Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2015.03.24. 12:04  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1672) hsz.-re     Olvasás  
  •   1685   


---
 
3 éve oltottam kajszit veres szilva sarjakra, tavaly volt már rajtuk néhány szem. Azt vettem észre hogy nem akar kitörni a vörös szilva a kajszi alól, pedig majdnem két méter magasra sikerült oltani. Ez azt jelenti hogy jobb az affinitása mint a mirabolánnak?
 


  2015.03.23. 23:30  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1682) hsz.-re     Olvasás  
  •   1684   
Avatar

terra alapító
 
Még valami új fajta is lehet /amit majd rólad neveznek el/, mert ki tudja nálad mi porozza meg?!
 


  2015.03.23. 20:24  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1682) hsz.-re     Olvasás  
  •   1683   


---
 
Ahogy a videódon láttam a kajszikat, valóban nagyon kell az a rügyseprés. Ha mindet rajtahagynád , már a virágzással "kiütnék" magukat szerencsétlen fák, egész évben nem érnék utol magukat tápanyagilag. Arrról nem is beszélve, hogy lehetetlenség lenne kinevelni, miközben a kajszi fák nagyon ragaszkodnak a terméshez, és inkább apró és íztelen terméseket nevelnek meg a következő év termőrügyei rovására, esetleg akár fapusztulásra is megy a játék, ahelyett hogy "lerúgnák" a fölösleget.
 


  2015.03.23. 19:37  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1677) hsz.-re     Olvasás  
  •   1681   


*
 
Tudod az ízlés az ízlés dolga.Nem látom,hogy beteg lenne,a termőképessége stabilan közepes /rossz évben is hozza az átlagot,de kiemelkedően sok soha nincs rajta/ ,a gyümölcs méretes,ránézésre szép is,de az íze jellegtelen...nekem.Amiket eddig meg tudtam kostolni abból 3-4 helyen van ...hátulról.Tavaly elkezdtem átszemezni Pinkcotra...idén folytatom.
 


  2015.03.23. 19:18  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1679) hsz.-re     Olvasás  
  •   1680   
Avatar

terra alapító
 
Akkor szeretettel várjuk, aztán majd jelzem az illetékesnek a másolást. Ez meg megjegyzem, meg a cseresznyéset is hogy hol vannak.
 


  2015.03.23. 19:16  Hozzászólás  Válasz gergerg (1678) hsz.-re     Olvasás  
  •   1679   


---
 
Nálam még nem virágzik senki.
Szívesen írok, de csak akkor, ha legalább két termő évben kóstoltam a gyümölcsöket.
 


  2015.03.23. 19:09  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1677) hsz.-re     Olvasás  
  •   1678   
Avatar

terra alapító
 
Írhatnál még ilyeneket, jól mutatnának a tudástárban!


Virágzik a kajszi, és a mandula is.
 


  2015.03.23. 19:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1674) hsz.-re     Olvasás  
  •   1677   


---
 
A harmatnál jobb íze van. A ceglédi bíborról nem osztom a véleményed, sztem kifejezetten jó ízű. Nem lehet, hogy a tied vírusos, vagy látens vírushordozó, és ezért gyenge az íze?
A kiotóról. Közepes, vagy annál kisebb a gyümölcse(ritkítva is). Szemre szép narancssárga a húsa is, élénk vörös/bordó mosott fedőszínnel. Hamar megkapja a színét, teljes érésben, vagy túlérésben kezd kissé puhulni, de a hús konzisztenciája, meg sem közelíti a Magyar Kajszi lágyságát. Édes, nem különösebben zamatos, a héja alatt egy közepes savassággal(emiatt jól el lehet különíteni más fajtáktól). Nekem nagyon nem jön be az íze, páromnak meg ez a kedvence, úgyhogy majd te is eldöntöd, hogy ízlik-e.
Ki nem vágom őket, de tovább sem szaporítom.
 


  2015.03.22. 20:45  Hozzászólás
  •   1676   


---
 
Nekem van 5 db Kiotóm egyenlőre szépek, egyformák, eléggé fejlettek, januárban volt egy éve, hogy ültettem, majd teszek fel képet ha virágoznak.
 


  2015.03.22. 20:35  Hozzászólás  Válasz Vebber (1669) hsz.-re     Olvasás  
  •   1675   


---
 
Kiástam, és kiültettem a szomszédos külterületi telekre. Pénteken kimentem megmetszeni, leginkább egy bokorra hasonlít, ami maradt belőle és a három "ágán" 20-30 cm-es tüskére hasonlító, de virágrügy hiányában "termő"nyársnak nem nevezhető valamik nőttek. Most nem permetezem, hátha így NEM viszi el a moníliás ágelhalás :)
Ha a Harlayne sem jön be, van még pár ötletem :) ; a többi kajszi működik a kertben és a szomszédságban is. Vagy arra a helyre majd más gyümölcsfát ültetek.
 


  2015.03.22. 20:33  Hozzászólás  Válasz Vebber (1669) hsz.-re     Olvasás  
  •   1674   


*
 
Egy friss kép az anno őszibarackra szemzett Big Red-ről :
nagyon szépen be van rakódva virágrügyekkel.

A Kiotoról csak annyit ,én elméletileg idén tudom megkostolni.Azt azért mindenképpen megvárom,nálam Ishtarán vannak.
Kajszi elfagyás mióta kertészkedek a domboldali birtokomon egyszer volt,pár éve ami mindent vitt gyakorlatilag...de már 1-2 centis gyümölcs állapotban.Ha ízben a Harmat,Ceglédi bíbor,harcot triónál kicsit is jobb lesz akkor marad...nálam ezek /voltak/ a negatív ízüek eddig.
 


  2015.03.22. 20:05  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1672) hsz.-re     Olvasás  
  •   1673   
Avatar

terra alapító
 
A törpésítő hajlam az álmoskönyv szerint gyorsabb termőre fordulást és sűrűbb berakódottságot eredményez a lassabb keringés miatt.
 


  2015.03.22. 19:03  Hozzászólás  Válasz Vebber (1669) hsz.-re     Olvasás  
  •   1671   


---
 
Nem én vagyok, azért van kitakarva a szemem, hogy ne lehessen felhasználni ellenem :)
Big Redem nincs. Gf+őszi kombóra jövő héten oltok párat, meglátjuk, hogy viselkedik.
 


  2015.03.22. 19:01  Hozzászólás  Válasz Vebber (1669) hsz.-re     Olvasás  
  •   1670   


---
 
Ha a Harlayne se jön be, majd keresünk tovább. Amúgy sem a cél, hanem az út a fontos :)
 


  2015.03.22. 18:44  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1668) hsz.-re     Olvasás  
  •   1669   
Avatar

---
 
Jó, hogy hozod az alany témát. Első éves tapasztalat, hogy ugyanaz a fajta, teljesen egyformán viselkedik különböző alanyokban. Őszibarackra korona magasságban oltott, ugyanúgy áll, mint myrabolán alanyban, vagy akár Ceglédi Óriásba (ez korai virágzású) oltva.

Weiva mint alany, még meg sem nyikkant, de a bele oltott kajszi közel áll a virág nyílásig.
/A képen te vagy? fészbúúkon látszol/

Big Red, hogy áll nálad, érte fagykár?

Lactarius,
átoltottad a Kiotot, vagy kidobtad tövestől? Mi lesz, ha a Harlayne sem jön be?
 


  2015.03.22. 18:31  Hozzászólás  Válasz Vebber (1666) hsz.-re     Olvasás  
  •   1668   


---
 
jav..png

Dehogy termett, ősszel ültettem. Ha van valami, amiről legendákat zengnek, és sikerül belőle szerezni, akkor mindig az a legjobb :)
Amúgy itt a legfőbb gond az, hogy sokunknak az új fajták többsége, mirabolánon van, és ez nagyon nem lesz jó, fagytűrés szempontjából.
Nálam a magyarok többsége, és sok más is, szilva törzsön van, jó magasan, így is kevesebb az esélye a fagyásra.
Aki meg nem nagybanira termel, és nincs több ezer fája, az nyugodtan ki is emelheti a fák koronáját, a talaj menti fagyok zónájából.
 


  2015.03.22. 18:29  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1663) hsz.-re     Olvasás  
  •   1667   


---
 
A Kiotot már én is száműztem, érzékeny mindenre. A helyére Harlayne került ;)
 




  2015.03.22. 15:09  Hozzászólás  Válasz Vebber (1664) hsz.-re     Olvasás  
  •   1665   


---
 
igen, ettől - érési idejében - a Magyar Kajszi sokkal jobb. Én azt hiszem, jelenleg a Harlayne továbbszaporítását fogom preferálni.
 


  2015.03.22. 14:43  Hozzászólás  Válasz andras (1662) hsz.-re     Olvasás  
  •   1664   
Avatar

---
 
Biztos, Csárlitól vettem őket.

Stiszteletes,
arról nem is beszélve, hogy ezek mellé a Kioto még PPV érzékeny is, és fapusztulás sem ritka benne.
Az elmúlt 2 hétben szinte minden reggel fagyott, -5, -7 többször volt.
 


  2015.03.22. 14:34  Hozzászólás
  •   1663   


---
 
Nálam még nincs virágzás, de legelőrébb nálam is a Kioto van. Ma végeztem vizsgálatot, és legalább 60%-os a fagykár. Ennek örömére, jó néhány tavalyi szemzésemet ki is kapartam, ezt a fajtát én leépítem, ízre, méretre nem kiemelkedő (sőt), így ha fagytűrése sincs, akkor kár tartani.
Utána jön a Farely 40 %-os fagykárral (sajnos), a magyaron kb 20%, a Kuresia és a többin elvétve találtam fagyott bibét. A legkésőbbi Farclo, még csak most indulgat, még nincs vele baj.
2 napja, nálunk reggel -5 fok volt.
 




  2015.03.21. 21:08  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1657) hsz.-re     Olvasás  
  •   1660   
Avatar

---
 
Átmentem kertész üzemmódba.Abbahagytam a munkaidő utáni maszekolást teljesen. A főnökeimnek bejelentettem, hogy még 2 évig számíthatnak rám. Aztán abbahagyom a szakmát és utána kertészkedni fogok mint Alibá. Az a tervem, hogy addigra legalább kétszer annyi fám legyen mint Alibának. Ehhez megtettem az első lépéseket.
Az remek lenne ha tudnánk találkozni, skype-n is már régen beszéltünk .
 


  2015.03.21. 20:57  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1658) hsz.-re     Olvasás  
  •   1659   


*
 
Azért gondoltam,hogy ne fogja vissza a tengely növekedését.
 


  2015.03.21. 20:52  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1646) hsz.-re     Olvasás  
  •   1658   


---
 
A felső három, még a helyén van. Majd holnap még átgondplom a javaslatodat.
 


  2015.03.21. 20:51  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1655) hsz.-re     Olvasás  
  •   1657   


*
 
Hát jól belelendültél :clap:

Én kb 10 új és kb ugyanennyi saját fajtából oltok,de csak 6-7 alanyom van /nem is kell több...nem új fákat akarok csinálni/,inkább a kevésbé bevált fajtákat akarom részlegesen /ill.1-2-t teljesen /átoltani.Nekem lassabban megy,az oltás nem annyira az erősségem...legalább is nem gyorsan.Emiatt is használok omega ollót.

Szóval sok sikert...a jövőben elképzelhető hogy elvetődök hozzád,mert a fiam a Táncsicsot választotta,ősztöl oda jár. ;)
 


  2015.03.21. 20:48  Hozzászólás  Válasz Alibá (1643) hsz.-re     Olvasás  
  •   1656   


---
 
Valamit feleztem, valamit nem. Majd kiderül milyen hajtásokat hoz. A nehézség abból ered számomra, hogy még ilyet nem csináltam, és nincs viszonyítási alapom. De majd jövőre... Hálás köszönet a képért, és a leírásért.
 


  2015.03.21. 20:44  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1647) hsz.-re     Olvasás  
  •   1655   
Avatar

---
 
Megoldódott a dilemmám. A köpönyeg kijavította az előrejelzést fagymentesre. Ma nekiveselkedtem csináltam 35 fajtából 70 oltást. A vesszőket úgy szedtem össze, hogy fórumtársakkal cseréltem. Azon kívül a faluban ahol dolgozok, végigkérdeztem a munkatársakat kinek van öreg jól bevált gyümifája a hegyen? Kaptam is öreg nevesincs fajtákról vesszőket. Így a korábban oltott és szemzett őszibarackokkal együtt ebben a szezonban 130-150-t oltottam eddig, de még holnap is folytatom, Körte alanyom már nincs, de almából még van bőségesen.
 


  2015.03.21. 20:30  Hozzászólás  Válasz Vebber (1653) hsz.-re     Olvasás  
  •   1654   


---
 
Megerősíted korábbi tapasztalatokat, és itt a fórumon többek által, több helyen leírtakat. Az őszibarack akár ültetésről. akár szemzésről /inkább alvó/, akár oltásról /február végi/ van szó, mindet sokkal jobban fogadja és tolerálja megfoganással, fejlődéssel, ha teljes nyugalmi állapotában végezzük.
 


  2015.03.21. 19:59  Hozzászólás
  •   1653   
Avatar

---
 
A télen több termő fámat kivágtam, azzal a tervvel, hogy lecserélem őket saját gyártmányú GF677, és egy GXN alanyúra.
Most már több éves tapasztalatból mondom, hogy a télen, december, január (ha jó az idő) végzett őszebarack telepítés működik.
Az összes télen ültetett őszibarack fa megindult.

Korábban őszi telepítésnél többször belefutottam én is, hogy nem eredtek meg. A "titok" véleményem szerint aban rejlik, hogy a fát akkor kell kivenni, mikor már teljesen nyugalomban van.

Idén így kevés őszibarack temés lesz, de remélem az új fák hamar beállnak, és hosszú távon is pozitív tapasztalat lesz.
 




  2015.03.21. 19:35  Hozzászólás
  •   1651   
Avatar

---
 
Mai állapot:
Kiotokon a virágokban döntően a bibe már elfagyva. Ceglédi Óriáson is találtam. Többit nem is néztem (kivéve két titkos favoritot).
A Kioto mindenesetre nagy csalódás :thumbdown: Nagy humbuk, hogy 150 fajtából ez a leginkább fagytűrő. Legszívesebben kivágnám őket, nem nagyon bízok benne, hogy majd jövőre...
Ezek vannak legjobban megindulva:

Kioto:



Farclo:

 


  2015.03.21. 19:30  Hozzászólás
  •   1650   


---
 
szerzolaszlo: Lassan kell hogy lássad a februári őszibarack átoltások eredményét. Ugye volt aki 1-2 %-ot, Jana11 pedig 80-90 %-os eredményességet jósolt. Látunk már valamit?
;) :H
 


  2015.03.21. 16:47  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1645) hsz.-re     Olvasás  
  •   1648   


*
 
...ja igen ,az oltóvesszők a hűtőben vannak.Az egy Tuleu Gras kivételével kizárólag alma és körte.Ilyenkor mást nem szoktam oltani /mondjuk őszibarackot amúgy sem.../
 


  2015.03.21. 16:45  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1645) hsz.-re     Olvasás  
  •   1647   


*
 
Bocs,ha felületes voltam.Szóval azért mert várhatóan akkor már melegebb lesz ,én nem szoktam a fokokat irogatni,mert nem is mérem.Nem szoktam elkapkodni,nem bízok a korai oltásban.A március végiek viszont nagyon jó arányban sikerültek eddig.A főnököm valóban hülye,de mivel hétvégére terveztem az oltásokat ebben nem tud meggátolni /akkor ugyanis nem dolgozok...a munkahelyen /
 


  2015.03.21. 16:40  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1640) hsz.-re     Olvasás  
  •   1646   


*
 
Én annyit hozzátennék,hogy a legfelső 3 vesszőt levenném tőből,a többit ahogy Alibá is Írja /bár az a kérdés hogy mi a cél: minél előbb megkostolni-ilyenkor marad előbb termővessző is,vagy minél előbb megnőjön-akkor inkább a korona-alkítással foglalkozni /
 


  2015.03.21. 07:03  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1621) hsz.-re     Olvasás  
  •   1645   
Avatar

---
 
Ezt kérdeztem: "Mit gondoltok hasznukra válik az oltásoknak, ha várok néhány napot, vagy meg se kottyan az esetleges 3-4 fokos fagy nekik és nyugodtan olthatok szombaton? "
Azért kérdeztem mert ti is írkáljátok a hőfokokat -5-ig és nincs tapasztalatom arról, mit szól a friss oltás ehhez, de a válaszod nem jelent segítséget. Mert abból nem tudok következtetni, azért oltasz jövő héten, mert akkor lesz oltóvessződ, vagy azért mert a hülye főnököd nem ad előbb szabadságot, vagy netán azért, mert jót akarsz az oltásodnak? Úgy döntöttem, ha kivilágosodik, felmegyek a kertbe és oltani fogok.
 


  2015.03.21. 06:36  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1639) hsz.-re     Olvasás  
  •   1644   
Avatar

---
 
:roll: Amit videót feltöltöttél azon az látszik, hogy az ágzúzód apró darabokra vagdossa az ágakat. Ha ez az apró anyag mennyiség szétterítve marad a talajon, milyen munkában akadályoz?
 


  2015.03.20. 22:56  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1636) hsz.-re     Olvasás  
  •   1643   
Avatar

terra alapító
 
Ha orsót akarsz, nézd meg a TUDÁSTÁR-ban. Ot részletezve van. A mostani állapothoz azt javaslom, hogy a fele hajtást vágd vissza 3 rügyre, a násik fele meg had teremjen. Estleg, ha soknak találod a termőt, akkor a többletet tőből.
Most metszettem meg az egyik fát , így néz ki :
2015.03.20. Ő.b.-fa metszés után kicsi SZÖVEGES.JPG
 


  2015.03.20. 21:40  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1639) hsz.-re     Olvasás  
  •   1641   


---
 
Laci, láttam neten ilyen gally bálázót :)
nem érné meg összebálázni, majd azzal fűteni otthon?

én kicsibe saját fákról gyűjtöm, többnyire darálóm és vagy eltüzelem, vagy mulcsozok vele :)
persze más sok fánál tudom, azért említem a bálázót :)
 


  2015.03.20. 21:37  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1638) hsz.-re     Olvasás  
  •   1640   


---
 
Mindenképpen meghallgatom őt is! Amúgy tőled származik, Cresthaven... És a tavalyiak közül is van amelyik már éledezik.
 


  2015.03.20. 21:19  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1636) hsz.-re     Olvasás  
  •   1638   


*
 
Ha hagyományos orsót csinálsz,akkor alul marad 3 vázág ,fölötte csak évente rotált termővesszők a tengelyen. Ali bát keresd,ő pontosabban elmondja a technikát.
 




  2015.03.20. 20:44  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1635) hsz.-re     Olvasás  
  •   1636   


---
 
Igen, az lenne a kérdésem, hogy hogyan? Néztem máshol képeket, leírásokat, de ott több évi metszéssel jutottak el odáig.
 


  2015.03.20. 20:40  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1633) hsz.-re     Olvasás  
  •   1635   


*
 
Hát sztem orsót azt tuti lehetne belőle csinálni...
 




  2015.03.20. 20:35  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1627) hsz.-re     Olvasás  
  •   1632   
Avatar

---
 
Igen, sajnos sztem sem tolerálják, ezért is írtam latolgassuk.
Idén mindenképp jobb a helyzet nálam, mert a fák nincsenek annyira megindulva. A február végi melegek viszont nagyon nem hiányoztak, és most a hidegek miatt lassítottak a fák, de legalább 8 nappal előrébb járnak.
 


  2015.03.20. 20:33  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1628) hsz.-re     Olvasás  
  •   1630   


*
 
Hát a képfelrakás nem lett az igazi..amekkorába nekem bejön azon alig látok vmit...olyan kicsi a kép.
 


  2015.03.20. 20:32  Hozzászólás
  •   1629   


*
 
Ma szerencsére meg tudtam csinálni a lemosózást /igaz csak egyszer,de a tavalyihoz képest ez is előre lépés/
 


  2015.03.20. 20:31  Hozzászólás
  •   1628   


---
 
2013as őszibarack alvószemzés. Kérdezném a nálamnál jobban hozzáértőket, milyen koronaforma lenne ennél a legideálisabb? Esetleg orsó? Miből és mennyit vágjak? Segítsetek.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron