Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2015.04.07. 19:50  Hozzászólás  Válasz Alibá (1858) hsz.-re     Olvasás  
  •   1859   
Avatar

---
 
Alibá az összes fajta kajszi elfagyott? Milyen hideg volt ott?

Ahogy nézegettem a fáimat, nem olyan rossz a helyzet, pedig rosszabbul szoktam állni. A Ceglédi Óriás elfagyott megint takarosan, ahol még eredeti, a Kioto is rosszul mutatkozott be, de a többi nem annyira vészes, sőt..
Olyan is van ami még csak bimbós.

A képen láthatók szerint, a kert nagyon szépen rendben van, le a kalappal.
 




  2015.04.07. 19:41  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1848) hsz.-re     Olvasás  
  •   1857   


*
 
A vérbélű körtén /már amit meglévő fába oltottam /látszik 1-2 virágrügy,némi szerencsével idén lesz kóstoló.Az Avranchesin még nincs,a Tegerán már tavaly is volt :thumbup:
 


  2015.04.07. 19:37  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (1854) hsz.-re     Olvasás  
  •   1856   


---
 
Laca, én már többször és sokszor elkárhoztam. Az őz olyanokat csinált a bekerített almásban is, hogy néha azt mondtam, szántszándékkal, tudatosan ment meghatározott fához, fatörzsvédőt kicibált, szépen módszeresen centinként lehasgatta a háncsot. És nem megette, hogy a nagy hideg, táplálék, meg minden. Á...ment a következőhöz... Bekerítetlen területen a fatörzsvédő még külön dróttal szorosan körbekötve a kis fán. Azt is leszedte, és tönkretette. Ahogy ahogy te is mondod, szándékos károkozás miatt nagyon nem vagyunk barátok a mesék kedves állatával. ha tehetem, őzpörköltet vagy őzsültet kérek azóta...
 


  2015.04.07. 13:10  Hozzászólás  Válasz Alibá (1852) hsz.-re     Olvasás  
  •   1853   


---
 
Igen, permetezd meg, mert míg kórónak nem szárad és le nem esik a virág, addíg a száradófélben sziromlevélen, csészelevélen ott a monília-spóra és fertőzi az egészséges, már kötődött virágokat , levélkezdeményezéseket is. A bibe nem látszik, a sárga fejű porzók valóban látszanak, a zöld fejű termőről leesett vagy lefagyott a zöldike, mert hát ez a termő a legérzékenyebb a fagyra. A porzók tövénél, a pirosas sziromlevelet ha lebontod akkor látod igazán az ilyen típusú virágnál, mi van. Nem szívesen írom, de a porzód tönkremehetett, utána kinyílott a meddő virág, de lehet nem fogsz zöld aljat találni a sziromlevelek alatt, mint kis barackot, ebből a típusú virágból nem várható gyümölcs sajna. De hát lehet még a fádon jó terméshez elegendő, egészséges virágzat.
 


  2015.04.07. 12:22  Hozzászólás
  •   1852   
Avatar

terra alapító
 
Ez egy kajszi virág, ami bimbó volt mikor fagyott, azóta nyílt ki. Hol itt a bibe? Él? Én csak a porzókat látom.
2015.03.04.07.Kajszi virág fagy után.JPG


Még egy kérdés: az elfagyott, elbarnult, száradó félben lévő kajszi virágokon keresztül fertőz még a monilia? Permetezzem?
 


  2015.04.06. 21:09  Hozzászólás  Válasz Ziza (1850) hsz.-re     Olvasás  
  •   1851   
Avatar

terra alapító
 
Várják a jó időt! ;) Időnként megnézem őket (pl. ma is) és azt látom, hogy az oltóvesszők élnek, zöldek, az anyafa rügyei indulnak, de az oltóvessző rügyei csak kucorognak. Ha változik a helyzet /kihajt, vagy elszárad/, majd teszek fel képet.
 




  2015.04.06. 19:55  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1846) hsz.-re     Olvasás  
  •   1849   


---
 
jó neked, nálam a pocok nagyobb odafigyelést igényel, mint a fagy elleni védekezés.
 


  2015.04.06. 19:50  Hozzászólás  Válasz Vebber (1845) hsz.-re     Olvasás  
  •   1848   
Avatar

---
 
A múlt héten voltam a magfalvás Géczy Gábor előadásán. Azt mondta, szalmaréteget szórt a földre, melynek az alja egy idő után olyan vizes lett, hogy cuppogott, pedig nem volt eső. Ezt azzal magyarázta, hogy a víznek a fizika folytán van egy tulajdonsága. Mindig a könnyebb fajsúlyú közeg felé halad a kapilláris ereken keresztül. Ezt én se megerősíteni, se megcáfolni nem tudom. Viszont azt tapasztaltam, amikor a legnagyobb kánikulában felemelem a földről a takarást, alatta párás a talaj felülete. Aminek a magyarázatát szintén nem tudom.
Alföldi homokkal nem volt még dolgom, azt nem ismerem. A Balatonon viszont van egy kis nyaralóm, ahol a talaj balatoni szürke homok. Korábban ott is kertészkedtem egy kicsi területen. Ott is takartam a zöldségest és a gyümölcsfákat. A paradicsom takarás kivételével minden gondozás nélkül szépen termett és kajszifám is jól érezte magát. A paprikám nem volt hajlandó teremni.
 


  2015.04.06. 19:26  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1843) hsz.-re     Olvasás  
  •   1847   
Avatar

terra alapító
 
Nekem néhány fám így volt takarva, most kell lóhalálában felszámolni - milyen "jó", hogy már nem lehet égetni - mert nemcsak pockok vannak alatta, hanem más, utálatosabb is. Elég lesz kiírtani. Ehhez sajnos az egyik szomszédot is fel kéne számolni, nemcsak a fák alatti vastag takarást.
 


  2015.04.06. 18:53  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1844) hsz.-re     Olvasás  
  •   1846   
Avatar

---
 
Két telkem van. Egyik a városban. (vasút állomástól 10p gyalog, ahol a lakóházam van.) Ott menyétjeim vannak. Látni ritkán lehet őket, de a nyomaikat naponta, no és a hancúrozásuk elárulja őket. Azok kordában tartják a pockokat. A másik telkemen a város szélén, viszont rókáim vannak. A telek fele egyenes, a másik vele lezuhan a völgybe. A meredek domboldalam beerdősödött, ott két kotorék is van. Feljár a két rókacsalád pockozni a fáim közé, látszik a kaparásuk a földben. kb. 10 éve költöztek hozzám, miután nem bántom őket, jól érzik magukat. Így kölcsönösen elégedettek vagyunk egymással. Mind a rókák, mind a menyétek részéről.
 


  2015.04.06. 17:52  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1843) hsz.-re     Olvasás  
  •   1845   
Avatar

---
 
Homokon ez nem megy ilyen egyszerűen. Néhány, kötött, jó nedvesség tartó talajt igénylő fának (alany miatt) gödrében ültetéskor komplett talajcsert végeztem, jó minőségű fekete földdel. 100cm ármérő, 80-100cm mély.
Hétvégenként locsolnom kell őket, mert elég gyorsan távozik a víz ekkora tömegben is belőlök. Az eredeti helyén (ahonnan vettem), kevés eső után olyan sár van, hogy nem tudnak a tengeri földre kimenni.

Vagyis a mondókám lényege, amit előbb is írtam, folyamatos pótlás kellene esőből, a takarás mellett is. Azért kell/ene nagy területet takarni, mert hamar elszivárog oldalra is, ahogy melegedik az idő.

A másik ami miatt takarni nem fogok a fák tövében, az az, hogy a takart talajban hamar megjelennek a kártevők, mint pl. a pajor. /Ekkora fánál mint a képen, már nem nagyon számít, de ez már a vizet is megtalája, elég mélyen van a gyökere./
 




  2015.04.06. 16:28  Hozzászólás  Válasz Vebber (1841) hsz.-re     Olvasás  
  •   1843   
Avatar

---
 
A takarás úgy működik, mint egy föld alatti víztározó. Ha ősszel letakarod a talajt, az tavaszig megőrzi a csapadékot, ami a tél folyamán az égből érkezik. Bemutatom hogy néz ki egy gyümölcsfa takarása. Természetesen ez csak egy variáció a sok közül. Bármivel lehet takarni, kinek milyen mulcsanyag áll éppen rendelkezésére.

Az egész kertet nem szükséges takarni, csak a gyümölcsfák alját és a zöldséges ágyásokat. Ez utóbbira is mutatok egy példát. Nálam az összes ágyás így van télre letakarva.
 


  2015.04.06. 12:26  Hozzászólás
  •   1842   
Avatar

terra alapító
 
Azt vettem észre, hogy a Ceglédi óriás azért lehet kevésbé fagytűrő, mert szinte teljesen egyszerre virágzik, a Gönci is csak kicsit húzódik el, míg a F@rclo és a F@rbaly nagyon elhúzódóan virágzik. Biztos hogy lesz rajtuk termés, a -5 ellenére.
Szombaton Folicur solo-t kaptak az őszivel együtt, a Dixired már virágzik, a Padana most kezdi, de már mind egérfüles.
 


  2015.04.06. 08:51  Hozzászólás  Válasz Flanell (1836) hsz.-re     Olvasás  
  •   1841   
Avatar

---
 
Kedden hajnalba volt egy kevés. Kapartam is az autó ablakát, mert fagyott ahogy derültté vált. Akkor felhő híján kemény fagy lett volna, de elvonulhattak volna azok a felhők 3 órával későb is.

Márciusban meg szinte 0 csapadék volt.

Kedvescimbora!

A takarás csak akkor érne valamit -amellett, hogy az egész kertet be kellene takarni- ha esne az eső néha.
 


  2015.04.06. 06:51  Hozzászólás  Válasz edit (1837) hsz.-re     Olvasás  
  •   1840   


---
 
Nálunk se esett túl sok, de mindig egy kicsi, akár csak negyed mm. Ami pont elég a tafrinának, főleg hideg időben.
 


  2015.04.05. 18:00  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1838) hsz.-re     Olvasás  
  •   1839   
Avatar

terra alapító
 
Az azért érdekelne, hogy ásás veteményezés után kora tavasszal mivel takarod? Az enyém fátyolfóliával van takarva, de az nem számít. Más mulcsanyag most nálam nincs. És ha lenne is, a nem létező esőt az se tudná visszatartani...
 


  2015.04.05. 17:35  Hozzászólás  Válasz edit (1837) hsz.-re     Olvasás  
  •   1838   
Avatar

---
 
Aki rendszeresen takarja a talajt annak nincs ilyen problémája. Nálam ép az ellenkező szokott előállni. A tavaszi talajlazításhoz túlságosan vizes a talaj és nehéz rajta úgy munkálkodni, hogy az ne tömörödne össze.
 


  2015.04.05. 15:09  Hozzászólás  Válasz Flanell (1836) hsz.-re     Olvasás  
  •   1837   
Avatar

terra alapító
 
Száraz bizony errefelé.Esett összesen 8 mm az elmúlt időszakban, de már nyoma sincs, minden porzik, mint a sivatagban.
 


  2015.04.05. 14:05  Hozzászólás  Válasz Vebber (1835) hsz.-re     Olvasás  
  •   1836   


---
 
Száraz idő? A te kerted felett tető van? :shock:
Nálunk mostanában alig van olyan nap, mikor legalább pár apró csepp ne esne. Plusz a hideg idő, fagy...
Pénteken először permeteztem hóesésben, az ősziket tafrina és a sárgabarackokat monília ellen. :R
Na jó, ez kissé túlzás azért, mert mikor mentem kifelé, akkor annyira esett a hódara, hogy az ablaktörlőt magasabb fokozatra kellett kapcsolni, de kint már szerencsére csak egy nagyon kevés esett, és a permetezéssel megvártam, hogy nagyjából elálljon. (Addig párszáz nárciszt és jácintot szedtem, piacra.)
Amúgy Folicurt használtam, ez már a második permetezés volt.
Ma néztem, vannak megbarnult sárgabarackvirágok, de szerintem 10 % alatt marad a kár, még a lejtő alján is. (Szerencse, hogy a kökénybozót még nem nyílt ki teljesen, így át tudott folyni rajta a hideg levegő - volt már olyan húsvét hétfő, hogy még a szőlőkarok is elfagytak a teknőben a kinyílt kökényvirágok miatt.)

Mikor még őszibarackosom volt, ott gyakran nagy kárt okozott a tafrina a permetezés ellenére is, a mostani telkeimen nem jellemző, még permetezés nélkül sem, de idén már láttam tafrinás levelet, úgyhogy védekezek.
 


  2015.04.04. 21:55  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1829) hsz.-re     Olvasás  
  •   1835   
Avatar

---
 
Miből gondolod? Idén még nem permeteztem ellene -lemosón kívül- (száraz az idő), mára terveztem, de elhalasztottam, nem láttam még értelmét.
 




  2015.04.04. 20:43  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1829) hsz.-re     Olvasás  
  •   1831   


*
 
Én sem tartom akkora problémának..egy részét leviszi a leveleknek..aztán ha jön a jó idő eltűnik...addig kell kihúzni.
 


  2015.04.04. 20:10  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1829) hsz.-re     Olvasás  
  •   1830   
Avatar

terra alapító
 
Ó, a tafrinával haverok vagyunk, az nem jön, mert csak egy, illetve most már 4 termő őszibarackom van, az nem csinál kellő kárt. Szóval idénre jégeső kell hogy mindent lerendezzen. De ha igazam lesz, Isten bizony lefedem az egész kertet.
 


  2015.04.04. 19:47  Hozzászólás  Válasz andras (1827) hsz.-re     Olvasás  
  •   1828   
Avatar

terra alapító
 
Nehéz időszak ez most mindenkinek, ha itt megmaradó hó hullana én rögtön a kardomba dőlnék. Tavaly a monília vitt el mindent, 3-4 éve minden lefagyott. Tavaly előtt jó év volt. Gondolom idén jégeső lesz a meglepi.
 


  2015.04.04. 19:30  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (1825) hsz.-re     Olvasás  
  •   1827   
Avatar

---
 
Tegnap és ma délelőtt, egész végig hullt a hó. A környező dombokon meg is maradt. Kicsit mínuszba csúsztunk, de nem veszélyesen, felhős volt az ég.
Ma estére kiborotválkozott, ezután jön a haddelhadd. Szerencsére a virágok még nem bomlottak.

Holnap valamikor haza jutok, alig várom. Megnézem a múltévi szemzéseimet is, öl a kíváncsiság.
 


  2015.04.04. 18:36  Hozzászólás  Válasz Totya (1824) hsz.-re     Olvasás  
  •   1826   
Avatar

terra alapító
 
Ha szétszeded a virágot, látod benne a kis barackot. Ha zöld akkor jó, ha barna, akkor...
Nálam elég sokat megfogott. Ahogy nézem még nem vészes, nem kell majd ritkítani, de több már ne fagyjon le. Természetesen egész nap viharos szél, este tökéletes szélcsend.
 


  2015.04.04. 16:27  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1823) hsz.-re     Olvasás  
  •   1824   


---
 
jóval előrébb vagytok mint felém :)
magyar kajszi , mandula kajszi még csak piros bimbós, itt ott 1-1 fehér bimbósat ma már láttam :)
ősziknél a bimbók még csak most kezdenek kicsit rózsaszínesedni :)
szomszéd néni nagy magyar kajszija most kezd nyílni, sajnos hajnalban azt is megcsípte a fagy...barna sziromleveleket láttam rajta, azon kívül miből látszik még hogy lefagyott? :)
 


  2015.04.04. 13:36  Hozzászólás
  •   1822   


---
 
-3,2 volt nálunk 2m-en :(
3:20-tól 6:25-ig voltunk negatívban.
Ceglédi arany virágai között látok barnát, Bergeval takarva volt és gyertya, semmi baja :)
szőlődombunkra vittem hőmérőt, igaz nem árnyékolva csak a tetejére tettem kartonlapot, ott -4,4-et mértem, eléggé meglepődtem, kevesebbet vártam, igaz itt jó 50-70cm között mértem..... :thumbdown:
 


  2015.04.04. 12:28  Hozzászólás  Válasz Vebber (1801) hsz.-re     Olvasás  
  •   1821   


*
 
Én meg,mert 3 napig nem voltam itthon :roll: ..a barackot nagyon még nem vizsgáltam.A Big Red elvirágzott,a többi teljesben vagy 90 %-osan...majd meglátjuk mi marad,amíg le nem megy ez a hülye idő addig nem érdemes foglalkozni vele...
 






  2015.04.04. 08:01  Hozzászólás  Válasz Ziza (1817) hsz.-re     Olvasás  
  •   1818   


---
 
Amelyik még nem virágzik (Harlayne, Kioto) talán. De a nagyobb fák már virágban vannak/voltak.
 










  2015.04.03. 21:15  Hozzászólás  Válasz gergerg (1809) hsz.-re     Olvasás  
  •   1812   
Avatar

---
 
Ne menjen el, gondolj arra, jövőre is jó lenne a fa.
Ahogy nézem a máskor szerencsésebbek, most nem állnak jól. Mozonak is igencsak fohászkodni kell felhőért, esőért.
Mozo, egyébként néha beköszönhetnél ide is, nem értem miért nem tetted már.
 


  2015.04.03. 21:12  Hozzászólás  Válasz Tintus (1807) hsz.-re     Olvasás  
  •   1811   
Avatar

---
 
Folicurt Chorussal keverni szerpocséklás volt. Folicur magában is jó lett volna őszire, kajszira.
 




  2015.04.03. 20:53  Hozzászólás  Válasz Tintus (1806) hsz.-re     Olvasás  
  •   1809   
Avatar

terra alapító
 
Ahogy nézem a hőmérsékletet, lehet hogy semmilyent. Ha lefagy, ami jelen állás szerint elég valószínű (most -1 -2 fok van) úgy el megy reggelre a kedvem hogy nem lesz permetezés.
 




  2015.04.03. 20:50  Hozzászólás  Válasz Tintus (1806) hsz.-re     Olvasás  
  •   1807   


terra alapító
 
Most este 6 kor sikerült megpermetezni végre. Csináltam egy folicur+chorus keveréket és őszire és kajszira is ment.
 




  2015.04.03. 20:09  Hozzászólás  Válasz Vebber (1804) hsz.-re     Olvasás  
  •   1805   


---
 
1. módszer: Mikroszórófejes, koronában öntözés.
2: gyertya-amit én sem kaptam, így rögtönöztem pár félét. Az egyik nevetségesen egyszerű - leszúrható, fából van, a teteje vízszintes, és ide rakom a gyertyáimat, amit még az egyik nagy áruházban vettem, tavaly halottak napján, leárazva. Itt a kísérlet az lesz, hogy hány gyertya/mécses kellhet/ fa.
3. Kaptam 2 féle "csodaszert", melyeket kipermeteztem. Nem sok infóm van róluk, annyira újak. Ha valamelyik beválik, majd beszélünk róla.
Hagytam mindenhol kontroll csoportot is, összehasonlítás végett. Nálam már van olyan őszi, meg kajszi, ami elvirágzott, úgyhogy nem ülhetek a seggemen, csodára várva. Megállt a szél, felhő sehol, úgyhogy azt hiszem, nem sokat fogok ma aludni.
 


  2015.04.03. 19:56  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1803) hsz.-re     Olvasás  
  •   1804   
Avatar

---
 
Milyen fagyvédelmek? Írj már róluk, na meg honnan szerezted be.
Gyertyát próbáltam venni nulla sikerrel.

Jana, nincs mit izgulni, a balaton környékén, nyírségben már most is van ahol épp csak nem fagy. Csodálkoznék, ha reggelre nem lenne -5 többfelé az országban.
 


  2015.04.03. 19:50  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1802) hsz.-re     Olvasás  
  •   1803   


---
 
Ki akarok próbálni több féle fagyvédelmet is, úgyhogy én kifejezetten várom, hogy fagyjon egy keményet!
 


  2015.04.03. 19:27  Hozzászólás
  •   1802   


---
 
Nagyon komoly dolog a fagy az őszinél és a kajszinál. Még nagyon szurkolni kell, mert -2 fok környékén már baj van. Viszont a nem öntermékeny kajsziknál még nagyobb az, hogy hideg lévén nem járnak a méhecskék, bogarak. A virágzás meg javában zajlik sok kaszifajtánál, az őszik még inkább bimbóban.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 6 vendég