Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2015.04.15. 10:11  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1905) hsz.-re     Olvasás  
  •   1916   


---
 
Tavaly őszi ültetésű kuresia, tegnap voltam körbenézni és még csak bimbós :)
egész meglepődtem, nem is figyeltem, hogy lesz rajta virág :)

 


  2015.04.14. 14:33  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1914) hsz.-re     Olvasás  
  •   1915   


---
 
Nálam felthetően alanygond is van vele. A Harlayne még csak most bontogatja a szirmait, ezzel a késői virágzásával - is - értékes fajta lehet.
 


  2015.04.14. 11:57  Hozzászólás
  •   1914   


---
 
Az előzőleg leadott fajtajellemzéseim, kismértékben módosulnak.
1.Kioto - habár legkorábban indult, és kb. 50%fagykárral kezdtem, mára gyakorlatilag annyi kötés lett rajta, hogy bőven meg kell ritkítanom őket. A Farclo és a Harlayne kivételével, minden kajszi elvirágzott nálam, de a Kioto még mindig virágzik. Talán ennyi előnye lesz a többi középérésű fajtához képest. Figyelembe véve a tetszetősen színeződő gyümölcsét, érési idejében, sztem jól eladható, ezért kismértékű telepítése indokolt lehet. Nem szaporítom tovább, de a meglévőket fenntartom.
2. Kures. Az előző években termékenyülési problémák adódtak, nagyon kevés gyümölcs kötött a virágok számához képest. Idén viszont annyi van, hogy keményen ritkítani kell. Ez sztem 3 dologból fakadhat: 1.Vastagon be lettek zabáltatva, minden tápanyag adott volt a megfelelő kötődéshez. 2.Évjárati hatás - lehet hogy az erős szél, jobban termékenyít, mint a kevés méhszám. 3.Egyidőben virágzó, több másik fajta, különös képen a sok Magyar Kajszi hibridre, melyek köztudottan jó pollenadók. Van másik parcellában is Kures-em szemezve, e mellé nem került porzó, így a felvetésekre hamarosan választ kapunk.
Egyelőre ennyi...
 


  2015.04.13. 20:59  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1905) hsz.-re     Olvasás  
  •   1913   


*
 
Nem néztem,majd hétvégén...de virág több van/volt mint korábban.
 


  2015.04.13. 20:57  Hozzászólás  Válasz CAMROM (1901) hsz.-re     Olvasás  
  •   1912   


*
 
Sztem fajta és alanyfüggő is.Van pl egy 3 éves Radkám..idén van rajta először virág..és nem sok,csak a vessz-ág végek felé.A 2010 őszén ültetett Barbora még ennél is rosszabb...eddig össz 3 szem volt rajta,fura hajtásrendszere van és virág idén is alig /tavalyelőtt el is kezdtem részlegesen átszemezni /
A 2 éve ültetett Ishtara alanyú fáimon meg már tavaly is volt kostoló,idén meg tömve vannak virággal,mindenhol...és mindegyik fajta /Hargrand,Robada,Pinkcot,Tomcot stb/
 


  2015.04.13. 20:46  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1910) hsz.-re     Olvasás  
  •   1911   


---
 
Akkro nem fájdítom a szíved, de én hamarosan kezdhetek ritkítani, minden 3-ik virág kötött, nagyon sok van rajta. Nem tudom még, melyik porozta be, de tavalyhoz képest többféle rávirágzott.
 


  2015.04.13. 20:41  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1905) hsz.-re     Olvasás  
  •   1910   


---
 
Most van virágban, inkább csak a hosszú vesszők végén, azaz nagy termés idén se lesz rajta. Bezzeg a 2 méter alatti, konténeres Farhial, az brutális(an kötött)...
 




  2015.04.13. 20:02  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (1854) hsz.-re     Olvasás  
  •   1908   


---
 
Próbáld ki flakonnal. Nekem is az Indexen ajánlották, pár éve így csinálom, és ez a tuti védekezés. Korábban nálam is voltak olyanok, hogy az őz agancsával feltolta a hálót, és leszedte a kérget. Flakonos törzzsel még soha nem próbálkoztak. (Ott legfeljebb lelegelik a kis fa hajtásait, kitörik az oltásokat...)
Úgy szoktam, hogy a másfél literes flakonok tetejét és alját levágom, függőlegesen végighasítom. Rajztűvel 1-1 lyukat csinálok a felhasítás két oldalára, összekötni a törzsön, meg 1-1-et az egésznek az aljára és tetejére, egymáshoz kötni a flakonokat, ne csússzanak egymásra. Egy darab vékony dróttal kötöm meg. 3 flakon elég egy törzsre, egymás fölé. Ezek maradhatnak télen-nyáron, semmi kár nem lesz belőle. Eddig még nyúl sem bántotta ezeket a fákat, pedig alá tudna férkőzni, ha akarna.
 


  2015.04.13. 19:48  Hozzászólás  Válasz CAMROM (1901) hsz.-re     Olvasás  
  •   1907   


---
 
Jó lenne néhány közeli kép a vesszőkről. A levél rügyek is vissza vannak maradva?
 


  2015.04.13. 19:44  Hozzászólás  Válasz Alibá (1852) hsz.-re     Olvasás  
  •   1906   


---
 
Én egy őszibarackot nézegettem pár napja, olyan helyen, ahol biztos, hogy nem fagyott meg az - akkor még - bimbó.
Kb. minden 3. virágban volt bibe. A többiben is volt tulajdonképpen, de kisebb, mint a porzók, ezekből egész biztosan nem lesz termés. Talán direkt csinálja ezt némelyik fajta fa, több virágot hoz, mint ami termést akar, hogy a rovarokat jobban csábítsa.
(Szégyen, nem szégyen, ilyen alaposan még nem figyeltem meg a virágokat, még mikor barackosom volt, akkor sem, meg azóta sem a többi fámat, tehát nem tudom, mennyire általános ez a dolog.)
 




  2015.04.13. 17:44  Hozzászólás  Válasz Vebber (1902) hsz.-re     Olvasás  
  •   1904   


---
 
Helló,
Ez mindkettő jellemző nálam. :o
Pl. van olyan Kiotom több is, ami még semmit se mutat.
 


  2015.04.13. 16:48  Hozzászólás  Válasz CAMROM (1901) hsz.-re     Olvasás  
  •   1903   


---
 
Camrom, több oka lehet, ha nincs virágrügyed a fiatal kajszifán és nagy a hajtásnövekedés. A nagy hajtásnövekedés utalhat megnyúlt faszövetekre, amit a talajban lévő túl sok nitrogén is okozhat, felborul a fa természetes egyensúlya, nincs termőképzés, csak hajtás. Ugyanakkor a fiatalkori fáknál korábbi sokk /faiskola, rügyszem leszedés túlzásban, /olasz és román barátaink is nagyon aktívak, a törzsön látható holdacskákat látva/is okozhatja a virágrügyek elmaradását. Az első 2-3 évben, főleg ezeknél az új fajtáknál azt lehet mondani, el kell fogadni a túlzott növekedést, majd nyár közepén-végén visszacsipegetni, így lehet termő /virágrügyek képzésére sarkallni. Nitrogént semmiképp ne adj nekik idén, foszfor-káli mérsékelten.
 




  2015.04.12. 20:06  Hozzászólás  Válasz Vebber (1891) hsz.-re     Olvasás  
  •   1901   


---
 
Helló,

A paradicsompalántából fagyott ki vagy 30 db, -4 volt nálunk akkor. A paprikák jobban bírták. A kajszisról nem tudok mit mondani, nem nagyon virágzik nálam, vagyis talán mára itt ott. Akartam is kérdezni a fórumtársaktól, normális ha a 2014 januárban ültetett és tavasszal suhángnak visszavágott kajszik a jó méteres hajtásnövekedés ellenére se nem nagyon virágoznak?
 


  2015.04.12. 18:47  Hozzászólás
  •   1900   


*
 
Tegnap leszórtam a csonthéjasokat.A kajszit Topas+ Merpan duóval, a többit Tebucon+Merpan duóval.
Aminek örültem,hogy a korábbi évekhez képest semennyi a moniliás hajtásszáradás a kajszin /igaz sok régebben sem volt,max ahova nem értem el permetezővel/.
 


  2015.04.12. 15:32  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1892) hsz.-re     Olvasás  
  •   1899   


---
 
Pontosítanom kell: leszedtem egy bebarnult virágot az Auróráról és benne volt a kis zöld barack! :O :)
 


  2015.04.12. 11:47  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1890) hsz.-re     Olvasás  
  •   1898   
Avatar

---
 
Köszi Laci a feltöltést, nagyon szép a gyümölcsös.
A román fajok közül neked melyik vált be?
A Viorikáról ettél már? Milyen az íze?

Látom az oltásaid is iparkodnak. :thumbup: Nekem is sikerült egy pár.
Várom, hogy a szemzéseim elinduljanak.

Most megyek egy hétre haza, lesz ám élmény. A gyerekeknek és feleségemnek most van a vakáció. :-D
 


  2015.04.11. 20:51  Hozzászólás
  •   1897   


---
 
A CSÁVÓ nálunk a lilionfán "dolgozik" szerencsére. Ott kárt nem okoz.
 


  2015.04.11. 20:19  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1892) hsz.-re     Olvasás  
  •   1895   
Avatar

---
 
A törzshöz közel hagynék rajta, és ha nem akarod, hogy visszafogja a növekedést, akkor csak néhány szemet.


Ez milyen állat? Ez a bundás bogár? Eddig még nem láttam.


kép_bundás3.jpg



A virágból kivettem, láthatóan nem csinált benne semmit (kárt).


kép_bundás.jpg



kép_bundás2.jpg
 


  2015.04.11. 18:45  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1893) hsz.-re     Olvasás  
  •   1894   
Avatar

terra alapító
 
Küldhetnél belőle pár vesszőt azoknak akiknek elfagyott, hátha valami oltással sikerülne....
(nem gondolom komolyan)
 


  2015.04.11. 12:25  Hozzászólás  Válasz Vebber (1891) hsz.-re     Olvasás  
  •   1892   


---
 
A konténeres kis Farhial szépen kötött, mennyit hagyjak kinevelni belőle? Az Aurora alighanem elfagyott, bár a hosszú vesszők végén később virágzik/zott.
 




  2015.04.09. 20:01  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1885) hsz.-re     Olvasás  
  •   1888   
Avatar

---
 
Biztosan fognak teremni... valamit. Na de mire jó? Ha később alanynak akarod őket, lesz többféle növény, attól függően melyiket, éppen mi porozta.
 






  2015.04.09. 19:37  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1880) hsz.-re     Olvasás  
  •   1884   


---
 
Drukkoljunk a barackoknak együtt! Idén tudnám először a saját termést megkóstolni.
Hőmérőm nincs a fű az udvaron többször fehér volt. Szomszédos településeken -5 -6 volt az alja. A korábban virágzó kajszik egy-egy ágát kicsit megkapta de szerencsére nem annyira mint Alibá fáit. Horror az a fa a fotón. Eggyütt érzek Alibával.
 


  2015.04.09. 19:10  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1872) hsz.-re     Olvasás  
  •   1883   


*
 
Az őzet én is szeretem...pörköltnek :thumbup: ...amit kárt okoz azt viszont nem :R .
Nálam sincs kerítés lehetőség,így marad a törzsvédő...meg a fohász /az se nagyon...nem vagyok vallásos.../
 


  2015.04.09. 19:08  Hozzászólás
  •   1882   


*
 
ma meló után volt annyi időm,hogy legalább a kertet végigfújjam.A barackok Merpan+ Tebucon-t kaptak,az alma-körték Cuproxatot...arra már nem maradt időm,hogy virágvizsgálatot csináljak /Pinkcot és Sweet Red van elvirágzóban/.
A Ceglédi aranyak most vannak fővirágzásban..már amelyik virágzik.A 3 nagy fából 2-n van olyan közepes mennyiségű /mondjuk ha megmaradna nem kellene ritkítani/...a harmadikon csak itt -ott mutatóban.Mondjuk nem csodálkozom ...tavaly rogyásig voltak,se ág-se termésritkításra nem volt lehetőség így most örülhetek,hogy élnek...
 


  2015.04.09. 18:19  Hozzászólás  Válasz sztívn (1879) hsz.-re     Olvasás  
  •   1881   
Avatar

terra alapító
 
Az nekem már lassan elvirágzik. Néha megnézek egy egy virágot, de tüzetes vizsgálatot még nem volt kedvem tartani. Változtatni úgysem tudok, majd meglátjuk mi marad.
 


  2015.04.09. 18:16  Hozzászólás  Válasz sztívn (1879) hsz.-re     Olvasás  
  •   1880   


---
 
Ahol a bibe barackformát kezd, az már nagyon jó. Frissen nyíltak meg esélyesek.Bizakodásra van okod, meg hát drukkolok minden baracktermelőnek, magamnak is. Valami információd nem lenne még, kb milyen minuszok voltak az elmúlt néhány napban nálad, ami kibírt ?
 


  2015.04.09. 17:43  Hozzászólás
  •   1879   


---
 
Ma néztem a szökőár kajszimat. Frissen nyílt virágok is vannak rajta és olyat is találtam amelyikben a bibe már kezd barack formát ölteni. A lehűlés a virágzás elejét és a végét nagyon eltólta egymástól.
 




  2015.04.09. 14:49  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1873) hsz.-re     Olvasás  
  •   1877   
Avatar

terra alapító
 
Jó ötlet a 'virág rángatás', megyek máris. :D Az a szökőár éppen úgy néz ki, mint amit lefényképeztem. A leghegyében látok egy-két fehérebb virágot - de lehet az se állja ki a 'húzkodós' próbát.
 


  2015.04.09. 11:04  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1875) hsz.-re     Olvasás  
  •   1876   


---
 
-0,2 volt nálunk is...pedig már nem volt róla szó :U
igaz hogy csak jó 30perc erejéig, talán már nem okozott gondot, reménykedünk ;)
 


  2015.04.09. 09:54  Hozzászólás
  •   1875   


---
 
A ma reggeli fagyra is nagy szükség volt...és a holnap reggeltől is tartok. Főleg, hogy a napközbeni melegtől ma beindul minden.
 


  2015.04.09. 08:16  Hozzászólás  Válasz Vebber (1859) hsz.-re     Olvasás  
  •   1874   


---
 
Vebber, a földi halandó kertészek számára Ali-bá kertje a paradicsom....Még hogy rendben van.... Buszos túrista járatokat kellene szervezni meg okításokat kertészeknek hozzá és kedves feleségéhez, ha nem fárasztanánk...
 


  2015.04.09. 08:12  Hozzászólás  Válasz Alibá (1870) hsz.-re     Olvasás  
  •   1873   


---
 
Ali-bá,a kajsziknál van egy egyszerű kiskerti módszer. Finoman, két újjal egy picit meghúzod, megbillented a virágot. Ami elengedi, azért nem kár, mert nincs kapcsolata a fával már...Ami ragaszkodik, azaz megkötött, az nem fog ettől a pici mozdulattól leesni, hanem kapaszkodik, abból kajszi. Már csak azért javaslom, mert tényleg feleslegesen maradnak és fertőznek a fán, és tudom, hogy így kiskertileg meg lehet csinálni. Ami megmaradt, ne túl drága szerrel permetezd egyelőre, kaptán pl. ha van, majd a jövő eldönti a további kezeléseket. És egy fontos kérdés, mi lett a "szökőár" fajta kajszival, amin olyan csodálatos mennyiségben voltak virágrügyek, amit csak ámultam-bámultam.Az hogy bírta, tapasztalatot kérdezek, mert engem is érinthet a jövőben...
 


  2015.04.08. 18:54  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1868) hsz.-re     Olvasás  
  •   1872   
Avatar

---
 
Ha fogok őzet, megnyúzom és elküldöm neked postán, mert én köztudottan vegetáriánus vagyok. Add meg a címedet.
 


  2015.04.08. 16:38  Hozzászólás  Válasz Alibá (1852) hsz.-re     Olvasás  
  •   1871   


---
 
Igen, az elfagyott virágrészeken keresztül is fertőz a monilia. Ez egy olyan gomba, amely vígan megél elhalt növényi részeken is és alkalomadtán behatol a növénybe. Hogy a baj ne tetőzzöddjön permetezd meg.
 


  2015.04.08. 12:59  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1860) hsz.-re     Olvasás  
  •   1870   
Avatar

terra alapító
 
Bár igazad lenne! Ami fehér bimbókat szétszedtem, a bibe azokban is barna. Már csak az őszibarackban reménykedem, bár ma szétszedtem néhány Padana még ki sem nyílt bimbót és abban is csak egy kis csököt barna bibemaradványt találtam. Vannak viszont még egészen kicsi bimbók egyik-másik őszibarack és nektarin fán, azokat nem nézem meg, had reménykedjek a virágzásig legalább. ;)
 


  2015.04.08. 12:52  Hozzászólás  Válasz Vebber (1859) hsz.-re     Olvasás  
  •   1869   
Avatar

terra alapító
 
Az udvarunkon -5°C, a határban -6,5°C volt. Sajnos. Se előtte napokban, se azóta nem fagyott - ezt is kihagyhatta volna. :(
 


  2015.04.08. 10:27  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1867) hsz.-re     Olvasás  
  •   1868   


---
 
kedvescimbor, akkor te már legalább 75 őzet megettél? :lol: :clap: Én még csak a töredékénél tartok... :roll:
 


  2015.04.07. 21:15  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (1864) hsz.-re     Olvasás  
  •   1867   
Avatar

---
 
Azért kérdezem mert vásároltam egy nagymarosi zártkertet. Vásárlás előtt az a szokásom, körbejárom a helyszínt, megismerkedek a szomszédokkal. Ekkor mutatta a szomszéd az őz munkáját. Két gyönyörű kajsziját tette tönkre, úgy mint neked. Bár az be volt kerítve, de az őz átugrotta a kerítést. (A vaddisznó meg kitúrja.) Rögtön hozzá is tette, mit csináljak? Ő volt itt előbb, én csak itt betolakodó vagyok. Megmaradt bennem ez a hozzáállása.
Azért is írtam a múltkor, idén oltottam 150 fát. Megered kb 100. Ebből a vadak tönkreteszik felét és még akkor is marad 50 fám. Közben meg oltok még 150-t. aztán egyszer csak kvittek leszünk az őzzel.
 


  2015.04.07. 21:01  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1857) hsz.-re     Olvasás  
  •   1866   
Avatar

---
 
Ősszel eszembe jutottál. Az történt, hogy elég sokáig kitartott a betárolt körtém. Aztán mikor elfogyott, elkezdtem enni az almát. Ekkor éreztem meg, hogy a körte finomabb mint az alma, mert hiányzott. Meg is állapítottam, hogy az Attilának igaza van. Ez azért érdekes mert korábban mindig almát ettem és nem volt összehasonlítási lehetőségem. Persze ez a tapasztalatom csak az alma-körte viszonylatában érvényes. Barack vagy cseresznye esetén más a helyzet. Azokat így nem lehet összevetni, mert nem egyszerre érnek és nem is télen fogyaszthatók..
 


  2015.04.07. 20:54  Hozzászólás  Válasz Totya (1862) hsz.-re     Olvasás  
  •   1865   
Avatar

---
 
Sziasztok!Nálam a meggy viszi a prímet, utána a cseresznye, majd a Magyar Kajszin van néhány piros bimbó. Néhány almán (pld. Granny Smith) és körtén(pld. Conference) a virágrügyek elindultak.
A kertemben nincs hó, de 4-5 km-re szinte araszos. Ennek ellenére a hőmérséklet csak 0-1 fok körül mozog.

Egyetlen szemzésem sincs elindulva, pedig van vagy ötven :)

Az oltásaimból nagy esélyt adok egy párnak, Kajsziból bejött a kézbe oltott H....y.e, Ceglédi Arany és néhány más is :) .

Nagyon várom a tavaszt :roll:
 




  2015.04.07. 19:58  Hozzászólás
  •   1862   


---
 
kis magyarkajszi c235 tegnap kezdett virágozni, kis mandulakajszim még fehér bimbós, pár szem kóstolót szeretnék majd hagyni rajtuk ha megmaradnak :)
 


  2015.04.07. 19:51  Hozzászólás
  •   1860   


---
 
Ali-bá, kaptál a fagylőcsből rendesen, a virágzat egyértelműen a fagy szárító-perzselő hatását mutatja. Ugyanakkor vannak világosabb, fehér, későbben nyíló virágok, mint minden fán, azokból lehet még finom kajszi...
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég