Gyümölcsfa alanyok Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2019.10.29. 14:34  Hozzászólás  Válasz alex (111) hsz.-re     Olvasás  
  •   114   


---
 
Ez a választ is köszönöm.

Van még valami amit nem értek a mirabolánnal kapcsolatban.
Miért van az, hogy sok helyen azt javasolják,hogy a csonthéjasakat inkább tavasszal ültessük pl a sárgabarackot is.
Ha ősszel telepítünk előfordulhat,hogy ha a tél csapadékszegény akkor a barackfa kiszárad,elszárad, de legalább megviseli.
A szilvára mindez nem vonatkozik.
Mind a kettő mirabolán alanyon van.
?????
 


  2019.10.25. 17:14  Hozzászólás  Válasz alex (112) hsz.-re     Olvasás  
  •   113   


*
 
Nálam az eredes kivalo , novekedni nem tudtak erosen, mert az alanyok sűrűn vannak a faiskolamban, ontozni nem szoktam. Tavasszal ultetem ki oket.
 


  2019.10.25. 15:59  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (88) hsz.-re     Olvasás  
  •   112   


---
 
Atifoci 2, mi lett az eredménye a Rubirára szemzett kajsziknak?
Én is tavaly tettem rá kajszikat, hát elég rossz lett az eredés. A növekedés még elmegy.
 


  2019.10.25. 15:48  Hozzászólás
  •   111   


---
 
Magyarországon a mirabolán a legelterjedtebb alanya a sárgabaracknak. A mirabolán erős gyökérzetet nevel és a rajta lévő kajszi is erős lesz. A legtöbb vidéken jó alany. Hátránya, hogy tősarjakat növeszt és folyton ügyelni kell, hogy ezek a tősarjak el legyenek távolítva. A tősarjakon keresztül a nemes könnyen fertőződhet vírusokkal és fitoplazmával. Azon kár spekulálnod, hogy valamilyen szilvaalanyt (Prunus domestica) pl. Veres szilvát veszel, mert egyszerűen a faiskolások nem foglalkoznak ilyesmivel. Alternatíva a vadkajszi esetleg vadőszibarack. Óva intelek attól, hogy gyökérsarjat próbáljál beszemezni. A gyökérsarjak ugyanis viszik tovább a fa összes vírusát, fitoplazmáját stb.-t.
Nyugodtan vehetsz mirabolán alanyon lévő kajszit. A gutaütés fő kórokozója a fitoplazma ellen pedig nem tudsz védekezni, ha a faiskolában már fertőződött a fa.
 


  2019.10.25. 11:24  Hozzászólás
  •   110   


---
 
Sziasztok?

Mennyire jó alany a mirabolán magonc?
Mennyire bírja a száraságot pl? Mind a szilvát mind a sárgabarackot erre oltják.
Jobb alanya a kajszinak, mint a nemes szilva alanyok? (bocsánat máshol is megkérdeztem már ezt)
Mert ugye mirabolánon fogékonyabb a gutaütésre és fagyérzékenysége is.
Ha veszek szilvacsemetét mirabolán alanyon és arra oltok sárgabarackot ?
 


  2019.07.26. 12:09  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (108) hsz.-re     Olvasás  
  •   109   


---
 
Nem egyszerű a megvalósítás, több szempont miatt sem - ez mostanra már tisztán látszik számomra is. :)

Azért még nem tettem le a tervemről teljesen... ;)
 


  2019.07.16. 18:30  Hozzászólás
  •   107   


---
 
Kísérletező jelleggel nagyon szívesen kipróbálnék itthon néhány "különlegesebb" alanyt alvószemzésre.
Gondoltam Wavitra, Ishtarára esetleg Tetrára - viszont 2-3 darabos (min. ceruzavastagságú) tételt egyelőre lehetetlen küldetésnek tűnik beszerezni.
Almatermésűeknél Cydomalusról olvastam biztató dolgokat, de még sima M26-ot sem sikerült begyűjteni... :)
Van esetleg valakinek tippje/infója, hol tudnék ezekből vásárolni pár darabot?
 


  2019.05.22. 08:35  Hozzászólás  Válasz Jani71 (95) hsz.-re     Olvasás  
  •   105   


---
 
Ne vágd, hanem ásd körül, keresd meg honnan indul a sarj és törd le az alanyról. A törési sebzést kend be olajfestékkel, és nem fog sarjadni. Ha csak vágod akkor egy sarjból 4-5 sarjat csinálsz.
 


  2019.05.21. 15:27  Hozzászólás  Válasz suske76 (103) hsz.-re     Olvasás  
  •   104   
Avatar

---
 
Nálam a C29-en nagyon jól fejlődik a kajszi, hideg agyagos földem van.
Volt olyan év, hogy 1,5m-t tolt rajta.
 


  2019.05.21. 15:23  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (100) hsz.-re     Olvasás  
  •   103   


---
 
Ezt az Ishtarát kipróbálnám, ha hozzájutnék valahogy. Érdekes hogy jobban fejlődik rajta a kajszi mint a 29c-n mert mindenhol gyengébb alanynak írják.
 




  2019.05.21. 07:09  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (92) hsz.-re     Olvasás  
  •   101   
Avatar

terra alapító
 
Ja, nem, őszit raktam rá, félreérthető volt, bocsi. Kajszit csak Ishtara-ra és M29-re oltok. Előbbi jobban tetszik.
 


  2019.05.20. 19:32  Hozzászólás  Válasz suske76 (94) hsz.-re     Olvasás  
  •   100   


*
 
Annyira én sem vagyok elájulva tőle , vhogy nemigen nőnek rajtuk a fák...vagy lehet hogy csak azért gondolom, mert az Ishtarával tökéletesen elégedett vagyok és a Weivások is jók...ja és nálam is előfordul a sarjadzás...de van így másik alany is.
 




  2019.05.19. 20:01  Hozzászólás
  •   98   


---
 
Nálam az 50-ből 3 vagy 4 sarjad csak mondjuk azok minden évben s nem is bánom legalább van alanyom.
 


  2019.05.19. 19:24  Hozzászólás  Válasz Jani71 (95) hsz.-re     Olvasás  
  •   96   
Avatar

---
 
Az én tapasztalatom az, hogy nem mindegyik.
Nekem 12 db. C29-es alanyból 4 sarjazik, de ezek gyökere sérült. (megrágták a pocok)
Van olyan kajszim ami őt éves, de még egy sarjat sem hajtott az alany.
 


  2019.05.19. 18:18  Hozzászólás  Válasz suske76 (94) hsz.-re     Olvasás  
  •   95   


---
 
Sarjad, mint az atom... :@ Évente legalább háromszor-négyszer vágni kell (fertőzési szempontból se annyira előnyös...)
 


  2019.05.19. 18:02  Hozzászólás  Válasz Jani71 (93) hsz.-re     Olvasás  
  •   94   


---
 
Mi a gond a C 29-el?
Pont most szaporítom, meg a gf677 - et is.
 


  2019.05.19. 17:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (79) hsz.-re     Olvasás  
  •   93   


---
 
Akkor lehet, hogy nálam ez lesz hosszabb távon a jó (jobb) alany egy esetlegesen elkövetett kajszioltáshoz...
Kissé tele van már a hócipellőm a C29-cel... Eredetileg valami szilvát gondoltam, ha lesz oltás, de őszintén szólva kezdek rajta elgondolkozni...
A csodaalanyokhoz nincs lehetőségem hozzáférni (nagyon nem is tervezek kérni!), ha van rá mód, itthoni, maszek, könnyebben beszerezhető alany lenne jó.
Persze az se mindegy, hogy miként muzsikál a meglevő viszonyok mellett. A magonc őszibarackok eddig még jók voltak.
Sőt! A jobb talajon brutál jó (talán túl jó is - kicsit félő, hogy túl nőne a nemesen).
 


  2019.05.19. 13:10  Hozzászólás  Válasz baby-lon (90) hsz.-re     Olvasás  
  •   92   


*
 
Mármint Barrierre raktad a kajszit ?

Egy Barriert megpróbáltam én is ilyen elfektetős, eldrótozós módszerrel szaporítani , meglátom mi lesz belőle.

Amúgy több alanyból is hagytam meg amolyan anyafának valót , a későbbiekben talán elszórakozok a szaporításukkal ill az alanykombinációk kipróbálásával is.
A Jofela szilvám elméletileg Docera 6 -os alanyon van , ez tavaly hozott pár tősarjat...a leválasztás elmaradt, de egyiken látok termést, na erre kíváncsi leszek :)
 


  2019.05.19. 13:06  Hozzászólás  Válasz baby-lon (89) hsz.-re     Olvasás  
  •   91   


*
 
Nekem 2 őszim van Ishtarán, egy gyári és egy saját...nem volt velük gond , az növekedési erősség mondjuk gyengébb mint a Gf vagy a Barrier.
 




  2019.05.14. 09:41  Hozzászólás
  •   89   
Avatar

terra alapító
 
Nagyon tetszik a kajszik és a szilvák fejlődése Ishtara alanyon. Nagyon jó az affinitás is, gyorsan fejlődik a nemes. Egyedül az őszibarackokkal nem sikerült még megszerettetnem, akinek van ilyen alanya, ti mit tapasztaltok Ishtara-őszibarack párosításban?
 


  2018.10.12. 20:37  Hozzászólás  Válasz Alibá (86) hsz.-re     Olvasás  
  •   88   


*
 
Igen és remélem rendesen össze is forrt. Az idei kajszi szemzéseimet / 99 %-t / ugye Rubira alanyra raktam , kíváncsi leszek azon hogy muzsikálnak majd.
 


  2018.10.12. 19:27  Hozzászólás
  •   87   
Avatar

---
 
Valakinek kellene C29-es alany? Csarlinak csak dobozonként adnak, két tárca van benne (2x60) ennyi pedig nekem nem kell.
 




  2018.10.12. 16:34  Hozzászólás  Válasz csarli1 (83) hsz.-re     Olvasás  
  •   85   


*
 
GXN re raktam egyet, eddig megvan.
 


  2018.10.12. 16:33  Hozzászólás  Válasz csarli1 (83) hsz.-re     Olvasás  
  •   84   


*
 
Hat ha tudok par darabit szaporitani ,akkor esetleg...ami volt elhasznaltam az oszibarackokhoz. De ez csak amugy is a jovo zeneje lehet....most a vadkerites foglalkoztat leginkabb, meg amugy is az alma-körte projekt van elorebb sorolva. Tobb hasznot hoznak, mint a barackok...legalabb is az en lehetosegeim mellett / ...ja es sokkal kevesebb bosszusagot /
 


  2018.10.12. 06:04  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (79) hsz.-re     Olvasás  
  •   83   


---
 
Barrierre közvetlen rakhatod a kajszikat, nem kell közbeoltani.
 




  2018.06.09. 20:16  Hozzászólás  Válasz baby-lon (80) hsz.-re     Olvasás  
  •   81   


---
 
" a rettegett fitoplazma az őszibarack alanyú kajszikat is hazavágná"
 




  2018.06.09. 13:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (77) hsz.-re     Olvasás  
  •   79   


*
 
Nálam őszibarack emiatt még nem ment ki , de így-is úgy is kipróbálom / a franciák használják ezt is és a Montclart is kajszialanynak/ mivel másik kajszialanyom már nemigen van. Ami még biztos, hogy a Rubira gyökér és Docera 6, Ishtara és Weiva törzsképzős verziót is kipróbálom majd,...valamint ha tudok szaporítani Barriert és/vagy GF 677-et , akkor azokat is ugyanezzel a 3 szilvás törzskombinációval kipróbálom...persze ez a jövő zenéje, de az anyag már megvan hozzá ;)
 


  2018.06.09. 13:17  Hozzászólás  Válasz baby-lon (77) hsz.-re     Olvasás  
  •   78   


---
 
Nem kell az ördögöt a falra festeni. Ha megkapja a fitoplazmát a kajszid akkor annak teljesen mindegy, hogy milyen az alanya. Az alanyok közötti különbség csak abban jelentkezhet, hogy milyen gyorsan zajlik le a pusztulás. Az valószínű, hogy az őszibarack alanyon lévő fa hamarabb kimegy, mint a szilva alanyon lévő. De az már teljesen mindegy, hogy egy beteg fa meddig sinylődik a szemed láttára. Egyébként egy gyökérsarj nélküli alany közvetlenül nem fertőződhet, mert a szilva levélbolhák csak a rügyeken és leveleken tudnak szívogatni azaz fertőzni.
Tehát semmi pánik, sőt az őszibarackok azt hiszen nem hoznak gyökérsarjakat amin keresztül a fa megfertőződhetne, szemben a szilva alanyokkal amelyek állandóan sarjadznak és a sarjról az egész fa befertőződhet.
 


  2018.06.08. 07:28  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (76) hsz.-re     Olvasás  
  •   77   
Avatar

terra alapító
 
Nem tudom, nem olvastam még ilyen vizsgálati eredményekről. Az biztos, hogy az őszibarack is tud fitoplazmával fertőződni, de sokkal ritkább, mint a kajszinál.
 


  2018.06.06. 18:36  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (73) hsz.-re     Olvasás  
  •   76   


*
 
Leginkább az foglalkoztat , hogy a rettegett fitoplazma az őszibarack alanyú kajszikat is hazavágná-e ? Eddig 4 ilyen fám van / 2 több éves, általában termő /...még nem volt gond velük.
 




  2018.06.05. 12:46  Hozzászólás
  •   74   


---
 
Szépen fejlődő alanyaim (wawit) levelein vashiányra utaló tüneteket láttam. A helyi gazdaboltba vettem FitoHorn Fe-t (más nem volt) az előírt menyiséget bekevertem és lefújtam az alanyokat. Kétszeri fújás után a levelek szépen vissza sötétedtek de elkezdtek foltokba barnulni és lyukasodni. Mit szúrtam el ?
wawit.jpg
------------------------
Megtekintve 14078 alkalommal.

 


  2018.06.04. 15:27  Hozzászólás  Válasz baby-lon (72) hsz.-re     Olvasás  
  •   73   


*
 
Ennyi nekem se kellene alapból. Mint azt valahol már jeleztem / és ezt be is fogom tartani / az idei nyárral befejezem a gyűjtést. Most még szemzek ezt -azt , de akkor is marad bőven alany...na ezek jók lesznek egyrészt jövőbeni pótlásra /amiket a már meglévő és beváltnak ítélt fajtákból csinálok majd...ill. jók lesznek kísérletezgetni kombialanyoknak...Rubira lesz a gyökér a törzs meg...sokféle :)...ami van itthon és érdemesnek találom kipróbálásra.
 


  2018.06.04. 08:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (71) hsz.-re     Olvasás  
  •   72   
Avatar

terra alapító
 
Én is szaporítok az idén alanyokat. No, nem mintha nagyon kellene, de a környezetem és az ismerősök nagyon örülnek neki... :thumbup:
 


  2018.06.03. 20:40  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (70) hsz.-re     Olvasás  
  •   71   


*
 
A Rubira feltornázta magát 70-re , lesz min kísérletezni :) Sajnos a gumimagonc cserben hagyott, 7 db kelt ki.
 


  2018.04.27. 17:34  Hozzászólás
  •   70   


*
 
Kelegetnek a két éve vetett Rubirák : és a tavaly ősszel vetettek is :
Ez utóbbi ugyan ritkább, de ha lenne eső talán jobban mozognának. Egyébként kb betont kell áttörniük. Ezek szimpla és kombinált kajszialanyok lesznek.Eddig kb 50 kelt ki.
A gumi-magok nehezebben indulnak meg , kb 5-6 kelt ki , ezeket használnám kombinálva majd őszialanynak.
 




  2018.01.11. 20:21  Hozzászólás  Válasz baby-lon (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   68   


*
 
A vadkörtédre közbenoltásnak esetleg tudok 1-2 Farold 40 ill. 87-et küldeni . Mindegyikből 1-1 kis anyafám van , de ennyit le tudok róluk vágni.
 


  2018.01.11. 20:20  Hozzászólás  Válasz baby-lon (66) hsz.-re     Olvasás  
  •   67   


*
 
...hát amilyen alanyokat kaptam tőlük tavasszal az nem nagy előrelépés sajnos. Hurkapálca M9-ek szinte gyökér nélkül.
Ráadásul a legjobban várt oltványt , az Empresst nem is küldték meg , mindezt többszöri egyeztetés és több hónap várakozás után...
 




  2017.11.26. 18:17  Hozzászólás  Válasz baby-lon (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   


*
 
Ilyent én is tervezek , csak én a meglévő alanyokat kombinálom.Mivel magamnak egyenlőre nemigen kell oltványt előállítanom / ez alól az alma kivétel /így nyugodtan kisérletezhetek. .Főleg az erős gyökér+ gyengébb törzsképző érdekel , mivel öntözni nem tudok , viszont nagy fákat meg nem akarok.
Aztán majd leírjuk a tapasztaltakat :)
 


  2017.11.24. 20:46  Hozzászólás
  •   64   
Avatar

terra alapító
 
Szórakozok... Rendeltem szelektált mirabolan, vadkörte és barackmandula magokat Ceglédről. Kipróbálom őket alanynak a külföldiek mellé. Kíváncsi vagyok rá, hogy mire mennek...

C 679
Egervár I
C 410

Alanymagok
 


  2017.10.31. 22:52  Hozzászólás
  •   63   


---
 
Meggynek a saját magonca is van olyan jó és szárazságtűrő, mint a sajmeggy?
A Pándy fánk környékén elég sok van. Érdemes rájuk oltani ?
 


  2017.10.10. 08:47  Hozzászólás
  •   62   


---
 
A Feketicsnek vajon a sajmeggy vagy a cseresznye a jobb alanya (fekete vályogtalajon)?
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/) valamint 11 vendég