Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2016.05.03. 19:41  Hozzászólás  Válasz alex (614) hsz.-re     Olvasás  
  •   615   


---
 
Még egy megjegyzés, a hajtáshervasztóhoz. A lárva nem feltétlenül a már elhervadt részben van, mert a kívülről tűszúrásként látható tojásrakási pontoktól lefelé rág. Ezért nem csak a szúrásnyomok feletti részt kell levágni, hanem az alatta lévőt is. A levágás után pedig célszerű azonnal megsemmisíteni a levágott részt.
 


  2016.05.03. 19:33  Hozzászólás  Válasz Vebber (609) hsz.-re     Olvasás  
  •   614   


---
 
Ha még van ilyen kókadt hajtásod, akkor elsősorban te tudod eldönteni, hogy valóban a hajtáshervasztó darázsról van-e szó. Alaposan nézd meg a fán, ahogy Gaabre írta. Ha ott vannak a szúrásnyomok spirálisan, akkor egyértelmű, akkor Gaabrenak van igaza.
Nekem az a gyanús, hogy a piros nyíllal jelölt pontokon felül is látok zöld egészséges levelet. Márpedig, ha a hajtáshervasztóról lenne szó, akkor a szúrásnyomok feletti rész általában mind elfonnyad.
Ha nincs szúrásnyom, akkor erős a gyanú, hogy mégis fagykárról van szó, és akkor felesleges levagdalni a károsodott hajtásvégeket.
 


  2016.05.03. 19:30  Hozzászólás  Válasz Vebber (609) hsz.-re     Olvasás  
  •   613   


---
 
Az Envidort tegnap több helyen is kerestem, nem volt, végül az egyiknél megrendeltem. Köszi a tippet!
 


  2016.05.03. 19:14  Hozzászólás  Válasz Vebber (609) hsz.-re     Olvasás  
  •   612   
Avatar

terra alapító
 
Nem tudok, mert már letördeltem. A lényeg, hogy nálam nem így feketedik, hanem, inkább barnul, és mire feketedik, már nagyon kókadt. Nekem nincs olyan jó szemem mint gaabre-nak. Remélem neki van igaza.
 


  2016.05.03. 19:08  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (610) hsz.-re     Olvasás  
  •   611   
Avatar

terra alapító
 
A gyakorlott szem persze gyorsan kiszúrja, de amíg csak hallottam illetve olvastam róla, és nem néztem utána tüzetesebben, addig elképzelni sem tudtam volna, hogy pont ilyen módon "intézi el a dolgát".
Emlékszem amikor életemben először fedeztem fel a szúrásokat 3D-ben, a homlokomra csaptam hogy "basszus, ilyen trükk a világon nincs".
 


  2016.05.03. 18:59  Hozzászólás  Válasz gaabre (608) hsz.-re     Olvasás  
  •   610   


*
 
Ha jó szeme van az embernek nem téveszti össze ,mert a szúrkálási nyomok jellegzetesek a hajtáshervasztónál.
 


  2016.05.03. 18:48  Hozzászólás
  •   609   
Avatar

---
 
Mindenkinek köszönöm. Nincs egyetértés, bízom benne az igazság Gaabre írása.
Megmondom őszintén nem látom a képen a petéket, de az a fő baj, hogy körtével kevés a tapasztalat.
A hócipőm tele van velük. Tavaly hónapokig piros hajtások, levelek, majd a barnuló vesszők, most meg ez.

És még mondják, az őszibarack kényes.

Babylon!
Nálad, hogy néz ki a hajtás hervasztó? Mutass már róla képet.


Mindenki figyelmébe ajánlom megnézi levél bolha ellen az Envidor 240SC szert.
Nem mellékesen az atkák minden alakját is viszi.
 


  2016.05.03. 18:10  Hozzászólás  Válasz Vebber (2593) hsz.-re     Olvasás  
  •   608   
Avatar

terra alapító
 
Ez 99%, hogy hajtáshervasztó munkája. Bejelöltem a képeden két helyen piros nyíllal, hogy hol látom a peterakási pontokat:
Kép

Sajnos nagyon könnyű összetéveszteni a tűzelhalással, a bebarnuló levélvégek fajtajelleggel is összefüggnek; van olyan fajta amelynél nem látható a barnulás, van amelyiknél nagyon látványos az elejétől kezdve.
 


  2016.05.03. 16:19  Hozzászólás  Válasz Vebber (2593) hsz.-re     Olvasás  
  •   2597   


---
 
Annyira klasszikus a tünet a tűzelhalásra, hogy nem mondhatok mást, már sok ilyet láttam....Sajnos lesz az arra érzékeny vagy nem jól kezelt almákon is, mert a fagyos idő a pici terméseken és a gyenge hajtásokon kaput nyitott a fertőzésnek....Van egy jó tanácsom, visszavágni, és egy Cuproxatos permetezés utána 25-30 ml/10 liter víz...
 








  2016.05.03. 11:14  Hozzászólás  Válasz csarli1 (603) hsz.-re     Olvasás  
  •   604   


---
 
Úgy gondolom, hogy méltatlan lenne hozzánk, ha itt most elkezdenénk csörtézni.
Azért kedvelem ezt a fórumot, mert mindenki a tapasztalatait osztja meg, a legjobb szándékkal.
Magam részéről annyit szeretnék elmondani, szívesen használom a Bayer készítményeit, mintegy hatvan hektáron – igaz szántóföldi kultúrákban. A körte-levélbolha elszaporodása, mindig kényes kérdése lesz a körte termesztésének. Emlékszem, a szülői háznál volt egy Vilmos körte, amit soha nem permeteztem, mégsem tudtak a kártevők elszaporodni rajta. Látható távolságra pedig tiszta „ragacs” volt minden körtefám. Pedig több féle szert is kipróbáltam. De folytassuk ezt a témát azzal, hogy június 3-án egy delegációval megyek Lengyelországba. A gyümölcsösökben tett tapasztalatokról majd beszámolok – ha lesz rá igény. /alma, körte, szilva, meggy, bogyósok stb./
 


  2016.05.03. 10:26  Hozzászólás  Válasz Vebber (2593) hsz.-re     Olvasás  
  •   2596   
Avatar

terra alapító
 
Sajnos ez nem fagyás szerintem sem. Jó lenne, ha hajtáshervasztó lenne, de az nálam nem így néz ki...
 


  2016.05.03. 09:14  Hozzászólás  Válasz Vebber (2593) hsz.-re     Olvasás  
  •   2594   
Avatar

---
 
Amennyire meg lehet ítélni a fényképek alapján, nem fagyáskár. Én körtét még nem láttam elfagyni.

Én inkább hajtáshervasztó darázsra gondolok, de lehet tűzhalál is (kevesebb esély), minden esetre, jó hogy levágtad.
Nézd meg, hogy a lekonyuló részek alatt nincs-e körbeszurkálva a hajtás? Ha igen, akkor a darázs a tettes.

darazs.PNG
------------------------
Megtekintve 9815 alkalommal.

 


  2016.05.03. 08:40  Hozzászólás
  •   2593   
Avatar

---
 
Ez fagyás, vagy tűzelhalás ezeken a körtéken?

kép_körte2.jpg
------------------------
Megtekintve 9590 alkalommal.

kép_körte.jpg
------------------------
Megtekintve 9590 alkalommal.



A 10cm-s hajtások levágva, a metsz felületen semmi nem látszik, zöldek. A képen lévőkön, a fekete száradáson kívül semmi más tünet. Nincs mézga folyás, repedés, stb.
Saját tippem faggyás, mert sárgabarckon, szilván is találtam fagyott hajtás végeket (ott biztasan tudom).
 


  2016.05.02. 21:57  Hozzászólás  Válasz imre53 (602) hsz.-re     Olvasás  
  •   603   


---
 
Ezt a gyártó írta, nálam röhögtek a levélbolhák és a vértetűk rajtam, hogy hizlalom őket. Én nem tasakost használtam, hanem 0,5 kg kiszerelésbe vettem 3 dobozzal darabonként 48000 Ft-ért. Na még egyszer nem b@sznak át. Ha növényvédelemből diskurzust akarsz velem, állok rendelkezésedre, de inkább privátba, mert megint kimoderálnak.
 


  2016.05.02. 21:43  Hozzászólás  Válasz csarli1 (601) hsz.-re     Olvasás  
  •   602   


---
 
Kimentem a garázsba és behoztam a tájékoztatóját. A következőt írják: kis kiszerelésű egység dózisa: levéltetvek ellen a 3g-os tasak 20 liter, vértetű és körte-levélbolha ellen 10 liter permetlé készítéséhez elegendő.
 


  2016.05.02. 21:01  Hozzászólás  Válasz imre53 (595) hsz.-re     Olvasás  
  •   601   


---
 
"Apacs 50WG. Van tasakos kiszerelésű, 10 literhez való is. Második kategóriás szer, alma, körte, őszibarack kultúrákban - levéltetű és körtelevélbolha ellen is jó."
Ez most komoly??????????????????????????????????????? :super: :super: :super: :super: :super: :super:
 




  2016.05.01. 18:37  Hozzászólás  Válasz gaabre (598) hsz.-re     Olvasás  
  •   599   
Avatar

terra alapító
 
A vegyszert ugyan úgy lemosta volna :D
Nem vészes. Amikor a szilvafáról csöpögött a hangyakaja, na az már durva volt, de még úgy is sok maradt anyuméknak. Akkor szimplán összekötöttem a zöldmetszést a tetűírtással :D ezek a hülye tetvek szerencsére az ágak legvégére vitetik magukat, meg a fa legtetejére :D :dejo:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.05.01. 18:19  Hozzászólás  Válasz tgwh (594) hsz.-re     Olvasás  
  •   598   
Avatar

terra alapító
 
egyelőre áztatok egy kis csalánlevet, hátha


Úgy látom te szereted a kihívásokat :thumbup:
 


  2016.05.01. 13:18  Hozzászólás
  •   597   


*
 
Ki kellett vágnom 2 körtémet...nem igazán tudom mi vitte ki őket ,nem tűzelhalás az biztos,mert nem a hajtásvégektől indult visszafelé.A törzs és a vázágak kezdtek felrepedezni ,a külső rész foszladozni,belülről elhalni...
 


  2016.04.26. 18:14  Hozzászólás  Válasz imre53 (595) hsz.-re     Olvasás  
  •   596   
Avatar

terra alapító
 
Két hete fúj a szél, kaptak idén két bordói levet, oszt annyi. Valamit majd megpróbálok, köszi.
Jövőre viszont teljes tervet kell készítenem, hogy el ne felejtsek permetezni.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.04.26. 15:34  Hozzászólás  Válasz tgwh (594) hsz.-re     Olvasás  
  •   595   


---
 
Én ilyenkor az intenzív fejlődés kezdetén keményebb szereket használok. Ha gyümölcs eléri a diónyi méretet, attól kezdve csak a növénykondicionálás, esetleg a piretroid szer jöhet számításba. Most a javaslatom: Apacs 50WG. Van tasakos kiszerelésű, 10 literhez való is. Második kategóriás szer, alma, körte, őszibarack kultúrákban - levéltetű és körtelevélbolha ellen is jó.
 


  2016.04.26. 13:35  Hozzászólás
  •   594   
Avatar

terra alapító
 
Nálam az almák tetvesek, van minden féle színű, a körték nem, meg a barackok sem, azaz minimális azért van rajtuk, de egyáltalán nem vészes.
Az almákat valamivel le kéne fújni, egyelőre áztatok egy kis csalánlevet, hátha :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.04.25. 20:17  Hozzászólás  Válasz gaabre (588) hsz.-re     Olvasás  
  •   593   


*
 
:thumbup:,,,alakul a körtegyűjtemény.
 


  2016.04.25. 12:23  Hozzászólás  Válasz gaabre (591) hsz.-re     Olvasás  
  •   592   


---
 
Épp a minap olvastam egy cikkben, hogy a tapasztalat szerint a Kármán (Kálmán) körte gyakorlatilag mentes.
 


  2016.04.25. 07:52  Hozzászólás  Válasz Jani71 (587) hsz.-re     Olvasás  
  •   591   
Avatar

terra alapító
 
Az a megfigyelésem, hogy fajtafüggő is a dolog. Van amelyiknél majd az összeset leszurkálja, mire egy másikhoz például éppen csak eljut.
 






  2016.04.24. 22:22  Hozzászólás
  •   588   
Avatar

terra alapító
 
Néhány produkcióm az elmúlt évekből a teljesség igénye nélkül, tegnap fényképezve:

Bohusné OHxF87, oltás 2013
Kép

Lucius OHxF87, alvó szemzés 2013
Kép

Náci körte OHxF87, alvó szemzés 2013
Kép

Társulati Esperes OHxF40, oltás 2015
Kép
 


  2016.04.24. 09:40  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (585) hsz.-re     Olvasás  
  •   587   


---
 
Nálam sajnos nem ez a helyzet. Nem tudom, hogy lesz-e még és ha igen, milyen mennyiségben, de ha csak annyi lesz, ami eddig volt,
már olyan szintű, aminek nem igazán örülök... :-( Leállhatna már! :R
Egy fa teljesen mentes (gondolkozom is rajta, hogy miért), kettőn talán egy hajtás hervadt (az eddig felsoroltaknál jön be, amit mondtál?? - majd kiderül),
de a nagy fa sajnos eléggé megkapta... (az a bizonyos 'talán Clapp') :-(
 


  2016.04.24. 08:02  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (585) hsz.-re     Olvasás  
  •   586   
Avatar

---
 
Nem késik, csak nem tetszik neki az időjárás. Nálam elég sokat láttam a fákon, ott ültek a leveleken, látszott, hogy meg vannak meredve.
 


  2016.04.24. 07:55  Hozzászólás
  •   585   


*
 
Idén késik a körte hajtáshervasztó..na nem mintha hiányozna,de össz 2 azaz kettő hervadt hajtást találtam az össz körtében,pedig ilyenkor már végig szokta az összeset lankasztani...
 


  2016.04.17. 20:46  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (583) hsz.-re     Olvasás  
  •   584   


---
 
Kibontottam az egyik oltásom kötését, az angolnyelves párosításnál a kallusz képződés jó, szépen összeforrtak, a nemes rügy mégis elszállt. Ilyen az idei tavasz, a szélsőséges időjárást nehezen viselik a növények. Kivétel nálam az alvószemzés. Azok hajtanak, bírják a megpróbáltatást.
 


  2016.04.17. 18:56  Hozzászólás
  •   583   


*
 
Délután -miután a fiamat kivittem a buszhoz -kimentem a fatérképpel és végignéztem az oltásokat...hát vhogy nem az igazi,pár elindult,sok áll de megfonnyadva nincs ..és vannak már fonnyadók is...nem tudom mit kellene csinálni /ööö..imádkozni nem tudok /..talán eső kellene,hogy kicsit intenzívebben mozogjanak a fák.
 


  2016.04.17. 13:30  Hozzászólás  Válasz gergerg (581) hsz.-re     Olvasás  
  •   582   


*
 
Tévedsz..az almasövény a kertben volt..de mondjuk ott sem látom minden nap,mivel nem ott lakok :)
 




  2016.04.17. 13:06  Hozzászólás  Válasz gergerg (577) hsz.-re     Olvasás  
  •   580   


*
 
Én ilyent soha nem tudtam produkálni..ezért is tértem át az orsóra :-(
 


  2016.04.17. 12:48  Hozzászólás  Válasz imre53 (578) hsz.-re     Olvasás  
  •   579   
Avatar

terra alapító
 
Köszi. Gőzöm sincs, mikor vettem őket, még azt sem tudtam létezik olyan hogy alany. Egy ideig emlékeztem rá, de nem akarok hülyeséget mondani. Biztos hogy nem valami extra törpésítő alanyon, mert egy tök átlagos faiskolából vannak.
 




  2016.04.17. 11:53  Hozzászólás
  •   577   
Avatar

terra alapító
 
Egy friss kép az almasövényről:

WP_20160417_007.jpg
------------------------
Megtekintve 11278 alkalommal.

 


  2016.04.15. 19:10  Hozzászólás
  •   576   


---
 
DSCN5340.JPG
------------------------
Megtekintve 11461 alkalommal.

DSCN5339.JPG
------------------------
Megtekintve 11461 alkalommal.

DSCN5338.JPG
------------------------
Megtekintve 11461 alkalommal.


17 virág egy bogernyőben, bőtermönek igérkezik a Zöld Magdolna. 2014 tavaszán oltottam egy nagyobb Bosc egyik ágába, első évben két kb. 60 centis vékony ágacskát hajtott, majd következő évben ezek totálisan berakódtak virágrügyekkkel. Már a virágzás kezdetén is le akartam fényképezni, mert 13 virágot számoltam meg több bogernyőben is.Annyi kis gyümölcskezdemény van rajta hogy már most lehajlik a két kis ág.
 




  2016.04.11. 22:10  Hozzászólás
  •   574   
Avatar

---
 
Láttam egy érdekes dolgot, megosztanám (koronaformálás):



Mondjuk az almaféléknél a felső rügyet nem irányítanám kifelé.
 


  2016.04.11. 22:03  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (568) hsz.-re     Olvasás  
  •   573   


---
 
Tulajdonképpen, milyen porzó kellene hozzá??? Bár nálad nem hiszem, hogy probléma lenne ezzel, valamelyik csak besegít neki...
 


  2016.04.11. 21:55  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (570) hsz.-re     Olvasás  
  •   572   
Avatar

---
 
Elindult az ősszel ültetett Jonagoredem, sajnos a kért MM 106-os alany helyet MM111-en küldték. Kíváncsi leszek mit produkál.
 




  2016.04.11. 21:42  Hozzászólás  Válasz emendasajt (569) hsz.-re     Olvasás  
  •   570   


*
 
Én meg most már csak M9et használok.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég