Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Tyúkudvar Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Ki milyen haszonállatot tart? Tapasztalatok, tippek, stb.
  2017.01.06. 17:24  Hozzászólás
  •   18   

tp329 direkt írta Deskó, hogy tojófajtát akar! Azok nem éppen nagytestűek. Még a kettős hasznosításúak is inkább közepes testűek. Tojófajtánál 25 cm elég, kettős hasznosításúnál 30 cm. A közel 5 kg-os plymouth kakasom simán kifért a 20x25 cm-es bejáraton. Amit az ajtóba (amin én járok ki-be) vágtam. Remélem nem az ammóniától kell félnie az állatoknak, mert az azt jelentené, hogy el vannak hanyagolva és tele van az ól bomló ürülékkel. A légtér azért kell, mert ha sok az állat és kevés a a tér, akkor tele lehelik párával és a párás levegőben a legjobban szaporodnak fertőznek a kórokozók. Én dolgoztam a bábolnai csibetelepen is, tisztaság volt mindig, de még ventilátorok is vannak. De nem az ammónia, hanem a légpára miatt, illetve a friss levegő miatt. Az ülőrudak méretezése egyebeket meg lehet találni az oldalon, felesleges leírni.
Deskó nem tudom mit szeretnél. Én vagy tojófajtát javaslok itáliai, leghorn (sajnos ezeknek fehér a tojáshéj színük), vagy plymouth (ennek barna). De sajnos a tyúkfajták nagy többségét már teljesen elrontották a kiállításra hajtó tenyésztők. Legtöbbje nem tudja azokat a paramétereket amiket még a fajta kialakítása bejegyzése során tudtak. Talán a fenti 3 fajta még elmegy, mert jól tojnak még mindig.
De én inkább javaslom neked a kettős hasznosítású hibrideket. Ezekkel nincs probléma, mert kimondottan termelékenységre vannak szelektálva a szülőpárok. A tojó hibrideket nem szeretem, mert elég kényesek, ha nem kapják meg a folyamatos tojó tápozást (pedig a háztájinál nem jellemző, hogy csak azt kapnak) lezabálják egymásról a tollat, esetleg ha valahol vér serken egymást is kikezdik. Kannibalizmus nagyon jellemző rájuk. Pláne, ha nem cseréled le őket évente. Kettős hasznosítású kevesebbet tojik évente és ezek élelmesebbek, szívósabbak is 2-3 évig simán jók tartásra. Ha vágod akkor nem 1,5-2 kg,, mint a tojó hibridnél, hanem 2,5-3 kg. vagy nagyobb.
Én nem könyvből írom, hanem saját tapasztalat!

2017.01.06. 11:42  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   

Szia!
Oszt, hol etetnéd, itatnád azt az 50 tojót?

Vigyázz a díszbaromfis cikkekkel! Jók azok, de díszbaromfis szemmel íródtak, mások a szempontok, mint pl. tojó fajtáknál!

Nem tudom, milyen testméretű fajtában gondolkodsz, a 25 cm ülőrúd hossz kb. jó, vehetjük minimumnak, de nagyobb testűeknek inkább 30 (35-40) cm legyen, nem azért mert nem férnének el a 25-ön, hanem mert kényelmesebb nekik. Mi van ha szellősebben szeretnének ülni pl. nyáron? De télen sem tudja magát kényelmesen "felfújni" a mínuszokban, ha olajoshal módon ülnek. A rudak egymástól való távolsága minimum 40 cm, így már kapsz egy alapterületet. Ezt megszorzod minimum kettővel és megvan az etető tér + a tojófészkek helye is, egy épületben (nem hátrány sem az időjárás miatt, sem akkor, ha nem a verebeket akarod etetni.. A magassága a te magasságod +5 cm :-) , nem befűteni kell nekik az ólat, hanem légtér kell az éjszakai ammónia termelés eltűntetéséhez.
Az egész építmény legyen világos és szellős, ez is nagyon fontos! A hőszigetelés akkor fontos csak, ha télen is termeltetni akarsz velük.
Ha valóban tojó állományod lesz és rendesen eteted őket, akkor felejtős, hogy csak éjjel lesznek bent. A tojásgyártáshoz sok energia kell és nem hüyék, szar időben (pl. 3 napos eső, tartós hideg stb.) ki sem teszik majd a lábukat, ha nincsenek rákényszerítve.
Keress a neten biobaromfi tartásra cikkeket, az ott megadott méretekkel nem jársz rosszul te sem!
Ezt a könyvet le is töltheted: https://hu.scribd.com/doc/222066270/Zambo-Matray-A-Biobaromfi-Tartasa

2017.01.05. 20:09  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   

Nézd meg a weboldalamon a cikket, amit még Gulyás Laci írt. ITT
A helyigény le van írva benne. Annyit hozzá tennék a kisebb ólak nálam (2-3 m2) 150 cm. magasak. A nagyobb ólak (7-12 m2) 180 cm magasak, hogy kényelmesen lehessen takarítani. A lényeg, hogy legyen szellőzés a pára többet árt, mint a hideg. Mindenképpen legyenek ülőrudak 1 tyúkra 25 cm. szoktam számolni és mindegyiknek legyen helye a rúdon! Ott nem fagy le a lába nagy hidegben sem, mert a tollazatát szépen felborzolja és a lábát is betakarja, ha rúdon ül.

2017.01.05. 18:55  Hozzászólás  Válasz tgwh (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   

Igen-igen megjött a mail,köszönöm! Írtam is választ.

o.k. művelődöm az anyagokból,csak annyi félét olvasni,hogy nem látok még tisztán,de idővel csak kikristályosodik a kép.
(remélem)

2017.01.05. 17:59  Hozzászólás  Válasz Alibá (12) hsz.-re     Olvasás  
  •   14   

Bőven jó lehet a 130cm-es építmény is, csak éppen sok ajtó kell rá, meg mélységre egy gereblye hosszú lehet maximum :D

Deskó, e-mail ment, találtam még párat. Esetleg a fontosabb adatokat ha kijegyzeteled magadnak, mehet a Tudástárba :D csak írkáld ide ami hasznos, és megosztanád másokkal is, onnantól megoldjuk :D
Elvileg ha töltesz is fel, akkor tudsz letölteni is.

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2017.01.05. 17:52  Hozzászólás  Válasz Alibá (12) hsz.-re     Olvasás  
  •   13   

Megoldanám ha a 130cm-es takarítását is,ha az lenne az ideális.
De előrébb helyezném azt,hogy mennyi pl. az ideális belmagasság /db tyúk, ami sem túl nagy, sem túl kicsi.
Első a tyúk "welfare".

2017.01.05. 17:47  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   12   

Ha 130 cm-nél alacsonyabb vagy, akkor nem gond az általad elképzelt magasság. Különben gondold át mégegyszer a takarítást. :O

2017.01.05. 17:45  Hozzászólás  Válasz tgwh (10) hsz.-re     Olvasás  
  •   11   

Köszönöm, kedves vagy!
Nem tudom olvasni,pedig regisztráltam is, de így is homályos.

dezsoderenyi@hotmail.com

Köszönöm előre is.

2017.01.05. 17:08  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   10   

Keresek neked egy tyúkos könyvet, mert lövésem sincs...
Majd ide belinkelem ha találtam valamit.

Józan paraszti ésszel ugye olyan kell, amit olcsó felhúzni, 2*4*1,8 méteres blokkokból gondolom nem akarsz 10-et egymás mellé, bár kerítésnek sem rossz.

szerk.: ezt a kettőt találtam elsőre, hátha van bent valami jó dolog.
https://www.scribd.com/doc/311587872/Hogyan-tartsunk-gazdasagosan
https://www.scribd.com/doc/64498366/Baromfitenyesztes

Ha gondok lennének az olvasással - elvileg ingyenes próbaverzióként olvasható -, akkor szólj, és letöltöm neked, vagy regisztrálj. Egy e-mail címet is írj, amire küldhetem.

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2017.01.05. 16:26  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   9   

Én egy futball pályán is kényelmesen tudok takarítani és simán eljutok a tojóládáig.

Valami konkrét méretre, légköbméter igényre, stb.....stb......vagyok kíváncsi.

2017.01.05. 16:14  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   

Olyat amiben kényelmesen tudsz takarítani meg oda tudsz jutni a legtávolabbi tojó ládig.

2017.01.05. 14:45  Hozzászólás
  •   7   

Üdv az Uraknak.

Kérdésem.

Építeni szeretnék egy 50 tojó tartásához ideális tyúkólat.
A kifutó kb. 150m2-lenne elkerítve,ebben a tyúkól.Plusz egy negyed hektár "legesőnek"
Lényegében csak az éjszakát töltenék a tyúkólban.
Mekkora lenne az ideális mérte?
Olvasok mindenfélét.
Ahol most tartok,az az,hogy kb. 5x2m-es alapterület, benne 12 tojó láda.
Viszont a belmagasság mennyi legyen? Tudom nem jó a túl nagy,mert nem tudják befűteni, de a kicsi sem szerencsés.
Úgy gondoltam kb. 130cm lenne a belmagasság.

Itt tartok most, mondjátok jó-e így vagy milyen méretet javasoltok?

2015.06.02. 04:48  Hozzászólás
  •   6   

Sziasztok!

Ti még alszoktok - már aki! -, nálunk már a holnapotok ebédjén is túl! :-D

Nálunk tervbe van véve 10-12 gyöngycsirke vétele - a telek adja is, mert 1800 nm, és a szomszéddal is lebeszélve! -, és majd látom, mikor kerülnek majd a fazékba? :-D

Most a telünknek nevezett - 24 fok van, melegben! - idő nem jó a csirkékre, de majd a tavaszunk adja a helyzetet! :-D

Szép napot!

"There is no easy way from the earth to the stars”

2015.03.23. 20:45  Hozzászólás  Válasz tgwh (4) hsz.-re     Olvasás  
  •   5   

Vagy a rókát kell belülre tenni, a tyúkokat meg kívülre.

2015.03.23. 20:37  Hozzászólás  Válasz Imre (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   4   

Akkor elég veszélyes művelet, szélesebb alagút kell(ene, ha lennének tyúkjaink :D ).

2015.03.23. 20:27  Hozzászólás  Válasz tgwh (2) hsz.-re     Olvasás  
  •   3   

Valóban nem hülyeség. Egészen addig, amíg a róka, vagy kóborló kutya nem jár arra. Nekem zárt ketrecekből (150x120x100 cm)a fiatal gyöngyös csibéket is kinyírta pl. 2 macska. Csak pár darabot tudtak kifogni, de sokkal több megdöglött, ahogy a csibe dróton benyúltak és karmolászták őket. Saját kertben kb. 1,5 órát nem jártam arra, mert ebédeltem.

2015.03.23. 20:02  Hozzászólás
  •   2   

2014.08.12. 10:49  Hozzászólás
  •   1   

Indítóként néhány kép:
KépKép
KépKép
Ők 22-én keltek. A képek napos korban készültek, azóta már picit nagyobbak és tollasabbak :)

2014.08.12. 10:32  Hozzászólás
  •   0   

Sziasztok!
Remélem nem baj, hogy megnyitottam ezt a topicot. Jöhet ide a baromfineveléstől a tojástermelésig minden ami a tyúkászással kapcsolatos.

Előző