Elmélkedések az eddigi gyümölcstermesztő tevékenységemről .. Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2017.12.30. 12:38  Hozzászólás
  •   0   


---
 
ELMÉLKEDÉSEK AZ EDDIGI GYÜMÖLCSTERMESZTŐ TEVÉKENYSÉGEMRŐL, ILLETVE A TERVEIMRŐL A KÖZELJÖVŐBEN.

Google Earth: - atifoci2 birtok
... elméletileg megmutatja hol is ga/rá /zdálkodok :)


Elöljáróban talán annyit, hogy még mindig a kedvenc hobbim a gyümölcsökkel való foglalatoskodás, de az idei év ...és talán az eddigi tevékenységem is...némileg megváltoztatta a gondolkodásomat, az elképzeléseimet. Az elmúlt 20-25 évben sokat tanultam, de sok minden van amit képtelen voltam megtanulni, leginkább a tanító hiánya miatt. Sajnos hiába olvastam el eddig is sok szakkönyvet, rengeteg cikket sok mindent nem tudtam átültetni a gyakorlatba, mert nekem az jobban érthető, amit gyakorlatban bemutatnak nekem ...nem telefonon, nem e-mailben, hanem közvetlenül, élőben.Így aztán rengeteg hibát követtem el az elmúlt időszakban...de ez most mellékes :)
A „ kisregényhez „ magyarázatként még annyit, hogy a leírtak kizárólag az én véleményemet tükrözik, az én lehetőségeim, tudásom fényében ...csak hogy elkerüljem az olyan hozzászólásokat, hogy ez így vagy úgy jobb lett volna stb.

Az írásaim továbbra is megtalálhatók, csak a kinézete kicsit megváltozott ...
Kép

...s végül:
    sem ez az iromány, sem a gyűjtemény nem jöhetett volna létre a sok jószándékú, segítőkész kertbarát nélkül, NÉLKÜLETEK...ezúton is köszönetet mondok mindenkinek, aki hozzájárult mindehhez. :)

Eddigi működésem képekben: http://indafoto.hu/atifoci/collections
ITT EMLÍTENÉM MEG, HOGY AZ ÍRÁSAIMAT FOLYAMATOSAN SZERKESZTEM, JAVÍTOM MAs SZINNEL A TÉNYLEGES VÁLTOZÁSOK ILL. AZ ELKÉPZELÉSEIM TÜKRÉBEN...!
 
 






  2023.04.19. 18:28  Hozzászólás
  •   328   
Avatar

terra alapító
 
IMG_20230419_191925.jpg
------------------------
Megtekintve 3587 alkalommal.


:fejvaka:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2023.04.13. 19:59  Hozzászólás
  •   327   


---
 
https://www.youtube.com/watch?v=WOjKbqd60RQ  Végre eljutottam egy igazi kertésztalálkozóra....Köszönöm Győzőnek /kedvescimbora / a meghívást és az élményeket...minden résztvevőnek :)
 


  2023.03.14. 13:14  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (325) hsz.-re     Olvasás  
  •   326   
Avatar

terra alapító
 
Kiépülne köré egy vevőkör, aztán a hasonló gondolkodásúak köré is, aztán tanítani kezdené, még több helyi termelő - vevő kör, és igazából megyénként 10 emberrel már nagyon jók lennének.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2023.03.14. 08:00  Hozzászólás  Válasz tgwh (324) hsz.-re     Olvasás  
  •   325   


---
 
Helyrerakhatná, ha az iparszerű termelés komolyan foglalkozna az ilyen típusú szemlélettel...tartok tőle, hogy azt hiába várjuk. ..de az is jó lenne , ha a kistermelők, hobbykertészek közül minél többen térnének át erre a termesztésmódra.
 


  2023.03.13. 08:36  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (323) hsz.-re     Olvasás  
  •   324   
Avatar

terra alapító
 
Ha egyre gondolunk, akkor Szilárd szerintem egyike azoknak az embereknek, akik helyre rakhatják a magyar mezőgazdaságot. Kivételes ember, nagy tudással.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2023.03.12. 18:39  Hozzászólás
  •   323   


---
 
Szombaton nagyon jó hangulatú kertésztalálkozón vettem részt Kaposváron és környékén. Köszönöm a meghívást a szervező Kedvescimborának és Z.Szilárdnak:) Jó embereket, gyönyörű környéket volt szerencsém megismerni.
 


  2022.12.02. 10:02  Hozzászólás
  •   322   


---
 
Nézegettem a régi képeimet...mennyi fajta fordult meg a kezeim között az elmúlt 20/ a fórumon kevesebb ideje.../ évben...és hány fajta nincs már meg...ill. mennyit változott a gyümölcsös kinézete...talán csinálok egy " Régen és most " oldalt a blogban...
 


  2021.12.31. 13:57  Hozzászólás
  •   321   


---
 
Boldog újévet , gyümölcsöktől roskadozó , egészséges fákat kívánok mindenkinek :M
 


  2021.12.24. 11:00  Hozzászólás
  •   320   


---
 
Minden kedves kertbarátomnak békés, boldog karácsonyi ünnepeket és jó egészséget kívánok !
 


  2021.12.19. 09:34  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (318) hsz.-re     Olvasás  
  •   319   
Avatar

terra alapító
 
Pár ezer Ft egy normál diktafon, de hát azt is meg kell hallgatni, le kell írni.
Vesztek már el jó ötletek, csak mert nem volt nálam éppen semmi, ami megőrizte volna az utókornak.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2021.12.18. 21:15  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (317) hsz.-re     Olvasás  
  •   318   


---
 
Írogatom a blogom...egyenlőre főképp a fajták feltöltése , fajtaleírások, képek beszúrása ami megy. A képek természetesen csak saját termésről.
A sorok leírása is majd hosszadalmas lesz, mert nagyon sok volt a változás bennük.Jó lenne egy agyra köthető diktafon, mert nehezen szánom rá magam az írásra, miközben fejben meg már egy csomó mindent megírtam :)
 


  2021.11.14. 11:10  Hozzászólás
  •   317   


---
 
Lassan belekezdek a blog folytatásába. Arra gondoltam, hogy a javítgatás, toldozgatás macerás lenne, inkább mindegyik részhez egy indulö dátummal írnám a megírt résztől napjainkig tartó időszak tapasztalatait...így látszik mi változott.
 


  2021.10.31. 19:23  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (315) hsz.-re     Olvasás  
  •   316   
Avatar

rendszer admin
 
Szia! :)

Készül a blogod!
Ha akarod használni (írni bele), a legfelső sorban - Extra - Blogok - Atifoci2 blogja - csak ráklikkelsz, és már bent is vagy. :)
Nyugodtan csinálhatod, más jellegű szerkesztéseket végzek, nem zavar, ha írkálsz benne. :)

Vagy klikkelsz itt fent a "0". hozzászólásban az Olvasás gombra. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2021.10.31. 17:53  Hozzászólás
  •   315   


---
 
Nem tudtam hova írjam, így itt emlékeznék meg egy éve elhunyt fórumtársunkról , Kapás Janiról alias Csarliról.

Talán kicsit hirtelen ember volt , nem mindenki csípte a stílusát , de én személy szerint jó viszonyban voltam vele.Rengeteget köszönhetek neki , hiszen a külföldről való oltvány - illetve alanybeszerzéseket ő kezdte . Nagyon sokat beszélgettünk , főleg az első években. Volt hogy szinte ő ébresztett :) Furcsa ...de megtisztelő volt, hogy sokszor kérdezte a véleményemet, pedig én csak egy hóbortos hobbykertész vagyok.
Két éve karácsonykor felhívott , nagyon letört volt a felesége elvesztése miatt , akkor is sokat beszélgettünk . Utána nagyon megritkultak a beszélgetések és máig fáj, hogy az utolsó elmaradt. Tavaly ősz elején damilossal dolgoztam a hegyen , akkor hívott ...de nem vettem észre nem hallottam a csörgést ...aztán valamiért elmaradt, hogy visszahívjam...ő sem hívott újra...aztán már nem is tudott ...és csak később, a fórumon tudtam meg , hogy többet nem is fog.
...elköltözött az égi barackmezőkre.
 


  2021.09.24. 16:56  Hozzászólás  Válasz laca12 (312) hsz.-re     Olvasás  
  •   314   


---
 
Valószínüleg ennek a tél lesz az ideje...sajnos most van elfoglaltságom ami elviszi az energiámat, de szeretném folytatni az írást...a negatív élmények is szolgálhatnak tanulsággal másoknak.
 


  2021.09.22. 06:25  Hozzászólás
  •   313   
Avatar

rendszer admin
 
Mivel atifoci2 megújult oldala egy külön ablakban nyílik meg, itt a továbbiakban is ugyanúgy lehet hozzászólást írni hozzá.
Sok sikert a további írásokhoz ... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2021.09.14. 21:08  Hozzászólás
  •   311   


---
 
Én is üdvözlök mindenkit...de nem szeretnék a visszatérésemből nagy ügyet csinálni...csak egy voltam/vagyok a fórumozók közül.
 




  2021.09.13. 21:28  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (307) hsz.-re     Olvasás  
  •   309   


---
 
Szia Atifoci2! Ez nekem is öröm, végtelenül nagy küzdőt ismertem meg és tisztelek benned! Te a "never give up" szlogen iskolapéldája vagy! Jó Egészséget!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)




  2021.09.13. 20:05  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (303) hsz.-re     Olvasás  
  •   307   


---
 
Köszönöm, hogy visszakaptam a korábbi énemet...még ha kicsit módosítva is. :thumbup:
Az Elmélkedéseimben bőven lesz javítani való....
 


  2020.12.31. 16:21  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (304) hsz.-re     Olvasás  
  •   306   
Avatar

terra alapító
 
Nyáron írta, hogy nagyon sok a teendőjük, költözés is volt vagy valami ilyesmi a dologban...
 


  2020.12.31. 10:10  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (304) hsz.-re     Olvasás  
  •   305   
Avatar

---
 
Persze, hogy nem. Az első mondatom volt a lényeg, amiről kiderült utólag, hogy benéztem, mert nem ő regisztrált újra (az, hogy Ragadozó benne volt a szerkesztésben, abban biztos voltam, de magát a regisztrációt Attilának tulajdonítottam).
 


  2020.12.31. 09:03  Hozzászólás  Válasz délkelet (302) hsz.-re     Olvasás  
  •   304   
Avatar

---
 
Nem a nick neve a fontosabbik hír, hanem az, hogy a mi Attilánk útközben elveszett. Pedig Lepsénynél még megvolt. :mivanm:
 


  2020.12.29. 21:30  Hozzászólás
  •   303   
Avatar

rendszer admin
 
Én cseréltem fel a felhasználói nevét, mert archiválom a hozzászólásait.

Kicsit el fog még tartani, jó sok, és hasznos hozzászólásai voltak.
De hát nagyon gyorsan, és váratlanul döntött, ráadásul pont nem voltam itt, és így minden tevékenysége az anonim vendégek "kupacba" került.
Sajnos így nem olyan egyszerű, mint aminek elsőre látszik.
Most onnan bogarászom ki, hogy minden jó legyen, és a megfelelő pontok megfelelően szinkronba kapcsolódjanak.

Remélem, hogy hamarosan visszatér majd aktív tagnak, és akkor egy-két klikkeléssel minden anyaga újra aktív lesz. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.12.29. 20:47  Hozzászólás  Válasz laca12 (301) hsz.-re     Olvasás  
  •   302   
Avatar

---
 
" Legújabb regisztrált tagunk: foci2ati" Még szokni kell ezt a nevet. Sose szerette, ha atifocinak nevezik... ezzel a névvel elkerüli ezt a fajta megszólítást: nincs olyan félnótás, aki "focikettőati"-nak hívná innentől... :D
 




  2020.12.29. 17:40  Hozzászólás  Válasz foci2ati (283) hsz.-re     Olvasás  
  •   300   


---
 
Mi a véleményed a talicskás permetezőről? Milyen magasra szór?
 


  2020.07.12. 13:26  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (297) hsz.-re     Olvasás  
  •   299   


---
 
Minél többet agyalok, annál több fa kerül a halállistára , főleg a barackok , a 42 tervezett kivágásból 25-26 az őszi, 11 kajszi , 6 az egyéb. Részben a fák eü állapota miatt, de sokat a fajta gyengesége miatt. Ezeken kívül még lesz sok amit átalakítok / ha kibírják /.Ősziknél előtérbe kerül a katlanozás , kajsziknál párat átszemzek, ha tudok , a körtéknél sok a hasznavehetetlen fajta és most az erwinia ill. a bolhák is a drasztikus beavatkozásra kényszerítenek.
Tegnap is folytattam az előkészületeket , pl a Shamade és a Harogem fákról levágtam a nevezett fajtákat ,mivel mindegyiken van 1-1 alanyhajtás / ishtara/ így nem vágtam ki őket, hanem teszek egy próbát átszemzéssel . Amúgy előbbi sztem rendkívül gyenge ízű /kb mint a Kioto /, de a Harogem se győzött meg, ebből azért marad egy részfa.Shamade , Harogem.
Részlet a halálra ítéltek listájából : Royal Jim - nem győzött meg a szükségességéről
Earlirich - mint fent, betegségérzékeny is.
2 db Kuresia - évek óta gyengén szuperál
Ceglédi ismeretlen - sharkás
2 db Pinkcot - sharkásak...ezeket azért sajnálom...
saját gumi - eü állapot , sajnálom, de még tudok róla szemetni
vérbarack - eü állapot
egyik Redhaven - eü állapot
Empress - sharkás
Big Top , egyik Suncrest, 2 db Fayette - eü állapot...Suncrestet pótolom/tam, a Big Topon gondolkodok, Fayette valszeg végleges búcsú.
egyik Rich may - eü állapot...ez azért gáz, mert pár éves fa és már elérte a barackfáim végzete /ismeretlen kór/ , csak a külső 1-2 cm es gyűrűben él a törzs, a többi már halott...ezt a fajtát pótolom
egyik Cresthaven - eü állapot
Symphonie , Early Redhaven - eü állapot , előbbit lehet hogy pótolom , utóbbit nem
Redhaven Bianca - a fajtával nem vagyok elégedett
Jenny cot - beteg
2 Kioto - pocsék ízű
Cherrykose - most terem először és utoljára , semmi rendkívüli nincs benne, emlékeztet a Fekete kajszimra..az sincs már meg.
3 kombi kajsziorsó - rossz fajtaösszetétel, haszontalan fajtállal.
alsó nagy diófa - nagy helyfoglalás, kevés termés , kivédhetetlen kártevő / dió burokfúró légy /

.....Próbálok/nék ki új fajtákat is, de sokkal kisebb lendülettel, mint eddig.
 


  2020.07.02. 07:37  Hozzászólás
  •   298   


---
 
Mivel most kényszerszabin vagyok ill. volt némi eső is így folytatni tudtam én is a sorközök zöldítésének felszámolását. Mondjuk azért így sem egyszerű korábbn műveletlen , elfüvesedett terület feltörése kapálógéppel /más gép nem férne be, az ásáshoz meg most nincs kapacitás /, de lassan azért majd megoldódik. A felső részen egyenlőre csak a fasorok melletti sávot törtem fel annyira, hogy ezután már könnyebb legyen rotálni ,még annyit megcsinálok, hogy karó+madzaggal egyenesre jelölöm és ásóval egyenesre pofásítom.


Remélem jövő ilyenkorra teljesen fel tudom számolni a füvesítést és átállok a szabályozott zöldítésre zöldtrágya növények vetésével , bemunkálásával.A következő cél a sorok takarása. Amikor tudok szerezni szalmát akkor azzal /jó lenne a mulcs, de a normális ágdaráló nekem húzós, gagyit meg nem érdemes venni.../ , amikor meg nem ...hát akár a papíros takarás is opció lehet, egy ideig az is megfelel a célnak és le is bomlik /én a tekercsben kapható barnás takarópapírra gondoltam, amit festéskor lehet leteríteni, /...most egy szakaszon a szőlőnél próbálom ki.
 


  2020.06.20. 15:03  Hozzászólás
  •   297   


---
 
Most épp nem lehet kint dolgozni, hát agyalgok...a jövőn...mivel a jelen elég siralmas. A pofonok a realitás felé taszigálnak.
Újra kell értelmezni a " Miért csinálom ? Miért dolgozok ? Mennyit tudok normálisan ? Mit érdemes megtartani ? Fejleszteni ?
A famennyiség sok , az összetétel nem túl jó , a családi szükséglet kevés , akkor minek tartok sok használhatatlan fajtát , olyan fákat amik csak úgy elvannak...a fölösleggel ugye kell kezdeni vmit , az eladási módszeren munkahely mellett nem tudok változtatni...így viszont a realitás azt diktálja, hogy jelentősebben alakítsam át a faj-fajtaszerkezetet.
menjünk sorba :
Őszibarack : macerás megvédeni , túl sok az ellenség , idén nagyon megmutatkozott ...tafrina, sztigmina, szárazság...jönnek a bogarak, főleg a poloska.
A leltár után úgy látom idén kb 25 őszibarackfa megy az örök barackmezőkre...és ahogy elnézem max 10-et pótolok, de azt sem idén. Most össz.4 oltvány növekszik a kertben .Hosszútávon maradó fajták : Incrocio pieri , Sanyi féle fehér /volt munkatárstól kaptam anno/,Maria Marta , Maria Rosa, Calred, Redhaven , saját gumi , Suncrest , Maria Bianca , Cresthaven, Spring Lady . A Royalok közül a Gem és a Glory marad teljes faként, a többi csak részfaként vagy úgy sem.Kizárólag erős alanyon, mert a terület könnyen kiszárad .
Lehet sok jó fajta, de a jelenlegi famennyiség ebből fölösleges. A barack hosszan nem tárolható , a jelenlegi értékesítési módszerrel nem tudnám nagyon növelni az eladást , komposztnak minek termesszek ?
Kajszi : itt már elkezdtem a szanálást , kevesebbet ültettem, mint amennyit kivágtam. Ez folytatódik is. Ami sharkás az alapból kimegy és még pár kevésbé értékes , össz 11 fára tettem rá a kersztet .Ami marad , a fagyos évekre tekintettel : , Fuego , Hargrand , , Farbaly..a normál években is bízva : Totem , Pinkcot, Tomcot, Sweet Red és a Bergeval . 1-2-n még gondolkodok. Itt is fölösleges a sok fa. Az okok,mint fent...a fagyos években maradó sem kompenzálna, a vevőköröm lehetőségei kizárják a piaci árat , kereskedőkkel, pálinkásokkal nem foglalkozok, ezek minőséget akarnak hulladékáron. Bár a Kioto idén bizonyította a fagyállóságát , termesztési szempontból jó lehetne, de az íze azon a fán is totál gyenge, amin csak pár szem volt és nagy méretűre nőtt, így nem fogom megtartani.
Szilva, meggy, cseresznye : ha lenne segítség talán a meggy és a szilva hozna némi bevételt, de macerásak, a szedésük szaporátlan , a jelenlegi mennyiség is a határon mozog. Itt is inkább leépítés, mint új ültetés / ez a megelevő fákba szemzést-oltást nem zárja ki /
Körte : akár a kedvenc fajom is lehetne , de idén nagy a gáz ezzel is. A virágzáskori fagy azért belekapott, de a nagyobb gáz a tűzelhalás, tetvek , bolha?,varasodás, szárazság . Fákat ugyan nem tervezek kivágni , de többnek az átalakítása szükségszerű , kiemelt fajtákkal , ezek jelenleg a Delwilmor ill. az olasz nyáriak . Az alap -Bosc, Vilmos, Packhams- jó, de ezekből nem akarok többet. A fák egy része megmarad ugyan gyűjtőfának, de a többséget átállítom a kiemelt fajtákra. Mivel a körte hosszabban tárolható, a kereslet nem kisebb, mint a barackokra, sőt...így mindenképpen perspektívikusabb, mint azok..ami ellene szól, a lassabb termőrefordulás, a betegségek és kártevők ill. a szárazság, ez utóbbi nagyon tudja befolyásolni a minőséget. Ezzel együtt is a kivágásra kerülő barackok helyett 1/4-részt körte lesz/ egy része már a helyén növöget /.
Alma : nálam ez a jövő. Hosszan tárolható, így a relatíve olcsóbb árat az eladható mennyiség kompenzálhatja.Könnyebben szállítható , nagyobb távolságra is, így növelhető a vevőkör. Bőven jó a fajtaszortiment és még fejleszthető is .Hátrány...a saját tudatlanságom, hogy nem vagyok képes normálisan termő fákat kihozni az orsófákból. Ez talán javítható. Ugyan itt is vannak növényvédelmi problémák , de a késői érés miatt több a védekezési lehetőség , a vízhiány kevésbé rontja a minőséget, mint a körténél, de a jövőben törekszem a vízmegtartásra / sortakarás , sorközművelés, esetleg egy részének az öntözés biztosítása ...tartály+utánfutó ?/. Ennek a fejlesztését már megkezdtem, a kis faiskolámban lévő oltvány mennyiség pedig bőven biztosítja a facserékhez szükséges anyagot.
Még egy lényeges változtatást kell eszközölnöm az elmúlt évek telhetetlensége miatt , ez a sokkal drasztikusabb termésritkítás .

Ha eszembe jut még vmi majd szerkesztgetem ezt az írást, de a főbb dolgok benne vannak....
 


  2020.06.05. 19:51  Hozzászólás  Válasz suske76 (295) hsz.-re     Olvasás  
  •   296   


---
 
Sokéve a szomszéd fúrt otthon házilag kutat / aztan mivel nem foglalkozott vele rendesen be is iszapolódott / asszem 12 m nél talált vizet....szóval talajviz az nincs. Itt tuti mélyre mennek a gyökerek.
 


  2020.06.05. 18:20  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (294) hsz.-re     Olvasás  
  •   295   


---
 
Nem tudom hogy csinálják, nálam is két - három hét kánikula után ha nincs eső nagyon kókadoznak, azt hiszem tavaly előtt az utolsó pillanatban sikerült megmenteni már száradtak vissza a levelek.
Évente öt-hat alkalommal meg kell locsolni, igaz akkor bőven kapnak.
Olvasom hogy sokan naponta öntözik azt viszont túlzâsnak tartom.
Esetleg még az lehet nálad hogy mehet olyan mélyre a gyökere amennyire bír nincs talajvíz.
 


  2020.06.05. 16:38  Hozzászólás  Válasz laposbarack (293) hsz.-re     Olvasás  
  •   294   


---
 
A kertben 11 éve van kiwim, sose öntöztem, majd mutatok kepeket milyen buják :)
 


  2020.06.05. 14:53  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (291) hsz.-re     Olvasás  
  •   293   


---
 
A kivi sekély gyökerű, nagyon vízigényes, locsolás nélkül szerintem meg se próbáld..
 


  2020.05.29. 20:16  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (291) hsz.-re     Olvasás  
  •   292   


---
 
Most már nagyon gáz a vízhiány a hegyen...főleg azért, mert amúgy is minden nyavalya támadja a fákat / tafrina, levélfoltosság-lyiukacsosodás, erwinia, lisztharmat, rengeteg tetű stb../ , így viszont a műtrágya sem tudott hasznosulni / fel sem oldódott / , lombtrágyázni se egyszerű...a növényvédelemmel együtt , mert sztem állandóan fúj a szél . Bár egyszer már ritkítottam az őszit, de sztem drasztikusabban kell, mert amilyen a lombok egészségi állapota és egyáltalán a mennyisége nem fogják tudni normálisan kinevelni a rajtuk lévő mennyiséget.
Bár a vadaktól megszabadultam, de marad erőteljesen a vízellátás + tápanyagellátás + növényvédelem mint fő problémák...sajnos az első az eléggé megoldhatatlannak látszik , a növényvédelem is macerás a logisztika, az időjárás és a szabadidő eloszlása miatt...van feladat bőven :(
 


  2020.05.18. 20:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (288) hsz.-re     Olvasás  
  •   291   


---
 
A nagy durranás, kisebbre sikerült...saját hülyeségem miatt. Az oltóollót oltás előtti hétvégén próbáltam ki, nem volt jó. Rendeltem újat, de nem vártam meg , nekiálltam szemzéssel, az M9-esekbe ...naná, hogy alig pár hajt , az is kétséges, hogy megmarad-e...miközben az MM106-okba 55/50 az arány eddig....és persze kurrens fajtákat buktam ezzel a manőverrel , mert nem mindegyikből raktam mindkét fajta alanyra...

A körtékkel meg az volt a gond, hogy kicsit későn jöttek meg az alanyok, kevés idejük volt megkapaszkodni , utána meg jött a szárazság...de legalább nincs fajta vesztés / igaz sokkal kevesebb is az új fajta...a többséget a már meglevő pár beváltból csináltam /...de a kihajtási aránnyal így is elégedett vagyok , elég lesz amennyi sikerült.

A körtefák virágzáskor nagyon szépek voltak, mára már kevésbé....sztem kaphattak a fagyból, mert tisztuláskor rengeteg lement róluk , az alsó részen sokkal több mint elviselhető. Ráadásul megjelent újra a tűzelhalás.

A kajszikról írtam, a körülményekhez képest az egészségesnek tűnő fáim egész jók , ha megmarad ami van , egy gyenge közepes termés várható...ha jó lesz az ára vmit kompenzálhat.

Az őszik változóak, amik nagyon tafrinásak sztem nincs jövőjük , a termésmennyiség jó is lehetne, általában ritkítani kell , ill. kicsit tápozni. Itt a poloska a nagy kérdés , mennyit tudok megmenteni tőlük....mondjuk tavaly alig tudtam.

Van pár fa ami kihajtott aztán ismeretlen okból meghalt , pl az ál -Zee Lady, a Dapple Dandy...ezeket nem szemzem újra .

Ami pozitívum : két hete elkészült a maradék vadkerítés . A nagyok már nem járnak be...mondjuk a nyulakra azért figyelni kell , a törzsvédők maradnak a kisebb fákon.
Eső kellene de nem az a pár csepp, ami eddig volt.

Már tervezem az őszi fakivágásokat , mennek a vírusos kajszik , a nagyon tafrina-érzékeny őszik ill. a régi lepukkadtak , az alsó nagy dió ...és ami még keveset vagy semmit nem produkált. sajnos képtelen vagyok egy évet végig csinálni úgy, hogy végre beálljon az állomány.

Csinálnék egy kiwi-sort is a hegyre , de pillanatnyilag a helye beton kemény és száraz...nem tudom mikor lehet majd kiültetni. A kivágandó dió helyére /körzetébe / mennek az ideiglenesen kiültetett fügék / 2 már van ott, csak a dió miatt alig tudtak eddig fejlődni ./

Mivel az őszik közül a Ghiaccio virágzik a legkésőbb , hosszú távon tervezek a magoncaira szemezni ősziket és kajszikat is...háétha tól egy kicsit a virágzási időkön.
Meg persze még filózok egy csomó marhaságon is ... :nahat: :hiha:
 




  2020.05.12. 19:35  Hozzászólás
  •   289   


---
 
Szolgálati közlemény : mivel elegem lett a freemail örökös szarakodásából új szolgáltató után néztem , aki í az alább címre tegye : attilafoci1969@gmail.com
 


  2020.03.24. 21:09  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (287) hsz.-re     Olvasás  
  •   288   


---
 
Idén különösen az almában lesz nagy durranás , sok az új fajta, de az a bizonyos angol vonal is bővült :)
 


  2020.03.22. 17:39  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (286) hsz.-re     Olvasás  
  •   287   
Avatar

---
 
Koszonom, elnek majd a lehetoseggel, foleg ha addig nem jutnek el a kaposvari kertbe. Szep gyujtemenyed van, vegignezve a fotokat :). Gratulalok!
 


  2020.03.22. 13:00  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (285) hsz.-re     Olvasás  
  •   286   


---
 
Hat..mivel még megvan igy gondolom jó :alvaka: viccet félretéve...a jók közé tartozik , de azért év függő.Persze az ízlések különbözőek...ha terem eljössz megkostolni, az a legegyszerűbb ;)
 


  2020.03.22. 11:09  Hozzászólás
  •   285   
Avatar

---
 
Attila,

Nezegettem az indafotos albumod, es lattam, hogy van egy "Doppelte Phillipsbirne" nevre hallgato korted. Biztos tudod ennek a magyar elnevezese "Merode esperese" francia neve meg "Doyenne Boussoch". En mondjuk nem tudtam, de kozben megtanultam, mert kiderult, Kaposvaron, egy baratom kertjeben van egy kozel 120 eves kortefa amit meg a dedapja ultetett es az ez: Merode esperese. Ennek a kortenek az egyik szuloje a Csaszarkorte. Neked mi a velemenyed a fajtarol? Hogy izlett?
 


  2020.03.21. 16:51  Hozzászólás
  •   284   


---
 
A héten szabin voltam, jó idő volt , így sikerült kb utolérni magamat ill. nagyjából elvégezni amit terveztem...hogy mit is ?
Lássuk: A metszéssel végeztem. A kajszikat nem bántottam, amúgy piros bimbóban szoktam metszeni, de a jövő hétre jelzett idő miatt várok, hátha marad pár szem , majd akkor metszek , ha már látszik marad-e vmi. Az almákon és a körtéken még korrigáltam most, hogy már látszanak rendesen a virágrügyek. A körték nagyon jól néznek ki...remélem nem tarolja le teljesen a jövő heti " tél".
A 2019/2020-as ültetési szezont is lezártam /már az oltványokat, mert a kiwik, fügék, somok még vissza vannak...majd a hideg elmúltával/ .
Nézzük számokban: kivágtam/vágattam 19 fát ill. egyet felszedtem és elajándékoztam. Ebből 14 kajszi, 3 őszi , 1-1 szilva és gesztenye.
Viszont ültettem 66 fát, 3-at kaptam egy jóbaráttól, a többi saját gyártmány. Ezekből 28 alma, 11 körte ,16 őszibarack, 10 kajszi és egy hybrid.
Egyre csökken a mozgásterem , de ősszel is lesz még pár kimenő , a kerítés lejjebb tolásával is nyerek vmennyi helyet és - bár anyu még nem tudja- a kertbe is tervezek némi területfoglalást...úgyse nagyon bír már ásni, kapálni, ne maradjon parlagon ;) Amúgy a permetezés mellett az ültetés a legutálatosabb rész , kiásni egy csomó gödröt, hogy utána visszatemessem...phu....de az jó ,hogy ősszel a többségét már kiástam, mert most nem győztem volna...és a föld is jobb állagú volt, mint a frissen kiásottaké.
A lemosózás...hát szokás szerint nem egészen jött össze. A kert talán még elfogadható, kétszer végigmentem a kajszik kivételével Vegesollal ill. Cuproxattal /kinek mit lehetett / , ill. a kajszik már Folicur+kaptán+ Megafolt kaptak , de a hegyet csak egyszer tudtam végigfújni ...szerdán.
Itt az almák , körték még kaptak Vegesolt , a bimbós őszik Cuproxatot , a virágzó őszik és a kajszik meg a kert kombót.
Mivel a talicskás permetezőt még csak ma raktam össze, az idei összes permetezés még hátival ment...
A lemaradt, vadrágott fákat megtuningoltam némi pétisóval , remélem végre nekiindulnak...eddig jól szuperál a kerítés.
A közök egy részébe vetett olajretek az enyhe tél miatt nem fagyott ki...hát gondolom elég lesz felrotálnom, hogy el tudjam vetni mustárral...
Hogy Camromnak részben itt válaszoljak , a gyűjtést nehéz abba hagyni /majd a másik topicban részletesen kifejtem/ .
Ennek örömére ültettem kb 40 M9, kb ugyanannyi MM106, kb 30-40 vadkörte alanyt, kb 20 egyebet / Wawit , ST Julien , Pyrodwarf , B9, Adesoto , Docera 6...pár db-os tételben / , vetettem egy csomó mandulabarackot ősszel és egy csomót most, ill. most Rubirát is...próbaképpen dugványoztam pár MaxmA 14-et , és Farold 40 és 87-et. Ne kérdezzétek minek...
Az elültetett MM106 és Vadkörték egy részére közbeoltást is tervezek a meglévő törpésítő alanyok felhasználásával...játszani ez is jó lesz.
A hűtőben van jócskán oltóvessző , kb 70 %-a alma.
Fojtattam a sorok beszalmázását, ameddig van anyag. Egy megvan , még 2 sorra való van...remélem idén is tudok szerezni szalmát , de filózok a karton /doboz/ -sortakaráson is .
A jövő beruházása egy középkategóriás ágdaráló lenne, egyrészt a tűzrakó helyeket is nagyrészt beültettem , másrészt meg ugye alapból jó lenne a hulladék talajtakarásra....ha fagy akkor persze csúszik a műsor.
Belefért még némi szőlő drótozás , a kiwi lugastartó bővítése, erősítése , ásás, rotálás, veteményezés a kertben....persze mindez úgy, hogy reggelente kb fél óra elment azzal, hogy összedrótozzam /fásli , térdgumi, sérvkötő, kenőcsök stb / magam...de azért kösz jól vagyok :hiha: :angry-banghead: :lol: :super: :nahat: ...vagy ami tetszik :)


...ha vmit kihagytam majd szerkesztem ... :alvaka:

Ja igen : végig néztem a tavalyi szemzéseimet , a körték kiválóan sikerültek, a pár alma is elég jó, az őszik viszont...alanyba gyakorlatilag 1 , vagyis pocsék, a meglevő fákba rakottak mondjuk legalább jól. Az oltásokat 2 hét múlva tervezem, arra is kértem szabit...kiváncsi leszek, hogy ebben az őrült felfordulásban kapok-e ?...nagyon sajnálnám kidobni a sok oltóvesszőt :(
 


  2020.02.24. 20:56  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (281) hsz.-re     Olvasás  
  •   283   


---
 
Vasárnap megrendeltem a talicskás permetezőt , holnap akár meg is jöhet. Már nagyon kíváncsi vagyok rá...remélem hasznos lesz. Holnap hzzák a pétisót is.
Ma benéztem a helyi Gazdaboltba, vettem literes Cuproxat-ot ill. Vegesol RS-t...meg érdeklődtem az árakról...hát...kár hogy bio módszerrel nem lehet nálam termelni. Az eladó szerint idén lesz bőven dolgunk a kártevőkkel...jaaj...
A héten meló után rohangálok ki anyuhoz, hogy legalább a kerti metszéssel végezzek. 1/2 4 körül tudok nekiállni...sötétedésig...mivel a kajszikat még nem bántom a héten akár végezhetek is velük, csak ne essen...
 


  2020.02.22. 20:51  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (281) hsz.-re     Olvasás  
  •   282   
Avatar

terra alapító
 
Nem könnyű a kertész élete, pláne ha van (másod)állása is. 32 évig volt árútermelő gyümülcsösöm (0,64 hektár) a hivatalos állásom mellett.
 


  2020.02.22. 20:09  Hozzászólás
  •   281   


---
 
Ma dolgozgattam kicsit ...elültettem 5 almát, 3 körtét és egy sziámi-kajszit . A lemaradozott kis fáknak adtam nitrogént . Metszettem is, a körtéket a fatérképpel a kezemben, mert már fejből nem tudom melyiken mi van, mi marad, mi megy....az őszikből is metszettem párat. Leszedtem azokat az oltóvesszőket, amiket a sajátjaimból akarok oltani / ami bevált körtéből abból legyen vagy több, vagy önálló fa is ne csak 1-1 ág /.
Kár hogy a " vázamnak " nemigen tetszett...a térdeim szétesnek, a régi sérvem meg szintén sza.akodott...úgy érzem nem lesz sétagalopp az idei évem /se.../.
A metszésbe bele kellene húznom, mert lassan lemosózni is kellene...ja és még ott vannak a barackok , el kellene ültetni őket.Haj...haj...
 


Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég