Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.12.10. 09:44  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1050) hsz.-re     Olvasás  
  •   1051   


---
 
Ha csak évi 40-50 cm növekedést engedsz a vázágaknak, akkor megvastagszik annyira, hogy nem fog lehajolni.
 


  2014.12.10. 09:22  Hozzászólás  Válasz csarli1 (1049) hsz.-re     Olvasás  
  •   1050   


---
 
Köszönöm a jótanácsokat. 1,5 m feletti elágaztatást csináltam már göncivel (hogy após elférjen alatta fűnyíróval), egy év alatt 3.5-4 m-es lett, így ilyet nem szeretnék. A kérdés inkább az, hogy a 60cm - 1,2m közötti törzsmagasságon belül melyiket válasszam. A Harlayne elég jó fagytűrő, így szerintem 1m-es elnyisszantás és akkor kb 80 cm-es elégazódás jó lesz, akkor még gazolás, nyírás stb elvégezhető alatta. Olvastam egy Szalay prof-féle írást a kompakt vázáról, úgy emlékszem azt írja fajtafüggő, melyiket lenne jól vázára nevelni, mert egy-két fajta nagyon lecsüngő (C.Piroska) és annak tényleg a Papp-féle ernyő a jó. Nos, utóbbit nem szeretném, azzal meg gondolom nincs még hazai tapasztalat (vagy legalábbis itt a fórumon), hogy a Harlayne milyen típusú koronát fejleszt, mennyire lehet "fent tartani " a vázágakat földre lehajlás helyett. A cél egy max 3-4 méteres fa, a vázágak végső hosszának korlátozásával, könnyű szedhetőséggel.
 


  2014.12.09. 22:13  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1044) hsz.-re     Olvasás  
  •   1049   


---
 
Itt elhangzott a 1,5 méteres magasság, ami egy vázakoronánál túlzottnak tartok. Ha egy fa vissza van metszve átlagba a felső 3-4 rügy hajt ki intenzíven, amiből kilehet alakítani a vázágakat. A kajszi különösen hajlamos az elhajlásra és a vázágak leívelésére, a magasabb törzsmagasság a Papp féle ernyőkorona kialakításának kedvez.
 


  2014.12.09. 19:32  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1044) hsz.-re     Olvasás  
  •   1048   


---
 
Lactarius: Ha 1-1,2 m-en elvágod a suhángot, alatta kb 20-25 cm-rel ágaznak majd el és erősödnek meg a váza koronát alkotó hajtások. Ez a vázág akkor 80 cm-1 m magasan van, és hozzá el kell képzelni, hogy a lombot, a vesszőket, és a termést is majd tartania kell. Ez még lehúzza. A fa alatti területen trágyázni-műtrágyázni, gyomirtani kell.A fagy is leginkább az 1,5-2 m es talajtól számított magasságig pussztít virágzáskor. Javaslom, hogy 1.5 m alatt ne csinálj elágazást, vázág kialakítást.
 


  2014.12.09. 19:11  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1044) hsz.-re     Olvasás  
  •   1047   
Avatar

---
 
Lactarius írta:A Harlayne oltványok nem túl nagyok, ha váza koronát akarok gondolom tavasszal vágjam el 1-1,2 m magasságban a suhángot.?


Erre hagyom, hogy más válaszoljon, nekem még a kajszikkal nincs tapasztalatom. Gondolom a kérdést a nagy közösségnek szántad.

Én 50-60cm törzsekben gondolkozok, kb 70-80cm fogom visszavágni őket. Az egyetlen amit már alakító metszésnek vetettem alá, 60 cm törzsön van.
Egyet kísérletként, 1m törzsre fogok hagyni.

Csak azt nem döntöttem el még, hány vázággal megyek előre. 3-5 -ben gondolkodom. A tanácsot szívesen elfogadom.
 


  2014.12.09. 18:47  Hozzászólás  Válasz andras (1036) hsz.-re     Olvasás  
  •   1046   


---
 
András! Csarli ajándékában az a szép /meg már én is öregszem/ hogy többre becsülöm a szándékot, mint majdan az ajándékot. Valszeg ő is megérezte, hogy amit írtam neked a Ceglédi aranyról az több /évtizedes/ tapasztalat, nem az örömöd, a bizakodásod elvétele. Nekem is rossz érzés egy kicsit, de hát itt néha évtizedes tapasztalatokat, valós, nem marketing leírásokat, vagy megélt gondokat, csalódásokat és veszteségeket kapunk készen egymástól néhány sorban. Viccesen szólva, ha létezne az a nő, aki a vilagon legszebb, legjobb, legokosabb lenne, minden férfinak csak ő kellene, a többi meg nem.
A decemberi munkanapok és ünnepek környéke: Dec 13. szombat munkanap, Dec. 22-23 munkanap, utána pihi, karácsony, Dec 29-31 munkanap.
 


  2014.12.09. 17:54  Hozzászólás  Válasz andras (1043) hsz.-re     Olvasás  
  •   1045   
Avatar

---
 
"Már azt néztem, mit hol, mennyit metszek" Ha egyszer elkap a gépszíj .... :D

Az a -9 már azért komoly. Elmúlt télen nálunk összesen 3 nap volt -11.


Lactarius!
Ez a szombati munkanap biztos, hivatalos átrendezés?
Rózsa nálunk is virágzik még. De védett helyen még paradicsomom is van.
 


  2014.12.09. 15:16  Hozzászólás  Válasz andras (1043) hsz.-re     Olvasás  
  •   1044   


---
 
Szombaton munkanap, pedig végre lehetne ültetni, elment a 3 napos eső. Remélem vasárnapra sem romlik el az idő, de már mondogatják. Közben a leander még kint van, virágzik a kikeleti bangita mellett a rózsa, az ibolya és a szépecske, de még zöld eprem is vanbn, valamint találtam pár beérett Polka málnaszemet, igaz ízük már nincs az időjárás miatt. A Harlayne oltványok nem túl nagyok, ha váza koronát akarok gondolom tavasszal vágjam el 1-1,2 m magasságban a suhángot.?
 


  2014.12.08. 20:11  Hozzászólás
  •   1043   
Avatar

---
 
Ma voltam otthon, jól esett (az eső is :) ) végigmentem a fák között, felemelő érzés volt, alig várom a tavaszt. Már azt néztem, mit hol, mennyit metszek.
Eltettem a fákat (2db), a Ceglédi aranyat az alsó szomszédnak ajándékoztam. Ha megjönnek az alanyaim, tavasszal oltok belőle.
A fentinek tettem bergeront a szemzésemből. Átültettem a meggyét is, persze előzőleg megbeszéltük. Angliában vannak, banki kölcsönt nem bírták törleszteni.
Tudom, hogy fontos amit itt csinálok, de néha úgy haza költöznék :)

Nálunk két nap már közepesen fagyott -9, -11, látszik a szántáson is, szétporladt a felszíne.
 


  2014.12.08. 20:06  Hozzászólás
  •   1042   
Avatar

terra alapító
 
Nálunk még nem volt fagy, a fóliában még van paradicsomom. Nem tudom hogy hiányzik-e. A minap pólóban dolgoztam kint. A muskátlik is javában virágoznak. Ha karácsonyig sem fagy, akkor lehet hogy be sem hozom őket.
 


  2014.12.08. 20:05  Hozzászólás  Válasz andras (1040) hsz.-re     Olvasás  
  •   1041   


*
 
Kompromisszum: a szántóföldekre,gyümölcsösökre essen...az utakra ne :thumbup:
 




  2014.12.08. 19:50  Hozzászólás  Válasz andras (1038) hsz.-re     Olvasás  
  •   1039   


*
 
Csak hidegről volt szó...hóról nem...nekem egy szeme sem hiányzik,minden nap vezetek,na de havas időben...ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ...utálom.
 




  2014.12.08. 18:52  Hozzászólás  Válasz andras (1035) hsz.-re     Olvasás  
  •   1037   
Avatar

---
 
Komolyan annak már örülnék, ha legalább 2 napot megmondanának, de pontosan.
A hétvégén azt mondták, hétfő reggel esős, után végig hétvégéig napos, száraz idő. Ehhez képest ma egész nap esett, most holnapra is esőt mondanak, és napsütés max. hétközepétöl.
Vasárnapra esőt mondtak, semennyi nem volt, még a nap is elő-elő derengett.

Azt sem jelzik pontosan ami elmúlt, nem tudom egy-egy óra alatt mennyi eső esett, de, hogy nem a jelzett 0,2 meg 0,5 meg hasonlóak, az biztos.

Néhány hónapja nézegetem ezt az oldalt: http://www.weather-forecast.com/locatio ... sts/latest
Ez sem a legjobb (ilyen nincs is sztem), de sokszor pontosabb mint az OMSZ meg társai.

Egyébként kinek jönne jól a hideg (-9 -10)?
 




  2014.12.08. 18:34  Hozzászólás  Válasz Vebber (1034) hsz.-re     Olvasás  
  •   1035   
Avatar

---
 
Bár úgy lenne. A hideg jól jönne.
Az a gond, hogy pont egy neves magyar (idős - nevét nem tudom) meterológus mondta az egyik magyar adón: ha nagyon öszinték akarunk lenni két napnál tovább csak jósolni tudunk (ha nem is pontosan, de valahogy így hangzott).
 


  2014.12.08. 18:23  Hozzászólás
  •   1034   
Avatar

---
 
Időjárkálás előrejelzést néztétek? Karácsonykor meg jön a hideg tél, beválik ez?
kép_idő.jpg
 


  2014.12.06. 22:28  Hozzászólás  Válasz andras (1031) hsz.-re     Olvasás  
  •   1033   
Avatar

terra alapító
 
Ha elágaztatod a Weivát és minden ágát külön oltod be akkor két esetben nyerhetsz vele. Egyik, ha valamelyik ágát elviszi a monilia, nem vész ki a fád, levágod és a többi megmarad, pótolja. A másik, hogy csinálhatsz kombi fát (pl. megporzás vagy érdekesség képpen, esetleg akinek csak egy fa helye van akkor, hogy ne egyszerre érjen).
 


  2014.12.06. 21:11  Hozzászólás  Válasz andras (1031) hsz.-re     Olvasás  
  •   1032   


*
 
Én nem látom értelmét az elágaztatásnak.Legyen csak a törzsképző a Weiva ,a magasság meg...majd eldöntöd.Az függhet a koronaformától is /sztem az 50-60 centis törzsmagasság korrekt,nálam a karcsúorsó kajszik is kb ekkora törzsön vannak.
 


  2014.12.06. 21:05  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1025) hsz.-re     Olvasás  
  •   1031   
Avatar

---
 
Olyan 50-60cm törzsre gondoltam, de még gondolkozom rajta.
Szerintetek akkor a ne ágaztassam el a weivát? Egyből a fővezérbe szemezzek/oltsak :?:
Arra gondoltam, hogy ha ppv miatt szétmegy a nemes, tehetnék bele újat.
 


  2014.12.06. 20:59  Hozzászólás  Válasz csarli1 (1028) hsz.-re     Olvasás  
  •   1030   
Avatar

---
 
Köszi Charli, nagy örömet okoztál, de ilyesmit nem várok el.
Nagyon hálás vagyok, valamivel viszonozni fogom. Majd gondolkozom... :idea:
 




  2014.12.05. 18:30  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1023) hsz.-re     Olvasás  
  •   1027   


---
 
Most szavamon fogtál, Andrásnak szántam, de mivel ha valamit kimondok, vagy leírok akkor azt teljesítem.
 




  2014.12.05. 17:20  Hozzászólás  Válasz andras (1017) hsz.-re     Olvasás  
  •   1025   


*
 
A törzs legyen Weiva / de 30 cm alá sztem ne menj/
 


  2014.12.05. 17:13  Hozzászólás  Válasz andras (1017) hsz.-re     Olvasás  
  •   1024   
Avatar

---
 
Mekkora fát akarsz?
Minnél magasabban oltod, annál kisebb fát eredményez. A Weiva féltörpe/középerős növekedésű, vagyis annál jobban érvényesül az alany hatása minnél magasabban oltod.
 


  2014.12.05. 16:58  Hozzászólás  Válasz csarli1 (1022) hsz.-re     Olvasás  
  •   1023   


---
 
Oké, csarli1 ha nekem szántad, szigorúan felírtam! január közepén jelentkezem érte!!! Egy kis ceglédi aranyból főzött barackpálinkával! /De akkor is, ha Andrásnak szántad!/
 


  2014.12.05. 16:12  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1021) hsz.-re     Olvasás  
  •   1022   


---
 
Wavit mellé adok egy hivatalos Farclót is, hogy érezd a különbséget múltszázadi és jelenkor fajtái közt.
 


  2014.12.05. 15:58  Hozzászólás  Válasz andras (1020) hsz.-re     Olvasás  
  •   1021   


---
 
Soha senkinek ne hagyd hogy elvegye az álmaid! Meg a hited, tudod! Nagyon finom kajszi a ceglédi arany, ez az erőssége,hibái amit írtam. Feleséged, családod szeretni fogja, mert finom frissen fogyasztva. De ha 2-3 fánál többet ültet az ember valamilyen gyümölcsfából, az már túllép a családi igényeken.Költség és munka van vele. Ugyanaz a gyümölcsfa fajta itt Magyarországon is 30-50 km távolságon belül másképp viselkedik. Más talaj, más klíma, más mikrokörnyezet.... Mindet fontos tudni az eredményes termesztéshez. Egyébként nem bántam meg a ceglédi aranyat termeszteni a leírtak miatt,nekem fontos érték a gyümölcs finomsága, remélem te sem fogod. Csak kényesebb, több munka van vele.
Nálam mint kedvezőtlen síkvidéki termőtájon a Bergeron előnye a virágzáskori fagytűrő képessége volt. Az érése is késői. Akkor is volt rajta barack, amikor máson nem. Ha valamiből nem sok terem, abban az évben van becsülete. Régi mondás szerint felénk parasztnak akkor van becsülete, ha a babot findzsával mérik a piacon. Amikor minden fajtán volt termés, íze nincs olyan mint a gönczi, és magyar kajszi fajtáknak. Olyan 80 %-os szint a permetező feladatai a Ceglédi aranyhoz képest, azaz kell, de nem annyira. Ami viszont nagyon esendővé teszi, hogy nagyon korán pusztul / legalábbis nálam síkvidéken/, a ps /gutaütésre/ kimondottan érzékeny. Utódai, a bergarouge és bergeval szerintem rövid tapasztalat alapján is, de gyümölcsminőségben jobbak nála.
 


  2014.12.05. 10:51  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1019) hsz.-re     Olvasás  
  •   1020   
Avatar

---
 
Hát... ez tényleg lehangoló, pedig hogy örvendtem neki. :(
Egy esélyt azért kap és köszönöm, hogy figyelmeztettél.
Bergeronod van? Monília érzékenyebb nála?
 


  2014.12.05. 09:04  Hozzászólás
  •   1019   


---
 
:) Kedves András! Sokszor olvasgatok a fórumon, és látom, ugyanolyan gyönyörűséget és különös vonzalmat jelent neked is a kajszi, mint nekem. A Ceglédi Arany fajtát 2001-óta termelem, van vele tapasztalatom. Úgy érzem, egy kicsit nagyon "ráizgultál" erre a "magyarhoni" fajtára, ezért kicsit rossz a szerepem, de segíteni szeretnék.
Szóval igaz a zöld-sárga érés, nem túl darabos a barack, és nagyon kényes a munkálatokra, permetezésre. A Ceglédi fajták mindegyike betegségérzékeny/gomba, elsősorban monília, de az nagyon!! Mivel olvastam, hogy távolabb laksz a gyümölcsöstől, ez problémás lehet, mert dió nagyságig igencsak priccolni kell! Csak annyira fagytűrő, mint amiben más átlagos fajta, semmi extra. Ami pozitív, hogy nagyon finom teljes érésben, nagyon finom, megkockáztatom, a gönczitől is finomabb lekvár és pálinka készíthető belőle.
Az oltáshoz annyit tennék hozzá, nagyon jól írja csárli, szilvába, törzsbe 50-100 cm között, én inkább a 100 hoz tenném közelebb. Ez tapasztalat alapján vélem, mert van több magasságban nekem is szilván, ezek a legjobbak. 100 fölé ne, mert ott nagyon visszavesz a fejlődésből, inkább csüngő korona lesz.
 




  2014.12.04. 22:05  Hozzászólás
  •   1017   
Avatar

---
 
Ha Weivába akarok oltani/szemezni mit ajánltok:
1. Oltasak gyökérnyakba
2. Neveljek törzset, ágaztasam el és a mellékvezérekbe oltsak?
 


  2014.12.04. 22:02  Hozzászólás
  •   1016   
Avatar

---
 
Jövő héten megint ültetek. Újdonság lesz, decemberben még nem csináltam ilyent.
A egyik Gönczim megy át a szomszédba, helyébe jön a Ceglédi Arany.
 




  2014.12.04. 20:46  Hozzászólás  Válasz Vebber (1012) hsz.-re     Olvasás  
  •   1014   


*
 
Én nem, nálam az leginkább csak az ősziken szokott jelentkezni...ott viszont minden évben.
 


  2014.12.04. 20:45  Hozzászólás  Válasz andras (1010) hsz.-re     Olvasás  
  •   1013   


*
 
Igen,eléggé jellemző,de azért el lehet találni a megfelelő szedési minőséget.
 


  2014.12.04. 18:57  Hozzászólás
  •   1012   
Avatar

---
 
Az idei év hozott újdonságot. Kajszi friss hajtásán, moly kártételt eddig nem hallottam, nem tapasztaltam.
Idén igen. Más is találkozott már vele?

kép_jjaszi hajtás.jpg
 


  2014.12.03. 22:00  Hozzászólás  Válasz andras (1010) hsz.-re     Olvasás  
  •   1011   


---
 
Évjáratonként eltérő a különbség. Ha nagy a terhelés, valamint a korona belső oldalában szembetűnőbb. A ceglédi hibridekre amúgy is jellemző ez a kettősség. Idén a Magyar Kajszi is nagyon kontrasztosan érett.
Ja, és a Selena is ilyen, érdemes teljes érésben szedni, akkor jó lesz.
 


  2014.12.03. 21:51  Hozzászólás  Válasz andras (1009) hsz.-re     Olvasás  
  •   1010   
Avatar

---
 
A Ceglédi aranyra mindig jellemző, hogy az egyik fele gyümölcsnek még zöld, a másik meg érett?
Nagyon nagy a különbség?
 


  2014.12.01. 20:38  Hozzászólás
  •   1009   
Avatar

---
 
Végre sikerült beszerezni a Ceglédi aranyt is. Attila dicsérte
Még egy van amire vadászok, a Harlayne, de arra is van ígéret.
Ha valaki kér, a román fajtákból tudok küldeni, Favoritot, Selenát vagy Viorikát, igaz az utóbbit csak késöbb, mert a lehulló részeket már elígértem két fórumtársnak.
 




  2014.12.01. 20:28  Hozzászólás  Válasz andras (1006) hsz.-re     Olvasás  
  •   1007   


---
 
Nagyon szívesen, örülök, hogy megismerhettelek titeket.
Eddig a legjobb időm volt megállás nélkül 8 óra 45 perc egy büntetéssel.
Ma 10 óra, 4 megállással, de büntetés nélkül. ( kicsit lassú voltam ) :-)
 






  2014.12.01. 20:11  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1001) hsz.-re     Olvasás  
  •   1004   
Avatar

terra alapító
 
Na igen, én nem emlékszem hogy gyerekkoromban nagyon beteges lett volna ez a fajta, és repedésre sem emlékszem. Legnagyobb baja az volt, hogy volt mellette egy korábbi fajta, és mikor azt lelegeltük, az Ananász még nem volt érett, így kicsit savanykás volt.
 


  2014.12.01. 20:10  Hozzászólás  Válasz CAMROM (999) hsz.-re     Olvasás  
  •   1003   
Avatar

---
 
Lehet találgatni? A kereszt nevük első betűje egyforma?
Asszem kitaláltam :)
Jeges út nem nehezített?
 


  2014.12.01. 20:08  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1000) hsz.-re     Olvasás  
  •   1002   
Avatar

terra alapító
 
Így elpocsékolni az ezredik hozzászólást hogy " nem fogok ültetni"... Tessék átjavítani: Ültetni fogok-ra! :lol:
 


  2014.12.01. 20:05  Hozzászólás  Válasz Lactarius (1000) hsz.-re     Olvasás  
  •   1001   


---
 
A fajtakörből néhány fajta igen, de ha szerencséd van, akkor olyat fogsz ki, ami nem érzékeny. Sajnos egyik faiskola sem tudja, melyiket szaporítja
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron