Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.




  2015.10.24. 18:57  Hozzászólás
  •   2837   


---
 
Tisztelettel kérdezném, van e valakinek Stark Early Orange kajszija. Érdekelne a tapasztalat, tavaszi fagytűrés, virágzás, termőképesség, érési idő és íz témakörökben. Ha igen, köszönöm az ismertetést.
 




  2015.10.23. 12:07  Hozzászólás  Válasz Alibá (2834) hsz.-re     Olvasás  
  •   2835   


---
 
Üdv.vegyszerezve volt és a polcsin vastag szára ahogy bomlott el ,ott befestette a talajt.Egyébként a sorközöknél is voltak ilyen foltok,csak ott meg lett tárcsázva :)
 




  2015.10.22. 21:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2832) hsz.-re     Olvasás  
  •   2833   


---
 
Mirabolánon :)Kétszer volt öntözve +egy kis volldünger granulátum meg permetezéskor amalgerol
 




  2015.10.22. 20:34  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2830) hsz.-re     Olvasás  
  •   2831   


---
 
Köszönöm,a bergeronokat nem mertem felrakni,mert az egy kicsit elpermeteztem és ugy nézki mint az oroszlán farka/csak a végén van levél a többi kopasz :)/ :)
 




  2015.10.22. 19:35  Hozzászólás
  •   2829   


---
 
Kép002.jpg
Tavalyi ültetésű orangared
Megtekintve 12260 alkalommal.

Kép003.jpg
szintén tavalyi ültetés veecot :)
Megtekintve 12260 alkalommal.

 


  2015.10.20. 16:48  Hozzászólás
  •   2828   
Avatar

terra alapító
 
Orangered és Zard kajszi monilia fertőzöttsége 3 éve elhagyott ültetvényben:

images.jpg
------------------------
Megtekintve 12457 alkalommal.

 


  2015.10.19. 20:15  Hozzászólás  Válasz alex (2826) hsz.-re     Olvasás  
  •   2827   


*
 
Csak teljes érésben jóízű. Egyébként savanyú. Feldolgozásra nem alkalmas.


Köszi Alex. Eltérő véleményeket olvastam, de senki sem dicsérte agyon.
Megpróbálom visszacserélni valamivel.
 


  2015.10.19. 19:58  Hozzászólás  Válasz Rigel (2823) hsz.-re     Olvasás  
  •   2826   


---
 
Goldrich: július elején érik. Gyümölcse nagyméretű, narancsszínű. Csak teljes érésben jóízű. Egyébként savanyú. Feldolgozásra nem alkalmas. Erős felfelé törő koronát nevel. Vírusellenálló.
 




  2015.10.19. 18:44  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2822) hsz.-re     Olvasás  
  •   2824   


---
 
Gondolom azért nem írt senki, mert nincs. Gyakorlatilag beszerezhetetlen, génbankban a nem kiadható kategória. Sajnos.
 


  2015.10.19. 18:16  Hozzászólás
  •   2823   


*
 
Sziasztok!

Van valakinek Goldrich kajszija? Tudtok mondani róla valamit ?

Érdekelne az ízvilága, betegségérzékenysége és fagyállósága.

Köszönöm!
 




  2015.10.14. 19:46  Hozzászólás  Válasz fresno (2820) hsz.-re     Olvasás  
  •   2821   


*
 
Bár az első kettő nincs,a Suncrestet ki nem hagynám :thumbup:
 


  2015.10.14. 13:01  Hozzászólás
  •   2820   


---
 
A Springcrest,Red haven,Suncrest mai napig megállják a helyüket Kaliforniában is!
peaches-fresh5 (1).jpg
------------------------
Megtekintve 12968 alkalommal.

 




  2015.10.12. 13:37  Hozzászólás
  •   2818   


---
 
Szombaton, a nagy esők előtt, leszedtem a Tardibellákat. Ekkor még kemények, nyomásra finoman gumisnak tűntek, de nem láttam értelmét tovább fenthagyni őket. Mára elérték fogyasztási érettségüket, nagyon édesek, kellően savasak, fűszeres zamattal, igen jó ízűek, a leírások megfelelnek róla, olvadó húsú, közepesen leves, a mag körül pirosas a húsa. Kár hogy csak ennyi termett, így októberben nagyon jól esik.
tardib.jpg
------------------------
Megtekintve 13095 alkalommal.


tardi.jpg
------------------------
Megtekintve 13095 alkalommal.

 


  2015.10.11. 21:07  Hozzászólás  Válasz fresno (2816) hsz.-re     Olvasás  
  •   2817   


---
 
Sweet Juana szabadalma az USA-ba. Elég sok fajtából keresztezték össze.
Kiadási szám USPP19594 P2
Kiadvány típusa Elfogadva
Benyújtás száma US 12/012,466
Közzététel dátuma 2008. dec. 23.
Iktatás dátuma 2008. febr. 4.
Iktatás dátuma 2008. febr. 4.
Feltalálók Gary Neil Zaiger, Leith Marie Gardner, Grant Gene Zaiger
Eredeti jogtulajdonos Gary Neil Zaiger, Leith Marie Gardner, Grant Gene Zaiger
Idézet exportálása BiBTeX, EndNote, RefMan
Besorolások (4), Jogi események (1)
Külső linkek: Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatala (USPTO), USPTO – Engedélyezés, Espacenet
Peach tree named ‘Sweet Juana’
US PP19594 P2
ÖSSZEGZÉS
A new and distinct variety of peach tree (Prunus persica). The following features of the tree and its fruit are characterized with the tree budded on ‘Nemagaurd’ Rootstock (non-patented), grown on Handford sandy loam soil with Storie Index rating 95, in USDA Hardiness Zone 9, near Modesto, Calif., with standard commercial fruit growing practices, such as pruning, thinning, spraying, irrigation and fertilization. Its novelty consist of the following combination of desirable features:
1. The tree being a regular and productive bearer of large size fruit.
2. Fruit holding firm on the tree 7 to 8 days after maturity (shipping ripe).
3. Producing fruit with a high degree of attractive red skin color.
4. Vigorous, upright tree growth.
5. Fruit with a mild, sweet, sub-acid flavor.
6. Fruit with good storage and handling quality.
KÉPEK(1)
Patent Drawing

SZABADALMI IGÉNYPONTOK(1)
1. The present new variety of peach tree (Prunus persica), substantially as illustrated and described, characterized by its large size, vigorous, upright growth, being a productive and regular bearer of large size, late maturing, yellow flesh, clingstone fruit with a very good flavor and eating quality; the fruit is further characterized by having an attractive red skin color and being relatively uniform in size throughout the tree.
LEÍRÁS
Botanical classification: Prunus persica.

BACKGROUND OF THE VARIETY: Field of the Invention
In the field of plant genetics, we conduct an extensive and continuing plant-breeding program including the organization and asexual reproduction of orchard trees, and of which plums, peaches, nectarines, apricots, cherries, almonds and interspecifics are exemplary. It was against this background of our activities that the present variety of peach tree was originated and asexually reproduced by us in our experimental orchard located near Modesto, Stanislaus County, Calif.

PRIOR VARIETIES:
Among the existing varieties of peaches and nectarines, which are known to us, and mentioned herein, ‘Zee Lady’ Peach (U.S. Plant Pat. No. 5,832), ‘O'Henry’ Peach (U.S. Plant Pat. No. 2,964) and ‘Giant Babcock’ Peach (U.S. Plant Pat. No. 1,353), ‘Summer Sweet’ Peach (U.S. Plant Pat. No. 8,07O) and ‘May Grand’ Nectarine (U.S. Plant Pat. No. 2,794).

ORIGIN OF THE VARIETY:
The new and distinct variety of peach tree (Prunus persica) was developed by us in our experimental orchard located near Modesto, Calif. from seed of an open pollinated proprietary seedling with the field identification number ‘378LN103’, (the pollen parent is unknown). The seed parent ‘378LN103’ originated from multiple crosses of the following peaches and nectarines, ‘O'Henry’ (U.S. Plant Pat. No, 2,964), ‘Summer Sweet’ (U.S. Plant Pat. No. 8,070), ‘Giant Babcock’ (U.S. Plant Pat. No. 1,353), ‘Zee Lady’ (U.S. Plant Pat. No. 5,832) and ‘May Grand’ (U.S. Plant Pat. No. 2,794) with various proprietary selected peach seedlings. A large number of these open pollinated seedlings were planted and grown on their own root system. Under close and careful observation, one such seedling, which is the present variety, exhibited desirable tree and fruit characteristics and in 2002, was selected for asexual propagation and commercialization.
 


  2015.10.11. 20:33  Hozzászólás  Válasz Vebber (2815) hsz.-re     Olvasás  
  •   2816   


---
 
Nem,én sem ismerek más oldalt még.Mikor arról Írtam kicsi a mély nyugalma az a Early Fresh Extreme 6-nak a Provedo oldalán olvastam.A sweet joana kiválasztásánál a Dawe Wilson oldalon hasonlítottam össze a Red heaven-t Sweet Juana-val mély nyugalmuk szinte megegyezik a Red Heaven-éval(800-950 óra). Na mondom ebben legalább nem lehet gond. Sweet Dream úgyszintén, Sugar Time 800 óra, Rich May 800-900 óra tehát elvileg elég jó fagytűrők.
 


  2015.10.11. 16:58  Hozzászólás  Válasz fresno (2814) hsz.-re     Olvasás  
  •   2815   
Avatar

---
 
Szeretnék késői őszit ültetni, de kevés infó van róluk.

Jól emlékszem, te írtad valamikor, hogy a korai őszik kapcsán utánanéztél mennyi a nyugalmi állapotuk?
Hol találtál ilyen oldalt, ahohol ezt is megadják? Egyedül a Dave Wilsont ismerem .
 


  2015.10.11. 16:30  Hozzászólás  Válasz Vebber (2813) hsz.-re     Olvasás  
  •   2814   


---
 
kis hazánk egyébként nagy nemzetünk északnyugati részén. A sweet juana idei ültetésű ezért nem tudok válaszolni de jövőre ígérem pontosan megírom itt mikor virágzik.
 


  2015.10.11. 16:07  Hozzászólás  Válasz fresno (2812) hsz.-re     Olvasás  
  •   2813   
Avatar

---
 
Fresno, szabad megkérdezni az ország melyik részén lax?
Sweet Juanavirágzott nálad idén? Korán, késő?
 






  2015.10.10. 19:56  Hozzászólás
  •   2810   


---
 
Üdv minden fórumtársnak!Szeretnék az ősz folyamán rich may őszibarack csemetét ültetni,tudnátok segíteni abban,hogy hol tudnám beszerezni.Elsősorban Csongrád vagy Békés megyéből lenne jó,vagy online rendeléssel,ha tud valaki beszerző forrást légyszi szóljatok!
 




  2015.10.06. 19:05  Hozzászólás  Válasz Vebber (2804) hsz.-re     Olvasás  
  •   2808   


*
 
Akkor nem tudom mi...
 


  2015.10.06. 19:04  Hozzászólás  Válasz Imre (2802) hsz.-re     Olvasás  
  •   2807   


*
 
Amióta megvan összesen nem szedtem róla 2 kilót..túl kései ,semmi ellen sem tudom ilyenkor megvédeni,meg csak ezért már nem érdemes kijárni a hegyre..ésszerűsíteni kell a gyűjteményemet,ez kiesett a rostán...
Rozsabogár...is,meg ami csak van a környéken...
 


  2015.10.06. 18:35  Hozzászólás  Válasz Vebber (2804) hsz.-re     Olvasás  
  •   2806   


---
 
Nálam az egyik szem, ahol folyamatosan éri a nap, az az oldala ilyen pirosas, homogén fedőszínű. A többi csíkozottan mosott.
 


  2015.10.06. 18:16  Hozzászólás
  •   2805   
Avatar

---
 
Múlt héten, mivel fagyokkal ijesztettek reggelente, leszedtem a Farclot.
Mindet jól tartotta még a szára, potyogás közelébe nem volt. Végül nálam is döntően megrepedtek, de csak kevéssé, és mind ugyanazon az oldalon a szár felől.

Ízével nem voltam elégedett, ezért kipróbáltam én is, mi van ha meleg éri. Konyhába letettem, majd tegnap megettük.
Határozottan jót tett az ízének, a savanykás íz teljesen eltűnt. Bőre kissé ráncosodott, eszembe is jutott vajon aszalni milyen lenne.?
A roppanós héj végig megmaradt, nem puhult, nem lett "plöttyedt".

Azonban mindenképp nagy szám volt, hogy már hétvégén -saját- mustot is ittunk. Jó is ez így egy kis must, egy kis sárgabarack :)
 






  2015.10.06. 16:52  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2801) hsz.-re     Olvasás  
  •   2802   


---
 
Miért szemzed át? Nem jó fajta? Neked is a rózsabogár rágja a gyümölcsöt?
 


  2015.10.05. 21:00  Hozzászólás
  •   2801   


*
 
Caldesi 2020...pár szemet meghagytak a bogarak...mondjuk ez átszemzés alatt áll:
 


  2015.10.05. 20:58  Hozzászólás
  •   2800   


*
 
Fiúk !

Van valakinek Tardibelle-je ?...2 éve szemeztem egyik fámba vmit...amit nem írtam fel,idén egy szemet kinevelt,a hétvégén sajnos le is esett...még pár nap kellett volna neki...sárga húsú...jó kései...mondjuk Tardit kaptam abban az évben
 


  2015.10.05. 08:37  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2797) hsz.-re     Olvasás  
  •   2799   


---
 
Szerintem a korai gyümiknél kb 2 hét a különbség, a nyáriaknál kevesebb, mert akkor itt is nagy meleg és tűző nap van (valamint a '70-es évekhez képest szerintem már minden kb 1 héttel korábban érik eleve), és aug végétől - szeptember elejétől kezdődik a probléma, hogy ha félárnyákban van a fa, vagy kedvezőtlen az időjárás, akkor +3-4 hét is lehet vagy be sem érik.
 




  2015.10.05. 07:57  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (2794) hsz.-re     Olvasás  
  •   2797   


---
 
Az olasz időjáráshoz képest jósolt olasz gyümölcsfa honlapokon közölt érési időhöz ugye tapasztalat alapján átlagosan legalább 3 hetet kell hozzáadni nálunk. /Az olaszok igazmondása is még egy tényező, van olyan fajta aminél még több.. :clap: / Szóval például idén tavasszal egy adott napon kis hazánkban sikerült 3 óra autóval utazni, és ua. napon nem kamuzok, Szeged és az északi határszél között 11 C fok különbség volt! Kajszinál és meggynél érésidőben 1 hét eltérés országon belül is legalább.
Ezért én is úgy vélem, hogy a nagyon késői olasz fajták csábítóak, de nem igazán eredményesen termeszthetők nálunk, esetleg a nagyon déli határszél...
 


  2015.10.05. 07:00  Hozzászólás  Válasz délkelet (2795) hsz.-re     Olvasás  
  •   2796   


---
 
Az a gond, hogy nagyon erőteljesen nő, azt meg pár év múlva már nem fogod tudni letakarni. Törpítő alanyon megoldás lehet, de ide az Alföldre a pici kajszi fát nem erőltetném a tavaszi fagyveszély miatt. Lehet, nem éri meg ez a sok vesződtség, mert a gyümölcse meg nem extra minőségű, csak átlag alatti. Egyelőre még kísérletezgetem velük egy pár évig, ha továbbra is ilyen gyatrán tudom őket megmenteni, akkor menniük kell.
 


  2015.10.04. 20:33  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (2792) hsz.-re     Olvasás  
  •   2795   
Avatar

---
 
Nekem a Farclo ebben az évben egyértelműen csalódást okozott. Folyamatosan repedt, mire néhány szem közeledett az éréshez, belülről már kissé penészes volt. A többségét csak úgy lehetett megenni, hogy a kocsány felőli repedezett, feketés részét le kellett vágni. Ízre nem volna rossz, már amelyik tisztességesen beérett. Az a pár szem kellemesen édes, enyhén ropogós volt, a java inkább édes-savanykás. Több olyan gyümölccsel is találkoztam, ami a fán aszalódott össze. Lehet, hogy a nyár végi repedést elősegítő esők miatt érdemes lenne egy takarófólia borítás?
 


  2015.10.04. 20:19  Hozzászólás  Válasz Lactarius (2793) hsz.-re     Olvasás  
  •   2794   


---
 
A következő dolgot nem kalkuláltuk bele, az érési iődszak meghatározásába: Mégpedig, amíg lent délen az olszaoknál még teljes napsugárzás van az adott fajtára, addig itt nálunk, szept közepén, végén, már rohamosan csökken a napsütéses órák száma és intenzitása. Kisebb átlaghőmérséklet, kisebb cukortartalom, későbbi érés, ha beérik egyáltalán. Nem kapják meg, vagy alig, a szükséges hőösszegeket.
Ugyanez lehet a helyzet, néhány őszibaracknál is, pl. a korai szegmensben, ld. Saggitaria. A vártnál jöval később ért, mert ott meg MÉG! nem kapta meg a hőösszegeket.
Nálam a Farhial aug végén, szept elején leérett, lehet hogy nálad még gyenge a fa, azért produkált ilyet
 


  2015.10.04. 20:04  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (2792) hsz.-re     Olvasás  
  •   2793   


---
 
Érdekes, lehet hogy ezek itt már túl késői kajszik? Nálam a Farhial vége már alig érett be, szilvából pedig Jojo még mindig van a fán, nagyon elhúzódóan érik, ma ettem le róla kettőt (jó fűszeres íze van).
 


  2015.10.04. 19:24  Hozzászólás
  •   2792   


---
 
Tegnap nekiláttam leszedni a Fardao/clo-t, nem láttam értelmét tovább fent hagyni, holnaptól itt kemény esőzéseket jósolnak. Látszik a képeken, hogy az előző esőtől, szinte mind meg van repedve, illetve a legutóbbi szedéshez képest, érzékszervileg semmit sem értek tovább. Kemények, rágósak, bár a cukrosságuk megvolt. Ezért a következő dolgot eszeltem ki. Beládáztam őket, bepakoltam őket a kocsiban, majd az autót a mai napra, "véletlenül" a napon felejtettem. Előtte tettem melléjük néhány szép almát, majd gondosan lefóliáztam őket. Ablak felhúzva, odabent kellemes hősokkot kaptak.
Végeredmény: a barackok szépen megpuhultak (így már csak közepesen kemények), levesek voltak, így már érdemes volt elfogyasztani őket. Feltehetően a hősokk, valamint az almából felszabadult etiléngáz jótékony hatását élvezhettem.
Az előző szedésből tapasztalat: ládában kb 10 napig minőség romlás nélkül tartja magát, utána már elkezd fakulni, íztelenné válni.
Az első szedés után fenthagyott barackok, az időjárás miatt tovább repedtek, amelyik gyümölcsön a repedés elérte a magot, ott belső penészesedés lépett fel.
Konklúzió: egy eredmény, nem eredmény, de talán nem érdemes túl sokáig a fán hagyni a gyümölcsöket, mert már nem várható nagyobb fokú érés(az ilyenkor szokásos hűvösebb éjszakák miatt), a tárolása az égészséges gyümölcsnek így is legalább másfél hét, az éppen fogyasztásra szánt kajszik érlelését pedig néhány szem almával jól időzíthetjük.
A kajszi gyakorlati haszna: friss fogyasztáson túl, barackos gombócnak a legjobb, azaz az általam próbált kajszik közül, ez hozta a legjobb eledelt.
Cefrébe, lekvárnak, jamnek sztem nem alkalmas, nem különösebben aromás.
12027555_1027291797310607_1105082948448116774_n.jpg
------------------------
Megtekintve 13192 alkalommal.

 






ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36, Google [Bot] Mozilla/5.0 (Linux; Android 6.0.1; Nexus 5X Build/MMB29P) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/122.0.6261.94 Mobile Safari/537.36 (compatibl valamint 2 vendég