Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.




  2017.01.05. 22:05  Hozzászólás  Válasz alex (962) hsz.-re     Olvasás  
  •   963   


---
 
A "reneteknél" fajtajellemző. Vastagabb a héjuk, mint a hagyományos almáknak, ezért betegségellenállóbbak, kártevők is kerülik. Ahogy András mondja,bőralmának is hívják őket.
 


  2017.01.05. 21:52  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (957) hsz.-re     Olvasás  
  •   962   


---
 
A russetting általában külső hatásra (növényvédő szer, napsütés, éleztőgombák stb) kialakuló barnás hálózat. Elvileg nem a fajta eredeti tulajdonsága, hanem a fajta érzékenyégét szokta jelölni. Egyes fajtáknál gyakoribb, másoknál ritkább. De persze átvitt értelemben lehet fajtajellemző is.
 


  2017.01.05. 21:40  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (959) hsz.-re     Olvasás  
  •   961   
Avatar

---
 
Nagyon hasonlít a Parker Renet-re magyarul: Böramlma. Nem csodálkoznék a az egyik felmenője pont ez lenne.
 








  2017.01.05. 20:45  Hozzászólás
  •   957   


---
 
Éppen egy angol alma fajta ismertetőt írnék, csak nem tudok egy szót rendesen lefordítani. A szó maga russet ez sárgásbarnást jelent, illetve a russeting a rozsdafoltosodást, de nem az mert ez természetese része az almának.
Így néz ki.

Illetve lehet, hogy tényleg rozsdásodásnak hívják magyarul is csak nem tudom, ha valaki tudja ne tartsa vissza.
 


  2016.12.10. 21:32  Hozzászólás
  •   956   


*
 
A jövőben az egyik fő alma csapásirány az itt lévő fajták egy része lesz : http://www.nazazvorce.cz/katalog/jablone
:super:
 


  2016.10.31. 14:09  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (954) hsz.-re     Olvasás  
  •   955   


---
 
Vegyesen szedtem, de főleg Leskováci meg Return de delta-t szedtem tegnap.
 


  2016.10.31. 05:50  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (952) hsz.-re     Olvasás  
  •   954   


terra alapító
 
Köszönöm. Akartam is kérdezni, hogy a barackos képeden a háttérben milyen birs van? Akkor majd ritkítással próbálom szabályozni.
 


  2016.10.30. 20:45  Hozzászólás  Válasz Alibá (935) hsz.-re     Olvasás  
  •   953   
Avatar

---
 
Ha azt mondjátok Serres, van ezzel kapcsolatban egy élményem. Tavaly a gyümölcsész találkozón kaptam egy bírs alanyra oltott Seress csemetét. Mivel eddig nem kerültem testközelbe a gyümölcsével, úgy tekintettem rá, mint a tombolán nyert zsákbamacskának. Örülök az útbaigazításotoknak, mert így képbe kerültem és tudom értékelni.
 


  2016.10.30. 19:48  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (950) hsz.-re     Olvasás  
  •   952   


---
 
Ugyanigy fog kinézni, de borzalmasan túl tudja magát kötni. Ma szedtem le a végét, volt egy csomó néhány cm-es is közte.
 




  2016.10.30. 19:07  Hozzászólás
  •   950   


terra alapító
 
Van egy Bereczki birsem, aminek a gyümölcsével nagyon meg vagyok elégedve, ezért szerettem volna még egyet, de csak Bereczki bőtermőt kaptam. Esetleg van valakinek mindkét fajta? A bőtermőségen kívül van más különbség is közöttük? A Bereczki idei termése így néz ki:
1.JPG
------------------------
Megtekintve 14583 alkalommal.

 


  2016.10.30. 18:33  Hozzászólás  Válasz Alibá (948) hsz.-re     Olvasás  
  •   949   


---
 
Ez volt az egyik gondolatom,sajnos! Valami nagyon nincs rendben az egész ágazattal de ebbe most inkább ne menjünk bele. Mindenesetre sajnálatos esemény! :(
 




  2016.10.30. 18:11  Hozzászólás  Válasz Alibá (943) hsz.-re     Olvasás  
  •   947   
Avatar

terra alapító
 
Egy elég jó leírás: http://faiskola.hu/novenykatalogus/noveny/911-korte-pyrus-communis-hardenpont-teli-vajkorte.html

(Még a "Sűrűn, aprón pontozott."-ság is jól látszik az alsó képemen.)
 






  2016.10.30. 14:36  Hozzászólás  Válasz Alibá (943) hsz.-re     Olvasás  
  •   944   


---
 
Az én almásom meg így néz ki:


almás2.jpg
------------------------
Megtekintve 14558 alkalommal.

almás1.jpg
------------------------
Megtekintve 14558 alkalommal.

 


  2016.10.30. 13:11  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (942) hsz.-re     Olvasás  
  •   943   
Avatar

terra alapító
 
IMG_1975.JPG
------------------------
Megtekintve 14573 alkalommal.

Az én Hardenpontom ilyen.
IMG_1976.JPG
------------------------
Megtekintve 14573 alkalommal.

 


  2016.10.30. 07:45  Hozzászólás  Válasz Jani71 (937) hsz.-re     Olvasás  
  •   942   


---
 
Ez nem kieffer, annak kicsit más az alakja. Hardenpont, vagy valami ritkább fajta lehet.
 


  2016.10.29. 20:46  Hozzászólás  Válasz Jani71 (940) hsz.-re     Olvasás  
  •   941   
Avatar

---
 
Valóban nagyon hasonlít a Kieffer-re is ... eldönteni orral is lehet: ha birs illatot lehet érezni nála, akkor Kieffer, ha nem, akkor valószínűleg Hardenpont.
 


  2016.10.29. 20:37  Hozzászólás
  •   940   


---
 
Köszönöm a tippeket. Úgy néz ki, Hardenpont. Majd még egy-két fajtabélyeget igyekszem kideríteni, beazonosítani. :udvozlet:
 






  2016.10.29. 19:51  Hozzászólás
  •   937   


---
 
Én is hoztam egy 'ismeretlent'. Esetleg van valakinek tippje, hogy mi a neve?
Most van ebben az állapotban, zölden kell szedni, hosszan tárolható, nem szotyósodik, elmondás alapján finom.
Nem tudom, hogy mennyire kövecses és az ízét se éreztem (remélem, ezekről hamarosan tapasztalatot szerezhetek).
Szép nagy fajta. Valami régi lehet, mert a fa, amiről szedték már legalább több tíz éves.
KepKepKep
 


  2016.10.29. 17:53  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (934) hsz.-re     Olvasás  
  •   936   
Avatar

---
 
Jól beérve nagyon finom, kissé savas, erőteljesen fűszeres ízű, olvadó húsú gyümölcsöt ad. Általában márciusig tudom tárolni. Száraz nyáron nagyon igényli az öntözést, hogy megfelelő minőségű legyen a gyümölcse.
 


  2016.10.29. 17:37  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (934) hsz.-re     Olvasás  
  •   935   
Avatar

terra alapító
 
Egy régi jó fajtához juttatott a szerencséd. Serres Olivér a neve. Pincében, kamrában sokáig eláll. A haja éretten is húzós lesz kicsit.
 


  2016.10.29. 17:12  Hozzászólás
  •   934   
Avatar

---
 
Dunakanyari telkemen örököltem 1 az az 1 db körtefát. Fél napot dolgoztam rajta, míg megszabadítottam az öreg fát, a száraz ágaktól. Úgy saccolom kb 30 éve nem nyúlt hozzá senki.


Több mint 20kg gyümölcsöt szedtem le róla. Pontosabban leráztam, mert nem értem el a felső ágakat, de az esés nem ártott a gyümölcsnek, mert olyan kőkemény, hogy még a kés hegyét is lehetetlen beleszúrni. Ha november elején ilyen kemény és szilárdan tartja magát a fán, ebből arra következtettem, hogy elállós fajta. Míg a nyár közepén inkább pinponglabda szerű alakja volt, mostanra ellaposodott. A korábban lepotyogott gyümölcsökből találtam a földön néhányat. Csak azért néhányat, mert a földön sárgára értek és a vadállatok jóízűen elfogyasztották. Kellemes körte íze van. Mint a képen is látható a behorpadt alakúak kövesek belül.Van ötletetek mi lehet a fajta neve?
 


  2016.10.28. 21:34  Hozzászólás  Válasz andras (932) hsz.-re     Olvasás  
  •   933   
Avatar

terra alapító
 
Summeredről hallottam, ami még szóba jöhet az az Éva vagy a Vista Bella.
Lehet egy harmadikat is benyorgatok valahová... talán körtét. Az a baj, hogy körtéből csak a Fétel apát van, ami tetszetős... nézek egy korait és kész, elég egy alma :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.10.28. 10:10  Hozzászólás
  •   932   
Avatar

---
 
Almából a Primát és a Summerredet tudom ajánlani, ha valami korábbit akarsz esetleg Julyred. Ez utóbbi július végi, az előzök augusztus közepe, vége fele érnek.

Körtéből elég jó a Packam Triumf is.
 


  2016.10.27. 19:53  Hozzászólás  Válasz Alibá (930) hsz.-re     Olvasás  
  •   931   
Avatar

terra alapító
 
Köszi. Nem hát, nem baj, főleg ha tudom pontosan milyen az a kövecses :D
A gond ott van, hogy kb. kismillió féle-fajta választható a kertészetben, ahová be merészeljük tenni a lábunk, bár már előre félek, mennyi gazt néz ki magának a zasszony :D
Akkor elsőre meglesem ezt a stájer csodát :thumbup:
...
nos, mint várható volt, van ezer meg egy fajta, ezt pont nem árulják, ha szerencsém lesz az egész megyében még csak nem is hallottak róla :'(
De jó hír, kínai vadkörte az van, mert az olyan általános, hogy mindenhová kell :twisted:
Szerencsére mindenhová odaírják, hogy téli-nyári, mikor virágzik, ellenálló-e meg ilyen apróságok, így elsőre csak egy Téli esperest találtam, az remélhetőleg téli :D remélem kásás :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2016.10.27. 19:16  Hozzászólás
  •   929   
Avatar

terra alapító
 
Sziasztok!
Nyári almát és téli körtét keresünk. Tudom hogy nem szabad alma helyére körtét, de hát így van hely... majd ha a három öreg almafa kimegy, egy alma lesz a helyükre ott is, mert máshová nem tudom tenni. Jövő télen is max egy körte megy ki, oda mehet meggy esetleg.
Valami ellenállót, és jól tárolható körtét, amik a szeszélyes fagyokra sem érzékenyek, tehát valami kevés gondozást igénylőt. Lehet tájfajta is, nyugat dunántúli ha finom. Ne legyen kásás, az extra pontot ér :D
Mit ajánlotok?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.10.24. 10:24  Hozzászólás  Válasz andras (927) hsz.-re     Olvasás  
  •   928   


---
 
Köszi, ezen gondolkodtam én is.
Sajnos még nem tudom a területem határait (kimérés alatt áll) így addig várnom kell...
Vegyesen, lesz hagyományos fajta, régi fajta , illetve "újabb" fajták. :)
Golden, Mutsu, Téli banán, London pepin, Nyári fontos, red fuji, jonagored, florina, red topaz, pinova. ilyesmik. :)

Vegyes tavalyi alvók, illetve tavaszi oltás, mindegyik közel hüvelykujj vastag, jó 1,5-2m-es.
Illetve lesz majd egy sor M9-es karcsúorsónak kipróbálom. (itt még csak pár fajta van/lesz meg..)

Ennyi bőven elég lesz a családnak majd ha teremni fognak :wave:
Remélem az ízükkel sem lövök mellé :D
 


  2016.10.23. 17:02  Hozzászólás  Válasz Totya (926) hsz.-re     Olvasás  
  •   927   
Avatar

---
 
Fújd le őket 2-3%-os rézzel, az megégeti, öregíti a leveleket. Egy hét alatt lehet le is dobja őket.
Ha nem, akkor szedd le, és ültetés után adjál nekik még egy 0,2-0,3%-os rezet.

Sok fát akarsz átültetni? Mekkorák?
Az idén én csak egy almával bővülök, egy Topázzal. :)
 


  2016.10.23. 10:21  Hozzászólás
  •   926   


---
 
sziasztok!

Jövő héten hosszú hétvégére terveztem a saját almák ültetését, de eddig elkerültek a fagyok, és jövő hétre sem néz ki...így még szép méregzöld levelek vannak a fákon.
Sajnos utána már elég bizonytalan az ültetés, melóból hazaérve már sötét lesz, hétvégén meg kitudja milyen idők lesznek... :)
Mit tanácsoltok, szedjem le a leveleket, és ültessek, vagy várjak velük?
 


  2016.10.16. 19:55  Hozzászólás
  •   925   
Avatar

---
 
Nekem van, amit papkörtének gondolok. Pont így néz ki.
Nem túl ízletes, de minden évben megbízhatóan terem.
 


  2016.10.16. 15:06  Hozzászólás
  •   924   


---
 
Találtam egy régi körtefát. Jól gondolom, hogy Papkörte? Link.
A neten található infók segítségével azonosítottam. Emlékeztem, hogy valahol láttam már ilyen furcsa, csíkos körtét.
Amikor a fán feltűnt a gyümölcs, egyből tudtam, hogy ez valami nagyon egyedi, jellegzetes tulajdonság.
Valószínűleg nem lesz nehéz azonosítani. Remélem, nem tévedtem.
 


  2016.10.12. 20:10  Hozzászólás
  •   923   
Avatar

terra alapító
 
Néztük az egyik öreg almafát, hááát... egy-két ág elhalt, meg szerintem a fának sincs sok éve. Úgy döntöttünk, ültetünk mellé egy fiatalabbat, csak hogy legyen utánpótlás... és egyszerűen nem tudom megmondani, milyen fajta, az a tipikus forma, tipikus íz, és tipikus állag... valami nagyon gyakori, de nem tudom mi.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.10.12. 08:37  Hozzászólás  Válasz Vebber (917) hsz.-re     Olvasás  
  •   922   


---
 
Sokan nem tudják ma Magyarországon, hogy a forgalomban lévő növényvédőszerek jó része állatgyógyászati melléktermék. Ismétlem melléktermék.
A fő termék állatgyógyszer gyártási összetevője vagy technológiai maradéka. Hogyan is állunk akkor az egészséges táplálékkal? Mi az amit a gyümölcsös
permetezésekor kitiltanak, de a húsban a tőle jóval erősebbet elfogyasztjuk?

Ha van egy betegség, és legalább fölismerjük azt például a gyümölcsfán, ha nem akarjuk hogy tönkremenjen,akkor kezelni kellene. Ugyanúgy mint az emberét. Akinek van saját vagy környezeti valós tapasztalata, hogy hatásos külföldi gyógyszereken vagy módszeren mit vacillálnak anyagi megfontolásból bizonyos hivatalok, tudja miről beszélek. Nem nagyon van idő vakarózni, mert a betegség sem vár a hivatalra, dolgozik.

Idővel a gyümölcsfák is pár száz vagy ezer év alatt ki tudnák fejleszteni a betegségek ellen a rezisztenciát vagy ellenállást, de nekünk nincs annyi időnk. Ezért használnánk növény- védőszereket. Annyi időnk meg sincs, hogy megvárjuk, míg a hivatalok döntenek és mérlegelnek, jóváhagynak vagy sem.
Pl. az András által említett Kasumin növényvédőszert a gyártó cég egyik japán igazgatója a hivatalos termékbemutatóján anno megitta, bizonyítván az
emberi szervezetre történő ártalmatlanságát. Nálunk kivonták, pedig jó szer volt. Nem vagyok híve a felelőtlen szerhasználatnak vagy mérgezésnek,
de szerintem nagyon lemaradtunk gondolkodásban, gyakorlatban a külföldi valósághoz képest is. Magyarországon mindent ideológizálunk, magyarázunk,
megmagyarázunk, másutt ami a gyakorlatban működik, az jó.
 


  2016.10.11. 19:44  Hozzászólás  Válasz alex (920) hsz.-re     Olvasás  
  •   921   


---
 
"Szerintem egy kissé el vagy maradva"
Ne nevettesd már ki magad!!!
 


  2016.10.11. 19:35  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (914) hsz.-re     Olvasás  
  •   920   


---
 
Szerintem egy kissé el vagy maradva. A birs ültetvény már több mint tíz éve kipusztult Újfehéón, akkor amikor még lehetett antibiotikumot használni Magyarországon. A birs egyszerűen annyira fogékony, hogy még az antibiotikummal sem lehet megmenteni.
Meséljek még ? Miről, arról, hogy a lengyelek leköröztek bennünket almatermesztésben, arról, hogy a lengyelek komolyan támogatták mindig is a kutatást és meg van az eredménye. Nálunk pedig, vállalatokká alakították a kutatóintézeteket egy-két hülye elképzelése szerint.
De visszatérve a lényegre nem az a megoldás, hogy illegálisan hozzunk be antibiotikumot.
 


  2016.10.11. 17:21  Hozzászólás  Válasz Vebber (917) hsz.-re     Olvasás  
  •   919   
Avatar

---
 
Érdekes észrevétel, jól pontozod.

Ismerek egy asszonyt (45 volt akkor) aki colitis-ban szenved, odáig jutott, hogy kilyukadtak a belei és Magyarországra került műtétre. Bélsár és széklet került a hasüregbe.

Azt kérdezte az orvos, hogy miért fogyasztott az utóbbi időben olyan sok antibiotikumot? Milyen betegségre szedte? Erre a nő azt válaszolta, hogy ő biza egyáltalán nem szedett legalább egy éve semmi antibiotikumot.
Az orvos erre azt mondta:
- Márpedig nagy mennyiség van a szervezetében és ettől ment szét az így is meggyengült belek fala.
Kérdést kérdésre halmozva, az orvos gyanúja egy tálca darált húsra esett, amit egy nagy Szupermarketben vettek. Kérdezte, ha van-e még otthon belőle és ha valaki mintát tudna-e hozni belőle. Az apuka ép látogatni készült, így hát vitt belőle. Laborvizsgálattal megállapították, hogy a megengedett érték túlzott többszöröse volt a húsban.

Itt a tűzelhalás ellen sztreptomicint használtak régebb és még tudok a kasugamycinről, de be vannak tiltva mindenhol az európai union belül.

Másfelől az is igaz, hogy egy zárt rendszere, halmazon belül (például a testben) helyesen alkalmazva szinte kizárt a baktérium rezisztenciájának kialakulása.
A nyitott rendszerekre (például gyümölcsös) ez már nem állítható teljességgel. Talán ezért tiltották be.
 


  2016.10.11. 16:53  Hozzászólás  Válasz Vebber (917) hsz.-re     Olvasás  
  •   918   


---
 
Már 3-4 éve van róla tudomásunk, hogy ezt használják hollandok tűzelhalás ellen, mert könnyen hozzájutnak, és olcsóbb a streptomicintől.
 


  2016.10.11. 16:21  Hozzászólás  Válasz alex (911) hsz.-re     Olvasás  
  •   917   
Avatar

---
 
Többször találkoztam már vele tűzelhalás kapcsán, ezek szerint ahol erre használják, sehol nem legálisan teszik? De azzal is többször, hogy egyébként antibiotikumot szoktak gyümölcs termelő ültetvényekben engedélyezni. Akkor hogy van ez?
Az említett, kezelt állatokat nem emberi fogyasztásra tartják?
 


  2016.10.11. 11:17  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (914) hsz.-re     Olvasás  
  •   916   


---
 
Igaz az Újfehértót említő írásod, és fogadatlan prókátorként, de leírom, hogy néhány éve egy Budapest melletti, szintén törzsültetvény
birs jutott ugyanerre a sorsra. Sok-sok kutató és kertészmérnök munkássága mellett sem sikerült a megmentése. Szóval például mikor Csárli barátunk
megkérdőjelezi /néha kissé nyersen/ néhány növényvédő szer betiltásának valódi okát, vagy néhány kutató hozzáértését, több évtizedes gyümölcstermesztői múlttal is igazat kell hogy adjak neki.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég

cron