Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Hogy építsek kemencét a kertbe? Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
  2015.06.06. 11:07  Hozzászólás  Válasz wogboy (34) hsz.-re     Olvasás  
  •   35   

A meleg csatlakozás. :-D

Kép

Tettem rá hőfok mérőt is - a forrófüstösre állapotra -, de nem sok értelme lett! :-D

Kép

A készek.

Kép

Kép

Ezt követően indultak a forróvizes fürdőbe! Majd, a mélyhűtőbe, 4-es csomagban! :-D

"There is no easy way from the earth to the stars”

2015.06.06. 11:01  Hozzászólás  Válasz wogboy (33) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   

A félig késznek látszók! :-D

Kép

Kép

Ez a meleg - langyos - füstölési megoldás! :-D

Kép

2015.06.06. 10:58  Hozzászólás  Válasz wogboy (32) hsz.-re     Olvasás  
  •   33   

Az eltervezett kép! :-D

Kép

Kép

Tettem rá ilyen szellőzőt, de semmi szükség nincs rá, mert a vízpára e nélkül is tud távozni! :-D

Kép

2015.06.06. 10:54  Hozzászólás  Válasz wogboy (31) hsz.-re     Olvasás  
  •   32   

Kezdőthet a show! :-D

Kép

A függeszkedők! :-D

Kép

A szorító bilincsek azért voltak részei a füstőlésnek, mert a tető csak oda lett téve, mert ez volt a próba használat! :-D

Kép

2015.06.06. 10:49  Hozzászólás  Válasz wogboy (30) hsz.-re     Olvasás  
  •   31   

A forrófüsthöz, elterelővel!

Kép

A csirkecici felfűzése.

Kép

Kép

Mielőtt a füstre mentek, a sorban állást gyakorolták, az erre készült tartón! :-D

Kép

2015.06.06. 10:44  Hozzászólás  Válasz wogboy (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   30   

Ennek is két ajtós a kinézete, mert azt könnyebb kezelni! :-D

Az elején látható füstbevezetési lyuk, a hidegfüstöhöz.

Kép

Ez az oldal nézete, és a vizes spray azért van ott - a másiknál is ott volt -, mert ha véletlenűl lángra kap a fűrészpor, akkor az legyen gyorsan kezelhető! :-D

Ez a lyuk, a meleg füsthöz!

Kép

A kampós megodás! :-D

Kép

2015.06.06. 10:37  Hozzászólás  Válasz Rhéman (28) hsz.-re     Olvasás  
  •   29   

Szia!

"75 vagyok."

Köszönöm, és akkor én a 61. -el, csak csókolommal köszönhetek? :-D

" Tervezem, hogy olyan kemencét csinálunk a kertbe, amivel egybe van építve a füstölő. Ezért nézegetem mások megoldásait."

Ez sem lehet gondom, és ha fixet szeretnél, akkor az eddig mutatottat ajánlom, mert örök élet! :-D

Ez kép az utolsó, a kő, és beton füstölőről, amit eddig mutattam! :-D

A füstre váró csövesek! :-D

Kép

Ezt fogom használni a mostani háznál, mert ez is elég lehet! A nevelt lányom telkén! Az akkori terasz félkész volt! :-D

Kép

Kép

2015.06.06. 07:03  Hozzászólás  Válasz wogboy (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   

75 vagyok. Tervezem, hogy olyan kemencét csinálunk a kertbe, amivel egybe van építve a füstölő. Ezért nézegetem mások megoldásait.

2015.06.06. 00:00  Hozzászólás  Válasz Rhéman (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   27   

Nem kemence, de jó volt az nekem! :-D

Annyit előzményként, a mutatottnál a fűrészporos bilinek fontos a csúzdás lyukelzárás, mert azzal adtam a huzatot - nem az ágymenűst! -, a még éppen füstképződéshez!

Ha túl nyitva maradt, akkor lángolt is a fűrészpor, és pár akció után, már csak felnéztem a műszélkakasra - azt is én faragtam -, és már láttam, aznap milyen idő lehetett! Ha szeles volt, akkor kisebb a lyuk - 10-15 mm a rés! -, ha állt a levegő, akkor kb. a feleméretűt adtam neki, de megtanulható lett! :-D

A fűrészporos biliről még annyit, a kb. 8 liter adta azt a helyet, hogy az aljára került 25-30 mm. keményfa fűrészpor - a közepén ott virított a kúpos fadugó- , majd arra tyúktojásnyi keményfa darabok, és megint egy adag fűrészpor! Ezt megismételtem addig, amíg tele nem lett! Akkor - óvatosan - megforgattam a fadugót, majd kivettem, és ott maradt a lyuk, ami adta a tűzgyájtási lehetőséget!

Nem tudom a korodat, és nálam igaz volt azaz élet, amikor láthattam a valamikori fűrészporos fűtést! :-D

Piromániás vagyok - azért voltam jó parázstaposó -, és az elindítás ténye volt a kis gázégős cucc is, mert egy hulladék - az van nálam van bőven! - virágtartót átfaragtam - neki a sarokköszörűt - egy olyan állványnak, ahol a bili kb. 50-60 mm. volt a talajtól! Ez a wogboy tény, megkönnyítette a begyújtást, és az alulról igyekvő levegő bejutását! A gázégövel megadtam az indítást, és aztán béke a poraira, dolgozott egésznap, és csak néha néztem bele - a víszintes - füstelvezető - könyökcsövénél! :-D

A fűstelvezető csövén, a zárót akkor szabályoztam le, ha már adva volt a füst, és a nagy huzatra nem volt szükség! A füst kivezetést, a füstölő mennyezetétől számítva, hb. 500 mm-e lejjebb - a hátsó falban! -, tettem, mert így a füst koválygott - teli vízpárával - mielőtt kitalált a szabadba! Teljesen, nem lehetett lezárni, mert nem gőzfürdőnek készítettem! :-D

Ha van kérdésed - " ... este a fantázia az úr, reggel az értelem"! -, akkor csak nyugodtan! :-D

Különben amikor piacra tettük a háza, akkor ezt a művet szétvertem, és nyoma sem maradt! Az ausztrálok nem füstölnek - otthon - csak bagóznak! :-D

A másik, az mobil rendszerű lett - egyszerűbb is! -, de az elmélete, a mutatottnak a mása lett! :-D

2015.06.05. 23:19  Hozzászólás  Válasz Rhéman (25) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   

Na, visszaértem a gazda piacról, és legyen szép álmod, ill. nyugodt is! :-D

2015.06.05. 21:46  Hozzászólás  Válasz wogboy (24) hsz.-re     Olvasás  
  •   25   

Várom. Most megyek aludni. Neked meg jó reggelt! :-D

2015.06.05. 21:36  Hozzászólás  Válasz Rhéman (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   

Szia!

Nálunk most lett a holnapotok reggele, és van most tennivalóm, de a nap végére újból ideérek, és mutatom a másikat is!

2015.06.05. 14:41  Hozzászólás  Válasz wogboy (22) hsz.-re     Olvasás  
  •   23   

Nagyon köszönöm. Szépek, és érthetők. :clap:

Egész megéheztem!! :lol:

2015.06.05. 13:26  Hozzászólás  Válasz wogboy (21) hsz.-re     Olvasás  
  •   22   

A pácolt csirkecicik - babérlevél, és bors -, és a kész után kaptak egy pár perces forróvizes fürdőt, majd mentek a fagyasztóba! Azért kell a forróvizes fürdő, mert akkor nincs esély, az esetleges nyersen maradt belsőrészre!

Kép

A sonka a terasz tető alatt! :-D

Kép

Ennyit mára, és holnap mutatom a másik megoldást! Ez, a volt látható, nagyon jól sikerült, és egy fűrészpor töltéssel a 14- 16 órát dolgozott, és sokszor ott is hagytam, miután beállt a rendes füstképzés, ami 35-40 perc volt csak!

2015.06.05. 13:15  Hozzászólás  Válasz wogboy (20) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   

22.10!

Ez a keretes szúnyoghálós keret akkor volt használva, ha szikkadtak a csövesek, és a szomszéd macskái nehogy megnyalják! :-D

Kép

A kész csövesek! :-D

Kép

Kép

A sonka, és a pácolt csirkecicik! :-D

Kép

Kép

Kép

A készek, és most éhes is lettem! :-D

Kép

Kép

2015.06.05. 13:05  Hozzászólás  Válasz wogboy (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   

22:00 óra! :-D

A tollavesztett szélkakas környéke, kavargó szélben! :-D

Kép

A forrófüstölés része - pl, halak - és a már kiürült tojástartók pont ideillettek! :-D

Kép

Kép

A kupakolt alsó ajtó!

Kép

Az egész épület, téglából és betonból készült! Ez a belső tűztér képe, és a felső lemez azt végzi, a lángok - ha baleset történne - ne érjék a terméket!

Kép

2015.06.05. 12:54  Hozzászólás  Válasz wogboy (18) hsz.-re     Olvasás  
  •   19   

Na, az asszony magyarnyelvű mexikói filmet néz - külső merevlemezen vannak-, és most nekem is lett időm! :-D

A shed polcával egy vonalban van a füstelvezető alja! A fekete doboz, a gilisztafarm doboza - leengedhető folyadékkal - és mivel az volt az árnyék, azért volt ott! :-D

A gilisztás doboz lábain, volt fagyis vízzel teli konténerek, a hangyák ellen van ott!

Kép

Közelről a füstelvezető, és azon is egy elzáró lemez, a huzat szabályozására!

Kép

Ez volt a melegfüst állapot! Az alsó ajtón két füstbemenet volt - lezárható! -, és az alsó a hideg füsthöz, a felső meg a melegfüsthöz!

Kép

.. és a melegfüst elvezető.

Kép

2015.06.05. 12:39  Hozzászólás  Válasz wogboy (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   

Na, még pár kép, és holnap folytatom! :-D

Ez a kémlelő nyílás - elzárható! -, a begyújtásnál kellett.

Kép

A beledöngölt fűrészpor kelléke a helyén! :-D

Kép

A teteje is profi volt! :-D

Kép

Ez volt a kolbászok szúrkálója!

Kép

2015.06.05. 12:32  Hozzászólás  Válasz wogboy (16) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   

A hideg füstképző, a gyerekkori fűrészporosra alapoztam! Egy alu bili - kb. 8 literes? - és azt alakítottam ki, a saját igény szerint! Elárulom, faxán működött! :-D

Kép

Kép

Van faesztergám, és ezt a kúpos dugót faragtam a lyukhoz!

Kép

Az aljára ezt faragtam rá, mert a füstképzés, a mindenkori szélviszonyoktól is függött! :-D

Kép

2015.06.05. 12:24  Hozzászólás  Válasz wogboy (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   

A kéménye igazi tűzoltós! Mert, mint tűzoltó hagytam el, a fatornyos falumat! :-D

A tollafosztott szélkakasnak szerepe volt, mert sok volt - 4 - a szomszédok száma! :-D

Kép

Kép

Munka közben!

Kép

2015.06.05. 12:17  Hozzászólás  Válasz Rhéman (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   

Szia neked is, és lesz jó pár, mert emlékszem a volt magyar tanáromra, aki szerint, úgy mesélj, aki sosem látta, sosem hallott róla, az is megértse! :-D

Igaz, nálunk már 21:10 és ... :-D

Így nézett ki, durván! A baloldalán egy "shed"-nek nevezett ausztrál kacat tároló! :-D

Az alsó ajtóra majd visszatérek, mert az esővízcsőnek nincs vizes oka! :-D

Kép

Az ajtaja az örök életre volt tervezve, és fém keret, ill. szigeteléssel ellátva!

Kép

A hidegfüstös megoldás! Udvar kellett hozzá! :-D

Kép

2015.06.05. 11:24  Hozzászólás  Válasz wogboy (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   14   

Szia!

Érdekelne.

Köszi.

2015.06.05. 10:55  Hozzászólás
  •   13   

Sziasztok!

Most találtam meg a képeket, arról a füstölőről, amit magam készítettem, és mint volt tűzoltó, kiszámoltam mindent, még a kéményhuzatot is! :-D

Ha érdekel benneteket, akkor mutathatom!

2014.09.24. 07:37  Hozzászólás  Válasz beetee (11) hsz.-re     Olvasás  
  •   12   

Csak érdekesség képpen:
Mindenki úgy tudja, hogy a tört üveget hőtárolásnak tették a testbe. Aztán van egy olyan teória, hogy pont nem. Hőszigetelni. Ugye a tűztér felfűtése is inkább a boltozat felmelegítését jelenti. maga a tűztér lapja másodlagosan melegszik át leginkább a tűz kihunyása után a boltozat hősugárzása által.
A tört üvegben meg elég sok a levegő, ráadásul bírja a meleget, nem olvad el közben, és terhelhető. A levegő meg a legjobb szigetelő, ha sok kis cellába van szorítva. Régen keresve sem lehetett ennél jobb hőszigetelést találni ide, és megoldották azt a problémát, hogy a tűztér melegét hővezetéssel leszívja a kemencetest.
Ma már sokkal egyszerűbb lépésálló kőzet vagy üveggyapotot használni.
Különben sincs ott a hőtárolásnak különösebb jó hatása az egy sor tégla, vagy tufán túl, csak elégeti a betett/bevetett kenyér alját, vagy sül le a fém tepsiben az étel, ha túl meleg a padlózat.

2014.09.24. 07:29  Hozzászólás  Válasz Rhéman (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   11   

Én sk építettem egyet. Csak sajnos ritkán van idő használni...
Lustaságból ajánlom, keresd ki az index Kemence építés topikjából a hozzászólásaimat, ott vannak fényképek is.
Az építés fázisairól meg tudok fényképsorozatot küldeni.
Mai fejjel kicsit kisebbet (tűztérileg) csinálnék. Ritkán sütök egyben egy komplett disznót... :)))
Van rajta egy kis "füstölő" bővítés is, de azt még nem próbáltam, és lehet, hogy messzebbről kellene bevezetnem a füstöt, hogy ne legyen még véletlenül sem meleg... Vagy füstgenerátort kell használni. Az sem bonyolult.

2014.07.14. 14:35  Hozzászólás
  •   10   

A viktoriánus angliában pl. a disznóól alá ástak be egész üvegpalackokat, úgy hogy szerintem ez nem lehetett akkora probléma.
Mindenhol máshol csinálták, így még azt sem mondhatod, hogy pl. 250 km-rel arrébb jobb kemencét építettek mint 1400km-rel arrébb... persze bizonyos helyi viszonyokhoz alkalmazkodni kellett.
Pont azért fontos kigyűjteni a tapasztalatokat, bárhonnan, hogy mégegyszer olyan hibákat ne kelljen senkinek sem elkövetni. Amúgy meg mindenki másra eszküszik, lehet amit én építek és jónak gondolok, az valójában csak egy közepes...

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2014.07.14. 11:08  Hozzászólás
  •   9   

No, de akkor már van tapasztalat forrásod! ;)

Nem szeretném, ha válasz nélkül, álmatlanul forgolódnál, így ide írom, mit gondolok! :D
Szerintem azért jobb a régi tégla, mert ha az szép és egészséges, akkor jó! Ha meg most veszel egy (két) raklap kisméretű téglát, akkor annak a minősége lutri. Sajna elég katasztrofális összetételű raklapokat is ki lehet fogni.
Az üvegen én is gondolkodtam, gyűjtöm is a hozzávalókat, de mostanában meg azon gondolkodom, hogy honnan volt 100-150 éve az emebereknek akár egy maréknyi üvege a kemencéhez, szerintem sehonnan és mégis jó kemencét csináltak! Hőtárolásnak, vagy inkább hőszigetelésnek a föld felé lehet jó és az egér se megy bele, a mennyisége "nem számít" a hő jelentős részét úgy is a kemence test tárolja.
Már vehetsz agyagot, hirdetik a neten, vagy elmész kirándulni és "találsz" :lol:
A tető elhagyható, csak akkor a karbantartási igény nő meg! Tető nélkül kúp alakú kemencét kéne építeni (szerintem). Régebben a tapasztás védte a kemencét, az minden évben vagy esős évszak után újra kellett csinálni.
A mérete attól függ, hogy mit akarsz benne főzni 8-10 embernek! Írd fel az ételeket, azok hely igényét, pontosabban a hozzájuk szükséges sütő-főző edények méretét + némi tartalék hely a mozgatás miatt és már meg is van a sütőfelület mérete!

2014.07.14. 10:09  Hozzászólás
  •   8   

Igen, ismerem. Időnként én is szétnézek, és akkor megerősödik a vágy bennem. Az egyik rokonunk épített kemencét. Már többet. Meg fizette a tanulópénzt. Nem régen ott voltunk vendégségben. Utolérhetetlen ízeket produkál.

2014.07.14. 10:05  Hozzászólás
  •   7   

Ott a youtube, blogok, sokan leírják hol vétettek.

Tudod ezek a kérdéseim többnyire kettős hasznosításúaknak vannak szánva. Egyrészt a dolog tényleg foglalkoztat, ezért is köszönök minden segítséget. Másrészt azt szeretném, ha az ismeretek a témában többnyire itt jelennének meg, hogy méltán tehessük a tudásbázisba. Ezért is bíztatok mindenkit, hogy a saját esetét, és az abból levonható tanulságokat írja le elsődlegesen. Persze a linkek is fontosak. Nem tagadom, hogy néha olyan kérdést teszek fel, melyre tudom a választ. Provokálok.

Van, amire nem tudom a választ. Például, miért írják, hogy bontott téglából kell építeni? Azt gondolom, hogy a nagyobb hőtárolás érdekében építenek a tűztér alá üvegtörmeléket, de mennyit kell? Hol érdemes az agyagot beszerezni? Kell-e mindenképpen tetőt építeni, vagy máshogy is megúszható, hogy az eső szét áztassa? 8-10 főre, mekkorát érdemes csinálni?

Szóval szeretném a konkrét válaszokat, idővel ide csalni.

Én a helyedben az aszaló részén is erősen elgondolkodnék.

Én nem aszaló, hanem füstölő építésén gondolkozom. Kolbászhoz, és nem szilvához. :)

2014.07.14. 09:26  Hozzászólás
  •   6   

Ezt ismered?
Itt szoktam nézelődni, hogy szinten tartsam a kemence utáni vágyat! :-)))
http://www.kemencebence.hu/

2014.07.13. 19:50  Hozzászólás
  •   5   

Ott a youtube, blogok, sokan leírják hol vétettek. A Barkácsolás abc-je című könyvet ha elolvasod, akkor már nem fogsz akkora hibákat véteni, már ami a kűmíves részét illeti.
Én a helyedben az aszaló részén is erősen elgondolkodnék. Nézd csak meg a boltokban, mennyiért vesztegetik az aszalt gyümölcsöt.

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2014.07.11. 13:39  Hozzászólás
  •   4   

Az igazság az, hogy több könyvet is elolvastam. Van, amit meg is vettem a témában. Engem a személyes tapasztalatok érdekelnek. A melléfogások, mire kell vigyázni? Mit csinálna az illető máshogy? Esetleg szívesen néznék fényképet az építésről, vagy a kész berendezésről.

De köszi a linket!

2014.07.11. 12:23  Hozzászólás
  •   3   

Nálam még nincs alap, de már 2 éve tart a megfontolás. Már van valamennyi bontott téglám, mert egyesek szerint az kell hozzá, és egy ideig gyűjtöttem az összetörni való üveget, a nagyobb hőkapacitás biztosításához.
Azt sem tudom, hogy kell-e építési engedély?

2014.07.11. 10:10  Hozzászólás
  •   2   

Szerintem, megfontoltan, tervezd meg előre, ne kelljen rögtönözni! Mit szeretnél benne sütni, mennyit stb. Mi 2 éve megcsináltuk az alapját, azóta tart a megfontolás ;), közbejöttek fontosabb dolgok , csak lesz eccer annyi időm, hogy neki is álljak! :(
A neten sokfelé látni, hogy bazi vastag fallal készítik, az szerintem fölösleges és pazarlás. Egyrészt kocsideréknyi fa kell felfűteni és időben is sok és mi a fenének legyen a hétvégi használat után még szerdán is 40 fok benne?
Láttam pár régi kemencét, egy sor (12-15 cm) tégla és tökéletesen működnek. Sárkemence is jó lenne, csak az sérülékeny (szerintem).
Én is füstölővel akarom kombinálni, úgy tervezem, hogy megcsinálom a füstölőt (kb. 1x1m, de ezen még gondolkodom alapterület) és ebből nyílna a kemence, a füstölő lesz a kémény is a kemence test teljesen vagy részben (ezen is gondolkodom még) kívülre kerülne. A kemence (tűztér) alja 90-100 centi magasan lenne, hogy ne kelljen nagyot hajolni, ki-be pakoláskor.
Fél henger alakú kemencét gondoltam.

2014.07.10. 18:23  Hozzászólás
  •   1   

Egy: http://www.scribd.com/doc/125805862/Pizza-es-kenyersutő-kemencek -> van benne ékezet, nem tudja url-ként megjeleníteni a rendszer... másold be kézzel. szerk.: de, megcsinálja, csak félig furcsán, url kód nélkül :lol:
Kettő: [url]http://www.scribd.com/doc/125807272/Hazi-Es-Kerti-Fustolok-Es-Grillezok[/url]

Jó olvasgatást, és hajrá! :D
Az egyszerűbb változat amikor homokból építesz egy bombot, és körbetapasztod agyaggal. Ha megszáradt, kiszeded a homokot.
Én biztos csak olyant építenék, ami nem füstözi össze az ételt. Ez nem igaz persze a füstölőre :D Az csak egy sima négyzet alapú tégla építmény, bár a tűzrakó benne nem tudom hogy van kialakítva.
A kéményre kell figyelned, hogy jó huzatja legyen, nehogy visszakapd amit el akarasz eregetni.
Egyszer majd én is építek egyet :D

2014.07.10. 15:13  Hozzászólás
  •   0   

Régen gondolkozunk azon, hogy építeni kellene egy kemencét, lehetőleg füstölővel. Szeretném a tapasztalatotokat megtudni. (Az ötletet, hogy megkérdezzem az eszkába jelenlegi témája adta.)