Meggy és cseresznye Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.


  2017.06.02. 14:21  Hozzászólás
  •   727   


---
 
Sziasztok!

Alibá, érik a cseri már vagy 4-5napja.
Sajnos szedés után pár órával már rohadni is kezdett, de ez bio. :wave:
Kicsi, és "nagy" szemeket mértem meg, de rogyásig van a fa.
[
attachment=2]18946890_1376223372459998_23894682_o.jpg[/attachment]
18946890_1376223372459998_23894682_o.jpg
------------------------
Megtekintve 12658 alkalommal.


18947178_1376223289126673_1507225580_o.jpg
------------------------
Megtekintve 12658 alkalommal.



18901771_1376223329126669_1635444828_o.jpg
------------------------
Megtekintve 12658 alkalommal.

 


  2017.06.01. 13:31  Hozzászólás  Válasz gergerg (625) hsz.-re     Olvasás  
  •   726   
Avatar

---
 
Nem jött a kép, pedig már lassan lehet, hogy leérik :D A kistesója Meteor koraiba oltva hozott néhány szemet, nagyobbrészt a madarak örömére:
002.JPG
------------------------
Megtekintve 12712 alkalommal.

003.JPG
------------------------
Megtekintve 12712 alkalommal.


Cseresznyemeggyről van valakinek tapasztalata, netán saját fája?
 


  2017.06.01. 11:30  Hozzászólás  Válasz csehrigo (724) hsz.-re     Olvasás  
  •   725   


*
 
Nem biztos, hogy előbb terem , meg az alany se biztos, hogy jobb . Mo.-n elég gagyi az alanyfelhasználás...a fák minősége meg...szóval , semmivel sem vagy előrébb , ha veszel , mint ha magad csinálod és azt az 1500 ft-ot / db-ot elköltheted másra :)
Én pl örülök , hogy a több mint 300 fám kb 2/3-a már saját gyártmány...nem rosszabbak , mint a vettek ,sok jobb alanyon van ...és ÉN CSINÁLTAM :banana: ...legalább vmire büszke lehetek , ha másra nem is.
 


  2017.06.01. 09:50  Hozzászólás
  •   724   


---
 
baby-lon ; Jani71

Miben voltam szélsőséges?
Ez jó tanács,hogy élvezni kell.
Azért kételkedek abban,hogy oltogatnom kell-amit szívesen csinálok,magamnak,másnak,a bozótban gyakorolni-mert amit a kertészetben veszek azok gyorsabban nő és előbb fog teremni és nagy eséllyel jobb alanyon van.

Nem akarok én nagy kertész lenni csak legyen gyümölcs enni.

Kompromisszum... ingyen van,később fordul termőre
Ha veszek mondjuk 1500Ft-ért akkor előbb lesz gyümölcsöm és nem nagy kiadás.
Csak hát a tudat,hogy én oltottam... az az én fám. Venni bárki tud, de egy sajátot előállítani az már más :-)
 


  2017.05.31. 14:49  Hozzászólás  Válasz csehrigo (721) hsz.-re     Olvasás  
  •   723   
Avatar

terra alapító
 
Ne légy ennyire szélsőséges! Sajnos (mint minden máshoz), ehhez is meg kell szerezni a megfelelő tudást. Tudatosan kell alanyt választani, hozzá nemest beszerezni, és úgy oltani, garantáltan jobb lesz, mint amit be tudsz szerezni (ha más nem, érzelmileg). Meg olyan is van, amit egyszerűbb oltványosnál megvenni. De rá kell szánni az időt, senki nem egy év alatt tanulta ki ezt. Nekem kb. 100 alanyom van, 10 féle, és abból oltogatok a kertembe, pedig már alig van helyem :remulet:

De a legfontosabb: élvezd! Annyi mindenért kell idegeskedni az életben, a kertet jobb élvezni, ja és türelem... :thumbup:
 


  2017.05.31. 13:46  Hozzászólás  Válasz csehrigo (721) hsz.-re     Olvasás  
  •   722   


---
 
Úgy van. Oltani lehet és érdemes (!), de ha nagyon kompromisszumos, akkor talán jobb megvenni, ha könnyen beszerezhető.
A fajták és alanyok nagyon eltérőek lehetnek. Mivel nekem több fajtám is van ebből-abból, ezért van szerencsém látni.
(Tudom, hogy nem vagyok ezzel egyedül, nem azért írtam, hogy menőzzek!!!)
Az biztos, hogy a Pándi nagyon szeret gyökérsarjat növeszteni. :nahat: :thumbup: :thumbdown:
Ha úgy gondolod, hogy van rá időd, kedved, akár sajmeggyet is vethetsz. Vagy szedhetsz - vagy akár helyben szemezheted, olthatod,
aztán ha megeredt, csak át kell ültetni a 'bozótosból'. El lehet ezzel szórakozni, ha az ember olyan beállítottságú... :nahat:
 


  2017.05.31. 13:28  Hozzászólás  Válasz Lactarius (714) hsz.-re     Olvasás  
  •   721   


---
 
Lehet pont azért van annyi alanyom, mert mind gyökérsarja? :-)
Inkább ne erőltessem?

Lassan ott vagyok, hogy már magamnak oltani sem érdemes.Egyszerűbb venni,előbb fog teremni,jobb alanyon van, nem beteg,stb.
 


  2017.05.31. 11:01  Hozzászólás  Válasz délkelet (719) hsz.-re     Olvasás  
  •   720   


---
 
Igyekszem nem elfelejteni... Asszem, teszek egy bilétát a fára... :nahat: :hiha:
 




  2017.05.30. 21:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (717) hsz.-re     Olvasás  
  •   718   


---
 
Debreceni bőtermő? Nekem van, tavaly már termett is, de nem emlékszem az ízére. A szakirodalom jókat ír róla, én se tudom lehúzni.
Az ízéről, állagáról később nyilatkozhatok... ;) Az biztos, hogy korán termőre fordul és bőtermő. :thumbup:
 


  2017.05.30. 21:40  Hozzászólás
  •   717   
Avatar

---
 
Tudna valamelyikőtök olyan nagy szemű, közép-vagy késői érésű (a madarak miatt) és inkább édes-savas, mint savas-édes meggyet ajánlani? Ez utóbbi lenne talán a legfontosabb (minél édesebb érett állapotban, annál jobb)... ha nem bőtermő, az sem lenne nagy baj. Tulajdonképpen a Meteor korai késői változatát keresném.
 


  2017.05.30. 19:48  Hozzászólás
  •   716   


---
 
A meggy amiről írtam ,eddig ezt a magasságot nem tarolták...ez is őz lenne ????még jó , hogy a meggyet nem szeretik , azt meghagyták , viszont több vesszőt is lerángattak...előtte a lassan 5 éves Sunburstom , ami nem tudja elhagyni a 2 métert és gyakorlatilag nincs oldalága , hála a dögöknek....ja idén van rajta egy szem termés...http://indafoto.hu/atifoci/image/25154885-04d42ab1/756447
http://indafoto.hu/atifoci/image/25154889-42dfd561/756447
 


  2017.05.30. 17:42  Hozzászólás
  •   715   


---
 
Csengődi: Már tavaly is csodáltam a fantasztikus, erőteljes, egészséges, szép ágait, héját, lombját, de azóta nőtt még egy kicsit.
Most már egészen jól látszik, hogy micsoda 'szuper' fa ez a meggy. Isten bizony, ha lenne helyem és díszfát akarnék, aminek jó árnyéka is van,
plusz nem zavar a lombhullató mivolta, simán ültetnék belőle.
Nagyon szép, formás gömbkoronát nevel, élmény ránézni. :thumbup:
Az már csak hab a tortán, hogy még gyümölcse is van. Tavaly ugyan nem voltam tőle elájulva, de hátha változik az idő(járás) múltával.
 




  2017.05.30. 12:56  Hozzászólás
  •   713   


---
 
Meggyet terveztem meggyre oltani.
Kérdés, hogy pl a Pándy milyen alanyt ad.
Valahol azzal az infóval találkoztam,hogy a meggy gyökerei inkávv vízszintesen terjednek és nem megy olyan mélyre, mint a sajmeggy.
Most házi kertbe,telekre ahol sok a fű érdemes-e ilyen alanyt használni?
Mert sajmeggyem nincs, de a másikhoz könnyen hozzájutok.
Oltani sem tudok gyökérnyakba.Legalábbis nem próbáltam.
A sajmeggyet nem növi túl a nemes meggy ha nem gyökérnyakba oltok?
 


  2017.05.30. 10:05  Hozzászólás
  •   712   


---
 
Elképesztő mennyiségű seregély lepte el a szomszédságban érő korai cserifákat. Egész nap megy a hangos csivitelés, ha meg jön a macska, figyelmeztetik egymást. Utána meg a leszedett cseresznyét a füves udvaron csócsálják szét.
Kész csoda lesz, ha a saját cseresznyémből tudok majd enni. A meggyel nem lesz ilyen gond, a Piramis 0-át kötött!
 


  2017.05.29. 20:04  Hozzászólás
  •   711   


*
 
Nekem most lett tele a t.k.m minden állattal , ma azzal szembesultem ,hogy kb szemmagassagomig le vannak tarolva a meggyeim egy része...még egy DU 1es oltasomat is letortek a rohadekok...hogy nem az a nyúl volt amivel érkezésekor találkoztam az is biztos...ee sztem egy őz se ugrál ennyire fel...
 


  2017.05.28. 18:18  Hozzászólás
  •   710   
Avatar

terra alapító
 
A férjem levágta a cseresznyefa felső 1-1,5 méterét, én melléültem és leszedtem ami még ép volt. Az jutott eszembe, hogy anyósom mesélte, hogy amikor a beszállasolt megszálló szovjet csapatok váratlan menetparancsot kaptak elfűrészelték az érőben lévő cseresznyefa törzsét és azt is feldobták a boroshordók mellé a teherautóra.
 




  2017.05.26. 19:33  Hozzászólás  Válasz Alibá (707) hsz.-re     Olvasás  
  •   708   
Avatar

terra alapító
 
Azt azért tegyük hozzá hogy a meggyek 99%-át a csereszne túlnövi, ezért hacsak nem valami sövényt csinálunk belőle, vagy nem gyökérnyakba szemezzük, akkor gyakorlatilag nem alkalmas cseresznye alanynak.
 


  2017.05.26. 16:27  Hozzászólás  Válasz csehrigo (706) hsz.-re     Olvasás  
  •   707   
Avatar

terra alapító
 
Igen. Legalább is kompatibilisek. A cseresznye magonc meg még jobb. (De mindkettő vegyes fejlődésű ültetvényt ad.)
 


  2017.05.26. 15:29  Hozzászólás
  •   706   


---
 
Igaz,hogy a nemes meggyek is alapvetően jó alanyt adnak ?
Már, hogy a magjukból kikelő magonc is elég jó és nem csak a kertészetekben használt sajmeggy?
 


  2017.05.22. 08:07  Hozzászólás  Válasz délkelet (700) hsz.-re     Olvasás  
  •   704   


---
 
Szerintem megfagyott, idén nincs, de tavaly volt ilyen nálam is mikor április végén fagyott.
 


  2017.05.21. 19:17  Hozzászólás  Válasz délkelet (700) hsz.-re     Olvasás  
  •   703   


*
 
Sajnos ez nálam is van és én sem tudom az okát...de bosszantó.
 


  2017.05.21. 18:29  Hozzászólás  Válasz délkelet (700) hsz.-re     Olvasás  
  •   702   
Avatar

---
 
Nekem is ezt csinálja a cseresznye, de a meggy ami mellette van teljesen normálisan fejlődik.
Én a 11-i fagyra fognám.
 


  2017.05.21. 13:30  Hozzászólás
  •   701   
Avatar

terra alapító
 
A Szomolyai nekünk is ilyen lett. Kb egy hete tettem fel róla képet. Azoknak a cseresznyéknek több mint fele megállt a fejlődésben, aszalódik, potyog. A többi nő, színesedik. Azt gondoltam, hogy a természetes gyümölcshullás hamarabb van. Férjem szerint licsolni kellett volna, en nem hiszem, de az okát nem tudom.
 


  2017.05.20. 21:28  Hozzászólás
  •   700   
Avatar

---
 
Nem értek igazán a cseresznyéhez ... miért van az, hogy a fákon van egy csomó aszott, félresikerült gyümölcs(?), ami sokig úgy tűnt, hogy ehető lesz majd, de egy-két hete megállt a fejlődésben és azóta csak sorvad és érintésre potyog le?
 


  2017.05.20. 21:07  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (698) hsz.-re     Olvasás  
  •   699   
Avatar

---
 
Én egy egyszerű megoldással próbálkoztam ma a Meteor korai megvédésére, természetesen semmit se ért. Élettársam egy régi, piros blúzát vállfára akasztottam, majd fel a fára. Mikor megmondtam neki, hogy ezt a blúzt madárijesztőként használtam fel, érdekes módon nem repesett a boldogságtól, ki tudja, miért... Kb. 10 percig tényleg nem repült egyetlen egy madár sem a fára, bár lehet, hogy csupán csendes pihenőt tartottak ez idő alatt.
Egy kép az elvetélt próbálkozásról:
DSC_0011.JPG
------------------------
Megtekintve 11740 alkalommal.


Kíváncsi vagyok, mit produkál majd a seregélyriasztód, remélem, sikerrel jársz :thumbup:
 


  2017.05.20. 20:40  Hozzászólás
  •   698   
Avatar

---
 
Kiraktam a Bigarro fám mellé a seregélyriasztót. Negyedóránként végigjátszik 5-6 különféle ragadozó madarat utánzó hangsort. Amikor megjelentem a városszéli telkemen, éppen zabálták a félig érett gyümölcsöt. Miután bekapcsoltam, az nap nem jöttek vissza. A jövő héten kiderül, milyen eredményt produkál a riasztó.
Van még egy érdekes sztorim. Ma magoncokat gyűjtöttem a jövő évi oltásokhoz az öreg cseresznyefám alatt. Furcsának találtam, hogy nem hallok seregély hangokat, mégis potyog a fáról a mag. Nagyon magas a fa, nem lehet átlátni alulról a lombokon, ám amikor tisztes távolságból visszanéztem észrevettem a tettest, a mókuska majszolt a fán.
 


  2017.05.20. 20:15  Hozzászólás  Válasz Jani71 (696) hsz.-re     Olvasás  
  •   697   


---
 
Ja, és még annyit, hogy mondjuk a Debreceni bőtermő sokkal rosszabb körülmények között is rogyásig van... Génkód... :nahat: :thumbup:
 


  2017.05.20. 20:13  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (694) hsz.-re     Olvasás  
  •   696   


---
 
A fám kondíciójával szerintem nincs probléma. Csak valahogy teremni nem akar. Néhány méterre mellette van a Meteor korai, amiről írtam a virágzáskor,
hogy elég soknak elbarnult a bibéje, nem lesz belőle termés. Nem is lett, de úgy összességében meg vagyok vele elégedve. Közepesnek mondanám.
A fa habitusa nagyon tetszik, egyre szimpatikusabb, ahogy múlnak az évek. Csak meg kellene tanulnom repülni, mert így folyamatos visszavágásban lesz része...
Tavaly elismerően nyilatkoztam a terméséről, remélem, most se lesz vele probléma.
Egyébként ez a két fa majd kicsattan az egészségtől, egyszerűen élmény rájuk nézni. Meg a többire is, kivéve a 'Pándyt', mert az szegény kicsit moníliás lett.
Az volt az egyetlen, amit nem tudtam lemosózni..., ennyit számít...
Ha ettől eltekintünk, akkor azt mondanám, hogy már nagyjából tudom a receptet a meggyfa ragyogó minőségének eléréséhez.
Természetesen biztos sokat számít az időjárás is, amit kaptak, és azt se hiszem, hogy bármit is feltaláltam volna, egyszerűen csak kezd körvonalazódni,
hogy miként kell velük bánni (aztán ehhez kell még a jó időjárás, stb., azok a körülmények, amelyeket nem tudok befolyásolni).
 




  2017.05.20. 08:07  Hozzászólás  Válasz Jani71 (693) hsz.-re     Olvasás  
  •   694   


---
 
Ez érdekes.
két meggyfát vettem anno, egymás mellé ültettem, Újfehértói fürtös volt a vásárlási cél.
Nem egyforma fajták lettek, ami nem baj, csak a nem Újfehértói fela akkora fa, mint a másik és harmadát termi. Bosszant ez engem is.
Most terveztem feljavítani a kondícióját.
 


  2017.05.19. 20:26  Hozzászólás
  •   693   


---
 
Azoktól kérdezem, akinek van termő Érdi jubileuma: Nálatok is ilyen gyengécske a hozama, mint nálam?
Nem igazán vagyok vele megelégedve. :( :thumbdown: Látva a többit, ami vele egy korú...
Szerintem van egy, esetleg két olyan éve, amikor hozhatja a formáját kedve szerint, és ha ugyanígy muzsikál, akkor mennie kell. Van ennél sokkal jobb is...
 


  2017.05.16. 13:18  Hozzászólás
  •   692   
Avatar

terra alapító
 
Megkapta a hálót. A teteje lehet a madaraké, úgyse érnénk el. A Szomolyai lesz a következő.


20170516_141209.jpg
------------------------
Megtekintve 11630 alkalommal.

20170516_141029.jpg
------------------------
Megtekintve 11630 alkalommal.

 


  2017.05.16. 11:28  Hozzászólás  Válasz tudomka1958 (690) hsz.-re     Olvasás  
  •   691   
Avatar

terra alapító
 
A sudár nőjön amennyit akar, majd jövő tavasszal ott metszed vissza, ahol új elágazásokat, oldalhajtásokat szeretnél.
 


  2017.05.15. 21:51  Hozzászólás
  •   690   


---
 
Beiranyzom ugy 45 fokra...
Az új sudarat ha ilyen intenzíven nő engedjem vagy majd nyáron azon is kell csonkolni?
 


  2017.05.15. 21:05  Hozzászólás  Válasz tudomka1958 (688) hsz.-re     Olvasás  
  •   689   
Avatar

terra alapító
 
Az oldalhajtásokat annak érdekében, hogy nagyobb szögben álljanak, támaszd ki fogpiszkálóval. (Kicsit bele kell szúrni a hegyét!)
 


  2017.05.14. 22:02  Hozzászólás
  •   688   


---
 
Ugy teszek ahogy mondod!
Engem csak az zavar hogy az oldalhajtasok nem az új sudarbol nőnek ezen a reszen hanem a vastag csonkbol.
Olyan slamposnak tunik...
Később persze gondolom ez mar nem lesz ilyen feltűnő ...
 


  2017.05.14. 20:29  Hozzászólás  Válasz tudomka1958 (683) hsz.-re     Olvasás  
  •   686   
Avatar

terra alapító
 
A leghosszabbra nőtt hajtást kötözd 8-as kötéssel a vastag részhez, ez lesz majd a központi tengely. A többit hagyd most békén, majd kezeld előírás szerint. (40 centis korban felezés ...)
Tudja az a fa, hogy mit csinál!
 


  2017.05.13. 21:37  Hozzászólás
  •   683   


---
 
Ez a kerdes elsősorban Alibanak szol...
A te szuperorsod van kialalakulofelben egy ősszel ültetett fan de ahogy latod a legerősebb hajtások nagyon alacsonyan jottek.
Most akkor melyikből neveljem a sudarat? Vagy meg egy gyengébb folso is kinoheti magát?
Egyszeru ez mint a pofon csak a fa néha belepofazik.
Ha az alsót engedem fel( mert az nagyon szeretne domináns lenni) akkor mit nevelek vazkarnak?
Taníts mester!


WP_20170513_11_26_51_Pro.jpg
------------------------
Megtekintve 10901 alkalommal.

 


  2017.05.13. 20:50  Hozzászólás  Válasz edit (681) hsz.-re     Olvasás  
  •   682   
Avatar

terra alapító
 
A kártevők megváltoztathatják a termelési szokásainkat. Néhány évtized alatt eltüntek az út széléről a gyümölcsfák. Először az eperfák az amerikai szövőlepke (fehér-medvelepke) kártétele miatt, aztán a szilva, dió, meggy, cseresznye. Még a házak előtt az utcákon itt-ott lehet látni, de azokat már kezelgetik.
A hatalmas cseresznyefák is át fogják adni a helyüket a törpe fáknak, sövényeknek. Jobb minél előbb áttérni!!! Az én két nagyfám mellett már van több, mint tíz ami nem magasabb 2,5 m-nél. Ezeket nem gond letakarni madárhálóval.
A modern ültetvényekben a jégháló egyúttal a madarak ellen is véd.
 


  2017.05.13. 17:35  Hozzászólás  Válasz Jani71 (680) hsz.-re     Olvasás  
  •   681   
Avatar

terra alapító
 
10 napon belül érik a legkorábbi, büdös szóba sem jöhet. Már agyalunk a leghatékonyabb takaráson, ha a Jabulay felét sikerül megmenteni, már nyert ügyünk van. Már le lett pár éve tetejezve, de így is nagyon magas. A teteje lehet a madaraké.
 


  2017.05.13. 12:08  Hozzászólás  Válasz edit (679) hsz.-re     Olvasás  
  •   680   


---
 
Esetleg valami büdössel megszórni a fát ebben az időszakban? Nincs tapasztalatom, csak agyalok.
Szappan, mészkénlé, fokhagyma, akármi. Bár nekem még soha nem volt ilyen problémám, de én megpróbálnám.
Max. nem jön be.
 


  2017.05.13. 11:52  Hozzászólás
  •   679   
Avatar

terra alapító
 
Csapatosan keringenek a seregélyek. A verebeket és a rigókat még elviselnénk jut is marad is alapon, de egy csapat seregély fél óra alatt képes lenullázni egy nagy fát. A Jabulay már pirosodik, de tul nagy a fa ahhoz, hogy letakarjuk. De a Szomolyait muszály, annak ki kell bírni addig, míg megfeketedik.
 




  2017.05.12. 21:15  Hozzászólás  Válasz délkelet (676) hsz.-re     Olvasás  
  •   677   


---
 
Szerinted esélyes, hogy ez a korai fajta fertőzött lesz a Cseresznyelégy által? Már nálam is pirosodik és épp tegnap láttam egy legyet...
Épp ma kora este nagyon alaposan lemostam néhány másik fával egyetemben szappanoldat+Humix keverékével (most ezt próbálom).
 




  2017.05.12. 19:57  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (674) hsz.-re     Olvasás  
  •   675   
Avatar

---
 
Ez a Rita tényleg egy nagy kaki alig volt eső de már reped.. az Alex megint jónak néz ki.
Fénykép0202.jpg
------------------------
Megtekintve 10759 alkalommal.

Fénykép0199.jpg
------------------------
Megtekintve 10759 alkalommal.

 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Yandex [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; YandexBot/3.0; +http://yandex.com/bots) valamint 82 vendég