Héjas gyümölcsök Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2021.11.07. 20:47  Hozzászólás
  •   24   


---
 
Kedves fórumtársak!
Milotai 10-es dió oltványt ültetek. Mekkora átmérőre számíthatok kifejlett korában? Pincém előtti területre ültetem, viszonylag jól be kellene lőni a kerítéshez, meg, hogy árnyékoljon.
 


  2019.06.01. 22:44  Hozzászólás  Válasz firpolino (22) hsz.-re     Olvasás  
  •   23   


---
 
Nagyon egészségesnek látszika a fa lombja, fejlődésben sem akadályozza a sérülés. Nehéz megmondani, de lehet hogy csak sérült a fa kérge.
Adj neki esélyt a gyógyulásra. Az elhalt részeket el kell távolítani és fagéllel zárni kell a sebet.
 


  2019.06.01. 13:10  Hozzászólás
  •   22   


---
 
2015-ben ültetett Nagymarosi 38-as gesztenyefa törzsének alsó része levált. A törzs felső részén nem láttam betegségre utaló jeleket. Szerintetek kéregrák lehet a probléma?


815020E8-A761-4CE8-87AC-20238EFAFF2A.jpeg
------------------------
Megtekintve 6764 alkalommal.

BFDCF25F-0B91-45A9-B2C8-180AFE4AB2C0.jpeg
------------------------
Megtekintve 6764 alkalommal.

 


  2019.05.15. 19:04  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (18) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   


---
 
Ismét támad a dió buroklégy. Itt egy cikk akinek van diója olvassa el:
https://agroforum.hu/szakcikkek/gyumolcs/nyugati-dioburok-furolegy-kartetele-es-vedekezes-lehetosegei/
 


  2017.10.06. 08:04  Hozzászólás  Válasz dula (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   
Avatar

rendszer admin
 
A manduláról van egy szerintem nagyon jó, átfogó leírás, ami éppen ebben az évben jelent meg.
Ha még nem olvastad, érdemes átolvasni.

Mandula termesztés
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.10.04. 15:51  Hozzászólás
  •   19   


---
 
Sziasztok

Mandulával kinek milyen tapasztatai vannak?
Van egy telkem ahova gyümölcsfákat ültetgetek,de mindig gondot okoz,hogy mit válasszak.
A talaj talán barna erdő,a termőréteg változó vastagságú alatta agyagosabb(vagy vályogos) és köves.
Azért gondoltam a mandulára,mert jobban bírja a meleget és a szárazat, mint a legtöbb későn érő gyümölcs,lehet tárolni, nem sérül ha leesik,stb.
Bár a vadkörtéről is olvastam,hogy jól bírja a szárazságot bár a körtét mindenhol igényes gyümölcsnek írják le és hogy több vizet igényel, mint az alma. Vagy csak birs alanyon?
Na most a mandula mennyi termést tud adni? Én úgy vettem észre,hogy más hasonló méretű fák többet adnak. Sok termésre nem kell számítani?
Az is olvastam,hogy nagy az ökológiai tűrése-nem úgy, mint a kajszinak-ez igaz?

Milyen fajtákat érdemes beszerezni? Papírhéjút nem szeretnék.
A külföldi fajták megérik a pénzüket?Gondolok pl a Dmkert kínálatára.
 


  2017.09.30. 22:42  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (16) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   
Avatar

terra alapító
 
"Hullik a férgesse!" (Gondolom nem véletlen ez a mondás.) A fa védekezés képpen igyekszik megszabadulni a hibásaktól. Majd a java, a hibátlanok később hullanak. Azt kell elrakni télire.
 


  2017.09.30. 22:21  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   
Avatar

rendszer admin
 
Nekem csak egy van, de az is van vagy 8 méternél magasabb.
Már kezd hullani a dió, de még normálisat nem láttam.
Mind fekete kívül-belül .... :(
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2017.09.01. 11:26  Hozzászólás
  •   13   


---
 
Mi lehet az oka annak,hogy az öntermékeny olasz manduláimon nincs termés?
Alapvetően kevés termés van a mandulákon.de ami magról kelt azon van kevés,látok olyan útszéli fát ami roskadozik a terméstől.
Mi lehet nálam a gond? Máshonnan nem viszik el a madarak csak tőlem? az fura lenne.
Virágoznak,kötnek,megindul a termésfejlődés és mire elérkezik a betakarítás ideje nincs a fákon mandula.
Kétlem,hogy a föld pont nálam lenne annyival rosszabb, mint a település különböző pontjain ahol minden gondozás nélkül beérik a mandula.
 


  2017.03.14. 17:40  Hozzászólás
  •   11   


---
 
A mandulának miért nem reped szét a téli,tél végi hőingadozás hatására a kérge,törzs, mint a kajszinak?
A déli felét süti nap estére lehül és fagy szétrepeszti a sejteket. Ha jól olvastam.
Ezért ajánlott szilvatörzsre magasan oltani szemezni.( bár van kajszi ami meg nem reped szét.)
A mandula miért bírja ezt és miért nem reped szét? Noha kprábban indul, mint a kajszi.
 


  2015.10.15. 19:46  Hozzászólás  Válasz gergerg (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   9   


*
 
Kep


Ime, még egy gyanúsított. :)
 


  2015.10.15. 19:32  Hozzászólás  Válasz gergerg (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   


---
 
Nem olyan kicsi az a lyuk, kb 1 cm2. Lehet, hogy nem ugyanarról a dologról beszélünk. Amik nálam vannak azok a diók teljesen üresek és egy jókora nagy lyuk van rajtuk.
 


  2015.10.10. 17:54  Hozzászólás  Válasz alex (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   7   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem ilyen kicsi lyukat nem madár csinál. A varjak valóban törik, de csak a maradékot amit ott hagyok. Amik meg még a fán vannak, legalább segítenek leverni. Egyébként is őket illeti a 10%, mert az én fámat is ők ültették. :D
 


  2015.10.10. 17:42  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   6   


---
 
Hát ezt madarak csinálják. Én láttam, ahogy a harkály verte a diót és kajálta a belsejét. Olyan szemtelen, hogy amikor a fa alatt szedem össze a diót akkor is veri és hallani a kopácsolását. A szomszédom szerint a varjak is ludasak a dologban. Az biztos, hogy ők is lopkodják a termést.
 


  2015.10.10. 16:36  Hozzászólás  Válasz Jana11 (4) hsz.-re     Olvasás  
  •   5   
Avatar

terra alapító
 
A diós gazdának valószínű nagy területen vannak a fák, ő valószínű meg tudta oldani légi járművel. Otthon szerintem kivitelezhetetlen egy diófa permetezése. (főleg ha az enyémet nézem, ami a kert északi részén van, de legalább a kert negyede. Ha azt bármilyen technikával szórnám, bizony kapna minden belőle)
 


  2015.10.10. 16:21  Hozzászólás
  •   4   


---
 
A tisztelet kölcsönös, de hát nem is gondolom én soha magamról hogy mindig csak jókat és igazakat írok...Amikor megláttam a fényképeket, kb 4-5 éve kiment diófáim jutottak az eszembe. Anno 8-10 éve úgy indult, hogy nekem is voltak üres, kifúrt diók... Aztán következő évben több...Megjelentek a levéltetvek a diófa törzsén és levelén...Én sem permeteztem, isten bizony úgy véltem, hogy eltévedtek a fiúk, próbálkoznak, majd rájönnek hogy a dió kinyírja őket..Amikor már a kéreg alatt voltak, akkor meg már késő volt. Amikor takarásban vannak az állati kártevők,/ pl. kukoricában a kukoricabogár a csuhéban, a farontó vagy a levéltetű kéreg alatt, stb../ nem sok keresnivaló van, mégoly erős felszívódó szerekkel sem. Apropó kukorica. Változik a világ, változik a természet. A kilencvenes évek elején ha valaki azt mondja, hogy permetezni kell majd a kukoricát, fetrengve röhögték volna körbe. Tavaly már láttam olyat, hogy félcsövek sem voltak, annyira kiette a szemet tejes állapotban a kukoricabogár. Szóval nekem kimentek a diók permetezés nélkül, és nagyobb területű diósgazdától tudom, hogy évi 4-5 permetezést csinál. Egyébként én is nagyon nem vagyok híve az esztelen permetezéses - mérgezésnek, de hát már sok felsült bio módszert is láttam, ami csak hangzatos volt. Valahol szerintem az arany középút szolgálja a mi és a gyümölcsfák rövidtávú érdekeit, a ki nem várt több száz éves genetikai védekezés ismételt kifejlődésének lehetőségével szemben..
 


  2015.10.10. 12:34  Hozzászólás
  •   3   
Avatar

rendszer admin
 
Hát', a permetezést én is kivitelezhetetlennek tartom házi körülmények között.
A fa közel 10 méter magas, és legalább 6 méter széles.

Ez a madáretetős dolog menni fog, mert mióta eltűntek a szarkák a környékről, vissza tértek az énekes madarak is.
Egyre több cinke, rigó, rozsdafarkú látható a kertbe, és már verebek is megjelentek.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.10.10. 11:46  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   2   
Avatar

terra alapító
 
Minden tiszteletem Janáé, de nekem is van diófám, a permetezést én kivitelezhetetlennek tartom. Nem tudom mi van a fa alatt, de érdemes lenne körülkeríteni, és 4-5 csirkét beköltöztetni. Aztán a fára meg nem ártana pár madáretető, ami rendszeresen fel van télen töltve.
 


  2015.10.10. 10:36  Hozzászólás
  •   1   


---
 
Sajnos szerintem egy légyfajta a károkozó, ami még zölden "belepetéz" a dióba, és majd a lárvák megeszik a belet és kirágják magukat a bábozódáshoz. Két lehetőség van: nincs permetezés, akkor akár a fát is kiviszik elég hamar. A másik rovarölővel kellene permetezni a diót /levelét és törzsét is/ is a tetvek és a legyek ellen, akkor van dió, és meg tud maradni a fa. Gyerekkoromban még a gombák és a tetvek ellen a diólevél forrázott levelével permeteztek a kártevők ellen....
 


  2015.10.10. 09:43  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

rendszer admin
 
Nálunk a kertben mindig is volt diófa. A jelenlegi (már csak egy darab) már legalább 45 - 50 éves.
Míg szegény nagyapám él, ő mindig felhordta a padlásra a termést, ott terítette szét, hogy száradjon.
Emlékszem, csendes téli éjszakában néha lehetett hallani, ahogy az egerek "fociztak" a diókkal :D

Viszont az évek során soha nem tapasztaltam ilyesmit, mint ami ezen az őszön tűnt fel.
Egyre több egészségesnek látszó diót találok tök üresen, és az oldalán egy ilyen lyukkal, mint a képen.
Valaki meg tudná mondani, ez mitől van?

20151010_102839.jpg
------------------------
Megtekintve 8582 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég