Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2020.07.09. 19:22  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (2725) hsz.-re     Olvasás  
  •   2727   
Avatar

terra alapító
 
Igazad van, meg nincs is. Az a széles levél valóban nem a Zöld Magdolnáé. Viszont nem is a képen látható körtéé. Most direkt kimentem megnézni. Ha lehetne videót feltölteni, levideóznám. Ebbe a fámba több mint 10 fajta körte van, az a széles levél egy másik átlógó ág levele, még ha ez a képen nem is látszik. Végigkövettem az ágakat, ugyanazon az ágon, amelyiken a képen lévő körték vannak, vannak teljesen zöldek is. Szóval nem tudom mitől piros, talán a nap jobban éri.
 


  2020.07.09. 19:15  Hozzászólás  Válasz délkelet (2723) hsz.-re     Olvasás  
  •   2726   
Avatar

terra alapító
 
Nem tudom összehasonlítani, '12-ben eladtam a nagykertet, emlékezni pedig már - :( messze van.
 


  2020.07.09. 18:09  Hozzászólás  Válasz délkelet (2723) hsz.-re     Olvasás  
  •   2725   
Avatar

---
 
Szerintem kizart, hogy Zold Magdolna legyen. A levele sem stimmel. A Zold Magdolnae landzsas, nem ilyen szeles hullamosszelu. Nem Arpaero, nem Arabitka, nem Nyari Kalman. Ez biztos. Most szedheto? Most erik? Mutatom hogy nez ki a Zold Magdolna.


Citron des Carmes.jpg
------------------------
Megtekintve 14041 alkalommal.

 


  2020.07.09. 17:29  Hozzászólás  Válasz gaabre (2707) hsz.-re     Olvasás  
  •   2724   


*
 
Az biztos nem.
 


  2020.07.09. 17:24  Hozzászólás  Válasz gergerg (2721) hsz.-re     Olvasás  
  •   2723   
Avatar

---
 
Az érési idő nagyjából egyezőséget mutat, tehát valószínűleg valóban Zöld Magdolna lesz. De estére itt lesz Ali-bá is ... :)
 




  2020.07.09. 17:19  Hozzászólás  Válasz délkelet (2720) hsz.-re     Olvasás  
  •   2721   
Avatar

terra alapító
 
Hogy pirosodik? Fene tudja, most az enyém is egészen piros, és úgy emlékszem volt ez már paprika zöld is. Szerintem év és év között is van különbség. Pl most a vérbelű is egészen sötét kívülről.
 




  2020.07.09. 17:12  Hozzászólás  Válasz délkelet (2716) hsz.-re     Olvasás  
  •   2719   
Avatar

terra alapító
 
Egyébként továbbhárítok minden felelősséget, én Ali-bá-tól kaptam. :hiha:
 






  2020.07.09. 17:04  Hozzászólás  Válasz gergerg (2715) hsz.-re     Olvasás  
  •   2716   
Avatar

---
 
Szóval tuti? Mert mindenütt azt olvastam, hogy nincs rajta semmi piros színeződés, ezen az egy példányon viszont volt egy árnyalatnyi.
 






  2020.07.09. 16:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (2712) hsz.-re     Olvasás  
  •   2713   
Avatar

terra alapító
 
Attól tartok, te a Lómonyúra gondolsz, ha engem emlegetsz. Alakra egyetlen körtém van amire hasonlít, az a vérbelű, de az meg pirosabb. Illetve van egy Nyári Kálmánom, amire nem emlékszem hogy valaha is termett volna. Tehát azt nem tudnám megerősíteni. Illetve valamikor régesrégen volt egy Vilmosként vásárolt fám. Na annak a termése már nagyon homályosan van meg. Lehet hogy kimegyek és szétnézek a kertbe, van-e ilyenem egyáltalán.
 








  2020.07.09. 16:16  Hozzászólás  Válasz gaabre (2707) hsz.-re     Olvasás  
  •   2709   
Avatar

---
 
Válaszolni akartam, de mellényomtam: szóval nem Arabitka, bár van olyan fám :) (Bocsi a félrevezetésért)
 






  2020.07.09. 15:40  Hozzászólás  Válasz délkelet (2703) hsz.-re     Olvasás  
  •   2706   
Avatar

rendszer admin
 
Árpával érő körte?
Egyik szomszédomnak volt olyanja, és nagyon hasonlít rá ... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -








  2020.07.05. 19:53  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2700) hsz.-re     Olvasás  
  •   2702   
Avatar

---
 
Szia !

Ötletem , hogy alkalmazd a szektoriális kettős metszést , az működik ! https://www.scribd.com/document/333809563/szektorialis-kettos-metszes-pdf

így a fa nem az eget válasza inkább a ' földön marad ' ;)

És a hosszú veszők végén hagyott virágrügy - termés nyár folyamán lehúzza az ágat amin a rügydiferenciálódás idején /nyáron / sok virágrügy képződik

amiből bőven lehet válogatni a tavaszi metszéskor . :super:
 
derűs napot !


  2020.07.05. 12:32  Hozzászólás
  •   2701   


*
 
Fejlődgetnek az MM106-ba oltott almáim...már amelyiket hagyják..kettő lebarnult aztán elszáradt...azt hittem ide is bevette magát az erwinia , de amikor kihúztam őket nem volt gyökerük és a háncsrészt is mintha lecsócsálta volna vmi...járat nincs ...nem tudom mi lehet ??
 


  2020.07.05. 12:25  Hozzászólás
  •   2700   


*
 
Egyszer érném meg, hogy minden almafámon kb ennyi legyen...nem a telhetetlenség miatt, csak mert unom, hogy sokéves fákon is alig van itt-ott...valszeg mert mindig túlmetszem...vagy " mittomén " :fejvaka: :lol: Jonagold Novajo
 


  2020.07.05. 12:23  Hozzászólás
  •   2699   


*
 
Bár a nyári almák annyira nem mennek / na jó csak én nem tolom annyira a nejem pl szereti /, a Williams Pride egész jó , nem olyan savanyú mint a Julyred , méretes és -feltételezem- bőtermő is.
 


  2020.06.28. 12:43  Hozzászólás
  •   2698   


*
 
Sztem idén se kóstolok Sorbopyrust---1-2 éve virágzik, idén először kötött, de 1 kivételével mindet leszórta...nem tudom mi kellene, hogy normálisan kössön :


....és egy kis megkésett almavirágzás : Evelina
 


  2020.06.27. 15:49  Hozzászólás
  •   2697   
Avatar

terra alapító
 
Ezt a képet pár perce készítettem az egyik körtegallyon. Egy elég apró termetű pókszerű lény látható fejjel lefelé, ahogy a rágói között tart egy körtelevélbolha imágót. Ez a bogár is egyike azok táborának, akik hatékonyan gyérítik a kártevőt - amennyiben nincsenek letaglózva.
 


  2020.06.27. 13:12  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (2695) hsz.-re     Olvasás  
  •   2696   
Avatar

terra alapító
 
Persze, levéltetvek ellen nem lesz hatásos, de itt a körtelevélbolhákról van szó ;)
(ajánlják egyébként atkagyérítésre is)

8 nappal a permetezés után készítettem pár képet:


A bal oldali képen beárnyékolt részen látható a kárkép, foltos levelek, fonákon a kártevőkkel, és nyomokban korompenészes lomb és termés. Jobb oldalon leszedtem egy levelet a sok közül, tele kinyúvadt körtelevélbolha lárvákkal.

Nem szeretnék rossz következtetéseket levonni, de ezt most győztes csatának könyvelem el a bolhák ellen, tekintettel arra, hogy a beavatkozás óta olyan síri csend honol a körtefáim körül, mint egy kriptában :tanc2:

ui.: a mai időjárás mellett már én sem mernék thiovitot használni, a perzselés miatt, mert amikor használtam még 20-23 fok között volt a napi maximum.
ui.2: látom, hogy bolha imágók mászkálnak még az árnyékos lombon, és a hangyák is mindent megtesznek a bolhák transzportálásáért, de a szívogatás megszűnt, a lárvák szinte mind elpusztultak, így nincs mézharmat sem
 


  2020.06.27. 07:12  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2694) hsz.-re     Olvasás  
  •   2695   
Avatar

rendszer admin
 
A Thiovit Jet WG kontakt hatású gombaölő szer, kifejezetten lisztharmat ellen, némi kis becsípődéssel a gombásodás hatására kialakulható baktériumos betegségek ellen.
Nem hiszem (tapasztalatból), hogy hatékony lenne a tetvek ellen.
Az idei igen csak nedves-hűvös időjárás miatt én már 3x permeteztem vele megelőzés képen.
Nálam lisztharmat ebben az évben nincsen, de ahogy én láttam, tetveket nem nagyon zavarta.
Nekik ment külön az áldásból.
Felváltva kaptak Teppeki - Pirimor - Mospilan+karate szereket.
És mivel ebben az évben egyik permetezésből sem hagytam ki a ribizliket, kivételesen csak egy-két levélen kezdődött barnulás, ami az előző években már kezdett az agyamra menni.
Most utoljára a nektarin kapott külön Cuproxat-ot.

Bár igaz, hogy nekem relatíve kicsi a kertem, de egyenlőre totális nyerésre állok ellenük. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.06.26. 20:07  Hozzászólás  Válasz gaabre (2689) hsz.-re     Olvasás  
  •   2694   


*
 
Mivel nincs kedvem újra rovarölőzni kipróbálom én is a Thiovitos permetezést , én némi Diagro Kovaföldet keverek hozzá , hátha azt se szeretik :) Aztán meglátjuk mire megyek vele...az idei év úgyis kuka.
 


  2020.06.24. 20:38  Hozzászólás  Válasz délkelet (2691) hsz.-re     Olvasás  
  •   2693   
Avatar

terra alapító
 
Lesz ami lesz a következő hetekben, a rovarirtózást (taglózást) tényleg kétszer gondold meg, nagyon óvaintenélek tőle. Olyan ördögi körbe léphetsz be vele, amiből nem lesz kiút...
 


  2020.06.24. 13:37  Hozzászólás
  •   2692   
Avatar

---
 
Szentivánalma, Szent Iván napján. Pár nap még kell neki, hogy beérjen.


Szentivan 06242020.jpg
Szentivánalma
Megtekintve 9603 alkalommal.

 


  2020.06.24. 12:31  Hozzászólás  Válasz gaabre (2689) hsz.-re     Olvasás  
  •   2691   
Avatar

---
 
Még annyit: úgy voltam vele, lesz ami lesz. Olyan sok poszméh volt a fákon sötétedésig, hogy a rovarirtós permetezést majdhogynem sötétben kellett volna elvégezni, amit már nem tettem meg. Pillanatnyilag két dologra gondolok: a lemosásszerű locsolás és az utóbbi időben megjelenő ragadozó rovarok együttesen oldották meg nálam a körtelevélbolha kérdést (pl. egész közelről láttam, hogy egy szitakötő lakmározza a szárnyas alakot). Ez persze csak feltételezés, biztosabb módszernek tűnik az, amit írtál.
 


  2020.06.24. 11:31  Hozzászólás  Válasz gaabre (2689) hsz.-re     Olvasás  
  •   2690   
Avatar

---
 
Ugyanezt csináltam, már amit a hsz-od elején írtál. Néha naponta többször is erős vízsugárral spricceltem a fákat. Közben meg komoly mennyiségű esők is jöttek az elmúlt időszakban. Esőszünetekben nagyon sok poszméh, méh, zengőlégy (meg valami apró, jól megtermett hangyához hasonlító repülő rovar, amit nem tudok beazonosítani) járta a fákat a legutolsó nagyobb esőzésig, ami pár napja volt. Onnantól kezdve mintha elvágták volna, teljesen eltűntek a fákról a rovarok. Most úgy néz ki, rendben vannak a fák (csak el ne kiabáljam)
 


  2020.06.24. 09:10  Hozzászólás
  •   2689   
Avatar

terra alapító
 
Új kísérletbe kezdtem, még megfigyelés és elemzés alatt van, de azért leírom, hátha valaki másnak is van kedve kipróbálni: körtelevélbolha.
Akármennyire is rutinosan védekezek ellenük évek óta, azért felütötték a fejüket idén, rügypattanás óta figyelem a tevékenységüket; az elmúlt hetek esőzései révén a mézharmatos hajtásokon megjelent a korompenész, és nyilvánvalóvá vált amit eddig is tudtam, hogy kóstolgatják a termést. Az elmúlt hetekben nyüzsögtek a poszméhek is a körtefákon, meg a legyek. Többször próbáltam leslagozni a bolhákat, ideig-óráig úgy tűnt nem szeretik a vizet, de másnapra mindig tele volt a fa méhhel. Egyszer megszórtam tiszta káliszappannal is, 2%-os töménységben, azt sem nevezném túl eredményes kísérletnek.
Úgyhogy úgy döntöttem, kipróbálok valami mást, ami egy ideje motoszkált bennem: 5 liter vízbe tettem 2 deci káliszappant (4%-os töménység), és öntöttem mellé egy zacskó (30 gr) Thiovit Jet-et. Ez ugye 80%-os szerves kén, egyrészt kontakt, másrészt nem egy szintetikus vegyszer, harmadrészt nem is kártevők elleni, szóval nem bántok vele hasznos élőlényeket.
Azt tudni kell róla, hogy virágzás után 3-5 kg/ha töménységben javasolt használni, ami nálam az 50 gr/10 litert jelentené, de 5 literbe beleszórtam a 30 gr-ot. Valamint, hogy 25 fok-C felett nem javasolt a használata a perzselés miatt.
Az 5 litert úgy szórtam ki, hogy a gyümölcsöket céloztam, nem a leveleket, mert rengeteg a körte, még több a lomb, és az eredményre voltam kíváncsi.
Első benyomás: a méheknek másnaptól hűlt helyük van, és ez már 5 napja tart!
Próbálom szemrevételezni a korompenészes terméseket, ott ahol a permetlé elérte, leszáradva csüngenek a körtelevélbolhák. Nem az imágók pusztultak meg elsősorban, hanem azok a lapos egyedek, amik a rügyek tövében és a termések héján szívogatják a növényt. Ezek nagyszámban kiszáradtak.
Folytatás: 8-10 napos időközzel, azaz jövő hét elején újabb kört kapnak, de már a hajtásokat is áztatásszerűen szórni fogom. A káliszappan kicsit drága mulatság ilyen töménységben már, viszont a kén megfizethető még leveles kivitelben is. További tapasztalatokról majd később beszámolok, mindenesetre ha valaki kínlódik a bolhával, donganak a méhek a fa körül, annak javaslom, hogy tegyen egy kísérletet.
 


  2020.06.12. 16:53  Hozzászólás
  •   2688   


*
 
...és mégis mozog...a rügy , valszeg az eddigi rekorder a késői oltásmegindulásban : 2 hónappal az oltás után megindult Larisa nevű alma.

Ez pedig egy hátrányból indult Meku nevű fajta , az egyetlen, ami virágrügyként indult, azt lecsípve úgy néz ki ebből is lehet még vmi /leginkább almafa :) /
 


  2020.06.12. 07:09  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2686) hsz.-re     Olvasás  
  •   2687   
Avatar

terra alapító
 
Hát igen, most van a hét szűk esztendő, úgy látszik... A tízes évek eleje ehhez képest békeidők voltak, bár az sem minden év... Lesz még bőség is, meglátod! Minden esetre azokat nem irigylem, akik ebből élnek itt keleten...
 


  2020.06.12. 06:54  Hozzászólás
  •   2686   


---
 
Lassan már magamra is haragszom, hogy egy-két éve sokszor több negatív dolgot írok, mint pozitívat, de
hát jó kertész is holtig tanul.... Mindíg van olyan dolog is, amit még életemben nem láttam.
A tavaly ősszel ültetett szép, pótlás almafák mintegy 20 tő. Megindultak tavasszal, de a május 16-ig
reggeli -6 és -8 fok közötti fagy olyat csinált, hogy a talaj szint fölött közvetlenül 20-30 cm törzs barna,
a fagy klasszikus égés tipusú jeleit mutatja, a háncs megkaparva barna. A 30 cm fölött még él a fa, zöld
a háncs, a rügyek picit megindulva de megállva. A bélsugárban lévő vékony rész még táplálhatja,valószínűleg sajnos annyi nekik. Nem is ezért írom,csak már vagy 2-3 éve nagyon unom, /és bánt is természetesen/ hogy az időjárás oly mértékben szivat,változatos módszerekkel, hogy nem vagyok képes normálisra beállítani egy gyümölcsöst.
 


  2020.06.07. 21:05  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2680) hsz.-re     Olvasás  
  •   2685   


*
 
Sajnálom én is, bármelyikünk következhet. Ilyenkor az ember nagyon dühös, de lassan elmúlik. Lesz még sok öröm is, mint eddig is. Ez a hobby ilyen.
2 napja velem a szél bánt el, letörte ágastól a White cloud almafám. Pedig már nagyon reméltem, hogy megkóstolhatom az idén. Lett pár oltóvesszőm. :)
Ez az év eddig elég keserves, fagy, szárazság, kártevők, viharkár. Az oltványok közül is több sikeresnek induló visszaesett, elpusztult.
Fel a fejjel! ;)
 


  2020.06.07. 14:50  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2682) hsz.-re     Olvasás  
  •   2684   
Avatar

terra alapító
 
Éppen az előbb néztem a radarképet és láttam, hogy milyen csúnya arrafelé. Én is nagyon sajnálom. :( Tegnap este permeteztem az almát, mert itt a levéltetű szaporodott fel hirtelen módon. Persze ezt könnyű leküzdeni.
 


  2020.06.07. 14:49  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2682) hsz.-re     Olvasás  
  •   2683   
Avatar

terra alapító
 
Hát, igazán sajnálom! Láttam a radaron, egy pillanat alatt kialakult szupercella volt. Sajnos még nálunk is van esély rá...
 


  2020.06.07. 14:35  Hozzászólás  Válasz délkelet (2681) hsz.-re     Olvasás  
  •   2682   


---
 
Köszi a választ, néha a fórum talán arra is jó, hogy kicsit kíírja magából az ember a fájdalmát is.
Az időjárás miatti nagyfokú kitettség miatt is döntöttem sok-sok évvel ezelőtt arról, hogy nem lehet ez a kenyérkereset,
csak egyfajta igen szeretett tevékenység, személyes öröm ha sikerek vannak. Ezért lett a korábbi kb 20 ha gyümölcsösből
mára csak töredék 1,2 ha-nyi terület mindösszesen. Ez ha nagyon nagy ütések nem lesznek tovább az élettől, megmaradna amíg bírom.
 


  2020.06.07. 13:49  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2680) hsz.-re     Olvasás  
  •   2681   
Avatar

---
 
Nagyon sajnálom Jana! Téged ott északkeleten elég sok csapás ér az időjárás tekintetében ...
 


  2020.06.07. 13:02  Hozzászólás
  •   2680   


---
 
Kajszi után most már rendben vannak az almák is. Ami volt, azt 5 perce verte sz...rá a diónyi jég.
Az elhárító rendszer tökéletesen pihent biztosan, mert vasárnap van, azért nem lövünk.... :angry-banghead:
 


  2020.06.07. 09:10  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (2678) hsz.-re     Olvasás  
  •   2679   
Avatar

---
 
Köszönöm, magamban én is ezt gondoltam. Azért bízom benne, hogy a pár almafám a csapdával és az időnkénti (kicsit ad hoc) permetezéssel együtt kevesebb kukacos almát fog eredményezni, mint az elmúlt években.
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 18 vendég