Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2015.01.16. 18:06  Hozzászólás  Válasz Vebber (1212) hsz.-re     Olvasás  
  •   1215   


*
 
Hát igen ...jó idő van ,aztán majd márc.15-én.... :-(
 


  2015.01.16. 18:06  Hozzászólás  Válasz Sissi (1207) hsz.-re     Olvasás  
  •   1214   


*
 
Silver Giantom van, nálam még őszibarack soha nem fagyott el ...
 




  2015.01.16. 15:07  Hozzászólás
  •   1212   
Avatar

---
 
Nyugaton tuti megint medől/t a napi melegrekord.

Szerk:
[url]http://www.idokep.hu/hirek/mar-biztos-a-melegrekord[/url]
 


  2015.01.15. 21:21  Hozzászólás  Válasz CAMROM (1210) hsz.-re     Olvasás  
  •   1211   
Avatar

---
 
Print szkríín, majd beillesztés a windows paint-ba, mentés másként ahol .jpg kiterjesztéssel mezei képként mentve.

Elültetted a fákat?
 


  2015.01.15. 20:57  Hozzászólás  Válasz Vebber (1209) hsz.-re     Olvasás  
  •   1210   


---
 
Helló, pont a köpönyegről akartam ide tenni egy fotót, elakadtam, te hogy csináltad?
 


  2015.01.15. 20:38  Hozzászólás
  •   1209   
Avatar

---
 
Mostanában megint nagy különbség van nyugat és kelet között. Nyugaton tavasz -meleg rekorddal is-, keleten tél.
Mivel már január közepén járunk, a rövid nyugalmi igényű barackok megmozdulhatnak, és egy komolyabb lehűlést nem tolerálnának.

kép_hő1.jpg

kép_hő2.jpg

kép_hő3.jpg
 




  2015.01.15. 10:07  Hozzászólás
  •   1207   


---
 
Tavasszal szeretnék nektarint ültetni.
Versenyzők az alábbiak:
1. Orion: azt olvastam róla, hogy edzett, ellenálló, késői érésű. Gyümölcsei igen nagyok, nagyon édes, magvaváló! Nagyon jó télállóságú, komoly termésmennyiségekre képes fajta!
2. Silver giant: Mennyire érzékeny a fagyokra?
3. Maria Aurelia: Teljesen vagy félig magvaváló?

Amennyiben valakinek van valamelyik fajta, örülnék, ha megosztaná a tapasztalatait.
 




  2015.01.14. 20:44  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1200) hsz.-re     Olvasás  
  •   1205   
Avatar

---
 
Szia Laci!

Örvendek, hogy újra feltűntél. Azt gondoltam, legalább most pihensz meg a lányoddal játszadozol. :) Hogy leállj, le kell lőni téged :)

Tetszik a leleményességed. Laprugókból kést csinálni, nem semmi. :thumbup:

Várom, hogy lássam akcióban. :thumbup:
 




  2015.01.14. 19:07  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1200) hsz.-re     Olvasás  
  •   1202   
Avatar

terra alapító
 
A nyesedékaprítónál minden kés egy irányban vág? A vágás síkjával megegyező irányú egyenes gallybarab nem fog a kések közé szorulni?
 












  2015.01.13. 08:39  Hozzászólás  Válasz Levikes (1194) hsz.-re     Olvasás  
  •   1195   


---
 
Levikes, nem tudom gyerekkorodban mennyit sároztál, én igen. Ha javasolhatnám a megfelelő /köztes állagú/ iszapot, vagy sarat az ültetéshez. Ez jól tapad a gyökerekhez, valamennyire állítható, 1-2 napon belül távozik a víz és nem lesz levegős az ültetés, jó lesz a tömörödöttség, stb....
 


  2015.01.13. 06:20  Hozzászólás
  •   1194   


*
 
Nálam ki vannak ásva a gödrök, így elméletileg azzal nincs gond, kérdés lesz a szerdai miskolci időjárás. Ha nem lesz fagy akkor nekifutok, ha kemény lesz a talaj akkor elteszem a fákat későbbre a házikertbe.
 


  2015.01.12. 21:28  Hozzászólás  Válasz délkelet (1192) hsz.-re     Olvasás  
  •   1193   


*
 
Persze ,ebben igazad van.Mindenki magából indul ki /már ha nem nagytermelő/.
 


  2015.01.12. 21:25  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1190) hsz.-re     Olvasás  
  •   1192   
Avatar

---
 
Felénk saját gyártmányú őszibarack szinte nem létezik. A kajszik a virágzáskori fagyok miatt bizonytalanok, ritkán van bőven belőlük és emiatt elég keresettek. Ha arra gondolok, hogy létezhetnek jónéhányan olyan emberek,mint én, akik pl. a paradicsomot akkor kívánják, amikor még- ill. már alig van, remélhetőleg eladható lenne számukra - nem ipari mennyiségben - a kései kajszi is.
 


  2015.01.12. 21:15  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1179) hsz.-re     Olvasás  
  •   1191   


*
 
Megnézve a földet annyit változtatnék,hogy le tudom földelni a fákat...de kiültetni ha akarnám se tudnám ,logisztikailag nem megoldható ilyenkor a hegyi ültetés.Ennyi,marad a tavasz.
 


  2015.01.12. 21:12  Hozzászólás  Válasz xenil (1183) hsz.-re     Olvasás  
  •   1190   


*
 
Az őszik nem augusztusban jelennek meg,akkor már dömping van...a kajszival az a gond,/legalább is felénk/ ,hogy friss fogyasztásra nemigen vesznek,inkább csak befőzni...ha az megvan nemigen kell...inkább az őszibarack./ez persze csak a saját tapasztalat/.Persze választékbővítőnek be lehet iktatni,de nagyobb mennyiséget nem ültetnék belőle...az őszi időjárás meg elég bizonytalan,ezért is nem favorizálom szept közepe után a barackokat...de mindenki a saját belátása szerint cselekedjen :-)
 


  2015.01.12. 18:35  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1186) hsz.-re     Olvasás  
  •   1189   
Avatar

---
 
Ebben viszont teljesen egyetértek... :D Nálad ugyanis teljesen más a helyzet, mint nálam: az amúgy legnagyobb kedvenc őszibarack nekem gyakorlatilag nincs, csak egy két fiatal, még nem termő fám ill. jónéhány idei szemzésem van. Ebben az időszakban szinte csak körtét tudok enni, ezért örülök a kései kajszinak (meg remélhetőleg pár év múlva az őszinek is; elalvás előtt odakészítek az ágyhoz néhány papírzsebkendőt, mert már a gondolatára is csorog a nyálam... :-D )
 




  2015.01.12. 16:44  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1185) hsz.-re     Olvasás  
  •   1187   


*
 
Most a téli ültetésről van szó...én fagyos földbe nem ültetek...
 


  2015.01.12. 16:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (1180) hsz.-re     Olvasás  
  •   1186   


*
 
Ízlés dolga...nekem addig folyamatosan van őszibarackom,azt se győzzük enni,meg szept elején van körte ,szilv , alma is...szóval újabb kajszi nem igen kellene /persze ami van az van :-) ...én az esetleges magyar nemesítésekre gondoltam/
 


  2015.01.12. 12:33  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1179) hsz.-re     Olvasás  
  •   1185   


---
 
Tavaly előtt annyi csapadék volt nálunk az ültetési szezonban, hogy csak vasvillával tudtam ültetni, ásót, lapátot minden mozdulat után takarítani kellett volna. Nekem kifogástalanul mind megeredt.
 


  2015.01.12. 12:31  Hozzászólás  Válasz xenil (1183) hsz.-re     Olvasás  
  •   1184   


---
 
Ha valaki helyi piacra is termel(és nem nagybanira), akkor sztem feltétlenül szükség van a szeptemberi kajszira, eladható. Ami nagyon fontos, hogy jó legyen az íze ( ne az, amit a Tescóban megszoktak a külföldi barackokkal), és kevés reklámmal eladható(főleg, hogy nem sok embernek van még)
 


  2015.01.12. 07:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1178) hsz.-re     Olvasás  
  •   1183   


---
 
Sziasztok!
Az októbert én is feleslegesnek tartom a piac szempontjából, de házikertben néha jól esne megennem egy jó ízű kajszit még októberben is. A szeptemberrel viszont nem értek egyet, szerintem új piaci lehetőségek rejtőznek benne. A magyar kajszi termesztés a korai idényben nem versenyezhet a francia, vagy olasz fajtákkal, mivel kevés a megfelelő termőhely, a másik pedig az az, hogy ilyenkor náluk már javában érnek a jobbnál jobb fajták. Ezzel szemben ott a későbbi fajták is leérnek augusztusban és szeptember üresen marad. Tudom, hogy az őszibarack augusztusi megjelenésével beszűkül az igény a kajszira, de egy kis leleményeséggel, és figyelem felkeltéssel, akár ezt a szezont is meg lehetne célozni.
Ui:.Attila dobok egy pm-et.
 


  2015.01.11. 21:47  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1181) hsz.-re     Olvasás  
  •   1182   
Avatar

---
 
Az az egy szem...? A Bergeron (két nagy fám közül az egyik) július vége fel érett le, az összesen két szem Farclo-t (az egyik valamiért nem érett be teljesen, lepottyant idő előtt) nem lehetett látni a lombok között, mert azok is zöldek voltak még akkor.
 




  2015.01.11. 19:56  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1178) hsz.-re     Olvasás  
  •   1180   
Avatar

---
 
Ezzel most kivételesen nem értek egyet: nekem kifejezetten jólesett az az egy szem beérett Farclo, amit szept. 15-én szedtem le. Nekem ugyan kevés termő fám van, a Bergeron után egy jó hónap telt el, hogy ismét ehettem barackot. :)
 


  2015.01.11. 19:31  Hozzászólás  Válasz Levikes (1175) hsz.-re     Olvasás  
  •   1179   


*
 
Én egyszer ültettem ilyen körülmények között...úgy bányásztam ki a földet...duplán szivattam meg magamat,mert egész nap megtartott mire 11 fát elültettem + alig eredt meg belőlük,mert /gondolom/ kiszáradtak.Én leviszem a pincébe és ott szépen ellesznek addig amig normálisan lehet ültetni.
 


  2015.01.11. 19:29  Hozzászólás  Válasz xenil (1173) hsz.-re     Olvasás  
  •   1178   


*
 
Azért a szept és főleg az okt kajszinál már sztem fölösleges...inkább a már meglévő időszakra csinálnának jobbnál jobb fajtákat.
 


  2015.01.11. 19:27  Hozzászólás  Válasz xenil (1170) hsz.-re     Olvasás  
  •   1177   


*
 
Mivel mindegyik még nem termett nem tudom ,de eléggé változó állapotúak voltak.Gondolom attól függ,melyiket honnan szerezte be.
Volt köztük egy őszi is ,na az meg se eredt.A kajszi eddig 2 szemet termett/ 2010.őszén ültettem ezeket/...a körtékből is egyik meghalt...szerencsére vágtam belőle oltóvesszőt és az él...aki rendezte anno,volt ott...elég káoszosnak írta le...persze azóta változhatott....de lutri sztem.
 


  2015.01.11. 19:23  Hozzászólás  Válasz Levikes (1175) hsz.-re     Olvasás  
  •   1176   
Avatar

terra alapító
 
Fagyban és fagyott földbe ne ültess. 0°C felett és kiolvadt, vagy fagymentes földbe nyugodtan ültethetsz. Persze ilyenkor nehezebb porhanyós földet találni, de a lényeg az, hogy ne legyen levegőben /rögös földben/ a gyökér.
 


  2015.01.11. 19:15  Hozzászólás
  •   1175   


*
 
Sziasztok, mit tanácsoltok, a héten a +4, -3 °C-ban elültessem a végleges helyükre a csemetéket, vagy ideiglenesen vermeljem el őket a házikertben, és melegebb időben vigyem ki őket a hegyre? Nem sínylik meg a fák a többszöri mozgatást?, de feleslegesen sem pazarolnám a szabadságaimat. (Szerdán lesznek meg a fák)
 


  2015.01.11. 18:10  Hozzászólás  Válasz xenil (1172) hsz.-re     Olvasás  
  •   1174   
Avatar

---
 
Hát időm, az most nincs. :) Most is azért vagyok bent mert fája a fejem és másra most képtelen vagyok.

De ne vedd visszautasításnak, idővel lehet ráállok. A gond csak az, hogy az említett könyvek nem kimondottan csonthéjasokra összpontosítanak. Úgy általában beszélnek a metszésekről, korona fajtákról, családi ház kertjéről. Az egyik komolyabb, 700 oldalas (pomikultúra) de sajnos románul van.
 


  2015.01.11. 10:32  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1169) hsz.-re     Olvasás  
  •   1173   


---
 
Szerintem ne is csodálkozzunk, ha ilyen hülye eljárású technikákat próbálnak alkalmazni, ahelyett, hogy keresztezéseket végeznének rezisztens fajták, és késői érésűek bevonásával, nyomják itt a szabad megporzású magvetést. :( Olvastam, hogy már van októberben érő fajta is, csak erre is ugyanez a helyzet mint a Kesch Psarnál, itt is a nagyobb méretű magoncra várnak, ahelyett, hogy egy egész augusztust, esetleg szeptember elejét lefogó fajtasort hoznának létre mondjuk a harlayne bevonásával. Később a legkésőbb érőt visszakereztezhetnék az októberi anyafajtával. Sokszor érthetetlen, hogy miért nincs fantáziájuk, vagy a pénz hiányával van a gond?
 


  2015.01.11. 10:28  Hozzászólás  Válasz andras (1171) hsz.-re     Olvasás  
  •   1172   


---
 
Ha esetleg lesz egy kis szabadidőd nem tudnád felszkennelni őket, minden érdekel ami a csonthéjas témában van. :)
 


  2015.01.11. 09:20  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1167) hsz.-re     Olvasás  
  •   1171   
Avatar

---
 
Követtem én is a példádat, pénteken beugrottam a könyvtárba. Négy könyvet vettem ki.
Sajnos a legfrissebb 1982-es. Kettő 1974 egy 1972. Ennek ellenére, az első ránézésre elég jó sok információt tartalmaz. Sok időm nem volt velük foglalkozni. :(
 


  2015.01.10. 22:12  Hozzászólás
  •   1170   


---
 
És legalább azt kaptad amit kiírtak? Mert azért érdekel mivel nagyon nehezen lehet beszerezni itt magyarban ahogy sok egyébb mást is.
 


  2015.01.10. 21:57  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1168) hsz.-re     Olvasás  
  •   1169   


---
 
igen, pl. a Corlate egy Kecs-Spar (szeptemberi érésű, kis gyümölcsű ázsiai fajta) szabadbeporzású magonc, ahol szinte minden utód kisgyümölcsű volt, aztán végre találtak egy nagyobbat, ez lett a x/x hibrid, azaz a Corlate
 


  2015.01.10. 21:49  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1164) hsz.-re     Olvasás  
  •   1168   


---
 
Úgy tűnik, mintha csak vaktában keresztezgetnének, aztán ebből lett egy "valami"...
 


  2015.01.10. 21:37  Hozzászólás  Válasz xenil (1158) hsz.-re     Olvasás  
  •   1167   


---
 
Annyi jót olvastam, hogy pár éve elkezdték a rezisztens fajták nemesítését (Orangered, Goldrich, Aurora stb), már 4000 hibrid van, amiből talán 10 év múlva lesz egy-két elismert fajta, azaz kb 20-30 év lemaradással más országokhoz képest. No de mit várunk egy olyan országban, ahol a fajtabejelentés előtt/alatt lévő hibridek jó része is moldáv, rószabarack, korai piros stb keresztezés a bíborkajszival, mandulakajszival, magyar kajszival, meg Harmat szabadbeporzású magonc stb).
 


  2015.01.10. 21:32  Hozzászólás  Válasz xenil (1162) hsz.-re     Olvasás  
  •   1166   


*
 
Nem javaslom,amolyan viszonteladó,mindenhonnan szed össze különböző minőségű fákat...nekem van/volt onnan fám,fáim...
 


  2015.01.10. 21:31  Hozzászólás  Válasz Alibá (1161) hsz.-re     Olvasás  
  •   1165   


*
 
Mivel egyre kevesebb a nagy fám és több az intenzív-szerű,ezek nem igényelnek sok metszést...ill.mivel nem magasak ,földről végezve ,gyorsan lehet csinálni.A csonthéjasok meg amúgy is később kerülnének sorra,szóval majd elkészül... ;-)
 


  2015.01.10. 21:28  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1163) hsz.-re     Olvasás  
  •   1164   


---
 
Pl. Corlate (aug 2-3. dekádjában érik, nem szeptemberben...) : önmeddő, erősen sharka- és moníliaérzékeny, nagyon korán virágzik, gyenge a fagytűrése, levéltetű szereti, túlkötődésre hajlamos (ekkor itkítandó), érzékeny a szüreti időpont helyes megválasztására, féloldalasan érik, az érett oldalon a csontár körül barnulhat - na, ki akar ebből ültetni? :)) (én inkább a Farhiallal próbálkozom); jó tulajdonságai: későn érik, nagy gyümölcs,magvaváló, kellemes íz, viszonylag jól szállítható.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 79 vendég