Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.10.24. 17:18  Hozzászólás  Válasz andras (761) hsz.-re     Olvasás  
  •   763   

Szintén fagytűrők:
Champion, Kései Elvíra, Babygold 5,6, Red Haven, Meystar, Royal Glory korán virágzik de állítólag a tavaszi lehűlést mégis elég jól bírja (tavasszal vizsgázik először), új pl. Extreme July.

2014.10.24. 16:19  Hozzászólás  Válasz andras (761) hsz.-re     Olvasás  
  •   762   

A Michellinit mondják nagyon fagytűrőnek.

2014.10.24. 15:46  Hozzászólás
  •   761   

Ajánljatok kérlek valami jó őszibarackot, ami bírja a hidegebb esősebb vidékeket.

2014.10.24. 09:20  Hozzászólás  Válasz Totya (757) hsz.-re     Olvasás  
  •   760   

A Ceglédi arany Babylon táblázata alapaján fogékony a PPV-re:
táblázat itt

Atifocinak van/volt Ceglédi arany, úgy emlékszem azt írta átoltja, nagyon monília érzékeny.

PPV jól tudod virágporral is terjed, de nyár elején megjelennek a tetvek repülni tudó változatai is. PPV-vel gyere át a topicjába ide.

2014.10.24. 00:24  Hozzászólás
  •   759   

Ezekről mi a vélemény?

Kép (Újvidéki-6)
Újvidéki 6 (Novosadska 6 vagy NS-6)
Magyar kajsziból szelektálták 1985-ben. Érési ideje az alapfajta után 3-4 nappal.
Gyümölcse közepes méretű, felületének 25-40%-át borítja piros fedőszín, alapszíne narancssárga. Termőképessége jó.

Kép (Újvidéki bőtermő)
Újvidéki bőtermő (Novosadska rodna)
1987-ben szelektálták. Érési ideje a Magyar kajszi után 2-4 nappal van.
Gyümölcse kissé lapított, 25-35%-án található piros fedőszín. Középerős növekedésű fája van, koronája szétterül. Terméshozama kiemelkedő. Húsa narancssárga, igen ízletes. Magvaváló.

Kép (Újvidéki-4)
Újvidéki 4 (Novosadska 4 vagy NS-4)
A Magyar kajsziból szelektálták, kb. az alapfajta után 2-4 nappal érik.
Gyümölcse nagy vagy nagyon nagy, felületének 25-40%-át borítja piros fedőszín, alapszíne narancssárga. Stabil termőképességű. Fája középerős növekedésű.

2014.10.23. 13:08  Hozzászólás  Válasz Vebber (748) hsz.-re     Olvasás  
  •   758   

Nem jó nekem ilyeneket nézegetnem.... pfúj! :lol:

2014.10.23. 11:43  Hozzászólás
  •   757   

sziasztok!

Ceglédi aranykajsziról valakinek esetleg tapasztalat?
Sharka mennyire bántja?
Ízre milyen?

Másik kérdésem,

Sharka vírusról sokat olvasgattam, többek között itt is ....terjedésénél milyen minimum távolságot kellene tartani a fertőzött fáktól elviekben kb.?
Olvastam olyat is, hogy virágporral is fertőz....most ebből az jön le, hogy akkor a méhek is viszik, márpedig így akár km-eket is megtehet :(
Van esély arra hogy rendes növényvédelem, (ragacs a fák törzsére stb.) megtudjam védeni a fákat tőle, vagy totál esélytelen?
Szőlőnk szomszédságában sok beteg fát láttam a nyár folyamán, magonc őszibarackjaink voltak/vannak csak kint de sem levélen sem gyümölcsön, sem magon nem láttam semmilyen tünetet, pedig akár 1-2m-en belül is volt/van beteg fa, akkor most rezisztens a magonc őszim? :thumbup:

Harmadik
Idén tettem ragacsot a fák törzsére és büdöskét a fák tövéhez, és azt hiszem kijelenthetem, hogy 1db levéltetű sem volt se a szilvákon se a cserin se az ősziken (és nem permeteztem ellenük)
Szóval ezt csak ajánlani tudom ;)

2014.10.23. 10:26  Hozzászólás  Válasz baby-lon (755) hsz.-re     Olvasás  
  •   756   

Színkavalkád, 2013. 9.szám. Nagyon rövid, egy képpel.

2014.10.23. 09:52  Hozzászólás  Válasz Vebber (754) hsz.-re     Olvasás  
  •   755   

Mi a cikk címe?

2014.10.23. 09:12  Hozzászólás
  •   754   

Kertészet szőlészetben olvastam róluk, az után kedtem keresni is őket.
Ott is kajsziként említik őket. Bár némelyikben, levele alapján, sztem is van egy vonóval.

2014.10.22. 21:58  Hozzászólás  Válasz Vebber (748) hsz.-re     Olvasás  
  •   753   

Az a duplapiros jól jönne, ha nem valami ringló vagy őszi-kajszi keverék.

2014.10.22. 21:08  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (751) hsz.-re     Olvasás  
  •   752   

Most is azt nézem :) Kecskecsecsű kajszi :)

2014.10.22. 21:03  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (749) hsz.-re     Olvasás  
  •   751   

Gondolom japánszilva származékok,meg hibridek /plumcot,pluot,aprium stb/...érdemes a többi gyümölcsfajukat is megnézni.

2014.10.22. 21:01  Hozzászólás  Válasz Vebber (748) hsz.-re     Olvasás  
  •   750   

Marha jó ez az oldal,kiváncsi leszek,mikor lehet ezekhez hozzájutni....földet veszek,földet veszek :lol: /...bár tehetném.../

2014.10.22. 19:44  Hozzászólás  Válasz Vebber (748) hsz.-re     Olvasás  
  •   749   

Nagyon szépek, bár ezek inkább ringlószerű "valamiknek" tűnnek. A levélzet is inkább szilvába hajló.

2014.10.22. 19:22  Hozzászólás
  •   748   

Színes sárgabarack fajták. Blackot, Tiger, Vaiolet, Emesh-peachcot:
[url]http://www.bendorfruits.com/coloured-apricots.html[/url]

2014.10.21. 21:15  Hozzászólás  Válasz andras (745) hsz.-re     Olvasás  
  •   747   

Kíváncsi leszek az összehasonlításra. Már jövő nyár elején látszani fog, ha a vadkajszi alanyú nem szereti a helyet.

2014.10.21. 21:14  Hozzászólás  Válasz andras (745) hsz.-re     Olvasás  
  •   746   

A mirabolán fogja. Nálam is szenved a kötött agyagtalajon egy vadkajszi alanyos sárgabarack.

2014.10.21. 21:06  Hozzászólás  Válasz Alibá (744) hsz.-re     Olvasás  
  •   745   

Ma vettem egy mirabolánra oltótt Gönczit azzal a szándékkal, hogy kicserélem a vadkajszist, de akkor hagyom és ezt is elültettem. Meglátjuk melyik bírja jobban.

2014.10.21. 20:38  Hozzászólás  Válasz andras (742) hsz.-re     Olvasás  
  •   744   

Nono!
1. Csak sejted, hogy nálatok melyik válik be és melyik nem. ;-) (Mikor őszibarackost akartam csinálni, mert úgy gondoltam, hogy több tudást igényel, mint az alma és már birtoklom, :? akkor a lábam lejártam, mire a szakirodalom szerinti legjobb talajú földet meg tudtam venni. Hogy mi mindent adtam nekik, az kész történet. Aztán a néhány kimaradt csenevész fát sajnáltam eldobni és elültettem a talajvizsgált, nem ajánlott, másik kertembe. A végét biztosan sejted. Csodásan fejlődtek, teljesítettek. 4 év mulva kivágtam az almát (284 fa) és őszibarackot ültettem a helyére, a másikat meg eladtam.)
2. Már most tavasszal beolthatod az első meghagyott elágazások felett/mellett a jónak látott fajtára. Aztán rá érsz később eldönteni, hogy melyik maradjon.
(" kurta szoknya, cifra kötő, mindent kiforog az idő!" /Mostoha nagyapám nagybáttyának mondása./ Családi szállóigévé vált.)

2014.10.21. 18:23  Hozzászólás  Válasz andras (740) hsz.-re     Olvasás  
  •   743   

Amiről már most tudod, hogy nem lesz jó, sztem ne ültesd el, még ha pénzedbe is került. Ajéndékozd el/dobd ki.
Hosszú távon gondolkodj, mi lesz ha néhány év múlva kideről, hogy csak a helyet fogja.

2014.10.21. 11:12  Hozzászólás  Válasz gaabre (741) hsz.-re     Olvasás  
  •   742   

Nincs semmi bajom a magyar termelővel, azon kívűl, hogy a gyökérnyaknak a lehető legaljába szemzett. Igaz csak a Gönczinél. A fák elég szépek voltak, mint irtam, nagy gyökérrel.
A bajom a visszonteladóval van, mert nem azt hozta amit kértem, és amit végül hozott, azt rossz alanyon hozta. Rájöttem, hogy ilyen szemponból nincs ismerete ha neki a Ceglédi név egy fajtára utal. Ami múlt az múlt, nem akarok többet bánkodni rajta, csak úgy kiöntöttem a szívemet nektek. Csak az bosszantott inkább, hogy kimondottan a Ceglédi arany miatt hozattam vele, mert Gönczit máshonnan is be tudtam volna szerezni. Az itteni ismerősöm jó szívvel ajánlotta, szegény eléggé restelte mikor látta az arcomon a csalódást, ugyanis hozzá rakta le a fákat. Meg, hogy nem csak magamnak rendeltem...
Na de mostmár mindegy :C

A bíztatást pedig köszönöm, most rám fér. A pajzs nem látszik mert jól körbe tekertem, csak a szemét hagytam kint.
Mindegyiket sajnálnám, de a Kyotot és a "derecskei tájfajtát" talán a legjobban.

2014.10.21. 07:57  Hozzászólás  Válasz andras (740) hsz.-re     Olvasás  
  •   741   

Pedig ez a magyar valóság....

Most még nem gond ha apró fekete a rügy, majd március elején kell elkezdenie megdagadni. Ha a szempajzs jó, alvórügyből is kihajthat, amit most még nem is látsz.

2014.10.20. 22:21  Hozzászólás
  •   740   

Végre elültettem a kajsziimat amit Mo és innen rendeltem.
Nagy volt a csalódás, mert a Mo kajszikat eddig nem láttam csak az ismerősömtől kaptam leírást róluk (az eladó oda vitte hozzá), a 4-5 cm törzs valójában 2-2,5cm. A magasság nagyjából megfelelt. Ez még nem katasztrófa, kicsi fából lesz a nagy de...
A Gönczi magyart vadkajszin hozta, pedig kértem, hogy mirabolán legyen. (Vizenyős a földem)
A ceglédi arany helyet Ceglédi Piroskát, sőt ami rosszabb Ceglédi Bíbort hozott. (Úgy tudom az egyik legérzékenyebb a fagyra) Felhívtam, azt mondja: ez is Ceglédi :R
Ráadásul olyan közel vannak oltva gyökérnyakba, hogy az oltás után egyből gyökeresedik. :thumbdown:
És persze nem a http://www.rozsa-szoreg.hu -től hozta, hanem valamelyik szegedi magánvállakozotól. :roll:
Az egyetlen jó dolog az egészben a nagy gyökér, itt nincs mit mondanom.
Ha a szemzéseim sem sikerültek :'(
A Viorika, Favorit, Selena, köszöni jól van de elég kicsi gyökerekkel küldték, a 2,5 m-es fákat.

2014.10.20. 22:03  Hozzászólás
  •   739   

Ma néztem meg a kajszi szemzéseimet (alvó), mindegyik fekete, nehezen látszik a három rügy.
Rendjén van ez így? Idén szemeztem először kajszit.
Úgy tűnt minden rendben van, igaz kicsit nehezen adták az alanyok a héjat. 8 napra a levélnyelek is könnyen leváltak.
A harmincból kettő megindult, majd megszáradt.

2014.10.20. 20:43  Hozzászólás  Válasz gergerg (730) hsz.-re     Olvasás  
  •   738   

Elhiszem hogy van, aki úgy is tudja, nekem valahogy testidegennek tűnik; mindenesetre én ragadósan rakom 2-3 cm-es darabokból vagy 5-6-ot, hogy könnyen le tudja nyomni a növény. Egész szépek az ékoltások. Ez például a képen egy weiwára ékoltott szilva idén márciusból, felszíni magasságban, gyönyörűen forradt és hajtott:
Kép

Nekem is voltak dudoros forradásaim, tettem is be képeket ide korábban, és azt állapítottuk meg, hogy szennyezett lehetett a növény felülete. Pont lemosóztam oltások előtt, úgyhogy valszeg az olajos mészkénlétől nőttek csúnya dudorok az oltás köré. De ezen a felső képen be volt temetve földdel az alany a felszín közelében, így nem érte a lemosó permet, ezért szép is a forradás. Oltás előtt pár órával bontottam le a földet róla és tisztogattam meg.

2014.10.20. 20:36  Hozzászólás
  •   737   

Na ideértem a tegnapi képeimmel.
Ezt 2013 augusztusában alvószemeztem, weiwa törzsébe ~60-70 cm magasan 1 szem Auróra kajszi, így néz ki 2014 október közepén, bő 1 évvel a szemzés után:
Kép

Szintén weiwa, 2013 augusztusi alvószemzés, Bergarouge kajszi ~60-70 cm-es törzsmagasságban alvószemezve:
Kép

Ez már Ishtara, Mariska őszibarack, 3 szem alvószemzéssel a törzsbe 40-60 cm közé 3 vezérágnak, 2013 augusztusi szemzés szintén, a kép tegnapi:
Kép

Ez pedig egy érdekesség; Kuresia kajszi a plantexből St. Julien Wadenswil alanyon, az oldalágak csúcsainál ilyen rügycsoportok alakultak ki idén, még ilyet nem láttam, 7-8 rügy a levelek tövében, kíváncsian várom mi lesz belőlük tavasszal:
Kép

2014.10.20. 20:32  Hozzászólás  Válasz csarli1 (735) hsz.-re     Olvasás  
  •   736   

Na tessék. Nem volt nekünk elég a PPV, itt az újabb mumus. :-(

2014.10.20. 20:26  Hozzászólás  Válasz gaabre (734) hsz.-re     Olvasás  
  •   735   

Örülj neki, mert ahol megjelent a Ps., ott sajnos együtt kel élni vele, kiirtani nem tudod.

2014.10.20. 20:20  Hozzászólás  Válasz csarli1 (733) hsz.-re     Olvasás  
  •   734   

Értem.
Nekem legyen mondva, hogy nem igazán van ilyen fám :) (kopp-kopp)

2014.10.20. 07:31  Hozzászólás  Válasz gaabre (728) hsz.-re     Olvasás  
  •   733   

Tünetek

"A tünetek a tavasszal, lombosodáskor a legmarkánsabbak. A fertőzés közelében a fiatal levelek hervadnak, száradnak és a fán maradnak"

Ha gyökérprobléma miatti tápanyag hiány lép fel akkor az egész fát érinti nem csak egyik oldalát. Ez a Ps. tünete. Ha élőbe meg nézel egy ilyen fát, akkor azt tapasztalod, hogy a fertőződés helyétől a háncs barnára színeződik és egy nekrotikus sáv halad a gyökérzóna felé.

2014.10.19. 16:30  Hozzászólás  Válasz gaabre (728) hsz.-re     Olvasás  
  •   732   

Helló,
Én gondoltam moníliára is.

2014.10.19. 14:24  Hozzászólás  Válasz gergerg (726) hsz.-re     Olvasás  
  •   731   

Na látod,én ezért használom a ragadós felével /eddig soha nem okozott gondot /,így biztosabban tart,nem kell kötözgetni,amikor meg már le kellene szedni,csak bevágom és a fa szépen letolja minden károsodás nélkül.

2014.10.19. 09:56  Hozzászólás  Válasz gaabre (729) hsz.-re     Olvasás  
  •   730   

Miért nem? Lentebbről kezded. Az első menet egymásra ragad, onnantól ugyan az.

2014.10.19. 09:26  Hozzászólás  Válasz gergerg (726) hsz.-re     Olvasás  
  •   729   

Hm, én is a ragadós felével tekerem... a nem ragadóssal sztem nem is tudnám úgy megkötni, hogy az oltócsapot ne mozgatnám ki a helyéről.

2014.10.19. 09:24  Hozzászólás  Válasz csarli1 (716) hsz.-re     Olvasás  
  •   728   

De mire célzol Csarli, valami bakteriális elhalásra? (bevallom erre én is gyökérproblémát tippelnék első ránézésre)

2014.10.18. 23:09  Hozzászólás  Válasz Alibá (724) hsz.-re     Olvasás  
  •   727   

664-es hsz.

2014.10.18. 22:51  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (723) hsz.-re     Olvasás  
  •   726   

De nem ám! Érdemes legalább az első pár menetet forditva tekerni, de akár mindet is lehet, nem változtat a rögzítésen. Viszont el lehet kerülni a lebontás közben előforduló sérülést amit a fa ha abban az időszakban szenved el, ilyen bumszli formában igyekszik beforrni. Ha hosszában megvágod és hagyod hogy magától eessen le, nincs gond.

2014.10.18. 22:34  Hozzászólás  Válasz gergerg (722) hsz.-re     Olvasás  
  •   725   

Komolyan nem emlékszem már rá, hogy melyik oltásmóddal csináltam! Elég sokat oltottam egy időben, és egyiket omega, másikat angolnyelvessel. De ha nem felejtem el , megnézem. Általában jól látható a forradásból, hogy melyikkel lett oltva, de ennél nem.
Igen, a szigetelőszalagot a ragadós felével használtam, Eszembe sem jutott fordítva. A legelején Tr.con fehéret használtam, de ezt nem ajánlom senkinek. Annyira ragadt, hogy ez nagyon megszivatott. Azóta a legkevésbé ragadósakat használom. Óvatosan kezelve viszonylag könnyen eltávolítható.

2014.10.18. 22:27  Hozzászólás  Válasz csarli1 (716) hsz.-re     Olvasás  
  •   724   

Ja-ja. Hát képet nem láttam /hol is van?/, és csak példálóztam a gyökér problémával, ami persze pajortól is származhat.

2014.10.18. 22:19  Hozzászólás  Válasz gergerg (722) hsz.-re     Olvasás  
  •   723   

Miért,nem a ragadós felével kell ? :o

2014.10.18. 22:05  Hozzászólás  Válasz emendasajt (705) hsz.-re     Olvasás  
  •   722   

Ez nem omega. Angolnyelves már lehet. A szigszalag gondolom a ragadós felével volt feltekerve. Karót neki abiztonság kedvéért, szerintem semmi gond nem lesz vele.

2014.10.18. 21:20  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (717) hsz.-re     Olvasás  
  •   721   

Nekem volt Sylredem,sajnos kapott egy gutát,ez egyébként tényleg savanykás...nem is pótoltam.
A Pinkcot sztem nem savanyú,nálam a korai időszak kedvence /erre szemzem át a kevésbé bevált fajtáimat/,mellesleg a nyugati kajszik egy sem "jellegzetes" kajsziízű /értsd : nem a magyar kajszikhoz hasonló/...más,de sztem nem rosszak /ill. nem mindegyik...de a magyarok közt is van vacak fajta/

2014.10.18. 21:16  Hozzászólás  Válasz Vebber (715) hsz.-re     Olvasás  
  •   720   

Nem,egészséges fát nemigen szoktam kivágni,bár nem rajongok olyan fákért amik csak a helyet foglalják...szóval próbálom átszemezni.Tavaly nem sikerült...idén több helyre,több szemet is raktam bele,remélem összejön.
Egyébként a többi nektarint is folyamatosan szemzem át,de természetesen mindegyikből vmennyi megmarad az eredetinek.

2014.10.18. 21:14  Hozzászólás  Válasz andras (714) hsz.-re     Olvasás  
  •   719   

Még jó,hogy én pogány vagyok...így nem kell várnom olyan sokáig,hogy kostolhassak :-D

2014.10.18. 21:12  Hozzászólás  Válasz emendasajt (707) hsz.-re     Olvasás  
  •   718   

Na az az angol nekem túl macerás :-) ...jó nekem az omega...

2014.10.18. 18:53  Hozzászólás
  •   717   

Az Orangered-ről én is olvastam az egymásnak ellentmondó infókat, a pinkCot-ra meg valaki írta, hogy savanykás, nem klasszikus kajszi íz. Ezért kérdeztem saját tapasztalatot. Sylred-e van valakinek?

2014.10.18. 16:19  Hozzászólás  Válasz Alibá (653) hsz.-re     Olvasás  
  •   716   

Ali bá most már képek is vannak a problémáról, nézd meg az első képet amin jól látszik az egyoldalú hajtásnövekedés, hármas képen a metsz lap alatt háncselhalás jól kivehető. Az első képen látható egyoldalú hajtásnövekedés általában akkor következik be, ha ellentétes oldalon háncselhalás lép fel amit nem a szállítás közbeni gyökérszáradás okozza.

2014.10.18. 11:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (711) hsz.-re     Olvasás  
  •   715   

Atifoci, a nagyon késői Caldesivel mi lett végül? Likvidáltad?

2014.10.17. 22:15  Hozzászólás  Válasz gaabre (713) hsz.-re     Olvasás  
  •   714   

Érdekes amit írsz, az Ó Testamentumban rendelet volt róla:

"Ha majd bementek arra a földre, és ültettek mindenféle gyümölcsfát, tartsátok a gyümölcsét körülmetéletlennek, három esztendeig legyen körülmetéletlen: ne egyétek! A negyedik esztendõben pedig szenteljétek minden gyümölcsét ünnepi ajándékként az ÚRnak! Az ötödik esztendõben már megehetitek a gyümölcsét. Így bõven fog teremni nektek. Én, az ÚR, vagyok a ti Istenetek!" 3Móz. 19,23-25

ElőzőKövetkező