Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.


  2014.12.22. 15:30  Hozzászólás  Válasz Ziza (1098) hsz.-re     Olvasás  
  •   1100   


---
 
Igen teremnek, a tápanyag ott van, /érett marhatrágya/ virágrügyek elég szépen vannak rajtuk, alanyok intenzív növekedést biztosítanak. Azért nem marad meg minden barack rajtuk, fokozatosan lesznek terhelve. negyedik évbe kell elérni 250 szem/fa termést.
 


  2014.12.22. 15:21  Hozzászólás  Válasz csarli1 (1097) hsz.-re     Olvasás  
  •   1099   


---
 
Csarli! Körtemetszés közben te vezetted le a farfekvéses szülést?
 


  2014.12.22. 14:25  Hozzászólás  Válasz csarli1 (1097) hsz.-re     Olvasás  
  •   1098   


---
 
Jövő tavasszal az ilyen fiatal fákról el kell távolítani a virágokat, kicsi termést, vagy ezek jövőre már teremnek/teremhetnek valamennyit?
 




  2014.12.22. 12:32  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1095) hsz.-re     Olvasás  
  •   1096   
Avatar

---
 
Köszönöm Jana, bár hamarább tudtam volna róla.
Fickópatakán ahol a fáim vannak, sok a fehér szilva.
Nem tudom, ha besztercei, de fehér. Magnemes.
Gyümölcse picivel nagyobb és gömbölyűbb mint az eredeti besztercei, nem magvaváló, erősen édes, színe világos, zöldes néha kevés bordó, lila beütéssel.

Néhány kajszim és egy őszim "még véletlenül is" fehér szilvába lett szemezve. :) Nem volt más mibe. Annyi, hogy nem mirobalán a gyökere.
 


  2014.12.22. 10:05  Hozzászólás  Válasz andras (1091) hsz.-re     Olvasás  
  •   1095   


---
 
András, a besztercei fehérszilvás közbeoltás Szerbiában is nagyon használatos, Magyarországon néhai Papp László, lajosmizsei főkertész fejlesztette ki, az ő nevéhez fűződik a Papp féle ernyőművelés is. A mindenből a legjobbat elv alapján a talajban nagyon jól dolgozó és ágazó myrobalan gyökérre gyökérnyakban besztercei fehérszilva szemezve. A besztercei fehérszilva törzs jelentős fizikai gátat képez a ps baktéiummal szemben /nem bírja megölni a baci a szállítószöveteket /még ha be jut akkor is, nem varas, nem fagyérzékeny, egészséges. Nagyon jól összefér a kajszikkal. Egy szépen kifejlett kajszifán tapasztalatom szerint a termelők 60-85 kg barackkal számolnak, ezt leaprósodás és gyengülés nélkül ki tudja nevelni.
 




  2014.12.21. 21:30  Hozzászólás  Válasz Vebber (1089) hsz.-re     Olvasás  
  •   1093   


---
 
Fénykép0921.jpg
Fénykép0920.jpg
Fénykép0919.jpg
Fénykép0918.jpg
Ahogy kérted, ide is beraktam
Itt már volt róla szó, hogy őszibarack orsókorona nem megfelelő választás, csak a régi katlan jó az őszibaracknak, itt van róla kép, hogy kilehet alakítani az orsót is, csak nem állszakértőkkel kell kialakíttatni a koronát. Ezek a fák Tavaszi telepítésű Royalok és Extrémek.
 


  2014.12.20. 19:45  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1087) hsz.-re     Olvasás  
  •   1092   
Avatar

---
 
Így utólag jutott eszembe, úgy tudom a Ceglédi Arany elég erőteljes nővekedésű.
Nekem általában középerős nővekedésűek vannak.
 


  2014.12.20. 17:37  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1087) hsz.-re     Olvasás  
  •   1091   
Avatar

---
 
Vebber írta:Vagyis szó szerint fagyási sérülést szenvedtél kint?

Hát igen. Nem veszélyes, de két napig bedagadt és fájt.

Jana11 írta:A fagyott fülüeket és az őszi/kajszi koronaformát próbálom összekombinálni...

Elsőre nem igazán értettem, mit akarsz mondani :) , úgyhogy szővegegzegézisre kényszerültem :)
Ha jól értettem, azt ajánlanád, hogy az itteni éghajlatnak megfelelően, a kajszi fákat nagyobb sorállásba érdemes tenni és magassabb törzsről indítani.
A kajsziim általánosan 5x5 állásba vannak, mondjuk én a traktorral nem fogok járni közöttük. Van 4 kajszim ami 4m-re van egymástól, de ez egy külön álló sor a kerítés és a veteményes között, úgyhogy két oldalba a végtelenségig terjedhet. Amin még változtathatok, az a törzsmagasság és megfontolom, hogy magasabbról indítsak.

Miért van ez a fehérszilvás közbeoltás?
Mondtad, hogy 3 fa egy családnak elég lenne. Egy fád kb mennyit terem? Most azon vagyok, hogy melyik faj bírná nálam, de idővel visszalépek, nem fog nekem 12-15 fa kelleni.
 


  2014.12.19. 20:16  Hozzászólás  Válasz Vebber (1086) hsz.-re     Olvasás  
  •   1090   


*
 
Köszi, a svájci már régóta megvolt,de ez az őszibarackos még nem.
Egyébként az én palmettasorom sztem nagyon így nézett ki,mint itt,de nekem nem jött be,jövőre alakítom át orsóvá...kicsit durva lesz az alsó vázágak csonkolása,de nem érdekel.Az orsó nekem bejött,így az lesz.
 


  2014.12.19. 19:38  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1087) hsz.-re     Olvasás  
  •   1089   
Avatar

---
 
Mennyi fával dolgozol? Kérlek mutass képeket a fákról, korona kialakításról.
 


  2014.12.19. 19:25  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1087) hsz.-re     Olvasás  
  •   1088   
Avatar

terra alapító
 
Csakhogy itt pont arról volt most szó hogy nincs hideg. Én északon lakom, de még nem volt téli nap. Majd holnap fényképezek (ha tudok)
 


  2014.12.19. 19:21  Hozzászólás
  •   1087   


---
 
A fagyott fülüeket és az őszi/kajszi koronaformát próbálom összekombinálni. Mint korábban is írtam, immár 12-13 éves Ceglédi arany kajszi fáim is vannak, hármas oltványkombináción, myrobalán alany, besztercei fehérszilva törzs, 40-100 cm magasan oltott nemes. Mint előre nem látó ember /néha oldalra meg hátra sem/ a telepítés igen nagy, 7.5 x 4 m -ben történt. Nagyon igyekszem megfogni a fejlődést, de kevés sokszor a 7.5 m sortávolság, a traktor nem tud elmenni mert összeérnek a fák. Sík termőtájban vagyok, a fagyok miatt nem jó az olaszos meleg éghajlathoz kiváló katlan vagy vázakorona, kell a kontinentális éghajlat miatt a nagyobb fatömeg almában is, barackban is. Ha megadom a szükséges fontos tápanyagokat, nitrogént, a talaj keni a fák fejlődését, még nyár végi visszametszéssel is. Tudományos következtetés: tehát ha szép magas , jól táplált, fejlett barackos gazdák találkoznak a nagy hideggel, nem fagy meg a fülük, mert jó a vérellátásuk./Meg ha van meleg sapkájuk/.
 


  2014.12.19. 18:38  Hozzászólás  Válasz andras (1085) hsz.-re     Olvasás  
  •   1086   
Avatar

---
 
Vagyis szó szerint fagyási sérülést szenvedtél kint?

Lactarius:
Szintén szokott foglalkoztatni télen a nagyon meleg idő, de szerintem most (még) nem olyan aggasztó a helyzet. Jövő hétvégén már lehűl /mostani állítások szerint/.

Gergerg:
Na hol vannak azok a leveles fák?

Attila:
Korábban azt írtad, ha találkozok korona formákkal -is- foglalkozó anyaggal, linkeljem. Már nem emlékszem popontosan melyik érdekelne, itt van egy, ennek a vége felé több is van képekkel:
[url]http://www.agrotecnici.it/areaRiservataCorsi/materiale_didattico/2009/faenza/terreno_agrario.pdf[/url]
 


  2014.12.19. 14:11  Hozzászólás  Válasz andras (1084) hsz.-re     Olvasás  
  •   1085   
Avatar

---
 
Még annyit, hogy 1985- ben kamaszként nem tettem sapkát, 30 perc alatt le is fagyott a fülem. Pedig csak a suliig mentem. Mai napig is látszik egy kicsit.
 


  2014.12.19. 13:55  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1083) hsz.-re     Olvasás  
  •   1084   
Avatar

---
 
Eléggé aggodom én is :(
Nagyon meleg van decemberhez képest. Legalábbis itt.

Gyermekkoromban a kutyát ölbe vitték ki ugatni :lol: , most meg mindjárt napozunk. Régebb -10-20 fokból nem jöttünk ki.
Egyszer emlékszem kb 14 lehettem, március elején fociztunk és 6 fok volt, az addigi életem legkorábbi tavassza. Utánna meg 1989. Azóta csak 2-3 normális telünk volt.
Holnapra lehűlést mondanak -2, -3 fokra számíthatunk, aztán ismét 0 fokon felül.
Jövőre a narancsot is megpróbálom :roll: - csak vicc volt :)

Nyilvánvaló volt, hogy ez lesz, de most, hogy megtörténik és benne vagyunk, furcsán hat.
 


  2014.12.19. 13:17  Hozzászólás
  •   1083   


---
 
Remélem nem bolondulnak meg a fák a 10-15 foktól, a hóvirág már kibújt a kertben, az ibolya meg hetek óta virágzik!
 


  2014.12.17. 21:22  Hozzászólás
  •   1082   
Avatar

---
 
Sok anyagot gyűjtöttünk, likeltünk már, melyek döntően olaszok. Itt egy kis svájci változatosság, érdekes pl. milyen fajtákból állítottak sort, érési idejük honnan indulnak, stb.
Katt ide
 






  2014.12.14. 21:03  Hozzászólás  Válasz Vebber (1078) hsz.-re     Olvasás  
  •   1079   
Avatar

terra alapító
 
A lomb az azért túlzás, de vannak ágak amiken még megvannak a levelek. Jellemzően a friss és magasan lévő hajtásokon. Sweet red, és Gönci. De mint mondtam, a szomszédban egy sárga fosókaszilva fácskán még minden levél meg van.
 


  2014.12.14. 20:52  Hozzászólás  Válasz gergerg (1077) hsz.-re     Olvasás  
  •   1078   
Avatar

---
 
Rózsát én is látok nyílni jártamba-keltembe, de a -5,-6 sokszor volt már.
A zöld, leveles barack érdekel engem is. Milyen fajtákon van még lomb?
 


  2014.12.14. 20:45  Hozzászólás  Válasz Vebber (1076) hsz.-re     Olvasás  
  •   1077   
Avatar

terra alapító
 
Most felül kell ezt bírálnom, lehet hogy mégsem volt fagy. Ma ugyan olyan deres volt minden, de a hőmérő +1-et mutatott. Akartam fényképezni, van még nyíló rózsám is. Hogy mi lesz ennek a vége....
 


  2014.12.14. 20:40  Hozzászólás  Válasz gergerg (1075) hsz.-re     Olvasás  
  •   1076   
Avatar

---
 
Akkor ezzel nyertek, mert ami nem vonult nyugalomba, annak még nem kezdett el ketyegni az óra.

Tegnap már mi is kaptunk a jó időböl, de ma is kifejezetten enyhe volt az idő. El is kezdtem az ültetési szezont.
 




  2014.12.13. 22:46  Hozzászólás  Válasz gergerg (1071) hsz.-re     Olvasás  
  •   1074   
Avatar

---
 
Hogyan lehet számottevő levél még ott barack fákon? Nem volt fagy az elmúlt hetekben?
 




  2014.12.13. 21:42  Hozzászólás  Válasz gergerg (1071) hsz.-re     Olvasás  
  •   1072   


---
 
Nálam a kajszik már korábban "levetkőztek" ;) Ma tudtam megcsinálni az eddig elmaradt lemosózást, 98% os levél nélküli állapottal. Csak az ősziken árválkodott néhány kitartó levél.
 


  2014.12.13. 21:12  Hozzászólás
  •   1071   
Avatar

terra alapító
 
Az egyik kajszimon még mindig van zöld levél. Nem semmi év. De van olyan mirabolán a szomszédban ami még teljesen zöld leveles.
 


  2014.12.12. 22:27  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (506) hsz.-re     Olvasás  
  •   1070   


*
 
Szia!
Honnan van a kép?
 


  2014.12.12. 18:56  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1068) hsz.-re     Olvasás  
  •   1069   


*
 
...na és még egy :http://www.palesitsfaiskola.hu/index.php?lap=cikkeink&id=16
 


  2014.12.12. 18:45  Hozzászólás
  •   1068   


*
 
Aki kajszinál karcsúorsó formára vetemedne ,annak némi leírás /én spec örültem,hogy végre magyarul is van róla vmi leírás/ :

http://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=& ... 2s&cad=rja
 




  2014.12.11. 18:29  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1065) hsz.-re     Olvasás  
  •   1066   


---
 
Sajnos más nem tudok, mert a Zsámbékról jönnek. A második része legyen magán kérés ne a fórumon.
 


  2014.12.11. 18:24  Hozzászólás  Válasz csarli1 (1064) hsz.-re     Olvasás  
  •   1065   


---
 
Hát, a 15euró elég sok, és helyhiánnyal is küzdök, úgyhogy 1db Farclo érdekelne csak a késői érése miatt. De tényleg csak akkor ha megoldható lenne valamilyen úton-módon az fuvar része. Az idén januárban szerencsém volt, és egy kedves ismeretlen volt szíves elvinni, mikor ment az övéiért.
Tudom neked az 1db nem mennyiség, de többnek nincs helyem, és kuriózumnak szánnám... Ha nem tudjuk megoldani, majd próbálok tavasszal oltóágat kunyerálni valakitől.
 








  2014.12.11. 14:37  Hozzászólás  Válasz csarli1 (1060) hsz.-re     Olvasás  
  •   1061   


---
 
Veszprém környéke. Valószínűleg nem tudok elmenni felétek. Hacsak megint el nem visz valaki. ;)
De nem lettek olcsóbbak?
Idézlek: "Carmingóknál árcsökkenés van 15-röl 11-re ment le az áruk" (Gyümölcsfák 273 hsz)
 


  2014.12.11. 13:15  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1059) hsz.-re     Olvasás  
  •   1060   


---
 
Faralia Su Mir, Farclo Su 29C Tavalyi ár 15€ Hova kéne eljuttatni?
 


  2014.12.11. 10:48  Hozzászólás  Válasz csarli1 (1058) hsz.-re     Olvasás  
  •   1059   


---
 
Szia csarli1!

Érdeklődnék, hogy milyen alanyon vannak, és mennyiért? És az átvétel ismét nálad? Mert, megint ez a problémásabb része...
 






  2014.12.10. 13:07  Hozzászólás
  •   1056   


---
 
Ismételt köszönet a véleményekért! Az alany (mirabolan) törpésíteni nem fogja az enyémet se. Úgy gondolom maradok a vázakoronánál, de 1m-es törzsmagassággal. Időm van még, egyelőre csak az ültetés következik, a többi tavasszal.
 






  2014.12.10. 10:01  Hozzászólás
  •   1053   


---
 
Lactarius: Ha olvastad Szalay prof. cikkét is, akkor nagyon nincs mit hozzá tenni. Más az elvágás helye, más az elágazás indítása. Lehet nem teljesen pontosan értettük egymást, s valszeg én sem pontosan fejeztem ki magam. Először is: magasságban visszavágás volt a kérdés. Ha csak pontosan 100 cm-en is vágod el a suhángot, és szigorúan váza koronát szeretnél, akkor az elvágás helyétől lefelé visszaszámolva 4-6 rügyből kellene a vázágakat indítani. Ugye egy magasságból nem célszerű ágcsoportot indítani, nem kell hogy részletezzem, miért.Akkor visszaszámolva a 4-6 rügyet az minimum 20 cm lefelé. Vélhetően a legalacsonyabb vázágad így kb 80 cm körüli törzsmagasságból indul, ami pl. síkvidéken nálam fajtától függetlenül nagyon alacsony. A 80 cm-es törzsmagasságból induló vázágadból még azért kifelé és oldalra kell nevelni gallyat, vesszőt /termőrészeket/. A Papp féle ernyőművelést én sem nagyon szeretem, de ott sem az elvágás helye a 180-200 cm, hanem a lefelé irányuló ág törzsmagassága.
 


  2014.12.10. 09:47  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1050) hsz.-re     Olvasás  
  •   1052   
Avatar

terra alapító
 
Nekem viszonylag nagy, 2 méteres oltványokat sikerült beszereznem Harlayne-ből myrabolan alanyon, én úgy látom, hogy felfelé törő habitusú lesz. A váza koronáról még annyit, hogy két tábora van a kialakításnak, az egyik javasolja a vezér meghagyását 3-4 évig (hogy az oldalvezéreket kifelé nyomja), a másik nem (az túl nagy sebzés miatt...). Felfelé törő habitusnál érdemes az előbbit is meggondolni.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég