Ki mit tervez a jövőre nézve ?........ Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2016.12.18. 18:02  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (281) hsz.-re     Olvasás  
  •   286   


*
 
Először is köszönöm a segítség lehetőségét :thumbup: .
Átnéztem az oldalakat és megállapítottam, hogy az angolok nagyon hagyománytisztelők...mondhatni ragaszkodnak a jól bevált / ???/ régi fajtákhoz...a fajtaválasztékukban alig találni viszonylag újnak mondhatót.Persze ez nem jelenti , hogy azok közt nem lehet jó fajta, de...én nem azokra vagyok rákattanva ;) ...nem mellesleg az angliai árak nem igazán a csóró balkániaknak való / ugye bennünket is Nyugaton már odasorolnak /.Az amcsiknál vannak már jó fajták, de az már a távolság miatt is macerás lenne...és az áraik sem sokkal kedvezőbbek.Sajnos közelebb kell keresgélnem egyenlőre...max angol kertészfórumokra lenne érdemes ránézni és hasonló gyűjtőket találni...mondjuk oltóvessző-csere ügyben.
 


  2016.12.15. 19:48  Hozzászólás
  •   285   


---
 
Helló Mindenki,
Azt tervezem, hogy nem pótolok több fát, mert nem lesz hiányom, VAÚ ÉLJEN A KAJSZIS. :-O
 


  2016.12.15. 17:40  Hozzászólás  Válasz Vebber (283) hsz.-re     Olvasás  
  •   284   


---
 
Nappali maximum olyan 10 fok, a minimum olyan 4 fok.

Ez az éjszakira is kb igaz.


Weboldalak kívánságra:

Az első kettő vetőmagot és mindent ami kell a kertbe árul nem csak gyümölcs fákat.

Mr Fothergills  Elégé változatos a minőség ... viszont eladni mondjuk jó. :roll:

Thompson Morgan


Kenmuir


Blackmoor

Ez közel van hozzám.

Chewvalleytrees
 


  2016.12.14. 20:38  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (282) hsz.-re     Olvasás  
  •   283   
Avatar

---
 
Ha tudsz még ilyen címeket ne tarsd magadba :)
A tél milyen lefolyású eddig nálatok kint?
 




  2016.12.14. 15:35  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (279) hsz.-re     Olvasás  
  •   281   


---
 
Nos ha nyelvi segítség kell abba mindenképpen.
Vagy ha találsz olyan céget aki innen elszállítja neked akkor én tudom addig tárolni amíg elszállítják. Esetleg megveszem én és később rendezzük.
 


  2016.12.14. 14:58  Hozzászólás  Válasz Alibá (276) hsz.-re     Olvasás  
  •   280   
Avatar

terra alapító
 
Jajj! Még egyet elfelejtettem, ez az Early Red Free. Nézz utána, ha kell küldök oltó/szemző vesszőt. (Nálam a chip szemzés tavasszal őszibaracknál 50%-ban sikeres volt.)
 


  2016.12.14. 13:28  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   279   


*
 
...tudsz esetleg vmi lehetőséget /pl oltóvessző stb / ? ;)
 


  2016.12.14. 13:27  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   278   


*
 
Crimson Crisp , Ladina , Galiwa , Modi, ,Fuji Zhen Aztec , Inored- Story , Juliet , Sweet 16 , Zestar , Maribelle , Mars, ,Merkur , Ariane , Honeymoon , Cripps Red Joya....kb ezek :)
 




  2016.12.12. 21:29  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (274) hsz.-re     Olvasás  
  •   276   
Avatar

terra alapító
 
Az én fehér húsú fajtáim közül (Springtime -kicsi, Mariska - kicsi, Piroska - nagy, Nektár H - közepes ...) közül, egyedül a Piroskát ajánlanám, mint elég nagyméretű Redhaven előttit, de az nem kemény húsú. Éretten könyéken-csurgós levű és nem elég színes.
 


  2016.12.12. 20:53  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (267) hsz.-re     Olvasás  
  •   275   


*
 
Körte : bár első hallásra soknak tűnik a 80 fajta körüli mennyiség / jó persze jó része csak 1-1 ág egy meglévő fában / , de azért körtéből nagyon sokat ki kell próbálni ahhoz,hogy pár igazán jót is találjon az ember.Idővel nálam is csökkenni fog a fajtamennyiség,mert sok olyan van, ami kutyaütő...még a leírások szerint jónak tartottak között is...ízlések és pofonok ugye...ezzel együtt körtéből még tuti lesz 10-20 fajta a jövőben , ami átmegy a kezem alatt...fele akár már jövőre.

..és a sláger , az alma : a mostani koncepció szerint az almát sztárolom :) leginkább azért, mert ennek az eladásával nem kell úgy kapkodni,mint a többivel és hiába a sok áruházi,meg import alma..azért a finom almának nincs konkurenciája..én meg finom almákat termelek :lol: .Viszont régi fajta abszolút nem jöhet szóba , az újak közül is elsősorban a kemény,lédús fajták..és pirosak. A szép, piros szineződésű alma vhogy kelendőbb /legalább is felénk /.
Almából kb 30 fajta van a kívánságlistámon /ez nem azt jelenti, hogy meg is lesz és bármi áron , hanem azt,hog ezeket figyelem leginkább / , ebből 20 egyenlőre elég nehezen elérhető ,nyugati fajta...10 jónak tűnő , árban is barátságosabb cseh fajta...de ezek egyenlőre a tartalék tervet képezik :)

...nos kb ennyi...

...a soronkénti tervek majd később...
 


  2016.12.12. 20:38  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (267) hsz.-re     Olvasás  
  •   274   


*
 
Kajszi : jövőre még kb 4-5 fajta jöhet számításba, amit kipróbálnék , közben viszont folyamatosan dolgozom át a nekem kevésbé tetsző ill.kevésbé bevált fajtákat. A leginkább felhasznált fajta az Orangered , de a Rubistában is látok fantáziát.

Őszibarack : itt mondhatnám,hogy nincs olyan amiért összetörném magam. Amik érdekelnének / Redhaven előtti fehérhúsúak / nem igazán elérhetőek egyenlőre...francia fajták.Talán idővel , a kopaszokat ugyan leépítem, de a piroshúsú Nectavigne azért birizgál...de a többi , sárga vagy lapos és szept közepe utáni ...nem.Őbarackból úgy gondolom túl sok pluszt már nem tudnék hozzátenni a meglevőkhöz.A csereprogramba / beteg, öreg fák cseréje / már a meglevőkből kiválasztottak fognak szerepet kapni.
 


  2016.12.12. 20:31  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (267) hsz.-re     Olvasás  
  •   273   


*
 
Rendeltem két birset is, csak nem tom hova ültessem, mert azokat nem lehet orsóra alakítani... :nahat:
 




  2016.12.12. 18:11  Hozzászólás
  •   271   
Avatar

---
 
Én jövőre kipróbálok az új divatos őszikből 7 fajtát 24db-ot telepíteni. A terület szántva ,elmunkálva ,lyukak kiásva birka trágya is a helyén várom a csemetéket aztán majd kiderül mi sikeredik belöle.
 


  2016.12.11. 20:46  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (265) hsz.-re     Olvasás  
  •   270   


---
 
Én 8-at, volt benne birka is. Még mindig van belőle, nem sikerült mindet szétteríteni, sok idő.
De még legalább ennyi jól jött volna, hihetetlen mennyiséget el lehet dolgozni.
Nekem tényleges pénzbe nem került, csere kereskedelemben bonyolítottuk az ügyletet.
Ha nekem is pízbe került vna, akkor idén nem lenne karácsonyi ajándék :)
 


  2016.12.11. 16:08  Hozzászólás
  •   269   


---
 
lennel, kölessel és szójababbal fogok fogok jövőre kísérletezni
esetleg cirokkal is
 


  2016.12.10. 22:21  Hozzászólás
  •   268   


*
 
Ha lesz humorom,meg hosszú lesz a tél majd csinálok egy olyan képes tervet ,mint anno a topic elején...hátha untatok vele pár embert :)
 


  2016.12.10. 21:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (4) hsz.-re     Olvasás  
  •   267   


*
 
Szilvák : a Cacakiak kimentek , egy Empresst várok..és a meglévőkbe is ezt fogom oltogatni.Ezenkívül kiültetem -mindent tavasszal ültetek- a tavaly szemzett pluotjaimat. Több szilvát nem ültetek és rászemzésre se nagyon törekszem, mármint új fajtákból...a szilva nem érzi jól magát az én körülményeim között ,nem is stratégiai fontosságú, akkor minek erőltessem.
 


  2016.12.10. 21:36  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   266   


*
 
Kezdjük hátulról : kivágattam még egy meggyet , nem volt bajom vele, de nincs rá akkora igény,hogy maradjon...valszeg kajszik mennek a helyére.cserkóból a kis Sweethart átkerül az elhalt Roket helyére..remélem ez megmarad.Több cserifám nem is lesz, viszont a meglévőkbe továbbra is szemezgetnék majd alkalomszerűen...1-1 ágba.
 


  2016.12.10. 21:18  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (264) hsz.-re     Olvasás  
  •   265   


*
 
Én is hozattam egy kocsi marhát..hozathattam volna többet is, mert ingyen kapnám...csak a fuvar...15e volt...na az meg sok...így beosztom ezt az egyet...
 




  2016.11.30. 20:50  Hozzászólás  Válasz Alibá (262) hsz.-re     Olvasás  
  •   263   


---
 
Igen,ez a terv,már gyűlik a lótrágya,egyik ismerősöm jóvoltából.Tényleg,szerintetek a lótrágya milyen kategória,már a trágyák közt értem.Több helyen utána olvastam ,de igencsak megoszlanak a vélemények róla.
 


  2016.11.28. 21:59  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (261) hsz.-re     Olvasás  
  •   262   
Avatar

terra alapító
 
Azért mielőtt abbahagynád az ásógépezést, egy bőséges szerves trágyázás után nem lenne rossz ötlet! Az jól bedolgozza a talajba.
 


  2016.11.28. 20:58  Hozzászólás  Válasz Alibá (260) hsz.-re     Olvasás  
  •   261   


---
 
Valószínűleg az idén utoljára,mivel a fák már 4-5 évesek és szűkül a sor.Eddig minden évben be volt vetve kerti zöldségekkel ,stb.
 


  2016.11.27. 21:03  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (259) hsz.-re     Olvasás  
  •   260   
Avatar

terra alapító
 
Miért is ásógépezel 25 cm mélyen? Mi nálad ennek a funkciója? Én is művelem a sorközöket rotációs kapával, de csak a kelő gyomokat irtom vele, sekélyen. Továbbá nagyobb esők után, hogy porhanyós legyen a föld szintén megjáratom, így a kiszáradást csökkentem.
 


  2016.11.27. 20:47  Hozzászólás
  •   259   


---
 
Alibá írta:Ahogy Alex írja. Nem olyan vészes az a gyökérgolyva az én tapasztalatom szerint se. Van egy szilvafám amelyiken egy kapálás alkalmával egy diónyi golyvát találtam egy felszinhez közeli gyökéren. Levágtam a gyökeret a fáról és azóta is él a fa. Nem látom rajta, hogy ki akarna pusztulni.
Praktikus tanácsom is van. Mivel a fertőzés a gyökerek sebzésein keresztül történik, ezért a fertőzött területen nem célszerű mélyen művelni a talajt, illetve az új csemete elültetése előtt réztartalmú oldatba kell mártani a gyökérzetet. /Amerikában valami 'ellen-baktériumot' is használnak az ültetéskor./

Olvasgattam a hozzászólásodat a gyökérgolyváról,és azt javasoltad,hogy a fertőzött területen ne műveljük mélyen a talajt.Nálam tudtommal nincs jelen ez a betegség,de én rendszeresen minden év őszén ásógépezem a sorok közötti részt,kb.70-80 centire a fáktól 25 cm. mélyen,néha látni is egy-két gyökeret,amit felhoz az ásógép.Az lenne a kérdésem ,hogy ezzel a művelettel ártok a fáknak ,vagy nem lesz bajuk ha megsérül egy két gyökér? Barackok,nem mélyen van a gyökerük.

Lemaradt egy [ karakter, vagy törölve lett, javítottam.
terratorium
 


  2016.11.26. 23:25  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (257) hsz.-re     Olvasás  
  •   258   
Avatar

---
 
Ha ki tudod kerülni őket, akkor más a leányzó fekvése :D Nekem viszont földieper került a bokrok helyére, mert ezen a részen nincsenek a közelben olyan fák, amiket permeteznem kell.
 


  2016.11.26. 23:17  Hozzászólás  Válasz délkelet (253) hsz.-re     Olvasás  
  •   257   


*
 
Neki se állnék kigyökerezni...
 


  2016.11.26. 23:17  Hozzászólás  Válasz Alibá (254) hsz.-re     Olvasás  
  •   256   


*
 
Így van..már több éve elkezdtem megszabadulni a mogyorótól ezzel a módszerrel.
 


  2016.11.26. 23:05  Hozzászólás  Válasz Alibá (254) hsz.-re     Olvasás  
  •   255   
Avatar

---
 
Tavaly vágtunk ki négy bokrot, kombinált módszerrel (csákány+gyomirtó), de eltartott egy jó ideig, mire már nem jelentkeztek a gyökérsarjak.
 


  2016.11.26. 22:59  Hozzászólás  Válasz délkelet (253) hsz.-re     Olvasás  
  •   254   
Avatar

terra alapító
 
A legkényelmesebb megoldás a fűrészelés és a kihajtás után a vegyszerezés. Az elhalt gyökérzet jól lazítja a földet.
 


  2016.11.26. 22:54  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (251) hsz.-re     Olvasás  
  •   253   
Avatar

---
 
Az a könnyebbik rész (mármint a fűrészmunka), de az én bőröm a gyökérzet eltávolításának elképzelésére borsódzott bele! :fejvaka:
 


  2016.11.26. 22:46  Hozzászólás  Válasz délkelet (250) hsz.-re     Olvasás  
  •   252   


*
 
...ja és nyerek 10-15 fányi helyet...azért az lényeges :super: :super:
 


  2016.11.26. 22:45  Hozzászólás  Válasz délkelet (250) hsz.-re     Olvasás  
  •   251   


*
 
Csak a kisebb bokroknak álltam neki kézifűrésszel... a nagyobbakat majd egyik kollégám segíti Stihl-lel...úgy kevésbé fárasztó és gyorsabb is :)
 


  2016.11.26. 22:38  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (249) hsz.-re     Olvasás  
  •   250   
Avatar

---
 
Idáig sem voltam irigy rád, de most, hogy a mogyorósor kivágásáról beszélsz... természetesen a munka nehézségére gondolok :remulet:
 


  2016.11.26. 22:19  Hozzászólás
  •   249   


*
 
Na rájöttem hogyan növelhetem meg a földterületemet és ezzel együtt az ültethető fák számát :).. A felfele menő mogyorósor kivágásával minden érintett sor 2-3 méterrel hosszabb lesz ,így fajtól függően 1-2 / esetleg 3 ,de az szűkösen/ fát tudok erre az oldalra ültetni minden sorba...és még a túloldalban is vannak lehetőségek...soronként 1-1 fára. http://terra-kert.hu/gallery/album.php?album_id=576

A gödrök jó részét kiástam , egy részét kijelöltem..a többit meg...hát vmit jövőre is kell csinálni :)
 


  2016.11.26. 17:57  Hozzászólás  Válasz Vebber (247) hsz.-re     Olvasás  
  •   248   
Avatar

---
 
A fitoplazmáról írtam, hogy jobban terjed, 8 fán láttam már tünetet (levélsodródást, fakulást, kopaszodást és stagnálást). Ha fitoplazma, mert még nem vagyok benne biztos, habár minden jel arra mutat.
A fitoplazmás virágai, hajlamosak több szirmot képezni mit öt. Ha tavasszal ez a tünet is megjelenik, ezt a 8 fát ki kell takarítsam.
 




  2016.11.25. 19:06  Hozzászólás
  •   246   
Avatar

---
 
Köszönöm a biztatást.
Sajnos úgy látom, hogy jobban terjed, minden esetre a fáimnak több mint 15%-t érintette.
Két fától megváltam, tavasszal figyelni fogom a virágzást, ha több szirmot látok a szokásos öt, akkor nagy valószínűséggel fitoplazma és ki kell szedjek egy egész sort.
 


  2016.11.24. 21:30  Hozzászólás  Válasz andras (243) hsz.-re     Olvasás  
  •   245   
Avatar

terra alapító
 
Ahogy Alex írja. Nem olyan vészes az a gyökérgolyva az én tapasztalatom szerint se. Van egy szilvafám amelyiken egy kapálás alkalmával egy diónyi golyvát találtam egy felszinhez közeli gyökéren. Levágtam a gyökeret a fáról és azóta is él a fa. Nem látom rajta, hogy ki akarna pusztulni.
Praktikus tanácsom is van. Mivel a fertőzés a gyökerek sebzésein keresztül történik, ezért a fertőzött területen nem célszerű mélyen művelni a talajt, illetve az új csemete elültetése előtt réztartalmú oldatba kell mártani a gyökérzetet. /Amerikában valami 'ellen-baktériumot' is használnak az ültetéskor./
 


  2016.11.24. 19:28  Hozzászólás  Válasz andras (243) hsz.-re     Olvasás  
  •   244   


---
 
Ne add föl. Eza gyökérgolyva sem olyan vészes, mint első látásra tűnik. Ha kicserélted a talajt, jó esélyed van rá, hogy az új egészséges fád vígan fog nőni. Különben is, sokszor ha a gyökérzet erős, meg sem érzi a fa a golyvát, ha az a mellékgyökéren van. A fitoplazma sem csap minden fába bele. Ha kipusztul egy-egy fád akkor szépen pótolgasd. Minden statisztika azt mutatja, hogy a fák kb. 10-15%-a pusztul csak ki tőle. Ez pedig éppen a tűréshatáron van, ezzel még együtt lehet élni.
 


  2016.11.24. 17:57  Hozzászólás  Válasz Vebber (242) hsz.-re     Olvasás  
  •   243   
Avatar

---
 
Én már úgy vagyok mint Baby-lon a tavasszal, elment minden kedvem. :(
Először a fitoplazma tünetéi mutatkoztak, most ez golyva, már nem tudom, mire várjak.
Mire beszereztem jobbnál jobb fajtákat, minden kárba megy. :'(
 


  2016.11.19. 09:09  Hozzászólás  Válasz andras (214) hsz.-re     Olvasás  
  •   242   
Avatar

---
 
"megnézem a gyökerét. Volt rajta egy tenisz labda nagyságú gumó."

Az sajnos gyökér golyva. Talajcsrével is csak úgy kerülheted el az újabb fertőzést, ha a szerszámokat is fertőtlenítetted, vagy cserélted.
A gyökér seb/eken kersztül fertőz. Ilyet elültetni sem szabad, ha ültetésnél már látható a gyökéren, akármilyen kicsi legyen még akkor. Tűzbe vele.
Fertőzött talajú faiskolából könnyű behurcolni. A télen nekem is volt egy oltvány, amit tűzbe kellett tennem.
 


  2016.11.16. 20:03  Hozzászólás  Válasz gergerg (240) hsz.-re     Olvasás  
  •   241   


*
 
Április végén lefagyott mindenem a kertben, ezért nem követtem egyetlen fórumot sem.

A saját oltványomat kidobtam, mert úgy tűnt ppv-s, majd Jojo közbeoltással újat csinálok belőle ha tudok.
A rokoni baráti körben van 3 kis oltvány belőle, azok jól néznek ki, az anyafa is megvan a nagybátyámnál.
Idén egy szem nem volt rajta.
 




  2016.11.11. 19:07  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (232) hsz.-re     Olvasás  
  •   239   


*
 
Írtam mailt, megkaptad?
 


  2016.11.10. 15:52  Hozzászólás  Válasz lasaron (234) hsz.-re     Olvasás  
  •   238   


---
 
Nekem az előző kutyám, a libákat kergetve, ráboritotta az ólajtót, az egyik Tsunamira. Természetesen az is hosszában csattant el. Ugyanigy ősszel volt. Tavasszal kapott áthidalást, azóta szépen fejlődik tovább.
 


  2016.11.09. 22:03  Hozzászólás  Válasz délkelet (236) hsz.-re     Olvasás  
  •   237   
Avatar

terra alapító
 
Ha a fa bírja és a sebek nem terjednek, korhadnak akkor semmi gond vele. Kisebb kéreg probléma, ha kezelve van, idővel begyógyul.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég