Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.


  2016.01.23. 08:06  Hozzászólás  Válasz Alibá (3100) hsz.-re     Olvasás  
  •   3101   
Avatar

---
 
Ma reggelre is friss lett a hajnal. -17 °C. :o
Pedig ma reggelre enyhébbet ígértek a tegnapinál.
 


  2016.01.21. 23:35  Hozzászólás  Válasz Vebber (3098) hsz.-re     Olvasás  
  •   3100   
Avatar

terra alapító
 
Ne is mond! A gázóra pörög, mint a ringlispil és az automata is mintha kiakadt volna. :thumbdown: Még jó, hogy délben sepertem egy kis plusz havat az elvermelt fák tövéhez, ahogy Jana is. Pedig délben 0°C körül volt, itt-ott még olvadt is. Ilyen hirtelen hőfok esést még nem láttam, mint amit a grafikon mutatott nálunk a pillanatnyi időjárás hőtérképén Mezőpeterdnél. Most vagy egy órája megállt -15°-nál. Kíváncsi vagyok a folytatásra. :(
 


  2016.01.21. 21:49  Hozzászólás
  •   3099   
Avatar

rendszer admin
 
Kerti tó szellőztető lék 2-3 évvel ezelőtt január végén. -17°C hajnalban :remulet:

Kép
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2016.01.21. 21:40  Hozzászólás
  •   3098   
Avatar

---
 
Ez még mindig nem kemény tél, csak telecske. Nem kell még izgulni. Nem volt komoly felmelegedés, alszik minden fa.
Saját tapasztalat, soha nem okozott még a téli hideg komoly gondott, -20 fokos januári, februári hónapokban sem. Nem 2 éjszaka fogja elvinni a termést. Tavasszal szokott probléma lenni.
Mindenesetre Alibáék nem fognak hajnalba kint izzadni :mrgreen:

hő.jpg
------------------------
Megtekintve 12149 alkalommal.

 


  2016.01.21. 21:40  Hozzászólás  Válasz Lactarius (3094) hsz.-re     Olvasás  
  •   3097   
Avatar

rendszer admin
 
Itt Pesten a keleti részen (Pécel mellett) most -7°C van. :(
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2016.01.21. 21:34  Hozzászólás  Válasz baby-lon (3092) hsz.-re     Olvasás  
  •   3096   


---
 
Ez a fagyási középértéket mutatja. Ha lesz olyan, hogy a hőmérsékleti minimum eléri a grafikon alját, még akkor is, "csak" 50 %-ban fagytak el a rügyek. Abból még lehet olyan kötésed, hogy nem győzöl ritkítani.
Olvasd vissza a tavalyi hozzászólásaimat. A Kioto 70% körülifagykár, a Fardao 90% körüli.
Mégis 2 - szer ritkítottam őket.
Nem a téli hideg miatt kell izgulni. Ennek most van itt az ideje.
 




  2016.01.21. 21:16  Hozzászólás  Válasz baby-lon (3092) hsz.-re     Olvasás  
  •   3094   


---
 
Itt csak -4. Azon a csúnya lila részen vagytok? Ott nagy hó van?

hom_840x600.jpg
------------------------
Megtekintve 12143 alkalommal.

 




  2016.01.21. 21:01  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (3091) hsz.-re     Olvasás  
  •   3092   
Avatar

terra alapító
 
Emiatt izgulok:

kajszitabl1.jpg
------------------------
Megtekintve 12155 alkalommal.



-20 is lehet nálunk...
 


  2016.01.21. 20:52  Hozzászólás  Válasz Alibá (3090) hsz.-re     Olvasás  
  •   3091   


---
 
Ettől a Január végi hidegtől, én még nem félnék. Nálam teljes, mély nyugalomban van minden, ennyitől még komoly fagykárnak nem kell lennie (egészséges fáknál)
 


  2016.01.21. 20:34  Hozzászólás  Válasz baby-lon (3089) hsz.-re     Olvasás  
  •   3090   
Avatar

terra alapító
 
Én is éppen azt néztem, hogy mennyire hirtelen csökken a hőfok. Egy kis ború még segíthet, hogy ne menjen -20-ig. :(
Az is jó, hogy az előzmények arra biztatták a növényeket, hogy növeljék a 'fagyállót'. Van egy-két érzékeny szőlőm, amit évekig fedtem - persze akkor nem volt tél. :R
 


  2016.01.21. 20:26  Hozzászólás
  •   3089   
Avatar

terra alapító
 
Sziasztok földijeim!

Lehet, hogy elbúcsúzhatunk az idei termés jó részétől.... -14 fok van, és hűl keményen....
 


  2016.01.18. 09:36  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3083) hsz.-re     Olvasás  
  •   3088   


---
 
Próbáltam még valamit, de ennél több már tényleg nem megy. Ahhoz sokkal jobb technika kellene.
(A géppel nincs gondom, de valahogy nagyon meg kellene már oldanom egy tisztességes 'makrózáshoz' a hátteret! :oops: )
 




  2016.01.14. 21:32  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (3085) hsz.-re     Olvasás  
  •   3086   


---
 
Ebben sajnos nem tudok segíteni. Nincs ilyen sok fajta eszközöm, tapasztalatom.
Csak néhányat használok, ezekről már írtam. A többivel kapcsolatban ha érdekel valami, általában kiguglizom
(leírások, fórumok - itt esetleg rá is kérdezek, filmek).
Ha kifejezetten a kés élezése a kérdés, akkor talán az Index késes topikja és esetleg még a Borotvafórum lehet jó információtár.
 




  2016.01.13. 21:12  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (3080) hsz.-re     Olvasás  
  •   3084   


---
 
Nekem is az omegás van. Több véleményt olvastam már, amelyek lehúzták, de nálam teljesen bevált.
Kétségtelen, hogy megvannak a korlátai, de ha ezeket tudja az ember, mert mondjuk csak keveset használná, és akkor is jellemzően csak omegát akar vágni, akkor jó vétel lehet.
Az hozzá tartozik, hogy csak keveset használom, nem 'ipari' célokra. Arra vennék valami mást, mondjuk a Plesa-t.
Vagy valami ilyesmit, esetleg ezt. :-) Egyenes vágásokra pedig ezt.

A bicska élezését simán meg lehet oldani a több felé, pl. gazdaboltokban is kapható két oldalú élezővel (esetleg venni még egyet, nem drága, talán megér ennyit, és ennek a finomabb oldalát olajjal 'bejáratni', na, az aztán ki tudja polírozni a kés élét, nem kell élesebb a szemzéshez).
Ha egy kicsit többet is áldoznál rá és komolyabban gondolod, akkor a lehetőségek tárháza végtelen. Még a kézi módszerek között is!
Ha itthonit szeretnél, létezik magyar kő is.
Ilyen cikkeket érdemes olvasni. ;)
Én mostanában pl. a konyhai késekhez ezt használom.
De tényleg nagyon sok féle módszer és eszköz van még a kézi vagy 'alig gépesítettek' között is.
 


  2016.01.13. 20:39  Hozzászólás  Válasz Vebber (3077) hsz.-re     Olvasás  
  •   3083   


---
 
Elég valószínű. :( 30-szoros nagyítóval nézem. Próbáltam a fényképezéskor is mindenféle módon a makrózást, egyelőre elég eredménytelenül.
Max. annyi telt, amit a múltkori képeken láthatsz. Igyekszem még jobb képeket is hozni, ha sikerül.
Egyébként a jégbe fagyás részben itt is megvolt (a kolónia egy része - annyira nem néztem meg, hogy azon a tájékon vannak-e túlélők,
de most már bármit el tudok képzelni...).
Egy netes oldalon olvastam róluk, ott írták, hogy ezek puffancsok, szárny nélküli alakok. Úgy is van. És sötét barnák (láttátok a képeken).
Na mindegy! Az az igazság, hogy most már nem a hanyagságom tartja őket életben, hanem a kíváncsiságom. ;)
Mielőtt még valaki megvádolna. :H
 


  2016.01.13. 20:37  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (3080) hsz.-re     Olvasás  
  •   3082   


*
 
nekem az omegás van,almára ,körtére nagyon bevált...bár a kése lehetne strapabíróbb is...
 




  2016.01.13. 20:09  Hozzászólás
  •   3080   


---
 
Tudom, hogy volt már szó róla, de nem találom a válaszokat. Melyik az az Omega - oltó olló, ami használható is, idén beruháznék egyre.
Másik - milyen kézi eszközzel érdemes élezni az oltóbicskát, metszőollót? Eddig elhordtam políroztatni, de inkább magam csinálnám.
 


  2016.01.13. 19:56  Hozzászólás  Válasz Alibá (3078) hsz.-re     Olvasás  
  •   3079   
Avatar

---
 
Sokat nem, inkább hatékony lehettem, jó időben jó helyen :)
Komolyra fordítva, tavaly nem volt olyan rettenetes rovar invázió (egyedül a piros levelű körték borítottak ki néhányszor)kopp.. kopp.. remélem idén sem lesz rosszabb.
 


  2016.01.13. 19:49  Hozzászólás  Válasz Vebber (3077) hsz.-re     Olvasás  
  •   3078   
Avatar

terra alapító
 
A harkályod átjött az én diófámra, ott dolgozik. :banana: Biztosan annyit permeteztél '15-ben, hogy mindn kukacod megdöglött.
 


  2016.01.13. 19:27  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3075) hsz.-re     Olvasás  
  •   3077   
Avatar

---
 
Nem mondod komolyan :o Biztos, hogy levéltetű?
Jövő héten megint van esély, hogy fázzanak.

Jana, nálam fekete változat volt tél elején tengerin, akkor csak szerncsém van, mert már nem látom őket?

Az elmúlt években többször láttam, meg hallottam, hogy a Harkály püföli a fákat a környéken, idén viszont még nem találkoztam a jelenséggel.
 


  2016.01.13. 19:25  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3075) hsz.-re     Olvasás  
  •   3076   


---
 
Tudod a tetvek igen sokat kibírnak...Anno mikor olvastam a hozzászólásod, hogy bíztál benne, megfagynak, eszembe jutott nagyapám. Mesélte, hogy az első világháborúból tetvesen jött haza, mint más, aki hazajött. Kinnhagyta tetves ruháját annál az itatónál, a kútnál ahol a jószágok ittak. Elmondása szerint
azon a télen -22 -25 C fok körüli nagy hideg volt, az itatónál látta csomóba jégbe fagyva a tetveket. Mikor jött a tavaszi olvadás, a tetvek szépen lassan indultak
és mozgolódtak. Szóval egy tavaszi előbújáskori káliszappanos kezelés igencsak tud adni nekik, de a fagyot kibírják...
 


  2016.01.13. 18:56  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3039) hsz.-re     Olvasás  
  •   3075   


---
 
Még mindig élnek... :o :R Na de majd kapnak a pofájukra! ;)
(Basszus! Milyen fagyállójuk van ezeknek? Valami cukoroldat, vagy mi lehet?)
 


  2016.01.12. 21:07  Hozzászólás  Válasz Alibá (3073) hsz.-re     Olvasás  
  •   3074   


*
 
Hát majd Gergerget megkérjük...mert én a fórumon belüli mozgatásokhoz analfabéta vagyok...
 






  2016.01.12. 21:02  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3069) hsz.-re     Olvasás  
  •   3071   
Avatar

terra alapító
 
Nehogy azt hidd, hogy nem volt haszna ennek a permetezésnek. Nyúgodtabban aludt aznap éjjel, a jó munka elvégzése tudatában. :mrgreen: (Remélem nem rontottad el az álmát!) ;)
 


  2016.01.12. 20:58  Hozzászólás  Válasz Alibá (3055) hsz.-re     Olvasás  
  •   3070   


*
 
Mivel eddig az őszibarackokat rendszeresen rosszul metszettem / ha tudtam miért úgy csináltam ?...ne kérdezzétek.../ ,így néhányon kipróbálhatom...ezek amúgy sem teremnének sokat...ezzel a megoldással egyébként azt tervezem,hogy megpróbálok életet lehelni beléjük úgy,hogy teljesen ne legyen kihagyó évük...vagyis a termőre metszett vázágakon lenne termés,a másik 2-t meg ugarra metszve rábírnám,hogy idén erősebben hajtson és majd jövőre teremjen...így talán pár év múlva normálisan teremnek...beállva akkor már normál metszésre.
 


  2016.01.12. 19:15  Hozzászólás  Válasz tgwh (3068) hsz.-re     Olvasás  
  •   3069   


---
 
Fazon áll az (egyébként atom vírusos, de ez most lényegtelen) utcai szilvafák alatt, klasszik háti permetező, hosszú szárú szórófejjel,
és úgy csapkodott vele a fák körül, hogy 'öröm' volt nézni... :nahat:
(Az öreg Matula jutott eszembe: 'ez nem béresostor'.)
Ide is egy kicsi, meg oda is egy kicsi... Mondom, koratavaszi lemosásról van szó! :angry-banghead:
Csak úgy ákom-bákom, hányaveti módon.
Jesszus-Atyaúristen!! Miért nem hagyta inkább a fenébe az egészet? Ennek így mi értelme? Semmi!
Csak az idejét, energiáját, pénzét pocsékolta vele. :thumbdown:
Mégis miféle hatást várt ettől a 'permetezéstől'? :S

Hát csak ennyi, maradandó vizuális élmény volt, minden alkalommal eszembe jut, amikor lemosózom.
 


  2016.01.12. 19:04  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3067) hsz.-re     Olvasás  
  •   3068   
Avatar

terra alapító
 
Miért, mi történt?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.01.12. 19:03  Hozzászólás  Válasz tgwh (3066) hsz.-re     Olvasás  
  •   3067   


---
 
Én úgy szoktam, hogy fertőtlenített ollóval metszés, a nagyobb sebek kezelése, aztán amilyen gyorsan csak lehet, egyből lemosás.
(LEMOSÁS!!! - nem úgy, ahogy egy alkalommal volt szerencsém látni... jaaaajj! :nahat: :thumbdown: )
 


  2016.01.12. 18:41  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3065) hsz.-re     Olvasás  
  •   3066   
Avatar

terra alapító
 
Akkor az a jó benne, hogy csak egy tuti recept kell, és mehet mindenre amikor épp ideje van az embernek :D nem ám úgy van az, hogy majd ő rügypattan! Majd ha ráérek, és megkapja az adagját, azután rügypattanhat! :dejo:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.01.12. 18:29  Hozzászólás  Válasz tgwh (3064) hsz.-re     Olvasás  
  •   3065   


---
 
Őszi lemosásnál úgy gondolom, hogy mehet egyszerre mindenre, nyugalomban vannak.
A tavaszi ideje a rügypattanáshoz legközelebbi időpont (a tafrina biológiai nullpontja 5 °C - ezt jó tudni!). Emiatt már különbözhet.
 


  2016.01.12. 18:05  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3063) hsz.-re     Olvasás  
  •   3064   
Avatar

terra alapító
 
Elég egy adagot kikeverni, vagy fajtánként eltérni ajánlott?

Lombtrágya most más, arra is jó lenne az ibc tartály. De most hogy mondod, slaggal permetezni? :D na az jó ötlet.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.01.12. 17:50  Hozzászólás  Válasz tgwh (3060) hsz.-re     Olvasás  
  •   3063   


---
 
Nem teljesen tiszta, hogy miről kérdezel (az világos, hogy mész). :(
A korrekt válaszhoz tudni kellene, hogy miért van ez a megkülönböztetés. Őszintén szólva nem tudom, csak sejtéseim vannak.
Az utolsó kérdésedre a józan paraszti észt venném elő (mostanában ez a mániám... ;) , minél idősebb vagyok, annál inkább).
A bordói lével gombát ölünk (meg baktériumot), tehát szerintem mindegy, hogy milyen fajról beszélünk, amíg nincs lomb.
Az ajánlott töménység abszolút ki van próbálva (min. évtizedek), nem lehet vele probléma (most ez alatt a növény föld feletti részére gyakorolt hatást értem, nem vettem ide a már említett indexes eszmecsere tárgyát: nehézfém szennyezés).
A más összetétel alatt mit értesz (egész pontosan, csak hogy képben legyek)?
Ha a bordói lé a téma, akkor az nagyjából víz, rézgálic, mész. Más nem kell bele. Az más kérdés, hogy az ember kísérletező hajlamú, kíváncsi lény... ;)
 


  2016.01.12. 17:38  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3061) hsz.-re     Olvasás  
  •   3062   
Avatar

terra alapító
 
Pedig már majdnem átvettem az ötletét :D
Veszek egy m[sup]3[/sup]-es tartályt, 3/4" vízvezetéket kaptam ingyé', vagy 100 méter hosszú. Tesco-s szivattyú a tartályba, majd műanyag cső, ameddig elér. Néha azért leágaznék róla, csak a csapok sem olcsók. Vinnék egy slagot, aztán oda kötném éppen, ahol locsolni szeretnék. A tartályba mehetne lombtrágya, akár a fákra is :thumbup:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.01.12. 17:22  Hozzászólás  Válasz nzozz (3059) hsz.-re     Olvasás  
  •   3061   


---
 
Vannak fajok, amelyek bírják a lombon is a rezet, akár oda is használhatod. Természetesen sokkal kisebb töménységben.
De azért ennek alaposan nézz utána, mielőtt kiszórnád! :) (Pl. az őszibarack abszolút tabu, ha jól emlékszem.)
Akár egy előzetes, kis felületű próbát is érdemes tartani (még jóval a szükséges kezelés ideje előtt).
 


  2016.01.12. 15:25  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3058) hsz.-re     Olvasás  
  •   3060   
Avatar

terra alapító
 
Köszi.
A kereskedelmi forgalomban kaphatóak között lehetnek különbségek? Pl. egyikre ráírják, hogy inkább építkezéshez, másikra meg hogy permetezésre ajánlott.
Most úgyis el fog fagyni, ami megpróbálkozott a bimbókkal.
Ha bekeverem, mindenre mehet, vagy egyes fajoknál több-kevesebb kell, netán más összetételű?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.01.12. 14:16  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3058) hsz.-re     Olvasás  
  •   3059   


---
 
Van kb. 1 hordó oltott meszem meg 2kg rézgálicom. Tehát ezekre már nem kell költeni. Nyilván a növények lombjára már nem szívesen jutattnám ki, de szerint különböző fák lemosózásához megfelelő lehet.
 


  2016.01.12. 07:19  Hozzászólás  Válasz nzozz (3056) hsz.-re     Olvasás  
  •   3058   


---
 
Igen. Nem.

tgwh: Igen. A töménységről már megoszlanak a vélemények. Klasszikusan a 2 %-ot szokták javasolni, de lehet, hogy ez már idejét múlt, érdemes lehet átgondolni. A modernebb szerekből jóval kevesebb is elég, de ha maradunk a sima bordói lénél, akkor ajánlom elolvasásra az Indexen paliatya 4541-es hsz-ától mostig tartó diskurzust.
Ha maradsz a hagyományos aránynál, akkor először a víz feléhez keverd a végleges mennyiség 2 %-át (szóval a rézgálic legyen a teljes víz 2 %-a), a másik feléhez a meszet, és öntsd össze alapos keverés mellett (hogy mit mivel, arról nem osztom a véleményemet az általában leírt rezes banda című történettel - én fordítva csinálom, nekem az vált be - erről már írtam az Indexen is pár éve)! Alaposan szűrd meg, ha saját cuccot használsz!
A keveréshez van ugyan általános ajánlott arány, de én mindig pH-mérőt használok, akkor tuti, hogy nem lehet baj.
Létezik gyári bordói por is (meg persze mindenféle előre kevert és hígítandó cucc, a kérdés, hogy mennyit áldozol rá,
mennyire vagy kényelmes típus). Ott nem kell vegyészkedni. Összekevered a vízzel, oszt jó napot!
Az alapanyagok alatt a mész különböző formáit érted? Ha igen, akkor részemről inkább az oltott meszet javaslom.
 


  2016.01.11. 22:50  Hozzászólás  Válasz nzozz (3056) hsz.-re     Olvasás  
  •   3057   
Avatar

terra alapító
 
Kiterjeszteném a kérdés, mehet-e minden fára, és milyen arányban mit keverjünk, van-e különbség az alapanyagok között?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.01.11. 22:40  Hozzászólás
  •   3056   


---
 
Sziasztok!
Tavaszi lemosózáshoz megfelel a házilag készített bordói lé? Esetleg kell még hozzá valami?

Köszönöm
 


  2016.01.11. 22:30  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (3054) hsz.-re     Olvasás  
  •   3055   
Avatar

terra alapító
 
Kicsi helyen elfér, nem sokat terem - jónak látom, ha valaki sok fajtát szeretne kis kertben.
 


  2016.01.11. 21:30  Hozzászólás
  •   3054   


*
 
Ahogy most böngészgettem a Brunner-féle Törpegyümölcsfa-nevelést ,megakadt a szemem egy metszési módon,amit idén ki fogok próbálni...vannak olyan fáim amiken nyugodtan kísérletezhetek...


VÁLTÓVÁZAS ŐSZIBARACK-KATLANKORONA



A váltóvázas vagy váltó karú (ARDOUIN-féle) koronatípus, a katlankoronával szemben, jelentős előnyökkel rendelkezik, ami miatt érdemes próbálkozni vele. Először is, kevés szakértelmet igényel, jóllehet teljesen tudatlanul mégsem eshetünk neki. Másodszor, ami növényvédelmi szempontból sem elhanyagolható, hogy metszési módja miatt, kevesebb sebzéssel jár. Harmadszor pedig, már a második évben gyümölcsöt terem. Az sem elhanyagolható szempont, hogy kis területet igényel. Annak ellenére, hogy ennek a koronatípusnak kinevelése bárki kedvére szolgálhat, azoknak a kertgazdáknak jelent nagy előnyt, akiknek elfoglaltságuk miatt, kevés idejük marad a nagyobb munkát igénylő katlankorona megmunkálására. Sőt azok számára is kedvező, akiknek nincs türelmük kivárni, hogy a fa gyümölcsöt hozzon.



A váltóvázas koronatípus lényege, hogy a kineveléssel együtt, termőre metszhetjük. Ez alatt azt érthetjük, hogy a mellék vázágak kinevelése és a fa terebélyesítése elmarad. Ezáltal, mivel a lombozat elsűrűsödése kizárt, a megvilágítása biztosítva van, elősegíti a gyors gyümölcstermést és a beérést. A fa terebélyesítésének elhagyása miatt gazdaságosan el tudjuk helyezni, és a fő érdekessége, hogy mindig páros számú — a 15 ábra mutatja — 4-6, esetleg, a koronás oltvány erősségétől függően, 4-8 vázágon hoz termést. Persze a mohóság itt se kifizető.

15.ábra Váltóvázas katlankorona



Itt most koronás oltvánnyal 4 db. azaz két páros vázággal indulunk. 70-80 centiméter törzsmagasság felett, válasszunk ki, körkörös elhelyezésben, 4 db. vesszőt. Ami marad, alatta és felette, a sudárral együtt távolítsuk el, a meghagyott vezérágakat pedig 4-5 rügyre vágjuk vissza!



A vázágak felén termővesszőket, a másik felén, ugarra metszett vesszőket alakítunk ki. Igen

ám, a vázágak szerepét minden évben változtatni szükséges: az egyik évben, a páros vázág egyike hozza a termést, míg a másik ugarra van metszve, a másik évben fordítva. Kezdetben előfordulhat, hogy a termő vázágon kevés a termővessző, az egyensúly megtartása miatt a következő évben helyre lehet hozni.



Ha a telepítésnél — a leírtak alapján — megfelelőképpen jártunk el, sok félhosszú termővesszőt kaptunk. Ezeket nem metszünk vissza, mert nincs szükség az elágaztatásra, hanem, a sűrűségtől függően, 25-40 cm. távolságra kiritkítjuk. Itt most, kizárólag, csak a félhosszú termővesszőket tartsuk meg! Ez lesz a termő vázág. A termő vázág párjain, 2-3 rügyre visszametszett, ugarvesszőket hagyunk, a vázágak végeit pedig, egy-egy végálló rügyre metsszük vissza.



Ha az oltvány vásárlásánál nem található olyan koronás oltvány, amelynek vesszőelhelyezése megfelelő, nem történik késedelem, suhánggal is lehet indítani. Ebben az esetben, mindenképpen ősszel végezzük az ültetést, hogy tavaszra meglegyenek a vázágkezdemények, és a következő tavaszon termőre lehessen metszeni.



Itt is érvényes az a tétel; amennyiben azt tapasztaljuk, hogy tenyészidőben valamelyik vázág — a többi hátrányára —, vagy a termővessző erős növekedésnek indult, a csúcs alatti leveleket csípjük vissza. Ha pedig túl erős a növekedés, egy megfelelő másodlagos hajtásig vágjuk vissza. A fa termési eredménye múlik azon, elég gondosan végeztük-e a munkánkat?
 


  2016.01.11. 20:54  Hozzászólás
  •   3053   


---
 
Én is kérdeznék tőletek,a may crest ősziről. Ha van nektek, tudnátok némi fajta leírást adni:nagyság,érésidő,íz,ellenálló képesség stb. :?:
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég