Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2017.10.31. 21:49  Hozzászólás  Válasz gergerg (1470) hsz.-re     Olvasás  
  •   1471   
Avatar

---
 
A csík az nagyon hiteles, az én körtéimen vannak. Egyértelmű tehát a Papkörte mivolta. Azt tudom, hogy eltenni jó, de arra vannak más fajtáim. Sajnos ezek a kis körték biztosan nem fogják megmutatni, mire képes, így max. jövőre tudom meg, ha lesz rajta elfogadható méretű körte. Mennyire elálló egyébként?
 


  2017.10.31. 21:41  Hozzászólás  Válasz délkelet (1469) hsz.-re     Olvasás  
  •   1470   
Avatar

terra alapító
 
Igen, mert akkor az indexen annak lett beazonosítva. Én azóta sem tudok hiteles forrást rá hogy eldöntsem.
 






  2017.10.31. 21:36  Hozzászólás  Válasz dula (1463) hsz.-re     Olvasás  
  •   1467   
Avatar

terra alapító
 
Alma jobban bírja, de felénk kötött talajon a körtével sincs gond soha.
 


  2017.10.31. 21:35  Hozzászólás  Válasz humbuk (1464) hsz.-re     Olvasás  
  •   1466   
Avatar

---
 
Ez az - papkörte: nem tudtam pontosan, milyen körtevesszőt kaptam, most derült ki egyértelműen, hogy papkörte (hosszú csík rajta). Sok kis apró gyümölcsöt termett a kis fám (nyilván ritkítanom kellett volna). Szól valami nagyon ütős dolog mellette, mert ha nem, átoltom.
 




  2017.10.31. 20:33  Hozzászólás
  •   1464   
Avatar

---
 
Nekem van pár csipkebogyó kertben, nem szoktam szüretelni. Télen jártomban-keltemben eszem a puhákat. Azok nagyon finomak nekem.
Van, ami lerohad, de nem az az általános. Idén ültettem 2 kárpátia fajtát, azt tervezem majd tovább szaporítani.
Körte idei - nálam aszályos- évben apró lett (kivéve a pap körtét, az mindig nagy). Kisebb fák szárazságban el is dobták a termést. Alma jobban bírja. Azok szépek lettek. Igaz szüret előtt 1 hónappal megjött az eső is.
 


  2017.10.31. 12:13  Hozzászólás
  •   1463   


---
 
Mi a véleményetek,tapasztalatotok az alma és a körte szárazságtűrésében?
Mondjuk vad alanyon.
Melyik mennyi termést érlel öntözetlen körülmények közt? Pl az idei aszályos évben.
Azért kérdezem,mert a körtét tartják vízigényesebbnek,de azt is hozzáteszik,hogy a száraz tölgyesek fája a kötöttebb,agyagosabb,meszes,száraz talajon is megél.
Melyiket érdemesebb ültetni ha felcseperdeve már csak annyi vizet kapnak amennyi esik?
 




  2017.10.30. 20:19  Hozzászólás  Válasz Alibá (1459) hsz.-re     Olvasás  
  •   1461   
Avatar

terra alapító
 
Az mire jó? Én még nem láttam birsen csak gyümölcsmoniliát, az ellen meg semmi sem rezisztens.
 


  2017.10.30. 20:07  Hozzászólás  Válasz Alibá (1459) hsz.-re     Olvasás  
  •   1460   


---
 
Én nem tudok monilia rezisztens birsről. De amiket így az interneten olvas az ember, sok okosságot sokfelől, azok általában azt mondják, hogy a birs legveszedelmesebb betegsége a tűzelhalás.
 






  2017.10.30. 14:19  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1456) hsz.-re     Olvasás  
  •   1457   


---
 
Igen, állítólag rezisztens tűzelhalásra, lisztharmatra és a levélfoltosodásra is. A gyümölcs alakja leírások szerint körte, de nekem ennél a picinél teljesen kerek, mint egy alma, csak a kocsány tövénél csúcsosodik ki egy kicsit olyan citromszerűen - talán majd ha megerősödik és rendes nagy méretű gyümölcsöt hoz, akkor majd meglesz neki a hivatalos alakja. Pár éve faiskolában vettem itt: faiskola cydora robusta

Itt látható az ellenkező, felső vége neki, a kocsányos :-)

20171030_105307.jpg
------------------------
Megtekintve 12962 alkalommal.

 




  2017.10.30. 11:51  Hozzászólás
  •   1455   


---
 
Meg szeretném mutatni a cydora robusta birs termését. Ez egy pici fácska, még gyerek, most hozta az első termését, három darab gyümölcsöt. Ebből az egyiket fényképeztem le ide. Elég kicsike, de ezt főleg annak tudom be, hogy még nem termőkorú a fa. Azt is remélem tőle, hogy majd jól pollent fog adni az öreg konstantinápolyi birsünknek, amelyik világ életében siralmasan gyengén termett. Annak mostanáig kábé százötven méterről hurcibálták a méhecskék a birs pollent, talán most a robustával megoldódik a jó megporzás is.
20171030_105321.jpg
------------------------
Megtekintve 12975 alkalommal.

 


  2017.10.30. 10:38  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1451) hsz.-re     Olvasás  
  •   1453   


---
 
Itt volt olvasható:
Bálint gazda: Dércsípte finomságok

Még az motoszkál bennem, almás topicról lévén szó, hogy az almásderest meg kell-e csípnie a dérnek :-)
 






  2017.10.29. 21:25  Hozzászólás  Válasz kacigobár (1449) hsz.-re     Olvasás  
  •   1450   
Avatar

rendszer admin
 
Hogy eszem a szívét a Bálint gazda okosságának. Nem tudom, hogy szedett-e már frissibe dér csípte csipkebogyót.

Az ablakom alatt évek óta van csipkebogyó. Magyarul vadrózsa, amit ha nem nem metszem, nem vágom vissza, akkor simán felkúszik a tetóre.
Volt már olyan, hogy elfelejtkeztem róla, és nem szedtem le időben.
Jól megcsípte a dér, a fagy, és dél körül már majdnem az összes kezdett kissé fonnyadt, löttyedt lenni, ahogy éjjel megfagyott, majd reggeltől szépen "kiolvadt".
Ha nem szedem le azonnal, nem vágom legalább ketté, és nem teszem a radiátorra száradni, az összes tönkre ment volna.
Ha várok vele még akár csak egy hideg, fagyos éjszakát, annyira megsínyli, hogy szétrothad, mire kiszáradna.

Hogy a többi felsorolt terméssel mi a helyzet, azt nem tudom, mert nem termesztek egyiket sem közülük. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.10.29. 20:15  Hozzászólás  Válasz délkelet (1448) hsz.-re     Olvasás  
  •   1449   


---
 
Most gyorsan utánaolvastam Bálint Gazdánál. Dércsípte finomságok címmel taglalja. Olyan gyümölcsökről beszél, amelyek akkor a a legjobbak és a legkívánatosabbak, amikor a dér már megcsípte őket. A csipkebogyót, birset, naspolyát, fodros kelt és a sütőtököt részletezi.

Mondjuk én eszerint teljesen rosszul csinálom, mert például a birset rendszeresen október első dekádjában szoktam leszedni. De most már kissé ki kellene kupálnom magam birsileg, mert az öreg konstantinápolyi birs mellett van most már egy kis cydora robusta birsünk is, amely az idén már három kis terméskét is termett, Jövőre már reményeim szerint elönt bennünket a deres birs :-)
 


  2017.10.29. 19:35  Hozzászólás
  •   1448   
Avatar

---
 
Köszönöm mindenkinek a "fagycsípéses" magyarázatát - ennek szellemében fogok szüretelni. Bár nincs ilyenem (csak az élettársamnak), de ezek szerint a sütőtök sem az első fagyos éjszakára áhítozik :)
 


  2017.10.29. 14:19  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (1446) hsz.-re     Olvasás  
  •   1447   


---
 
Fagycsípendők közül nekünk kaki (kakiszilva, sharongyümölcs, hurma) van, de én pontosan az általad leírt szellemben sohasem a fagyokra várok vele, hanem a levélhullásához igazodom. Akár volt fagy, akár nem, amikor már alaposan hullatja a leveleit, feltehetően már nem nagyon táplálja a gyümölcsöt, és ilyenkor leszedem. Az idén ez kábé egy héttel ezelőtt volt, amikor pedig fagyok még nem voltak. (A kaki egyébként utóérő gyümölcs, most benn van a verandán egy kis rekeszkében, és szerintem további egy-két hét kell még neki körülbelül, amikorra majd elkezd élvezhetővé válni. Sajnos idén csak 13 szem termett, az igen kemény januári fagyot nagyon megszenvedte a kis fiatal fácska, remélem jövőre összeszedi magát). De lehet hogy ez off topic, mert a kaki nem kifejezetten almaféleség :-)
 


  2017.10.29. 11:41  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1444) hsz.-re     Olvasás  
  •   1446   
Avatar

rendszer admin
 
Ez pontosan így van!
Ez csak egy néhol rosszul értelmezett közmondás. :)

A légyege az, hogy nem attól lesz jobb, ha "megcsípi a fagy", hanem akkor már végleg le kell szedni, amikor beköszönt az első fagyos éjszaka.

Csak egy példa jut most hirtelen az eszembe:
    A csipkebogyót akkor kell leszedni, amikor "megcsípi a fagy".
      Nem attól lesz finomabb, vagy jobb, ha a fagy megcsípi, hanem addig kell hagyni a szárán, amíg csak lehet (az első fagyig).
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2017.10.29. 10:38  Hozzászólás  Válasz délkelet (1437) hsz.-re     Olvasás  
  •   1444   
Avatar

terra alapító
 
Ennek már nem kell semmi. Az egy hete leszedett is émelyítően finom utóérés után. Már volt ami a fán érett meg. Nagyon szeretem, a legkedvesebbek között van a fa is és a gyümölcs is.

Egyébként a "csípje meg a fagy" tudomáson szerint annyit jelent, hogy a lehető legtovább maradjon a tövön. A fagy nemigen használ egy gyümölcsnek sem.
 


  2017.10.29. 09:31  Hozzászólás
  •   1443   
Avatar

---
 
ÉN nem vagyok" válogatos" almából jó a Jonathan is csak legyen mindig ilyen szép..
Fénykép0506.jpg
------------------------
Megtekintve 12752 alkalommal.

Fénykép0508.jpg
------------------------
Megtekintve 12752 alkalommal.

 


  2017.10.29. 08:27  Hozzászólás  Válasz kacigobár (1441) hsz.-re     Olvasás  
  •   1442   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem csak birs alanyon volt. Az enyém is ilyen, de ennek is megvan az előnye. Én magamnak oltottam. Nem hiszem hogy naspolyából szeretnék nagy fát. Van egy induló körte sövényem vadkörte alanyon, talán mintha lenne még benne egy vad, lehet hogy megpróbálok rá tavasszal tenni egy naspolyát.
 


  2017.10.28. 21:43  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1433) hsz.-re     Olvasás  
  •   1441   


---
 
Nekem a naspolya gyerekkoromből eredően nagy kedvenc. Aztán amikor lett telkünk, hamar raktam is le egy fácskát. A fajtáját már nem tudom, rendes faiskolai termék volt, tehát gondolom, lehetett akár szentesi rózsa is például. A tiszta forrás ellenére nem sikerült jól a naspolyás akcióm. Akkora kicsi fácska lett csak belőle, mint egy kisebb orgona, és a száraz és tápanyagszegény hegyoldalban egyszerűen nem ment semmire. Kis pici gyümölcsöcskéket termett, bár abból jó sokat. Nem gondolnám, hogy én rontottam el valamit, habár persze egy jól megtrágyázott-megkomposztozott ültetőgödör biztosan nem ártott volna, de azért összességében inkább az lehetett, hogy nagyon nem oda való volt szegényke azok közé a körülmények közé. Mindenesetre hosszú kölcsönös kínlódás után nem küszködtem vele tovább, hanem kivágtam. De a mai napig is fáj miatta a szívem.
 


  2017.10.28. 21:20  Hozzászólás  Válasz délkelet (1432) hsz.-re     Olvasás  
  •   1440   


---
 
Igen, az fogja meg az embert, engem legalábbis, hogy minden leírás szerint nagyon édes a Fuji, és én is pont az édes, de azért aromás almákat szeretem. De ahogy beleolvas az ember alaposabban, sok negatívum látszik. Teljesen egyetértek a felemás érzéseiddel.

Nekem olyan ideális alma kellene, amely édes, nem nagyon savas, de azért finom aromás fűszeres almaszerű ízű, szép nagy is legyen, meg szép színe is legyen persze, ja és lehetőleg egy menetben október első felében le lehessen szedni. Ne legyenek betegségei, valamint könnyen és veszteség nélkül eltartható legyen lakóházi körülmények közepette. Hát nem könnyű a kedvemre tenni egy almának, elismerem :-)

Amúgy almából régről vannak kábé red delicious- meg golden-féleség fáink, jó néhány darab, valamint egy hatalmas és idős húsvéti rozmaring fa (utóbbi jelenleg ifjítás alatt). Volt mutsu is, törpésítő alanyon, támrendszerrel, de a mutsukat sajnos tönkretettem, egyszer talán elmesélem, hogy hogyan. Van még idared is, de az nekem savany. Viszont utóbbi egy-két évben számos más fajtát is raktunk le: topaz, florina, lysgolden, golden delicious, mutsu, starking. De ezek még nem igazán kezdtek el teremni, úgy számítom, hogy egy év múlva azért már mindegyiken lesz egy fél rekesznyi gyümölcs talán. Aztán akkor majd oda-vissza fogom őket próbakóstolgatni.

Nagy terveink közé tartozik, hogy az ifjítás keretében a húsvéti rozmaringra majd ráoltunk különböző más fajtákat, akár hármat-négyet is, hát majd meglátjuk, hogy fog-e sikerülni. Mindenesetre megpróbálunk majd egy-két olyan fajtáról oltóvesszőt szerezni ehhez, amilyenünk még nincs. Elsősorban Pinovát, Fujit és Pink Lady-t gondoltam, de a Fujiról valószínűleg inkább leteszek.
 


  2017.10.28. 20:38  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1433) hsz.-re     Olvasás  
  •   1439   


terra alapító
 
Nekem is ez a fajtám van, de még soha nem mertem így egyben leszedni. Csak csipegetjük a "fagycsípés" után, de mivel olyankor már ritkábban megyünk, zöme a földön végzi. Most akkor én is leszedem:)
 


  2017.10.28. 19:51  Hozzászólás
  •   1438   


---
 
Én is kóstoltam már sokféle almát, jónéhányat termesztettem is. Nekem nagyon bejön a Rebella, nemtudom hogy Ali-bá és baby-lon szaktársak megízlelték e az idei kóstolót. Vékony héjú, kemény husú, édes-savas alma. Néhány példánya a magas sav és magas cukortartalom miatt szinte narancsos ízt produkált nálam. Kb. 3-4 hónapot tárolható, beleharapás után letéve sem barnul meg a húsa fogyasztáskor. A Fuji a környékünkön például nagyon sok permetezést igényel, hogy egészséges maradjon, kemény húsú, közepes méretű alma, nem nagyon szinesedik be, főleg a lombkorona belsejében nem. Nekem nincs, csak többször láttam egy házikertben.
 


  2017.10.28. 19:40  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1433) hsz.-re     Olvasás  
  •   1437   
Avatar

---
 
Én úgy tudom, jobb azután szüretelni, miután megcsípte kicsit a fagy ... állítólag finomabb lesz úgy. Jó, hogy Szentesid van és nem Holland óriásod :thumbup:
 


  2017.10.28. 19:28  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1435) hsz.-re     Olvasás  
  •   1436   
Avatar

---
 
Neked mi a véleményed róla, mert gondolom, van belőle? Inkább csak kíváncsiságból kérdezem - bár átoltani való fám volna (granny smith) :)
 


  2017.10.28. 19:00  Hozzászólás  Válasz délkelet (1432) hsz.-re     Olvasás  
  •   1435   


*
 
Tudod kinek a pap...meg izlesek...még jo hogy a Foldon van kb 15000 fajta alma , igy azert lehet talalni mindenkinek a sajat izlesenek megfelelot...
 


  2017.10.28. 18:56  Hozzászólás  Válasz kacigobár (1430) hsz.-re     Olvasás  
  •   1434   


*
 
Nyaron Fujit....az ugye nem nyári alma.szóval ideinek akkor eretlen volt...tavalyinak meg hűtőházi...egyik esetben sem lehet normalis ize.En boltban nem veszek almát...pont ezért.
 






  2017.10.27. 21:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1423) hsz.-re     Olvasás  
  •   1431   


---
 
Nekem a Nemes Krasszán nem tűnt jól tárolhatónak. Kis vacak girhes fa volt, aprókat is termett, viszont a hűvös verandán zöldséges rekeszekben tárolva elég hamar elkezdett összefonnyadni, töpörödni. Nem is szerette senki nálunk. Végül aztán nem is kegyelmeztünk, kivágtuk, és helyette Packham's Triumphot ültettünk. Az még gyerek, még nem fordult termőre, de már nagyon várom. Egyelőre azonban a túlélésért küzd szegényke a sivatagos hegyoldalban.
A Bosc Kobak sajnos valóban nem nagyon tartható el túl soká, pedig isteni finom fajta, nekünk az idén két fán elég rendesen termett, esszük is két orcára, most értünk el majdnem a végére neki, de már gyakorlatilag ránkrohadt a vége, úgy, hogy kábé négy héttel ezelőtt szüreteltük le. Tapasztalatunk szerint a hűtőszekrénybe tálcára berakva néhány darabot, viszonylag tűrhető maradt még ezalatt a négy hét alatt, de sajnos a hűtőszekrénybe nem szokott az embernek az egész gyümölcstermése beférni, pedig milyen praktikus is lenne :-)
 


  2017.10.27. 21:39  Hozzászólás  Válasz délkelet (1429) hsz.-re     Olvasás  
  •   1430   


---
 
A nyáron hoztam haza Dél-Tirolból Fuji almát, egy egész darabot. Az ottani boltban vettem. Kemény és éretlen volt persze, de olyan gyönyörű, hogy majd' megszólalt. Hazahozva, a családot fővesztés terhe mellett figyelmeztettem, hogy közelébe ne menjenek, mert próbának lesz. Vártam is vagy két hetet, nem igazán látszott rajta, hogy bármiféle érési folyamat kezdetét vette volna, viszont az én türelmem kábé két hét után elfogyott, és úgy határoztam, egy életem egy halálom, de én az almát bizony megkóstolom. Úgy is tettem, szépen kettévágtam, és megkóstoltam, egyik felét én, másik felét a család maradék hányada. A féltve őrizgetett Fuji almának nagy döbbenetemre kábé laminált padló íze volt. Sem édes, sem savanykás, sem almaízű nem volt. A próbaalmával teljes kudarcot vallottam.
Most azon töröm a fejem, honnan s hogyan fogok tudni egyszer majd egy nem bolti, hanem igazi fáról igazi ember által leszedett igazi érett Fuji almát kipróbálás végett megkóstolni. Egy biztos, boltival soha többet nem próbálkozom.
 








  2017.10.25. 19:46  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1414) hsz.-re     Olvasás  
  •   1426   


*
 
Na ezekből ha tud vki oltványt , vesszőt...nyugodtan keressen :lol: :lol: :lol: http://multidata.multiwire.net/upload/Fristap/gesnew/Fristap_5230_13.pdf
 


  2017.10.25. 19:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (1422) hsz.-re     Olvasás  
  •   1425   


---
 
Nem igazán van összehasonlítási alapom, de azért beírom, egy infóval több. A Jonagold normális körülmények között (nem hűtőház) januárig simán tárolható.
Valami rémlik, hogy tovább is, de nem akarok hülyeséget írni, ezért maradjunk a januárnál.
Ismerve a Sóvárit, az meg talán még tovább.
De van egy ilyen  , szerintem ez viszi/vinné a pálmát: 7459  , (7460)  .
Ja, és egyszer kóstoltam a Fujit, az is elég kemény, gondolom, sokáig tárolható. Finom, mézédes alma (vagy inkább mézízű).
 


  2017.10.25. 19:23  Hozzászólás  Válasz délkelet (1422) hsz.-re     Olvasás  
  •   1424   


*
 
Almából jelenleg a Granny Smith és a Red Fuji , de bízok az új szemzéseimben...
 


  2017.10.25. 19:22  Hozzászólás  Válasz délkelet (1422) hsz.-re     Olvasás  
  •   1423   


*
 
Én azokat a körtéket nemigen szeretem , amiket nagyon sokáig lehet tárolni , jellemzően az ízük , állaguk miatt. Ha egy Boscot vagy Packhamsot sokáig lehetne tárolni / gondolom nem hűtőházi tárolásra gondoltál.../ az jó lenne...nekem a még meglévők közül a Nemes Krasszán ilyen " tárolhatós " , de igazából csak azért tartom , mert ahol van oda úgyse lenne érdemes másik fát ültetni / annyira rossz helyen van.../
 


  2017.10.25. 18:47  Hozzászólás
  •   1422   
Avatar

---
 
Alma, körte: tapasztalat alapján mely fajták a legtovább tárolhatók? Én körtéből a Serressel néha márc. elején végeztem, ez az utolsó nálam. Almám alig van.
 


  2017.10.24. 19:00  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1414) hsz.-re     Olvasás  
  •   1421   


*
 
Az ízükről extrákat nem tudok írni , elmegy mindegyik .Ami viszont lényeges , hogy megbízhatóan bőtermők , varasodást én nem tapasztaltam....és nem szotyósodnak , de nem is lisztesednek...szóval állagban , termésmennyiségben bőven verik a hagyományos koraiakat,küllemre is piacosak , a Carmen meg még méretben is veri a többi korait / kb Vilmos méretű /. Nekem az Etrusca, Tosca, carmen van , Turandot volt , de ez első termő évben letört az az egy ág , mert a hülye nem ritkította....elméletileg még Cosciám van , de ez még nem termett. szóval összesítve sztem a korai időszakban minden más felejtős / Arabitka, Kornélia , aromata Bistrita stb.../ , előnyben az olaszok....én még szívesen kipróbálnám a hiányzókat ebből a sorból / Aida , Boheme , Norma...és a későbbi Falstaff /
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron