Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2016.01.10. 18:32  Hozzászólás  Válasz délkelet (365) hsz.-re     Olvasás  
  •   367   


---
 
A Serrest, nem javaslom az s/s-el egy lapon említeni. AZ eddigi leírásokból, egyedül az utóbbinál olvastam, h nem javasolják hazai telepítését. Én nem árnyékolom, kapja a csepegtetőt, illetve kb. 5 m széles cstorna partra kerül, ahol 3-4 év után, elérheti az állandó vízszintet, így a vízellátással már nem lesznek gondok. Itt, nyáron is egy lehelletnyivel párásabb a levegő, mint máshol. Ha ennek ellenére sem sikerül megtermelnem és a fája egészséges marad,akkor én is átszemzem. Sokat nem veszíthetek vele, ha meg mégis sikerül, akkor ezekkel a feltételekkel próbálkozom néhány fás ültetvénnyel. Majd meglátjuk...
 


  2016.01.10. 16:56  Hozzászólás  Válasz délkelet (365) hsz.-re     Olvasás  
  •   366   
Avatar

terra alapító
 
Nyilván a víz nem árt nekik. Nyilván vannak jobb és rosszabb évek. Tehát ha csak a kert felét öntöznéd úgy, hogy minden fajtából pl. 5db kap vizet 5 meg nem, de a többi körülmény azonos, akkor látnál esetleg különbséget :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.01.10. 16:48  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (364) hsz.-re     Olvasás  
  •   365   
Avatar

---
 
Egy év még nem bizonyít semmit, mindenesetre a Serresem soha nem volt ilyen szép, mint az idén. Meg a többiek is szépen teljesítettek.
 


  2016.01.10. 16:46  Hozzászólás  Válasz délkelet (363) hsz.-re     Olvasás  
  •   364   


*
 
Én sokat hozzáfűzni nem tudok,mert ilyenre még lehetőségem sincs...de láttad vmi hasznát ?
 


  2016.01.10. 16:31  Hozzászólás  Válasz délkelet (359) hsz.-re     Olvasás  
  •   363   
Avatar

---
 
Még egy hozzáfűznivalóm/kérdésem is lenne az öntözéssel kapcsolatban: a nyári nagy aszályos időszakokban félve ugyan, de a körtefák lombkoronáját is öntöztem, noha tudom, hogy az ilyet nem szokták javasolni (ezek a késő esti órákban történtek- mivel nem egy koránkelő típus vagyok - és ráadásul elég hideg vízzel, mert fúrt kutam van). A lényeg: semmiféle kárt nem tapasztaltam. Kérdésem: enyhíthet-e ez valamit a légköri aszályon ill. a gombás megbetegedéseken kívül okozhat-e komolyabb károkat?
 


  2016.01.10. 16:06  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (354) hsz.-re     Olvasás  
  •   362   


*
 
Nem csak tanulmányok,de a Körte c. szakkönyv se javasolja /persze azért ültetik..az én fám is az egervári Europlant kft től származik...nagy ,intenzív gyümölcsöseik vannak Zalában,régen adtak el oltványokat is /
 




  2016.01.10. 15:59  Hozzászólás  Válasz Vebber (356) hsz.-re     Olvasás  
  •   360   


---
 
Sztem nálunk semmi nem segít rajta...a kötődése sem az igazi,olyan még nem volt,hogy rogyásig lett volna rajta...nem ér annyit /nálunk /,hogy érdemes legyen vele szórakozni...én nem vágom ki,mert egészséges,de folyamatosan átoltom használhatóbb fajtákra.
 


  2016.01.10. 15:44  Hozzászólás
  •   359   
Avatar

---
 
A Társulati espereshez nem tudok hozzászólni, mivel egyrészt nincs ilyen fajtám, másrészt a gyümölcsészeti ismereteim igen hiányosak. Viszont van egy Serres Olivér körtém, ami szintén igényesnek mondható és a tapasztalatom ezzel kapcsolatban az, hogy öntözve kiváló minőségű gyümölcsöt terem (az idén volt az első alkalom, hogy nem bántam vele mostohán az öntözést tekintve és ez a gyümölcs méretében és ízletességében egyértelműen jelentkezett - a többszöri hőhullám ellenére is)
 


  2016.01.10. 14:56  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (357) hsz.-re     Olvasás  
  •   358   
Avatar

---
 
Árnyékolása van nálad, vagy csak a csepegtető az extra kiváltsága?

Arra is mondjatok már valamit, jól kötnek a virágai?
 


  2016.01.10. 14:47  Hozzászólás  Válasz Vebber (356) hsz.-re     Olvasás  
  •   357   


---
 
Olyan, mint a piros vilmos, az s/s-nek a piros/bordó fedőszínű mutációja.
Nincs fellelhető adat, így a kérdésedre magad kell válaszolnod. Azt vedd figyelembe, hogy hiába nem tűz oda a nap, attól még nyáron (főleg mostanában), árnyékban is sűrűn előfordulhat, akár 38 C is.
 


  2016.01.10. 14:43  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (355) hsz.-re     Olvasás  
  •   356   
Avatar

---
 
Az segít rajta, ha olyan helyen van, ahol épület délután árnyékol rá, így tűző nap soha nem éri?
A Red comice is = társulati esperes, vagy ez valami klón?
 


  2016.01.10. 14:31  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (354) hsz.-re     Olvasás  
  •   355   


---
 
Gyakorlatilag így van ahogy írtad...én spec oltom át folyamatosan.Nem ide való.
 


  2016.01.10. 14:20  Hozzászólás  Válasz Vebber (353) hsz.-re     Olvasás  
  •   354   


---
 
Bár a kérdés nem nekem szól, de van fent a neten néhány tanulmány, ahol kitérnek rá, hogy a forró nyarat nem tűri. EZ a tanulmány kitér arra is, hogy Magyarország területére nem javasolják a telepítését, nem jól adaptálódik. Nem mentettem el, így linkelni nem tudok, el kell fogadnod az emlékeimet. Ebből feltételezhetjük, hogy nem csupán az öntözés hiánya lehet a baj, hanem nem bírja a légköri aszályt és a nagy forróságot.
Ettől függetlenül, nekem is van telepítve Red comice-om, csepegtető cső alá,de csupán egy darab. ÍGy ha peremfeltételek nélkül igaz a fenti állítás, akkor nem bukok nagyot, de a gyümölcs minőségről olyan jókat lehet olvasni, hogy bánnám - nem kipróbálni.
 


  2016.01.10. 14:00  Hozzászólás
  •   353   
Avatar

---
 
Ati,
Társulati Esperesről átolvastam az írásaidat (nem csak itt). Ha jól értem a szárazságot nem szereti, de rendszeres locsolással jól teremne. Ezek szerint a virágok kötésével nincs baj? Jól köt, és ha locsolva van normális termése lesz?
 


  2016.01.07. 19:21  Hozzászólás  Válasz baby-lon (351) hsz.-re     Olvasás  
  •   352   


---
 
Hát...ha levédték ,akkor nem hiszem,hogy pár oltóvesszőt adnának el.
 






  2016.01.06. 20:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (347) hsz.-re     Olvasás  
  •   349   
Avatar

terra alapító
 
A Karneol nagyon csábító, Újkígyósra fogok menni, veszek oltóvesszőt. Oltványt jövőre árulnak.
 


  2016.01.06. 20:29  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (347) hsz.-re     Olvasás  
  •   348   
Avatar

terra alapító
 
Hogy ezeket a neveket hogy találják ki... Mintha egy vérnyomáscsökkentő meg egy radiátor zománc nevei lennének.
 


  2016.01.06. 19:31  Hozzászólás
  •   347   


---
 
A mai Kertészet Szőlészetben volt cikk az új magyar almafajtákról / Ellenállók,zamatosak címmel /...a leírások alapján talán a Rodonit és a Karneol amit érdemes lenne házikertben is kipróbálni.
 




  2016.01.03. 15:07  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (344) hsz.-re     Olvasás  
  •   345   


---
 
A birsek saját szaporítások vagy oltványként jutottál hozzájuk ?
 


  2016.01.02. 21:33  Hozzászólás
  •   344   


---
 
Birs fajták bemutatása: 9/1-es birs. Nincs még neve(tudtommal), fajtajelölt. Legkésőbbi virágzású. Itt, fagykárral gyakorlatilag nem kell számolni. Mire majdnem teljesen elnyílnak a többi fajtáim, ez ekkor kezd díszleni.Nem virágzik együtt egyik fajtámmal sem, mégis igen magas a kötött virágok száma, így nagyban feltételezhető, hogy magasan öntermékenyülő.
Alma formájú a termése, jellegzetessége, hogy a kocsány felé kissé csúcsos. Ez alapján, jól megkülönböztethető a gyümölcse. Húsa közepesen kemény(a Leskónál keményebb),édes, illatos aromás, közepes méretű, okker-arany sárga, tetszetős. Fája kicsi, kompakt, hamar termőre fordul. Vigyázni kell az első kötésekkel, mert széttépheti a fát.
20151022_140748.jpg
------------------------
Megtekintve 11230 alkalommal.


20151103_125831.jpg
------------------------
Megtekintve 11230 alkalommal.

 












  2015.12.24. 14:57  Hozzászólás
  •   338   


---
 
Békés, boldog karácsonyi ünnepeket kívánok minden kedves ismerősnek, és ismeretlennek egyaránt!

unnamed.gif
------------------------
Megtekintve 10814 alkalommal.

 


  2015.12.24. 13:26  Hozzászólás
  •   337   


---
 
Boldog, békés Karácsonyt és jó egészséget kívánok én is minden Fórumozónak és szeretteinek!
 






  2015.12.23. 21:41  Hozzászólás  Válasz délkelet (333) hsz.-re     Olvasás  
  •   334   
Avatar

---
 
Kellemes Adventi Napokat kívánok én is, meg egy terméssel teli, betegség nélküli Boldog Új Évet!!!
 


  2015.12.23. 20:55  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (331) hsz.-re     Olvasás  
  •   333   
Avatar

---
 
Kellemes ünnepeket és jó egészséget kívánok én is minden fórumozónak és szeretteiknek! :)
 




  2015.12.23. 20:49  Hozzászólás
  •   331   


---
 
KEDVES MINDENKI !

BÉKÉS,BOLDOG KARÁCSONYT KÍVÁNOK MINDEN KEDVES FÓRUMOZÓNAK ÉS CSALÁDTAGJAIKNAK !

Attila /alias atifoci.../
 


  2015.12.22. 17:54  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (329) hsz.-re     Olvasás  
  •   330   
Avatar

---
 
Bag in box tasakok már elérhetőek webshopokban is. Egy tasak ára 180 ft körül van.
Én vinartis-nál szoktam venni, mert időnként járok arra. De bi-bor.hu-n is van.
Mivel nekem annyi almám nincs, hogy túl sokat belefektessek, ezért nem a legkényelmesebb-drágább megoldásokat használom.
Van egy ágdarálóm, amit csak gyümölcsaprításra használok, azzal néhány perc alatt lemegy a 2 ládányi. Aztán azonnal préselek ( gyorsan barnul alma ). Lé megy egy 80 literes alul csapos kor edénybe, amit gázzal melegítek, amit megtelik. 75 fok felett tartom 10 percet, majd élelmiszeripari slagon és töltőpisztolyon keresztül megy a tasakba ( amíg csap nincs bent, addig kb 25 mm átmérőjű nyílás van ). Melegítő edény magasan van, hogy ne kelljen szivattyú. Barkácsoltam tasaknak egy keretet, amiben nyílással felfelé fekszik tasak és ezen van egy kis karos lenyomó, ezzel préselem be csapot.
Lé melegen van betöltve, és felfelé néző nyíláson kinyomom kis maradék levegőt.
így egy normál napon kb. 250-300 kg almát tudok feldolgozni. Előtte és utána mindent eltakarítok élelmiszeripari tisztítószerrel.
2 éve szőlőpréssel és vászonzsákkal próbáltam, de sok lé maradt benne, sokáig tartott és takarítás is nehézkes volt. Akkor még melegítés is egy 25 literes zománcos edényben ment. Kis mennyiséggel próbálkozni vagy saját részre ez is járható.
Ha beindulnak őszibarack fáim, azt is kipróbálom majd. Körtelét is készítettem, az is finom.
 


  2015.12.21. 17:41  Hozzászólás  Válasz humbuk (323) hsz.-re     Olvasás  
  •   329   


---
 
Nem tudom mennyit jelent...a fák száma folyamatosan emelkedne,ahogy mennek ki a meglévőkből ,nálam hagyományosnak mondható koronájú fa 2-3 van,én az orsót favorizálom,azokon nincs olyan sok...mivel nekem sok fajtám van ,így többféle vásárlói igényt ki tudok elégíteni ,igaz nem piacozok,de azért 1-2 kilóval se ugrálok..ezt tudják a vevők is...min 10 kg ha összejön ,akkor megmozdulok.Mivel 4-5 mázsát október-novemberben el tudok/tam eddig adni,úgy gondolom ,hogy kb 10-15 mázsáig feltolhatom a kapacitást.
Én sem tudom mindig permetezni,de nem is vagyok nagy híve,mellesleg jó helyen vannak a fáim,a természeti csapásokat leszámítva leginkább a rovaroktól kell megvédenem ,de azok ellen sem szoktam 20-szor permetezni /max 2.../.
A jövő ?...ez a préselős dolog nekem is tetszik...mivel más is kérdezte ,gondolom leírod,hogy csinálod /megkérnélek rá ;) /ill. hogy pl amibe töltöd azt hol lehet beszerezni,stb.
Az asszony keresztapjánál láttam évekkel ezelőtt egy szerkezetet ami gyakorlatilag egy spirál alakú üvegedény volt,ezen engedte le a felmelegített gyümölcslét /szőlőt,mert amúgy borászkodik /és így lett finom,tartós,szermentes szőlőleve..de ő ezt még vhonnan kintről hozta be ...régen.
 


  2015.12.20. 19:33  Hozzászólás  Válasz humbuk (327) hsz.-re     Olvasás  
  •   328   
Avatar

terra alapító
 
Akkor az úgy már megéri. Egyre több helyen préselnek ebbe a bag in box rendszerben. Hogyan tartósítod, hogy megy a pasztőrözési eljárás?
Sokszor vagyok úgy, hogy mit nem adnék egy jó kis darab földért, ahová mindenféle gyümölcsfa elférne.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.12.20. 19:23  Hozzászólás  Válasz tgwh (325) hsz.-re     Olvasás  
  •   327   
Avatar

---
 
lancman vsa 55 -öt vettem, ez elég kicsi. De ez van egyensúlyban pasztörző kapacitásommal. Meg cél volt, hogy majd öszibarackot, körtét is tudjak készíteni, azokból meg nem lesz olyan nagy mennyiség. Ezeket a préseket nem lehet félig rakni. Kb 45 kg ( 2 rekesz ) fér bele egyszerre.
 


  2015.12.20. 19:17  Hozzászólás  Válasz gergerg (324) hsz.-re     Olvasás  
  •   326   
Avatar

---
 
Pasztőrzöm és megy 5 literes bag in box tasakba. Abban állítólag 8-9 hónapig eláll. Kapott tágabb család meg isszuk mi.
Felesleget kollégák megvették. Nagyon nem is mondogattam, hogy van, így is elment kb 300 liter. Már csak saját részre van félre téve kb 60 liter.
 


  2015.12.20. 19:12  Hozzászólás  Válasz humbuk (323) hsz.-re     Olvasás  
  •   325   
Avatar

terra alapító
 
Estét. Milyen prés, mesélnél róla?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2015.12.20. 18:41  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (318) hsz.-re     Olvasás  
  •   323   
Avatar

---
 
írtad, hogy almára helyezed a hangsúlyt. Ez nagyjából mit jelent? Hány kg almát vársz majd évente?
Én úgy látom, hogy már nem jellemző ( legalábbis városokban ), hogy vásárlók betáraznak 1-2-3 láda almát. Kilónként eladni pedig elég macera, ha nem piacozol.
Nekem mostanában 800-1000 kg terem, ha beindulnak fiatal fák,akkor ez emelkedni fog. Hagyományos fajta és forma fáim vannak. Ritkítani szoktam, viszont permetezés sokszor kimarad, öntözés pedig nagy macera lenne. így kb 1/3 az, amiért van pofám pénzt kérni. Többi léalma minőség.
így számításaim szerint 6-7 év alatt jöhet vissza prés ára. Amit nem profitszerzés miatt vettem, csak hogy tudjak kezdeni valamit felesleggel.
 


  2015.12.19. 22:05  Hozzászólás
  •   322   


---
 
Most az jutott eszembe,hogy pl almából is több ezer fajta van, rengeteg az újdonság is...ehhez képest töredékét termesztik...és a boltokban is alig pár fajtát lehet kapni...kinek nemesítenek annyi új fajtát,ha nem tűnnek fel a piacon ?? /na jó...mondjuk nekem :lol: /
 


  2015.12.19. 21:13  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (320) hsz.-re     Olvasás  
  •   321   
Avatar

terra alapító
 
Csak te, én itt lakok közel. :mrgreen:

Várj csak, idei évre intézek valamit. Nem lesz gond a távolság!
 




  2015.12.19. 20:52  Hozzászólás  Válasz Jana11 (316) hsz.-re     Olvasás  
  •   319   
Avatar

terra alapító
 
Én az alföld közepén (is) dolgoztam a nyáron, szóval elég hosszú szakaszt tettem meg minden nap. Egyetlen helyen láttam barackot 600ft körül volt kilója, valami nagyon nagyon apró szemű valami, kb 10 kg. Így idén nem lett lekvár se a saját fáimról, se másról. Még szerencse hogy tavaly spóroltunk, így legalább a palacsintába jut.
 


  2015.12.19. 20:46  Hozzászólás  Válasz humbuk (315) hsz.-re     Olvasás  
  •   318   


---
 
Az is egy megoldás,de ehhez nem csak eszközök kellenek,hanem hogy ne száz féle gyümölccsel foglalkozzon az ember..sztem itt ahányan vagyunk annyiféle szempont miatt " gyümölcsészkedünk "...
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/) valamint 9 vendég