Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2016.10.11. 10:58  Hozzászólás
  •   915   


---
 
Sajnos az életünkhöz kapcsolódó dolgok sok-sok területén megy az áltudományos "hülyítés", melyeket anyagi megfontolások indukálnak. Aztán vagy
rájövünk és tudjuk, vagy nem. Így van ez a kertészkedésben is. Mára Magyarországon alig maradt hivatalosan használható jó növényvédőszer.

Nagy kedvencem a biokertészkedés. Amit elhiszek, az az belőle, mikor 6 évesen leszedtük a krumplibogarat és lárváit üvegbe, 50 négyzetméteren.
Ezt talán nagyon-nagyon kicsiben lehet. De gondolja el minden olvasóm, hektáros gyümölcsültetvényben, ahol jön magától a levegőben a gombafertőzés, vírusfertőzés, levéltetű és moly. Nem kérdezi vagy válogatja, hogy most ez milyen kert. Jön. Védekezni ellenük komolyabb cuccokkal is nehéz, hát akkor
a szelíd gyógymódok? S a holland almák és gyümölcsök, a lengyel almák és gyümölcsök sem arról híresek, hogy félig rohadtan kerül az üzletekbe, és azt
a gombabeteg, félig kukacos és rohadt gyümölcsöt szívesen vásárolják a vevők...
 


  2016.10.11. 09:59  Hozzászólás  Válasz alex (913) hsz.-re     Olvasás  
  •   914   


---
 
Annyira nem gond a tűzelhalás, hogy Újfehértón kivágatta a növényvédelmi állomás, a központi birs-ültetvényt. Jelenleg dupla izolátor háló alatt vannak, annyira nincs engedélyezett szer a megelőzésre.Jelenleg a körtével akarják ugyanezt megcsinálni. Úgyhogy mesélj még, kérlek...
 


  2016.10.11. 09:46  Hozzászólás  Válasz csarli1 (912) hsz.-re     Olvasás  
  •   913   


---
 
Speciál én elhiszem, mert egy kicsit Hollandiában nagyobb a fegyelem mint nálunk és felelősségteljesebbek is. Nagyon könnyen kimutatható és akkor nem gatyáznak rádhúzzák a vizeslepedőt.
Egyébként a saját egészségünkkel játszunk. Kialakulnak vele szemben rezisztens humánbaktériumok és nézhetünk, ha nem tudnak mit csinálni az orvosok a kórházakban. Nem véletlen az EU álláspontja. A szteptomicinnel más a helyzet, azt használják Amerikában és már nem használják a humángyógyászatban.
Szerintem teljesen felesleges ilyen illegális dolgokkal foglalkozni akkor amikor lehet almát és körtét becsületesen is termeszteni. Az elmúlt 10 év, amióta nem használhatunk antibiotikumot annak ellenére, hogy itt van a tűzelhalás, azt bizonyítja, hogy életben maradtak az almafák és bőven teremnek is.
 


  2016.10.10. 20:49  Hozzászólás  Válasz alex (911) hsz.-re     Olvasás  
  •   912   


---
 
"A hollandok is csak állatgyógyászati célra használják." Na ezt te sem hiheted el
 


  2016.10.10. 18:20  Hozzászólás  Válasz Vebber (910) hsz.-re     Olvasás  
  •   911   


---
 
A hatóanyaga oxytetraciklin, tehát antibiotikum. Európában tilos a használata. A hollandok is csak állatgyógyászati célra használják.
 




  2016.10.06. 20:39  Hozzászólás  Válasz Jani71 (908) hsz.-re     Olvasás  
  •   909   


---
 
Közben persze megtaláltam. Lehetett volna annyi eszem, hogy a guglit használjam... :nahat: :oops:
 


  2016.10.06. 20:26  Hozzászólás
  •   908   


---
 
Sziasztok! Mennyi mosta a birs reális piaci értéke (értsd konkrétan: a piacon)?
 


  2016.10.04. 19:48  Hozzászólás  Válasz Jana11 (904) hsz.-re     Olvasás  
  •   907   


*
 
Rendbe, köszönöm...igyekszem hasznosítani.
 


  2016.10.04. 19:48  Hozzászólás  Válasz délkelet (903) hsz.-re     Olvasás  
  •   906   


*
 
Már megvan :)..néha nagyon béna tudok lenni :oops:
 


  2016.10.04. 19:47  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (902) hsz.-re     Olvasás  
  •   905   


*
 
Megoldottam..elolvastam...jó...köszönöm :thumbup:
 


  2016.10.04. 19:41  Hozzászólás
  •   904   


---
 
Attila, a nagyon tapasztalt és bölcs Ali-bá barátom véleményét osztom, saját tapasztalat ugyanez. Eltérő a fajták keserűfoltosság-érzékenysége. A gyümölcs védelme érdekében itt nem a gyökérzeten át történő jobb ellátást, hanem a minőségi kálcium-nitrát lombtrágyák /pl. Yara/ 4-5 permetezését javaslom az érési idő várható idejéből 2 hónapot visszaszámolva az alkalmazásokhoz.
 




  2016.10.04. 19:13  Hozzászólás  Válasz Alibá (901) hsz.-re     Olvasás  
  •   902   


*
 
Nem nyitja meg az oldalt a gugli..vmi problémája van vele...
 


  2016.10.03. 20:35  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (900) hsz.-re     Olvasás  
  •   901   
Avatar

terra alapító
 
Van amelyik érzékenyebb a hiányra, de azon is lehet segíteni. http://www.viragestarsa.hu/letolt/almakeseru.pdf (Nem hosszú.)
 


  2016.10.03. 20:15  Hozzászólás  Válasz Alibá (899) hsz.-re     Olvasás  
  •   900   


*
 
De ez fajtajelleg nem ?...vannak fajtáim amiket elkap...vannak amiket nem .
 


  2016.10.03. 20:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (898) hsz.-re     Olvasás  
  •   899   
Avatar

terra alapító
 
Kalcium hiánya van. Néhányszor meg kell permetezni Ca tartalmú lombtrágyával és nem lesz keserűfoltos. :thumbup:
 


  2016.10.03. 19:22  Hozzászólás  Válasz baby-lon (897) hsz.-re     Olvasás  
  •   898   


*
 
Nekem is elég nagyok , ami viszont nagyon bosszant benne ,hogy nagyon sok közüle keserű foltos...nem tudom mit tudnék ellene tenni...bár én is szeretem /vagy inkább a színes változatait /, de egy részét át fogom oltani...vannak amik nem rosszabbak nála :)
 


  2016.10.03. 19:12  Hozzászólás  Válasz laca12 (895) hsz.-re     Olvasás  
  •   897   
Avatar

terra alapító
 
Az én Jonagoldom jóval kisebb méretű (talán a fele), de az íze mindenért kárpótol, szenzációs jól beérve.
 


  2016.10.03. 19:03  Hozzászólás  Válasz Vebber (882) hsz.-re     Olvasás  
  •   896   


*
 
Elméletileg van mindkettő... /oltóvesszőként kaptam.../, a Hortenzia már terett pár szemet egy ráoltáson , aztán beteg lett a fa és kivágtam...mondjuk nekem nem jött be ,én nem szeretem a savanykás körtéket...így aztán a kis fámat ,ami még volt belőle szépen át is oltottam...
A Davidból egy kb 40-50 centis ág van egy meglévő fába oltva ,még nem termett....a németeknél is van sok új fajta , főleg a Saxonia-sorozat érdekes - a leírások alapján - , de hogy mennyire jók valójában???
 


  2016.10.03. 18:47  Hozzászólás
  •   895   
Avatar

---
 
Almában akadt egy-két igen szép példány az idén igaz ezen a fákon gyenge volt a kötés .[wcsat2
Fénykép0014.jpg
starking
Megtekintve 14041 alkalommal.

$]
Fénykép0018.jpg
jonagold
Megtekintve 14041 alkalommal.

[/wcsat2]
 




  2016.10.03. 14:47  Hozzászólás
  •   893   


---
 
Köszi a tapasztalatos válaszokat! ;)
Még egy kérdés.... vettem egy "cat" sorozatú almát, sajnos utólag derült ki, hogy vadalmán van.
Ugye ez elvileg oszlopos növekedésű, kérdésem, hogy milyen tőtávot alkalmaznátok/javasoltok ilyen esetben? :)
 


  2016.10.02. 21:14  Hozzászólás
  •   892   
Avatar

---
 
Az almáim, (több mint 20) M106 alanyon vannak. Igen magas a vízállás nálam, novembertől áprilisig, néha júliusig egy-két ásónyomra van a felszíntől. Eddig bírják, igaz az legidősebb most töltötte a 4 évet, egy Idared. Így néz ki:


WP_20160925_011.jpg
------------------------
Megtekintve 13843 alkalommal.

 


  2016.10.02. 19:56  Hozzászólás
  •   891   


---
 
Fénykép0071.jpg
2011-es felvétel, akkor 3 hétig állt víz almás ezen részén
Megtekintve 13898 alkalommal.

 


  2016.10.02. 19:51  Hozzászólás  Válasz délkelet (887) hsz.-re     Olvasás  
  •   890   


---
 
Talán nem, de a déli részeken/Bordány, Üllés, Szatymaz/ elég sok barackos pusztult ki a belvíz miatt, igaz nem párnapos volt, hanem 2-3 hetes.
 




  2016.10.02. 18:21  Hozzászólás  Válasz csarli1 (884) hsz.-re     Olvasás  
  •   888   


---
 
Köszi! :)
Tél végén fordul elő utóbbi években, de csak 1-2 ásónyom mélyen.
 


  2016.10.02. 18:13  Hozzászólás  Válasz csarli1 (886) hsz.-re     Olvasás  
  •   887   
Avatar

---
 
Ez akkor számomra rossz hír. Kb. 7-8 évente előfordul a kertem bizonyos részein pár napig tartó belvíz is. Ez az őszibarackok pusztulásával járna szerinted?
 




  2016.10.02. 18:06  Hozzászólás  Válasz csarli1 (884) hsz.-re     Olvasás  
  •   885   
Avatar

---
 
Igaz, hogy ez "almás", de fölöttébb érdekelne a következő: a gf 677-ről azt olvastam, hogy nem igazán tolerálja a magas talajvizet.
Érdekelne a tapasztalatod :)
 


  2016.10.02. 18:02  Hozzászólás  Válasz Totya (883) hsz.-re     Olvasás  
  •   884   


---
 
16 éve mikor telepítettem az almást 20 cm volt a talajvíz, most vágtam ki őket. Azért az is hozátartozik az igazsághoz, hogy nem voltak folyamatosan vízbe, csak tavasszal,és nagy esőzések után.
 


  2016.10.02. 16:43  Hozzászólás
  •   883   


---
 
sziasztok!

MM 106-os alma alanyra azt találtam, hogy érzékeny a magas talajvízre.
Valakinek esetleg ezzel kapcsolatban tapasztalata? :)
 


  2016.10.01. 21:31  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (880) hsz.-re     Olvasás  
  •   882   
Avatar

---
 
Azért szeretném a képeket a Krasszánról :)

Kellene még egy, valami nagyon ellenálló, késői, tuti körte a kertbe. A Dávidot, Hortenziát ismered?
 




  2016.10.01. 20:21  Hozzászólás  Válasz Vebber (879) hsz.-re     Olvasás  
  •   880   


*
 
A Krasszánt még később szedem...őszintén szólva én nem vagyok oda érte...fanyar...
A talgarka nem vált be , bár mutatós, de olyan grízes állagú, az íze meg kicsit édeskés...jellegtelen...szóval csalódás.
A Bohemica termett volna,van is rajta jópár csökött , de olyan szinten elkapta a levélbolha,hogy örülök ha megmarad...jövőre kap egy erős visszavágást...inkább fejlődjön a fa, teremni majd ráér...
 


  2016.10.01. 19:55  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (878) hsz.-re     Olvasás  
  •   879   
Avatar

---
 
Krasszán érdekelne, nagyon. Kérnék képeket, lehetőleg olyat is, mikor még a fán van szedés előtt.

Bohemicaval mi van? Nálad sem termett?
A talgarka milyn ízű, állagú? Mutatós színű.
 


  2016.10.01. 19:27  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (877) hsz.-re     Olvasás  
  •   878   


*
 
1-2 fajat : Talgarka General leclerc Erika Madame Du Puis
Sampion Kanzi

...és a rekorderek : Packhams és Bosc ......végül is ez a Dicolor is rekorder ,mert általában kb a fele szokott lenni / ez jobb helyen volt és két szem volt ezen a fán.../ :
 


  2016.10.01. 19:08  Hozzászólás
  •   877   


*
 
A körteszedéssel nagyjából megvagyok , már csak az Eldorado és a Nemes krasszán van a fán / ez kb 20-25 kg lesz / kb 2 mázsa lett...sacc per kb/.
Az almát is leszedtem nagyrészt , a Mutsu és a Pinova van a fán /meg pár szem ebből-abból / , ez 150-200 kg között lesz vhol...a második szomszéd bácsi szerint ez sok...sztem meg a famennyiséghez képest nagyon kevés...de ez ilyen év...ha nem kerülök minuszba akkor nem szólhatok egy szót se.
 


  2016.09.29. 17:40  Hozzászólás  Válasz Jana11 (873) hsz.-re     Olvasás  
  •   876   
Avatar

---
 
Ott egy "szedd magad" árusítással, ami van is a környéken sok, jobbáron el lehetne adni.
 


  2016.09.29. 17:37  Hozzászólás  Válasz csarli1 (868) hsz.-re     Olvasás  
  •   875   
Avatar

---
 
Mi anno hasonló miatt likvidáltuk a rengeteg köszmétét a kertből. Úgy emléxem csak 40Ft adtak érte a végén.
Akkor sokan jártak el ugyanígy. Utána néhány év múlva nőtt is a felvásárlási ár, mert nem volt.
A meggy termesztés ilyen roppant "gazdaságos" még. Kollégáim közül van néhánynak, de ott is volt, hogy lerázatták a fa alá, és ott maradt.
 


  2016.09.29. 11:34  Hozzászólás  Válasz Jana11 (873) hsz.-re     Olvasás  
  •   874   


---
 
Igazad van, Lengyelországba, mikor a paraszt ember beviszi a tárolóba, akkor neki nullás az almája, mert minden költséget megkap támogatásként, különböző jogcímeken, nálunk még az AKG-ét is kiosztották a haverok közt. Nem nagy összeg hektáronként átlag 700 €, ami ebből megmarad a kötelező vizsgálatok után kb. 300 €, de ezt is elvették a gyümölcstermelőktől. Ha valaki nem hiszi, hogy a magyar parasztember is tud minőségi almát termelni, az menjen ki a nagybani piacokra és ott meglehet nézni a termékeket.
Ha van olyan terméked amit eltudsz adni a nagybanin, vagy elviszik a lengyel, román kereskedők, akkor szerencséd van, mert azért 60-70% többet kapsz mint a kereskedők által létrehozott tészeknél.
Köszönöm az együttérzést, de ez szerintem a magyar paraszti társadalomnak szól, akik az utolsó tartalékaikat élik fel.
"Nagyon kellene a nacionalizmus és a protekcionizmus a saját mezőgazdaságban meg mindenhol" ez nagyon igaz. Az Agróinfon van egy fórum a magyar traktorgyártás újra indításáról, még meg sincs a gép végső formája és ára, de már kigyót békát okádnak rá, és tudod miért, mart MAGYAR. Igaz nekem is olasz gépem van, de akkor mikor vettem 2002-be, csak orosz, vagy nyugati gép közül lehetett választani. Viszont valamikor volt 1000-es Dutrám aminek nem volt ellenfél, de alkatrész ellátási gondok miatt eladtam.
Ha eldöntötted, hogy vége az almásnak ne várj vele, mert csak a veszteséget termeled.
 


  2016.09.29. 10:05  Hozzászólás
  •   873   


---
 
Nem sajnáltatni akarom én sem magam, de nálam ott rohad a fákon és a fa alatt az alma. Szép. 50 Ft-ért sem kell az étkezési, és még leszázalékolni akarják. Léalmát nagy könyörgésre átvennék 16 ft-ért. Ott rohad...A boltokban tényleg 300 Ft, de nem magyar alma nagyrészt. Amit évek óta a nagy áruházláncok kitettek magyar alma táblácskával, annak az elrettentés volt a célja, mert néha azt a minőséget, ami ki van rakva, mi hulló, vagy hullás almaként szedtük. Igenis tudunk, tudnánk szép és finom almát termelni, mi magyar termelők. De nem az állami támogatásért létrehozott mesterséges tészeknek, bennünket évek óta megalázó kereskedőknek, multiknak. Nagyon kellene a nacionalizmus és a protekcionizmus a saját mezőgazdaságban meg mindenhol. Ahol nincs, ott tönkremenetel a vége, mindegy hogy mezőgazdaság, ipar, vagy ország. 1990-ben amikor kezdtem, 58 Ft-ért adtam el az almát kilogrammonként, megvannak a papírjai. 26 éve. Költségek? Legalább 4 szerese. Alighanem nekem is az utolsó almatermesztő évem. Nincs mire várni.
 




  2016.09.29. 09:19  Hozzászólás  Válasz Jani71 (870) hsz.-re     Olvasás  
  •   871   
Avatar

rendszer admin
 
Ez így megy mindenhol ebben az országban.
Nekem ékszerteknőseim vannak, és a fagyasztott kishal a fő táplálékuk.
Kisállat és/vagy akvarista boltban lehet kapni kizacskózva 90.- Ft - 149.- Ft közötti áron, attól függően, hogy éppen hol venném.
Van benne átlagosan 4 db kishal, így nekem hetente cca. 1000 - 1500.- Ft-ba kerülne kajájuk.
Véletlenül kerültem be a MATISZ-VAD bemutató boltjába, ahol ugyanez a kishal kilós kiszerelésben 1200.- Ft, ami majd két hónapig elegendő a teknősöknek.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2016.09.29. 05:37  Hozzászólás  Válasz Totya (869) hsz.-re     Olvasás  
  •   870   


---
 
Nem tartozik szorosan a témához, de épp tegnap volt szerencsém megtapasztalni a következőt:
Egérragasztó normális gazdaboltban 380, másikban 430, egyik kisvárosi Coop-ban 840, megyeszékhelyi OBI-ban 990 pénz......
Nem csalás, nem ámítás! Nincs benne semmi rafinéria: ugyanarról a termékről beszélünk, ugyanakkora kiszerelésben!
Hááát, mit is mondjak? Úgy tűnik, nem árt, ha az ember képben van egy kicsit, hogy mi, hol, mennyibe kerül...

Csarli: őszinte részvétem! Ez már hihetetlen, hogy mi megy ebben az országban...
Annak idején a lakóhelyem mellett is volt egy almaültetvény, törpealany, csepegtető öntözés, minden. Aztán egyszer csak kivágták.
Kérdezem a tulajdonost, hogy miért. Az extra minőségű almát léalmaként akarták tőle elvinni 4, azaz négy forintért... :R :angry-banghead: :thumbdown: :wave:
Ha jól emlékszem, az akkori éves hektáronkénti összköltségre félmilliót mondtak.
 


  2016.09.28. 19:00  Hozzászólás  Válasz csarli1 (868) hsz.-re     Olvasás  
  •   869   


---
 
szörnyű ami itt megy .... :thumbdown: :@
Boltban meg akcióson 399..... :R
Írtam emailt.
 








ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég