Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2016.05.25. 19:59  Hozzászólás  Válasz suske76 (663) hsz.-re     Olvasás  
  •   665   


*
 
Hát elég érdekes a talaj arra feléd...
 


  2016.05.24. 19:43  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (661) hsz.-re     Olvasás  
  •   664   
Avatar

---
 
Köszi a képeket, jó volt látni őket.
Még van hova bővíteni?

A tőled kapott oltóágak is nagyon jól fejlődnek, a hajtáshervasztó darázs azonban meglepett.
Már azt hittem, az idén megúsztam, de tegnap lehangoló kép tárult elém.
(közben kaszáltak és hozzáfértem a fáimhoz)
Minden körtefámat és újdonság, hogy minden almafámat megtámadta.
Nagyon sok hajtást kellett lecsípnem. Kezd bosszantóvá válni. :R
 


  2016.05.24. 19:11  Hozzászólás  Válasz suske76 (662) hsz.-re     Olvasás  
  •   663   


---
 
Tegnap meglocsoltam őket másodszor is de végül csak 15 liter vizzel, mivel ezt a mennyiséget is csak lassan nyelte el a föld,ennek ellenére nem zárnám ki hogy vízhiányosak. Ültettem meggy sarjakat a tanya körül az árokpartra, amelyek locsolására már végképp nincs időm. Azoknak a levele is hasonlóan kisebb a fonákja felé kanalasodik.


Monica2.JPG
Monica
Megtekintve 11387 alkalommal.

Radana.JPG
Radana
Megtekintve 11387 alkalommal.

Jana.JPG
Jana
Megtekintve 11387 alkalommal.

Körte kátevő.JPG
------------------------
Megtekintve 11387 alkalommal.

Körte kártevő 2.JPG
------------------------
Megtekintve 11387 alkalommal.

Fragrance.JPG
Fragrance
Megtekintve 11387 alkalommal.

 


  2016.05.23. 09:17  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (661) hsz.-re     Olvasás  
  •   662   


---
 
A Fragrance nálam is nagyon gyenge lett, de a Rubinola sem sikerült túl jól. Sok szemzést is csináltam, körténél ugyanolyan szépen indultak a szemzések mint az oltások, de az almánál elég gyászos lesz az eredmény. A kis fák mindegyike él, de sok csak vegetál ebben a brutális aszályban. Másfél hete végre esett 15-20 mili de előtte vagy két hónapig semmi említésre méltó. Egyszer már meglocsoltuk oket kb 20 literrel de nem indultak meg rendesen tőle. A Rubinola, Prima, Sirius, Luna, Rajka, Amfora, Isolda, Erika máshol vannak ezeket tudjuk locsolni slaggal, de az Isolda és Erika nem reagál. Lehet hogy a körte oltványokkal beszereztünk egy hasonló kis rovart, mint amik a kajszi hajtásait, levelét rágcsálják csak ezek nem barnák hanem zöldek és kicsit nagyobbak. A Nitra csak egy hajtás hozott (ez volt a legfejletlenebb) , de mire észbe kaptam ezek a kis mocskok teljesen lerágták, most úraindult több rügyből.
 


  2016.05.22. 18:56  Hozzászólás  Válasz suske76 (646) hsz.-re     Olvasás  
  •   661   


---
 
http://indafoto.hu/atifoci/20160522

Itt van pár kép az idei sikerült oltásaimról is ,talán a Radana és az Isolda összejön..és a Jana is meglehet még,sajnos a Fraganceből egy se mozdul , a sajtokból csinált is elég vegyes.A fák hogy vannak ?..sztem a Karinával most sem lesz szerencsém /remélem az oltás legalább megmarad /,pár kókadt ,fekete szélű levele van..és csak van , a többi se lódult meg,de azokban azért van élet.
 


  2016.05.22. 18:52  Hozzászólás  Válasz Vebber (658) hsz.-re     Olvasás  
  •   660   


---
 
Én úgy nézem idén megúsztam,nem vagyok szaki,de gondolom belejátszott az is,hogy rajzáskor végig szar idő volt...így alig pár hajtást kellett lecsípnem...évek óta nem volt ilyen...mondjuk én csak örülök neki.
 




  2016.05.22. 09:12  Hozzászólás
  •   658   
Avatar

---
 
Sajnos úgy néz ki sikerült hajtás hervasztó nyopmait találni. Valóban elég könnyű felismerni. Egy oldalt lyuggalta ki a vesszőt, nem konyult le, remélem így is marad, mert virágokat hoz a végén.
Ha jól tévedek, ez, az:

kép_körte.jpg
------------------------
Megtekintve 11579 alkalommal.



Ez a gyerekeit is bele költözteti, mikor így megfúrkálja, vagy szivogatja a fa nedvét?
 




  2016.05.20. 15:00  Hozzászólás  Válasz Alibá (655) hsz.-re     Olvasás  
  •   656   
Avatar

terra alapító
 
Na jó, de miért írod rá az árát is? :dejo: :dejo: :lol: :lol:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.05.20. 08:00  Hozzászólás  Válasz imre53 (654) hsz.-re     Olvasás  
  •   655   
Avatar

terra alapító
 
Nagyon jó, időt álló módszer :clap: . /Én kábelcső darabra karcolom a nevet árral és ha olvasni akarom egy kis talajjal megdörzsölöm ami a mélyedésben megűl, ott sötétebb lesz./
 


  2016.05.19. 21:27  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (653) hsz.-re     Olvasás  
  •   654   


---
 
Tehát van a /bronz/barna színű festékkel bevont alulemez. Ebből vágtam 12 mm-es csíkokat. Volt, amit simán festettem lakkfényű festékfilccel, de újabban ezzel a kis gravírozóval egy kicsit bemaratom a betűket, aztán átfestem filctollal. Nem ördöngös dolog és mindig ott van az adott fán és nem kell keresni a füzetben.


P5190401.JPG
------------------------
Megtekintve 11669 alkalommal.

 


  2016.05.18. 21:51  Hozzászólás  Válasz imre53 (649) hsz.-re     Olvasás  
  •   653   
Avatar

---
 
Ezt úgy érted, hogy Közönséges alumínium csatornalemezből kivágtad a csíkot, Aldiban vásárolt barna lakkfényű festékkel befestetted és fehér filctollal ráírtad?
 


  2016.05.18. 20:36  Hozzászólás  Válasz csehrigo (650) hsz.-re     Olvasás  
  •   652   


*
 
Baya Marisát tavaly oltottam ,még csak kis fám van belőle, úgy tudom ezek a piros húsúak savanyúak.. A Pink Ladyből majd szívesen cserélnék szemző vagy oltóvesszőt...adnék érte ami kell.
 


  2016.05.18. 20:17  Hozzászólás
  •   651   
Avatar

terra alapító
 
Izé, gergerg, a sárga almára mondták valamit, milyen fajta. A fajtaleíráshoz nyugodtan hozzáteheted, ha 100%-ig biztosak vagytok benne hogy az az a fajta amit mondtál, hogy még most is azt eszem :D retekkel :super: kicsit ráncos a héja, de az íze nem sokat változott (nem olyan az íze, mint frissen természetesen), ugyan olyan, mint eltevés után pár héttel-hónappal.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.05.09. 16:05  Hozzászólás
  •   650   


---
 
Sziasztok

Ismeri valaki a Pink Lady almát?Milyennek tartja?
Van is fája?Mekkorára nő?Kényes fajta?Én kaptam egyet ami állandóan virágzik,de nőni nem akar.

A Baya Marisa és a Simontornyai véralmával van valakinek tapasztalata? Finomak,kényesek?
 


  2016.05.08. 21:13  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (648) hsz.-re     Olvasás  
  •   649   


---
 
Közönséges alumínium csatornalemezből vágtam csíkokat.
Az építkezésből maradt ki. Ilyen festett formában lehet kapni.
Írni pedig gravírozással lehet. /viszonylag olcsón lehet kapni ilyen kis elektromos kütyüket/
A másik módszer: Filctoll - lakkfényű festék /az ALDI-ban lehetett kapni. Én ezt a módszert választottam.
 




  2016.05.08. 06:30  Hozzászólás  Válasz imre53 (630) hsz.-re     Olvasás  
  •   647   


---
 
Letörtem három károsodott hajtást és az egyik belsejében rágás nyomát láttam, ezek szerint valamilyen rovar volt az elkövető. Körténél már könnyen felismerem a hajtáshervasztó munkáját, mert a hajtás "szépen" lekonyul, de almánál ilyesmit eddig nem tapasztaltam.
 


  2016.05.08. 06:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (632) hsz.-re     Olvasás  
  •   646   


---
 
Nálam kezdenek beindulni a körte oltások. Legkorábban a Radana, Carmen, Concorde, Bohemica, Carola, Dicolor, Amfora fajtákat oltottam. Legszebben hajtanak: Uta, Concorde, Radana, Favrené ezeken nagyjából három - hat centis hajtások vannak már. A Karinát már a vége felé oltottam, de kezdenek azok is megindulni. A Kedves körte oltóágak kicsit furcsán barnás zöldes elszíneződést mutattak, de egy ebből a fajtából is megindult. Egy sort még nem néztem át, de úgy látom a lassú indulást leszámítva végül nem panaszkodhatok. Az almák közül szépen hajt a Melodie, Ariwa, a Red jonaprince még kérdéses. Itt is a legtöbb oltás, szemzés zöld csak lassan mozdulnak, de egyébként az alanyok sincsenek olyan előrehaladott állapotban mint a vadkörték. Érdekes hogy a sok klón mm106 mennyire eltérően indul.
 




  2016.05.07. 22:05  Hozzászólás  Válasz délkelet (636) hsz.-re     Olvasás  
  •   644   
Avatar

---
 
Mai állás szerint, nem volt több fekete hajtásom. Nálam nem ilyenek voltak, ekkora juka csak fel tűntek volna.
És volt ahol nem a hajtás vége konyult és feketedett, hanem csak egy-egy levél széle.

Ma kihúztam a körtéknek drótot, az egy hete levert oszlopok közé.
Alsó szint 70 cm lett, utána 45cm-ként még 3, de később felülre még plusz egyett tevezek, így összesen 5 emelet lesz.

Lugas-orsó kombináció lesz, mert 4 oldalon lesz rajtuk ág. Azok az ágak, amik nem lesznek kötözve, rövidebbre lesznek hagyva.
 


  2016.05.07. 21:05  Hozzászólás  Válasz csarli1 (642) hsz.-re     Olvasás  
  •   643   


---
 
Ne is bosszankodj rajta. Csak süssön a nap és időben jöjjön egy-egy jó eső.
 


  2016.05.07. 20:24  Hozzászólás  Válasz imre53 (641) hsz.-re     Olvasás  
  •   642   


---
 
Igen 12 ha gyümölcsössel, nem nyertem a ponthatárt lehetetlen volt elérni, mindent be kellett vállalni + felsőfokú végzettség + KAT + nitrátos terület + hagyományos gyümölcsös 340 db fa/ha. Kellett csókosoknak a pénz. Nem baj majd 2018-ba lesz narancs bukta :dejo: :dejo: :dejo: :dejo: :dejo: .
 


  2016.05.07. 20:02  Hozzászólás  Válasz csarli1 (640) hsz.-re     Olvasás  
  •   641   


---
 
Majd 2020 után. Több adminisztráció, gyakoribb ellenőrzés…most nem tudom vállalni. És Te, pályáztál?
 




  2016.05.06. 21:54  Hozzászólás  Válasz csarli1 (638) hsz.-re     Olvasás  
  •   639   


---
 
Csak a gondolatig jutottam el, de végül arra döntöttem, hogy a munkahelyi elfoglaltságom miatt maradok még most az egyszerűbb gazdálkodási módnál. Hihetetlenül csábít a gyümölcstermesztés is, de egyelőre a hívatásom mellett nem menne.
 




  2016.05.06. 19:18  Hozzászólás  Válasz délkelet (636) hsz.-re     Olvasás  
  •   637   


---
 
Én is láttam tegnap a körtefán a tettest, de károkat még nem véltem felfedezni rajtuk. Tavaly viszont dolgozott szépen...
A teljesség igénye nélkül csináltam pár képet, mibe tudna belerondítani.
DSCN4918.JPG
Carmen
Megtekintve 11222 alkalommal.

DSCN4917.JPG
Hosui
Megtekintve 11222 alkalommal.

DSCN4916.JPG
Nijjiseiki
Megtekintve 11222 alkalommal.

DSCN4920.JPG
Topaz
Megtekintve 11222 alkalommal.

DSCN4921.JPG
Pinova
Megtekintve 11222 alkalommal.

 


  2016.05.06. 18:54  Hozzászólás  Válasz Vebber (2593) hsz.-re     Olvasás  
  •   636   
Avatar

---
 
Mai képek egy rövid kis almahajtásról (a hajtáshervasztó darázs műve):
068.JPG
középtájon
Megtekintve 11181 alkalommal.

073.JPG
bal oldalon két helyütt is ott vannak a szúrásnyomok
Megtekintve 11181 alkalommal.

075.JPG
a jobb oldalon lévő jobban kivehető
Megtekintve 11181 alkalommal.

072.JPG
közelebbről
Megtekintve 11181 alkalommal.

 


  2016.05.05. 21:37  Hozzászólás  Válasz imre53 (634) hsz.-re     Olvasás  
  •   635   


*
 
Én nem bíztatok senkit kaszabolásra...amikor lesz akkor lesz , a gyűjtést nem keverem az észnélküli mohósággal...pl ha koronaalakítás alatt van egy kis fa ,pár vesszővel akkor én sem szívesen vagdosok róla...és ugyanígy én sem várom el másoktól...de azért köszönöm.
Ha túl leszek a költözésen összegépelem a fajtalistát és megküldöm.
 


  2016.05.05. 21:33  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (633) hsz.-re     Olvasás  
  •   634   


---
 
Igen. Remélem, mire neked kell, akkorra méteres hajtásai lesznek.
 


  2016.05.05. 20:32  Hozzászólás  Válasz imre53 (630) hsz.-re     Olvasás  
  •   633   


*
 
Egy sikeres alma-oltó :thumbup: Héj alá oltás ?
 


  2016.05.05. 20:31  Hozzászólás  Válasz suske76 (628) hsz.-re     Olvasás  
  •   632   


*
 
Nálam az egy alma oltvány gyengén indult , a 4 körtéből az Amfora és a Blanka elég jó , a Decora kilevelesedett,de nemigen hoz új hajtást, a Karina meglehetősen gyenge, kevés levéllel azoknak is fekete a széle...én is oltottam ezekről , hasonló eredménnyel.Az alma egyáltalán nem mozdul ,az első 3 körtéből vannak megindult oltások, a Karinából egy sem..érdekes,pár éve ezzel a fajtával már próbálkoztam, na akkor az oltvány sem eredt meg...nem tudom mit kellene csinálni velük, alapból szerintem szép oltványok voltak...bízzunk benne,hogy azért megmaradnak.Sajnos a tőled kapottakkal is e a helyzet , az egy Isoldából van egy mozgó oltás, a többi ...hát még reménykedek...mondjuk almák ilyen rosszul még soha nem indultak meg ,még azok sem amiket saját régebben meglévő fáimról csináltam se...persze nem ideális a hosszú tárolási idő és igazából oltáskor sem volt normális idő,meg egybefüggően azóta sem...lehet,hogy ezeket is megpróbálom szemezni majd augusztusban...
 


  2016.05.05. 20:03  Hozzászólás  Válasz imre53 (630) hsz.-re     Olvasás  
  •   631   
Avatar

terra alapító
 
:) Ilyen fát én is csináltam pár éve egy árpával érőből, annyi különbséggel hogy annak vagy 6-7 ága volt. Az lett a génbankom. :thumbup:
 


  2016.05.05. 19:53  Hozzászólás  Válasz suske76 (629) hsz.-re     Olvasás  
  •   630   


---
 
Olyan, mintha hajtásfúró ormányos lenne.... talán.
Mostmár én is figyelni fogom.


P5050378.JPG
------------------------
Megtekintve 10834 alkalommal.

 


  2016.05.05. 17:51  Hozzászólás  Válasz gaabre (608) hsz.-re     Olvasás  
  •   629   


---
 
Két alma oltáson nálam is jelentkezett hasonló tünet. Nagyon nézegettem de nem láttam szúrásnyomot vagy petét.


DSCN5415.JPG
------------------------
Megtekintve 10802 alkalommal.

DSCN5414.JPG
------------------------
Megtekintve 10802 alkalommal.

 


  2016.05.05. 07:40  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (626) hsz.-re     Olvasás  
  •   628   


---
 
Nagyon lassan indulnak különösen az almák, de még nem reménytelen a helyzet. Mindegyik csemete megeredt, oltottam is róluk úgyhogy semmi akadálya hogy küldjek. Egyik fajta sem indult meg?
 


  2016.05.04. 20:39  Hozzászólás  Válasz gergerg (624) hsz.-re     Olvasás  
  •   627   


---
 
Találó eszmefuttatás. Talán csak az maradt ki, hogy a vegyszerekkel a szövetségeseinket is kinyírjuk, akik az ellenségeink ellenségei.
 


  2016.05.04. 20:13  Hozzászólás  Válasz suske76 (623) hsz.-re     Olvasás  
  •   626   


*
 
Hogy állnak az oltásaid ?..nekem sajnos elég sza.ul...alighanem a jövőben még foglak nyaggatni...persze cserealapon.
 


  2016.05.04. 20:10  Hozzászólás  Válasz tgwh (620) hsz.-re     Olvasás  
  •   625   


*
 
A boltban sokkal drágább...
 


  2016.05.04. 20:01  Hozzászólás  Válasz gaabre (619) hsz.-re     Olvasás  
  •   624   
Avatar

terra alapító
 
Ja, ja, egyre többet legyintek. Már ismerősök fel is hívták a figyelmem hogy ennek porckopás lesz a vége a csuklómban, de én erre is csak legyintettem egyet. :-)

Persze, egy termelő aki a gyümölcsből él, nem engedhet meg magának semmilyen kisérletezést. Pont Csárli láttán indult el megint az agyam. Ő ugye nagyban termel, és itt cseng a fülembe a "pajortáp" és hasonló szólásai. Na most biztos vagyok benne, hogy amikor egy szert megcsinálnak, azt kipróbálják. És valószínű azért kerül fogalomba mert működik. AZtán egy idő után mégse. Miért? Egyrészt kialakulhat rezisztencia, de szerintem elég sok esetben másodlagos hatás miatt is. Azt gondolom, (lehet hogy tévesen) hogy mindennek meg van a természetes ellensége. Ez a természetes ellenség vagy győz, vagy nem. Képzeljük el hogy egy háborúban vagyunk. Nagyban folyik a szárazföldi csata. Nem állunk jól. A vezetés úgy gondolja, nem vagyunk képesek megnyerni a csatát, mert 10x-es a túlerő. Épp ezért, kitalálják, hogy mieink ide vagy oda, bedobnak egy biofegyvert, mert ha a maroknyi seregünk elesik, az ellenség tovább indul. A biofegyver egyszeri bevetése viszont csak az ellenség harmadát pusztítja el, valamint a mi maroknyi seregünket. Az ellenség zöme vonul tovább felénk. Ha van még biofegyver, akkor a profi vezetés beveti még 2-3 alkalommal. Az ellenség megsemmisül, de a biofegyvernek csőre töltve kell lennie mert seregünk már nincs.
A hobbi vezetés ebben a helyzetben szintén kilövi a biofegyvert, szintén megsemmisül az ellenség harmada és a mi seregünk, de ez után vagy nem lő ki többet a csodaszerből, vagy kilövi, de akkor amikor az ellenség épp alszik, vagy nyaralni meg, vagy gázálarcban van, épp visszafújja a szél. Végeredmény: győz az ellenség.
Szereposztás:
Profi vezetés=profi termelő
Hobbi vezetés=Kicsit trehány hobbikertész
Biofegyver=Növényvédőszer
Ellenség=fertőzés
Seregünk=a fertőzések természetes ellensége
Háború= a növényünk

Persze mindez csak egy ötlet, aminek megszületéséhez és fenntartásához jelentősen hozzájárul a kúra miatt elfogyasztott erjesztett gyümölcslevek összessége. ;-)
 


  2016.05.04. 08:18  Hozzászólás  Válasz gaabre (619) hsz.-re     Olvasás  
  •   623   


---
 
Teljes mértékben egyetértek a körtebolhás megfigyeléseddel. De lehet hogy ugyanúgy működik minden a gombák szintjén is? A permaforum.hu oldalon sok érdekes dolgot írnak evvel kapcsolatban.
 


  2016.05.04. 08:06  Hozzászólás  Válasz tgwh (620) hsz.-re     Olvasás  
  •   622   


---
 
Nem sok. Nagyon sok a veszteség, a kicsit hibás gyümölcsöt nem hiszem hogy megveszik. Régebben nézegettem a biopiaci árakat. Szezonban a körte 1000, ōszibarack 6-800, görögdinnye 500 ft. Vannak rezisztens vagy bio szerekkel is megvédhető fajták, azokat érdemes termeszteni.
 


  2016.05.03. 21:20  Hozzászólás  Válasz tgwh (620) hsz.-re     Olvasás  
  •   621   


---
 
Hát bizony érdekes téma ez....hétvégén voltam papáméknál, láttam hogy néz ki a bio meggy és kajszi.....hát nagyon durva, kár hogy nem fényképeztem... mintha pörzsölővel leégették volna az egész fát, főleg a kajszi, saccra kb 70-80%-a az ágainak totál száraz volt, folyt mindenhol.....
 


  2016.05.03. 21:08  Hozzászólás  Válasz gaabre (619) hsz.-re     Olvasás  
  •   620   
Avatar

terra alapító
 
Öregszik, na :D
Én meg azt hallottam, hogy a bio olcsóbb, mert nem költenek annyit vegyszerre. Ebben mi az igazság?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.05.03. 21:02  Hozzászólás  Válasz gergerg (617) hsz.-re     Olvasás  
  •   619   
Avatar

terra alapító
 
Egyébként szerintem ez egy érdekes téma.
Én látom az analógiáját annak amit írsz pont a körtebolha miatt. A valóság azon mozaikját, amit úgy említesz hogy "talán természetesen is jelen vannak, csak aztán mi jól lepermetezzük őket, felborítva ezzel az egyensúlyt", már évekkel ezelőtt kiraktam - az egész úgy kezdődött, hogy a ppv miatt üldözni kezdtem a tetveket, aztán bekevertem a taglózót a felszívódó mellé, mert azt olvastam, hogy különben rezisztensek lesznek a szerek ellen (értem a logikát ebben is), ezek után viszont megismerkedtem a bolhával, amiről azelőtt azt sem tudtam, hogy létezik.
A vicc az, hogy ma már tetvek ellen elsősorban lemosó permetezéssel, hernyófogó szalaggal és szezononként max. 2 neonikotinoidos fújással védekezek, és ez bőven elég.

Azt azonban nem sikerült máig megoldanom, hogy a körterozsdát, a varasodást, a lisztharmatot és egyéb gombabetegségeket hogy a fenében tartsak távol permetezés nélkül...

És ez a topik nyilván más megítélés alá esik termelőként és hobbikertészként. Akinek a megélhetése múlik a mennyiségen és minőségen, az érthetően nem fog kísérletezni.

Ui.: észrevetted, hogy mostanában egyre többet legyintesz? :)
 


  2016.05.03. 20:27  Hozzászólás  Válasz gergerg (617) hsz.-re     Olvasás  
  •   618   
Avatar

---
 
Én is gondolkodtam ezen.

A múlt évben vettem tűzifát, és hogy ne járuljak hozzá az erdő irtáshoz, elfogadtam egy köztes ajánlatot. Valaki kivágta az öreg gyümölcsfáit (sokat, 9m-t) és átvettem én a fát. Készen felvágva, felaprítva hozta nekem.
Később vettem észre ahogy elraktam, hogy szuvas, molyos, de gondoltam, úgy is elég.

Most tavasszal hatalmas hernyó, és más kórokozó támadásom volt. Későre jöttem rá, átkot hoztam az udvarra. Tiszta invázió.
Vettem egy kemény bogárölőt, lefújtam a fáimat, de a maradék 4m tűzifát is.
Átmentem a szomszédba, ott is mindent, de így is megmaradt 2l szerem. Gondolkodtam mit csináljak vele? Hova öntsem? Ez így valahogy nem jó.

Mióta permetezek, a szénafű is másképp néz ki. Kevesebb benne, a szín a pompa. Kevesebb a mezei virág.
A szomszédomnál ahol ritkán permetezek és nincs annyi fája sem, ott csodálatos az udvar, olyan mint az enyém volt jó pár évvel ezelőtt.

Én is keresem az alternatívát, valaki úgy mondta: "a módszer egyszerű, csak nehéz rájönni" - úgy el vagyunk távolodva a természettől.
 


  2016.05.03. 20:02  Hozzászólás
  •   617   
Avatar

terra alapító
 
Jó ideje gondolkodok ezen a permetezésen. Nem nagyon jutok dűlőre. Igazából az jár a fejemben, hogy permetezés nélkül is ki tudtak fejlődni a gyümölcsök, miért kell most permetezni. Csak hogy példákat mondjak. Van az utcán 3 meggyem. Olyan moníliás minden évben hogy csoda. 2-3 permetezéssel egész szép fát lehet belőle csinálni. Aztán a kajszi. Mostanában azon is tarol a monilia. Ott kezdett el járni az agyam, hogy megint láttam a tv-ben a reklámot erről a Trifenderről. Az jutott eszembe, hogy az ehhez hasonló dolgok, talán természetesen is jelen vannak, csak aztán mi jól lepermetezzük őket, felborítva ezzel az egyensúlyt. Persze ha agyonpermetezzük, akkor minden ok, mert átvesszük a természet szerepét, de ha csak hobbi szinten megfujjuk amikor ráérünk, lehet hogy többet ártunk mint használunk. Mint az antibiotikum. Ha betartjuk a kúrát, mind jó, ugyan kinyírunk egy rakás hasznos baktériumot is a szervezetből, de a kórokozó is megpusztul. Mondhatnánk úgy is, hogy felére csökkentjük a munkanélküliséget úgy, hogy a munkanélküliek 50%-át lelőjük. A terv sikerült, probléma megoldva, de mi lesz jövőre? Ha lepermetezzük azokat a gombákat és egyéb izéket is amik segítenék a növényeinket, de nem pusztítjuk el totálisan a kórokozót mert felületesen permetezünk, akkor vajon jól járunk? Megint egy példa hogy nehogy valaki másra gondoljon. Ha sok egerünk van, és mérgezzük őket, kipusztulnak. De ha csak egyszer mérgezünk, megdöglik 10-ből 1, meg a macska amelyik pont azt ette meg, aztán kezdődik az invázió. Vagyis ha azt az egyet sem mérgeztük volna meg, lehet hogy a macska tette volna a dolgát, mert élne.

A napokban nézegettem a labdarózsát. Na jó, nem a napokban, vagy 2 hete. Színtiszta tetű. Pont úgy ahogy minden évben. Ilyenkor mindig hozom a permetezőt, fujkálom, de hiába, a tetű megmarad. Legyintettem is egyet, itt a szép labdarózsa tele virággal, meg tetűvel. Néztem hogy a labda belsejében is vannak-e már, aztán indulok is a permetezőért. Ahogy nézegettem, megláttam egy rettegett harlekin katicát. Aztán egy másik ágon egy másikat. Aztán így nézegetve találtam vagy 10-et. Gondoltam egyet, nem permeteztem meg. Mondanom sem kell, kb 1 hét múlva egyetlen tetű sem volt a labdarózsán. Ekkor megint elgondolkodtam. Ha eddig minden évben lepermeteztem az első generációs katicákat, akkor mégis miért gondoltam hogy ákom-bákom permetezéssel majd leszedem a tetveket?
Ugyan ez a vakond is. Sokan panaszkodnak hogy mert a vakond... A vakond nem egy olyan vicces jószág hogy jókedvében túrja a kertet. Az bizony ennivalót keres. Ha talál bőségesen, akkor visszajár. (szerencsére) Aztán ha kitakarított, továbbáll.

Ne értsen senki félre, mindenki úgy gazdálkodik ahogy jónak látja, de nekem vannak erős kételyeim a vegyszerekkel kapcsolatban. Nem is akartam ezt leírni, nehogy valakit megbántsak vele vagy vitát indítsak, de a feleségem valószínű rám ragasztott valami vírust, mert napok óta fáj az egész gerincem, mára a lábam is és a torkom is dagadni kezdett. Ki is nyitottam a már bevált gyógyszeres dobozt a kamrát, megettem 2 fej fokhagymát, megittam 3 felest meg egy üveg bort. Vírus legyen a talpán amelyik ezt a koktélt túléli. Szóval ezért írtam le mégis, innen az aktualitás, no meg azért mert ilyenkor kúra után már jobban csúszik kifelé belőlem. :-) Hogy hogy jön ez a körtéhez...
 


  2016.05.03. 19:57  Hozzászólás
  •   616   


---
 
Tudjátok, én is inkább jelen esetben a hajtáshervasztónak szurkolnék, csak nekem is az volt furcsa mint Alex-nek, hogy vannak egészséges zöld és fekete levelek. A hervasztó munkájától először fonnyad, utána szárad /barnára/ a fölötte lévő levél és hajtás. A fagyástól és a tűzelhalástól pedig csúnya fekete és hajtástól visszafelé haladva, pásztorbotszerűen meggörbülve, mint az 1-es kép.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég

cron