Meggy és cseresznye Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2015.10.05. 21:20  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (310) hsz.-re     Olvasás  
  •   311   


*
 
Ilyenek a " jobban " sikerült meggy alvószemzéseim...mi lesz velük ??
 


  2015.09.18. 20:15  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (309) hsz.-re     Olvasás  
  •   310   


---
 
Nekem is kéne már csinálni képet a nyári hajtószemzésekről, holnap ki is szaladok...
 


  2015.09.18. 19:56  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (308) hsz.-re     Olvasás  
  •   309   


*
 
Nekem meg úgy néz ki több is sikerült a két meggyedből...talán túlságosan is,ugyanis kihajtás előtt állnak...ez nem túl jó ötlet tőlük /ha lesz itthon aki segít majd rakok fel képet róluk /
 


  2015.09.16. 19:15  Hozzászólás
  •   308   


---
 
Végre virágzik a cseresznye:
Fénykép0102.jpg
------------------------
Megtekintve 13547 alkalommal.

 


  2015.06.29. 22:00  Hozzászólás  Válasz Jana11 (301) hsz.-re     Olvasás  
  •   307   
Avatar

---
 
Újfehértói (eredeti, Újfehértórol származó) és Debrecenivel nekem is van tapasztalat.
Az újfehértói fényévekkel jobb. Minden évben megbízhatóan terem, a termése mindenre használható, és sztem jó ízű is. Egyetlen hátrányos tulajdonsága a monília érzékenysége. Sajnos egy fa van kb. 20 éves, és úgy néz ki idén kipusztul, már tavaly is kínlódott. Addig készültem, szaporítani sem fogok tudni róla.

A Debreceni minden évben keveset terem. Idén kötött rendesen, de ledobálta a terméseket még "kiskorukban". Elég apró, és ízre sem egy ász.

Kántorjánosi ízre milyen?
 


  2015.06.29. 19:47  Hozzászólás
  •   306   
Avatar

terra alapító
 
Alakulgat a cseresznyesövény. "remélem jól látszik" :angel:

Cseri.jpg
------------------------
Megtekintve 13767 alkalommal.

 


  2015.06.28. 08:21  Hozzászólás  Válasz Tintus (304) hsz.-re     Olvasás  
  •   305   


---
 
Tintus, termés minőségileg az érdi a legszebb. Az ágtörékeny egy Jana féle újított szó. Szóval az ágak elég merev rendszerűek nálam az érdinél, ha picit is túlterheltem, sok esetben hamar lehasadt. Ez a tulajdonság nem jellemző a debrecenire vagy kántorjánosira, termőágainak aljai nem merev V alakban, hanem íveltebben indulnak ki a törzsből, ezért túlterhelés esetén is inkább csak lehajlanak, de nem törnek le.
 


  2015.06.27. 23:28  Hozzászólás
  •   304   


terra alapító
 
Idén az egy érdi bőtermőről 55 kilót szedtem tisztán. De kisebbre vettem tavasszal a fát. Volt olyan év, hogy közel 100 kiló jött le róla és ez a fajta sem aprószemű.
 




  2015.06.26. 22:53  Hozzászólás  Válasz Jana11 (301) hsz.-re     Olvasás  
  •   302   


---
 
Köszi az infókat. Valószínűleg a Kántorjánosi lesz a befutó.
 


  2015.06.26. 08:58  Hozzászólás  Válasz firpolino (300) hsz.-re     Olvasás  
  •   301   


---
 
Van tapasztalat a Kántorjánosi meggyel, négy fajtám közül a legjobbnak tartom. Van érdi, újfehértói, debreceni, kántorjánosi. Az teszi nálam a legjobbá, hogy nem moníliaérzékeny /úgyszólván nulla/ és ágtörékeny mint az érdi, kiegyenlítettebben, megbízhatóan többet terem mint az újfehértói és a debreceni. Méretben a fa erős, a termés közepes, nagy. Talajra nem érzékeny, jó szívvel ajánlom.
 


  2015.06.25. 23:08  Hozzászólás  Válasz gergerg (299) hsz.-re     Olvasás  
  •   300   


---
 
Nekem jó lenne egy közepesen erős növekedésű alany, ha jobb minőségű lenne a talaj, aminek nálam törpésítő hatása van. Minden fa kisebbre nő a telken a szakirodalmi adatokhoz képest, de a meggyre ez különösen jellemző. Az eddig elültetett meggyeket bonsai meggyeknek hívom a lassú növekedés miatt. A lényeg az, hogy erős növekedést adó alanyra van szükségem. Eddig viszont nem találtam a neten olyan faiskolát, ahol vadcseresznyére oltott meggyet árulnának. Hol érdemes keresgélnem?
 


  2015.06.25. 17:41  Hozzászólás  Válasz firpolino (298) hsz.-re     Olvasás  
  •   299   
Avatar

terra alapító
 
Ha nagynövésű fát szeretnél, akkor a vadcseresznye a te alanyod. Amúgy a meggy nem olyan válogatós a talajban. Vadmeggy.... én nem ajánlom. Sajmeggy már jobb is lehetne, de te nagy fát akarsz.
 


  2015.06.24. 18:59  Hozzászólás  Válasz Jani71 (296) hsz.-re     Olvasás  
  •   298   


---
 
A levelei, gyümölcse - ami persze marad - egészségesnek tűnik. Én inkább arra gyanakszom, hogy nem szereti a levegőtlen, kötött talajt, ezért kevés gyümölcs felnevelését vállalja be.
Ősszel mindezek ellenére szeretnék egy meggyfát ültetni. Nem tudom, hogy kötött agyagtalajra milyen alanyra oltott fát ültessek. Mi a különbség a vadmeggy, sajmeggy, meg vadcseresznye alany között? Nekem a legfontosabb az lenne, hogy bírja a gyengébb minőségű talajt is, és erős növekedésű legyen.
Öntermékeny és legalább közepes, de inkább nagyobb gyümölcsű, bőtermő fajtában gondolkodok. Eddig talán a Kántorjánosi tűnik a legjobb választásnak. Ha lenne esetleg valakinek tapasztalata erről a fajtáról, vagy más tippje, amit szívesen megosztana, annak nagyon tudnék örülni.
 


  2015.06.19. 22:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (294) hsz.-re     Olvasás  
  •   297   


terra alapító
 
Nem akarnám elkiabálni de 17-én szedtem meggyet egy kis vödörrel amelyben magozás után kettő szemnél volt kukac.



Permetezések :

május 4. ACTARA

május 24. MOSPILAN

junius 2. CALYPSO

Holnap folytatom lehet, hogy addigra már más lesz a helyzet.... de a pálesznek mindegy lesz.
 


  2015.06.19. 20:16  Hozzászólás  Válasz firpolino (295) hsz.-re     Olvasás  
  •   296   


---
 
A gyümölcs elrúgásáról jut eszembe: nem lehet, hogy vírusos az a fa (sharka)?
Vagy valami olyan fajta, amire ez jellemző.
Nekem van egy amolyan Pándy-féle meggyem, az is eldobál sok termést még az érés/termésnövekedés/színesedés előtt, de úgy tudom, hogy ennél fajtajelleg (főleg, ha még jó porzás sincs - Cigánymeggyel pl. - mert akkor még durvább a jelenség).
Idén akarok bele Cigánymeggyet szemezni, hátha segít rajta. Azt hiszem, az mostanában esedékes.
 


  2015.06.19. 11:16  Hozzászólás  Válasz andras (292) hsz.-re     Olvasás  
  •   295   


---
 
Még a szüleim vásárolták a helyi faiskolában sok-sok évvel ezelőtt. Nekik azt mondták, Érdi bőtermő. Feltételezem, hogy volt címke is a fán, de mostanra már nincs meg. Jellemző még a fára az is, hogy rengeteg termést eldobál és ezért lesz aztán rajta kevés érett termés. Nem tudom, mi az oka ennek, de minden évben jelentkezik ez a probléma. Az Újfehértói fürtös esetében alig tapasztalható az, hogy lerúgja magáról éretlenül a termést.
 


  2015.06.17. 19:26  Hozzászólás  Válasz Tintus (293) hsz.-re     Olvasás  
  •   294   


*
 
Nekem tiszta kukac az érdi...elég gáz...tán pálesznek jó lenne,ha foglalkoznék vele...
 


  2015.06.16. 22:28  Hozzászólás  Válasz firpolino (289) hsz.-re     Olvasás  
  •   293   


terra alapító
 
Akkor az nem érdi. Nálam is minden évben szépen terem... tavaly egy mázsa jött egy fámról. És érdemes volt folyékonnyá tenni valahol kaptam egy arany elismerést érte.
 


  2015.06.16. 21:12  Hozzászólás  Válasz firpolino (289) hsz.-re     Olvasás  
  •   292   
Avatar

---
 
Nálam olyan agyagos a talaj, hogy téglát lehet vetni belőle.
Az érdi bőtermő a köldökömig se ér, de az idén több mint harminc szem (kisujjköröm nagyságú) volt rajta. Nem akartam terhelni a fát így leszedtem őket.

Biztos, hogy Érdi Bőtermő, biztonságos helyről szerezted be?
 


  2015.06.16. 21:00  Hozzászólás  Válasz délkelet (288) hsz.-re     Olvasás  
  •   291   
Avatar

---
 
Amit magamnak tettem le másodikat, az is szépen hajt.
Anyabokorról meg 2 hete esezegetjük a termést, lassan leérik utolja is. Idén madarak nem találták meg.
 


  2015.06.16. 20:49  Hozzászólás  Válasz firpolino (289) hsz.-re     Olvasás  
  •   290   


---
 
Azzal az Érdi bőtermővel valami egyedi baj lehet. A fajta valóban egy kiváló fajta. Nekem évről - évre rendszeresen sokat terem. Moniliára érzékeny, ezért virágzáskor nagyon oda kell figyelni és legalább 3x permetezni. Ha egy 14 éves fa nem terem akkor azt le kell váltani. Egyébként nálam is agyagos talajon van és semmi gond vele. Ugyanígy az Újfehértói is szépen terem, de az meg a Blumellariára nagyon érzékeny és ügyelni kell rá a szüret után is, nehogy lehullassa a levelét, mert akkor vége.
 


  2015.06.15. 22:25  Hozzászólás  Válasz humbuk (287) hsz.-re     Olvasás  
  •   289   


---
 
Nálam is kisebb szemű, egy Érdi bőtermő érezhetően nagyobb méretű. Nálam például az Érdi bőtermő kevesebbet terem arányaiban, mint az Újfehértói. Néha olyan rosszul kötődik, hogy nem is értem, hogyan lehetett bőtermő nevet adni ennek a fajtának. Az újfehértói mindig megbízhatóan, stabilan terem. Az Újfehértói ezenkívül kevésbé édes mint az Érdi, érdemes ezért hagyni nagyon jól megérni, akkor már egész finom lesz.
Bár az is igaz, hogy nálam nagyon kötött agyagtalaj van, amely nem kedvez a meggynek. A 2001-ben ültetett meggyfák néhány kiló termésnél nem adnak többet, hiába permetezem, trágyázom őket. A koronájuk is olyan kicsi, mintha valami speciális törpe alanyra lennének oltva. Az ugyanebben az évben ültetett birsfa lekörözi a meggyeket korona méretben, és termésmennyiségben is. a 2009-es ültetésű Jonatánok már utolérték méretben a meggyeket. Szóval nincsenek nagy sikereim a meggyfákkal. :cry:
 


  2015.06.15. 21:34  Hozzászólás  Válasz humbuk (287) hsz.-re     Olvasás  
  •   288   
Avatar

---
 
Sajnos igen, legalábbis nálam rendszeresen elég aprók, kb. amilyennek leírtad. Cserébe viszont minden évben elég bőven van rajta, akkor is , amikor a többi fajtán relatíve kevés terem. (Ősszel kicsit megifjítottam és épp ma szüreteltem le a gyümölcseit, ami az ifjítás miatt kicsit kevesebb, de most legalább egész elfogadható méretű volt)
Off: mindhárom kanadai fanyarka szépen növöget :thumbup:
 


  2015.06.15. 21:10  Hozzászólás  Válasz délkelet (285) hsz.-re     Olvasás  
  •   287   
Avatar

---
 
Látom többeteknek van újfehértói.
Amit én annak vettem pár éve az most kezd érni és nagyon apró. kb 16 mm az átmérőjük.
harmadik éve sokat terem, tavaly voltak "szép nagy" 18 mm-esek
Hajlamos ilyen kicsit hozni vagy alanyfám van?
 


  2015.06.15. 19:27  Hozzászólás  Válasz humbuk (276) hsz.-re     Olvasás  
  •   286   


*
 
Tudom,de a feleség a lekvár-szörp-magozott meggy után nem akar foglalkozni vele...amúgy a család gyümölcs fogyasztásának a 85 %-a az enyém...
 


  2015.06.14. 21:45  Hozzászólás  Válasz firpolino (283) hsz.-re     Olvasás  
  •   285   
Avatar

---
 
A Meteor korai olyan ezeknek a madaraknak, mint nekünk a primőr zöldségek. Most érik az Újfehértói és a Pándy, már rá se néznek, mert mindenütt van valamennyi. Én tavaly CD-t tettem a korai meggyre, de csak a hang hiánya zavarta őket.
 


  2015.06.14. 20:42  Hozzászólás  Válasz firpolino (283) hsz.-re     Olvasás  
  •   284   
Avatar

terra alapító
 
Ezért csinálok én sövényt a cseresznyéből is. Azt játszva letakarom majd, hézagmentesen. :-)

Mindegy hogy miből készül a riasztó, a lényeg hogy működjön.
 


  2015.06.14. 20:39  Hozzászólás  Válasz gergerg (282) hsz.-re     Olvasás  
  •   283   


---
 
Nagyon ötletes a szerkezet, gratulálok hozzá. :) Én kevésbé voltam kreatív. Egy riasztószereket árusító boltban vettem néhány doboz szalagot, amit elvagdostam 40-50 cm-es darabora, majd átszúrtam a darabokat kötöződróttal és azt akasztgattam ki a fákra úgy, mint karácsonyfára a díszeket. Az én szalagjaim nagyon csillognak, ha egy kis fényt kapnak. Úgy viselkednek, mint a fényvisszaverő macskaszemek.
Egyébként az a tapasztalatom, hogy a korai meggy, cseresznye van nagyobb veszélyben. A későbbieket kevésbé bántják már a madarak. Habár nálam az Újfehértói fürtöst is leették az utolsó szemig tavaly, amikor már nem volt kedvem bajlódni a hálóval, amit nehézkes felrakni, egy kis rés, és oda a hatékonysága, ráaadásul a koronát is lenyomja.
 


  2015.06.14. 20:13  Hozzászólás  Válasz firpolino (281) hsz.-re     Olvasás  
  •   282   
Avatar

terra alapító
 
Szia!

Én most azt csináltam, hogy ugyan így szalagokat kötöttem fel, (kék kukás zsák felszeletelve) és azt egy gereblye szerű tákolmányra akasztgattam. Egy 6 méteres tetőléchez hozzáfogattam 2 bilinccsel egy kb 3-4 méteres alumínium csövet (sátorváz volt valamikor) abba dugtam 2 90°-ban meghajtott hegesztőpálcát, ahhoz pedig szintén hozzáfogattam kb 3m sátorvázat, (ami a gyereksátrak váza, üvegszálas műanyag) és arra kötöttem a szalagokat. Mindezt felállítottam, és a fa törzséhez kötöttem.
Ezen a képen látszik is az alumínium cső:


Nem is ettek meg egy szemet sem, pedig egész héten itt körözött egy seregély raj, és 2 héttel korábban ez a fa mellett lévő Szomolyait, egy reggel teljesen lezabálták. Tavaly egy fekete műsas félét csináltam, az is jó volt.
 


  2015.06.14. 19:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (261) hsz.-re     Olvasás  
  •   281   


---
 
Én is évekig próbálkoztam a madárhálóval, elég kevés sikerrel, mert a rigók, széncinegék a legkisebb résen keresztül is beerőltették magukat a hálóba. Aztán idén 40-50 cm hosszú madárriasztó szalagokat akasztottam ki elég sűrűn a Germersdorfira és Érdi Bőtermőre. Annyira zavarja a madarakat ezeknek a szalagoknak a csillogása, mozgása, hogy teljesen elkerülték a felszalagozott fákat. Hozzáteszem ehhez azt is, hogy védelem nélkül az összes termést elvinnék, mivel erdő mellett van a telek, ahol rengeteg madár él és imádják a meggyet, cseresznyét.
A hátránya ennek a módszernek, hogy elég időigényes munka, nyilván nem lehet így megvédeni egy nagyobb ültetvényt, de házikertben, néhány kisebb fánál szerintem megvalósítható. Egyébként magam is meglepődtem, mennyire hatékony lett a szalagozás.
 


  2015.06.14. 19:24  Hozzászólás  Válasz tgwh (279) hsz.-re     Olvasás  
  •   280   
Avatar

---
 
Mifelénk hólyagos cseresznyének hívják. Idén igen apró lett. Máskor meg lerohad érésre :-)
Rétesbe legjobb.
 


  2015.06.14. 15:22  Hozzászólás  Válasz gergerg (278) hsz.-re     Olvasás  
  •   279   
Avatar

terra alapító
 
Ja, csak nem ilyen apró szemű :D
Köszöntem, akkor majd utána is tudok nézni a fajtának.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2015.06.14. 14:30  Hozzászólás
  •   277   
Avatar

terra alapító
 
Sziasztok, fajtaelemzést szeretnék kérni :D
Most érik, nagy szemű, és nem teljesen bepirosodó cseresznye milyen fajta lehet? Fele sárgás, ugyan olyan az íze, mint ha majdnem teljesen piros lenne, az meg viszont túlérett. Szedés után gyorsan bebarnul, ha nem hagyom rajt a szárát, a környék tele van ilyen cseresznyével.
Tippek?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.06.14. 14:27  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (274) hsz.-re     Olvasás  
  •   276   
Avatar

---
 
Meggy aszalva nagyon finom. Talán a legfinomabb aszalt gyümölcs.
Cseresznye sem rossz, csak nem olyan jellegzetes.
Ilyen időben lehet, hogy napon is megaszalódna.
 




  2015.06.13. 19:56  Hozzászólás  Válasz Tintus (272) hsz.-re     Olvasás  
  •   274   


*
 
Pálinka vagy bor ?..nálam már érett ,csak nem tudok mit kezdeni vele... :-(
 


  2015.06.13. 19:55  Hozzászólás  Válasz gergerg (271) hsz.-re     Olvasás  
  •   273   


*
 
A nagy meleg miatt összeérnek a fajták...A Linda fekete, a Germersdorfi feles /fele feketedik ,fele piros /,a Katalin pirosodik...1-2 nap.
Egyébként ma eldőlt,hogy leépítem a cserkó és a meggy állományt...eladni nem megy,feldolgozni meg ennyi sok...szóval erre a két fajra jelentős átalakítás vár.
 


  2015.06.13. 12:43  Hozzászólás
  •   272   


terra alapító
 
Még 1-2-nap (permetezés hatása) és én is szedhetem az érdi bőtermőt ..... már ki is mostam a hordót ! ;) A gersmendorfi meg most bordó már.
 






  2015.05.30. 18:44  Hozzászólás  Válasz Vebber (262) hsz.-re     Olvasás  
  •   269   
Avatar

terra alapító
 
A Rita nekem is leérett már, a Szomolyai is egészen feketedett már, aztán a seregélyek az utolsó szemig leették a BB-vel együtt, pedig volt bőven. Mind a kettőről csináltam képet, amint majd fel is töltök ha lesz egy kis időm, mert abból van most a legkevesebb.
A BB-ről nem csináltam képet, gondoltam hagy érjen még, hiba volt.
 


  2015.05.30. 12:47  Hozzászólás  Válasz délkelet (267) hsz.-re     Olvasás  
  •   268   
Avatar

terra alapító
 
2 m magas szuperorsó fát kell nevelni és azt tetőtől talpig be lehet fedni madárhálóval. (Madár, jég, vakond,... hálónál jobb védelmet még nem találtak ki!)
 


  2015.05.29. 21:09  Hozzászólás  Válasz CAMROM (266) hsz.-re     Olvasás  
  •   267   
Avatar

---
 
Seregély és feketerigó, legalábbis nálam. Egyetlen meggy, amit szeretek az a Meteor korai, de már második éve nem ettem róla tökéletesen beérett szemet :-(
 


  2015.05.29. 20:59  Hozzászólás
  •   266   


---
 
Nekünk van egy valószínűleg Meteor. Pár napja nézegettem, hogy a hétvégére lesz érett, na mára egy szem sincs, eltűnt. Valami madarak lehettek itt a faluszélen csak napközben nem vagyunk itthon. Sajnálom.
 


  2015.05.29. 11:39  Hozzászólás  Válasz Vebber (262) hsz.-re     Olvasás  
  •   265   


*
 
Nálam a múlt héten lement a Rita.
Most a Bigaró érik, hétfőn lessz tökéletes.
 


  2015.05.27. 09:41  Hozzászólás
  •   264   


---
 
Meteor meggy kezdhet érni nálunk talán, fajtát nem tudok, de akkor ezek szerint az lehet.
A nagy cserifánk első szemei már ehetők, igaz még rózsaszínes de nagyon finom már most.
Talán Rita lehet, ropogós, nagyszemű, tavaly a sok esőtől szétrepedt, idén csak pár szem repedt, mivel csak most kezd érni :)
De a Seregélyek viszik mint a cukrot sajnos :(
 


  2015.05.27. 08:36  Hozzászólás  Válasz Vebber (262) hsz.-re     Olvasás  
  •   263   


---
 
Szerintem már tuti érik, mert már a Carmen is pirosodik, ma reggel néztem.
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron