmivel fel kellett volna dobni /pl mondjuk naranccsal.../.Igazából adhatnék is el belőle, de kevesen ismerik...így nemigen kapkodnak érte...
 


  2016.10.29. 21:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (719) hsz.-re     Olvasás  
  •   726   
Avatar

---
 
Ekkora mennyiség fogyasztását mennyi időre tudod széthúzni? (bár gondolom, másnak is jut belőle)
 


  2016.10.29. 20:59  Hozzászólás  Válasz baby-lon (723) hsz.-re     Olvasás  
  •   725   


*
 
Hát...mag az volt a vett gyümiben :)...de azért köszönöm.
 




  2016.10.29. 20:48  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (722) hsz.-re     Olvasás  
  •   723   
Avatar

terra alapító
 
Az igazság az, hogy kaptam. 15 literes cserépben vannak, a nagyot most ültetem át. Nem macerás, fény és víz kell neki. Szerintem magoncok.Vaterán láttam nagyobb növényeket. Magot tudok küldeni.
 


  2016.10.29. 20:36  Hozzászólás  Válasz baby-lon (720) hsz.-re     Olvasás  
  •   722   


*
 
Mennyire macerás a nevelésük ? mekkora edényben tartod...stb, minden érdekel. Oltványként vetted vagy magról nevelted ?
 


  2016.10.29. 20:23  Hozzászólás  Válasz Alibá (717) hsz.-re     Olvasás  
  •   721   
Avatar

terra alapító
 
Lehullajtja a levelét, úgyhogy nem kell neki fény. Én kint tartom beásva, mert túl korán beindul még fűtetlen helyen is. Csak -10 alatt viszem be.
 


  2016.10.29. 20:21  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (719) hsz.-re     Olvasás  
  •   720   
Avatar

terra alapító
 
Nekem van egy 160 cm-es, és egy egy méteres. A beporzáshoz kettő kell. Még nem teremtek, fagyérzékeny, de szobában is áttelel.
 


  2016.10.29. 20:06  Hozzászólás
  •   719   


*
 
Én ma leszüreteltem a kákit..kicsit gyengébb év lett ,mint a legutóbbi, mert a noname magost tavasszal visszametszettem,mert a belseje eléggé kikopaszodott ill. a Rojo nagyon sokat lerúgott , de így is mázsa körüli a termés...mondjuk a Sharon nem lesz tartós,mert kb 80 %-a a gerezdeknél felrepedezett...ja és ez még elég zöld is volt , de később nem lesz időm velük foglalkozni.

Más : ma a Li.l-ben vettem egy cserimoját , eddig csak olvastam róla....hát nagyon bejött a családnak /velem együtt / ,el is kezdtem utána nézni a beszerezhetőségének...van esetleg vkinek ? /tapasztalatszerzés céljából kérdezem /
 


  2016.10.29. 20:02  Hozzászólás  Válasz Alibá (717) hsz.-re     Olvasás  
  •   718   
Avatar

---
 
Szerintem igen, várd meg. Kivéve, ha keményebb fagyok jönnének. Mivel nem lesz lombja, ezért nem szükséges neki a világos hely, viszont a túlöntözésre nagyon vigyázni kell (csak ritkán, amikor a föld teteje már száraz és ne legyen alatta tálca sem, ha lehetséges - ha viszont szükséges, akkor a fölösleges vizet ki kell önteni belőle)
 


  2016.10.29. 19:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (716) hsz.-re     Olvasás  
  •   717   
Avatar

terra alapító
 
A zöld lombosnál megvárjam, hogy lehullassa a lombját kint és azután vigyem mondjuk a fűtetlen garázsba? Nem kell nekik fény, mint a citromnak?
 


  2016.10.29. 18:54  Hozzászólás  Válasz Alibá (715) hsz.-re     Olvasás  
  •   716   
Avatar

---
 
Szia Ali-bá!
A zöld lombos az már nem alany, hanem egy kész oltvány (Nikita's gift). Ha még abban a kis cserépben van, akkor arra kell vigyázni, hogy a talaja ne fagyjon át (olyan fagypont körüli helyet javasolnék neki). Én néhány oltványt a fűtetlen garázsban teleltetek, ahol -6 körül is szokott lenni télen ( viszont ha ez huzamosabb ideig tart, akkor a fagypont körüli melléképületbe viszem őket). Ezek az oltványok azonban már nagyobbak és az edényzetük is jóval nagyobb (vödör)
 


  2016.10.29. 18:37  Hozzászólás  Válasz délkelet (690) hsz.-re     Olvasás  
  •   715   
Avatar

terra alapító
 
A cserépben lévő Tipo datolyaszilva lehullatta a leveleit. Most vigyem be teleltetni a napfényes hidegházba, vagy később, ha jönnek a nagy fagyok? :alvaka: /No és a zöld lombos alanyt, amelyikben egy Nikita szem van oltva?/
 


  2016.10.27. 13:24  Hozzászólás  Válasz Lactarius (713) hsz.-re     Olvasás  
  •   714   


---
 
Igazad van, cikk így írta, biztos még régi.... :)
Nikita és társai meg sincsenek említve benne....
Csak a Tipo besorolása miatt másoltam ;)
 


  2016.10.27. 12:01  Hozzászólás  Válasz Totya (712) hsz.-re     Olvasás  
  •   713   


---
 
A Tipo biztosan nem a legfagytűrőbb pl. a Costata sokkal jobban bírja a nagy hidegeket
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron