Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2017.04.19. 21:58  Hozzászólás
  •   1169   


---
 
Valahol azt olvastam,hogy a "szőrős",bársonyos levelű(mint a birs) körtefajták bizonyos betegségeknek ellenállóbbak.
Ez igaz? Ha igen miért és melyeknek? Na és melyik körtéknek van ilyen?
Én anno kaptam egyet. Nem tudom milyen fajta az elmúlt években folyton elkapta valami amitől a hajtások megfeketedtek és lekonyultak. Még a vesszők is feketék lettek. Ezt a feketeséget más egészséges körtéken is láttam már és mit olvastam nem voltak a tűzelhalásra jellemző cseppek a vesszőkön.
Nem tudom mi ez,de szegény küzd és él. Most éppen ezerrel rügyezik.
 


  2017.04.18. 19:54  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1163) hsz.-re     Olvasás  
  •   1168   
Avatar

---
 
Kösz a tippet ,most a Vadóc nevű szerrel próbálkozok 1 hete raktam ki most nincs mozgás ez is büdös csak ehez nem kell szivacs ki van zacskozva..
 


  2017.04.18. 19:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1166) hsz.-re     Olvasás  
  •   1167   


---
 
Ezek a hollandok teljesen iparszerűen termesztik a körtét is. Olyan technikával ahogy nálunk a broylercsirkét. Mindent előre kiszámítanak, optimalizálnak, mindent megadnak a fáknak és működik. De ha egyszer beüt valami betegség, akkor viszi az egész ültetvényt. (De lehet, hogy nem üt be, mert azt is megelőzik)
 




  2017.04.18. 19:19  Hozzászólás
  •   1165   


*
 
Almából azért árnyaltabb a kép , igaz azokat később is oltottam , de vhogy nehézkesebben mozdulnak...itt egyenlőre 20/12 az arány , vagyis a 3 vett , 4 tavaly szemzett fajta mellett az idén oltott 13 fajta közül - egyenlőre - csak 5 mozdult meg...azért még reménykedek...csak némi eső kellene...utána meg meleg :)
 


  2017.04.18. 19:14  Hozzászólás
  •   1164   


*
 
Jelen állás szerint megindult minden kapott körteoltóvesszőből min. 1 oltás.../ ezúton is köszönöm mindenkinek aki a gyűjteményem fejlesztéséhez hozzájárult :thumbup: / , így a 3 vett , 1 tavaly szemzett ill. 10 idén oltott fajtával együtt 14 fajtával bővült a készlet , asszem a körtéből elértem a lélektani határt. Mivel alanyom nem volt /és nem is nagyon várható , hogy lesz.../ az összes meglévő fába ment , azokat meg már nem tudom tovább dekorálni , mert gyakorlatilag alig van olyan fa , amiben ne lenne min 1 / de inkább több.../ vendég fajta. Szóval a jövőben csak nagyon kurrens fajta tud felizgatni :)
Hozzáteszem , már megindítottam a szelekciót is , hiszen a fentieken kívül azért oltottam a már meglévő , arra érdemesnek tartott fajtákból is...ez lesz a jövő , mert azért körtéből arányában sokkal kevesebb a használható fajta , mint a többi fajnál.
 


  2017.04.18. 19:08  Hozzászólás  Válasz laca12 (1162) hsz.-re     Olvasás  
  •   1163   


*
 
http://madardaloskert.hu/4506-kornitol-vaddisznoz-es-szarvas-riaszto-5-l.html

Én ezzel próbálkozok , télen bevált , most is használ vmennyire , csak időnként kell frissíteni a szivacson a szagmintát...embertelenül büdös :lol:
 


  2017.04.17. 15:28  Hozzászólás
  •   1162   
Avatar

---
 
Nálam már megy a gyümölcs ritkítás igaz nem én csinálom hanem a kib...ott szarvas nem szoktak bejárni de ez most itt van .. :angry-banghead:
Fénykép0151.jpg
------------------------
Megtekintve 13162 alkalommal.

Fénykép0153.jpg
------------------------
Megtekintve 13162 alkalommal.

 


  2017.04.16. 07:48  Hozzászólás  Válasz Vebber (1159) hsz.-re     Olvasás  
  •   1161   


---
 
Lehet a hatalmas zöld gubacs miatt ami ránőtt? :hiha:
Remélem nem valami gubacsdarázs mert akkora lehet mint egy ló.
 


  2017.04.15. 16:22  Hozzászólás  Válasz gergerg (1140) hsz.-re     Olvasás  
  •   1160   


*
 
Ezekben is sok igazság van, de azért a kép némileg árnyaltabb. Én azt hiszem inkább saját mohóságomnak lettem az áldozata...elsősorban gyűjtő vagyok , sosem tartottam magam igazán termesztőnek. Próbálkozok mindenfélével , nincs egy kiforrott irány.Régen amikor kevésbé voltak hozzáférhetőek új fajták /alanyok meg pláne / nem változott annyit az elképzelés...aztán a net , a fórumok fénysebességre kapcsolták a korábban csak csordogáló beszerzési lehetőségeket...és átestem a ló túlsó oldalára. A gyűjtést képtelen vagyok abbahagyni , így egyre elvontabb elképzeléseket kellene megvalósítanom , ehhez viszont nem csak tudás kellene, hanem idő és némi pénz is. Pl a sűrű orsókhoz jó lenne támrendszer , mert -főleg a kajszi- nem bírja el fent a termést és elborul. ha minden orsó sorba csak 4 oszlopot számolok akkor is kellene kb 40-50 db , jó lenne mondjuk még egy IBC tartály.. a hegyre is, hogy néha tudjak öntözni , főleg a nagyon vízigényeseket , jó lenne a tápanyagutánpótlásra is többet fordítani , vagy pl jó lenne egy ágzúzó, hogy ne elégetni kelljen a sok nyesedéket...stb, stb.Viszont mivel ez csak az én hobbym , a családot nem érdekli , így csak annyit tudok ráfordítani , amennyit kitermelek / normális esetben ugye először befektetek és utána lesz haszon...nálam ez sajna csak fordítva lehetséges /, idő sincs annyi, amennyit ez a famennyiség igényelne...ja és az egészségi állapot időnként beleszól / sajnos vannak olyan mozgásszervi problémáim amik nem várhatók ,hogy javulnak /.Szóval sokszor csak kapkodok, aztán meg nyavajgok....próbálok megfogadni jó tanácsokat, de nem mindig sikerül , sokszor elvisz a saját fejem...talán idővel majd alakulok :) Addig meg marad ez az állapot.
Jövőre az almáknál elteszem a metszőollót, csak zölden csipkedek, ha kell...
A többit meg kevésbé szoktam elrontani...
 


  2017.04.15. 11:10  Hozzászólás
  •   1159   
Avatar

---
 
2 éves BA29 /birs/ alany fejlődése homoktalajon. Még akkor be lett oltva, ami sikerült is. Azonban erre a talajra alaklmatlan ez az alany, nem nő. A képen nem látszik, mert télire felszedem, de egész évben csepegtető alatt van.
/Babylon, ha még emléxel, anno ezt tőled kaptam./

kép_BA.jpg
BA 29
Megtekintve 13329 alkalommal.

 


  2017.04.13. 14:36  Hozzászólás  Válasz Vebber (1157) hsz.-re     Olvasás  
  •   1158   
Avatar

terra alapító
 
Nem, a dárdát meghagyom, csak akkor vágom le, ha a vessző amiről a dárda is indul vastagabb mint kellene. Lefelé és oldalra áló hajtásokat pedig nem nagyon hagyok, csak függőlegeset fölfelé, vagy enyhén oldalra állót a függőlegeshez képest. De ennek a terméshez nincs köze, ez csak a sövény alakjának fentartásáért van.
 


  2017.04.13. 14:29  Hozzászólás  Válasz gergerg (1145) hsz.-re     Olvasás  
  •   1157   
Avatar

---
 
Igen, van kérdés. Ha jól olvasom, akkor lefelé növő vesszőket és dárdát sem hagysz, csak felfelé, és attól 60 fokig?
 


  2017.04.13. 07:54  Hozzászólás
  •   1156   


---
 
Attila, minden gyümölcsfát így az almát is legjobb lenne akkor metszeni, amikor már látszanak a virág és hajtásrügyek is. Ez általában március végétől indul, és az elfoglalt embereknek is ad kb. 3-4 hét mozgásteret. Így már szabályozhatóbb a metszés, a virágszám. Csak a nagy szőlő vagy alma/körteültetvényesek kezdik már januárban a metszést, akik a terület nagysága és befejezhetőség miatt kénytelenek ezt indítani.

A gyümölcsfák jó részénél a következő évi virágképződésbe nagyon sokat lehet segíteni abban az időszakban, mikor már erre is, én nem csak a hajtásra vagy gyümölcsnövekedésre koncentrál a fa.
Július végétől-augusztus elejétől kezdődően beillesztve a permetezésbe nagyobb adagú bór kijuttatása, illetve nitrogén, v kálcium nitrát permetezés vagy kiszórás sokat tud javítani a következő évi virágrügy mennyiségen.
 




  2017.04.12. 20:41  Hozzászólás  Válasz délkelet (1152) hsz.-re     Olvasás  
  •   1154   


---
 
Sajna még fiatal fák, így csak Golden del, és Mutsuról ettem, többiről talán majd idén, de privátban ha érdekel összeszedem mik vannak! ;)
 








  2017.04.12. 20:25  Hozzászólás
  •   1150   


---
 
Én is csináltam ma néhány képet a két legszebben virágzó almáról.

Sampion
DSCN5747.JPG
------------------------
Megtekintve 13443 alkalommal.

DSCN5748.JPG
------------------------
Megtekintve 13443 alkalommal.



Redlove Era
DSCN5745.JPG
------------------------
Megtekintve 13443 alkalommal.

DSCN5749.JPG
------------------------
Megtekintve 13443 alkalommal.

 


  2017.04.12. 20:20  Hozzászólás  Válasz Totya (1148) hsz.-re     Olvasás  
  •   1149   
Avatar

---
 
A legfőbb oka, hogy a vázágait elérte valami kórság (én tehetek róla), de ízügyileg is valami jobbra vágyom. Hirtelenjében az Evelináról próbáltam oltani néhányat, de csak egy lesz belőle sikeres, ahogy most látom (aztán próbálkozom még 1-2 fajtával, ha megszán valaki nemessel) :)
 




  2017.04.12. 19:37  Hozzászólás  Válasz délkelet (1146) hsz.-re     Olvasás  
  •   1147   
Avatar

---
 
A maradék három fám:
003.JPG
A "rendesen" megmetszett Véralma
Megtekintve 13453 alkalommal.

009.JPG
Az átoltásra ítélt Mutsu (tavaly részben már csonkoltam, de a szemzések nem sikerültek bele, idén oltottam)
Megtekintve 13453 alkalommal.

011.JPG
Evelina
Megtekintve 13453 alkalommal.

 


  2017.04.12. 19:22  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (1143) hsz.-re     Olvasás  
  •   1146   
Avatar

---
 
A Granny smith így néz ki most, teljes virágzásban:

004.JPG
------------------------
Megtekintve 13401 alkalommal.

 


  2017.04.12. 13:48  Hozzászólás  Válasz Vebber (1142) hsz.-re     Olvasás  
  •   1145   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem meg egyáltalán nem bonyolult az alma/körte. Leírom mit hogy csináltam, de nincs tudományos megalapozottsága, legalábbis én nem olvastam semmit, tehát lehet hogy csak a szerencsének köszönhető.
Szóval én elég drasztikusan metszek, nem nagyon kegyelmezek semminek amit nem tartok oda valónak. Első években, mikor a karok elérték végleges méretüket, elkezdtem a termőrészek létrehozását. Ez valahogy úgy ment, hogy elképzeltem mit szeretnék látni termő korban. Ez olyasmi volt, mint ami most a képen látható. Elkezdtem válogatni azokat a karokon lévő hajtásokat, amik vagy fölfelé, vagy a fölfeléhez képest maximum 60°-os szögben álltak. (nem akartam, hogy nagyon szélesedjen a sövény.) Ezeket a hajtásokat vagdostam vissza tavasszal, 3-4 szemre. Akkor járt nálam egy fórumtársunk aki azt mondta nem lesz jó mert a fa erős növekedéssel fog reagálni, és minden rügyből nagy hosszú hajtás lesz. Én meg azt gondoltam, hogy részben igaza van, mivel nincs a fának közepe, csak kb. 30 egyformára metszett hajtás a fölső két karon, ezért a csúcsdominancia sem fog egyetlen vesszőn érvényesülni, hanem ezen a 30 vesszőn együttesen, ott is csak a felső rügyeken, azokban már „ki fogja élni magát a fa”, az alsó rügyekből meg dárdák fognak nőni. Igazam lett, pontosan ez történt. Aztán talán következő évben elkövettem azt a hibát, hogy dárdára visszametszettem a fákat, mondanom sem kell, hogy a végeredmény egy nagy hajtásnövekedés lett, mert a fa gyökérkapacitása nem volt lekötve, és hajtani akart. Mivel hajtószemek nem voltak, a dárdáimat áldozta fel, így kezdhettem elölről.
Azóta az a koncepció, hogy egészen addig amíg a fa úgy nem dönt, addig maradok a 3-4 rügyre metszésnél, kivéve ha az adott elágazáson már van egy dárda, akkor azt a vesszőt 2 szemre vágom vissza a dárda fölött. Ezzel azt mondom a fának, hogy hajtson csak nyugodtan azokon a rügyeken, a többin meg teremjen. (kivéve ha ez a hajtás vastagabb 1 cm-től, akkor dárda fölött vágok, vagy ha van mellette helyettesítő hajtás, akkor dárdával együtt vágok, és cserélem újra a termőrészt) Szóval a fa ezt meg is érti, 90%-ban csak a legfelső rügyből lesz hajtás, az alatta lévőből pedig 50-50%-ban termővessző, vagy dárda. Következő évben ha termővessző lett és nem dárda, csak akkor hagyom meg a termővesszőt ha az 10 cm-től nem hosszabb. Természetesen a meghagyott hajtásokat minden nyáron zöldmetszem, ennek az a szabálya, hogy akkor metszek, amikor a sövény már nem szép, vagyis a hajtások elérték a 30-40 cm-t. Ekkor sem csinálok túl sokat, kb a felére vágom vissza. Ez visszafog rajta pár hetet, így maximum kétszer kell egy évben megcsinálni, mert akkora a hajtásnövekedés már annyira lecsökken, hogy nem okoz problémát. Ha ezt nem tenném meg, közel 1 méteres hajtások lennének, 2-3 cm átmérővel, amit már hiába metszenék vissza, nem se termőrészt, de lehet még hajtást sem, és gyakorlatilag felkopaszodna a sövény.
Összefoglalva: Nem metszek dárdára, hanem dárda +2 rügy amiből a fölső hoz hajtást amit aztán levágok következő évben. Amíg nincs dárda, addig 3-4 rügyre metszek.

Hasonló ez mint az őszinél a váltómetszés, csak pont fordítva van a hajtó és termő vessző. Ezt egészen addig tervezem csinálni, amíg a fa be nem látja, hogy ki a főnök, illetve nem hoz annyi termőrészt ami már képes felszippantani a gyökér által biztosított energiát. Ennek nagyon jól látható jele van, mégpedig hogy nincs hajtórügy, vagyis olyan a fa mint a képen, vagy mint egy öregebb almafa amin már csak termőképletek vannak. Hozzáteszem biztos hogy sokat jelent a karok vízszintes helyzete is. A látszat ellenére ez egyáltalán nem jelent nagy munkát, az én sövényem 5 fából áll, talán 10 perc egy nyári zöldmetszés kényelmesen a földön állva. A tavaszi metszést is igyekszem kitolni, szokás mondani, hogy az almát lehet télen fagyon is metszeni, de minek ha nincs rá szükség, mert a tavaszi metszés sem tart tovább 30 perctől? A monília miatt szokták mondani, hogy az almát lehet télen is metszeni, de már tudjuk, hogy az alma télen is vacilál, hogy hogy állítsa össze a termő és hajtó rügyek arányát, mit kezdjen a dárdákon lévő vegyes rügyekkel. Azt gondolom, hogy azzal hogy későn metszek, kivárom amíg döntésre jut, hamis lehetőségfelmérés alapján.

Azt hiszem leírtam mindent, de ha mégsem, akkor majd megkérdezitek. :-)

A leírtakat mindenki csak saját felelősségére alkalmazza, és ha 1-2 év múlva esetleg olvassa valahol mint Új-zélandi technológiát, az ne szóljon nekem róla hogy ne bosszantsam rajta magam.
 


  2017.04.11. 21:02  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (1143) hsz.-re     Olvasás  
  •   1144   
Avatar

---
 
Én az idei évet kivéve nem, vagy csak alig metszettem, inkább ritkítottam. Mindig bőven van rajta virág és termés is, csokrosan, a vesszők végén, ezért nem is metszem (néha elmarad a normális termésritkítás, ilyenkor apróbb gyümölcsök is vannak köztük). A lógó vesszők miatt nem egy tetszetős fajta és ízre is többet vártam tőle.
 


  2017.04.11. 20:48  Hozzászólás  Válasz gergerg (1141) hsz.-re     Olvasás  
  •   1143   


---
 
Ajánljatok egy metszési módszert a Granny smit almára , valaki agyonmetszi mégis terem, én, aki csak ritkítja nálam alig terem. Metszésre egyébként a leírások szerint érzékeny.
 


  2017.04.11. 20:15  Hozzászólás  Válasz gergerg (1124) hsz.-re     Olvasás  
  •   1142   
Avatar

---
 
Szép ez a fa. Foglald már össze, hogy ezen tulajdonképpen azt a sok termőrészt hogyan alakítottad ki. Mikor, hogyan, mit vágtál. Nem egyszerű ez a körte/alma, már értem korábban miért csak Alibá írt sövény kérdésemre.
Nézegettem a fákat, de végül nem metszettem egyiket sem. Szerencsére. Már látszik rajta, hogy ha vágtam volna amit jónak gondolok, sok virág áldozatul esett volna, és utólag azt kell mondjam, a még ki nem pattant rügyek is hiába látszottak egyértelműnek, hogy melyik milyen lesz. Hiába volt virágnak látszó, volt ami csak levél lett, de fordítva is volt.

Vadkörtével szintén nem tapasztalom azt a nagyon erős növekedést, és a szakirodalommal ellentétben, a tavaly ráoltott fa, idén már virágot hozott.

Kifejezetten tűzelhalás ellen permetezett valaki virágzásban? Mivel?
 


  2017.04.11. 18:14  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1139) hsz.-re     Olvasás  
  •   1141   
Avatar

terra alapító
 
Valaki linkelt itt valami anyagot. Csak éppen beleolvastam, és olyasmire is emlékszem hogy az hogy egy rügy végül termő vagy hajtó lesz, egy egész hosszú folyamat, így én arra következtetek hogy talán a metszés ideje is befolyással lehet hogy merre billenjen a mérleg. Lehet hogy egy korai metszést pl fagykárnak értékel a fa, és elkezd túlélésre játszani, hajtást nevelni, a termést meg mellőzni. De a nyári metszésnél már lehet hogy pont az ellenkezőjét lehet kiváltani, mert a fa tudja hogy már nincs elég ideje hajtást nevelni, ezért az utódokra koncentrál.
 


  2017.04.11. 18:09  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1135) hsz.-re     Olvasás  
  •   1140   
Avatar

terra alapító
 
Nem volt célom finomkodni, és szerintem nem az a baj hogy nem sokat tanultál, hanem inkább pont az ellenkezője, de nem eleget. Hogy érthetőbb legyen, elég sokat tudsz már ahhoz hogy a saját megérzéseidet, pusztán paraszti logikán való gondolkodásodat felülírja a tanult tudás, de nem eleget ahhoz hogy ez tökéletesen működjön. Ehhez ráadásul hiányzik a profin ütemezett munkálatok, a profi eszközök, a profin, talajhoz/nemeshez/éghajlathoz/művelésimódhoz igazított alanyválasztás (itt a feltételek felcserélhetők). Mondhatni megrekedtél a hobbi és a profi szint között. Mondok egy példát. Én már szinte profin tudnék mesterséges fénnyel palántát nevelni, tudom profin gondozni a kiültetett növényeket, de van néhány olyan dolog amit meg nem tudok, vagy biztosítani nem tudok, így könnyen előfordulhat hogy a tudásommal adig sem jutok mint aki a komposztdobon kikelt palántákkal gazdálkodik. Nem a te hibád, profi módon szeretnél termeszteni, de csak hobbi szinten. Ez lehet a legfőbb probléma.

Nekem nincs tanult tudásanyagom, egyrészt mert lusta vagyok, másrészt mert tudom hogy úgy sem tudnám azokat a technikákat tökéletesen alkalmazni, ezért találok ki magamnak mindenféle módszert, pusztán logikázva, mindenféle megalapozottság nélkül. ...én azt gondolom... és ha mázlim van, a természet is. Persze itt is igen nagy a kockázat hogy nem sikerül, ami gyakran elő is fordul, de legalább tudom hogy miért. :-) Az a legbosszantóbb mikor pl tudásomhoz képest mindent megteszek egy korai palánaszériáért, aztán valamiért mégsem jön össze, mert akkor azt gondolom hogy én mindent megtettem. Persze nem mindent, és pont itt a hiba. Olyan mintha valakinek azt mondod: Igen, mert az gondolom hogy hát nem is tudom. Na ez az ami helyett egy bólintás is elég. Sőt, még talán jobb is.
 


  2017.04.11. 13:06  Hozzászólás  Válasz lasaron (1138) hsz.-re     Olvasás  
  •   1139   


---
 
Csatlakoznék...idén annyira megmetszettem a Jonathant, hogy kevesebb virág (és így termés) lesz rajta...
 


  2017.04.11. 12:41  Hozzászólás  Válasz gergerg (1127) hsz.-re     Olvasás  
  •   1138   


*
 
Valahogy én is ezt érzem... Van egy elég nagy Jonagoldom. Minden évben terem annyit amiből tudunk enni télen is. Hát idén ilyen nem lesz.
Én is nekimentem tudományosan : ritkítás, lejjebb hozni a koronát, megnyitni a napnak, lisztharmat ellen minden hajtásról az utolsó 5-6 rügyet lecsípni stb, stb. Ebből az lett, hogy kb van 10 db virágcsokor a fán. :dejo: A szomszédnál aki olyan sűrűre hagyta mint atom, meg dugig virággal, igaz ő nem is rítkít, csak az almamoly... Lehet hogy alternál a fa, de ilyet eddig csak a Bosc csinált. Van egy jó mondás amit a Bálint gazdától hallottam:
"A legjobb kertészek azok, akiket nem korlátoznak semmiféle dogmák."
 


  2017.04.11. 12:07  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1136) hsz.-re     Olvasás  
  •   1137   


---
 
Azért idén minden fánál látszik, hogy tavaly szinte semmi termés nem volt, idén mindenhol virág van, szinte minden kezelt/gondozatlan fán is! :)
Csodaszépek az utcák felénk is, reméljük ezt a pár hetet még kibírjuk fagyok nélkül, akkor aztán lesz munkája mindenek majd! :wave:
 




  2017.04.10. 20:20  Hozzászólás  Válasz gergerg (1127) hsz.-re     Olvasás  
  •   1135   


*
 
Asszem te jársz legközelebb az igazsághoz...csak finoman fogalmaztál. Igazából 20 év alatt semmi sem tanultam. Hiába olvastam kismillió cikket , könyvet, hiába néztem a videókat...egyszerűen nem tudom az elméletet átvinni a gyakorlatba. Sajnos én olyan típus vagyok, aki azt érti meg amit megmutatnak neki...na hát nem volt aki élőben megmutassa a dolgokat , így aztán megyek a magam feje után...ilyen eredménnyel... :(
 


  2017.04.10. 20:16  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1129) hsz.-re     Olvasás  
  •   1134   


*
 
Ez lehet a baj...lehet . hogy én túlmetszettem őket...
 


  2017.04.09. 12:57  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1130) hsz.-re     Olvasás  
  •   1132   
Avatar

terra alapító
 
Ez a körte már 5 éves is van. Szerintem a körtének (bizonyos fajtáknak) a legjobb a sövény. Legalábbis vannak amik az Istennek sem akarnak felfelé nőni, csak oldalra és azonnal be is rekódnak termőrügyekkel.

MAjd meglátjuk a cseresznye/meggy/őszi hogy viselkedik hosszútávon sövényben. Én hiszek benne.
 


  2017.04.09. 12:55  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1129) hsz.-re     Olvasás  
  •   1131   
Avatar

terra alapító
 
Pont ezt mondom, hagyod hogy tegye a dolgát, ami történetesen neked is megfelel. Amit fényképeztem sövényrészletet, egyáltalán nem metszettem nyár óta. Egyszerűen nem kellett. Tavaly tavasszal vágtam rá 3 szemes hajtórügyes vesszőket, hagytam hogy hajtson, majd mielőtt problémás lett volna levágtam. A fa azt hitte nőtt, aztán mikor visszavágtam legyintett egyet hogy ma már későn van újat hajtani, majd holnap, aztán idénre meg elfelejtette.
 


  2017.04.09. 11:49  Hozzászólás  Válasz gergerg (1128) hsz.-re     Olvasás  
  •   1130   
Avatar

terra alapító
 
Szépek a sövények, de azért látszik, hogy az almaféléknek való leginkább ez a koronaforma.

Az én saját kézzel oltott körtesövényem birs alanyon idén lehet eléri a 40 centit. Még csak 3 éves... :fetreg:
 


  2017.04.09. 11:46  Hozzászólás  Válasz gergerg (1127) hsz.-re     Olvasás  
  •   1129   
Avatar

terra alapító
 
Nekem m9, m26 és mm106 alanyokon vannak almafáim. Alig nyúlok hozzájuk (azt sem túl szakszerűen) mégis tele van mindhárom virággal.
 


  2017.04.09. 09:48  Hozzászólás
  •   1128   
Avatar

terra alapító
 
Lassacskán a körtesövény is megindul. Ahhoz képest hogy vadkörtén vannak, nagyon lassan muzsikálnak:


körte.jpg
------------------------
Megtekintve 13090 alkalommal.

 


  2017.04.09. 09:41  Hozzászólás  Válasz Totya (1126) hsz.-re     Olvasás  
  •   1127   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem meg de, metszési hiba. A baj az hogy nehéz lenne megmondani hogy mit kellene másképp csinálni.
Ati leírta a kulcsmondatot az öreg metszetlen fával. A metszésnek több funkciója is van, ebből az egyik hogy fenntartsuk az egyensúlyt. Egy öreg fa alanya tudja hogy mekkorára akarja növeszteni a fát, a fa kifejlett méreténél szinte nem is igényelne metszést. A fa tudja hogy elérte végleges méretét, nem akar nőni, csak utódokat létrehozni, ezért terem. Metszeni persze ezt is kellene, hogy korlátozzuk a termés mennyiségét, befolyást gyakorolva ezzel a termés méretére, szellőssé tenni a koronát ami segit a fa egészségének megőrzésében, stb.
Amikkel mi most próbálkozunk, profi alanyokon profi fajtákkal, profi művelési móddal, hobbi technológiával. Lehet hogy maga a metszés jó, csak az ideje nem, lehet hogy az is jó csak kéne neki valami spéci permet. Amit mi utánozozni akarunk, az nem alma termesztés hanem alma gyártás, megfelelő technológia nélkül. Én tavasszal mindig minden hajtást visszametszek, de hagyok hajtó szemeket is amiket nyáron csipkedek vissza, becsapva ezzel a fát. Eddig bevált.
 


  2017.04.09. 09:11  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1125) hsz.-re     Olvasás  
  •   1126   


---
 
Pont ezt akartam én is írni, pár éves fáim vannak csak, de rengeteg virág van, metszéshez nem értek, totál laikus vagyok csak. :)
 


  2017.04.09. 09:04  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1121) hsz.-re     Olvasás  
  •   1125   
Avatar

terra alapító
 
Biztos vagyok benne, hogy ez nem metszési hiba. Én csináltatnék a helyedben egy talajvizsgálatot...
 


  2017.04.09. 08:59  Hozzászólás
  •   1124   
Avatar

terra alapító
 
Én biztos hogy nem metszek tudományosan, mert el nem olvastam egy könyvet sem, csak úgy logikázva próbálkozok. Egyelőre nem érzem azt hogy rosszul logikáznék.


alma.jpg
------------------------
Megtekintve 12962 alkalommal.

alma2.jpg
------------------------
Megtekintve 12962 alkalommal.

 


  2017.04.08. 20:58  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1116) hsz.-re     Olvasás  
  •   1123   


---
 
Nem tudom mit értesz a "tudományos metszésen" de nekem,kezdő kertészként az alma metszése a legkönnyebb.Nagyon sok külföldi /angol,német/ leírásban,videóban csak a befelé növő,sérült és konkurenseket távolítják el,ill. az erősen függőlegesen növőket.Legyen bármilyen fajta orsó vagy Solax rendszer.
 


  2017.04.08. 20:37  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1121) hsz.-re     Olvasás  
  •   1122   


---
 
2014-es oltásaim vannak almából 7 féle. Egyedül a Rubi.ola amelyik még nem hozott virágot, a többi vagy virágzik már, vagy már tavaly is termett. A Samp.on-on és a Pin.van van rengeteg virág. Az idén már a lila virágún is lesz... Ha nyílik hozok majd képeket...
Ahhoz képest mekkorák, én az almákkal meg vagyok elégedve.
 


  2017.04.08. 20:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (1118) hsz.-re     Olvasás  
  •   1121   


*
 
Én az almafáim 98 %-val fürödtem be...mázsaszám kellene lenni ennyi fáról...
 


  2017.04.08. 20:01  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1119) hsz.-re     Olvasás  
  •   1120   


*
 
Én vértetűt anno egyszer láttam a Jonathanon...ami ugye minden létező betegséget , kártevőt begyűjt / na azért is vágtam ki.../...de már rég volt , szóval az nálam nem játszik.
 


  2017.04.08. 19:36  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1116) hsz.-re     Olvasás  
  •   1119   


---
 
És akkor ehhez még annyi adalék, hogy amennyire emlékszem (asszem írtam is már róla), ez a fa minden évben rogyásig van/volt virággal, terméssel.
Eszméletlenül stabilan hozta a formáját mindig! Aztán ehhez képest idén gyakorlatilag semmi... :@ (Egyébként most 'ballonos'. Az a néhány virág... :fejvaka: )
Most beugrott valami: nem lehet összefüggés a vértetű fertőzés és a virágképződés mennyisége között?
Tavaly elég kellemetlen fertőzés volt a fán, ami eddig nem volt, ha minden igaz. Ne adj' Isten Nálad nem lehet ilyesmi esetleg?
Csak agyalok, próbálom kitalálni az okot... Mert ha alternál, akkor nem szólok egy szót se. De hát eddig betonstabil volt...
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 9 vendég

cron