Meggy és cseresznye Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.10.25. 20:33  Hozzászólás  Válasz humbuk (159) hsz.-re     Olvasás  
  •   160   
Avatar

terra alapító
 
Aki nézi, hogy nézi? Minden szemet megfelez?

Magam részéről nem permetezek cseresznyelégy ellen. Korai, késői, sárga és a borostyán színű nálam nemigen kukacosodik. (Fák alja állandóan művelve, ott nem bábozódik. Sárga lap idén egy cseresznyelégyet se fogott.)

A többinél a cseresznye evésem a szem nyomáspróbájával kezdődik, és amelyik kicsit is puha, az repűl a kutyának. Nem szoktam bontogatni a szemeket.
 




  2014.10.25. 18:32  Hozzászólás  Válasz baby-lon (157) hsz.-re     Olvasás  
  •   158   
Avatar

terra alapító
 
De, de melyik sárga? :-) Mert ugye nem egyszerre sárgák. Ha valaki komolyan veszi a védekezést akkor már a borsószem mérettől érdemes kitenni a csapdákat, legalább egyet tájékoztató jelleggel. Abból baj nem lehet.
 




  2014.10.25. 10:23  Hozzászólás  Válasz kavicsos64 (155) hsz.-re     Olvasás  
  •   156   
Avatar

terra alapító
 
[albszovkep],Nem mindegyik meggy kukacos, ahogy nem mindegyik cseresznye sem. A cseresznyelégy rajzási idejétől függ,hogy melyik fajta kukacos és melyik nem, illetve attól hogy akkor az adott fajta milyen stádiumban van. A cseresznyelégy a földben telel ki, jellemzően akkor rajzik amikor a a gyümölcs zöldborsó nagyságú. A nőstény cseresznyelégy ekkor rakja rá a tojásait a gyümölcsre, amikből a kukacok lesznek, ezek rágják be magukat a gyümölcsbe. Lehet ellenük védekezni, de teljesen megszüntetni aligha lehet.[/albszovkep]
[walbszov],Létezik sárga ragasztós lap, amiket a fa koronájára kell akasztgatni. Sárga ragasztós lapot bárki tud csinálni, de feromonos lapkákat csak laborba tudják előállítani, azt kell a ragasztós lapra felrakni. Ez a feromon csalja oda az adott faj hímjeit. Ezek a csapdák magukhoz vonzzák a repülő cseresznyelegyet, amik beleragadnak, így azok már nem fognak semmit rárakni a gyümölcsre. Viszont egy nagyobb fánál már nehézkes kellő mennyiségű csapdát kirakni, és egyébként sem fog mind beleragadni, ezért a csapdázás nem nyújt teljes körű védelmet. Viszont nagyon jó jelzésnek, mikor elkezdenek beleragadni a legyek, akkor érdemes elvégezni egy rovarölős permetezést, viszont ez sem könnyű feladat, hiszen tudatában kell lenni, hogy mennyi idő van még hátra a cseresznye éréséig, és a növényvédő szer várakozási idejét figyelembe véve eldönteni, hogy van-e még lehetőség az alkalmazására.Régebbi bevett technika, hogy kora tavasszal kiengedik a csirkéket a fa alá, és azok összeszedik a kibújó legyeket. Persze ennek a módszernek a hatékonysága is megkérdőjelezhető, mert a légy a szomszédból is repülhet, de a legyek állományát jelentősen ritkítja. Ami még oka lehet annak hogy ma erősebb a kukacosodás mértéke, hogy nincs megelőzés. A megelőzés része, az előbb említett csirkés technika.A másik, hogy a már lehullott kukacos gyümölcsöt összeszedjük. Régen semmi sem ment kárba, ami leesett összeszedték a pálinkába, de legrosszabb esetben összeszedték a csirkék. Ez azért fontos, mert így a jószág nem tud visszajutni a talajba. Ami nem jut vissza, az tavasszal nem bújuk elő, szaporodni sem fog.[/walbszov]
[albszovkep],Védekezni mindenképp érdemes, mert mikor a nyű berágja magát a gyümölcsbe, azon seb keletkezik (nem a kukacon) ami ha esős idő van, olyannyira kedvez a gyümölcsmoníliának, hogy nem csak kukacos lesz a termés, de még rohadt is. Száraz tavaszon a rohadást megúszhatjuk.[/albszovkep]
[walbszov],Szintén a védekezés egy módja lehet a megfelelő fajtaválasztás. A nagyon korai, és a nagyon kései cseresznyék szinte teljesen kukacmentesek mindenféle egyéb védekezés nélkül. Meggyek esetén kisebb a választási lehetőségünk, ott inkább a később érőket érdemes választani. A cseresznyelégynek is megvan az életciklusa, a nőstény olyan gyümölcsre rak tojást, aminek az élettartama megfelelő ahhoz, hogy az utódot kinevelje. A túl korai (előrehaladott érettségi fokú) gyümölcs alkalmatlan erre, mert előbb pottyan le, eszik meg, mint ami a kukac számára kívánatos lenne. A túl kései, pedig túl sokáig marad a fán a kukacnak, nincs benne kellő időben kellő cukor, tehát azt sem szereti. A rajzás ma a júniusban érő meggyeket cseresznyéket érinti, de persze a klímaváltozás a későbbiekben erre is hatással lehet.[/walbszov]
Van még egy titka annak hogy régen miért nem voltak annyira kukacosak a cseresznyék. Mert régen éhesek voltak az emberek, nem nézegették, hanem megették, és kicsit sem érdekelt senkit hogy kukacos-e a cseresznye. Volt/van aki magostól eszi a cseresznyét.
 


  2014.10.25. 09:27  Hozzászólás
  •   155   


---
 
A meggyek kukacosodása ellen mit szoktatok tenni ,nálam ez akkor jelenik meg amikor a meggy kezd pirosodni ,és nagy kukacok vannak benne 2-3 db is egy szemben. Én úgy gondolom ez új jelenség ,én nem emlékszem hogy gyerekkoromban láttam volna a meggyben kukacot . Helló mindenkinek
 


  2014.10.23. 15:11  Hozzászólás  Válasz délkelet (140) hsz.-re     Olvasás  
  •   154   
Avatar

---
 
Az idén rengeteg volt a Pándy meggyen szintén. Cigánymeggy van néhány méterre a fáktól, idős fa, de ennek jótékony hatása nem szokott látszani. Rengeteg virágból alig szoktak teremni.
 




  2014.10.21. 20:31  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (150) hsz.-re     Olvasás  
  •   152   


---
 
Ha picit visszább olvasol az irományaimban, akkor láthatod, hogy ez nem egy önálló fajta, hanem fajtakör. Legjobb példa erre a Feketics, ő is fajtakör.
 


  2014.10.19. 14:01  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (143) hsz.-re     Olvasás  
  •   151   


*
 
Kép

Két Érdi nagygyümölcsű közt egy germersdorfi
 


  2014.10.19. 13:37  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (148) hsz.-re     Olvasás  
  •   150   


*
 
...A visnja az a szláv nyelvekben meggyet jelent,nem önálló fajtanevet...szóval így nehéz róla információt találni.
 


  2014.10.18. 22:07  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (144) hsz.-re     Olvasás  
  •   149   
Avatar

terra alapító
 
Egyszerű piaci meggy lehet, nevéből ítélve.

Vásárló: Van meggy?
Kofa: Van. Visz?
Vásárló: Na ja!

;)
 


  2014.10.18. 21:59  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (147) hsz.-re     Olvasás  
  •   148   


---
 
nem találtam. Lehet cirill-ben kellett vna keresni, de nem lényeg. Annyit tudok, hogy rövid a kocsánya, mint a Van-nak. Ez esős időben jelenthet komoly hátrányt, de majd meglátjuk.
 


  2014.10.18. 21:17  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (145) hsz.-re     Olvasás  
  •   147   


*
 
Esetleg vmi link ahol leírás van róla /nem baj ha idegen nyelvű.../
 


  2014.10.18. 21:17  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (145) hsz.-re     Olvasás  
  •   146   


*
 
Addig-addig majd csak kérek belőle oltó v. szemzőágat ;)
 


  2014.10.18. 21:02  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (144) hsz.-re     Olvasás  
  •   145   


---
 
Idén termett először nálam az é. nagygyümijű is, meg a csudovisnja is. Az utóbbi egy héttel korábbi, ráadásul sötétebb is. Egyelőre nem tudom, hogy van-e valami nagy hátránya, vagy tényleg ez a csodameggy...
 


  2014.10.18. 20:10  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (139) hsz.-re     Olvasás  
  •   144   


*
 
Érdekes lehet ez a Visnja,kár,hogy meggyre már nincs helyem...ill.a termésmennyiségem így is sok /eladom a felesleget/
 


  2014.10.18. 20:08  Hozzászólás  Válasz Vebber (132) hsz.-re     Olvasás  
  •   143   


*
 
Ja egyébként nálam az Érdi nagygyümölcsű a csúcs.Bár annyit nem hoz mint az É.bőtermő,de cserkó habitusú,korai,finom és közel germersdorfi méretű.
 


  2014.10.18. 20:06  Hozzászólás  Válasz Vebber (132) hsz.-re     Olvasás  
  •   142   


*
 
Én aCsengődit csak szakirodalomból ismerem,így újat nem tudok mondani.Nekem nincs.Nekem a Meteor-Érdi nagygyümölcsű-Érdi jubileum-Érdi bőtermő quartett van,ennél jobbat nem is tudnék...
 


  2014.10.18. 19:29  Hozzászólás  Válasz csarli1 (135) hsz.-re     Olvasás  
  •   141   


---
 
Na majd kitapasztalom, nekem nem számít, mennyit terem :) Na jó, azért valami legyen rajta - a 8-10 szem a konténeres csemetém is megvolt.
 


  2014.10.18. 19:22  Hozzászólás  Válasz Vebber (132) hsz.-re     Olvasás  
  •   140   
Avatar

---
 
Ha gondolod, tavasszal tudok küldeni oltóvesszőt a Meteorból.
A Pándy porzásával kapcsolatos saját tapasztalatom: hosszú éveken keresztül alig termett valamit a két Pándy 48-asom. Ősszel végre rászántam magam és szereztem egy kis cigánymeggyet. Nem volt rajta sok virág tavasszal, viszont a Pándykon végre bőséges termés volt. Hogy ez a cigánymeggy vagy az idei különleges év miatt történt így...?
 


  2014.10.18. 17:50  Hozzászólás  Válasz Vebber (138) hsz.-re     Olvasás  
  •   139   


---
 
Csak saját oltványom van, illetve van amelyikkel átoltottam nem olyan jó fajtákat ( pl piramis).
Elvileg nem hajlamosak az ostorosodásra. A Visnja fajtakör, eleve cseresznyemeggy, ezek édes meggyek, amik ráadásul nagyszeműek is. Még fiatal az állomány, nagyon hasonlít a Feketicsekre, bosnyákokra, fölfelé törő, jellegzetes cseresznye habitusuk van.
 


  2014.10.18. 16:43  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (136) hsz.-re     Olvasás  
  •   138   
Avatar

---
 
Ezekröl az említett jó fajtákról saját oltványod nincs véletlen valamelyikből?
Ezek ostorosodásra mennyire hajlamosak?
 




  2014.10.18. 15:12  Hozzászólás  Válasz Vebber (132) hsz.-re     Olvasás  
  •   136   


---
 
Nem valószínű, hogy a Rita porozza, nem egy időben virágoznak.
A csengődi kicsi - közepes gyümölcsét csokrosan hozza, így a névazonosság fennáll. Betegségekre ellenáll, de későn fordul termőre.
Ettől egy fokkal jobb a Feketics, nagyon hasonló habitusa van, a gyümölcse is nagyobb.
A meteor puha gyümölcsű, bő levű, túlérve (2-3 hét után) extrém finom. Sztem nem alkalmas fagyasztásra, inkább asztali, vagy lémeggynek, ezért (is) szorult ki az üzemi termesztésből.
A Piramist én nem ajánlom. Keveset terem (porzóval is), a vele egyidőben érő meteor finomabb.
Vannak a számozott új fajták (98 - 2 -20, stb..), a Visnja fajtakör, ezek többet látszanak "tudni", de nálam még csak kicsi kóstoló volt, így sok tapasztalat nincs vele. Az biztos, hogy a többség nálam is rezisztens.
 


  2014.10.18. 15:06  Hozzászólás  Válasz Lactarius (133) hsz.-re     Olvasás  
  •   135   


---
 
Fánként 8-10 szem. porzó nincs hozzá, a cseresznye csak blöff, országos szinten már nincs belőle termőültetvény, mert nem terem csak hektáronként 1000 db-os tőszámmal egy tonnát.
 


  2014.10.18. 11:48  Hozzászólás  Válasz Vebber (132) hsz.-re     Olvasás  
  •   134   
Avatar

terra alapító
 
Jakodánál Pallagon van Meteor. A mi helyi faiskolánkba is ő szállít, kérdezzem meg neked?
 


  2014.10.18. 11:25  Hozzászólás  Válasz Vebber (132) hsz.-re     Olvasás  
  •   133   


---
 
Még a Piramis lehet jó, mert korán érik, nagyszemű, moníliának ellenáll és nem ostorosodik; ha van hozzá jó porzód (cseresznye).
 


  2014.10.18. 09:55  Hozzászólás
  •   132   
Avatar

---
 
Délkelet, S.Tiszteletes, Atifoci!

A gyümölcsfák topicba aug. végén ajánlottatok nekem meggy fajtát, kérdésemre, ami szerint kellene egy tuti fajta, ami nem ostorosodó, monília ellenálló, terem normálisan minden évben.
Többen írtátok a Meteort. Hát itt van az ősz, itt van újra... Meteort sehol nem találtam a környéken.
Csengődit ajánlottak helyette. Mi erről a véleményetek?

A csengődi meggy, meg a csengődi csokros meggy, ugyanazaz?

Lentebb Gergerg által összeszedett leírásban olvasom, hogy "puha húsú", ez egyenlő azzal, hogy hamar plöttyen? Fagyasztani jó ez?

S.Tiszteletes,
Ajánlottad, hogy a Pándy meggy mellé cseresznye jobb lenne porzónak mint a meggy. A Rita alkalmas lehet rá?
 


  2014.10.17. 20:29  Hozzászólás  Válasz Alibá (130) hsz.-re     Olvasás  
  •   131   


*
 
Hát majd nemvan...majd jövő nyárig meggondolom,tavasszal biztos nem,akkor csak almát és körtét oltok.
 




  2014.10.17. 20:16  Hozzászólás  Válasz Alibá (128) hsz.-re     Olvasás  
  •   129   


*
 
Köszönöm,de ha csak a fele megered ezeknek nekem az elég.Tudod a cserkókból önálló fát nemigen csinálok,amit meg átakarnék szemezni,azt már ezekből meg tudom oldani.De azért köszönöm :-)
 


  2014.10.17. 20:07  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (127) hsz.-re     Olvasás  
  •   128   
Avatar

terra alapító
 
Semmi gond, pótolhatjuk tavasszal! Nekem meg a Katalinról leszáradt az az ág, amibe a Mór cseresznye volt. Józsi bácsitól kaptam tavaly előtt.
 


  2014.10.17. 19:48  Hozzászólás  Válasz Alibá (123) hsz.-re     Olvasás  
  •   127   


*
 
Úgy nézem Ali bá,hogy a Van kivételével mindegyik fajtából vannak élő chippek...remélem tavasszal is elmondhatom ezt :thumbup:
 


  2014.09.23. 20:55  Hozzászólás  Válasz csarli1 (113) hsz.-re     Olvasás  
  •   126   


*
 
Tudok egy cseh faiskolát,ahol van Rivan cseresznye...csak érdekességképpen.
 


  2014.09.14. 20:11  Hozzászólás  Válasz Sissi (124) hsz.-re     Olvasás  
  •   125   
Avatar

terra alapító
 
Sissi! Lehet hogy rosszul emlékszem, de nem te szerettél volna valamilyen gyümölcsfát? Az egyik olvtársunk most tett be pár fajtát a gyümölcsfák topikba amiktől megválna!
 


  2014.09.14. 19:51  Hozzászólás  Válasz Alibá (101) hsz.-re     Olvasás  
  •   124   


---
 
Alibá, köszönöm a segítséget.
Elképzelhető, hogy a betonvas okozta a sérülést, de már eltávolítottam :)
 


  2014.09.11. 20:53  Hozzászólás  Válasz csarli1 (122) hsz.-re     Olvasás  
  •   123   
Avatar

terra alapító
 
Hidd el, nincs már helyem. Van ugyan két öreg fám amit előbb utóbb kivágok, de sajnos a virágos kert már alájuk költözött és az nem az én fennhatóságom. A legutóbbi négy cseresznyét is 'demarkációs vonalra' ültettem a rózsakert és a garázslejáró közé és csak egysíkú fák nevelhetők belőlük (ha sikerül). /1-2 év mulva majd lefényképezem őket./
(2012 őszén küldtél szemzőhajtást és azokból két nektarin idén mutatta meg a termését. Az egyik nyár közepén leérett,de a másik csak nőtt-nőtt és csak zöld és kemény volt. Keménynek még most is kemény, de végre kezd sárgulni. Max7 az illető! Örülök neki, mert mostanra már minden őszibarackom és nektarinom leérett, Ő lesz az utolsó.)
 






  2014.09.11. 19:24  Hozzászólás  Válasz Alibá (117) hsz.-re     Olvasás  
  •   120   


*
 
Nem is akartalak,csak Csarlinak egy ötlet...
 


  2014.09.11. 19:23  Hozzászólás  Válasz baby-lon (118) hsz.-re     Olvasás  
  •   119   


*
 
Persze...az újabb magyar nemesítésű sorozat tagjai.A férfinevűek az önporzósok,a női nevűek mellé kell porzó.
faiskolákban még nemigen kapni ezeket...
 


  2014.09.11. 14:12  Hozzászólás  Válasz Alibá (117) hsz.-re     Olvasás  
  •   118   
Avatar

terra alapító
 
Apropó új fajták... Olvastam nemrég egy cikket:


http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/iraso ... ertozesere

Itt szerepelnek ilyenek: Petrus, Paulus, Annus...

Hallottatok már ezekről?
 


  2014.09.10. 21:04  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (116) hsz.-re     Olvasás  
  •   117   
Avatar

terra alapító
 
Ne bolondítsatok az új cseresznyékkel! Már igy is jóval több fajtám van, mint fám. ;)
 


  2014.09.10. 20:47  Hozzászólás  Válasz csarli1 (113) hsz.-re     Olvasás  
  •   116   


*
 
Kossarának porzók /elméletileg / : Rivan , Nalina, Rozita...és Bigarreau Burlat
 


  2014.09.10. 18:12  Hozzászólás  Válasz baby-lon (111) hsz.-re     Olvasás  
  •   115   
Avatar

---
 
A Farclo-k azok,amelyek nálam is gyönyörűségesen nőttek(még ha nem is akkorát, mint Nálad),a COT-ok viszont jócskán lemaradtak tőlük.
 


  2014.09.10. 17:23  Hozzászólás  Válasz csarli1 (107) hsz.-re     Olvasás  
  •   114   
Avatar

terra alapító
 
Tudom, csak ugratlak! :lol:
Igen, a cseresznyén már valaki, azt hiszem Ali-bá megállapította hogy valószínű a betonvas okozta a sebet. (szerintem is)
 








ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég