Ki mit tervez a jövőre nézve ?........ Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2015.12.24. 14:33  Hozzászólás
  •   135   


*
 
15.sor
A második ősziorsó-sorom.Az idősebbhez képest sűrűbb tőtávval / a régebbi 170 cm ,ez 120 körül.../.Kettő kivételével saját gyártmányok .Mondjuk a GF 677 en lévő R.Time eléggé kilóg a sorból :-)
A kevésbé szimpatikusakba tavaly óta szemzek...
 


  2015.12.24. 14:29  Hozzászólás
  •   134   


*
 
14.sor
Egy kissé szedett-vedett ősziorsó sor...egy gesztenye betoldással /hogy mit keres ott ne kérdezzétek...így sikerült..amúgy meg rohadt lassan nő/.Innen sajnos kiment idén a hegyi vérbarackom ,ill egy GXN alanyú fa...meg a vége felé egy tavaly szemzett fa ,ami kihajtott az ősszel és persze elfagyott...Saját szemzésekből pótolom tavasszal...
 


  2015.12.24. 14:23  Hozzászólás
  •   133   


*
 
13.sor
Az első orsó őszibarack sorom...talán lehetne szebb is,de eddig nem tudtam magam rászánni a normális metszésre /eddig gyáva voltam /...na majd jövőre.Betegség miatt nem ment még ki fa,tavaly ősszel vágtam ki az August Red nektarint..értéktelen fajta volt.A helyére került egy Amanda .4 saját gyártmány a többi vett fa /a többi sornál már változott az arány.../.Én elégedett vagyok ezzel a koronaformával ,ha megtanulok normálisan metszeni még többet is ki tudok hozni belőlük.
 


  2015.12.24. 14:16  Hozzászólás  Válasz délkelet (131) hsz.-re     Olvasás  
  •   132   


*
 
Jó esetben GF alanyú fa megy a helyére,akkor nincs gond...mivel nem betegség miatt cserélek így talán magoncalannyal sem lenne gond...meg úgyis gyártok elég fát pótlásnak.
 




  2015.12.23. 22:32  Hozzászólás
  •   130   


*
 
12.sor
Ez egy fele őszibarack,fele alma sor.Az elején egy lyukkal..ide is őszi vagy alma kerülhet.Az őszik katlanok,kicsit vissza kell vennem belőlük ,nem is tudom minek engedtem elszaladni őket.Az almák amolyan szabad-orsók ,még van mit tanulnom ebben a témában, mert ekkora fáknak sokkal többet kellene teremni...talán kevesebbet kellene metszenem őket ....A leghátsó őszi egy kopasz lapos..értéktelen,átszemzése folyamatos.Az almák közül a Starking ,az állítólagos Jonica és a Golden Li-58 kap még társbérlőt,a többiekben is van 1-2 ág,de azokban nem bővítek /Red Fuji ,Jonagored, Pinova /
 


  2015.12.23. 22:26  Hozzászólás
  •   129   


*
 
11.sor
Ez is vegyes sor ,az elején egy lyukkal..ide őszi vagy alma kerülhet /inkább alma/ ,itt még katlan őszik vannak /régebbi fák..akkoriban még nem szerelmesedtem bele az orsókba/ ...egy Húsvéti rozmaring van a sor elején ,jó,de azért kapja a társbérlőket,mert azért egy teljes fa nem kell belőle,középen van egy körte is,eredetileg Concorde,szintén átoltás alatt.A Manon és a Suncrest ideje lejárt ,jövőre mennek ki,a helyükre 4 őszi megy ,immár orsó-formában.A Suncrestet sajnálom,de abból szemzek máshova,a Manonban csak az ízét és a koraiságát,a termőképességét nem..az gyenge.
 


  2015.12.23. 22:20  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (125) hsz.-re     Olvasás  
  •   128   


*
 
1,2-1,5 m...anno nem mértem ki pontosan,meg az alanyok is különbözőek.
 


  2015.12.23. 22:18  Hozzászólás
  •   127   


*
 
10.sor
Ez eredeti terv szerint őszibarack palmettasövény lett volna...elhibázott ötlet volt ,most próbálom átalakítani orsóra...mondjuk a hátsó négy hatalmas lesz,mert GF 677 alanyon vannak.Ezek egyébként nektarinok /mármint az utsó négy /amikkel nem sok szerencsém volt eddig ,emiatt is kezdtem már tavaly átszemezni őket amennyire lehet normál őszikre.Sajnos az első fámat lehet,hogy cserélni kell...mézgásodik a törzse...A nagyobbik része saját szemzés,ezek magoncon vannak, a négy vettből 3 GF 677-en,egy Adesoto alanyon van.
 






  2015.12.23. 21:45  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (121) hsz.-re     Olvasás  
  •   124   
Avatar

---
 
Tetszetősek!
Eszegetem a körtéimet és érdekes megállapításra jutottam: van egy Drouard elnök nevezetű körtém, amibe az elmúlt 3-4 évben folyamatosan oltogattam különböző fajtákat, mivel az anyafa gyümölcse nem ízlett (szinte vízízű volt, alig-alig lehetett édes ízt érezni). Először kapott Császárkörtét, aztán folyamatosan vagy 7-8 fajtát. Alig vártam, hogy a Császárkörtét megkóstoljam... hát, elég nagy csalódás volt. Aztán ma(is) is ettem az alapfajtából: nem mondom, hogy elsőrangú, de az biztos, hogy igen finom volt. Úgy tűnik, a körte olyasmi lehet, mint a szőlő: ízük évjáratonként más és más...
 


  2015.12.23. 21:40  Hozzászólás
  •   123   


*
 
9.sor
A legújabb sorom és a legutolsó,mert több sorra nincs helyem.Ez is úgy létesült,hogy felszámoltam az utolsó veteményessávot ,értelmetlenség miatt..ezt közöltem az asszonnyal is..miután nagyrészt elültettem almával :super: ...mert ez tiszta alma sor lesz, tőtáv 1,2 m...17 fa fér el,3 -nak van még helye.Eddig 4 a vett fa,a többi saját gyártmány.
 


  2015.12.23. 21:37  Hozzászólás
  •   122   


*
 
8.sor

Na ez is egy átalakítás alatt lévő vegyes sor.
Nálam alapból 3 féle fasor létezik. ..Első a vegyes ,ezek a legrégebbi sorok,koncepció nélkül,abból az időből,amikor még nehézkes volt a fák beszerzése , a másik a "vegyes,de tervezett" ...itt vmi normális szisztéma azért felfedezhető..pl fele alma,fele őszibarack,vagy szilva-kajszi vegyes,de szimmetrikusan ültetve...itt más-más volt a szempont . a harmadik fajta sor az egy fajból állók,ezek a legfiatalabbak ,persze vmikor majd ezek lesznek a legszebbek.
Na szóval ez a sor...itt kiment 2 körte a tűzelhalás ill. az értéktelenség miatt ,a helyükre őszibarack ill. pluot megy.Ebben a sorban van a néhány magonc-őszim egyike,a kedvenc gumibarackom.Ez teljesen megtartotta az anyafa tulajdonságait.Befőttet csak ebből csinálunk ,mivel nagyon erős növekedési eréjű,ezért alanynak is szívesen használom a csemetéit /ennek a magját vetem saját részre gyártandó fák alanyának /..ja és kivettem egy semmire se menő almát is...
 


  2015.12.23. 21:30  Hozzászólás
  •   121   


*
 
7.sor
A második teljes körtesorom ,ez már sűrűbbre ültetve.Most ugyan teljes,de sajnos kellett már kivágnom /tűzelhalás miatt / ,a legfájóbb az egyetlen Pyrodwarf alanyú fám elvesztése /ezt az alanyt ajándékba kaptam...Mo-n nem beszerezhető /.Az orsófáim vegyes alanyúak, vadkörte,birs,Farold40 és Farold 87-en is vannak fák ,nagyobb részt saját gyártmányúak.Itt is több átoltás várható.A Concorde-k bár jó ízűek,de szotyósodnak,érzékenyek a tűzelhalásra,az Erdei vajkörte finom,de rövid ideig tárolható , a Vila nem megy semmire és van egy kései ,alma alakú /talán Esperen bergamottja /,hát azt nagyon nem szeretem ,fanyar,kövecses...ja anno átvertek a vételnél.Kicsit lazítanom kellene a földjén /ez egy teraszkialakításos sor ,a felső feléről kissé lement a jó termőföld rész...a vízellátásra is jó lenne vmit kitalálni,ha jobb termést szeretnék...
 


  2015.12.23. 21:22  Hozzászólás
  •   120   


*
 
6.sor Ez a sor arra emlékeztet ,hogy hogyan és mikor nem szabad fákat ültetni.Az először ide ültetett fákból alig van meg...most is átalakítás alatt van,a végén van egy hely ,ide alma jön.A két nagy szilva jövőre kimegy..értéktelen ,vírusos cacakiak,azokat viszont sajnálom amiket beléjük oltottam anno.
Az egyik körtét az elején csonkolni kell/ett ,mert a tűzelhalás időnként jelentkezik...még jó,hogy az almáimat /eddig /nem érte el...meg oltogatom is át őket.
 


  2015.12.23. 21:17  Hozzászólás
  •   119   


*
 
Na ezt a legkönnyebb bemutatni :lol: Ez a néhai nektarinsövényem helye...próbálkozás volt,de nem igazán vált be ,nem is igazán jó volt a helyük...fák már a hátúl lévő dió miatt nem kerülnek ide,de egy som-soron erősen gondolkodok...
 


  2015.12.23. 21:15  Hozzászólás  Válasz Vebber (117) hsz.-re     Olvasás  
  •   118   


*
 
Könnyen kialakítható és fenntartható ,vadkörte alanyon is.
 






  2015.12.21. 20:39  Hozzászólás
  •   115   


*
 
4. sortöredék

Ez a lemezbódé és a nagy fügebokor miatt csak egy darabsor..de annak elég zsúfolt..lesz is vele gondom.Az első ,Tomcot és a 2. Sharon között van egy fügebokor,amit nem igazán jó helyre ültettem,de most már átültetni nagy,kivágni meg nincs szívem,eddig ez a legjobb fajtám.A 3. /Bergeval/ és 4. /Big Red / között meg van egy sombokor,ami ugye szintén nem lesz kicsi..ill egy Diospyros lotus ,néhai Rojo Brillantém megmaradt alanya..hát ezt legalább lassan el kellene vhová helyezni...ja,de hová??...az utsó fa Kuresia.
 


  2015.12.21. 20:35  Hozzászólás
  •   114   


*
 
3.sor
Ebben a sorban van az egyetlen fa,ami a birtok vétele idején /1997 / a területen álló fákból megmaradt .Hátulról a 3. ,egy Golden-szerű alma.Itt feles a vett-gyártott fák aránya.Az elején lévő kis körtéket át akarom oltani ,az őket követő Granny Smith is amolyan gyűjtőfa,a nagyobb része azért eredeti marad / a nejem kedvenc fajtája.../ ,de ahogy nő ,úgy kap mindig egy -egy új lakót,egy régi tő-rágás miatt ezt is meg kellett támasztani.2 őszit leszámítva mindegyik kap/ott társbérlőt.
Remélem egy ideig pótolni nem kell belőlük.
 


  2015.12.21. 20:27  Hozzászólás
  •   113   


*
 
2. sor

Az első egy 17 éves Mutsu ,amibe eddig 9 másik fajtát oltottam...ezt folytatom is ,sajnos a Mutsu nem igazán piacos /az íze miatt főleg /pár éve majdnem kidőlt,pedig nem látszik,hogy a gyökerének vmi baja lenne.A közepe /ami Imperial Gala volt / idén törött ki a súly elhúzta,újra kell nevelnem.A 2. fa Mariska őszi,az anyafáját még apu ültette anno..sajnos ennek is lejár lassan az ideje ,de egy ágként majd egy új fában fennmaradhat,mert nagyon finom.Ebben a sorban már sok csere volt, a kiment fák őszibarackok voltak.A pótlás : őszi,kajszi és egy nashi.Itt most van egy lyuk,oda elméletileg kajszi kerül /ha összejön a biznisz..ha nem akkor lehet hogy más/.
Ha kimegy a Mariska,akkor 2 orsó fa is fér a helyére...
Ja igen ,amíg az első sorban csak 1 fa van ami nem vett fa /még az após oltotta a Mutsut /,addig ebben a sorban egyenlőre csak 2 vett fa van.Az egyik a kajszi,ami mellényúlás volt,már folyamatban van az átszemzése.
 


  2015.12.21. 20:18  Hozzászólás
  •   112   


*
 
1.sor 13-11 éves körték.Azon kevés sorok egyike ,amikhez "megtellés" után még nem kellett hozzányúlni /mármint pótolni/
Az első egy ismeretlen,de finom,keveset termő...folyamatosan átoltás alatt,a második a Társulati esperes,nem az ő hibája,de itt nem vált be,folyamatos átoltás alatt.Egyébként egy kivételével mindegyikben van "vendégág"...még a jól bevált Boscban is.
Itt növelném a Carmen befolyását..és némileg a Fételét is.
 


  2015.12.21. 20:12  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (110) hsz.-re     Olvasás  
  •   111   
Avatar

terra alapító
 
Akkor kezdem én :D :thumbup:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.12.21. 20:11  Hozzászólás
  •   110   


*
 
Mivel most úgy is holtszezon van ,gondoltam untatlak benneteket...azt találtam ki,hogy soronként végig megyek a gyümölcsösömön ,1-1 képpel ..és írok róluk vmit/múlt,jövő,stb/ ...ha négyen ilyen jelet írnak :thumbdown: , akkor abbahagyom :lol:
 




  2015.12.05. 19:17  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (104) hsz.-re     Olvasás  
  •   108   


*
 
...ja itt is érdemes körülnézni ;) :http://www.pepival.com/?-Pommiers-&lang=en
 


  2015.12.05. 18:52  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   107   


*
 
Itt annyi a változás,hogy a Red Fujit előléptettem jó fajtának...és nem fogok kutatóintézeteket zaklatni régi fajtákért...jók nekem az újak is :lol:
 


  2015.12.05. 18:46  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   106   


*
 
Na itt bebuktam a "nem bővítem"-et...mivel kaptam egy Rakétát...de ez tényleg az utsó :nahat:
 


  2015.12.05. 18:44  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (104) hsz.-re     Olvasás  
  •   105   


*
 
..ugyanez körtében : Carmen,Bosc,Fetel /ezért ugyan nem annyira rajongok,de szép...és eladható/.Ha jövőre meg tudom kostolni az Etrusca-t ,akkor azt is/ a Carmennek némi rásegítés /...és a csehekből a Karina-Decora duót,de ezeket egyenlőre csak 1-1 fába.Itt is az eladhatóság lesz ezután a fő cél.
 


  2015.12.05. 18:41  Hozzászólás
  •   104   


*
 
Egy kis elmélkedés...

Mint korábban írtam is,a jövőben max.alma lesz,amit oltványként -esetleg-megveszek...de azt is nagyon megnézem,hogy mit.Íme néhány ami belekerülhet ebbe a körbe /lényeges a rezisztencia ,de az íz inkább...ezért azt is nézem,az új fajtáknak mik a szülői /:
http://www.artevos.de/en/list-of-variet ... ml...innen érdekes a ladina,Galiwa,Mars,merkur
http://www.taglianivivai.it/nr/cmsfiles ... df...innen gyakorlatilag az összes,talán a Smeraldát tudnám nélkülözni
https://www.acnursery.com/fruit-trees/a ... p,Galarina
http://www.vivaizanzi.it/en/products/3/ ... ro...Royal Beaut ,Zhen-Aztec ,Crimson Crisp,Gold Chief

Ha vki tud beszerzési lehetőséget /ezekből csak külföldről/ az szóljon ;)

...és kiválasztottam azokat a meglévő almáimat is,amikre a meglévő kevésbé bevált vagy egyáltalán nem szimpi fajtákat át fogom oltani : Red Jonaprince /esetleg Jonagored/, Ariwa,Honeycrisp,Kanzi,Rubinola,Red Fuji

a 2.és 3.fajtákat ugyan nem kostoltam /khm..most ültettem/ ,de a leírások alapján is nagyon bízok bennük.A többi sztem jó :thumbup:
 








  2015.12.04. 11:25  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (89) hsz.-re     Olvasás  
  •   100   
Avatar

---
 
Nem, nem, beszélj csak.
Én személyesen neked köszönhetem a Frisson beszerzésének gondolatát.
Most, hogy a képet is kitetted, hát csak úgy dobog a szívem... Alig várom, hogy megkóstoljam. Nagyon jól néz ki. :thumbup:
 


  2015.12.04. 11:13  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (98) hsz.-re     Olvasás  
  •   99   


---
 
Gyönyörű, az idő mindig megszépíti az emlékeket, még fotón is! Szombaton kiültetem a Farhialt végre...
 


  2015.12.04. 10:06  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (94) hsz.-re     Olvasás  
  •   98   


---
 
Megtaláltam a képet. Arra emlékeztem, hogy szép élénk narancsszínű a húsa, de fedszínre kevesebbre. Így a kép alapján szebb, mint az emlékeimben :)
frisson.jpg
------------------------
Megtekintve 15360 alkalommal.

 


  2015.12.03. 22:31  Hozzászólás
  •   97   
Avatar

---
 
A jövő szerdára tervezem
KÖZÉRDEKŰ KÖZLEMÉNY

Hátha valakit érdekel rajtam kívül:

"Az elmúlt évek nagy sikerére való tekintettel, az idén már hatodik alkalommal kerül megrendezésre az Ingyen Szállítás Nap!

2015. december 09-én, szerdán a Gazdabolt.hu webáruházban leadott rendelésekre nem számolunk fel szállítási díjat!!

Az akció a 100 kg-ot meg nem haladó rendelésekre vonatkozik, az aktuális raktárkészlet erejéig!

Minden, ezen a napon leadott rendeléshez 1 darab Volldünger termékmintát adunk ajándékba!"
 


  2015.12.03. 21:58  Hozzászólás  Válasz délkelet (95) hsz.-re     Olvasás  
  •   96   


---
 
Sikerült magamat is megint belelkesíteni úgy, hogy ültetek is belőle megint :)
 




  2015.12.03. 21:47  Hozzászólás  Válasz délkelet (92) hsz.-re     Olvasás  
  •   94   


---
 
Frisson: Kerestem a képet róla, de nem találom. Nagyon jó ízű. Közepesen kemény, leveses, illatos aromás. Fedőszíne nem sok van, de az íze kárpótol. A leírás igaz: jóval édesebb, mint a Bergeron, és nem lisztesedik, mint a Rózsakajszi. Kb velük egyszerre érik, de ez lehet az extrém meleg nyárnak is köszönhető. Nálam a fán megpuhult néhány szem, nem potyog. Nagyon produktív, sok virágot hoz első évben is, és rendkívül jól köt. Viszonylag későn virágzik, idén nem fagyott le, pedig nem magas törzsön van(még). Hamarosan kiderül, hogy tűri-e olyan jól a hideget, mint a Bergeron. Ha igen, akkor azt jósolom, hogy le fogja váltani a fajtát. Nálam a Top 5-ben benne van.
 


  2015.12.03. 21:39  Hozzászólás  Válasz délkelet (91) hsz.-re     Olvasás  
  •   93   


---
 
Hatás ellenhatás, meg nehogy zavar keletkezzen az erőben, legyen meg az egyensúly, egy köszönésnek egy a párja :)
 










  2015.12.03. 20:50  Hozzászólás  Válasz andras (87) hsz.-re     Olvasás  
  •   88   


---
 
Vicces, mert amikor láttam a fajtakínálatban, nekem is egyből ez ugrott be, hogy csak jókat olvastam róla, és kell :D
 


  2015.12.03. 20:47  Hozzászólás  Válasz délkelet (85) hsz.-re     Olvasás  
  •   87   
Avatar

---
 
gyakran emlegetik a Frisson-t. Mi lehet a legfőbb oka?


Hát egyértelmű... STiszteletes :)
Annyit reklámozta, dicsérte, kedvenc fajtái közé sorolta... Nem lehet ellenállni :lol:
Nagyon bűnös :)
 


  2015.12.03. 20:36  Hozzászólás  Válasz Darorr (84) hsz.-re     Olvasás  
  •   86   


---
 
Ja és még hajtom a Red Love nevezetű almát is de a 30eurot kicsit sokkalom érte.Feleségem szeretné nagyon,hogy milyen jól mutatna a salátákba
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 17 vendég