Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.11.10. 20:56  Hozzászólás  Válasz Vebber (875) hsz.-re     Olvasás  
  •   876   
Avatar

---
 
Meghallgattam Csarlit, nem permeteztem olajjal, pedig már megvettem.
Maradtam a régi 2% rézszulfátnál, nem volt időm sem lehetőségem más utan járni, a két gyermek velem volt a feleségemnek dolgoznia kellett.
Minthogy öltöztessem őket stb. és jó pár km-t menjek az első boltig, kényelemből ezt választottam. :wave:
 




  2014.11.10. 19:43  Hozzászólás  Válasz andras (871) hsz.-re     Olvasás  
  •   874   


*
 
Ha szombaton jó idő lesz,a kert fákat én is lefújom...a hegyre alighanem sem időm ,se kapacitásom nem lesz,pedig nagyon rájuk férne,főleg,hogy az idei növényvédelem gyakorlatilag kimaradt... :-(
 


  2014.11.09. 21:50  Hozzászólás  Válasz andras (871) hsz.-re     Olvasás  
  •   873   
Avatar

---
 
Visszatérek egy kicsit a Magyar kajszimhoz.
Miután elültettem, a feleségem a tövébe epret ültetett.
Persze, nem kérdezett meg, hát miért :R
Se kapálni se fujni nem tudtam rendesen, de azt meg kell hagyni, az eper finom volt :) Tavasszal, majd átültetem őket őket.

A szél egy kicsit eldőltötte a fámat (sok eső, lágy föld), késöre vettem észre. Mit csináljak vele? Tavasszal ássam meg, állítsam függölegesen vagy kössem ki és helyre áll? Nem szeretném, ha megszakadna a gyökere.
 


  2014.11.09. 21:05  Hozzászólás
  •   872   
Avatar

---
 
Begyűjtötttem az összes szemzésem (kivétel amit ott hagytam a gazdáknak akiknek a kertjében oltóttam)
Szép kis faiskolám lett. Részlet...
 


  2014.11.09. 20:56  Hozzászólás
  •   871   
Avatar

---
 
Sziasztok!

Voltam otthon és láss csodát, minden levél megbarnulva lehullva, csak a Magyar kajszi virít zölden. Le kellett tépdesnem a leveleit, mert következett a rezes lemosás.
Két ágába oltottam egy-egy - fagyveszély miatt - kevesebb túlélési esélyel rendelkező fajtát.
 


  2014.11.08. 21:22  Hozzászólás  Válasz baby-lon (869) hsz.-re     Olvasás  
  •   870   
Avatar

---
 
A többi már nem hajt egy ideje. Kajsziknál nagy különbségek vannak, van amin már levél is alig van, és olyanok is amik alig veszítettek a lombot. Most bejött ez a meleg idő, a hideg után, majd jövő hét végére nagyot változik helyzet.
 


  2014.11.08. 21:16  Hozzászólás  Válasz Vebber (868) hsz.-re     Olvasás  
  •   869   
Avatar

terra alapító
 
Nálam több mint egy hónapja leálltak. Nálam -2 volt a minimum, most kezd sárgulni szépen. Minden fa jól készül a télre, úgy tűnik. Fura, hogy ennyire nyomta nálad... A többi kajszi is, vagy csak ez?
 


  2014.11.08. 21:11  Hozzászólás
  •   868   
Avatar

---
 
Big Red -en néhány hajtáscsúcs már láthatóan el is fagyott, múlt heti -6 °C-os minimumokban. Még a fagy nem kapta el, folyamatosan hajtott. Tavaszig valszeg jócskán elfagynak az ágvégek rajta.

kép_kajszi hajtáscsúcs.jpg
Big Red
 


  2014.11.07. 20:31  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (862) hsz.-re     Olvasás  
  •   867   


---
 
Nagyszerű, akkor minek írnak tanulmányokat? Most éppen egy negyedik megoldást találtam, Orion nektarin a neve...mondjuk ráérek ültetni tavaszig is.
 


  2014.11.07. 19:58  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (865) hsz.-re     Olvasás  
  •   866   


*
 
Kép

Bár így sok nem látszik belőle,de az utolsó előtti a sorban Silver Giant...
 






  2014.11.07. 19:46  Hozzászólás  Válasz Lactarius (860) hsz.-re     Olvasás  
  •   863   


*
 
..és mint talán említettem is,nálam őszibaracknál még részleges fagykár sem volt igazán,nem hogy 100 %.Ezt csak nagyon fagyzúgos helyen tudom elképzelni...vagy nagyon laposban...
 


  2014.11.07. 19:44  Hozzászólás  Válasz Lactarius (860) hsz.-re     Olvasás  
  •   862   


*
 
A Silver Giantnak kevés virágrügye...na majd jövőre lefényképezem teljes virágzásban,hogy lásd milyen kevés...a poén az,hogy a Silver Gianthoz /meg a Big Tophoz, Magique-hoz és a Pinkcotomhoz is/ annak a közreműködésével jutottam ,aki eme Klíma füzeteket jegyzi.Ninovarga nicknéven ír a zindexes fórumba.
 


  2014.11.07. 19:39  Hozzászólás  Válasz Vebber (859) hsz.-re     Olvasás  
  •   861   


*
 
Csak előzd meg a lerohadást...idén én a nektarinokból összesen nem szedtem le 5 kilót,ez halálosan komoly...
 


  2014.11.07. 10:33  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (854) hsz.-re     Olvasás  
  •   860   


---
 
Egyébként ezt találtam még, mint elég hasznos olvasmányt (Klíma füzetek, 38. oldaltól): http://www.vahavahalozat.hu/system/file ... -21-64.pdf
Ebben a Silver Giant a kevés virágrügyéből 100%-os fagykárt szenvedett, az Aurelia-n legalább maradt valami. :)
 


  2014.11.06. 21:02  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (857) hsz.-re     Olvasás  
  •   859   
Avatar

---
 
Big Top, Big Top... "sóhaj smile" :( :-(
Jövőre elmegyek kóstolni. Nem is emlékszem voltam-e valaminek az ízére ennyire kíváncsi, mint erre.
 


  2014.11.06. 20:24  Hozzászólás  Válasz Lactarius (855) hsz.-re     Olvasás  
  •   858   


*
 
Ja...csinálj kombifát és akkor lesz több fajtád,nálam ez a jövő.
 


  2014.11.06. 20:23  Hozzászólás  Válasz Lactarius (855) hsz.-re     Olvasás  
  •   857   


*
 
Nem...ill.ízlés kérdése.Sárgából,pl az Independence erősen savas,de tisztességesen beérve nagyon zamatos.Az átlag szimplán finom /általában nagyobb savtartalommal,mint a szőrösök,ezért sztem intenzívebb az ízük..pl lekvárt szőrösből nem csinálnék többet,íztelen plötty,nektarinból viszont finom/,a Big Top meg kifejezetten savszegény,szinte émelyítően édes...
Fehérből a Magique és a Silver Giant finom.
 




  2014.11.06. 20:14  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (854) hsz.-re     Olvasás  
  •   855   


---
 
Na akkor már nem tudom melyik legyen, három helyem végképp nincs :). A permetezés csak rajtam múlik. A nektarinoknál is finomabbak a fehér húsúak?
 


  2014.11.06. 20:04  Hozzászólás  Válasz Lactarius (850) hsz.-re     Olvasás  
  •   854   


*
 
Nem virágzik lényegesen korábban mint a többi és nem fagyérzekenyebb,mint a többi...ezt nem olasz és angol tapasztalatból mondom,hanem a sajátomból...
 


  2014.11.06. 20:03  Hozzászólás  Válasz Lactarius (849) hsz.-re     Olvasás  
  •   853   


*
 
Én -ha mindenképpen nektarinnal akarsz kezdeni- a Silver Giant-Magique- Big Top triót javasolnám,mert ha meg tudod védeni ezek nagy méretű,szép és finom gyümölcsöt teremnek.Amúgy meg védekezés nélkül sztem egyik fajtát sem lehet termeszteni...max leszedni éretlenül...de annak meg mi értelme ...
 


  2014.11.06. 20:00  Hozzászólás  Válasz Alibá (848) hsz.-re     Olvasás  
  •   852   


*
 
Igen ,foglalkozik nektarinnal is.

Snow Queen.... :thumbdown: ...aettől szabadultam meg anno legelőször,ugyanis az egyetlen fajtám volt a kb 50 féle barackból,ami a fán repedezett és azért rohadt le,nem kellett neki rovar,jég ...semmi,egyszerűen ilyen fajta/volt.
A nektarinokat úgy lehetne megmenteni,ha állandóan nyomnánk rájuk a rovarölőt /na jó a jég is belejátszhat,de a rovarok azért többször fordulnak elő/.
 


  2014.11.06. 16:55  Hozzászólás  Válasz Lactarius (850) hsz.-re     Olvasás  
  •   851   
Avatar

---
 
Nem akarlak rábeszélni, csupán megjegyzem Sweet Lady monília érzékenységgel vitáznék. Biztos termőhely függvénye is, de soha nem szokott vele több gond lenni mint mással. Érési ideje száraz időszakra esik -általában-.


Atifoci,
Itt a 16.-ra mondj már valamit:
[url]http://terra-kert.hu/viewtopic.php?f=92&t=326&p=13238&hilit=haag#p13238[/url]
 


  2014.11.06. 16:27  Hozzászólás  Válasz Lactarius (849) hsz.-re     Olvasás  
  •   850   


---
 
Próbáltam körülnézni olasz, angol nyelvű stb oldalakon, úgy néz ki a Sweet Lady nagyon monília-érzékeny, a Silver Giant pedig nagyon korán virágzik, így akkor maradtam a Maria Aurelia-nál, azt talán még be is lehet szerezni a környéken. No meg hely kéne neki. Ja, és a tafrinára kevésbé érzékenynek írják, de a Meystar miatt úgyis permetezek tavasszal.
 


  2014.11.05. 21:14  Hozzászólás
  •   849   


---
 
Köszönöm mindenkinek, akkor még a Maria Aurelia, a Sweet Lady és a Silver Giant vannak versenyben.
 


  2014.11.05. 21:09  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (847) hsz.-re     Olvasás  
  •   848   
Avatar

terra alapító
 
Na én is kipróbáltam jónéhány fajtát. A Red June volt a legkorábbi. Az nem rothadt, de nagyon apró volt. A későiek mire megértek 80%-ban moniliásak lettek. Kedvencünk a Snow Queen, nagy termésű, fehér húsú, magvaváló, finom ízű augusztusi nektarin, de annak is csak töredékét tudtuk elfogyasztani, a többség tönkre ment még a fán.
Szerző Laci termel nektarint, de ő még kemény korában leszedi, gondolom akkor még nem furkálják a kártevők, nem moniliásodik.
Mozo foglalkozik nektarinnal?
 


  2014.11.05. 20:16  Hozzászólás  Válasz Lactarius (845) hsz.-re     Olvasás  
  •   847   


*
 
Én nekiálltam átdolgozni a nektarinokat az elmúlt évek sikertelensége miatt. Túl sok van belőlük ,érdemtelenül.Ez azt jelenti,hogy 1-2 fajta fejszét kap,a többit meg lehetőség szerint folyamatosan szemzem át szőrösökre /ez a megállapítás csak némileg igaz,hiszen az új fajták már nemigen szörösek/.
Szóval az August Red felejtős.Az egyik amit már ki is vágtam.Nem magvaváló,betegségérzékeny,nem túl méretes...inkább szept második fele.Lecsó.
Nálam őszibarack elfagyás még soha nem volt,így a Silver Giantom sem fagyott el.Ez amúgy szép,méretes,finom...ha meg tudnám védeni,elsősorban a rovaroktól ill. a működésük miatt bekövetkező moniliától.
A Sweet ladyt Vebbertől kaptam,de még nem bizonyított -ez nem az ő hibája-Részlegesen majd megmarad a fa.
Az Andosa /Stark Red Gold/ egy bevált ,régi fajta /ettől függetlenül az összes nektarinra vonatkoznak a fentiek/,ha el kezd érni
kizárt,hogy még 2 hétig bírja /persze ez időjárás függő...,de 2 hét azért sok/
Maria Aurelia,Nectaross nincs /nem is lesz.../,July Red ről nem is hallottam.
Venus van,nem rosszabb,mint az Andosa,mint ahogy a Flavortop sem/bár ez már nincs/.
Van még Caldesi 2020,na ezt fölösleges volt ültetni,nálam nem tud beérni,olyan kései.Caldesi2000...ezt meg mindig lelopják mire beérne....aztán Magique /Maillarmagie/,ez a Silver Gianthoz hasonlóan nagyon jó fajta....lehetne...ja és a Big Top,ez nagyon édes,finom,szóval ez is jó fajta lehetne.Van laposból is kopaszom,de az eddig mindig lerohadt mire ehető lett volna.Volt Independencem,Harkom,Red June-om...a maguk módján nem voltak rosszak,de már csak múlt idő.
ja és van egy kis Ambra-m,de még nem termett.
Szóval a nektarinok a jövőt illetőleg nálam felejtősek,piaci szempontból sokkal jobbak a szőrösek...20 évembe tellett mire rájöttem...
 


  2014.11.05. 19:02  Hozzászólás  Válasz Lactarius (845) hsz.-re     Olvasás  
  •   846   
Avatar

---
 
Egy szavazat a Sweet Ladyre.

Ezekből három van. Közülük a Lady a legjobb ízű. A Venus jóval korábbi, idén termett először, jó ízű, de repedt néhány termése, és fagyérzékeny.
Andosa régóta van, mutatós, de jellegtelen ízű. Nem tart ki érésben a fán 2 hétig. Monília, bogarak. Egyébként aug. utolsó napjaiba szokott érni, közvetlen a Lady előtt. Így aug 15. után kibír még két hetet, de azért mert. 15. körül még éretlen.

Lady jó ízű, nem kap több növényvédelmet mint a Caldesi 2000, ami júliusban érik. Rengeteget virágzik, szó szerint tömve vannak virággal az ágak, fagyot nektarinok közül elég jól bírja, szőrősben vannak jobbak. Képet tettem fel róla.
Idén minden hamarabb, és őssze-vissza ért, de ez gondolom nem újdonság.

Kíváncsi vagyok Ati mit ír, neki is vannak ezek.
 


  2014.11.05. 17:23  Hozzászólás
  •   845   


---
 
Sziasztok!
Milyen nem túlságosan fagy- és betegségérzékeny nektarint ajánlanátok aug végi-szept eleji éréssel házikertbe? Ezeket találtam és kíváncsi lennék a - kertészeti reklámok helyett - a tényleges tapasztalatokra:
- Maria Aurelia - ez eddig a legszimpatikusabb a sárgahúsúak közül
- Sweet Lady - talán kicsit későn érik
- Nectaross - azt írják, ez hullik, igaz ez?
- Andosa (Stark Red Gold) - tényleg kitart a fán aug 15 után még 1-2 hétig?
- July Red - mégse júliusban, hanem aug végén érik? Lehet ezt kapni valahol?
- August Red - ez meg szeptember eleje?
- a fehérhúsúak közül a Silver Giant van valakinek? Ez mennyire télálló?
Régi fajták közül a Venus, Fairlane, Fantasia, Flavortop stb az olvasottak alapján kizárva.
 






  2014.11.04. 20:31  Hozzászólás  Válasz CAMROM (841) hsz.-re     Olvasás  
  •   842   


---
 
Cseresznyét, szilvát, valamint körtét fogok ültetni januárba, ha nem fagy be a föld.
 




  2014.11.02. 22:22  Hozzászólás  Válasz Vebber (838) hsz.-re     Olvasás  
  •   840   


---
 
Ha ritkítjuk, terem nagyobbakat is. Júl 25 körül érik. Egy feltehetően fagyosabb évben közel 100g-os barackok is voltak rajta, abból ami maradt:
http://www.agr.unizg.hr/smotra/pdf_77/acs77_35.pdf (táblázat az 5. oldal tetején)
"The highest difference in fruit weight was observed in cv.‘Harlayne’, which average fruit weight was 90.88 g in 2010 and 49.17 in 2011"
 




  2014.11.01. 21:41  Hozzászólás  Válasz baby-lon (837) hsz.-re     Olvasás  
  •   838   
Avatar

---
 
Persze :) Közben keresgettem. Szintén kert szőlészetben olvastam róla, több számban is foglakoztak vele, egyikben írták, hogy július végén érik (nem tudom melyikben most hirtelen). Egy másikban érési időre "közép" időt jelöltek Mórtérségre.
Ez a szám volt is napokban a kezemben, kéznél volt, így pontosan, 2013.jún26. (62/26.szám).
Rá vonatkozó még: Fagy, télállóág->kiválló, virágzás->késői, termőhely alkalmasság->kiváló, méret->kicsi, alapszín->világos, fedőszín->piros, húskeménység->jó, frisspoiaci alkalmasság->közepes. Utóbbi valószínűsítem a kicsi méret miatt kapott közepest.
 






  2014.11.01. 20:54  Hozzászólás  Válasz baby-lon (832) hsz.-re     Olvasás  
  •   835   


*
 
Amerika elég nagy...lehet,hogy van része ahol augusztus ;-)
 




  2014.11.01. 20:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (832) hsz.-re     Olvasás  
  •   833   


---
 
Valamelyik Kert. és Szől. rovatban volt szó róla, hogy júli vége( nem Palesits-től idéztek). Nem emlékszem, mikori a cikk, így belinkelni sem tudom.
 


  2014.11.01. 20:23  Hozzászólás
  •   832   
Avatar

terra alapító
 
A Harlayne érésidejére a Palesitsnél azt írják, hogy július vége. Én közben amerikai fórumokon azt olvasom, hogy augusztus közepe. Tudtok hitelesebb információt?
 




  2014.11.01. 11:45  Hozzászólás  Válasz gaabre (829) hsz.-re     Olvasás  
  •   830   
Avatar

---
 
A gond ebben a tekintetben az, hogy én Székelyudvarhelyen tartozkodom, a f'áim kb. 120 km vannak. Mikor haza megyek/megyünk vagy a gépet felejtem itt vagy sok a dolgom vagy a gyerekek miatt nem tudok képeket készíteni (a feleségem általában nem tud velünk jönni). De igyekszem, mert nekem ez nagyon jó lenne.
 


  2014.11.01. 09:45  Hozzászólás  Válasz andras (796) hsz.-re     Olvasás  
  •   829   
Avatar

terra alapító
 
Tegyél be sok képet erre a fórumra és meg fogod tudni ha van valami gond a fáiddal ;)
 


  2014.10.31. 21:45  Hozzászólás  Válasz andras (824) hsz.-re     Olvasás  
  •   828   


---
 
Az én listám nem biztos, hogy jó, mert az AKG.-be elég szigorú feltételek alapján kell a növényvédelmet folytatni. Vannak szerek amik lényegesen olcsóbak, mint amiket én használok és legalább olyan jók, de nekem vagy sárga, vagy piros szerek, amiket nem lehet használnom. Azért a permetezési naplómat el tudom küldeni, ha valakit érdekel.
 


  2014.10.31. 12:30  Hozzászólás  Válasz andras (826) hsz.-re     Olvasás  
  •   827   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm!

Kettőt rendeltem, az egyiket oda akartam adni másnak, de végül megtartottam :-)
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 17 vendég