Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2017.03.20. 19:46  Hozzászólás
  •   1068   
Avatar

---
 
Egy ismerősöm kertjében fotóztam ezeket a szörnyűségeket, elképzelni sem tudom, mi lehet:
DSC_0003.JPG
------------------------
Megtekintve 10468 alkalommal.

DSC_0002.JPG
------------------------
Megtekintve 10468 alkalommal.

DSC_0001.JPG
------------------------
Megtekintve 10468 alkalommal.


Látott már valamelyikőtök ilyet? Nem is egy fán látni hasonlót!
 


  2017.03.13. 19:12  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1065) hsz.-re     Olvasás  
  •   1067   
Avatar

---
 
Lactarius írta:Amilyen csúnyákat szoktam mondani a kötött, agyagos-márgás talajomról, ahhoz képest el kell ismerni, hogy itt nincs probléma se vakondokkal, se pocokkal, se lótetűvel stb., mert ebben a talajban járatokat fúrniuk esélytelen. :)
Itt még egyetlen gyümölcsfa sem ment ki ilyen okok miatt, az almafa is szépen fejlődik MM 106 alanyon.


Nekem is agyagos a talaj. Nyugodtan téglát lehetne vetni belőle. Ott ahol az ásót be tudod nyomni a földbe, ott a pocok is elvan.
Én szívből örvendek, hogy téged elkerült, az kívánom, sose találkozz vele csak fényképen :)
 


  2017.03.13. 14:36  Hozzászólás  Válasz sztívn (1064) hsz.-re     Olvasás  
  •   1066   


---
 
Kajszikat/ősziket a dombra teszem, ott nincs probléma, frankó agyagos homokos az egész :)
Lenti rész csak ilyen vizes, régieknek kukorica ilyesmi volt, most pár éve csak fű van, gondoltam ha már nyírnom kell megpróbálkozom almával körtével, fentebbi részén szilvával.
 


  2017.03.13. 12:41  Hozzászólás  Válasz andras (1050) hsz.-re     Olvasás  
  •   1065   


---
 
Amilyen csúnyákat szoktam mondani a kötött, agyagos-márgás talajomról, ahhoz képest el kell ismerni, hogy itt nincs probléma se vakondokkal, se pocokkal, se lótetűvel stb., mert ebben a talajban járatokat fúrniuk esélytelen. :)
Itt még egyetlen gyümölcsfa sem ment ki ilyen okok miatt, az almafa is szépen fejlődik MM 106 alanyon.
 


  2017.03.13. 09:59  Hozzászólás  Válasz Totya (1058) hsz.-re     Olvasás  
  •   1064   


---
 
Ha a magas talajvíz rendszeres problémát okoz szerintem az alanyok mellett a területedet is érdemes átgondolni. Kajszitermesztéssel kapcsolatban olvastam, de neked is megoldást jelenthet a gyökérzóna egy részének a talajszint fölé emelése:
Az olaszok agyagos levegőtlen területen a kajszit bakhátra telepítik:
"Bakhátat, az agyagos talaj levegőtlensége miatt használnak, így a gyökerek egy kis levegőhöz jutnak, nagyobb esők, vagy a talajvíz emelkedése esetén."

Igaz nagy munka de ha csak néhány fáról van szó külön-külön is megemelheted a fákat. Ha nincsenek megindulva szerintem még most sem késő.
 


  2017.03.12. 21:28  Hozzászólás  Válasz andras (1062) hsz.-re     Olvasás  
  •   1063   


---
 
Emlékezetem szerint a bundája barnás színű, és erős metszőfogai vannak, mellyel hámozza, hegyezi a fák gyökérnyaki részét. Régen, fogtam egyet - hörcsögfogóval. A járatai között vannak kereső és főjáratok. A főjárat belső fala kemény a gyakori használattól. Ide helyeztem el /a járatába vízszintesen / annak idején a csapdát. Szerintem a zselés patkányirtó a főjáratba helyezve ugyanolyan hatásos lehet.
 


  2017.03.12. 19:04  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1061) hsz.-re     Olvasás  
  •   1062   
Avatar

---
 
A nyáron láttam egyet megdögölve, lehet a kutya készítette ki,
a mérete kicsivel kisebb volt mint a patkányé és szürke volt, jó kövér.

A farka, hogy hosszú volt vagy rövid arra nem emlékszem, de ha elfogok egyet, biztos lefényképezem.

Az M9-el nincs tapasztalatom, de a MM109-t nagyon szeretik. Igaz a szilva alanyra ültetett fáimat sem kerülgették,
így a kajsziimnak is valószínű ez a baja. A körte alanyt is meg meg kóstolgatják.
 


  2017.03.12. 18:47  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1060) hsz.-re     Olvasás  
  •   1061   


*
 
Hát...a járatait láttam..meg a kártételét , mellesleg sztem nem kedveli az ember társaságát...az enyémet főleg nem mert időnként néhány füstpatront elengedek nekik...akkor egy darabig békén hagynak :twisted:
 


  2017.03.12. 18:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1059) hsz.-re     Olvasás  
  •   1060   
Avatar

---
 
Itt csak mindenki beszél, mint vak a színekről. Látta már valaki, azt az állatot? András fogja meg. Fényképezze le, töltse fel a fórumra, aztán eldöntjük milyen állat lehet.
 


  2017.03.12. 18:28  Hozzászólás  Válasz andras (1050) hsz.-re     Olvasás  
  •   1059   


*
 
A kószapocok inkább az M9-et szereti...úgy tudom.
 


  2017.03.12. 10:05  Hozzászólás  Válasz suske76 (1048) hsz.-re     Olvasás  
  •   1058   


---
 
Köszi mindenkinek a válaszokat! :wave:
Hát mindig vizesebb volt, ez a dombocska alja, de olyan 2ásonyom mélyen szokott lenni a talajvíz, amikor magasan van, szerintem a rengeteg tavalyi csapadék miatt lehet most ilyen magasan... :)
Lessz körte is, 2sorba lesznek a fák, egyik alma másik körte.
Illetve kerítés mellé kipróbálom M9 alanyon orsófákat.
 


  2017.03.12. 09:55  Hozzászólás  Válasz suske76 (1055) hsz.-re     Olvasás  
  •   1057   
Avatar

---
 
A vadkörte érdekes fajta. Nekem is van egy fám. Csak az alanyok miatt tartom. Míg a nemes körték alatt találok tavasszal gyümölcsöt, a vadkörte alatt nem. Elkomposztálódik tavaszig. Viszont hajt gyökérsarjakat, amit kiások elültetek és azokra szoktam oltani.
 


  2017.03.12. 09:50  Hozzászólás  Válasz suske76 (1054) hsz.-re     Olvasás  
  •   1056   
Avatar

---
 
A János módszere tűnik nekem biztosabbnak. Tegnap oltottam a kertben és egyik körtefám alatt találtam moníliás körtemaradványokat. Kettévágtam a metszőollóval és láss csodát, belül a magok csíráztak. Most már csak az a kérdés, a cseresznyemagot hogyan tudom eltárolni őszig, míg a természet rétegezésére bízhatom. Úgy, hogy nyáron a kánikulában se száradjon ki. Mert van egy gyanúm, azért nem kelnek ki a cserkó magok, mert a földben kiszáradnak. Talán az lenne, a jó módszer, rögtön a cserkó érése után beletenni a műanyag dobozba a János módszere szerint, ősszel beletenni a földbe és várni vele tavaszig?
 


  2017.03.12. 09:46  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1051) hsz.-re     Olvasás  
  •   1055   


---
 
Körte, vadkörte ugyanígy fajtafüggő. Nemes fajták közül nagyon jól kel a Vilmos és a Bosc kobak magja, de a Klapp kevésbé (azért még érdemes vetni). Az Arabitkának pl egyáltalán nincs magja, vagy pl a szomszédban van három nyári körte, lehet hogy Kedves körte, na ennek is alig van magja nincs is a fák alatt egyetlen magonc sem. Amelyik fajtának sok jó kövér magja van avval érdemes próbálkozni.
Vadkörte szintén fajtafüggő, amelyik fa alatt nincs legalább egy-két magonc avval kár vesződni szerintem.
 


  2017.03.12. 09:31  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1051) hsz.-re     Olvasás  
  •   1054   


---
 
Cseresznye és a meggymagot is szoktam rétegezni, de ezek nálam is nagyon alacsony arányban kelnek. Nem mindegy melyik fajta magját veted, de hogy pontosan melyeket kéne abban nincs tapasztalatom.
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Gyumolcsfaiskola/ch03s04.html
Itt írják hogy a vadcseresznye mag gyengén kel, de a különböző fajták magja eltérően például a C 2493 fajtánál ötezer magból 1800-1900 csemete nyerhető , és ez már csemetenevelésre van szelektálva!
"Franciaországban az INRA bordeaux-i állomásán két, egymást jól termékenyítő, vírusmentes vadcseresznye magtermő klónt szelektáltak, amelyek magját ’Pontavium’ ® Fercahun és ’Pontaris’ ® Fercadeu néven hozzák forgalomba. Magjuk 120– 130
napi rétegezés után 60–70%-ban kel. "
Én jobb híján egyelőre főleg megysarjakba oltok-szemzek.
 


  2017.03.11. 22:08  Hozzászólás  Válasz 123János (1052) hsz.-re     Olvasás  
  •   1053   
Avatar

terra alapító
 
Az semmi. Pár hagyma előkerült az őszi ásáskor. Feltettem őket a kinti ablakpárkányra, hogy majd beviszem, ~1,6-1,8 méter magasra, persze el is felejtettem őket. Pár napja vettem észre, hogy már 5cm-t hajtottak :D ugye állítólag 15 éve ez volt a leghidegebb tél ;) alig vannak lemaradva ahhoz képest, amik a földben vannak...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.03.11. 21:28  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1051) hsz.-re     Olvasás  
  •   1052   


---
 
A vadkörte magokat ősszel öszekevertem nedves földdel beletettem egy műanyag dobozba,lefedtem és kint felejtettem a dobozt a kertben.
Tavasszal mikor kinyitottam a dobozt már minden mag csírában volt.
 


  2017.03.11. 20:59  Hozzászólás  Válasz suske76 (1047) hsz.-re     Olvasás  
  •   1051   
Avatar

---
 
Milyen magokat szoktál rétegezni? Cseresznye magot is? azért kérdezem, mert Az almamagjaim rendre kikelnek a kerti földben, míg a vadkörte nem. A csonthéjasok közül a barack és a szilva kikel, de a cseresznye nem.
 


  2017.03.11. 20:08  Hozzászólás  Válasz Totya (1045) hsz.-re     Olvasás  
  •   1050   
Avatar

---
 
MM 106 jól bírja a vizet, a pockot nem erősen. :roll:
A pocoknak csemege, remélem téged messze elkerül.
 




  2017.03.11. 17:34  Hozzászólás  Válasz Totya (1045) hsz.-re     Olvasás  
  •   1048   


---
 
Az mm106 valószínű bírni fogja. Pár éve belvízben álltak a fák több hétig tavasszal és csak egy ment ki hatból, de tényleg pocsolyák voltak a felszínen.
Ennyire vizes a területed, vagy ilyen sok csapadék volt felétek?
A körte biztos jól érezné magát nálad.
 


  2017.03.11. 17:21  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1044) hsz.-re     Olvasás  
  •   1047   


---
 
Nagyon informatív ez az ábra, és számomra megint azt bizonyítja hogy mindíg a teremészet csinálja legokosabban. Nagyjából az látszik hogy kb. 5 fok az ideális, de szerintem a hőmérséklet fokozatos lassú emelkedése is fontos szerepet játszik, pontosan ahogy a természetben. Én sem merem már ősszel elvetni a magokat, mert a kártevők megtalálhatják tavaszig. Rétegezve egy fűtetlen épületben tárolom őket , majd február elejtől már vetni kell mert megindul a csírázás, pedig csak 2-3 fok van bent jellemzően.
 


  2017.03.11. 16:43  Hozzászólás  Válasz Totya (1045) hsz.-re     Olvasás  
  •   1046   
Avatar

terra alapító
 
Ültess energianövényt, az állítólag szereti a magas talajvizet :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.03.11. 14:28  Hozzászólás
  •   1045   


---
 
sziasztok!

Ültettem almákat, MM106, vadalma és fogok még M9 alanyon, a talajvíz iszonyat fent van, a kiásott gödörben kb 10cm látszik ki, a többbi tele vízzel...M9 gondolom bírja, másik kettő szerintetek túléli, vagy elviseli ha belelültetem?(már párat ültettem egy hete akkor még lejjebb volt egy 15-20cm-rel) :fejvaka:
 


  2017.03.11. 10:34  Hozzászólás  Válasz andras (1042) hsz.-re     Olvasás  
  •   1044   
Avatar

---
 
Azt tapasztaltam, hogy amelyik mag hamar csírázni kezd azzal nincs semmi baj, de amelyik nem hajlandó csírázni, Azt hiába serkentettem csírázásra, nem akart nekiindulni. Pedig vizes papírra tettem a kandalló párkányára, de semmi. Utána néztem, a tudományos kísérletek mit mondanak erre. Meglepődtem, mert a táblázatból az látszik, hogy 15 foknál már csak 20-25% a kelési arány. Nyilván a kandalló szélén van vagy 30 fok ott még rosszabb a helyzet. Tehát hidegben kell csíráztatni, akkor a kelési arány magasabb, igaz hosszabb ideig tart. Arról viszont nem szól a szakirodalom, hogy mi lesz most, hogy visszatettem 15-17 fokra? A magok egyébként duzzadtak és belül egészséges fehér színűek.
A hőmérséklet hatása almamagvak csírázására (de Haas és Schander 1952). Alacsonyabb hőmérsékleten lassabban, de nagyobb arányban csíráznak a magvak
amlamag csírázás.jpg
------------------------
Megtekintve 11723 alkalommal.

 


  2017.03.03. 18:59  Hozzászólás  Válasz andras (1016) hsz.-re     Olvasás  
  •   1043   
Avatar

---
 
Mint azt írtam, az őszi körtevetésem rendre nem kel ki. Erre írja a szakirodalom a rétegezéses tárolást majd a tavaszi vetést. Egy frászt vacakolok a rétegezéssel. Ma összeszedtem a fák alatt maradt almákat és körtéket. A téli fagy rendesen kirétegezte. Olyannyira, hogy egy részükben a mag már csírás állapotban van. Azokat rögtön elvetettem tejfölös pohárba. A kertem végében erdő van. A talaj felső 2 cm-s rétegéből kapával lekapartam egy vödörrel. Tömény humusz. Azt töltöm a tejfölös poharakba. A többit magot kicsíráztatom, úgy ahogy te is csinálod és csírásan dugom a földdel teli poharakba. Az így előcsíráztatott mag kb. Két nap múlva felszínre tör, úgy, hogy magasba emeli a maghéjat.
 


  2017.03.02. 20:02  Hozzászólás  Válasz CAMROM (1041) hsz.-re     Olvasás  
  •   1042   
Avatar

---
 
:unnep:

Rendben, valószínű jövő héten megérkeznek.
Maradjunk abban, hogy ahogy biztosra tudok valamit, jelzek neked :)
 


  2017.03.02. 19:57  Hozzászólás  Válasz andras (1040) hsz.-re     Olvasás  
  •   1041   


---
 
Helló,
A te fáid már nálam vannak, ha az enyémek megérkeznek szólj s összehozzuk a cserét. ;)
 


  2017.03.02. 19:48  Hozzászólás  Válasz Totya (1039) hsz.-re     Olvasás  
  •   1040   
Avatar

---
 
Oltsd kézbe angol nyelvessel és ültesd védettebb helyre. (Majd egy év múlva a helyére teszed) Vagy tedd a gyökérét nedves fűrészporba, tartsd 3-4 hétig 12-14 °C-on, hogy a kalluszosodás nagyrészt megtörténjen, majd ültesd ki.

Sok sikert!
 


  2017.03.02. 15:20  Hozzászólás
  •   1039   


---
 
sziasztok!

Vettem pár alma alanyt, kérdésem az lenne, hogy ültessem el őket, várjam hogy beinduljanak, majd oltsam őket ha már alkalmas?
Vagy most kézbe oltsam be, esetleg tegyem védett helyre őket, aztán ha sikeresek mehetnek ki a helyükre? :)
 


  2017.02.28. 18:20  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1037) hsz.-re     Olvasás  
  •   1038   


---
 
üdv .
Szeretném ha ajánlanál egy viszonylag kedvező, korán érő nyári almát, ami nem savas.
Zoli.
 


  2017.02.18. 21:53  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (1027) hsz.-re     Olvasás  
  •   1037   


*
 
Esetleg ezekkel érdemes lenne felvenni a kapcsolatot ? http://www.temperateorchardconservancy.org/contact-us/
 


  2017.02.18. 19:22  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (1027) hsz.-re     Olvasás  
  •   1036   


*
 
Vettél is vmilyen almát ? mennyi egy oltvány ?
 


  2017.02.16. 21:12  Hozzászólás  Válasz Vebber (1033) hsz.-re     Olvasás  
  •   1035   
Avatar

terra alapító
 
Nézd meg itt a 63. oldalon a Loretti-metszést. http://mek.oszk.hu/15400/15442/15442.pdf
 




  2017.02.16. 20:47  Hozzászólás  Válasz Alibá (1032) hsz.-re     Olvasás  
  •   1033   
Avatar

---
 
A kötözés annyira nem jön be, mert következő nap már a hajtás vége az égnek áll, és nem látom minden nap. Elég volt az emeleteket egyenesre kényszeríteni.

Metszéshez, milyen hosszúra nőhet egy-egy hajtás?
 






  2017.02.16. 20:38  Hozzászólás  Válasz Alibá (1026) hsz.-re     Olvasás  
  •   1030   
Avatar

---
 
És mi a teendő vegetációban?
Milyen hosszúságnál, mennyire kell visszavágni?
 


  2017.02.16. 20:36  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (1027) hsz.-re     Olvasás  
  •   1029   
Avatar

---
 
"Mindennek" ellenálló, kései, jó ízű Angol körtével végül nem találkoztál?
 


  2017.02.15. 20:14  Hozzászólás
  •   1028   


*
 
FIÚK...írtam egy szolgálati közleményt az oltóvessző küldéssel kapcsolatban...javaslom tanulmányozni , főleg aki sokfelé szokott küldeni...khm.
 




  2017.02.12. 15:21  Hozzászólás  Válasz Vebber (1025) hsz.-re     Olvasás  
  •   1026   
Avatar

terra alapító
 
Ami felfele hajtott ki a karból, azt tőből. Ami ferdén felfele azt 3 rügyre, ami vízszinteshez közeli az marad. A központi hajtást ott vágd el, ahol újabb karokat szeretnél.
 


  2017.02.11. 22:50  Hozzászólás
  •   1025   
Avatar

---
 
Körte sövényt hogyan kell metszeni második évtől? A törzsből meg vannak 2 oldalra az elágazások, amikből egy-egy hajtás, függőlegesen felfelé az égnek áll. Ezeket hogyan kell visszavágni?


körte.JPG
------------------------
Megtekintve 12973 alkalommal.

 


  2017.02.06. 19:07  Hozzászólás
  •   1024   
Avatar

---
 
Van-e valakinek tapasztalata Cats-sorozatról Red,,Gold...,,,,,,stb van szabad helyem szőlő lett kivágva kordon megmaradt ide tervezem tudom ,hogy drága nehéz beszerezni de az emberi hülyeség, kíváncsiság nem ismer határokat.
 


  2017.02.06. 16:18  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1020) hsz.-re     Olvasás  
  •   1023   


*
 
Lehet, de idén semmivel nem fogok sietni .
 


  2017.02.06. 16:17  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (1011) hsz.-re     Olvasás  
  •   1022   


*
 
Hát akkor köszönöm...nincs több ötletem :)
 




  2017.02.06. 12:18  Hozzászólás
  •   1020   


---
 
Nálunk még csak most olvad el a hó, a kérdésem az lenne, hogy az almát/körtét/szilvát ilyen párfokos időben lehet már metszeni?
 


  2017.02.06. 11:42  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (1018) hsz.-re     Olvasás  
  •   1019   


---
 
Meglesz az a segítség, de valószínű az állapotfelméréshez kellenek majd a képek. Addig is fontos az önbizalom szerzése, ezért elárulom neked,
hogy minden fa önálló egyéniség, élőlény, barát, akinek a metszéssel nem ártunk, hanem segítjük az életét. A másik fontos dolog, hogy ha
ezek idősebb fák, ott nagy kárt okozni nem tudsz, főleg úgy ha néhány szempontot és támpontot segítünk.
Úgyhogy hajrá, várjuk a képeket...
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 35 vendég