Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2016.06.07. 21:36  Hozzászólás
  •   715   
Avatar

terra alapító
 
Estét!
Ha a kis almákon körben van barna sáv, az nem varasodás, ugye? Lehet, hogy a fagy miatt?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.06.07. 21:27  Hozzászólás  Válasz délkelet (713) hsz.-re     Olvasás  
  •   714   


---
 
Nem tudom, de meglehet. Szeptember környékén akkor szerét ejtem, hátha be tudom ízről azonosítani.
 




  2016.06.07. 21:15  Hozzászólás  Válasz imre53 (707) hsz.-re     Olvasás  
  •   712   


---
 
Azért az a 10.000-es fizetés 13 óra munkára,a lengyel testvéreink is hamar beletanultak a kapitalizmusba.
 


  2016.06.07. 21:03  Hozzászólás  Válasz emendasajt (708) hsz.-re     Olvasás  
  •   711   


---
 
Megérkeztem ide is a képekkel...
DSCN5160.JPG
------------------------
Megtekintve 11697 alkalommal.

DSCN5161.JPG
------------------------
Megtekintve 11697 alkalommal.

DSCN5157.JPG
------------------------
Megtekintve 11697 alkalommal.

DSCN5163.JPG
------------------------
Megtekintve 11697 alkalommal.

DSCN5164.JPG
------------------------
Megtekintve 11697 alkalommal.

DSCN5166.JPG
------------------------
Megtekintve 11697 alkalommal.

DSCN5167.JPG
------------------------
Megtekintve 11697 alkalommal.

DSCN5170.JPG
------------------------
Megtekintve 11697 alkalommal.

 






  2016.06.06. 22:49  Hozzászólás  Válasz Alibá (706) hsz.-re     Olvasás  
  •   708   


---
 
Hááát, nem is tudom. Úgy rémlik, hogy még a tiedénél is sötétebb a gyümölcse kívülről. Már majdhogynem "fekete"? Ha legközelebb arra járunk, arról is próbálok képet lőni.
 


  2016.06.06. 21:55  Hozzászólás
  •   707   


---
 
Most érkeztem haza Lengyelországból, és ahogy ígértem, beszámolok az ott látottakról. Már fáradt vagyok, ezért képeket holnap teszek fel.
Mi úgy tudjuk, hogy kb. 2,5 millió tonna almát termelnek, ők három millió fölötti mennyiségről beszélnek. Fő fajtájuk az orosz piac érdeklődéséhez igazodva a Gála. Természetesen több más fajtát is termesztenek, Évente harminc alkalommal permetezik az almát. Korszerű ültetvényeik vannak, csepegtető rendszer kiépítésével termelnek ők is. Tápoldatoznak is. Ők kérdezték, hogy mi a meggyültetvényeinken alkalmazunk-e gyökérmetszést?
Mert az almatermésűeknél természetes számukra /évente váltva /egyik, majd a másik oldalon a gyökérmetszés. Hogy történik a termelés magas szintű megvalósítása? Van EP képviselőjük és országgyűlési képviselőjük is, aki az gazdák érdekeit képviseli, információkat hoz, és lobbizik értük a megfelelő szinten. Van termelésirányító, aki összefogja és irányítja a technológia betartását.
Van-e betegség előjelzés? Válasz: igen.
A termést rövid úton hűtőházakba viszik és az értékesítésig ott tárolják. A hűtőház a gazdák tulajdona. Amit láttunk, az 20 gazda uniós pályázaton létesült építménye, a támogatás 70%-os volt.
Metszéskor és betakarításkor ukrán vendégmunkásokat foglalkoztatnak. A munkavállalás engedélyhez kötött, de külön költsége nincs.
Tehát a lengyel gazdát a béren kívül más fizetési kötelezettség nem terheli. A munkaidő reggel 5-kor kezdődik és 19-ig tart.
Ebédidő 1 óra. Fizetség átszámítva – 10 ezer forint/ nap.
Láttunk cseresznye ültetvényt is. Meggy esetében ismerik a magyar fajtákat. Szilva, körte ültetvényük is van, de ez már nem fért bele a programba. Azt mondták, hogy nekik még nincs, de már megjelentek az őszibarack telepítések is. Szervezettek, gyorsan tanulnak.
A kis területtel rendelkezők főleg bogyósokat termelnek. Kérdeztük, hogy hogy lehet leszedni ilyen irdatlan mennyiségű ribizlit?
Válasz:betakarító kombájnnal.
Holnap folytatom, ha érdekel benneteket….
 


  2016.06.06. 21:19  Hozzászólás  Válasz emendasajt (705) hsz.-re     Olvasás  
  •   706   
Avatar

terra alapító
 
Érdekes amit írsz, mert ezek a piros húsúak elég újkeletüek. (Piros vagy inkább cékla színű?)
 


  2016.06.06. 20:22  Hozzászólás  Válasz Alibá (674) hsz.-re     Olvasás  
  •   705   


---
 
Tegnap felfedeztem a közeli szőlőhegyen egy nagy almafát. Sötétbordó levelekkel, és gyümölcsökkel. Rengeteg van rajta. Megnéztem belül, és piros húsú lesz. Majd éréskor megpróbálom dokumentálni. A fajtája kérdéses...
 


  2016.06.06. 20:16  Hozzászólás  Válasz andras (703) hsz.-re     Olvasás  
  •   704   


*
 
Nekem is vannak fáim ,amelyek hoznak másodvirágot...le is szedtem róluk.
 


  2016.06.05. 21:17  Hozzászólás
  •   703   
Avatar

---
 
Érdekes dolog történt. Ma lettem figyelmes, hogy talán virágozni akar a Kolozsvári körtém :shock:
Tavasszal beoltottam két ágát egy októberi körtével (a kolozsvári augusztusban érik), ennyire megzavarta volna?
A múlt évig nem oltottam egy fába kettőt, de most helyszűke miatt kényszerültem rá.



Hasonló képpen jártam az Idareddel, tavaly egyik ágába Summer Redet oltottam, erre a Summer Red virágzott és kötött tíz almát, az Idared termőrügyei pedig nem hajtottak ki, vagy ha mégis, levelet hoztak.
 


  2016.06.05. 18:18  Hozzászólás  Válasz suske76 (690) hsz.-re     Olvasás  
  •   702   


*
 
Rendben köszi ,ez már csak azért is jó lenne,mert van Empress szilvájuk is és szilvából csak ezt az egyet ültetnék.
 


  2016.06.04. 12:34  Hozzászólás  Válasz Jani71 (693) hsz.-re     Olvasás  
  •   701   


---
 
Igazából úgy gondoltam,hogy sóder vagy homok az mindegy,de mivel mindkettő rendelkezésre állt gondoltam teszek bele ebből is meg abból is.
De a jó minőségű földből többet tettem bele!
Olyan nagyon azért csak nem hátráltatja.meg hát a gödörből csak kinőnek a gyökerek.
Elvileg egy kis műtrágya volt is a földjében. Ami konténerest eddig vettem mindnek volt a földjében sárga kis golyócska.
Meg adtam neki egy kevés pétisó is.
Szép erős levelei vannak-legalábbis nekem annak tűnik-csak nem hozott hajtásokat.Eddig.
Tavasszal kaptam szabadgyökeres vadalmát. Elültettem,oltottam rá és szépen nőnek.
 






  2016.06.03. 19:24  Hozzászólás  Válasz klárika (697) hsz.-re     Olvasás  
  •   698   
Avatar

terra alapító
 
A katicabogár lárva teljesen ártalmatlan a növényekre, ő ragadozó, esetleg éppen a paprikádon lévő levéltetvektől szabadít meg.
 


  2016.06.03. 18:33  Hozzászólás  Válasz Alibá (696) hsz.-re     Olvasás  
  •   697   


---
 
Azt gondoltam, valahogy egy csapatban vannak, akkor tévedtem, de a soklábú nagyon zavaró, a körte alatt pár tartalék paprika, paradicsom palántámat is szeretik, nem tudom mit tesznek kárügyileg.Láttam már sok élősködőt - amerikai ugrólepkét ( lenyomtam egy szerrel, nem akarok reklámot )gyapottok bagolylepkét és gyermekeit, liszteskét, különböző színű tetveket, láthatatlan szélesatkát, stb.de ezek újak..
 


  2016.06.03. 18:19  Hozzászólás  Válasz klárika (695) hsz.-re     Olvasás  
  •   696   
Avatar

terra alapító
 
Az elsőt nem ismerem, de a második képen lévő az a katicabogár gyermeke. Le ne gyilkold, több levéltetvet megeszik, mint a felnőtt katicabogát.
 


  2016.06.03. 18:14  Hozzászólás
  •   695   


---
 
20160603_175534.jpg
------------------------
Megtekintve 11493 alkalommal.

20160603_175527.jpg
------------------------
Megtekintve 11493 alkalommal.

Kedves Fórumozók !


segítséget szeretnék kérni a körtefámon nyüzsgő élősködőkkel kapcsolatban, mivel ez nem paradicsom fogalmam sincs mik ezek ,sosem voltak, mivel gyilkolhatom le őket.Előre is hálás köszönettel.Kicsit kínai számomra a képfeltöltés , elküldöm hátha látszik majd valami

Klárika
 


  2016.06.03. 17:09  Hozzászólás  Válasz suske76 (690) hsz.-re     Olvasás  
  •   694   


---
 
Tudnál esetleg nekem is segíteni az ügyben? :) (költségekbe beszállok) ;)
 


  2016.06.03. 14:14  Hozzászólás  Válasz csehrigo (692) hsz.-re     Olvasás  
  •   693   


---
 
Őszintén megmondom, hogy szerintem a homokkal és pláne sóderrel teljesen feleslegesen bajlódtál.
Ahogy előttem is írták: max. kötött talajra tudom elképzelni a homokot, mert annál ez az egyik módszer a lazításra, de hogy sóder... :o
Ilyent még nem is hallottam. Nekem fura.
Kérdésedre válaszolva: az a jobbik verzió, ha most a gyökérnövelésre megy az energia és idő, de az általad írt összetevőkből kiindulva úgy érzem,
hogy itt inkább tápanyag probléma lesz a háttérben.
Mielőtt hozzákeverted a talajhoz a homokot és sódert, úgy érezted, hogy kifejezetten kemény, tömör?
Ha nem, akkor lehet, hogy a következő években ki kell találnod valamilyen megoldást a tápanyag problémára. Sokféle módszer van.
 


  2016.06.03. 12:45  Hozzászólás  Válasz Vebber (682) hsz.-re     Olvasás  
  •   692   


---
 
Nem tudom pontosan milyen a talaj.Barna erdő az oké,de azon belül már nem tudom.
Ehhez kevertem hozzá némi homokot,sódert két vödör fekete.komposztos,humuszos földet.
Kicsi cserépben volt. Talán azzal van elfoglalva,hogy kellő gyökérzetet növesszen.
 


  2016.06.03. 10:51  Hozzászólás  Válasz Jani71 (689) hsz.-re     Olvasás  
  •   691   


---
 
Ha a Bf. hatott, akkor magyarázatot ad az "eltűnésre", mert az megzabálja bolhát.
 




  2016.06.03. 05:37  Hozzászólás  Válasz csarli1 (688) hsz.-re     Olvasás  
  •   689   


---
 
OK. Akkor véleményed szerint mitől tűntek el olyan 'hirtelen'? Én egyelőre kissé értetlenül állok a dolog előtt.
Ha nem az Actara, akkor a Biofluid lehetett? Épp csak várni kellett volna még egy kicsit?
Az Actara előtt ugyan volt egy gázolaj emulziós szappanos kezelés, de annak gyakorlatilag nem láttam hatását még a tetveken se
(szerintem nem volt elég tömény, legközelebb dupla dózis megy).
Az általam máshol már említett hétvégi Bf. kezelés elmaradt, de mivel mindenképpen akarom látni a képességeit direktben is,
ezért mindenképpen használni fogom. Vannak jó kis levéltetű telepek, azokat nem bántom, csak Bf.-ot kapnak.
Jól pofán csapom őket, aztán figyelek. Az eredményről beszámolok.
 


  2016.06.03. 05:29  Hozzászólás  Válasz Jani71 (687) hsz.-re     Olvasás  
  •   688   


---
 
Nem repülnek el, csak táplálkoznak és szaporodnak. Valamikor az Actara is hatásos volt, de mára rezisztensek lettek rá a bolhák. Mészharmattal védik magukat a kiszáradástól és az érintő mérgektől. A káliszappan feloldja a mészharmatot, és ha utána jön egy 8-10 mm csapadék az le tudja mosni, így nem tud a korompenész kialakulni.
 


  2016.06.03. 05:23  Hozzászólás  Válasz csarli1 (686) hsz.-re     Olvasás  
  •   687   


---
 
A múltkori Actara után egyszer csak eltűntek a bolhák a figyelt helyről. Nem tudom, hogy az segített rajtuk vagy esetleg a Biofluid 'késleltetett' hatása miatt, netán egyszerűen vedlettek egy utolsót és elrepültek, mert épp abban az időszakban nem figyeltem őket nagy gyakorisággal. Ez már örök rejtély marad, max. ha lesz még ilyen, akkor ismétlek ugyanígy, mondjuk kihagyva az Actarat. :?:
Vagy fordítva: Biofluid nélkül csak Actaraval (úgy gyorsabban látom az eredményt).
Ha elrepültek, akkor jön a következő generáció. Persze nyilván ezektől függetlenül is, hiszen csak néhány darab volt egy rügy környékén.
Egyébként az erős nagyítónak köszönhetően volt szerencsém megfigyelni, hogy a lárva potroha végén szó szerint FOLYAMATOSAN jön ki a mézharmat (a levéltetűt a hangyák birizgálni szokták a csápjukkal). Pontosan úgy, mint egy gyengén nyitva hagyott csapon.
Szépen szivárog a csepp. Ahogy a hangya lecsípte, már jön is. :o
Meg tudom érteni a hangyák lelkesedését...
 


  2016.06.02. 21:21  Hozzászólás
  •   686   


---
 
Ma kint voltam a körtésbe, és megállapítottam, hogy a levélbolha ellen K.o.-val nyertem, igaz nem volt egyszerű, de megkapták ami jár nekik, 0,75 l/ha Vertimec, 6 l/ha Agrol Plusz, 5 L/ha Biofluid B, Valamint 8 kg/ha káliszappan, ami 27 l/ha bolti folyékony káliszappannak felel meg. Azóta bolháéknál, síri csend és hullaszag honol.
 


  2016.06.02. 20:53  Hozzászólás  Válasz suske76 (675) hsz.-re     Olvasás  
  •   685   


*
 
Na úgy néz ki,hogy a Jana és a Radana sikerült ,sajnos a kicsit megindult 1 szem Isoldám se és a többi se.Hát..azért ennek a kettőnek is örülök , az idei tavasz után.
 


  2016.06.02. 20:51  Hozzászólás  Válasz suske76 (680) hsz.-re     Olvasás  
  •   684   


*
 
A Rodonitot és a Karneolt én is kipróbálnám ,de nem hiszem,hogy postáznának...:(
 


  2016.06.02. 20:49  Hozzászólás  Válasz Alibá (681) hsz.-re     Olvasás  
  •   683   


*
 
Azokból nekem is van 2 fajta.,behálóztam őket,hogy végre tudjanak nőni is.
 


  2016.06.02. 18:27  Hozzászólás  Válasz csehrigo (671) hsz.-re     Olvasás  
  •   682   
Avatar

---
 
Ha látványosan nem nő a fa, a föld alatt kered az okát. Alany-talaj párosnál keresgélnék (ha nem golyva, vagy lakó által elpusztított gyökér).
Alábbi képen egy Társulati Esperes körte BA 29 alanyon. Épp csak kihajtott, és hozott néhány satnya levelet. Itt a BA 29 alany nem jó homokra.
Almával nincs tapasztalatom, de homokot nem igen kevernék az ültetőgödörbe, kivéve, ha kötött, levgőtlen, tömör föld talajod van.


kép_társ.jpg
------------------------
Megtekintve 11483 alkalommal.

 




  2016.06.01. 11:40  Hozzászólás  Válasz Totya (676) hsz.-re     Olvasás  
  •   680   


---
 
Csak pár fa van fajtánként, majd elválik hogy viselkednek. Az új magyar rezisztens fajtákat is ki lehet próbálni. Már egy - két darabos tételben is meg lehet vásárolni őket idén, legalábbis ezt ígérték az újkígyósi Balogh faiskolában. Egy komolyabb ültetvényben akármilyen rezisztens fajtákat is ültetsz biztos hogy nagyobb eséllyel üti fel valamelyik nyavalya a fejét mint egy vegyes gyümölcsösben, aminek persze szintén megvannak a maga hátrányai.
 


  2016.05.31. 21:29  Hozzászólás  Válasz Totya (673) hsz.-re     Olvasás  
  •   679   


---
 
Volt a TÉSZ. szervezésében egy előadásuk, de a szakmai hiányosságukat nagyképűségükkel pótolták. Lényegébe semmi újat nem tudtak mondani, és mikor az egyik hölgy elkezdte firtatni, a rezisztenciát szinte fel voltak háborodva, hogy kétségbe merte vonni a sok maszlagot. Nekem öt fajta „rezisztens” almám van, de azért nem kell bedőlni a paraszt vakításnak. Igaz, hogy varasodásra kevesebb hatóanyag szükséges, de lisztharmatra elég ütős szerekkel kell permetezni bizonyos fajtákat, pedig úgy hirdették, hogy varasodás és lisztharmat ellenállók, valamint molyokra is kell szórni. A rezisztencia is éghajlat függő, mert ami Németországba rezisztens, nálunk jelentkeznek a tünetek, mint szilvánál a top sorozatnál is jelentkezett a vírus.
 


  2016.05.31. 20:05  Hozzászólás  Válasz Totya (676) hsz.-re     Olvasás  
  •   678   


*
 
Nem csak onnan lehet venni... ;) ...csak kissé macerásabb /pénzben is/
 


  2016.05.31. 20:04  Hozzászólás  Válasz Alibá (674) hsz.-re     Olvasás  
  •   677   


*
 
Sajnos jövőre aligha..a rohadt őzek idén még pofátlanabbak,mint eddig...szinte az összes fiatal fámat végigrágták.Csináltunk vmi háló-félét ,de már utólag ,kihajtanak persze,de időt azt bukok vele rendesen. A tiéd melyik fajta ?
 


  2016.05.31. 18:14  Hozzászólás  Válasz suske76 (675) hsz.-re     Olvasás  
  •   676   


---
 
Ültetvényed is van talán? :)
Mert érdeklődtem náluk, de csak nagy tételben szolgálnak ki az "új" fajtákból. :)
 




  2016.05.31. 08:59  Hozzászólás
  •   674   
Avatar

terra alapító
 
IMG_1797.átméretezett.JPG
------------------------
Megtekintve 11417 alkalommal.

Szia Atti!
Jövőre már a Te piroshúsúd is ilyen lesz!
 




  2016.05.30. 20:57  Hozzászólás  Válasz csehrigo (671) hsz.-re     Olvasás  
  •   672   


---
 
Annak, hogy nem nő az almafád, több oka is lehet, így első nekifutásra elég nehéz kitalálni (szerintem).
Alapból nem tudjuk a talaj felvehető tápanyag tartalmát, annak arányait. De feltételezve egy közelítőleg optimális helyzetet,
mindjárt ott van az, hogy amennyire tudom, a fák az ültetés után először inkább gyökérre gyúrnak, csak aztán terjeszkednek a föld felett.
De lehet pl. valami kártevő a gyökérzónában is. Az is akadályozhatja.
Stb., stb. Pl. alanyhatás, de gondolom, hogy legalább közepes növ. erélyű alanyon van.
A többi kérdésedre nem tudok reagálni.
 


  2016.05.30. 10:46  Hozzászólás
  •   671   


---
 
Sziasztok

Ültettem tavaly egy Simonffy piros almát,de nem akar nőni ellenben amit tavasszal levágtam róla és beoltottam egy akkor ültetett alanyba az szépen megeredt.
Konténeres volt. Nem bántottam a földlabdát,nagy gödröt ástam neki és a földhöz kevertem feket, humuszos földet meg némi homokot,hogy lazább legyen.
Miért nem nő?

Mi a véleményetek a fajtáról?

Régebben ettem egy almát amiről azt mondták,hogy Cigányalma. De annak a gyümölcse ellentétben a Simonffyval kemény.Legalábbis jó ropogós.
Az is Ősszel érik,nagyon sötét színű és édes ízű,közepes vagy kisebb méretű.

Érdemes lehet Cigányalmát,Sándor cár almát és Sikulait ültetni külterjes "termesztésre"?
 


  2016.05.29. 18:00  Hozzászólás  Válasz firpolino (668) hsz.-re     Olvasás  
  •   670   


---
 
Szerintem perzselés. Ha nem permetezed tovább magától kigyógyul.
 


  2016.05.29. 14:23  Hozzászólás  Válasz firpolino (668) hsz.-re     Olvasás  
  •   669   


---
 
firpolino, a képek alapján nem perzselés szerintem, hanem nekem szilvarozsdának tűnnek, azaz gomba. Cuproxat 30 ml/10 liter víz a javaslatom, de csak kora reggel vagy késő este.
 


  2016.05.29. 11:04  Hozzászólás
  •   668   


---
 
Vajon mi lehet a gond a naspolyával? Kb. két hete Aliette-tel és lombtrágyával permeteztem, múlt héten pedig ezeket a tüneteteket vettem észre. Leégettem a leveleket? Valami gombabetegség?


IMG_1572.jpg
------------------------
Megtekintve 11437 alkalommal.

IMG_1571 (1).jpg
------------------------
Megtekintve 11437 alkalommal.

IMG_1570 (1).jpg
------------------------
Megtekintve 11437 alkalommal.

IMG_1568.jpg
------------------------
Megtekintve 11437 alkalommal.

 


  2016.05.29. 07:35  Hozzászólás
  •   667   
Avatar

---
 
Idén lefagyott szinte minden, a körte is. A természet egy minimálisat vissza ad abból amit elvett.
Virágzik az egyik körte, szerencsére nem hervadt le a hajtáshervasztó szurkálása után a hajtás vég, rovarölő használt. Fajtáját nem tudom, ha lesz termés, hozok képet arról is azonosításhoz.


kép_virágzó körte.jpg
------------------------
Megtekintve 11433 alkalommal.

 


  2016.05.25. 20:01  Hozzászólás  Válasz andras (664) hsz.-re     Olvasás  
  •   666   


*
 
Bővíteni úgy tudok,hogy mennek ki fák és a helyükre sűrűbben rakok újakat..ill. meglévő fákba oltok,szemzek így tudom még a fajtaválasztékot növelni.Tényleges bővítésre már nincs lehetőségem.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég