Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2020.09.07. 13:26  Hozzászólás
  •   2777   
Avatar

rendszer admin
 
Szóval én még mindig ott tartok, hogy nem tudom, milyen fajta körtém van.

Annyit tudok mondani róla, hogy még kőkemény .... vélhetően téli körte ... :(

20200907_080636.jpg
------------------------
Megtekintve 10535 alkalommal.



20200907_080532.jpg
------------------------
Megtekintve 10535 alkalommal.

20200907_080544.jpg
------------------------
Megtekintve 10535 alkalommal.

20200907_080554.jpg
------------------------
Megtekintve 10535 alkalommal.

20200907_080614.jpg
------------------------
Megtekintve 10535 alkalommal.

$
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2020.09.07. 10:04  Hozzászólás  Válasz firpolino (2770) hsz.-re     Olvasás  
  •   2775   


---
 
Az esetleg elképzelhető, hogy a Vilmosnak az idők folyamán többféle változata kialakult, de ezeket a változatokat nem jelölik meg külön, hanem mindegyiket Vilmosnak hívják?

Egyik ismerősöm szerint például a régebben kapható Champion barack jobb ízű volt, mint a mai Championok.
 




  2020.09.07. 09:35  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2772) hsz.-re     Olvasás  
  •   2773   


---
 
Az új fa faiskolából van, vadkörte alanyon. A másikat nem tudom, nem én ültettem.
 




  2020.09.06. 19:31  Hozzászólás  Válasz délkelet (2768) hsz.-re     Olvasás  
  •   2771   


---
 
Igen. A felsőt azért nem a fán fényképeztem, mert a fán már nincs belőle, de ez egy régóta meglévő idősebb fa termése. Ezen rendszerint már augusztus első felében kezdenek érni a körték. Elég jellegzetes íze van. Az új (alsó képen lévő) körtéből, amit kóstoltam, az egyelőre másnak tűnik, bár tény, hogy ezek még nincsenek teljesen megérve.
 


  2020.09.06. 19:08  Hozzászólás
  •   2770   


---
 
A képen körte2-vel jelölt gyümölcs teljesen úgy néz ki, mint nálam a Vilmos. Még e levelei is apróbbak, amely szintén jellegzetessége az én Vilmos körtémnek. Nálam a Vilmos jelenleg még annyira sem színes, mint a Vilmos2.

Az a furcsa, hogy a Vilmos1 is olyan, mintha Vilmos lenne. Az érésidő miatt viszont nem lehet Vilmos1 és Vilmos2 is Vilmos. Nem értem ezt a jelenséget, de talán a tapasztaltabb kertbarátoknak lesz elfogadható magyarázata a dologra.
 


  2020.09.06. 18:53  Hozzászólás  Válasz délkelet (2768) hsz.-re     Olvasás  
  •   2769   
Avatar

---
 
Félre ne érts, nem kötözködni akartam csak nem értettem a dolgot. Egyébként szerintem még az első kép is lehet Vilmos (mondjuk az idősebb fa hamarabb beérleli a gyümölcsöt vagy éppen a kisebb árnyékos helyen van ... persze ezek csak találgatások).
 


  2020.09.06. 17:22  Hozzászólás  Válasz Zoltan (2767) hsz.-re     Olvasás  
  •   2768   
Avatar

---
 
No, akkor most álljunk meg egy polgári szóra ... Lehet, hogy rosszul értelmezem: a felső képen lévő, teljesen érett gyümölcsről idáig úgy gondoltad, hogy az Vilmos és ennek leváltására vettél egy Vilmos fajtájú kis fát? (alsó kép) :roll:
 


  2020.09.06. 17:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (2766) hsz.-re     Olvasás  
  •   2767   


---
 
A másik akkor nem Vilmos? Én eddig azt gondoltam annak, és a leváltására ültettem néhány éve az alsó képen lévő fát.
 


  2020.09.06. 15:25  Hozzászólás  Válasz Zoltan (2765) hsz.-re     Olvasás  
  •   2766   
Avatar

---
 
Kicsit bizonytalan vagyok ugyan (az érésidő miatt), de az alsó képen lévő körte nekem elég egyértelműen Vilmosnak tűnik.
 


  2020.09.06. 14:36  Hozzászólás
  •   2765   


---
 
Sziasztok! Két körtefajta azonosításában kérnék segítséget. Az idősebb fát Vilmosnak gondolom. Nagyon bő levű, körülbelül augusztus közepétől fogyasztható, és mostanra teljesen leérett. A másik, Vilmosnak vásárolt fa később érik (a képek néhány napja készültek), és termése ízre, állagra is más.

Körte 1 (Vilmos?):
KORTE1A.JPG
------------------------
Megtekintve 10810 alkalommal.


KORTE1B.JPG
------------------------
Megtekintve 10810 alkalommal.



Körte 2:
KORTE2A.JPG
------------------------
Megtekintve 10810 alkalommal.


KORTE2B.JPG
------------------------
Megtekintve 10810 alkalommal.

 


  2020.09.01. 22:06  Hozzászólás  Válasz gaabre (2762) hsz.-re     Olvasás  
  •   2764   
Avatar

---
 
Milyen méretet produkál nálad? Tudniillik ez a fajta nem a nagyságáról híres. Idén egészen darabos gyümölcsei vannak nálam, de ez nem mindig van így. A szedés optimális idejét nagyon nehéz eltalálni, nem győzöm hangsúlyozni ennek fontosságát. Nekem két dolog tetszik nagyon benne: a szinte tökéletes cukor-sav aránya és a nagyon finom textúrája. Ha tudsz belőle hűtőben tartani valamennyit, akkor az amúgy rövid fogyaszthatósági idejét elég szépen ki lehet tolni. Örülök, ha ízlik! :thumbup: (azok a besüppedő foltok viszont nem tudom, mitől lehetnek...talán poloska-szúrás?)
 




  2020.09.01. 21:14  Hozzászólás  Válasz délkelet (2758) hsz.-re     Olvasás  
  •   2762   
Avatar

terra alapító
 
Elnézést, akkor tőled kaptam! :)
Néha összekeverlek benneteket...
Nagyon ízlik akkor, ha jó az állaga. Már 3. éve megmutatja magát, idén egy ládával adott, de több példányon voltak besüppedő foltok. Amelyik viszont egészséges teljesen, aközött találtam nagyon finomat.
Köszi még egyszer!
 








  2020.08.31. 20:17  Hozzászólás  Válasz gaabre (2757) hsz.-re     Olvasás  
  •   2758   
Avatar

---
 
Őszintén nem tudom, hogy baby-lon-nak van-e ebből a fajtából, de majd megmondja. Kéretlenként azért elmondom, hogy nekem két fám volt belőle (mára már csak egy van, de az jóképű). Kicsit meglepve vettem észre idén, hogy a korábbi évekkel ellentétben még tiszta zöldek a gyümölcsei, máskor pedig nagyjából a Vilmossal együtt lehetett szüretelni. (utóbbiak már a hűtőben vannak). Innentől kezdve figyelni fogom és szerintem napokon belül jöhet a szüret (nem szabad megvárni, hogy sárguljon, csak azt, hogy kicsit világosodjon a színe). Ízlik egyébként?
 


  2020.08.31. 19:56  Hozzászólás
  •   2757   
Avatar

terra alapító
 
Baby-lon, mikor szoktad szüretelni a Favrenét? Idén 08.20-án szedtem le, még a többség zöld. Persze az íze elég intenzív már így is.
 


  2020.08.23. 11:08  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2754) hsz.-re     Olvasás  
  •   2756   


---
 
Igazad van. Poloska is lehet. Viszont azt, hogy vírus vagy poloska, te magad is eldöntheted. Jövőre azokon a fákon, ahol a gyümölcsök gödrösödése az idén megjelent, 1-2 gyümölcsöt valamilyen kis fémketreccel aminek szúnyoghálóból van a fala körbeveszed. Ha ezeken a gyümölcsökön nem jelenik meg a gödrösödés, akkor valóban nem vírus, hanem poloska a károkozó. Azért írom, hogy fémketrec, mert elvileg egy a szlőfürtöt védő neylon zacskó is megtenné, de a poloska képes lehet még a neylon zacskón keresztül is megszúrni a körtét.
A remény az, hogy a poloskák előbb-utóbb azért el fognak tűnni, de ha vírusos a fa, az már abból nem gyógyul ki.
 


  2020.08.22. 07:21  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2752) hsz.-re     Olvasás  
  •   2755   
Avatar

---
 
Ha nem poloska okozta a deformalodast akkor inkabb a korte virusos kovecsesedesre gondolnek (Pear stony pit virus).


psp.JPG
Pear Stony Pit
Megtekintve 11626 alkalommal.

 


  2020.08.21. 18:16  Hozzászólás  Válasz alex (2753) hsz.-re     Olvasás  
  •   2754   
Avatar

---
 
Valóban hajaz a problémám az általad szóba hozott vírusra. Találtam más érdekeset is, bár ebben erősen kételkedek, mert nem lehet annyi poloskám, mint amennyi rossz körtém:

körte deformálódás
 


  2020.08.21. 12:22  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2752) hsz.-re     Olvasás  
  •   2753   


---
 
Alma törzsbarázdáltság vírus ( Angol neve: ASPV= Apple stem pitting virus). Nincs mit tenni, ki kell vágni.
 


  2020.08.21. 08:56  Hozzászólás
  •   2752   
Avatar

---
 
Újabb kérdésem van. Varasodás miatti parásodás nem látszik a gyümölcsökön.Aazt írja a szakirodalom, hogy a parásodott foltok be is repedeznek. Én ilyet nem láttam egyik körtémen se.
Ez már kritikus állapot, hogy egyetlen egy, egészséges körtét se tudok enni a két itthoni fámról, amikor tele volt a nyár elején még gyümölccsel és attól tartottam leszakadnak az ágak. Persze nem mindegyik néz ki ilyen ramatyul, de enyhébben az összesen látszik a betegség.Szerintetek lehet ez varasodás?
torzult kivűlről.JPG
------------------------
Megtekintve 11915 alkalommal.

torzult belülről.JPG
------------------------
Megtekintve 11915 alkalommal.

 


  2020.08.05. 08:44  Hozzászólás
  •   2751   
Avatar

---
 
Ezt pirosbélű almának, idén ültettem. Így még nem termett. Mi rághatta ki? Kérek tippeket.
100_7913.JPG
------------------------
Megtekintve 14227 alkalommal.

 


  2020.08.02. 09:58  Hozzászólás
  •   2750   


---
 
Kedves Tagok, van e valakinek szentiványi almája amiről szemzöhajtást tudna szolgáltatni nekem? Szeretnèk szemezni belőle. Akinek van kerem jelezze.Előre is köszönöm
 


  2020.07.22. 12:46  Hozzászólás  Válasz gaabre (2748) hsz.-re     Olvasás  
  •   2749   
Avatar

rendszer admin
 
Hát ..... akkor most így jártam ... :( :nahat:
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.07.22. 08:37  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (2746) hsz.-re     Olvasás  
  •   2748   
Avatar

terra alapító
 
Idén számos praktikát összeírtunk itt a topikban körtelevélbolha ellen, próbálj meg visszaolvasni és választani.
A kontakt rovarölőzéssel sokat rontottál a helyzeteden, mert a bolha összes természetes ellenségét leölted, idén ott a természet már nem fog visszaállni egyensúlyba. Ettől fogva az idei éved szerintem a szerencséden múlik, vagy pedig te is a tilosban beszerezhető, veszélyesebb mérgeket választhatod, ha tovább romlik a helyzet.
 




  2020.07.21. 21:41  Hozzászólás
  •   2746   
Avatar

rendszer admin
 
Valakinek van ötlete, miért van tele a két körtefám darázzsal, léggyel, szúnyoggal, és egyéb repülő szerkentyűkkel?

Ismeretlen (számomra) a fajta, van rajta szépen termés, amik látszatra teljesen egészségesek.
És ezek a tömegesen röpködő bogarak-rovarok a termést egyáltalán nem bántják.
A leveleken nyüzsögnek, a szárakon mászkálnak egymás hegyén-hátán ...

Még szombat este jó alaposan lepermeteztem kontakt rovarölővel mindkét fát,
De ennek ellenére ma is szinte zsongott mindkét fa környéke, ha közel mentem .... :(
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.07.12. 16:30  Hozzászólás
  •   2745   
Avatar

rendszer admin
 
Én ezt szerencsésen megúsztam.
A nektarint akartam csak lepermetezni, de túlméreteztem a permetezőszert.
Így aztán megküldtem a körtéket is.
Úgy néz ki, hogy pont jókor, mert egészen jól néznek ki a körtefáim.
Bár egy-két helyen látszik, hogy a körtelevélbolha már be akart próbálkozni. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.07.12. 13:32  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (2737) hsz.-re     Olvasás  
  •   2744   


*
 
Nekem a magyar Téli fehér kálvil volt meg , Újfehértóról...hát nem tudom, hogy a hely volt-em rossz neki , vagy csak tényleg nagyon igényes, de brutál rossz fajta volt , az íze se jött be, már nincs is meg.Az újfehértói fajtáimból a Simonffi piros, a Fertődi téli és a Chieftain van meg, de egyikből se csinálnék egész fát , annyira nem győztek meg. Persze ez nem zárja ki, hogy vannak jók a régi fajták között, de oltani csak akkor oltanék belőlük, ha előtte kóstoltam is a termésüket.
 


  2020.07.12. 13:28  Hozzászólás
  •   2743   


*
 
Idén a körtelevélbolha és némileg az erwinia miatt brutál ocsmányak a körtefáim nagy része : Kíváncsi leszek rá mennyi és hogyan indulnak meg majd jövőre....Kevés olyan fajta van, amit ne viselt volna meg az idei év .Így néznek ki :
 


  2020.07.10. 17:39  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (2733) hsz.-re     Olvasás  
  •   2742   


---
 
Van egy hasonló jelenség a Granny Smith almánál is ,ha Jonathan vagy más piros fedőszínű alma porozza akkor a termése nem lesz méregzöld, hanem kap egy kis pirosas bemosódást. Ki tudja a méhecske honnan hozta a virágport :alvaka:
 


  2020.07.10. 12:34  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2739) hsz.-re     Olvasás  
  •   2741   
Avatar

---
 
En megprobaltam volna, aztan legfeljebb kiderul, hogy nem valt be. Miota a Teli Aranyparmennel rajottem teljesen jol elvan nalam -noha annak ultetesetol is ova int a szakirodalom- azota batrabban telepitek mindenfelet. A Teli feher kalvilnal peldaul kevesebb kenyesebb fajta letezik, de egyelore annal sem latok semmilyen gondot. Egyebkent ha Cox izu almat szeretnel ultetni, probalj szerezni az alabbi fajtakbol (ezek mind egy ellenalobb Cox kinemesitese soran keletkeztek es tobbe-kevesbe birjak azt az izvilagot):
Fortune
Laxton's Superb
Kidd's Orange Red
Sunset
 


  2020.07.10. 12:06  Hozzászólás  Válasz délkelet (2738) hsz.-re     Olvasás  
  •   2740   
Avatar

---
 
Persze irok majd szivesen. Nalam lehet kozrejatszik, hogy jobb a klima, amit jelez az evi 700 mm feletti csapadek mennyiseg es a kozelben levo bukkosok. Van egy masik Cox-om is, az eredetinek egy rugymutacioja, a "Cherry Cox", az meg nem terem, viszont a kis fa lathatoan jol erzi magat.


Cherry Cox.jpg
Cherry Cox
Megtekintve 14782 alkalommal.

 


  2020.07.10. 10:41  Hozzászólás  Válasz délkelet (2738) hsz.-re     Olvasás  
  •   2739   


---
 
A Coxot én is néztem néhány éve. Be akartam szerezni, de alaposabban utána olvasva végül elálltam tőle. Ha jól rémlik, az igényessége okán. :( :wave:
 


  2020.07.10. 10:25  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (2737) hsz.-re     Olvasás  
  •   2738   
Avatar

---
 
Szépek! Elsősorban a Cox narancs renet-ről írnál bővebben éréskor? (Úgy 30 évvel ezelőtt nagyon vágytam erre a fajtára és érdekes módon sikerült is hozzájutnom valamelyik hazai faiskolából. Nálam elég apró terméseket hozott, de az íze rendben volt. Úgy gondolom, hogy a felém jellemző száraz klíma nem volt az előnyére. Már régen elpusztult valamilyen ágbetegség miatt)
 


  2020.07.10. 09:07  Hozzászólás
  •   2737   
Avatar

---
 
Nehany erdekesseg a kertbol. Az iden vegre tobb Teli Aranyparmen terem mint a megelozo evekben. Tavolletem miatt semmilyen novenyvedelemben nem reszesult, megis osszesegeben nagyon egeszseges a fa. Nem latom igazoltnak a fajta betegsegekre fogekonysagat, legalabbis felenk, a zselici tajon. Bemutatkozik a Cox narancs renet iden, eppugy mint egy erdekes, korai verbelu alma a Rosette, ami a Discovery fajta rugymutansa. Kaptam a magyar genbankbol Teli feher kalvilt, de Angliabol is meghozattam. Az angolt a magyar fara oltottam, mindegyiken van termes, de mig az angol a fajtara jellemzo format hozza, a magyar valami egeszen mas lesz valoszinu.


Aranyalma 07072020.jpg
Téli Aranyparmen
Megtekintve 14672 alkalommal.

Cox 07072020.jpg
Cox narancs renet
Megtekintve 14672 alkalommal.

Rosette 07072020.jpg
Rosette
Megtekintve 14672 alkalommal.

Teli feher kalvil UF 07092020.jpg
Téli fehér kálvil (magyar)
Megtekintve 14672 alkalommal.

Teli feher kalvil NFC 07092020.jpg
Téli fehér kálvil (angol)
Megtekintve 14672 alkalommal.

 




  2020.07.09. 20:51  Hozzászólás  Válasz gergerg (2732) hsz.-re     Olvasás  
  •   2735   
Avatar

---
 
Az angol genbankbol. (A fotom is onnan szarmazik.) Csatoltam egy aprilis vegi kepet a kis famrol.


Citron des Carmes, Zold Magdolna 04302020.jpg
Zold Magdolna (Citron des Carmes)
Megtekintve 14595 alkalommal.

 


  2020.07.09. 20:49  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (2733) hsz.-re     Olvasás  
  •   2734   
Avatar

terra alapító
 
Az meg micsoda? A metaxát ismerem, attól is megváltozik sok mindennek a kinézete, de azt hiszem ez valami más.
 


  2020.07.09. 20:47  Hozzászólás  Válasz Alibá (2731) hsz.-re     Olvasás  
  •   2733   
Avatar

---
 
En ugy gondolom esetleg a metaxenia hatasai miatt jelentkezhet tobb meglepetes mint elsore gondolnank.
 




  2020.07.09. 20:18  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (2730) hsz.-re     Olvasás  
  •   2731   
Avatar

terra alapító
 
Nem tudom, hogy ezt mikor írták, de ha egy fél évszázada, akkor lehetséges, hogy módosításra szorul. Több, mint 50 éve kertészkedem és sok mindennél észleltem, hogy változik. A Nap is másként süt! Nincs tavasz, ősz és tél se mindig. A növények ezt lekövetik.
 


  2020.07.09. 20:08  Hozzászólás  Válasz gergerg (2729) hsz.-re     Olvasás  
  •   2730   
Avatar

---
 
Jo a video. Ez alapjan tovabbra is ugy velem nem Zold Magdolna, de ketsegkivul a levelek hasonlo landzsasak, igy mar latszik. Meg egy lenyeges belyeg, a szár sohasem vegig barna mazas es kicsit vekonyabb. Bereczki ezt irja a Zold Magdolnanal: " Szára hosszú, középvastag, fás tövénél húsos, sárgászöld, hegye felé finoman barnamázos." A szinere ezt irja: " Bőre elég finom, sima, de száraztapintatu; eleiénte sápadtzöld; értével sárgás zöld; még napos oldalán sem szokott pirosságot kapni."
 




  2020.07.09. 19:30  Hozzászólás  Válasz gergerg (2727) hsz.-re     Olvasás  
  •   2728   
Avatar

---
 
Én is megnéztem, hasonlókat mondanék, mint te. Viszonylag keskeny levél, az ágon maradt pár apró gyümölcs teljesen zöld, már nem teljesen kemény tapintású. Az általam bemutatott képen lévő körte mintha kicsit kilógna a sorból (már szotyós volt, de nem volt férges). Szóval szerintem jó eséllyel Zöld Magdolna lehet.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég