Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.


  2015.03.30. 14:46  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1742) hsz.-re     Olvasás  
  •   1746   


---
 
Ért valamit a Chorusos permetezés, ha azóta esik, vagy rögtön újra kell fújni?
 


  2015.03.30. 13:45  Hozzászólás  Válasz baktam (1743) hsz.-re     Olvasás  
  •   1745   


---
 
Mint nagy termelő, érdekeléne milyen szerekkel szoktatok védekezni?
 




  2015.03.30. 10:28  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1733) hsz.-re     Olvasás  
  •   1743   


*
 
Az észrevételem arra utalt, hogy a ceglédi arany esetében a megfelelő, rendszeres megelőző kezelésekkel jobban ellenállt a a gutaütés, de a moniliás és sztigminás betegségek ellen, mint a Magyar,Mandula,Ceglédi Bíbor,Róza kajszi. (Bio gazdálkodásra egyáltalán nem ajánlott, mert valóban könnyen betegszik).
A méretét természetesen megfelelő és rendszeres ritkítással és öntözéssel éri el, mely 45+(40%),50+(40%),55+(20%) méretet jelent.
 






  2015.03.29. 19:44  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1737) hsz.-re     Olvasás  
  •   1740   


*
 
Én is majdnem így jártam.Tegnap rohadt sz*r időben oltottam egész nap.Ma délelőtt sem volt az igazi,teljesen borús volt,nem akartam kockáztatni...de délre el kezdett felszakadozni én meg uzsgyi...ki a hegyre ,fújás Chorus+Merpan kombóval,az ősziknek Syllit..az alma-körtének meg újra réz...aztán le a kertbe és ott is /ott az őszik is rezet kaptak /.Jó hogy sikerült,mert most egy hétig mindenképp esélytelen lenne permeteznem .Szerda-péntek között otthon sem leszek.
 


  2015.03.29. 19:41  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (1736) hsz.-re     Olvasás  
  •   1739   


*
 
Igen,az olaszok igyekeznek.Ezeknek a levelei is már 3-4 centisek,az összes többinek csak most bújik...gondolom a GF hajtja..
 


  2015.03.29. 19:39  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1733) hsz.-re     Olvasás  
  •   1738   


*
 
Ha nincs túlterhelve a fa ,akkor elég méretesre megnő...nekem is van 3 nagy termő fám .le kell rendesen ritkítani és akkor szép nagy lesz...de tényleg monilia-érzékeny.
 


  2015.03.29. 18:51  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1711) hsz.-re     Olvasás  
  •   1737   


---
 
Ma a következő fajták kezdték meg a virágzást: "Berg. +30", Perla, Pisana, Portici, Vejkei.
Változékony időjárás volt, reggel szép derült ég, gyenge szellő (igazi tavaszi oltóidő), majd délre beborult, a szél is megélénkült, aztán estére felhőssé vált, kissé alább hagyott a szél, végül napnyugtára teljes szélcsend lett.
Oltottam és a tavaly őszi alvószemzéseket rendeztem. Sajnos az esti szélcsendet nem használtam ki, pedig nagyon kellene permetezni a Chorussal. Mással töltöttem el az időt, így az most elmaradt. :( Ha a köv. napok előrejelzését nézem, van egy olyan érzésem, hogy talán az egyetlen 'időjárási ablakot' szúrtam el a kajszi moníliavédelmével kapcsolatban. :(
Néha így van ez: egy-két órán múlik az egész év kimenetele...
 


  2015.03.29. 15:10  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1734) hsz.-re     Olvasás  
  •   1736   


---
 
Nálam szinte ugyanígy. Virágzás közepén van a Royal Summer, talán hnap kinyit a Saggittaria és a R. Lee. A többinek kell még egy pici.
 




  2015.03.29. 11:07  Hozzászólás  Válasz baktam (1715) hsz.-re     Olvasás  
  •   1733   


---
 
baktam, nem akarlak megbántani, de valami sántít. Nemsokkal nemesítése után, közvetlenül a nemesítőtől vásároltam 120 db Ceglédi Arany kajszit. Ez 2001-ben volt, azóta többször lepróbáltam, az a fajta. Szóval a nemesítő szerint sem nő túl nagyra, és nagyon monília érzékeny. Meg tudnám erősíteni, hogy közepes méretű és nagyon monília és blumeriás foltosság érzékeny. Az nem vitás, hogy finom a gyümölcse. Te pedig azt írod, nagyra nő és nem gombabetegség érzékeny. Hmm...biztos hogy az a fajtád?
 




  2015.03.28. 21:48  Hozzászólás  Válasz Totya (1729) hsz.-re     Olvasás  
  •   1730   


*
 
Az még nem...de sok nem is lesz rajta sztem...még csak bimbós.
Kösz..de szebbek is lehetnének,ha rendesen tudnék velük foglalkozni /na meg a rondákról nem rakok fel képeket :lol: /
 




  2015.03.28. 21:35  Hozzászólás  Válasz Vebber (1724) hsz.-re     Olvasás  
  •   1728   


*
 
Nekem is tetszik,csak tudjam majd kordában tartani.A másik sor még elég formátlan,de az eleve fiatalabb.
 


  2015.03.28. 21:35  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1720) hsz.-re     Olvasás  
  •   1727   


*
 
A kérdésem arra utalt volna, hogy hány db vagy kg barackot tervez a fán hagyni azon az ültetvényen, amely a videón látható? , mert ugye ritkítás az elmaradhatatlan dolog lesz a hosszú távú kiegyensúlyozott termés érdekében.
 


  2015.03.28. 21:33  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1723) hsz.-re     Olvasás  
  •   1726   


*
 
Az első képem őszi :wave: R.Summer....azért az őszik is bujogatnak,csak azokat már nem volt se időm ,se kedvem fényképezni..mert ma csináltam az oltásaimat és amikor a hegyen végeztem / hú de elegem volt..../ ...még a kertben is csináltam párat...mielőtt teljesen megfagytam volna.
 




  2015.03.28. 20:54  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1722) hsz.-re     Olvasás  
  •   1724   
Avatar

---
 
Hallod, azért utol értünk benneteket. Sajnos...

A 2. képen jól néz ki az az orsó sor.
 




  2015.03.28. 20:47  Hozzászólás
  •   1721   
Avatar

---
 
Kioto teljes virágban, Ceglédi Óriás kb. 60-70%, Farclo még 1-2 nap vissza. A többi jövő hét végéig lehet kihúzza.

Szerettem volna ma szintén permetezni, de viharos szél, szerencsére eső nem volt. Nagyon kellene pedig permetezni.
Méhecskék elbújtak, az önmeddő kajszikra rossz világ van, ráadásul aminél még a szabad beporzás is keveset játszik- mint pl. a Ceglédi Óriás- azokra még rosszabb.

Őszikből továbbra is az E. July áll legelőrébb, néhány nap és nyílik az is. Royal Glory követi, majd a Caldesi 2000, többi még viszonylag nyugalomban.

Holnapra ugyanilyen viharos időt mondanak :(


Ceglédi Óriás:




Farclo:

 




  2015.03.28. 20:24  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1711) hsz.-re     Olvasás  
  •   1718   


*
 
Időjárás detto erre is...
 


  2015.03.28. 20:20  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (1702) hsz.-re     Olvasás  
  •   1717   


*
 
Én is abban reménykedek...különben lőttek az egésznek...legközelebb jövő szombaton lehetek földközelben :-(
 


  2015.03.28. 20:13  Hozzászólás  Válasz baktam (1715) hsz.-re     Olvasás  
  •   1716   
Avatar

terra alapító
 
Mikor megláttam a hálót, egyből az jutott eszembe, nem lenne érdemes hasznos rovarokat telepíteni alá?
 


  2015.03.28. 20:10  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1713) hsz.-re     Olvasás  
  •   1715   


*
 
Köszönöm, a képen látható intenzív ültetvény 7ha, amelyen közel 4500 fa van + egy régebbi telepítés 6,6ha, melynek fejlesztését igyekszünk kiterjeszteni) A háló szövése olyan 2-3 mm körüli lehet. Szükség volt rá, mert az elmúlt 5 évben 3 -szor volt jég, amely ellehetetleníti ezeknek a fajtáknak a piacra juttatását. Fagyvédő öntözés még nem lett tervezve, de a jelenlegi rendszerrel (talaj menti intenzív öntözéssel) elérhető 2-3 fokos hőmérséklet növekedés a fa körül + a jégháló is képes szélcsendes időben 2-3 fokkal melegebben tartani. Így együttesen már képesek valamelyest védeni a fagy ellen.
Egyébként a magyar fajták közül már csak a ceglédi aranyat preferáljuk, jó exportra, nem fagy érzékeny, gombára is kevésbé érzékeny és szép nagyra nő :)

szerzolaszlo: nagyon szépek a fái, mennyi termést kíván megtartani?
 


  2015.03.28. 19:31  Hozzászólás  Válasz baktam (1705) hsz.-re     Olvasás  
  •   1714   


---
 
Nagyon szép ültetvényed van, gratula hozzá.
Fagyvédelmed van-e kiépítve, és ha igen, akkor milyen?
 


  2015.03.28. 18:29  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1700) hsz.-re     Olvasás  
  •   1711   


---
 
Folytatva a sort ma bágyadtan megkezdték a virágzást: Aurora, Bergeron, Korai piros, Roxana.
Erős, viharos szél fújt, ami estére egy kicsit (!) gyengült. Csapadék nem volt, néha (inkább csak du.) egy kicsit sütött a nap.
 


  2015.03.28. 18:28  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1709) hsz.-re     Olvasás  
  •   1710   
Avatar

terra alapító
 
Szeretem a videóidat, nem csak azért amit látok, hanem mert mindig hallok olyan szavakat amiket csak nagyon ritkán. Most a "hőbörödött szél" volt. :-)
 


  2015.03.28. 18:03  Hozzászólás  Válasz baktam (1707) hsz.-re     Olvasás  
  •   1708   
Avatar

terra alapító
 
Szép! A hálón mekkora lyukak vannak? Amúgy nálam is virágzik már a Tsunami, a Sweet Red, a Gönci, a Mandula is, és a Kiotó ís, de az valóban le van kicsit maradva. (ami nem baj)
 


  2015.03.28. 18:01  Hozzászólás  Válasz gergerg (1706) hsz.-re     Olvasás  
  •   1707   


*
 
Üdv. családi vállalkozás.
Ez egy 3 éves intenzív ültetvényünk. Öntözéssel és most készül a jégháló és támrendszer.
 




  2015.03.28. 17:52  Hozzászólás
  •   1705   


*
 
20150328_155903-PANO.jpg
Virágzás elkezdődött
A mai szeles nap ellenére is folytatta a virágzást a Pinkcot,Bigred,Spring blush,Carmen top(60%). A Gold rich volt az első, mely már 90%-os stádiumban van. A Kyoto még el van maradva (20%)

20150328_115100.jpg
Pinkcot
 


  2015.03.28. 17:33  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1703) hsz.-re     Olvasás  
  •   1704   
Avatar

terra alapító
 
Nekünk volt gyerekkoromban, idén talán sikerül oltanom belőle. Apám nem igazán permetezte, és igy is el volt vagy 20 évig. Az ízét nehéz elmondani, de ezer közül is megismerem. A szomszédomnak is van egy ilyen fája (nemrég tudtam meg) az idén kérek tőle egy szemet megkóstolni hogy tényleg az-e.
 


  2015.03.28. 17:08  Hozzászólás
  •   1703   
Avatar

---
 
Nem hagyott nyugodni a szomszédom sampion kajszija, tovább forszíroztam az dolgot. Amióta felvetődött a probléma, a szomszéd is jártatta az agyát és arra a következtetésre jutott, hogy rosszul emlékezett. Ananász barack a neve. Azt állítja nagyon finom leves barack. Van Gönci magyar kajszija is, de annál sokkal finomabb, mert a Gönci kajszi inkább kásás, míg Ananász inkább leves. A fajtaismertető ezt írja róla:

Az Ananászbarack Vélhetően Észak-Afrikából származik, hozzánk Nyugat-Európán keresztül jutott, a Kaukázus vidékén is termesztik. Egykor Hevesben és Pest megyében termesztése számottevő volt. Fája erős növekedésű, ágai felfelé törők, a koronája szétterülő. Gyümölcse középnagy-nagy, héjszíne szalmasárga, tetszetős, húsa narancsossárga, leves, alig rostos, kellemes zamatú, illatos. Magbele édes. Július legelején, vagyis 8-10 nappal a Magyar kajszi előtt érik. Moníliára és gyümölcsrepedésre nagyon érzékeny.

Abban maradtam vele, hogy jövőre, ha lesz alanyom oltok belőle, de az utolsó mondat kicsit aggaszt, miszerint moníliára nagyon érzékeny. Mivel nem vagyok az a kimondott vegyszerfelhasználó. Ezért nem jósolok neki e kertemben hosszú életet.
Ha valakinek van az Ananászról tapasztalata, kérem erősítse, vagy cáfolja meg.
 


  2015.03.28. 07:37  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1700) hsz.-re     Olvasás  
  •   1701   


---
 
Mondjuk holnap. Azt hittem... :-( És a kilátások se a legjobbak... :S A köv. 6 napra szeles, viharos szeles időt jósolnak.
 


  2015.03.27. 11:56  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (1699) hsz.-re     Olvasás  
  •   1700   


---
 
Nálam a Dél-Mezőföldön tegnapelőtt kezdte a virágzást a Goldrich és a Pinckot, tegnap az Orangered és a Cifra.
Jómagam is épp a minap agyaltam rajta, hogy lassan elő kell készíteni a Chorust... ;)
Sőt, ha pl. ezt  nézem, akkor már kellene is szórni... Ha majd megáll a szél. Mondjuk holnap.
Csak a sok fajta miatt van, amelyik még piros bimbóban van. De inkább az is megkapja eggyel többször, mint kevesebbszer...
 


  2015.03.26. 14:26  Hozzászólás  Válasz Vebber (1695) hsz.-re     Olvasás  
  •   1698   


---
 
A Spring Blush kajszit tavaly tavasszal ültettem, még én is csak ismerkedem a fajtával. Az idei tél miatt fagyással kapcsolatos tapasztalatom nincs. Remélem később sem lesz bár az Alföldön lakom... . A virágrügyek korán elkezdtek mozgolódni, de a reggeli mínuszok visszafogták a szirmok kényilását. Az első virág tegnap nyílt ki egy napon a Tsunamival. Egymást kölcsönösen jól porozzák ezért ültettem egymás mellé a két fajtát. És a virágzási időpontjuk is egybeesik :thumbup: . Egyébként a nemesítője szerint a Spring Blush önmeddő a Tsunami pedig részben öntermékeny. Tavaly termést nem hagytam rajta de idén szeretném megkóstolni. Kompakt váza korona formát szeretnék belőle nevelni, öt vázágai elágazás nélkül átlag 120-150 cm-t nőttek. A növekedése eddig nagyon intenzív, a gyenge homok talajhoz és a többi fajtához képest. Az alany St Julien. A vázágak virágrügyekkel nagyon berakódtak, úgy néz ki ritkítani kell hogy a növekedésem megmaradjon. Egy rügycsoport nem ritkán 6-7 virágrügyből áll.
Csak érdekességként, ősszel a levele a Tsunamival együtt nem sárgult hanem vörösödött. A sárguló kajszik között fura volt.
Egyenlőre ennyi, kérdezz nyugodtan ha tudok szívesen válaszolok. Majd még teszek fel képeket az érésig.

WP_20150326_10_46_54_Pro.jpg
van bőven virágrügy


WP_20150219_11_08_10_Pro.jpg
rügycsoport még februárban
 


  2015.03.25. 19:19  Hozzászólás  Válasz Ziza (1694) hsz.-re     Olvasás  
  •   1696   


*
 
Nincs,ez az egy db van belőle.Nálam a fajták sokasága miatt ritka,hogy 1-1 fajtából 1 fánál több legyen...majd még ezután kezdek szelektálni...ill. idén már részben emiatt is csinálom az/át/oltásokat...a kevésbé bevált fajtákra.
 


  2015.03.25. 19:13  Hozzászólás  Válasz sztívn (1686) hsz.-re     Olvasás  
  •   1695   
Avatar

---
 
A Spring Blush fajtádról minden tapasztalatod érdekelne. Meddig virágzik, ha fagy éri, hogy viseli, mikor érik nálad, stb.? Vagyis minden.
 




  2015.03.24. 21:15  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1692) hsz.-re     Olvasás  
  •   1693   


*
 
Ha pontosan olvastad amit írtam akkor láthattad a "ritkítás"-t...Mindig szoktam a kajszit ritkítani,az orsón is fogom,de a vesszővégeket nem söpröm le.
 


  2015.03.24. 21:03  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1690) hsz.-re     Olvasás  
  •   1692   


---
 
A kajszi virágzás több mint gyönyörű, a gyümölcs finomságán túl ez is megfogott annak idején a termeléshez. Ugyanakkor a rengeteg szép virág kinevelése tapasztalatom szerint nagyon igénybe veszi a fát, kevesebb ereje marad a gyümölcsméret növelésre, gyümölcs ízesítésre és kinevelésre. Ha pedig optimatizálni szeretnénk akár a növekedést akár a termésmennyiséget, a virágzás utáni kis zöld gumókat is legkésőbb 1-2 centiméteres átmérőig célszerű leszedni, mert késés esetén már nem hozza a kívánt hatást. Természetesen a játékosságnak és kísérletezésnek nagyon jók a lehetőségei, hiszen mindenki a maga ura, más-más célokkal. Annyi, hogy anno már én egyszer ezt a játékot eljátszottam, a termésben és a fák állapotában negatív tényezőket hozott.
 


  2015.03.24. 20:45  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1690) hsz.-re     Olvasás  
  •   1691   
Avatar

terra alapító
 
Én is éppen így gondoltam! Még a tányér alakra neveltet nem döntöttem el - de lehet azt is hagyom, ha túlköt majd szedegetem.
 


  2015.03.24. 20:42  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (1682) hsz.-re     Olvasás  
  •   1690   


*
 
Én viszont az orsó-kajsziknál úgy gondoltam,hogy nem csinálok rügyseprést,majd csak ritkítást.Nekem az acélom,hogy a fák növekedését is megfogjam,hogy az orsóformát és a tőtávot is tartani tudjam majd.Persze ez nálam csak kísérletezés...mondhatjuk úgy is,hogy játék...ezt persze egy nagytermelő nem teheti meg.
 






ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 11 vendég