Meggy és cseresznye Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.


  2016.06.24. 20:46  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (515) hsz.-re     Olvasás  
  •   516   


---
 
Most csak a magjáról van kép.
Ízre is cseresznye.

Meg majd egysajátot is mutatnék hát tudja valaki azonosítani


P6240020.JPG
------------------------
Megtekintve 11786 alkalommal.

P6240016.JPG
------------------------
Megtekintve 11786 alkalommal.

 


  2016.06.24. 18:38  Hozzászólás  Válasz csehrigo (514) hsz.-re     Olvasás  
  •   515   


---
 
Ez nem valódi cseresznye lesz, hanem valami interspec, azaz természetes hibrid(ha valóban cseresznye tulajdonságokat mutat).
Várom a képeket.
 


  2016.06.24. 17:21  Hozzászólás
  •   514   


---
 
A hétvégén talán majd tudok képet csinálni róla.
100%,hogy cseresznye.
Nekem a levele kisebbnek tűnt, mint a Germersdorfinak a kertben -ami vagy 10 nappal előbb érik mint a Germersdorfi.
Lapított hosszúkás magja van.
 




  2016.06.23. 21:12  Hozzászólás
  •   512   


---
 
Találkozott már valaki olyan cseresznyével aminek a magja nem gömbölyű hanem hosszúkás és lapított?
Én igen.
Durván festőlevű,nem ropogós,apró szemű és most érik le ,de már vagy két hete potyog.
Milyen fajta lehet?
 


  2016.06.23. 14:45  Hozzászólás  Válasz Jani71 (510) hsz.-re     Olvasás  
  •   511   
Avatar

terra alapító
 
A debreceni bőtermővel én is nagyon elégedett vagyok. Nagyon szeretem az ízét, a mennyiség pedig adódik a nevéből is....
 


  2016.06.23. 11:09  Hozzászólás
  •   510   


---
 
Tegnap megvolt a 'saját Pándy', Debreceni bőtermő és Csengődi szürete.
Az első kettő hozta a formáját. A Pándy kissé savanyú, idén talán nem tudott annyi cukrot gyűjteni, lehet, hogy még néhány napot hagyhattam volna,
viszont az állaga és színe alapján nem mertem tovább a fán tartani (elhanyagolható arányban volt egy kis monília,
egy-két darab esetében pedig lyuk és rothadás - két darab kifejlett cseresznyelegyet is láttam). A Debreceni gyakorlatilag tökéletesen érett és egészséges volt.
A Csengődit most kóstolhattam először, 5 db gyümölcs volt rajta. Az állaga, nagysága, színe rendben volt, viszont őszintén szólva az íze okozott egy kis csalódást... Az az igazság, hogy ha vakteszten kellett volna megmondanom, hogy épp milyen gyümölcsöt érzek (mondjuk darálva, hogy a nagyságából,
formájából ne tudjak következtetni), bizony nem igazán tudtam volna megmondani a helyes választ... :(
Annak idején volt szerencsém eredeti élőhelyén szedni, kóstolni Bosnyákot, nem emlékszem, hogy ennyire vízízű lett volna.
Igazi tömegmeggy! Az aromát úgy látszik, nem ezzel kell a kajába (pálinkába) csalogatni...
A Bosnyák állagában az tetszett, hogy olyan jó krémes, sűrű, piros, pl. süteménybe elsőrendű választás! Nem üvegmeggy.
Ebből a szempontból a Csengődi is hasonló (a kis mennyiség miatt természetesen nem tudtam ilyen funkcióban tesztelni).
Természetesen nagy előnye a monília érzéketlensége, de jó tudni, hogy ízekre ezek szerint nem nagyon lehet számítani.
Vagy lehet, hogy a következő évek megváltoztatják majd a véleményemet ezzel kapcsolatban? ;) Meglátjuk.
Általánosságban: kukac gyakorlatilag csak a 'Pándyban' volt, az is rendkívül elenyésző arányban, gyakorlatilag semmi! :dejo:
Monília szinte egyáltalán nem volt (Pándy, a többin semmi), totál elenyésző az aránya, legalábbis a több felé látható általános állapotokhoz képest.
Egészséges, tulajdonképpen érett, tökéletes állapotban levő meggyet szüretelhettem! :dejo: :super:
Nem is nagyon emlékszem ilyen évre. A Chorus és Actara elvégezte a dolgát. :thumbup:
Ja, és a 'Pándyn' talán még az életben nem volt ennyi termés. Kifejezetten sok volt rajta. :dejo:
 


  2016.06.08. 06:15  Hozzászólás  Válasz Alibá (507) hsz.-re     Olvasás  
  •   509   


---
 
Az a baj, önmeddő. Keresem a porzóját, ha megtalálom, akkor hamar látszani fog rajtam :)
 


  2016.06.07. 21:26  Hozzászólás
  •   508   
Avatar

terra alapító
 
Pár napja érik a cseresznyénk, valaminek annó tavaly belőttük, fogalmam sincs minek :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.06.05. 21:19  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (506) hsz.-re     Olvasás  
  •   507   
Avatar

terra alapító
 
Milye 'porzót' ajánlasz hozzá, hogy teremjen is, valami külföldit? /Én 1969-ben - kabalából - elültettem egy hasonlót. Bejött! ;) /
 




  2016.06.05. 20:58  Hozzászólás  Válasz gergerg (504) hsz.-re     Olvasás  
  •   505   


---
 
Tegnap megvolt a Meteor korai és az Érdi jubileum szürete. Előbbi kb. négy maréknyi, utóbbi 18-20 szem.
Fiatal fák, talán második termőévben (de a virágzás alapján lehetett volna kicsit több is).
A Meteor kissé korábban érett meg, hagytam hadd maradjon a fán, amíg leszedem a jubileumot.
A lényeg, amíg el nem felejtem: mindkét fajta tökéletesen kukacmentes és egészséges volt. :super:
Az Érdi bőtermő, Csengődi és a régebbi, saját, sarjról szaporított 'Pándy-féle' van vissza.
Valamiért úgy érzem, ezek nem lesznek kukacmentesek, főleg a Pándy. De majd kiderül.

(Szerk. 2016.06.10.: Nem Érdi, hanem Debreceni bőtermő. Az előbbi is volt évekkel ezelőtt, de kiástam, újat nem vettem.)
 


  2016.06.05. 18:52  Hozzászólás
  •   504   
Avatar

terra alapító
 
Lassan túlérik a Szomolyai de már úton az utánpótlás, már ehető a Hedelfingeni.

WP_20160605_001.jpg
------------------------
Megtekintve 11930 alkalommal.



a százas ugyan az a fajta mint STiszteletesé :)
 


  2016.06.04. 21:33  Hozzászólás  Válasz Vebber (502) hsz.-re     Olvasás  
  •   503   


---
 
ÍRtam, többször, hogy rövid a kocsánya.
Az íze édes, gyengén savas, harmonikus meggyíz, különösen üdítő, kissé meggylikőrös utóízzel.
 






  2016.06.04. 15:43  Hozzászólás
  •   500   


---
 
Csodameggy. Ez még cseresznyében is nagynak számít:
20160604_134631.jpg
------------------------
Megtekintve 12838 alkalommal.

 


  2016.06.03. 17:11  Hozzászólás
  •   499   


---
 
Hát ahhoz képest milyen fagyok voltak....ma 32 kg cseresznyét szedtem :thumbup:
Vádlim kivan rendesen a létrázástól :)
kb még ennyi lehet a fán, de sajnos a 2napos eső nem tett jót neki, a kocsányánál már kezd repedni, barnulni.
Idén eddig eltűntek a seregélyek sokunk örömére :)
 


  2016.06.03. 12:48  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (482) hsz.-re     Olvasás  
  •   498   


---
 
Fényképet nehéz lesz szerezni.
Akkor elhiszem,hogy meteor.
Május vége felé sötétedik.
Az lepett meg,hogy milyen nagy szemű és nem savanyú hanem kellemes ízű.
 


  2016.06.03. 12:46  Hozzászólás  Válasz Totya (490) hsz.-re     Olvasás  
  •   497   


---
 
A sárga az milyen fajta?
Már most érik?
Én szeretnék sárga cseresznyéket! (is)
 


  2016.06.02. 21:10  Hozzászólás
  •   496   


---
 
Először is szeretnék a Nejem nevébe köszönetet mondani a sok biztatásért és a jókívánságokért, higgyétek el most ráfér. Kedves Ali bá, amikor meglátogattalak, másnap Gamma késes műtétje volt ami hála Istennek sikerült, de sajnos most ez komolyabb. Jana, mivel megígértem embereknek, hogy idén is megyek olaszba, ezért megyek, mert a számból nem csinálok segget. Ami a kertészkedést illeti, ma kint voltunk a birtokon Milánnal válogattuk le a K-40-es közbeoltásról a hajtásokat öröm volt nézni, hogy segített, és várta hogy elmondjam neki, mit miért kell csinálni.
Mivel ez cseresznyés fórum, ezért a cseresznyéről is ejtsünk pár mondatott: ma felszereltem a seregély riasztót, ami a sas hangját utánozza, és lás csodát, megjelentek az igazi sasok és a birtok felett köröznek. Sajnos most látszik a hideg idő hatása a virágzásba, Katalin és a Linda 30-40 %-át eldobta a rossz kötődés miatt. A Burlatott és Valerij már leszedtük 550 db fán lett 5 kg. Igaz, hogy még csak 4 évesek, de azért ennél többet teremhetett volna.
 


  2016.06.02. 09:50  Hozzászólás  Válasz csarli1 (488) hsz.-re     Olvasás  
  •   495   
Avatar

---
 
Én is csatlakozom az előttem szólókhoz, de szebben nem tudnám kifejezni magam.
Jó egészséget és erőt kívánok Neked!

UI. Olvasd el a könyvet amit küldtem, hátha találsz valami használhatót benne. ;-)
 


  2016.06.02. 09:04  Hozzászólás  Válasz csarli1 (488) hsz.-re     Olvasás  
  •   494   


---
 
Csarli, nem egyszerű az idő múlását /éveink számát magunkban sem lekezelni, amihez szinte csak "ajándékként" maguktól jönnek a betegségek. Erőnk is hol több, hol kevesebb.
Te szakmailag-emberileg sokat tettél abban az ügyben itt fórumozó többünknek, hogy az általad megismert külföldi fajtákat mi is kipróbálhassuk, használhassuk. Amit a saját birtokon felépítettél, annak eladása szerintem neked a legnehezebb. De először mindent magunkban kell lerendezni.
Ami a gyümölcsfák iránti szeretetedet illeti, azt téged ismerve, biztosan nem fogod tudni kiölni magadból, és beköltözni egy panelházba.
Szóval szerintem is az Ali-bá barátom/barátunk tanácsa mintha az én számból szólna: míg bírod, addíg ha más nem, egy kis-nagy kerted legyen, ami nem feltétlenül pénzt hoz, /csak visz/, de kicsit az életet is jelenti számunkra a kert látványa, a gyümölcsfák gondozása, szépsége és szeretete.
/Ui: Azért ősszel még lesznek pl. Tsunami kajszi?/ ;)
 


  2016.06.02. 08:00  Hozzászólás  Válasz csarli1 (488) hsz.-re     Olvasás  
  •   493   


---
 
Jobbulást kívánok és utólag is köszönöm azt az úttörő szerepet, amit az új gyümölcsfajták behozatalában véghezvittél.
 


  2016.06.01. 21:19  Hozzászólás  Válasz csarli1 (488) hsz.-re     Olvasás  
  •   492   


---
 
Talán keveset társalogtunk együtt, mert kevés idő telt el, mióta megismertelek. Mindössze egyszer beszélgettünk telefonon és abban állapodtunk meg, hogy a nyár végén találkozunk. Honnan tudtam meg a telefonszámodat? Nyomokat hagyunk a neten! Agilis nagy tudású szakembernek ismertelek meg, aki bátran felvállalja a véleményét. Most hoztál egy döntést, vagy talán a család bírt rá erre az útra. Nem is lényeges ez! A legfontosabb a családi szeretet és az egészség. Adja a Jóisten hogy legyetek túl a nehézségeken. És legyen erőtök ahhoz, hogy kivárjátok, hogy az unokák közül valaki majd átveszi a stafétát. A gazdálkodás, a természet szeretete a vérünkben van, ezt örököltük szüleink nagyszüleink által és ezt adjuk át a jövő nemzedéknek. Jó egészséget kívánok az egész családnak.
 


  2016.06.01. 18:41  Hozzászólás  Válasz csarli1 (488) hsz.-re     Olvasás  
  •   491   
Avatar

terra alapító
 
Együttérzek. Az unokák bizony általában tovább viszik a nagyapák örökségét. Én is 6-10 éves koromban töltöttem nagyapámmal a kertjében sok időt, aztán 20 évig semmi (Debrecen, emeleti lakás), aztán Derecskére kerülve elkezdtem kertészkedni. Csak azt sajnálom, hogy szegény nagyapám nem láthatta már meg a kertemet. Az én 4 éves unokám is minden nap azzal jött haza az ovodából /egy hónapig, míg itthon voltak/, hogy "papi, mit kertészkedünk?" És csinált mindent, amit nem kellett azt is. (Pl. megmetszette a paprikát.)
Jó egészséget!
 


  2016.06.01. 18:40  Hozzászólás
  •   490   


---
 
sziasztok!

A korábban ígért képek!
IMAG6473.jpg
------------------------
Megtekintve 12014 alkalommal.


IMAG6474.jpg
------------------------
Megtekintve 12014 alkalommal.


IMAG6475.jpg
------------------------
Megtekintve 12014 alkalommal.


IMAG6476.jpg
------------------------
Megtekintve 12014 alkalommal.



A mérésnél közepes példányokat tettem fel. :)
Ha választanom kellene, egyértelműen a pirosra szavazok. De finom a sárga is! ;)
 




  2016.06.01. 09:34  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (487) hsz.-re     Olvasás  
  •   488   


---
 
Sajnos egészségi állapota a nejemnek annyira megromlott, hogy már második éve szinte egyedül csinálom a birtokot, kivétel a gyümölcsszedés, mert akkor vannak alkalmi "munkások". Fiam Külföldön él, Lányom azt mondta, nem azért végezte el a jogot, hogy a földet túrja. A lány unokám átvehetné, mert már 18 éves, de őt sem érdekli, nagyobbik fiú mérnök akar lenni, akibe bíztam az a lányomnak a nagyobbik fia, ő csinálná, mert minden szabadidejét kint tölti a birtokon, csak vele az a gong, hogy még csak hét éves. Mivel nem lehet kapni normális embert akit felvegyek, és nekem is félidőnél tart a szívműtét utáni garancia, ezért, ha fájó szívvel is de vissza kell fognom a munkát. Azért tudat alatt bízom benne, hogy a nejem felépül, és addig nem sikerül eladni.
 


  2016.06.01. 06:24  Hozzászólás  Válasz csarli1 (486) hsz.-re     Olvasás  
  •   487   


---
 
Ugyanezt tapasztalom, folyamatosan tördelem kifele az elágazódásokat. Gyakorlatilag még egy - két hét és lehet hajtóra szemezni, úgy megerősödtek. Nem döntöttem még, hogy mit szemzek bele. A körte ettől egy kicsit lassabb, de az is brutál.
mi az oka, hogy feladsz mindent?
 


  2016.05.31. 21:42  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (484) hsz.-re     Olvasás  
  •   486   


---
 
Szépen fejlődik az 1200 db kísérleti közbe oltásom. Szinte hihetetlen, de öt centinkét vannak elágazások a közbe oltott fajtán, hogy milyen nemes lesz rajta, még nem tudom, de a kutatótól kapok 150 db meggy hibridet tesztelésre, ugyanis érdekesnek találták a vadcseresznye, és a közbeoltott fajta alany kombinációját. Ha sikerül eladni a birtokot, remélhetőleg ezt a kísérletet az új tulaj tovább viszi.
Nálad, hogy állnak a közbeoltások?
 


  2016.05.31. 20:12  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (484) hsz.-re     Olvasás  
  •   485   


---
 
Szép. Nálam beérett a Piramis, jövök haza munkából, hogy leszedjem, de a seregélyek és/vagy a rigók megelőztek. :angry-banghead: Ami érdekes, hogy lényegében lecsípkedték a magról a gyüm9ölcshúst, elég röhejesen néz ki a fa a sok kocsányon lógó maggal...csak a közvetlen levél alatti szemek úszták meg. Hozni fogok egy macskát!!! Egyetlen pozitívum, hogy a fiatal fácskán volt egy közepesnek mondható termés. Legközelebbi porzója a Carmen-em.
 


  2016.05.31. 19:06  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (483) hsz.-re     Olvasás  
  •   484   


---
 
Erős növekedésű, felfelé törő koronája van (1/4-része cseresznye). Nehezen ágazódik el. Nagyrészt idősebb termőrészeken hozza a termését.
Fája nagyon könnyen hasad, nem szabad hajtogatva, rángatva szedni.
Ha valaha lesz, szedd-magad - meggyesem, ezt a fajtát nem szabad odaadni kontároknak.
Termőképessége, megfelelő cseresznye porzóval közepes.

20160531_110736.jpg
------------------------
Megtekintve 12541 alkalommal.

 


  2016.05.31. 19:02  Hozzászólás  Válasz baby-lon (480) hsz.-re     Olvasás  
  •   483   


---
 
A Du-1-ről már írtam, de íme egy kis kiegészítés.
Gyakorlatilag most kezd túlérni. A gyümölcsök nagy része, most sem válik szárazon a kocsánytól, a mag beszakad. Szép sötét kárminpiros, mérsékeltnél jobban festőlevű. Friss fogyasztásra első osztályú. Sava nagyon mérsékelt, jóval kisebb, mint a meteor-é, de annyi még éppen van benne, hogy kihangsúlyozza az aromáját. Üdítően édes, igazi desszert meggy.
A korai cseresznye szezon méltó alternatívája, illetve akár maga mögé is utasíthatja azt. Mivel nem savas, gyerekek is szívesen fogadják.
Túléretten puha húsú, harapáskor fröccsenően lédús, kellően rostos, hogy legyen min csámcsogni. Szedéskor a kocsány könnyen elválik a fától, nem kell rángatni, de a szél nem rázza le. Héja közepesen vastag, de nem rágós.
Friss fogyasztásra, lének, levesnek, akár Jam-nek nagyon jó lehet. Mivel a magja ott marad a kocsányon, befőttnek csak mérsékelten alkalmas, a szétszakadó húsa miatt.

20160531_110141.jpg
------------------------
Megtekintve 12563 alkalommal.


20160531_110055.jpg
------------------------
Megtekintve 12563 alkalommal.

 


  2016.05.31. 12:36  Hozzászólás  Válasz csehrigo (481) hsz.-re     Olvasás  
  •   482   


---
 
A Meteor jobbára júni elejére érik meg jól, ilyenkor színelősen szedhető. Néhánynál bele szokott szakadni a mag, később már nem. Jó vízellátás esetén, közepes, vagy attól nagyobb szemű. Idősebb korban, a többszörös leívelődés,újrahajtás miatt, szétterülő koronájú.
Nagy esély van rá, hogy meterot kóstoltál, de képek nélkül csak találgatunk.
 


  2016.05.31. 12:15  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (461) hsz.-re     Olvasás  
  •   481   


---
 
Puha húsú, jobbára szárazon válik,de néha a mag kiszakad belőle. Nagy szemű.
A levelei kicsik is meg nagyok is. Némelyik elég hoszúkás.
Azt írják a Meteoról,hogy ritkán elágazódó. Ez nem ritkás.Nekem nem egyértelműen felfelé törő,de nem értek hozzá.
 




  2016.05.31. 11:40  Hozzászólás
  •   479   


---
 
Korai meggyek.Balra fent: 9/91 érdi bőtermő x csengődi, kis növésű, rendkívűl korán termőre forduló(már a másodikévben terem), golyóálló meggy. Íze savanykásan édeskés, jellegzetesen aromás, a csengőditől kisebb savtartalommal. Mérete közepes, vagy kisebb. Mellette a Csodameggy, ezt sem kell monilia ellen védeni. Már fogyasztható, de van még pár napja. Jobbra fent: UK 98-2-24, klasszikus cseresznyemeggy, nagyon hasonló az előzőhöz.
Balra lent: Du-1, az első meggy, itt már túléretten. Jobbra lent: feketicsi fekete.

20160531_114347.jpg
------------------------
Megtekintve 12448 alkalommal.

 


  2016.05.31. 08:15  Hozzászólás  Válasz délkelet (477) hsz.-re     Olvasás  
  •   478   


---
 
Hát amíg van "piros" addig azt eszik, ha nincs akkor viszik a sárgát is, legalábbis eddig úgy vettem észre. :(
Van egy júni közepe felé érő nagyszemű kemény húsú cseri a másik szomszédban, és érdekes ezt nem szokták bántani...aztán lehet hogy már teljes érésben igen, de addigra már leszokták szedni a tulajok. Szemmel láthatóan virított a sok cseresznye 2éve, és a sárgát már régen leették, de ehhez nem nyúltak.
Szomszéd adott belőle egy keveset, a BB saját fámhoz képest olyan 2-3xorosa volt méretre kb. (BB tavalyi mérés alapján olyan 7g volt kb mind, de ma szedek akkor hozok képet) :)
 


  2016.05.30. 22:04  Hozzászólás  Válasz Totya (476) hsz.-re     Olvasás  
  •   477   
Avatar

---
 
Nekem is van egy még nem termő sárgám és abban reménykedtem, hogy a madarak békén hagyják majd a színe miatt (valahol olvastam is). Hiú ábránd ezek szerint?
 


  2016.05.30. 21:35  Hozzászólás
  •   476   


---
 
Már lehet enni a nagy cseresznyefánkról a cserit! :)
Fajtát nem tudok, talán BB.
A fagyok ellenére van rajta bőven, talán a nagy leveles korona ernyőként működött, mert a belseje tele van, ellenben a tetején elég kevés van.
Csak a ..... madarak meg ne egyék előttünk :thumbdown:
Szomszédban van egy sárga cseresznye(30-60 év körüli tenném), ma már kezdték is szedni. Az íze érdekes olyan citrusos beütésű.(tavaly volt szerencsém megízlelni, sajnos a madarak mindig leszüretelik a teljes érés előtt)
 






  2016.05.30. 21:00  Hozzászólás  Válasz délkelet (469) hsz.-re     Olvasás  
  •   473   


---
 
Szerintem működik a dolog, csak kellő számú CD kell hozzá. Minden madár elkerüli, egyedül egy harkály lakmározott kora reggel./Szélcsend volt!/
1. Neki szabad.
2. A feleségem szerint kukacot keresett.
3. Ezt sértésnek vettem.
4. Szerintem vegetáriánus harkály volt.
 






  2016.05.30. 20:32  Hozzászólás  Válasz délkelet (469) hsz.-re     Olvasás  
  •   470   
Avatar

---
 
Családban van egy olyan meggyfa, aminek jellegzetessége, hogy nagy csokrokban virágzik és meggy is 8-10-es csokrokban terem. Nagyon látványosan más mint a többi.
Sajnos idén mind lefagyott, érés időt nem tudok. Elég nagy szemű.
Van valakinek tippje, mi lehet?
 




  2016.05.30. 19:52  Hozzászólás  Válasz gergerg (467) hsz.-re     Olvasás  
  •   468   
Avatar

---
 
Vissza az egész! Most ugrott be, hogy lesz majd fórumtalálkozó a közeledben! Mégiscsak jobb lenne akkor autóval elhoznom, legfeljebb kicsit jobban megmetsszük :nahat:
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég